Liggeld Grevelingen uitgesteld PZC Pauselijke onderscheiding na 29 jaar parochiebestuur Drietal van Meliskerke kampioen in eerste klas Open dag kinderboerderij Goes en Terneuzen succes Schapen scheren publiekstrekker op De Sterre in Clinge De Friezen hield jubileumschieting in sportpark Graauw Slooppanden Goes worden verfraaid Budget herinrichting Lange Zelke met ruim zes ton overschreden streek Schap vangt tegenvaller op met betaald parkeren Grevelingendam /YK KAPELLE bloesem van Zeeland DINSDAG 1 JUNI 1993 sb 10 van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - De vrije ligplaatsen in de Grevelingen blijven langer vrij dan voor zien. Waarschijnlijk hoeft pas in 1995 liggeld te worden be taald. Plan was dat dit volgend jaar al zou gebeuren, maar het Grevelingenschap is er nog niet in geslaagd een goede liggeld- Duopassagiere motor gewond HOOFDPLAAT - Een 20-jarige inwoonster van Eindhoven is zondag bij een verkeersongeluk in Hoofdplaat gewond geraakt. Zij liep gekneusde enkelbanden en een gebroken linker sleutel been op en werd met een ambu lance overgebracht naar het Antoniusziekenhuïs te Oost burg. Na behandeling kon ze weer vertrekken. De Eindhovense zat als duopas sagiere op een motorfiets die be stuurd werd door een 21-jarige plaatsgenoot. Deze reed over de Westlangeweg komend uit de richting van de Hogeweg. De be stuurder moest remmen maar deed dat te hard waardoor het voorwiel blokkeerde. Het duo kwam met de motorfiets ten val. Inbrekers actief in Vlissingen en Oost-Souburg VLISSINGEN/OOST-SOU- BURG - De Vlissingse politie heeft het afgelopen pinkster- weekeinde drie aangiften van inbraak ontvangen. Dieven ver schaften zich zondagavond toe gang tot een woning in de Hen drikstraat in Oost-Souburg door een raam te forceren, waarna zij een geldbedrag van ongeveer honderd gulden buit- maakten. Van een huis aan de Bosjeslaan in Vlissingen werd zondag over dag een raam aan de voorzijde geforceerd. Ook daar werd geld weggenomen. De politiewoord voerder kon niet zeggen om wat voor bedrag het ging. In de J. P de Smitstraat in Oost-Souburg bleef het zondag nacht bij een poging tot inbraak. Onbekenden probeerden daar vergeefs de keukendeur van een woning open te breken. regeling te bedenken. Dit scheelt het schap 50.000 gulden. Daar staat tegenover dat de op brengst van het betaald parke ren op de Grevelingendam 45.000 gulden hoger uitvalt dan waarmee in de financiële per spectieven vorig jaar rekening- werd gehouden. Deze meevaller maakt een slui tende begroting mogelijk zonder bijstelling van het voorgenomen beleid. Het extra geld komt bin nen doordat is gekozen voor een hoger parkeertarief dan vorig jaar werd voorzien. In de ont- werp-begroting voor 1994 wordt dan ook uitgegaan van het eer der uitgestippelde beleid, waar in wordt gewerkt aan de invoe ring van het profijtbeginsel. Dit houdt in dat de recreant voor een aantal voorzieningen moet gaan betalen. Zo wil het schap in staat blijven de stijgende be heerslasten op te vangen. Als voorwaarde voor invoering van een heffing is gesteld dat ter plaatse een voorzieningenni veau moet zijn gerealiseerd dat een bijdrage rechtvaardigt. In aanmerking hiervoor komen volgens het schap de parkeer plaats bij het strand aan de Gre velingendam (vanaf dit jaar), parkeren bij de surflocatie Kab- belaarsbank-Middelplaatfiaven (na herinrichting in 1995) en de vrije ligplaatsen in havens en aan steigers. Meevaller Dat bootgasten genoemde mee valler