Bosnië beleeft bloedig weekeinde Onze Top 5 van deze week. Verslaafden laven zich drie dagen aan Laurel en Hardy mimm PZC PZC 0 Regeringspartij in Cambodja haalt geen meerderheid Miss-verkiezing onder granaatvuur O cn Goudse licht belegen kaas 48+, Boerenveen krijgt taak bij defensie binnen- en buitenland Offensief Serviërs tegen Moslimbolwerk Gorazde Nieuw beraad toekomst van de Antillen onzeker 99 8.90 ^9€T 2.98 4.89 Aids Memorial Day trekt ruim 2.500 mensen DINSDAG 1 JUNI 1993 SARAJEVO DPA/RTR/AFP) - 1 Bosnië is het afgelopen week- einde op verschillende plaatsen het toneel geweest van bloedige gevechten tussen Moslims, Ser- viers en Kroaten. Meer dan 73 mensen werden gedood en zeker - 400 anderen raakten gewond. In Gorazde, de laatste stad in j het oosten van Bosnië-Hercego- j vina waai- Moslims zich gewa- i penderhand verzetten tegen de Servische opmars, is een zware 1 strijd geleverd. Volgens Moslim strijders werd het Servische of- j fensief, waarbij de meeste slachtoffers vielen in dorpen aan I de oostelijke rand »ran de en clave waar 70.000 Moslims een goed heenkomen hebben ge- zocht, maandag tot staan ge- i bracht. Maar Radio Sarajevo j meldde dat er maandag hard j werd doorgevochten. Ondertus- sen is een nieuwe vluchtelingen- I stroom op gang gekomen. Ver- l.scheidene dorpen buiten Goraz- de zouden volledig zijn verlaten en in brand staan. Radioama teurs spraken van „ontelbare doden". Gorazde is van de ..veilige gebie den" die de Verenigde Naties hebben uitgeroepen voor de Moslims, maar de VN zijn er nog niet in geslaagd waarnemers in de enclave te stationeren. Vijf VN-waarnemers werden maan dagmiddag op weg naar de en clave in Pale tegengehouden door de Bosnisch-Servische au toriteiten. Vandaag wordt een nieuwe poging Gorazde te berei ken. aldus een woordvoerder van de VN-vredesmacht (Unpro- for) in Sarajevo. Sarajevo PHNOM PENH (RTR/AFP) - On der verwijzing naar onregelma tigheden heeft de regerende Cambodjaanse Volkspartij (CPP) van premier Hun Sen maandag geëist dat de Verenig de Naties stoppen met het be kendmaken van voorlopige re sultaten van de verkiezingen van vorige week. De CCP vroeg dat nadat voorlopige uitslagen betere resultaten te zien gaven voor de royalistische oppositie. Een woordvoerder van de VN- vredesmacht in Cambodja zei dat de publikatie van de cijfers gewoon doorgaat. Maandagavond was bijna de helft van de stemmen geteld. Meer dan 4.2 miljoen mensen, ongeveer 90 procent van de kie zers. gingen naar de kieslokalen ondanks dreigementen van de Rode Khmer dat de guerrillabe weging gewelddadig zou optre den. De definitieve uitslag wordt mogelijk vandaag bekend. CPP-woordvoerder Sok An zei van onze correspondente WILLEMSTAD - Premier Lub bers voert op 10 juni in Den Haag politiek overleg met de Antillen en Aruba. Dan wordt besloten of het haalbaar is om eind juni een tweede Toekomst- conferentie te houden, waarop besluiten worden genomen over de positie van de eilanden in het Koninkrijk. Curasao denkt van niet en heeft om uit stel tot na de zomer gevraagd. I Het politiek overleg vindt plaats I op verzoek van Curasao. Dit ei- I land vindt dat er sinds het mis- j lukken van de eerste conferentie I in maart nog teveel misverstan den en problemen zijn. vooral op het politieke vlak. om al tot bin dende afspraken te komen, zoals Advertentie neergekomen op delen van Sara jevo die in handen zijn van de Moslim-regering. De Bosnische Serviers en de Moslim-regering beschuldigden elkaar ervan de gevechten in het gebied te zijn begonnen. De Bosnisch-Servi sche leider Radovan Karadzic dreigden zijn troepen Sarajevo in te zullen sturen „als de Mos lims him offensief voortzetten". Na de bloedige zondag, waarbij alleen zondag volgens de Mos lim-radio zeker 25 doden en circa 200 gewonden vielen, was het maandag evenwel relatief rus tig. In de nacht van zondag op maandag woedden ook hevige