Feyenoord zet kroon op werk Eervol verlies Paul Haarhuis Jozsef Kiprich ceremoniemeester op Feyenoordbal r Met veertigduizend man tv kijken in De Kuip Krajicek profiteert tegen Carlo Costa van regenpauzes iiillinium nil FC Groningen legt nieuwe landskampioen niets in de weg Ruud Gullit niet meer in Oranje Trefzekere Hongaar geniet van hoogtepunt van zijn loopbaan DINSDAG 1 JUNI 1993 van onze verslaggever jan Mennega (GRONINGEN - Met werkvoet- |)al kun je ook kampioen van Nederland worden. Feyenoord heeft dat dit seizoen aange toond. PSV en Ajax kunnen met flie wetenschap in de toekomst jvellicht hun voordeel doen. De eerste landstitel sinds negen jaar kwam in het Groninger Oosterparkstadion, gistermid dag veranderd in een roodwit gekleurde swingende Rotter damse veste, niet meer in ge vaar. De inspiratieloze thuis club legde de nieuwe kampioen van Nederland geen strobreed in de weg. Joszef Kiprich bracht jde aanhang al na tien minuten in extase, waarna Regi Blinker, Arnold Scholten en twee maal Gaston Taument de eindstand jop 0-5 bepaalden. De laatste keer dat Feyenoord met de landstitel aan de haal ging, was in 1984. Gebeurde dat destijds onder de bezielende lei ding van Johan Cruijff, dit sei- :oen had een andere 'gouwe mwe', Wim van Hanegem. de re- pe in handen. En ere, wie ere ;oekomt, de Kromme, gesteund loor zijn rechterhand Geert Meijer en in de rug gedekt door technisch directeur Wim Jan sen, heeft het optimale rende ment gehaald uit de mogelijkhe den van zijn selectie. Maar de strijdliederen van de supporters ten spijt, 'Milaan ;aat eraan', elders in Europa loeven ze van de kampioen van Nederland niet wakker te liggen. Daarvoor herbergt de spelers groep te veel middelmatige voetballers. Dat blijkt ook wel uit de resultaten in de topwed strijden. Tegen PSV werd nog twee maal gelijk gespeeld, maar van Ajax werd. drie keer (twee keer in de competitie en één keer het KNVB-bekertoernooi) met ruime cijfers verloren. Van Hanegem wordt er 's nachts soms nog badend in het zweet van wakker. In de wedstrijden DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Dick Advocaat kreeg de afgelo pen dagen twee telefoontjes van Milanezen. Ruud Gullit be dankte vrijdag definitief voor Oranje, Marco van Basten meldde zich een dag later af voor de interland tegen Noor wegen op 9 juni. Van Basten vertelde Advocaat, dat hij dit seizoen niet meer in actie zal komen. De spits werd in december geopereerd aan de en- Ikel. Afgelopen week, tijdens de [finale van de Europa Cup in [Miinchen tegen Olympique [Marseille, bleek dat hij nog niet helemaal was hersteld. Van Bas- jten wil fit aan het nieuwe seizoen beginnen. Afmelding [Advocaat zei verrast te zijn door !de afmelding van Gullit, hoewel die in de lijn der verwachting lag. Gullit sprak uit dat Oranje wel zonder hem kan. De voorma lige aanvoerder werd gewisseld tegen Engeland,-in zijn 64ste in terland. Advocaat drong bij Gul lit niet meer aan op heroverwe ging van zijn beslissing. Gullit debuteerde op 1 septem ber 1981 voor het Nederlands elf tal. Met een nederlaag (1-2) te gen Zwitserland. Hij speelde toen nog voor Haarlem. Na zijn 64ste interland, op 28 april van dit jaar, en na 17 doelpunten, houdt hij het voor gezien. Gullit nam op Wembley afscheid met een wissel. Het betrof geen pu- bliekswissel. Verrassing tegen de zogenaamde kleintjes toonde Feyenoord evenwel de meeste stabiliteit. Hecht collectief Op het kampioenschap valt daarom ook niets af te dingen. Sterker, omdat Feyenoord be paald niet overloopt van pure klasse, is