mogen noteren, komt doordat het Grevelingenschap wil voorkomen dat een heffings regeling in het leven wordt ge roepen die in de praktijk onuit voerbaar en oncontroleerbaar is. Voor een waterdichte regeling is nader onderzoek nodig, maar daarvoor zou binnen het schaps apparaat de komende tijd onvol doende capaciteit en tijd be schikbaar zijn. Voor volgend jaar wordt uitge gaan van een stijging van de vas te kosten voor beheer en onder houd met 3,17 procent, ofwel 47.000 gulden. In de meerjaren raming voor de jaren 1994-1997 Vijf voertuigen gestolen in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In het recreatiegebied Den Osse bij Brouwershaven zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mo torfietsen en een auto gestolen. Het betrof om een Kawasaki ZX 900. een Honda VFR 750. een Ya maha XV 750 en een Opel Ka- dett. Zaterdagmorgen werd voorts bij de jachthaven in Brou wershaven een Duitse Mercedes 280 SL Cabrio gestolen. van onze verslaggever HEINKENSZAND - Piet Ver meulen uit Heinkenszand heeft zaterdag tijdens de Heilige Mis in zijn woonplaats een pauselij ke onderscheiding gekregen: voor zijn verdiensten op kerke lijk en maatschappelijk gebied werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Sint Silvester. Zijn afscheid van het parochiebe stuur kreeg hiermee een feeste lijk tintje. Het leek Vermeulen, inmiddels 68, te veel worden om voor nog eens vier jaar te tekenen voor dit bestuur, luidt de verklaring voor zijn terugtreden. Hij is vanaf 1964 onafgebroken lid van ge weest. In die hoedanigheid was hij onder meer betrokken bij de kerkledenadministratie, de ad ministratie van de begraaf plaats, het parochie-archief en tal van andere activiteiten die vanuit de kerk werden georgani seerd. Voorwaarde Een voorwaarde om voor de ge noemde ridderorde in aanmer king te komen is echter dat de betrokkene zich ook op maat schappelijk gebied heeft inge zet. Aan die eis bleek Vermeulen ruimschoots te voldoen. Hij zat bijvoorbeeld van 1970 tot 1982 in de gemeenteraad van Borsele, eerst namens de KVP en later namens het CDA. Ook maakte hij van 1959 tot 1987 deel uit van het bestuur van de rooms-katholieke basisschool in zijn woonplaats. Sinds 1964 is hij voorts lid van het bestuur van bejaardenhuis De Kraaijert in Heinkenszand. Na een actieve periode als voetballer was hij verder jarenlang bestuurslid van de plaatselijke voetbalver eniging. De onderscheiding werd uitge reikt door pastor T. Brooijmans. Tijdens de mis was ook emeri tus-pastor A. van Alphen aanwe zig. met wie Vermeulen veel heeft samengewerkt. van een medewerker ZOUTELANDE - Het eerste drietal van Meliskerke is zater dag in Zoutelande kampioen ge worden van de eerste klas van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Dertien drietallen streden hier om de twee vrijgekomen plaatsen in de ereklas. Na vijf beurten nam Zoutelande de kop met 14 van de 15 ringen. In de zevende beurt nam Rit- them 2 de leiding over, maar dat gold slechts voor één beurt. In de achtste beurt namen de rij ders van Gapïnge 4 de leiding over van Ritthem. Ook dit was maar van korte duur, want na twee beurten nam Zoutelande 1 de leiding opnieuw over. Na 15 beurten had Zoutelande 1 40 rin gen. gevolgd door Meliskerke 1 (39), Gapinge 4 (38) en Ritthem 2 (37). Onderaan, stonden Gapinge 5 en Koudekerke 4 met 32, Big- gekerke 2 met 30 en Koudekerke 5 met 28 ringen. Na de middag verhoogden Zoutelande en Me liskerke langzamerhand de