Middelburgse brandweer had vrij rustig 1992 PZC streek r Actie tegen niet naleven cao supermarkt had effect Inwoners schoffelen zelf )vezande onkruidvrij Harpo aast op bedrijfscomplex Leco in Yerseke Uitgaan voor eeuwelinge 'haar lust en haar leven' lavenplateau gaat dicht Ambtenaren sluiten principe-akkoord foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De werkne mers van de Meermarkt in win kelcentrum de YVelsinge in Mid delburg kunnen erop vertrou wen dat hun werkgever, E. R. Commandeur, de cao voortaan stipt naleeft. De eigenaar van de supermarkt zegde dit vrijdag een vertegenwoordiging van de Dïenstenbond-ENV toe. na een protestactie voor de ingang van zijn winkel. De bond ging tot ac tie over nadat brieven over de ontduiking van de cao-voor schriften niet hel gewenste ef fect sorteerden. De belangrijkste grieven van de Dienstenbond waren dat het loon vrijwel altijd te laat werd uitgekeerd. Bovendien kregen de werknemers enkele maanden te laat hun vakantiegeld, kregen ze geen compensatie voor de uren die ze op koopavonden en in het weekeinde werkten en hoorden ze te kort van te voren pas wanneer ze roostervrije da gen hadden. Toen brieven niet hielpen be sloot de bond tot een pamflet- ten- en sticker-actie in het win kelcentrum. Leden van de Dien stenbond en sympatiserende buurtbewoners deelden de pam fletten uit. Na een uur kreeg on der meer districtbestuurster van de Voedingsbond-FNV D. van Loon de kans haar grieven naar voren te brengen in een gesprek met Commandeur. Beiden toonden zich enthou siast over het resultaat van de besprekingen. ,,Ik heb uitgelegd wat de problemen waren die wij tegen Commandeurs beleid had den. Van sommige cao-bepalin gen bleek hij niet op de hoogte. Hij heeft nu in ieder geval beter schap beloofd. De actie is dus een succes gebleken." Commandeur reageerde laco niek op de actie. ..Ik was verrast door de actie, want ik was op vakantie toen de brieven van de Dienstenbond mij gestuurd wer den en ik heb ze dus niet gelezen. Er waren enkele kleine puntjes die eenvoudig opgelost kunnen worden. Wat mij betreft was de ze actie nogal overtrokken, want door een samenloop van om standigheden is het nooit tot een gesprek gekomen. De zaak is nu in theorie echter uit de wereld en het probleem is voorbij." Leden van de Dienstenbond FNV delen pamfletten uit voor de Meermarkt. klagelijks gemeentebestuur van Goes huurde vrijdag een particulier bedrijf in om het ergste vuil tdeactievoerende reinigingsdienst had laten liggen, op te ruimen. foto Willem Mieras Middelburg en de Magistraat- wijk begint het vuil zich op te stapelen. Ook het aantal boze te lefoontjes naar het stadhuis neemt toe. Het zijn er enkele tientallen per dag. ..Eigenlijk valt dat nog mee. Maar als ze bellen is het niet gering. Dan wensen ze ons de meest enge ziektes toe", zei woordvoerder J. J. Hubregtse van de Middel burgse reinigingsdienst. het compromis schaart, zal Goes voor zijn ambtenaren bij de VNG aandringen op (onder meer) een salarisverhoging van rond de 1.8 procent. De Goese ambtenaren beslissen maandag- of ze ingaan op het aanbod. Dat gebeurt tijdens een werkonder breking, die van 9.00 tot 10.30 uur duurt. Vrijdag stuurde het Goese ge meentebestuur een particuliere reinigingsdienst op pad om het De Meulvliet en zwembad Tholen doelwit inbrekers THOLEN - In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in zwembad De Spetter en ge meenschapscentrum De Meul vliet in Tholen. Bij het zwembad braken de daders een winkeltje en het