PZC zeeland Overlast pinksterdrukte gering Ongewenst nachtelijk bezoek Opluchting over reactie Pechiney Blauwe vlaggen voor zes plaatsen aan Zeeuwse kust Zilver voor actieve leider van Scouting Bijna 325.000 toeristen Uittocht verliep gespreid Ministerraad achter plan voor Voordelta Maat DINSDAG 1 JUNI 1993 van onze verslaggevers MIDDELBURG - Het Pinkster- weekeinde is in Zeeland rustig verlopen. Bijna 325.000 toeris ten brachten een bezoek aan de provincie, iets minder dan vo rig jaar. Hoewel het daardoor druk was en vrijwel alle cam pings en hotels vol waren, bleef de overlast beperkt. De intocht van toeristen verliep gespreid en door de frisse wind op twee de Pinksterdag kwam de uit tocht al rond het middaguur op gang. Alleen aan het eind van de middag ontstonden enkele files op de uitvalswegen. Doordat echt strandweer uitbleef, deden terrassen en dagattracties goede zaken. Het maritiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen be leefde tijdens de eerste ope ningsdagen direct een topdruk te. Vooral op eerste en tweede Watersporters in problemen van onze verslaggever DOMBURG/VROUWENPOL DER - Een Duitse watersporter is zondag met zijn kano voor de kust van Vrouwenpolder omge slagen. De man kon door de red dingsbrigade uit het water wor den gehaald. In het ziekenhuis vertoonde hij verschijnselen van onderkoeling. Eveneens voor de kust van Vrou wenpolder is zondagavond ge zocht naar een 20-jarige toerist die, volgens zijn vrienden, niet was teruggekeerd van een zeil tocht. Een zoekactie leverde niets op. Omdat de vrienden zich nadien niet meer hebben ge meld, neemt.de politie aan dat. de zeiler veilig is teruggekeerd. Een onbekende surfer zou vol gens een melding zondagavond voor de kust van Domburg in nood verkeren. De reddingsbri gade begon in samenwerking met de plaatselijke brandweer en politie een zoekactie die 's nachts zonder resultaat werd ge staakt en maandagmorgen ver geefs werd voortgezet. De politie sluit niet uit dat de surfer op ei gen kracht de kust heeft weten te bereiken. Er is nog niemand als vermist opgegeven. Pinksterdag vormden zich rijen voor de ingang, terwijl veel men sen de omgeving van het ge bouw opzochten voor een wan deling. Adviseur B. van der Weide schatte maandagavond zeker achtduizend mensen in het gebouw te hebben gehad. Met dit bezoekersaantal kan Het Arsenaal zich meten met be staande dagattracties als Delta Expo en Miniatuur Walcheren. Uit enquêtes bleek dat de mees te bezoekers zeer te spreken wa ren over het aangeboden pro gramma. Vooral het aaien van de roggen en haaien en de vloot- show scoorden hoog. De organi satoren hadden nog wel te kam pen met kinderziekten. Het en kele dagen voor de opening geïn stalleerde computersysteem functioneerde niet optimaal, waardoor de kaartverkoop lang zaam verliep en ook de informa tie aan de gasten liet nog te wen sen over. Alleen op maandag zorgde de grote toeloop naar Het Arsenaal voor enige verkeersoverlast in de omgeving, omdat ook veel winkels in het centrum open wa ren. Volgens een woordvoerder van de Vlissingse politie was de drukte waarschijnlijk te wijten aan het feit dat de parkeerga rage wèl dicht bleef. Deed het zonnige weer zaterdag nog menige zonnebader op het strand roodverbranden, de daar opvolgende dagen bezochten voornamelijk wandelaars en surfers de kust. Bij Domburg en Vrouwenpolder zetten politie en reddingsbrigade zondag twee maal een zoekactie op touw naar een surfer en een kanovaarder in nood. Ook op de Grevelingen werd, zo wel vanaf de Brouwersdam als de Grevelingendam, druk ge surft. De harde wind maandag weerhield vooral de ervaren sur fers er niet van het water op te gaan. De ruige omstandigheden leverden hier en daar wel wat blauwe plekken, schrammetjes en in één geval een gebroken pols op. Ernstige ongelukken werden niet gemeld. Renesse Het hele Pinksterweekeinde wa ren in Renesse grote aantallen mensen op de been. maar de sfeer was over het algemeen goed. In verband