VdA-fractie laat Ter Veld vallen DSA Geslaagd? En wat nu? och bescherming VN oor zes moslimsteden GBE) Kabinet trekt geld uit voor plannen 600 extra cellen Wöltgens: maat vol BRISTOL Krajicek kansloos Vertrouwensbreuk met achterban door achterhouden van informatie V Brits hotel op randje reportage 19 t/m 25 Ter Veld sprak vorige week al met Lubbers ■4» Rustig weer :s wolkenvelden en perioden met zon. Zwakke wind uit noord tot noordoost, M aan de kust vanmiddag wind van zee. Temperatuur 21 graden. "1 136e jaargang no. 130 Saterdag 5 juni 1993 'N HAAG (GPD) - Staatsse- lletaris Elske Ter Veld (sociale iken) is gistermorgen afgetre- jn. nadat het fractiebestuur ;»n de PvdA donderdagavond [t vertrouwen in haar opzeg- Vice-premier Kok raadde iar toen aan consequenties te jkken uit de opstelling van de 'dA-fractie en op te stappen. ik legde er de nadruk op dat het beleid van de staatsse- itaris, maar haar persoonlijke rhouding met de fractie tot et aftreden heeft geleid, ie fractie zal het beleid, ook op H gebied van de sociale zeker- eid, blijven steunen. „Daar pud ik de fractie ook aan", al bs Kok gisteren in een reactie. Kok zei niet anders te hebben kunnen doen dan de staatsse cretaris te adviseren 'haar kof fers te pakken en te vertrekken'. „Als er zo'n vertrouwensbreuk is tussen een bewindspersoon en de eigen achterban, dan kun je niet geloofwaardig meer func tioneren in de politiek", aldus Kok. „Als het daaraan schort met een opeenstapeling van in cidenten en wrijvingen, dan is eên relatie afgelopen, hoe pijn lijk dat ook is". Kritiek In de PvdA-fractie groeide de kritiek op de staatssecretaris de laatste maanden. Zij zou de frac tie onvoldoende op de hoogte houden van haar plannen en bo vendien te weinig naar de me ning van de PvdA-kamerleden luisteren. Maar bekend is dat er ook veel kritiek was op de inhoud van haar beleid, al ontkent fractie voorzitter Wöltgens dat dat een rol speelt bij het aandringen op haai- vertrek. „De inhoud van het beleid was niet het probleem", zei ook Ter Veld zelf. „Maar wel de wijze waarop ik met het beleid en de opvattingen van de fractie om ging. Als de fractie tegen je zegt dat ze geen vertrouwen in je poli tiek functioneren meer heeft, dan is dat een politiek feit. Dan moet je opstappen", aldus een duidelijk aangeslagen Ter Veld gisteren. De oppositiepartijen in de Twee de Kamer vermoeden dat de PvdA met het gedwongen ver trek van Ter Veld afstand wil ne men van het kabinetsbeleid. Vooral de laatste voorstellen van de staatssecretaris met be trekking tot de bijstand voor jongeren, zit de PvdA behoorlijk dwars. De VVD wil dinsdag dan ook een spoeddebat houden in de Twee de Kamer. Haar woordvoerder Robin Linschoten weigert te ge loven dat alleen conflicten in de persoonlijke sfeer aanleiding zijn voor de vertrouwensbreuk tussen de PvdA-leiding en Ter Veld. „Dit is triest voor Ter Veld die zoveel heeft geïnvesteerd in n onze verslaggever IDDELBURG - Een langdurig >chte verhouding tussen aalssecretaris Ter Veld en de dA-fractie in de Tweede Ka- er heeft uiteindelijk het ver- ek van de bewindsvrouw ge- PvdA-fractieleider Wolt- ns vertelde vrijdagavond in ddelburg dat hij begin deze :ek druk heeft uitge""f<,nd op rVeld om af te treden, i een vraaggesprek met de latssecretaris in NRC Han- lsblad vorige week zaterdag is voor Wöltgens 'de maat vol', dat interview onthulde Ter lid dat haar verhouding met PvdA-fractie slecht was. Over e uitspraak hebben de 49 Ka- erleden van de partij dinsdag