de topprestatie die het deze competitie leverde des te opmerkelijker. En ook des te im- ponerender. Van de vaderlandse top-drie heeft de club uit de Maasstad het minste spelersma teriaal. Maar terwijl Ajax dooi de onvolwassenheid van het elf tal opnieuw veel te wisselvallig presteerde en de PSV'ers ander maal voortdurend ruziënd over straat rolden, bleef Feyenoord het héle seizoen een hecht col lectief vormen. Het was het fun dament waarop de dertiende landstitel in de historie van Feyenoord rustte. Daarnaast kon de constant pres terende Rotterdamse knok ploeg bogen op een ijzersterke mentaliteit, een fantastische mentale weerbaarheid en een enorme werklust. „Maar", oor deelde Wim van Hanegem, „het zijn natuurlijk geen stelletje koekebakkers, want daarmee word je geen kampioen". De voormalige international met het geniale linkerbeen zei zte er geren aan de vaak laatdunkende manier waarop in den lande over de titel van Feyenoord wordt ge sproken. „We worden of de kam pioen van de armoede genoemd, of de werkkampioen. Het lijkt wel of Nederland verbouwereerd is dat een ploeg die hard werkt kampioen kan worden. Ik vind dat belachelijk." Niet begrijpend schudde Van Hanegem zijn hoofd en de don kere krullen wiegden loom heen en weer. „Ik weet ook wel", ver volgde hij, „dat er in Nederland een heleboel mensen zijn die een hekel hebben aan hard werken, maar wij toevallig niet. En", zo vroeg hij zich hardop af. „wat is er tegen hard werken? Ik wou dat negentig procent van Neder land maar hard wilde werken, dan zou het er hier financieel en economisch gezien een stuk be ter voor staan." Het feestgedruis liet Van Hane gem zo veel als mogelijk aan zich voorbij gaan. Hij was na het laat ste fluitsignaal van scheidsrech ter Van Vliet als een haas naai de kleedkamers gesneld en ge noot, leunend tegen een muur en een sigaretje tussen de vingers geklemd, in stilte van zijn eerste landstitel als trainer in zijn eer ste jaar als trainer van Feye noord. „Ik kan moeilijk nu in eens op mijn kop gaan staan of iets anders geks doen, zo ben ik niet. Maai- dat ik hier wat stil letje sta, betekent natuurlijk niet dat ik niet enorm blij ben. Ik hoef niet zo nodig vooraan te staan. Het is hun titel. Ik ben niet zo belangrijk. Een coach wordt vaak belangrijker ge maakt dan hij in werkelijkheid is. Het juichen laat ik liever aan anderen over." Van Hanegem keek ook alweer vooruit. „Aan instelling ont breekt het ons niet, maar voet ballend moet het beter. Er meer voetbal inbrengen, wordt ook onze belangrijkste doelstelling. Zoals Ajax en ook PSV kunnen spelen, kunnen wij niet. Daar hebben wij het materiaal niet voor. maar het moet beter. En het kan ook beter. En onze werk lust zullen wij altijd moeten blij ven behouden. Maar ik heb zo'n idee dat dat geen probleem is." FC Groningen - Feyenoord 0-5 (0-2). 9. Kiprich 0-1. 27 Blinker 0-2. 73. Scholten 0-3. 78. Taument 0-4. 80. Taument 0-5. Scheidsrechter Van Vliet. Toeschouwers: 18.500 (uitver kocht). Gele kaart. Blinker (Feye noord), Peter Bosz, die gisteren wegens een schorsing niet mee speelde, wordt gejonast in de kh van Loen (voorgrond), Ed de Goeij, Regi Blinker en Arnold Scholten. Voor bondscoach Advocaat kwam het besluit toch als een verrassing. „Het komt op mij wel over als een weloverwogen be slissing, die ik moet respecteren. Ruud heeft natuurlijk niet meer hetzelfde lichaam als een aantal jaren geleden. De knie-operaties hebben zijn mogelijkheden be perkt." Selectie bondscoach maakt morgen selectie bekend voor de be wedstrijd in de aan