kantoor open en namen etenswaren en wat geld mee. Bij de Meulvliet werd een partij si garetten ter waarde van onge veer 500 gulden gestolen. Boven dien werd daar nogal wat schade aangericht aan hekwerk en deu ren. ergste vuil dat de afgelopen da gen bleef liggen, te verwijderen. Die maatregel stuitte op grote bezwaren bij de actievoerende ambtenaren. Zij beschuldigden het college van 'een vorm van stakingsbrekerij'. Risico's Wethouder 't Hart verklaarde gisteren dat het geenszins de be doeling van het college was de stiptheidsacties bij de reini gingsdienst te breken, ..Acties zijn een legitiem middel en de ei sen van het personeel zijn op zich niet onredelijk." 'tHart meent echter, dat ingrijpen noodzakelijk was. De opeenho ping van het huisvuil leverde volgens de wethouder behalve brandgevaar ook risico's op voor de volksgezondheid. ..Wij zijn niet alleen verantwoordelijk voor ons personeel, maar ook voor onze burgers." In Middelburg, waar de reini gingsdienst eveneens stipt heidsacties voert, wordt nog niet overwogen een particulier be drijf in te schakelen. „Daar is nog geen sprake van", verklaar de een woordvoerder van de ge meente. Maar ook in Middelburg worden de gevolgen van de ac ties voelbaar. Vooral in Nieuw- monze verslaggever I0ES - De stiptheidsacties bij e Goese reinigingsdienst wor- el) volgende week mogelijk lëindigd. Vertegenwoordigers an de actievoerende ge meenteambtenaren bereikten ijjdag met de Goese wetho li er M. L. 't Hart een principe- tkoord. Het akkoord moet nog orden voorgelegd aan het col- ge van b en vv. Ook het actieeo- jt'ë moet nog terug naar zijn hterban. Indien beide partij- i zich kunnen vinden in de rereenkomst, wordt het Goese jsvuil binnenkort weer op de rmale manier opgehaald, ethouder 'tHart- (onder meer jast met personeelszaken) ied de actievoerders vrijdag- iddag de toezegging, dat hij ch sterk zal maken voor een ar- idsvoorwaardenpakket. dat rgelijkbaar is met dat van het iterschapspersoneel. De werk- mers van de waterschappen ijgen dit jaar 1,8 procent meer. ilgend jaar komt daar nog ns 0.3 procent bovenop. De >ese gemeenteambtenaren ten - evenals hun collega's el- rs in het land - een loonsver- ging van 2,5 procent, hen het college zich achter HQU3T UW CHEMISCH AFVAU APART SJISS1E Itonze verslaggeefster EINKENSZAND - Zelf het on- uid wegschoffelen tussen de raattegels blijkt een redelijk tces. Zo'n tweederde van de ironers van Ovezande doet lief mee aan een proef van de neente om het gebruik van misehe onkruidbestrij- 5smiddelen te beperken, ids juni vorig jaar kunnen Inemers aan de proef een tene kaart voor hun raam zet- imet de tekst: 'onkruidvrij, Idoen wij.' elijkertijd vinden in Borsse- le en Nisse twee andere proeven met alternatieve onkruidbestrij- dïng plaats. Een particulier be drijf borstelt of brandt daar de graspolletjes, de muur- en paar debloemen weg. Nadeel van de ze methoden is: de kosten zijn vrij hoog èn het onkruid kan pas weggehaald worden als het een paar centimeters hoog staat. Eind van dit jaar besluit het Bor- selse college welke proef het meest geslaagd is en in aanmer king komt voor toepassing in de andere kernen. De zelf-onkruid- wieden-methode maakt daarbij de meeste kans, volgens wethou der M. H. de Bart van openbare werken. „Kiezen we voor één van de dure alternatieven, dan moeten we als gemeente verder bezuinigen of de belastingen verhogen." Probleem is wel om alle dorpen zo enthousiast te krijgen dat de inwoners de schoffel zelf ter hand nemen. „We zullen