met de drukte op straat werd het dorp zater dagavond en zondag vanaf drie uur 's middags met dranghek ken afgesloten voor het verkeer. Hoewel het omstreden 'toeris tenmenu voor ongemanierde gasten' van de kaart was ge haald. werden de gerechten er van wel geserveerd. Zo werden in totaal 104 zogehe ten OM-schikkingen uitgeschre ven voor zaken als baldadigheid, wapenbezit, urineren in het openbaai-, alcoholgebruik op straat en andere vormen van overlast. De politie heeft ook tien grote waterpistolen, waar van sommige gevuld met bier. in beslag genomen. Voorts werd een aantal hinderlijk geparkeer de voertuigen weggesleept. Twee Duitsers werden zondag middag op de Lange Reke in Re nesse door een groep van zes landgenoten bont en blauw ge slagen. Een huisarts constateer de onder meer een groot aantal kneuzingen. De politie wist de verdachten in de loop van de middag aan te houden. De invoering van betaald parke ren bij het strand aan de Greve lingendam moest worden uitge steld. Door een stroomstoring konden de parkeercontroleurs, die zaterdag voor het eerst aan de slag zouden gaan, niets uit richten. Vandaag, dinsdag, wordt geprobeerd de storing te verhelpen. Vol In Zeeuwsch-Vlaanderen zat volgens een woordvoerster van de campinghouders 'alles vol'. Het ging - net als in de rest van Zeeland - voornamelijk om Ne derlandse en Duitse gasten. Ver der bezochten ook veel Belgen en Fransen de provincie. Opval lend was een twaalftal kampeer ders uit Chili op een camping in Nieuwvliet. In Hulst en Sluis, de Zeeuwsvlaamse koopsteden, was het traditioneel erg druk. Hetzelfde gold. vooral de eerste Pinksterdag, voor de Schelde- boulevard in Terneuzen en Bres- kens, waar de Hollandse Nieuwe gretig aftrek vond. Wegens het matige weer beslo ten veel toeristen maandag al vroeg te vertrekken, waardoor de wegen het verkeersaanbod redelijk konden verwerken. Op de Zeelandbrug en rond Zierik- zee en Goes ontstonden rond half vier wel files, waarvan som mige met een lengte van zeven kilometer, maar in de avondu ren kon iedereen zonder opont houd Zeeland verlaten. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Blauwe Vlag, een Europese onderschei ding voor schone havens en stranden met goede voorzienin gen, mag dit jaar op zes plaatsen in drie Zeeuwse kustgemeenten wapperen. In totaal worden in Nederland dit jaar 19 Blauwe Vlaggen uitgereikt. In Zeeland worden de vlaggen toegekend voor de stranden in Wester- schouwen (Renesse), Domburg en Valkenisse (Zoutelande, Big- gekerke en Koudekerke) en in de jachthaven van Wester- schouwen (Burghsluis). Alle kustgemeenten in EG-lid- staten kunnen sinds 1987 mee dingen naar de Blauwe Vlag. Om Auto's gestolen KORTGENE - In Kortgene zijn in de nacht van zondag op maan dag twee personenauto's gesto len. Aan de Pruimenlaan ver dween een zilvergrijze BMW 520, eigendom van een inwoner van het Duitse Munster. Het voer tuig had als kenteken MS-KH 384. Aan de Dovenetelwei raakte een inwoner van Keulen zijn ro de Mercedes 190 kwijt. Deze had als kenteken Z-MM 889. deze te krijgen moet de water kwaliteit voldoen aan de EG- richtlijnen. Verder tellen mee de (milieu)kwaliteit van strand en/ of haven, het niveau van veilig heid en voorzieningen (zoals sa nitair, afvalverwijdering, EHBO en reddingsmaterieel) en de in formatie en educatieve activitei ten op het gebied van milieu in de gemeenten. De Blauwe Vlag wordt voor één jaar toegekend en kan tussentijds worden inge trokken als de kwaliteit terug loopt. De organisatie is in handen van de Foundation for Environmen tal Education in Europe (FEEEN): de geselecteerde ge meenten worden gejureerd door de Europese Commissie. Bert Bovenkerk, voorzitter van de FEEEN. reikt de vlaggen vrijdag 4 juni in Scheveningen uit. Een Blauwe Vlag werd dit jaar ook toegekend aan Ameland (Nes en Hollum), Terschelling, Den Helder (Julianadorp en Huisduinen), Zijpe (Groote Kee- ten, Callantsoog en St. Maar tenszee), Katwijk, Wassenaar, Den Haag (Scheveningen