gevechten tussen Moslims en Kroaten in Mostar. in het zuiden van Bosnië-Hercegovina. en bij Kiseljak, in het midden van Bos nië. Een hoge VN-functionaris beschuldigde de Bosnische Kroaten „ethnische zuiverin gen" uit te voeren in Mostar, waarbij zeker honderd Moslims per dag uit de stad worden ver dreven. Het opperbevel van de Bosni sche Kroaten (HVO) waar schuwde ervoor dat dit conflict de Moslim-Kroatische alliantie tegen de Bosnische Serviërs in Sarajevo ondermijnt. „Ondanks grote inspanningen van het op perbevel van de i Kroatische HVO in Sarajevo, om goede be trekkingen te onderhouden en een gewapend conflict met het le Bosnische leger in Sarajevo te voorkomen, lijkt dit steeds min der waarschijnlijk," aldus de verklaring. De Kroatische premier Franjo Tudjman verweet het Westen zondag niet effectief te zijn opge treden in de Bosnische crisis. In plaats van duidelijke stappen te ondernemen om een einde te Zondag woedden ook zware ge vechten in de Moslim-sector in de binnenstad van Sarajevo en in de Servische voorstad Grba- vica. Waarnemers van de VN verklaarden dat bijna 1.000 mor tier- en artilleriegranaten waren dat zegels van stembussen zijn verbroken en dat personeel van stembureaus de procedures heeft geschonden. De VN-vre desmacht meldde echter dat de verkiezingen eerlijk en vrij ver liepen. De voorlopige resultaten wijzen erop dat geen van de par tijen een meerderheid krijgt in het parlement, dat wordt geko zen volgens een districtenstel sel. De royalistische Funcinpec van prins Norodom Ranariddh won de verkiezingen in de hoofdstad Phnom Penh. goed voor twaalf van de 120 zetels in het parle ment. Dit moet een nieuwe grondwet aannemen en een re gering vormen. Terwijl de oud- communistische CPP aanvan kelijk sterker uit de bus scheen te komen, was de Funcipec maandagavond ook in de rest van het land aan de winnende hand, met name in de dichtbe volkte provincies in het noord westen en het oosten. SARAJEVO - Terwijl de Bosnische hoofdstad opnieuw te kampen kreeg met /.ware artilleriebeschietingen namen deze 'schonen' zaterdag deel aan de 'Miss Sarajevo'-verkiezingen. De twintig kandidates voor de titel hadden ook nog een boodschap voor de buitenwacht, getuige het spandoek met de tekst 'Belet hen ons te doden'. f°to EPA Nederland wil. De verschillen van mening worden vooral ver oorzaakt door wederzijds wan trouwen en gebrek aan con structieve communicatie, zo gaf minister Hirsch Ballin afgelopen week op Curacao toe. Curacao vindt dat Nederland te veel inmenging opeist in interne aangelegenheden en daarmee de autonomie van de eilanden aantast. Nederland gaat er daarbij vol gens Curagao vanuit dat er on deugdelijk bestuur is. Nederland vindt dat de eilanden - een reeks van taken af moeten staan aan het Koninkrijk (Ne derland) gezien de kleinschalig heid van de Antillen en de socia le en financiële problemen waar de eilanden mee kampen. Poolse regering ten val gebracht WARSCHAU (AFP/DPA) - De Poolse president. Lech Walesa, heeft maandag een loonsverho ging voor verscheidene be roepsgroepen geblokkeerd. Zijn weigering om een wet voor loonsverhoging te tekenen, is een nieuwe steunbetuiging voor de demissionaire regering van premier Hanna Suchocka. De loonsverhogingen waartoe het parlement had besloten, zouden het begrotingstekort vergroten met circa twee mil jard gulden. Walesa besloot zaterdag al de Sejm (het parlement) te ontbin den nadat de parlementariërs met een minimale meerderheid de regering-Suchoacka ten val brachtten. Suchocka zal aanblij ven tot een nieuw parlement is gekozen. De grondwet bepaalt dat drie tot vier maanden na de ontbinding van het parlement nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Allerlei materiaal over het komisch duo ging tijdens de conventie van de hand. 0 Cfl Appelsap, pak 1 liter Croky chips, -i cn diverse smaken, zak 200 g JL&9" JLü.t? Exclusief bij AH: Win één van de 1.000 bestuurbare vliegers. Zie de verpakking. vers van 't mes of vacuüm verpakt®»».