jaderd. Wöltgens kreeg daar .fiat van zijn collega's om hun ijgenote aan te pakken. Itgens vertelde dat Ter Veld ïijn advies aan haar om de eer aan zichzelf te houden, een uit spraak eiste van het fractiebe stuur. Donderdag herhaalde Wöltgens - nu namens de leiding van de fractie - dat de staatsse cretaris maar het beste kon op stappen. De voorzitter van de kamerfractie zei met nadruk dat de opvattingen van de PvdA over de inhoud van het beleid voor sociale zekerheid ongewij- zeigd zijn gebleven. Hij verzeker de dat aan het vertrek van de staatssecretaris geen diepere politiek-strategische bedoelin gen ten grondslag liggen. Het ging gewoon niet meer tussen de fractie en Ter Veld. vertelde Wöltgens. De de communicatie tussen beiden is de afgelopen ja ren geleidelijk zo verslechterd dat er geen sprake meer was van vertrouwen over en weer. Wölt gens: „En vertrouwen heb je no dig, want dat -is de basis om vruchtbaar samen te kunnen werken". Duidelijk 'aangeslagen maakte Elske Ter Veld g isteren haar aftreden bekend. foto Paul Stolk/ANP het politieke vertrouwen en de politieke stabiliteit van de PvdA ten tijde van de perikelen rond de wao". aldus Linschoten. Groen Links en SGP verwach ten dat het aftreden van Ter Veld spoedig zal leiden tot een kabinetscrisis. Ook Van Mierlo (D66) zette „grote vraagtekens bij de samenhang in de coalitie en binnen de PvdA in het bijzon der". Brinkman CDA-fractievoorzitter Brink man wilde nog niet reageren op het drama-Ter Veld. Hij was gis teravond nog steeds niet op de hoogte gesteld door zijn collega Wöltgens. Brinkman wilde, voor te reageren, eerst precies weten wat er nu eigenlijk aan de hand is. FNV-voorzitter Stekelenburg beschouwt het aftreden van Ter Veld als een persoonlijk drama. „Het betreft blijkbaar een puur politieke zaak. Zowel de fractie van de PvdA als het kabinet heeft duidelijk gezegd dat het met het beleid niets te maken heeft. Wij achten beleidswijzi gingen nog steeds noodzake lijk", zei Stekelenburg. De werkgeversorganisatie VNO noemde het 'buitengewoon spij tig' dat staatssecretaris Ter Veld heeft besloten af te treden. Deze organisatie heeft grote zorg over de gevolgen voor het beleid. Het VNO heeft 'veel waardering voor de deskundigheid, toegankelijk heid en betrokkenheid van Ter Veld'. Het VNO hoopt dat de PvdA- fractie geen afstand zal nemen van de noodzakelijk herstructu rering van het sociale verzeke ringsstelsel. pagina 3: commentaar pagina 4: profiel Ter Veld an onze correspondent lans de Bruijn fASHINGTON - Ondanks een latste oproep van de Bosni- the regering heeft de VN-Vei- gheidsraad vrijdag toch beslo- in zes moslimsteden in hel ge- listerde land tot 'veilige gebie- en' te verklaren. Vijf- tot tien- liizcnd extra VN-soldaten zul- in nodig zijn om de hoofdstad erajevo, alsmede Srebrenica, Uzla, Zepa, Bihac en Goradze gen aanvallen van Bosnische erviërs te beschermen. ie Franse resolutie werd door ertien van de vijftien leden ge leund. Alleen Pakistan en Ve- ezuela onthielden zich. Ver acht was dat meer niet-gebon- en landen zouden tegenstem- len, die tegen het door de VS, rankrijk. Rusland, Engeland Spanje ontworpen plan zijn. dat erop gericht is de uitbreiding van de oorlog te voorkomen en de anderhalf miljoen moslims te beschermen. De kritiek is vooral dat het plan de Servische terreinwinst in feite bevestigt en van de zes Bos nische steden moslimgetto's maakt. De Bosnische VN-am- bassadeur, Mohammed Sacir- bey, hield vrijdag voor de Veilig heidsraad een