en Kijkduin), Rotterdam (Hoek van Holland), Westvoorne (Roc- kanje), Ameland (Het Leije Gat) en Terschelling (Dennewal). van onze verslaggeefster VLISINGEN - De minister raad is akkoord gegaan met het Integraal Beleidsplan Voordelta, dat op 3 mei door het gelijknamig Bestuurlijk Overleg is vastgesteld. De betrokken partijen zullen in het najaar een bestuurs overeenkomst tekenen. Het stuk geeft het beleid weer dat rijk, provincies, ge meente, waterschappen en natuur- en recreatieschap pen tussen 1991 en 2000 wil len voeren in de Voordelta. In het geulen- en bankenge- bied voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, vanaf de Maasvlakte tot de kop van Walcheren, staat enerzijds de natuurlijke ont wikkeling voorop en ander zijds de kustverdediging. Het beleidsplan geeft aan hoe activiteiten als visserij en recreatie hierin zijn in te passen. Het accent komt in vier gebieden op de natuur te liggen; recreatie en visse rij, maai- ook andere activi teiten, worden daar beperkt. Ter hoogte van de Maasvlak te is landwinning mogelijk. Verder worden militaire vliegbewegingen beperkt tot 'het niveau, dat vanuit het oogpunt van landelijk beleid noodzakelijk is'. In het Bestuurlijk Overleg zijn vertegenwoordigd de ministeries van Verkeer en Waterstaat. Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Landbouw en Visserij, Economische Za ken, de provincies Zuid-Hol land en Zeeland en de betref fende gemeenten, water schappen, natuur- en recrea tieschappen. 1 Controle op wildkamperen levert 144 bekeuringen op van onze verslaggever Ernst-Jan Rozendaal RENESSE/SCHARENDIJKE - „Wahnsinn!" Met een verbe ten gezicht, waarop de slape righeid langzaam plaats maakt voor verontwaardi ging, stopt Fridolf de bekeu ring van honderdvijftig gul den weg in zijn achterzak. „Elk jaar wordt het hier slechter", moppert hij. „De politie is veel strenger dan vroeger." Even daarvoor is hij door reserve-politieagent J. Blommaert met een paar ferme tikken op de autoruit gewekt. Zijn verweer dat hij alleen even een dutje deed, terwijl zijn reisgenoten op een paar vrienden staan te wachten, haalt niets uit. Na tienen is het verboden om in de auto te slapen, dus of hij zijn portemonnee maar wil trekken. De jonge Duitser is een van de honderdvierenveertig wild- kampeerders die tijdens het Pinksterweekeinde zijn be keurd. Het merendeel van de bonnen is zaterdagnacht uit geschreven bij een groot scheepse controle, waarbij de Zeeuwse politie, versterkt met twintig extra opsporingsamb tenaren van Staatsbosbeheer en veldpolitie, tot vroeg in de ochtend de recreatiegebieden afspeurt op zoek naar illegale overnachters. Het gaat voor namelijk om Duitse toeristen, hoewel ook enkele Belgen. Ne derlanders. Italianen, een Griek en een Tjech een bekeu ring ontvangen. Ruim de helft van hen overnacht niet in een camper of tent, maar in een personenauto. Een politieman controleert de papieren van een illegale tentkampeerster bij Scharendijke. foto Lex de Meester Leeg Volgens burgemeester A. H. Den Boon van Veere, voorzit ter van het piketteam dat de actie coördineert, werpt de harde aanpak vruchten af. De bekende illegale kampeer- plekken als Veersegatdam en Brouwersdam blijven leeg; door een goede informatie voorziening die tot in Duits land reikt, laten de mensen zich naar campings verwijzen. De kleine groep wildkampeer- ders die nog over is, verstopt zich bewust in de bebouwde kom of op een stil dorpsplein. ..Het wildkamperen heeft geen directe relatie meer met volle campings", legt Den Boon uit, vlak voordat de patrouilles uitrukken. „Iedereen kan een normale kampeerplek vinden. De mensen die we straks te genkomen zijn absoluut van kwade wil." Een eerste rondrit in de omge ving van Renesse lijkt zijn ver haal te bevestigen. Parkeer terreinen en bermen die vorig jaar vol stonden met campers en tenten, bieden nu een bijna verlaten aanblik. Het is nog wat te vroeg, opperen de agen ten, die slechts twee keer hun bonnenboekje