®, kilo Nü De Jager Hollandse nieuwe haring, verpakt 2 stuks Cd Tissue toiletpapier, pak 12 rollen Zvi Extra zomertip. 'C Sport-/reistas, in verschillende modellen en kleuren met qqc> draagriem ®a® y.ïzO Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 juni a.s.. 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. KERKRADE (GPD) - Oorspron kelijk waren de films van Lau rel en Hardy vooral bedoeld voor kinderen. Onschuldig, op pervlakkig en vol slapstickhu mor. Dat de twee acteurs hun doel lichtelijk voorbij zijn ge streefd, bleek het afgelopen Pinksterweekeinde in Kerkra- de wel. Honderden volwassen fans uit binnen- en buitenland, gelooid met bolhoedjes of een rode fez, bekeken in conferen tiecentrum Rolduc gedurende drie dagen films en gingen op zoek naar zeldzame relikwieën van de zwartwit-idolen om hun verzameling uit te breiden. Kinderachtig? Welnee, gewoon een obsessie. „Het is een versla ving", zegt Johan Schuit uit het Duitse Cuxhaven. Samen met enkele leden van zijn fanclub 'The Bullfighters' kijkt hij twijfe lend naar een originele bio scoopposter. „Eerlijk gezegd moeten we die poster gewoon hebben", vertelt Johan, terwijl hij uitlegt dat zijn club ver noemd is naar de film. waarin Laurel een stierenvechter speelt". De verkoper aan de an dere kant van de tafel glimlacht stiekem als hij de sjerp van de Duitser ziet met daarop de naam van de club. Bovendien heeft hij de man uit Cuxhaven zojuist ho ren zeggen dat hij alles koopt wat met 'The Bullfighters' te maken heeft. De afwachtende houding van de verkoper wordt al snel beloond: zonder af te din gen, leggen de Duitsers honderd gulden op tafel voor een poster vol vouwen en kreuken. Het is echter niet alleen kopen en ruilen wat de klok slaat tij dens de drie dagen durende Lau rel en Hardy Conventie. Menig lid van de internationale fanclub 'Sons of the Desert' is naar Kerk- rade gekomen voor de vertoning van drie recent ontdekte films. Even voor het begin van de voor stelling op zondagmiddag is te merken dat de spanning onder de aanwezigen toeneemt. „Het is een raar gevoel om najaren weer eens nieuwe films van Stan en Ollie te bekijken", legt Tom Schermer uit Rotterdam uit. Zijn vriend Robert Radevan denkt dat hij voor het eerst sinds lange tijd weer echt kan lachen om een zwartwit-film van de Dikke en de Dunne. „Kijk, de be kende films hebben we al zo vaak gezien, dat we er niet meer zo hard om lachen. Dat wil niet zeggen dat we ze niet meer leuk vinden, integendeel. Maar je gaat na een paar keer gewoon op zoek naar nieuwe details in de film. Je bekijkt de bijrollen of het camerawerk bijvoorbeeld nauw keuriger". Lachen De Rotterdammer krijgt tijdens de voorstelling al snel gelijk. Zelfs een kraker als 'Way Out West', de meest vertoonde Lau rel- en Hardyfilm. maakt weinig los bij de honderden fans. Een paar niet-leden van de Sons of the Desert uit Kerkrade en om geving bulderen en schateren daarentegen van het lachen. Net gewend aan deze vreemde situa tie. lijkt het een uur later weer de omgekeerde wereld. Bij het ver tonen van de recent gevonden stomme fihns (zoals het hoort muzikaal begeleid door een pia nist), blijkt gelukkig dat Laurel en Hardy nog steeds een hele zaal, inclusief de echte fans, aan het lachen kunnen krijgen. „Omdat deze films ook voor ons nieuw zijn." licht Robert Rade van nogmaals toe. De wijsheid komt overigens niet van de Rot terdammer zelf, maar van John McCabe. vriend en geautori seerd biograaf van Stan en Ollie. De Amerikaan had 's ochtends voor de film nog een masterclass gegeven en onder andere uitge legd dat de filmidolen vooral zo grappig zijn door hun onschul dige en kinderachtige uitstra ling. McCabe had overigens nog een verrassing met zich meege nomen in de persoon van zijn vrouw Rosina Lawrence, die