het heel geleidelijk moeten invoeren, in overleg met de dorpsraden en de plaatselijke bevolking. Zoiets kan nooit plompverloren van bovenaf opgelegd worden. Het succes is afhankelijk van de me dewerking die we uit een dorp zelf krijgen." affiche geeft aan dat de bewoners vrijwillig helpen bij onkruidvrij maken van Ovezande. foto Willem Mieras De breed lachende honderdjarige mevrouw Van Zantwijk-Does geflankeerd door haar zuster en de Goese burgemeester Van der Zaag. foto Willem Mieras ZATERDAG 5 JUNI 1993 sb 1 5 van onze verslaggeefster KAPELLE/YERSEKE - Harpo bv uit Kapelle, fabrikant van zonnehemels en autodakkof fers, wil het voormalige be drijfscomplex van Leco bv aan de Grintweg tc Yerseke kopen om een uitbreiding van de pro- duktie mogelijk te maken. Het levert de gemeente Reimers- waal op lange termijn 38 tot 60 nieuwe arbeidsplaatsen op. Om vestiging van het bedrijf mo gelijk te maken, moet het ge meentebestuur vrijstelling ver lenen van het bestaande be stemmingsplan. Voor de aan bouw van een loods is een zoge noemde artikel-19 procedure no dig. Dat is een ontheffing voor uitlopend op wijziging van het bestemmingsplan. Het gebouw was voorheen in ge bruik van de conservenfabriek De Leeuw en Cornelisse bv in Yerseke. Dit bedrijf hield zich aanvankelijk bezig met de ver werking van mosselen, maar schakelde later over op het con serveren van champignons. De verlieslijdende onderneming sloot begin vorig jaar plotseling de poorten. Dertien personeels leden kwamen hierdoor op straat te staan. Zij spanden daarop - tevergeefs - een proces aan tegen het moederbedrijf, de Britse multinational Albert Fis her, om de fabriek te heropenen. Harpo (120 werknemers) wil het leegstaande complex onder meer gebruiken als onderkomen voor de montage van zonnehe mels en autodakkoffers. Daar naast heeft de onderneming uit Kapelle het gebouw nodig voor de verwerking van kunststofon derdelen. zoals skiboxen. In de toekomst wordt de produktie mogelijk nog uitgebreid met licht metalenvoorwerpen voor eigen gebruik. De onderneming is van plan bij het gebouw een loods neer te zetten. Deze aan bouw is bestemd voor opslag. Het voorstel komt donderdag 10 juni aan de orde tijdens de com missie VROM van de gemeente Reimerswaal in het gemeente huis te Kruiningen. De aanvang is 20.00 uur. Korfbaltoernooi voor schooljeugd GOES - De Goese Korfbalver eniging houdt woensdag 9 juni op sportpark Het Schenge in Goes het jaarlijkse korfbaltoer nooi voor leerlingen van de ba sisscholen uit de regio Goes. Dit jaar doen 27 ploegen van acht scholen mee. Ruim tweehon derd leerlingen, die naar leeftijd en korfbalervaring in drie cate gorieën zijn ingedeeld, komen in actie. Voor de jongste korfbal lers uit groep vier en vijf is een aparte poule gemaakt. De wis selbeker in de hoogste klasse ging vorig jaar naar de Stampe- riusschool uit Wilhelminadorp. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur. Vernielingen bij bedrijven na inbraken BORSSELE - Bij twee land- bouwmechanisatiebedrijven in Borssele en Heinkenszand is in de nacht van donderdag op vrij dag ingebroken. Er wordt niets vermist. Wel werden diverse vernielingen aangericht. De politie onderzoekt de zaak verder en is op zoek naar moge lijke getuigen. Een verband tus sen beide inbraken is niet uitge sloten. aldus de politiewoord voerder van Reimerswaal. van onze vei GOES - Met een brede glimlach bekeek mevrouw P. van Zant wijk-Does de Goese burgemees ter drs D. J. van der Zaag en de andere bezoekers. Ze