hoeven te trek ken. Piketteam Maar een uurtje later, op een grasveld in de buurt van Scha rendijke. aan de voet van de Brouwersdam, stuiten twee politiepatrouilles op enkele tientallen Duitse jongeren in campers, tenten en personen auto's. Alleen door het ontbre ken van sanitair en het zich ophopende afval onderscheidt het terrein zich van een echte camping. Het regent bonnen. Het piketteam. voor de gele genheid versterkt met com missaris van de koningin drs W. T. van Gelder, arriveert ook ter plekke. De teamleden knopen een praatje aan met de toeristen of kijken toe bij het werk van de politie. De meeste coördinatoren gaan gekleed in een blauwe bodywarmer. 'Wel kom in Zeeland' staat in vrolij ke. gele letters op hun rug. Van Gelder erkent dat de wild- kampeerders inmiddels niet meer naar campings kunnen worden venvezen. Alles is vol. tot in Tholen toe. „Maar dat is geen reden dit hier toe te staan. Je gaat ook niet op win tersport zonder te reserveren. Het moet duidelijk zijn dat je in deze tijd van het jaar niet op de bonnefooi naar Zeeland kan komen." „Wij hebben wel degelijk ge probeerd telefonisch te reser veren", zegt Silke. Met een grote groep vrienden komt ze jaarlijk vanuit Heinsberg naar Zeeland. „Maar voor drie da gen nemen campinghouders geen reservering aan. Je moet langer komen, anders verdie nen ze blijkbaar niet genoeg. Ik snap niet waarom ze in de drukke perioden niet meer uit wijkmogelijkheden aanbie den. We hebben vuilniszakken bij ons, morgen ruimen we al les weer op. Dan is het toch niet zo erg dat we hier staan?" WV-voorzïtter R. H. ter Heide, eveneens lid van het pi ketteam, kan de klacht wel be grijpen. „Maar dit is typisch een geval van de wal die het schip moet zien te keren. Dat is vervelend. In andere perio den van het jaar wil je deze mensen graag hebben, nu wijs je ze de deur." Admiraal van de Zeeuwse Stromen Evert Jan van den Driest speldt het zilveren ereteken op bij Vlissinger Tom Daamen. In het midden diens echtgenote. foto Ruben Oreel van een medewerker VEERE - Tom Daamen (43) uit Vlissingen is zaterdagmiddag onderscheiden met het zilveren waarderingsteken van Scou ting Nederland. Dat gebeurde tijdens de ceremoniële opening van het waterkamp voor de Zeeuwse waterscouts (Zewaka) op het Scoutcentrum in Veere. Voor het front van de troep - zo'n zeshonderd scouts - kreeg de leider van de Scheldezwer- vers het waarderingsteken op gespeld door Evert Jan van den Driest, de kersverse admiraal van de Zeeuwse Stromen. Daamen kwam als elljarig jon getje bij de Vlissingse Schelde- zwervers als zeeverkenner. Na vijf jaar trad hij toe tot de stam en ontpopte zich als een kundig organisator van onder meer de jaarlijkse zwemwedstrijden en het Zeeuws waterkamp. Boven dien maakte hij zich zeer ver dienstelijk voor het district en zette hij zich in voor de opbouw van het afgebrande clubhuis in zijn woonplaats. Mevrouw Daa men werd voor de steun aan haar man eveneens in de hulde betrokken. Het Zewaka is een jaarlijkse ac tiviteit van de Zeeuwse Admira liteit. Het hele pinksterweekein de zijn de waterscouts uit Zee land bij elkaar. Zij houden zich onder meer bezig mét allerlei ac tiviteiten rond en op het water. Elke groep zorgt daarbij voor zijn eigen onderkomen en ook de maaltijden moeten door henzelf worden bereid. Het kamp begon vrijdagavond al en werd maan dagmiddag besloten. van onze verslaggevers VLISSINGEN - Directie en per soneel van de aluminiumfa- briek Pechiney Nederland uit Vlissingen hebben opgelucht gereageerd op het besluit van de Pechinev-dïreetie in Parijs om een twee jaar durende kor ting van 25 procent op de ener gieprijs te accepteren. Van een juichstemming is echter geen sprake, omdat het gaat om een tijdelijke oplossing voor het in financiële moeilijkheden ver kerende bedrijf. Voor de komen de twee jaar lijkt de werkgele genheid bij de fabriek verze kerd, maar wat daarna gebeurt is onduidelijk. Op de valreep accepteerde Pe chiney vrijdagmiddag