voorsprong op de concurrentie naar 3 tot 4 ringen. Steeds stond Zoutelande één ring voor op Me liskerke, maar in de 28e beurt werden de rollen omgedraaid. De voorsprong van één ring voor Meliskerke kwam niet meer in gevaar, omdat dit drietal in de laatste drie beurten niet meer mis stak. Daardoor werd Melis kerke 1 na 30 beurten kampioen van de eerste klas met 83 ringen. gestoken door Han Dekker (27), Johnny Wisse (29) en Ranni Wis se (27). Reserve-kampioen, met even eens promotie naar de ereklas, werd Zoutelande 1 met 82 rin gen, gestoken door Jan Brasser (26). Lout Vos (30) en Kees Janse (26). Om de twee laatste plaat sen, die tevens degradatie naar de tweede klas betekenen, moes ten drie drietallen kampen. Ga pinge 5, Koudekerke 4 en het bij na de gehele dag onderaan- staande Koudekerke 5 hadden alle 65 ringen gestoken. Koude kerke 5 bleek in de kamp de sterkste en blijft daardoor in de eerste klas. Koudekerke 4 en Gapinge 5 degraderen naar de tweede klas. Persoonlijk Om het persoonlijk kampioen schap streden twee rijders die beiden 30 ringen in 30 beurten staken Dit waren Hans Mal- jaars, de persoonlijk kampioen Voor 2500 buit bij inbraak van 1992 in de eerste klas. en Lout Vos. de persoonlijk reserve kampioen van 1988 in de eerste klas Lout Vos stak in de kamp de 26 mm-ring stak en bleef zodoen de Hans Maljaars de baas. Uitslag na 30 beurten: 1 Meliskerke 1 (83), Han Dekker 27, Johnny Wisse 29, Ranni Wisse 27; 2 Zoutelande 1 (82), Jan Brasser 26, Lout Vos 30, Kees Janse 26; 3 Gapin ge 4 (78), Paul van den Broeke 27, Cor- nelie Langebeeke 27, Peter Raats 24; 4 Oostkapelle 1 (76), Hans Maljaars 30, Michiel Joziasse 25, Simon de Vis ser 21; 5 Ritthem 2 (75), Leo de Pagter 27. Johnny de Pagter 25. Jan de Pag ter 23,;6 Aagtekerke 2 (74). Gerard Krijger 26, Krien Brouwer 25, Peter Maranus 23; 7 Koudekerke 3 (71). Su- zy de Pagter 22, Tanny de Pagter 26, Jaap Vos 23; 8 Biggekerke 2 (69). Erik Leendertse 24, Jan Lampert, 27 Ab de Visser 18; 9 Aagtekerke 3 (68). Jan Blaas 22, Peter de Visser 21, Helm Brouwer 25; 10 Westkapelle 1 (68), Kees Minderhoud 28. Johan de Witte 19, Adri Roelse 21; 11 Koudekerke 5 (65). Ella Poppe 22, Bart Brasser 20, David van de Voorde 23; 12 Gapinge 5 (65), Conno Francke 23. Eric Paau- we 23. Hans van den Broeke 19; 13 Koudekerke 4 (65), Ria Minderhoud 20, Marco van den Voorde 23. Renate Bouwman 22. Honderden kinderen kwamen een kijkje nemen tijdens de open d en Terneuzen. van de kinderboerderijen in Goes foto Willem Mieras RENESSE - Bij een inbraak in een horecapand aan de Ramp- weg in Renesse is zondag een te lefoon met beantwoorder gesto len. De waarde van de buit is 2500 gulden. Agenda ZRV Vandaag, 3e pinksteren: Ring- rijden Koudekerke 7.30-17.30, Ringrijden Oostkapelle 8.00- 17.30, Ringrijden Souburg 8.00- 17.30. Zaterdag 5 juni Veere: 2e klas kampioenschap van de ZRV. Het ringrijdersdrietal van Meliskerke I, Han Dekker, Ranni Wisse en Johnny Wisse (v.l.n.r) werd zater dag kampioen eerste klas in Zoutelande. foto Lex de Meester van onze verslaggever GOES/TERNEUZEN - De kin derboerderijen in Goes en Ter neuzen hebben zondag meege daan aan een internationale open dag, die werd georgani seerd door de Europese bond van kinderboerderijen. Doel was, naast bekendheid geven aan het eigen werk, door uitwis seling van materialen en mede werkers kennis te nemen van el- kaars aanpak. Zowel in Goes als Terneuzen wist het publiek de weg naar de kinderboerderij te vinden. Hon