verdiende dan ook alle aandacht, want ze vierde vrijdag samen met be woners en personeel van ver pleeghuis Ter Valcke in Goes haar eeuwfeest. Lopen kan ze niet meer. maar ze doet wel mee aan verschillende activiteiten in het verpleeghuis. Zo is uitgaan haar lust en haar leven. In september gaat de hon derdjarige met de andere bewo ners mee op een vijfdaagse boot reis door Nederland. Daarnaast houdt mevrouw Van Zantwijk van winkelen in de stad. Ze be zoekt regelmatig samen met de zusters de Goese kledingzaken, vorige week nog om een jurk uit te zoeken voor haar verjaardag. Pieternella van Zantwijk-Does is geboren te Goes. Met haar in middels overleden echtgenoot woonde ze vijfentwintig jaar in [onze verslaggeefster LIJNSPLAAT - Het haven- toau in Colijnsplaat wordt (sloten voor het openbaar keer. De overlast van toeris- is zo groot geworden, dat b van Kortgene het terrein een draaiboom willen af ten. Dagjesmensen maar vakantiegangers die er en- sveken met hun bootje op rekken, gebruiken de par- Tlaats aan het water om wagen neer te zetten, tot le ergernis van de Colijns- plaatse vissers en degenen die bij een van de bedrijven op de haven moeten zijn. Aan de binnenkant van de dijk is een ruime parkeerplaats waar over het algemeen weinig ge bruik van wordt gemaakt. Ge mak dient de mens en dat geldt zeker voor de vakantievierders. De gemeente heeft enkele draai bomen overgenomen van de boedel van de Zeelandbrug. Het materiaal kwam beschikbaar omdat de brug tolvrij werd. Eén van die afsluiters komt nu op het haventerrein, vergezeld van het bordje Verboden Toe gang Voor Onbevoegden. De ha venmeester, die totnogtoe geen middelen had om pretparkeer- ders te weren, kan op basis daar van optreden tegen mensen die geen zaken te doen hebben op het Colijnsplaatse havenpla teau. Tegen het voornemen van b en w zijn geen bezwaren ingekomen. Het voorstel komt aan de orde in de openbare raadsvergadering van donderdag 10 juni (aanvang 19.30 uur). toegang naar het havenplateau in Colijnslaat wordt afgeslote] "dit doel binnenkort worden geïnstalleerd. r het verkeer. Een draaiboom zal foto Willem Mieras Den Haag. Op tachtigjarige leef tijd ging ze naar bejaardencen trum Het Gasthuis en op haar 98ste verhuisde ze naar ver pleeghuis Ter Valcke. Ze kan prima opschieten met haar me debewoners en het bevalt haar goed in Ter Valcke. Haar zus, die ook in Goes woont, is een van haar trouwste bezoekers. Met de gezondheid van de hon derdjarige is het redelijk gesteld. „Ze is gelukkig maar weinig ziek, maar moet wel veel rus ten", vertelt een verpleegster. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse brandweer heeft een rus tig jaar achter de rug. De schade door brand bleef tot bijna 1,2 miljoen gulden beperkt in 1992, tegen zo'n zes miljoen gulden het voorgaande jaar. De groot ste schadepost kwam weer voor rekening van het Middelburgse droogbloemenbedrijf Rhodan- te. In zowel 1991 als 1992 deed zich bij Rhodante een grote brand voor. Tussen de twee branden bestaat wel één essentieel ver schil. De schade kwam in 1991 uit op vijf miljoen gulden, waar door de totale brandschade in Middelburg over dat jaar opliep tot zes miljoen gulden. Vorig jaar was Rhodante weer de klos. maar toen bleef de schade bin nen de perken. Een half miljoen gulden, volgens de schatting van de brandweer. Rhodante schrijft daarmee nog wel bijna de helft van de brandschade in 1992 op haar conto. Andere grote schadeposten vorig jaar betrof fen een brand in het kunste naarscentrum aan de