vlammend be toog tegen het plan. Hij sprak van 'een onbegrijpelijk scena rio'. omdat moslimgebieden bui ten die zes steden daarmee tot 'niet-veilige gebieden' worden verklaard. Spooksteden Die gebieden worden daarmee eigenlijk aan de Serviërs overge geven. „En de VN-strijdkrach- ten zullen spooksteden moeten verdedigen, of zich moeten schikken naar de wensen van de LONDEN (RTR/DPA) - Gasten van een Brits badhotel heb ben vrijdag in allerijl hun koffers moeten pakken. Reden voor het overhaaste vertrek was een aardverschuiving waardoor hun hotel aan de noordoost-kust van Engeland nog maar éen meter verwijderd was van de rand van een zeventien meter hoge klif. Over een lengte van enkele honderden meters was een 50 me ter brede strook van de klif omlaag gegleden. Het vier-sterren Holbeek Hall Hotel in Scarborough kwam daardoor aan de rand van de klif te liggen. De aardverschuiving gebeurde na hevige regens. De politie was vrijdagochtend door een hotelgast gealar meerd. De 40 hotelgasten werden daarna geëvacueerd. Hulp diensten staan paraat voor het geval het hotel omlaag stort. Het in Victoriaanse stijl gebouwde Holbeek Hall Hotel stamt uit 1883 en behoort tot de top-hotels van Scarborough. Het staat bekend om het fraaie uitzicht op de baai van de bad plaats. Maar zoals het er nu naar uitziet, zal dat binnenkort verleden tijd zijn. zo merkte een politieman op. Advertentie talen S-M-L-XL. tarmaal 29.95 iristolprijs 20.- Mléén 'ondaag 'er stuk 15* MIDDELBURG: Markt 45 (naast de ING) tel. 01180-29911 Donderdag koopavond Serviërs", aldus Sacirbey. De Bosnische regering, gesteund door alle islamitische landen en een groot aantal niet-gebonden landen, wil dat de Verenigde Na ties veel hardere maatregelen te gen de Serviërs neemt. De indieners van het plan willen echter tijd winnen en verder ver lies van levens voorkomen, ter wijl gezocht wordt naar een op lossing voor het Bosnische con flict. Zij borduren daarbij vol gens de resolutie nog steeds voort op het al afgewezen plan van de bemiddelaars David Owen en Cyrus Vance. Maar als de Servische terreinwinst wordt gedoogd, is uitvoering van dat plan bij voorbaat onmogelijk. Het zal overigens nog maanden duren voor de nu 9000 soldaten sterke VN-troepenmacht in Bos nië zo is uitgebreid dat de be scherming van de zes steden ter hand genomen kan worden. De Bosnische moslims vrezen dat de steden voor die tijd wellicht al door de Serviërs veroverd zullen zijn. De Verenigde Staten zijn boven dien slechts schoorvoetend met het plan akkoord gegaan. Zij wil den harder optreden, maar kre gen geen steun van de Europese bondgenoten. De Amerikanen zullen geen grondtroepen aan de VN-vredesmacht leveren, maar zijn wel bereid met gevechts vliegtuigen de VN-eenheden in de zes steden te beschermen. Vliegtocht in wielkast DC-8 MIAMI (AP) - Een dertienjarige Colombiaanse jongen heeft een drie uur durende vliegtocht van Bogota naar Miami in een wiel kast van een DC-8 overleefd. De jongen tuimelde vrijdag be wusteloos en half bevroren uit de wielkast nadat het vracht vliegtuig op het platform van de luchthaven van Miami tot stil stand was gekomen. Dat hij niet bij het inklappen van het lan dingsgestel was doodgedrukt, of door zuurstofgebrek of door de temperatuur van -20 tot -30 graden celsius op 10.000 me ter hoogte was gestorven mocht een wonder heten. Guillermo Rosales maakte het goed nadat hij in het ziekenhuis was onderzocht. De Amerikaan se immigratiedienst heeft zich inmiddels over hem ontfermd. Richard