Schippers voeren massaal actie PZC Rugstreeppad dreigt uit Terneuzen te verdwijnen Ook ambtenaren van de provincie gaan actievoeren Provincie wil fonds voor infrastructuur vormen Autobiografie van wonderdokter Goes opnieuw uitgegeven Netwerk ANBO moet oudere vrouw mondiger maken provincie Uokkade haven in Terneuzen uit protest tegen fosfaattransport buiten beurs om 1 e van het stuwadoorsbedrijf erbrugge Terminals. De be- lanningsleden van het schip esloten echter niet af te meren mdat ze een conflict met de chippers wilden voorkomen. tyh AdvertentieI TOP (TRAVEL W w ÜIE WH Pl)KE VAN 0£ P.RE EMHÊT ~Z\CH MN TE f' saeeL? 11 ten onze verslaggever ;rNEUZEN - Enkele honder-. >n Nederlandse binnenschip- ;rs blokkeren sinds vrijdag- de Zevenaar-haven in leuzen, om te voorkomen er 10.000 ton fosfaat wordt rergeladen voor transport aar het Belgische Engis. De innenschippers zijn tot actie vergegaan, omdat ontvanger oli rayon Rupel in Engis de 50.000 ton fosfaat die het jaar- hjks laat transporteren, niet ftnger via de beurs aanbiedt. schippersbonden in Neder- md hadden besloten om vrij- agmiddag op de beurzen in emeuzen. Rotterdam. Delfzijl/ ironingen en Amsterdam geen iding aan te nemen, zodat ze un handen vrij hadden voor de itie in Terneuzen. Ruim twee- Ij, onderd binnenschippers meld en zich vrijdagmiddag bij het evenaar-dok om het zeeschip Starman op te wachten dat 00OO ton fosfaat voor Prayon an boord had. chipperswoordvoerder P. Mar- usse legde uit dat hij en zijn col- ;a's met de rug tegen de muur lan, omdat Prayon kortgele- nheeft besloten de 450.000 ton isfaat die het jaarlijks ont- angt, voortaan niet meer via de eurs aan te bieden. Prayon eeft voor het transport van het jsfaat de bevrachtingskanto- - en RKE uit Antwerpen en De ieyer uit Antwerpen ingescha- eld omdat die voordelige tarie- en hanteren. larkusse: „Prayon laat de be- oöigde fosfaat de komende drie iar vervoeren voor bedragen li lie onder de bodemprijzen lig- en die bij de schippersvereni- mg Toerbeurt Noord-Zuid ge- e ruikelijk zijn. Het bedrijfneemt aarmee een voorproeve op het esluit van het ministerie van 3'lerkeer en Waterstaat om per 1 ili prijsafspraken te verbieden, /anneer die maatregel echt oorgaat. gaat de binnenvaart apot. Zo'n besluit heeft name- jk tot gevolg dat ondernemers gjustig kunnen gaan wachten op e schipper die zich voor de laag- e prijs aanbiedt." Starman arriveerde om kwart over vijf aan de ka- tok burgemeester R. C. E. Bar- van Terneuzen vreesde voor rellen en had de schippers daar om voor overleg in het stadhuis uitgenodigd. De actievoerders vonden echter dat Barbé zelf naar de haven moest komen, maar de burgemeester weigerde dat. Barbé: ..De schippers heb ben een aantal verlangens en als ze willen dat ons college daar se rieus naar luistert, moeten ze net als alle andere burgers maar naar het stadhuis komen." Tot overleg tussen Barbé en de schippers kwam het dus niet, maai- desondanks liep de zaak op het dok bij Verbrugge niet uit de hand. Wel bleven de schip pers de hele vrijdagavond bij De Starman de wacht houden. Mar- kusse verklaarde dat De Beyer en RKE het fosfaat pas mogen transporteren naar Engis wan neer de bevrachtingskantoren een contract ondertekenen dat aan de voorwaarden van Toer beurt Noord-Zuid voldoet. De Antwerpse bevrachter RKE liét via zijn advocaat mr H. Huis man weten daar geen enkele aanleiding toe te zien. Huisman: „RKE is zeker niet van plan toe te geven aan de eisen van de schippers. De bodemprijzen die De Vereniging Toerbeurt Noord- Zuid hanteert, gelden namelijk alleen voor het binnenland en niet voor