in haar prille acteercarrière nog heeft gespeeld met Stan Laurel en Olliver Hardy. Samen met en kele hoogbejaarde aanwezigen zijn de Amerikaanse eregasten de enigen die de pioniers op film gebied nog in het echt hebben mogen meemaken. maken aan het bloedvergieten in Bosnië-Hercegovina, zoals bijvoorbeeld een militaire inter ventie. heeft het Westen berust in „daadloosheid en berusting". Tudjman acht een militaire in terventie nog altijd mogelijk. „Ook als zij slechts een beperkt karakter heeft, kan een inter ventie de uiteindelijk oplossing van de crisis in Bosnië en op de hele Balkan bespoedigen." Zware gevechten werden in het weekeinde ook gemeld vanuit de Noordbosnische plaatsen Maglaj, Tesanj, Doboj, Ozren en Trebave. van onze correspondent PARAMARIBO - Etienne Boe renveen. voormalig lid van de legerleiding van Suriname, krijgt een prominente rol op het ministerie van defensie. Boe renveen staat bekend als de ge- matigdste figuur van de leger leiding, die onlangs op aandrin gen van de politiek het veld ruimde. Hij was lange tijd kan didaat voor het bevelhebber schap van het Nationaal Leger. Met name de Verenigde Staten maakte bezwaar vanwege het verleden van Boerenveen. Hij heeft in de VS vijfjaar gevange- Stakingen bij vervoer in grote steden DEN HAAG (GPD) - Het open baar vervoer in Groningen. Utrecht, Nijmegen, Dordrecht, Maastricht. Amsterdam en Rot terdam dreigt de komende we ken twee keer gedurende tel kens 24 uur stil te komen liggen als gevolg van acties van de ambtenarenbonden. Ze willen daarmee de druk op de gemeen telijke werkgevers opvoeren en ze zo tot een soepeler opstelling in het cao-overleg zien te bewe gen. De bonden verwachten overi gens dat de onderhandelaars van de overheidswerkgevers de ze week met nieuwe voorstellen zullen komen, zeker nu met de waterschappen het eerste schaap over de dam is. De water schappen zijn immers ook aan gesloten bij het Verbond Sector werkgevers Overheid VSO (ver gelijkbaar met wat het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen VNO in het particuliere be drijfsleven is). Binnen het VSO is de 0 procent steeds als leidraad overeind gehouden. Activiste Tiny Hofman overleden AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam is zaterdag plotseling mevrouw Tiny Hofman overle den. Zij is 68 jaar geworden. Dit heeft haar zoon, persfotograaf Hans Hofman, bekend gemaakt. Tiny Hofman is vooral bekend geworden door de leiding die zij gaf aan het verzet in de Amster damse Nieuwmarktbuurt tegen de aanleg van de metro door de ze wijk. eind jaren '60 - beginja ren '70. Verder behoorde zij tot de orga nisatoren van de demonstraties op het Museumplein tegen de Vietnamoorlog. In de Tweede Wereldoorlog heeft zij veel jood se mensen helpen onderduiken. nisstral" uitgezeten wegens po gingen een cocaïnedeal af te sluiten. Minister Gilds van defensie heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij het uitstekend met Boerenveen kan vinden. Ook in Nederlandse defensie kringen was de militair, die is op geleid aan de Koninklijke Mili taire Academie, acceptabel. Uit eindelijk werd Arthv Gorrë be noemd. vermoedelijk omdat Boerenveen bedankte voor de eer. Aangenomen wordt dat hij tussen twee vuren zat: de NDP van Desi Bouterse en de demo cratisch gekozen regering onder leiding van Venetiaan. Na het offensief van Venetiaan tegen de oude legerleding be sloot Boerenveen met waarne mend bevelhebber Ivan Graan oogst en de commandanten Si- tal en Mijnals op te stappen, maar is nu alsnog binnenge haald op Defensie. Boerenveen zal zich voornamelijk bezighou den met beleidszaken op het mi nisterie. Ivan Graanoogst gaat waar schijnlijk in op het aanbod van president Venetiaan om diens adviseur te worden. Maar vol gens Venetiaan is de discussie nog open. „We moeten een werk bare constructie bedenken", zei de president. Wel erkende hij dat het adviseurschap