naar het WK. Het is de of hij kan beschikken over Blind. De aanvoerder Ajax miste de wedstrijd van tegen FC Utrecht door )en dijbeenblessure. Vandaag wordt ook bekend hoe ie voorbereiding van Oranje in ïlkaar steekt. Zeker is dat Wou ters en Koeman komend week einde de gelegenheid krijgen Bayern München en Barce te spelen. Wouters kan in duel bij Schalke '04 kam worden. GRONINGEN/ROTTERDAM - De hele wereld heeft hij gezien. Jozsef Kiprich, op grote WK- toernooien geschitterd met Hongarije, al meer dan honderd treffers in competitie en Europa Cup op zijn naam. Maar nog nooit, 'echt nog nooit', heeft hij ergens zo van genoten als van het feest dat hem gisteren 'in dit kleine landje' ten deel viel. Het feest waarvan hij zelf eigenlijk ceremoniemeester was en dat hij zelf met een magistrale goal opende. „Dit is het hoogtepunt van mijn loopbaan," glunderde de popu lairste spits sinds Ove Kindvall. „Eigenlijk," lachte hij. „zou ik nu onmiddellijk moeten stop pen. Dit is waarvan ik m'n hele leven heb gedroomd en waar voor ik profvoetballer ben ge worden. Ja, die honderdduizend mensen op de Coolsingel, met al die kampioensvlaggen, daar voor ben ik eigenlijk naar Neder land ben gekomen. Al heb ik nooit durven denken dat het hier in Rotterdam echt zou ge beuren." De Hongaar had gisteren als enige angst voor het laatste, cru ciale optreden in Groningen. „De andere spelers geloofden er allemaal wel in. Ik niet. Ik heb in Hongarije nooit een landstitel behaald en ik was vreselijk bang dat het met Feyenoord ook niet zou lukken. Ik had allerlei angst visioenen dat we in Groningen keihard onderuit zouden gaan." Angstdromen Het voordeel van die angstdro men was dat hij scherper was dan ooit tevoren. „Ik ben nog nooit zo explosief aan een wed strijd begonnen. De eerste bal die ik kreeg wilde ik er meteen inrammen en dat gebeurde ook. Ik liep van die Veenhofweg alsof hij er niet stond. Meestal doet al leen Taument zoiets. Maar ik stond echt op ontploffen. Na die goal viel niet alleen bij mij, maar ook bij de rest van de jongens de spanning eraf." Het einde van de kampioens- strijd in Groningen haalde hij niet. Jozsef Kiprich stond kort voor rust zijn plaats af aan John van Loen. De man dus die hal verwege werd aangekocht om hem uit de basis te verdingen. „Ik kon bijna geen stap meer doen. Mijn dijbeen gloeide hele maal. Kapotte spier, denk ik. Joszef Kiprich (midden) geeft de eerste aanzet voor het kampioensfeest. Hij scoort de openingstreffer. foto ANP Maar toch gunde ik het Van Loen dat hij ook nog een halve wedstrijd kon spelen. Wij zijn al lemaal vrienden bij Feyenoord. Ik heb hem nooit als een gevaar lijke concurrent, een vijand of een indringer gezien. Ik heb steeds geweten dat ik op den duur weer de nummer één voor de spitspositie zou zijn." De ereronde bleef uit in Gronin gen, omdat een hek onder het ge weld van heetgebakerde suppor ters bezweek. „Dat was triest," treurde John Metgod later. „We hadden zo graag een ereronde gelopen. Waarom ons dat dan weer onmogelijk wordt ge maakt, begrijp ik niet. Het gooit toch wel een smet op het feest." ROTTERDAM (GPD) - Net na het tweede doelpunt van Feyenoord stormt André van der Louw, in dit verband voorzitter van de Raad van Commissarissen van Stadion Feyenoord NV, achter Vak R langs. De onvermijdelijke pijp in de mond. Hij was een beetje laat, de enorme mensenmassa bij de hekken blok keerde de ingang. „Werkelijk fantastisch", klinkt het vanonder zijn snor vandaan, „als dit een gewoonte kan worden, zou dat heel leuk zijn." De