het voor stel dat Delta Nutsbedrijven een maand geleden op aandringen van minister Andriessen van economische zaken aan de alu miniumsmelter deed. Volgens onderdirecteur ir H. H. Weg- kamp is het aanbod 'een blijk van ondersteuning en een aan wijzing dat men vindt dat de alu- Vondst lijk in plastic en gaas in Terneuzen van onze verslaggever TERNEUZEN - Zaterdagavond omstreeks tien uur is in het Ze- venaardok in Terneuzen het lijk van een man aangetroffen. Het stoffelijk overschot was ver pakt in plastic en in gaas gewik keld. De gemeentepolitie van Terneuzen denkt aan een mis drijf. Een politiewoordvoerder beves tigde maandag dat er een lijk was aangetroffen 'onder ver dachte omstandigheden'. Maar verder werden maandag, in het belang van het onderzoek, geen mededelingen verstrekt. Van daag (dinsdag) wordt bekeken hoe de zaak verder wordt aange pakt. Het lijk werd aangetroffen door de bemanning van de sleep boot Finland van Willem Muller, die direct de politie en andere in stanties informeerde. miniumindustrie moet blijven voortbestaan.' Wel heeft het bedrijf aan minis ter Andriessen te kennen gege ven niet te kunnen voldoen aan alle voorwaarden die aan het voorstel zijn verbonden Deze hebben te maken met een arbi tragezaak die loopt tussen Pe chiney en Deltan om een uitweg te vinden uit een conflict over het doorberekenen van de kos ten voor de berging van radioac tief afval. Pechiney heeft be zwaar tegen de mate waarin die afvalkosten zijn meegenomen in de stroomprijs over 1991 en 1992. Het, ligt voor de hand dat de voorwaarde inhoudt dat Deltan de energiekorting alleen wil ver lenen wanneer de aluminiumfa- briek haar achterstallige reke ningen voldoet, maar woord voerders van beide partijen weigeren dit te bevestigen. Del tan-directeur ir P. Stoter geeft wel aan dat de Tweede Kamer commissie die onlangs deze voorwaarde stelde 'goed op de hoogte was van ons voorstel'. Hij benadrukt dat de voorwaarden zijn bedoeld om de normale rela tie tussen leverancier en afne mer te herstellen. Inkrimping De korting op de energieprijs be tekent volgens Wegkamp niet dat Pechiney dit jaar zonder ver lies draait, omdat dit ook van de situatie op de wereldmarkt voor aluminium afhangt. Hij ver wacht dat die binnen twee tot drie jaar aantrekt. Gedwongen ontslagen zijn daarom niet no dig. wel hoopt het bedrijf via na tuurlijke afvloeiing tot een in krimping van het personeel te komen. Voorzitter M. G. van de Velde van de ondernemingsraad van Pechiney stelt vast dat de reac tie van de Pechiney-top weer wat rust in het bedrijf brengt. „Maar ik zie geen reden hoera te gaan roepen. Het is een oplos sing voor een conjunctureel pro bleem. Een tijdelijke oplossing dus. Naar 1996 toe, wanneer het bestaande energiecontract van Pechiney afloopt, lost het niets op. We hebben in elk geval wel twee jaar de gelegenheid na te denken over wat na 1996 moet gebeuren." Jos uit Terneuzen is tech nisch. Zééér technisch zelfs. Hij legt centrale verwarmin gen aanzoals een ander z'n tanden poetst. Dat doet hij in diëtist van een woningbouw vereniging. die organisato risch vaak ztvare tijden doormaakt. Maar daar maalt Jos niet om. Hij scheurt door de stad in zijn blauwe busje (met open dakje), draait de volu meknop van de radio nog wat harder en repareert hier een deurknop en daar een alarmbel. En die cv's uiter aard, want dat is nu een maal z'n specialiteit. Hij praat daar veel bij. Maakt hij een fout, dan schroomt hij niet zichzelf een fikse uitbrander te geven. Rare geluiden vaak ook. Zo als hoge piepjes en onder aards gerommel vanuit de buik. Vorige week was hij 'op kar wei' bij een alleenstaande oude dame in een bejaarden flat. Hij iverkte er op zijn ma nier, met veel laivaai en nog meer verbaal gewéld dus. Toen er koffie was, kwam de dame hem roepen. „En je maat wil zeker ook wel kof fie?", vroeg ze. Al die tijd had ze niet begre pen dat Jos gewoon in zich zelf praat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7