Krajicek in actie in zijn Courier rerloren partij tegen Jim foto Reuter van onze verslaggever PARIJS - Richard Krajicek slaagde er gisteren niet in de finale van Roland Garros te halen. De Hagenaar verloor kansloos van Jim Courier, die alleen de tweede set ver speelde: 1-6 7-6 5-7 2-6. Jim Courier had zijn beste spel aan de Porte d'Auteuil bewaard voor Richard Kraji cek. „Ik moest wel", grijnsde hij na zijn overwinning, „want Richard was met voorsprong de zwaarste tegenstander tot dusver." De titelverdediger kwam eigenlijk zelden in ge vaar. Krajicek complimenteerde de Amerikaan. „Hij bewoog fan tastisch, hij retourneerde goed, hij serveerde goed op zijn eerste en tweede opslag, hij versnelde goed naar mijn backhand. Hij bezat de vorm." Over de eigen vorm was hij minder lovend. „Ik had het gevoel dat ik te langzaam naar het net ging. Dat was na tuurlijk bedrog, hij nam de ballen sneller, maar toch, het knaagde aan m'n zelfvertrou wen. Ik miste de felheid, de agressie die hij wel had." zie ook pagina 35 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is vrijdag in principe akkoord gegaan met de noodmaatrege len die minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie willen treffen om op korte termijn 600 extra cellen vrij te maken. Het kabinet zal het geld hiervoor ter beschik king stellen. Uitgegaan wordt van 50 miljoen gulden per jaar. De noodmaatregelen moeten door de bewindslieden van Jus titie nog nader worden uitge werkt. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer hierover in de loop van de volgende week na der wordt geïnformeerd, zo zei premier Lubbers vrijdag, na af loop van de ministerraad. De noodmaatregelen werden woensdag door Hirsch Ballin en Kosto in de Tweede Kamer aan gekondigd. Dat gebeurde in het spoeddebat naar aanleiding van de vrijlating van een 19-jarige verdachte in Amsterdan. die had bekend dat hij een leeftijd genoot had doodgestoken. Hirsch Ballin zal de Kamer ook nog nader informeren over de af spraken die hij met Openbaar Ministerie maakt om in de toe komst „met redelijke zekerheid" te voorkomen dat er opnieuw verdachten van zware misdrij ven worden vrijgelaten. Lubbers wilde niets zeggen over de opstelling van de CDA-fractie tegenover Hirsch Ballin. Advertentiei en uw vakantie zie pagina 12 Die kwam in eerste instantie neer op: nog één keer en U kunt gaan. „Daar vind ik niks van", zo zei Lubbers. (Advertentie) AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BB. fSet'Ül SC8SJÏ flffffiTE: 01100-20681 Verscholen in de Beierse bergen ligt Hitiers adelaarsnest op de Kehl- stein. restant van het buiten van de nazi-bonzen. Toeristen vinden steeds vaker de weg naar dit cadeautje van Bormann. 'Bedevaart gangers' komen bedrogen uit. Verder in de bijlage Reportage: De Japanse kroonprins trouwt in een dwangbuis De weervrouw is wel in voor een geintje Verstandelijk gehandicapt op weg naar zelj'- standigheid Medicijnen uit defoetusbank? Italiaanse politiek op de schop Terug naar de zeeslag op Schoneveld. Ramptanker Rijkswaterstaat heeft een bank garantie van 25 miljoen gulden bedongen bij BP. eigenaar van de ramptanker British Trent., die donderdag voor de Belgi sche kust in brand vloog na aan varing met de bulkcarrier Wes tern Winner. Scheldepoort pro beert ondertussen de reparatie- order voor de Western Winner, die in de Sloehaven ligt afgemeerd, te krij- Q gen. v Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: en achtergrond 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17; Reportage: 