België en andere lan den. Bovendien is de actie van de schippers onwettig en mijn cliënt heeft daarom een kort ge ding aangespannen tegen de schippers omdat hij ze zo snel mogelijk voor de rechter wil krij gen." -V' I A- Schippers houden de wacht bij het fosfaatschip De Starman, dat, om conflicten te vermijden, niet met trossen is afgemeerd. foto Oscar' van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil een infrastructuur fonds vormen om transport, handel en nijverheid te helpen zich te ontplooien. Met bijdra gen uit zo'n fonds kunnen forse investeringen, zoals de ontwik keling van industrieterreinen en de aanleg van havens, net over de streep worden gehol pen. Economie-gedeputeerde D. J. P. Bruinooge, die dit idee ont hulde tijdens een PvdA-bijeen- komst over industriebeleid, sprak van 'verkleining van de onredendabele top' van zulke investeringen. Het dagelijks bestuur van de provincie zal het infrastructuur fonds aankondigen in de begro ting voor volgend jaar. Bruinoo ge legde er de nadruk op dat Zee land met zo'n fonds duidelijk kan maken dat de provincie 'niet alleen maar de hand op houdt' in Den Haag. Deze week heeft het dagelijks provinciebe stuur een zogenaamd lobbydo cument vastgesteld, waarin het rijk om bijdragen voor investe ringen in de infrastructuur van de Zeeuwse havens wordt ge vraagd. die in totaal meer dan een half miljard gulden bedra gen. Landelijk komt de komende ja ren 5 miljard gulden beschik baar voor subsidies ter verster king van de Nederlandse econo mie. Bruinooge: „Natuurlijk gaat verreweg het grootste deel daar van naar de Randstad. Ik hoop dat Den Haag toch ook inziet dat elke gulden die in de Zeeuw se havens wordt gestoken, een hoog rendement heeft. In het verleden heeft het rijk 1 miljard beschikbaar gesteld voor de ont wikkeling van de Zeeuwse ha vens. Daar zijn investeringen van 15 miljard gulden door het bedrijfsleven uit voortgevloeid en 33.000 arbeidsplaatsen. Da's niet niks." Banenmachine PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer T. Wöltgens zei dat de toename van de werkloos heid (landelijk met 10.000 werk zoekenden per maand) een van de belangrijkste maatschappe lijke problemen aan het worden is. Hij vond dat die toename niet mag worden beschouwd als 'een natuurverschijnsel waar niets aan te doén valt'. Wöltgens wees erop dat in de huidige regeerperiode meer dan 100.000 personen aan een baan zijn geholpen. „We hebben hier in Nederland een banenmachine ontwikkeld, waar Duitsland, België en Groot-Britannië in de verste verte niet aan konden tip pen", zei hij. „We hebben nu ook de verplich ting de werkgelegenheid die we hebben opgebouwd, vast te hou den." Beperking van de loonontwik- an onze verslaggeefster OES - De 'Autobiographie' an de Wonderdokter van Goes, lbert Willem van Renterghem, ig bijna een halve eeuw te ver- offen in het Goese gemeente- rchief. In 1975 knoopte de toen- lalige burgemeester van Goes, ir F. G. Huber het degelijk ichtgeknoopte pakket open. rijdagmiddag mocht diezelfde uber het eerste exemplaar van herdruk van de autobiogra- e weggeven aan een kleinzoon an de Wonderdokter, Tonnie Renterghem. De kleinzoon erraste op zijn beurt Huber iet hetzelfde zware pakket van nee lijvige boekdelen. Ie Goesenaar Albert Willem an Renterghem 1845-1939) was 1 eerste Nederlandse arts die. zijn huis aan de Goese Grote larkt. de meest uiteenlopende walen behandelde door middel an hypnose. Dat resulteerde in nkele opzienbarende genezin- ïn, hetgeen hem de bijnaam 'de onderdokter van Goes' ople- erde. OP ZOEK NAAR LAST MINUTE IEDERE DAG WÉÉR NIEUWE AANBIEDINGEN