van Graan oogst een van de serieuze opties Man (18) bracht predikant om ZAANSTAD (ANP» - Een 18-ja- rige inwoner van Purmerend heeft bekend de 43-jarige Neder lands-Hervormde predikant M. Mulder uit Assendelft oni bel le ven te hebben gebracht. Dat heeft de politie van Zaanstad zaterdag bekendgemaakt. De man was woensdag aangehou den. De predikant, werd 22 mei ge dood in zijn eigen woning aan de Hornlaan in Assendelft. De ver dachte is volgens de politie daar na in de auto van het slachtoffer gevlucht, en heeft het voertuig achtergelaten op een parkeer plaats in het recreatiegebied het Twiske nabij Zaanstad. Het stof felijk overschot werd een dag la ter gevonden door een lid van het kerkbestuur, nadat, de predi kant niet op de zondagse dienst was verschenen. De betrokkenheid van de 18-ja- rige man kwam naar voren uit. het onderzoek onder relaties van de predikant. Verdachte en slachtoffer waren bekenden van elkaar. De politie zegt in de loop van verdere verhoren meer dui delijkheid te verwachten over het motief van het misdrijf. Over de wijze waarop de predikant, van het leven is beroofd, doet de politie geen mededeling. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 2500 mensen woonden zaterdag in de Beurs van Berlage in Am sterdam de jaarlijkse herden king bij van de aidsslaehtolfers. De belangstelling was zo groot, dat vele tientallen mensen bui ten moesten blijven. Ter legenheid van Aids Memo rial Day werden overal ter we reld soortgelijke plechtigheden gehouden. De bijeenkomst in de voormalige koopmansbeurs was ook bedoeld om solidariteit te betuigen met mensen die aids hebben, seropositief zijn of op andere wijze zeer nauw bij de ziekte betrokken zijn. Aan de ballustrades rond de gro te zaal hingen quilts: bonte doe ken met daarop gegevens van aids-slachtoffers. De emoties on der de aanwezigen liepen hoog op toen rond het podium een soort erewacht met brandende kaarsen werd opgesteld, waarna de menen in de zaal de namen mochten roepen van hen die ze aan aids hadden verloren. De plechtigheid werd besloten op de Dam. Daar zong mezzo-so praan Lucia Meeuwsen onder begeleiding van doedelzakspe lers Amazing Grace. Vervolgens werden 2500 witte balonnen op gelaten. vele voorzien van een papiertje met de naam van een aids-slachtoffer. Toch krijgen ook de jongere fans tijdens de zaterdagavondshow heel even het gevoel dat ze de le gendarische acteurs levensecht mogen aanschouwen. Twee uit Engeland overgekomen acteurs vertolken de Laurel- en Hardys- ketch 'The Drivers' Licence' als of ze Stan en Ollie zelf zijn. De nep-Stan is slank, heeft ook zon der make-up een langgerekt ge zicht en krabt schijnbaar zonder erbij na te denken met stijve vin gers op de kruin van zijn hoofd. De Britse Ollie speelt zijn rol zo waar nog beter: er rijzen zelfs twijfels over zijn identiteit wan neer hij frommelend aan zijn das de enige echte 'tie-twiddle' doet. De fata morgana duurt slechts enkele minuten. Met het vallen van het doek beseffen de aanwe zigen dat ze het tot de volgende conventie weer moeten doen met films, posters en de herinne ring aan drie dagen Rolduc. Advertentie VASTE AUTOTELEFOON MOTOROLA nu ƒ1495,- ex btw Zonnebloemstr. 49 Goes Tel.: 01100-21293 Fax: 31273 Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94*57. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12 Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 lot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax. 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00, franco per post 105.00; per maand 29.00. automatische afschrij ving 28.50; jaarabonnement 320.00. automatische afschrijving 319.00: jaarabonnement franco per post 405.00; losse nummers maandag tm vrijdag 1.50. zaterdag 2.00 p.st.. talie bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per adver tentie 24.30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3