derden kinderen kwamen, al dan niet in het gezelschap van ouders, een kijkje nemen. Het thema van de dag was 'voed sel'. Wat dat betreft wijkt de open dag niet af van andere da gen. stelde de beheerder in Goes. ..Aan dat onderwerp besteden wij namelijk altijd veel aan dacht." Dagelijks probeert hij kinderen bij te brengen hoe ze met dieren moeten omgaan en' Auto's bekrast BRUINISSE - In de Kerkstraat en de Noorddijkstraat in Brui- nisse zijn in de nacht van zondag op maandag twintig auto's be krast, De schade hierdoor is vol gens een woordvoerder van de politie aanzienlijk. De meeste gedupeerden zijn afkomstig uit Bruinisse. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. daarbij hoort wat hem betreft vanzelfsprekend ook het geven van goed voer. De kinderboerderij in Middel burg hield de poort op eerste pinksterdag echter gesloten. „Wij zitten zo krap in de mensen, dat wij besloten hebben niet mee te doen", verklaarde woord voerster Els Gillart. van een medewerker CLINGE - Ruim 4000 belang stellenden hebben zondag, eer ste pinksterdag, in het kader van de landelijke open dag een bezoek gebracht aan de kinder boerderij van De Sterre. Tege lijkertijd speelde de boerderij op deze activiteit in met de tra ditionele schaapscheerderfees ten. Tijdens de achtste editie van deze festiviteiten was er vertier voor jong en oud. Een Belgische schaapscheerder verloste een groot aantal scha pen van hun dikke wintervacht. Een hoefsmid gaf een demon stratie en de stichting d'Ouwe Waogen showde klederdrach ten. In verschillende kraampjes werd het maken van broches, kaarsen en bonsaiboompjes ge toond. Bewoners van het insti- wordt uitgegaan van vergelijk bare kostenstijgingen. Recrean ten hiervoor laten betalen is noodzakelijk, omdat in het ver leden is afgesproken dat de las ten voor de deelnemers in het schap niet mogen stijgen. In de meerjarenbegroting is nog geen rekening gehouden met de de te rugtreding van het Rijk uit het schap, omdat over de financiële gevolgen hiervan nog geen dui delijkheid bestaat. De ontwerp-begroting komt donderdag 1 juli aan de orde in de vergadering van het alge meen bestuur van het Grevelin genschap. Commissie emancipatie vergadert HEINKENSZAND - De emanci patiecommissie van de gemeen te Borsele vergadert maandag 7 juni in het gemeentehuis in Heinkenszand. Op de agenda staan onder meer de conceptno ta 'Een beeld van/voor de Bor- selse vrijwilliger' en de startno titie over de uitvoering van de Wet voorzieningen gehandicap ten. Aan de orde komt ook de lande lijke campagne 'Vrouwen kiezen in de politiek', die als doel heeft de deelname van vrouwen aan de politiek te vergroten. De ver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Heinkenszand en begint om 20.00 uur. Brand in volle afvalcontainers GOES - Twee afvalcontainers in Goes zijn in de nacht van za terdag op zondag in brand ge raakt. De brandweer vermoedt dat er in beide gevallen sprake is van brandstichting. De con tainers waren door de stipt heidsacties van de reinigings dienst overvol. Om 3.00 kwam de eerste melding van een brand in een container aan de Adriaanstraat. Door snel optreden bleef de schade hier be perkt. Een uur later volgde de melding van een container- brand in de Stalstraat. In dit ge val kon de brandweer voorko men dat het vuur oversloeg naar een appartementengebouw. van een medewerker GRAAUW - Met een welgericht schot en een sterke wind als handicap heeft wethouder B. H. L. Picavet van Hulst maandag, tweede pinksterdag, de jubileumschieting van de plaatselijke maatschappij De Friezen geopend. De muziekver eniging Nooitgedacht zorgde bij dit openingsschot voor een vrolijke noot. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan had den De Friezen op de schiet- stand op sportpark De Boom- wai een feestelijke programma op touw gezet. De activiteiten begonnen 's mor gens met een blokschieting op twee staande wippen, 's Mid dags was er in de feesttent op de Boomwai een druk bezochte re ceptie. Na een welkomstwoord van voorzitter A. Bruggen van De Friezen waren er waar rende woorden van onder an re wethouder Picavet en voor ter J. van de Stappen van de tionale Belgische bond. Van Stappen roemde ook de al ri dertig jaar durende verbroe ring van De Friezen met de I gische schuttersvereniging Sint Gillis. Wethouder Picavet noemde schuttersclub een goed geor niseerde vereniging. Voorzit J. Bruggeman van het Zeeu Vlaams verbond belichtte de schiedenis van de Graarn .schuttersmaatschappij en hs de verschillende anekdotes het verleden aan. Nadat de a wezigen een toost hadden uit bracht op de jubilerende verc ging namen de vele schutters boog ter hand voor de jubileu wedstrijd met vele extra prijz van onze verslaggever GOES - De organisatie Trechter 5 is druk bezig met de realisatie van Fort Ad Hoe, een project om een rij slooppanden aan de Van de Spiegelstraat in Goes te verfraaien. Er worden on der meer kijkgaten aange bracht, nieuwe kleuren en een alles verbindende witte band over de gevels. Deze maatregelen vormen de ba sis van een kunstproject, dat zaterdag 5 juni van start moet gaan. De in totaal zes deelnemen de kunstenaars krijgen de gelegenheid naar eigen in zicht hun werk aan het Fort Ad Hoe toe te voegen. Zo lang als de manifestie duurt, kunnen zij er blijven reage ren op bestaande en veran derende situaties. Het doel van Fort Ad Hoc is volgens de organisatie braakliggend en door vandalisme aange tast gebied weer in het stad- beeld te betrekken. De afsluiting van het project valt samen met het moment van volgens Trechter 5 'ul tieme kunstuiting': de ver wijdering van het kunstfort Ad Hoe door sloop. Woord voerder Ronald van Dok- kum verklaart nog geen idee te hebben wanneer dit zal zijn. Behalve hij en zijn Trechter 5-partner George Schade doen ook de kunste naars Wies de Bles, Henric Borsten, Martin Mcnamara en Reynier de Muynck mee aan aan het project. van onze verslaggever VLISSINGEN - De herinrich ting van de Lange Zelke en de Marktstraat in Vlissingen kost ruim zes ton meer dan aanvan kelijk was begroot. De oorzaak van de tegenvaller ligt volgens wethouder H. J. M. de Haas hoofdzakelijk in het bijzondere karakter van de uitgevoerde werkzaamheden. Dat maakte het moeilijk een juiste raming van de verwachte kosten te ge ven. De gemeente wil de extra kosten (in totaal 636.144 gulden) dekken door 190.843 gulden uit het stadsvernieuwingsfonds 1995 te halen. De rest - 445.301 gulden - moet komen uit de meeropbrengst van de baatbe lasting. De kredietoverschrijding komt niet onverwacht, aldus De Haas. „De raad wist in december al dat dit tekort er zat aan te komen." Met de winkeliers van de Lange Zelke en de Marktstraat is over eenstemming bereikt over de hoogte van de baatbelasting, maar De Haas kan niet beoorde len of daarbij rekening is gehou den met deze tegenvaller. De winkeliers van Walstraat-Mid- den weigerden onlangs een ver hoging van de baatbelasting die was bedoeld