VAN BIJNA 200 REISORGANISATIES reis bureau Goes. Kolvemershof 1 -3. lel. 01100-32888 De Wonderdokter leidde een boeiend leven. Hij stichtte sa men met Frederik van Eeden een kliniek voor therapeutisch hypnotisme in Amsterdam en had later ontmoetingen met de gröte psycho-analytici van zijn tijd, Sigmund Freud en Carl Gustav Jung. Niet alleen de con tacten met die beroemdheden maar ook zijn familieleven en al wat hij beleefde met zijn Beve- landse patiënten beschreef Van Renterghem in een boekwerk van 1500 bladzijden, dat hij in 1927 in tien exemplaren liet ver menigvuldigen. Eén van die tien rustte in het Goese archief. De Zeeland Gazet, een cultureel- informatief maandblad, nam ter gelegenheid van de tweede jaar gang van het blad het initiatief de Autobiographie te laten her drukken in een oplage van ne gentig stuks. De heruitgave is verzorgd door de Zeeuwse jour nalist Matty Verkamman. Ver kamman, die regelmatig bijdra gen levert aan de Zeeland Gazet, droeg het idee voor de heruit gave aan. Hij kwam in aanra king met het werk van Van Ren terghem, toen hij gegevens zocht over Zeeuwen die ooit in het Nederlands elftal hebben ge speeld. Een zoon van de Wonder dokter was in 1906 de eerste Zeeuw die die eer te beurt viel. Rockgroep - Het aangekon digde optreden van de Goese rockgoep Over the Edge van daag (zaterdag) in De Piek in Vlissingen gaat wegens familie omstandigheden van een van de bandleden niet door. De groep wordt nu vervangen door Sep tember '80 uit Vlissingen. die rock en hardrock speelt. De aan vang is 22.00 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Oost- Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging De Steltkluut doet een beroep op de gemeente Terneuzen om de rugstreeppad niet op te offe ren aan de uitbreiding van de stad. De rugstreeppad houdt zich tot nu toe vooral op in het noord-oosten van de stad; in de Serlippenspolder en bij de Otheense Kreek. De Serlippenspolder is intus sen volgebouwd en de zeld zame pad is de laatste maan den alleen nog gesignaleerd bij het Schelpenhoekje aan de rand van de Otheense Kreek. Steltkluut-bestuurslid L. Cal- le constateerde vorige maand dat er een stabiele paddenpo- pulatie bij de kreek zit. maar dat het beestje zich zo goed als teruggetrokken heeft uit de Serlippenspolder. Volgens Calle ligt dat aan het feit dat de wijk Serlippens nu zo goed als volgebouwd is. Poelen en bouwputten - dé plekken waar de rugstreeppad zich thuisvoelt - zijn totaal uit de wijk verdwenen en daarmee heeft het amfibietje ook het veld geruimd. Tot nu toe kan het 'gezang' van de rugstreeppad nog wel bij de jachthaven en het uitwa teringskanaaltje van de Otheense Kreek worden ge hoord. De gemeente Terneu zen heeft echter snode bouw plannen gelanceerd voor 'de sprong over de kreek'. De eer ste jaren zal de rugstreeppad daar van profiteren. Het beest je voelt zich tenslotte bijna Als de gemeente Terneuzen geen maatregelen neemt, zal de rugstreeppad over enige tij niet meer voorkomen in de streek. nergens zo thuis als in zande rige, bij tijd en wijle wat voch tige, bouwplaatsen. Maar als alle huizen er staan, is de bio toop voor de 'rugstrepen' ver pest, waarschuwt Calle in het laatste verenigingsblad van de Steltkluut. De natuurbeschermer pleit daarom voor de aanleg van een aantal poelen aan de rand van de toekomstige woonwijk. Als die watertjes niet worden gebruikt als speelvijver en worden afgeschermd door een beplantingsgordel, kunnen de toekomstige bewoners blijven genieten van het 'romantisch gekwaak' tijdens zwoele lente- en zomeravonden. En op die manier