19, 20, 21, 23 en 25; Vrije tijd: 27, 29, 31 en 33; Sport: 34 en 35 DEN HAAG (GPD) - De gisteren afgetreden staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft op 25 mei een gesprek onder vier ogen gehad met premier Lubbers. Het onderhoud van vorige week vond op haar verzoek plaats. Ter Veld legde de eerste minis ter de vraag voor of zij moest opstappen, naar aanleiding van de zorgen die zij had over de houding van de PvdA-fractie je gens haar. Volgens de bewinds vrouw zou er wel eens een situa tie kunnen ontstaan waarin de fractie het vertrouwen in haar zou opzeggen. Premier Lubbers heeft dit gister avond na afloop van het kabi netsberaad bekendgemaakt. Hij adviseerde Ter Veld aan te blij ven. Volgens hem was de situa tie te warrig om het besluit te ne men op te stappen. Lubbers had Ter Veld laten weten dat het van tweeën één was. Of het ging bij de fractie om een verschil van mening over het beleid, en dat zou dan te zijner tijd in de Ka mer wel blijken. Of het ging daar niet om. In dat geval moest de fractie zelf. op eigen initiatief, maar duidelijk aangeven wat zij wilde. Om die reden zocht Lub bers ook geen contact met PvdA-fractieleider Wöltgens. Lubbers zei het persoonlijk al tijd goed met Ter Veld te hebben kunnen vinden. „Zij was en is mij dierbaar", zo liet hij weten. Een communicatiestoornis met de nu vertrokken bewindsvrouw zei hij zich niet te kunnen herin neren, Rekken De eerste minister gaf aan gis terochtend nog een poging te hebben willen doen het tij te ke ren. Hij dacht daarbij aan een gesprek tussen de PvdA-top en hemzelf. Op verzoek van Ter Veld zag hij daar echter van af. „Zij vroeg mij: doe het mij niet aan de zaak te rekken". Deson danks vroeg Lubbers minister van sociale zaken De Vries, de baas van Ter Veld, contact te zoeken met Wöltgens. Toen deze bevestigde dat het niet om een beleidszaak ging maar om per soonlijke verhoudingen, ging de premie akkoord met het vertrek van Ter Veld. Lubbers zei komende week een gesprek met Wöltgens over de zaak te willen hebben. Hij wil de kwestie ook met CDA-fractielei- der Brinkman doornemen. Di rect ingrijpen van zijn kant was niet aan de orde. aldus Lubbers. Hij wees erop dat zowel het PvdA-fractiebestuur als politiek leider Kok van mening was dat Ter Veld maar beter kon opstap pen. „Wij zijn een parlementair kabinet. Dan heb je het nakij ken", meende Lubbers. Opvolging Lubbers wil over de opvolging van Ter Veld niet eerder praten dan na het kamerdebat over het vertrek van de staatssecretaris, dat dinsdag plaatsvindt. Hij gaat ervan uit dat Ter Veld wordt opgevolgd. Daarmee rea geerde Lubbers op berichten dat de PvdA de portefeuille zou wil len overlaten aan CDA-minister De Vries. Over de gewraakte bij standsbesluiten - het struikel blok voor Ter Veld in haar rela tie met de PvdA-fractie - zei Lubbers ervan uit te gaan dat de PvdA die plannen zal steunen. Hij voegde daaraan toe van PvdA-leider Kok in het kabinet nog geen andere houding te heb ben bespeurd. Advertentie Diploma behaald, maar nog geen studiekeuze bepaald? Ontdek dan hoe onverwacht boeiend Informatiekunde is. Bij deze HBO-opleiding krijgt informatie op schrift, in beeld, geluid en chip verrassend nieuwe dimensies. Ermee werken ook! Opleiding in voltijd en deeltijd. Bel 013-635250 en je weet snel méér over de opleiding Informatiekunde (BDI). Prof. Cobbenhagenlaan 13. 5037 DA Tilburg. Hogeschool Midden-Brabant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1