om tekorten in het budget van de herinrichting van him straat weg te werken. Overkappingen Vooral de overkappingen blij ken veel meer geld te hebben ge kost dan aanvankelijk was be groot. Het geld is opgegaan aan een hogere aanneemsom, kost< voor de architect en constru teur, verlichting, geluid, bran preventiemaatregelen, een z element en de fundatie van pr motiewanden. De herinrichtir van de Lange Zelke werd duu der door inspraakkosten en do toevoeging van verschillen» bouwkundige inrichtingsei menten. kunstbomen en booi korven. Andere stadsvernieuwingspr jecten, zoals de herinrichtii van Walstraat-Zuid, komen do de nieuwe tekorten niet in vaar, denkt De Haas. Donderdag 10 juni om 17.00 u vergadert de commissie voor 1 gemene Bestuurlijke Aangé genheden over het voorstel ei aanvullend krediet te verlener OOST-SOUBURG Activiteitenweek - De M lukse Welzij nsstichting Ma Uku in Oost-Souburg houdt d zer dagen een activiteitenwef voor kleine kinderen. Vanda; (dinsdag) wordt er voorgelezt en kunnen er buitenspelletji worden gedaan. Woensdag is bibliotheekbezoek en vindt prijsuitreiking van een kleu wedstrijd plaats. Donderds maken de kinderen mutsen en er een feestelijke optocht. Vr dag gaat iedereen naar h zwembad en de week wordt z terdag afgesloten met peuter- f kleutergymnastiek, ponyrijdf en pannekoeken eten. Alle acl viteiten beginnen om 15.00 uui tuut voor geestelijk gehandicap ten De Sterre brachten zelf ge kweekte produkten uit hun kas sen aan de man. Ook de liefheb bers van kantklossen, spinnen, kartonnage, bier brouwen en het maken van karakterdieren kwa men aan hun tjekken. De jeugd werd aangenaam bezig gehouden door clown Addy en op het lichtspringkussen kon den de kinderen zich naar harte lust vermaken. Voor muzikaal vertier zorgden de folkgroep Brandhout, de volksdansgroep van De Sterre en een draaiorgel. Met een ponywagen konden rondritten gemaakt worden en er werden wafels gebakken. Boerderijbeheerder A. van Hilst kreeg voor het goed verloop van deze publiekstrekker een hel pend handje van ruim veertig medewerkers. De burgemeester van Kapelle maakt bekend, dat door de heer J. J. Vermeule, Dorpsstraat 87 te We meldinge, melding van een bouwvoornemen, als bedoeld in artikel 42 van de Woningwet, is gedaan voor de bouw van een carport op het perceel, ka dastraal bekend Wemeldinge, sectie C nummer 3676, gelegen tussen de Dorpsstraat en de Zuide lijke Achterweg. De betreffende bouw van de car port is evenwel in strijd met het bestemmings plan Kom Wemeldinge. Burgemeester en wethouders zijn echter bereid om met toepassing van artikel 18a van de Wet op de ruimtelijke ordening, juncto artikel 2 van het Besluit meldingsplichtige bouwwerken een vrij stelling te verlenen, waardoor de voorgenomen bouw alsnog mogelijk wordt. In verband hiermede ligt de melding van het bouwplan met de daarop betrekking hebbende bescheiden met ingang van woensdag 2 juni 1993 gedurende een termijn van 14 dagen voor een ie der ter inzage op de gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Gedurende deze termijn kan een ieder bij burge meester en wethouders schriftelijk en gemoti veerd bezwaren indienen tegen het verlenen van de vrijstelling. Kapelle, 1 juni 1993. De burgemeester voornoemd, J. van Bommel Piet Vermeulen (r) ontvangt van pastor T. Brooijmans de pauselijke onderscheiding voor zijn verdien sten op kerkelijk en maatschappelijk gebied. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24