behoudt Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen (op een enkel exemplaar bij de Hei- kantse grens en de Axelse Vlakte na) een zeldzame kolo nie padden. De rugstreeppad is op die manier voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wat de boomkikker voor het westen van de regio is: een bewijs dat het leven onder de Wester- schelde nog steeds goed en 'natuurlijk verantwoord' is. COR DE JONGE "Tja iaeh£6g])e van pjjke r. v&aa0 Pie hon?cok PQAKnZERENP? "^1 Kunnen passen. ZATERDAG 5 JUNI 1993 van onze vei BIERVLIET - „Oudere vrou wen die beter voor zichzelf op kunnen komen", dat is de grote wens van de zeventigjarige M. Langstraat uit Biervliet. Liever nog vandaag dan morgen. De Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) houdt woensdag 23 en donderdag 24 juni in Aardenburg een bijeen komst voor oudere vrouwen om dat doel dichterbij te brengen. De dag staat in het teken van het landelijk project 'Vijftig- plus vrouwen tellen mee', een initiatief van het ANBO-hoofd- bestuur. M. Langstraat is portefeuille houdster Vrouwenbelangen van de ANBO en lid van het provin ciaal bestuur. Samen met pro jectleidster A. Anceaux pro beert ze een netwerk voor ou dere vrouwen in Zeeland op te zetten. Langstraat: „Vrouwen moeten mondiger worden, zich zelf kunnen redden. Het gebeurt nog heel vaak dat als de man overlijdt, de weduwe zelf niet eens een giro- of belastingformu lier kan invullen. Wij willen dat oudere vrouwen elkaar kunnen helpen." De bedoeling is tijdens de bij eenkomst van 23 juni op de Volkshogeschool in Aardenburg een cursus van vijf lessen op te zetten. De cursus behandelt het ouder worden, gezondheid, wo nen. inkomen en mogelijke acti viteiten voor ouderen Zo moet het vrouwennetwerk langzaam vorm krijgen. „Probleem is al leen dat dit alles een aardige duit gaat kosten. We hopen aan spraak te kunnen maken op de emancipatiepot van de provin cie". aldus Langstraat. De ANBO wil in Nederland per regio een vrouwennetwerk op zetten. Carolien Molenaar, me dewerkster van de ouderenbond in Utrecht: „In een aantal re gio's, zoals Flevoland en Gelder land. loopt het project in experi mentele vorm al vanaf maart. De officiële landelijke start is in sep tember." Nederland telt op het moment zo'n 2,3 miljoen vrouwen van vijftig jaar en ouder van wie een kleine zestigduizend in Zeeland. Veel oudere vrouwen vinden het jammer dat het hun aan scho ling ontbreekt, meent Langs traat. „Het zijn mensen die de oorlog meemaakten en tijdens de wederopbouw van Nederland veel hebben opgeofferd voor hun man. Met een diploma van de huishoudschool op zak, mogen ze al in hun handen knijpen. De man heeft altijd al z'n bezighe den gehad. Als die ouder wordt, is er de kaart- of kegelclub. Voor de oudere vrouw is veel minder te doen." Langstraat denkt dat het pro ject in Zeeland er een van lange adem wordt. „Het zal niet vlug gaan. De Zeeuwse vrouwen zit ten nog te veel in een patroon. Niet dat dat slecht is hoor. We willen ze alleen duidelijk maken dat er ook nog andere dingen in het leven zijn dan het potje ko ken voor de echtgenoot. De vrouw bewust maken van haar eigen capaciteiten, daar gaat het om." Langstraat zegt dat er nog niet veel aandacht is voor het project. Maar ze weet zeker: „Als je de Zeeuwen eenmaal weet te bereiken, blijven ze ko men." keling en daarmee versterking van de concurrentiepositie zag Wöltgens als een belangrijk in strument voor de handhaving van de werkgelegenheid. Daar naast wil de PvdA zich sterk ma ken voor een industriebeleid. De fractievoorzitter heeft daarbij niet de tijdelijke korting op het