Balans (75.000 gulden) en een flinke con- tainerbrand bij een supermarkt aan de Oosterscheldestraat (150.000 gulden). Loos alarm De Middelburgse brandweer heeft in 1992 428 meldingen ge had, waarvan 313 meldingen van brand en 115 verzoeken om hulp verlening. Van de brandmeldin- - examens -111iiii i i 11 i O Middenstands avondschool KAPELLE - Aan de INKO-Midden- standsavondschool in Kapelle-Bie- zelinge zijn de volgende kandidaten geslaagd: Ondernemersopleiding parfumerie (vakopleiding branche - branche-ar tikelkennis): D. Bakker. A. C. Corne- lisse-Jeremiasse. B. C van Zwee- den-Hendrikse. A A. Hunders- marek. E. C. C. de Jong, M. Krijger. D. M. Krijger-Sinke, T. Leeuwen-Van Buter. R. A. Mieras. S. G. A. Roos. A. A. Westerweel-Engelvaart, R. M. de Wolf. Ondernemersopleiding ijzerwaren en gereedschappen (vakopleiding branche-artikelkennis): B. Blok, K. A. Gosselaar. I, Harte, M Mulder. P. A. Nijsse, A. J. Raas, A. van Win- sen. J. Tielkemeijer. Vakopleiding commerciële vaardig heden: T. J A. de Craene. R. Dane. L. P. Francke-Bouwense, J. J. A. Hanson. I. Harte. M J. Kloosterman. I. W. H. A. van der Linden-Rodts. E. Lukas-Antonezvk. J. Mes. R A. Mie ras. P. A. Nijssen. J. C. Salet. E. P Scheers. J A Sinke-Jobse. A. A. G. M. van Straaten-Smits. A. H. Wisse-Nijssen. R. M. de Wolf. gen waren er 227 loos, van de vra gen om hulpverlening maar vijf. Het grote aantal valse brand meldingen is. volgens comman dant A. J. te Paske, vaak te wij ten aan storingen in automati sche brandmelders. Die appara ten kunnen vrij gemakkelijk ontregeld raken door stof of warmte, dan wel verkeerde men selijke handelingen. Als regel matig bij een bedrijf loos alarm wordt gegeven, trekt de brand weer aan de bel. „Maar we zijn verplicht", zegt Te Paske, „om altijd te reageren." Het aantal loze meldingen was niet veel gro ter dan in 1991. Toen kwamen er 182 binnen. Op 31 december 1992 telde de brandweer in Middelburg 81 me dewerkers. onder wie dertien be roepsmensen en 68 vrijwillige brandweerlieden. HANSWEERT Rommelmarkt - Muziek vereniging Scheldegalm Hans- weert houdt vandaag (zaterdag) een rommelmarkt voor het ver enigingsgebouw aan de Boom- dijk in Hansweert. De markt om vat kraampjes met boeken, huis houdelijke spullen en elektri sche artikelen. De rommelmarkt begint om 10.00 uur. THOLEN Einduitvoering - De jaar lijkse einduitvoering van de Zeeuwse Muziekschool regio Tholen is vandaag (zaterdag) in gemeenschapscentrum De Meulvliet in Tholen. Voor deze gelegenheid zijn drie ensembles geformeerd' een gitaar-, een kla rinet- en een saxofoonensemble. Ook de klassen algemene muzi kale vorming brengen muziek stukjes ten gehore. De leerlingen die dit jaar examen hebben ge daan, krijgen aan het eind van de avond getuigschriften uitge reikt. Belangstellenden zijn wel kom bij de uitvoering die 19.30 uur begint. SINT-ANNALAND Expositie - Een schilderij en-expositie is gedurende de maand juni te zien in bejaarden centrum De Schutse in Sint-An- naland. De aquarellen en olie verfstukken van de hand van J. Meerman-Ottevanger uit Tho len zijn de gehele dag door te be zichtigen. GOES Rapid-schaak - De Goese schaakvereniging houdt zater dag 12 juni het open rapid- schaakkampioenschap van Zuid- en Noord-Beveland. Aan het kampioenschap kunnen zo wel huis- als clubschakers mee doen. Het toernooi wordt ge speeld in wijkgebouw De Spinne te Goes en begint om 10.30 uur. Er wordt geschaakt volgens het zogeheten Zwitsers systeem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 39