elektriciteitstarief voor Pechi- ney (de PvdA heeft daarmee in gestemd) als ideaal voorbeeld van zo'n beleid voor ogen. „Maar soms zul je defensieve maatrege len moeten treffen om de kwade kans van verlies van banen te gen te gaan." Overdag bezochten enkele PvdA-kamerleden de kercentra- le Borssele en de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Mevrouw Langstraat: „Er is meer in het leven dan het potje koken voor de echtgenoot." foto Oscar van Beest Laboratorium Waterschappen hoopt nog steeds op certificaat van onze verslaggever SLUISKIL - Het Centraal Labo ratorium Zeeuwse Waterschap pen (CLZW) in Sluiskil hoopt nog steeds in september 1994 het Sterlab-certificaat (een soort Europese Kema-keur voor laboratoria) te behalen. On danks een brand in augustus vo rig jaar, waardoor de werk zaamheden een maand aan een commercieel bureau moesten worden uitbesteed, ligt het cen traal laboratorium nog op sche ma voor het binnenhalen van het begeerde certificaat. In het jaarverslag over 1992 is te lezen dat na toekenning van het certificaat het Zeeuwse labora torium in het najaar van '96 ook de Sterlab-erkenning voor mon sterneming en biologisch onder zoek hoopt binnen te halen. Naast het jaarverslag van vorig jaar zal het algemeen bestuur van het CLZW maandag 14 juni ook de begroting 1994 en het fi nancieel verslag over het eerste kwartaal van dit jaar bespreken. De kosten voor water en alarme ring zijn voor dit jaar in elk geval iets te laag geraamd, weet het dagelijks bestuur nu al te mel den. Maar in totaliteit ziet de fi nanciële situatie er gezond uit. Het waterschapslaboratorium werkt veertig tot zestig procent goedkoper dan een commercieel bureau, zo heeft het dagelijks be stuur laten berekenen. De be stuursvergadering van het CLZW wordt maandag 14 juni vanaf 10.15 uur gehouden in het laboratoriumgebouw in de Pierssenspolderstraat in Sluis kil. van onze verslaggever MIDDELBURG - Ambtenaren van de provincie Zeeland bera den zich volgende week op ac ties om hun cao-eisen kracht bij te zetten. Ze zullen het provin ciaal bestuur in elk geval het ul timatum stellen dat vóór vol gende week vrijdag een reëel loonbod moet zijn gedaan. Ook bij andere provincies zijn acties in voorbereiding. Dat is vrijdag afgesproken tijdens vier regionale bijeenkomsten voor kaderleden van de vakbonden AbvaKabo. CFO. Novon en CMHF. Ongeveer twintig Zeeuwse provincieambtenaren hebben zo'n bijeenkomst in Den Bosch bijgewoond. Het is de be doeling dat het, net als bij de ge meenten. tot estafette-acties zal komen. De Zeeuwen hadden al een mooie actie in gedachten. Ze wil den dinsdag met de reserveboot van de PSD en honderden amb tenaren aan boord naar Sas van Gent varen, waar de Vereniging van Nederlandse Gemeenten congresseert. Het effect zou des te groter zijn. omdat minister ■•Dales van Binnenlandse Zaken daar van de partij zal zijn. Om dat het schip niet verzekerd is voor zo'n trip en omdat de be manning niet zonder meer het kanaal Terneuzen-Gent mag be varen. is van deze acties afge zien. Volgens J. van de Horst (voorzit ter van de AbvaKabo op Wal cheren en medewerker van de PSDi is het verleidelijk bij wijze van actiemiddel de veerdiensten over de Westerschelde tijdelijk te staken. Er ligt evenwel een rechterlijke uitspraak die dit on mogelijk maakt. In 1983 wilden de ambtenaren in hun streven de korting op hun salarissen on gedaan te maken, een veerboot voor de kant leggen. De rechter vond dat een te zwaar middel en verbood het. Met die uitspraak dienen de bonden nog steeds re kening te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11