ex-burgemeester van Rotterdam drukte zich nog heel bescheiden uit. Het is dat de Kuip nog moet wor den verbouwd en dus nog niet is overkapt, anders had geheid het dak eraf gegaan. Was het niet vanwege het doelpuntenfestijn in Groningen, dan wel door de twee Volendamse treffers in Eindhoven. „We are the Cham pions", zo vaak klonk het nog niet in de Kuip. Nie mand had erop gerekend, de enorme toeloop van sup porters voor het 'concert zonder podium', zoals Feye- noord-manager Fred Blankemeijer de happening in de Kuip noemde. Het stadion zat bom- en bomvol, voor de hekken bui ten de Kuip lagen enkele duizenden rood-witten zón der kaartje te balen. Binnen stonden ze al klaar, de twee enorme schermen, waarop de laatste stap in de race naai' het kampioen schap 'live' zou worden vertoond. Paul Koster van Holland Events, mede-organisator van het feestje: „Gisteren hebben we nog overleg ge had om te kijken of we mogelijk ook het veld zouden kunnen gebruiken. Maai'ja, daarvoor hadden we hek ken nodig, en die stonden bijna allemaal op Pinkpop. Er was verder nauwelijks aan afzettingen te komen in Nederland, vanwege al die braderieën op Tweede Pinksterdag." Het massaal toegestroomde publiek in de Kuip ver maakte zich echter kostelijk met het surrogaat, de twee aan de zuidzijde geparkeerde schermen waarop het allemaal gebeurt. Uiterst scherp, vanuit Gronin gen via een satelliet naar Rotterdam gekaatst. „Gezellig, met 40.000 man televisie kijken." zoals een wat oudere supporters op vak M de happening raak typeerde. PARIJS (GPD) - Toen anderhal ve week geleden het speel schema van de open Franse ten niskampioenschappen bekend werd, vulde Paul Haarhuis sa men met zijn trainer Alex Reijnders voor de gein alle. par tijen in. Met enig optimisme dichtte hij zichzelf een plaats in de kwartfinales toe. In de vierde ronde had hij een stunt tegen Stefan Edberg in ge dachten. Gisteren scheelde het weinig of de fantasie van de Bra bander was werkelijkheid ge worden. Tijdens zijn debuut op het centre-court dwong Haar huis de Zweed tot het uiterste, maar moest de dolgelukkige fa voriet na drie uur en een kwar tier toch feliciteren: 4-6.6-3,3-6.6- 7(5-7). Tijdens de persconferentie na af loop wachtte de PSV-fan in hart en nieren nog een teleurstelling: het kampioenschap van Feye noord. „Ach, als PSV dan toch geen kampioen wordt, mag ik wel van Edberg verliezen", deed Haarhuis even luchtig, om ver volgens toch wel te beseffen dat hij bijna verantwoordelijk was voor een sensatie. „Ik was slechts twee punten van een vijf de set verwijderd en dan had ik nog niet geweten hoe de partij was afgelopen. Die gedachte zal vanavond nog wel eens door mijn hoofd schieten." Goede wedstrijd Desondanks kan Haarhuis te rugkijken op een goede wed strijd, waarin hij over het alge meen niet de mindere was van Edberg. Alleen op de belangrijke punten had de Zweed, die bezig is aan zijn veertigste Grand- Slamtoernooi en maar liefst voor de 23-ste keer de kwartfina les bereikte, zijn zenuwen net iets beter onder controle „Ik heb mijn kansen gehad. Maar als Edberg onder druk stond, kwam hij steevast met een ijzersterke eerste service. Dat is zijn klas se". aldus Haarhuis, die tijdens de komende Daviscup-wedstrijd tussen Nederland en Zweden in Den Haag de huidige nummer drie van de wereld waarschijn lijk weer ontmoet. De 27-jarige Eindhovenaar zal dan volgens eigen zeggen niet veel anders spelen. „Ik vind niet dat ik van daag een verkeerde taktiek heb gehanteerd. Alles liep redelijk bij mij. Hij was alleen iets ster ker." Volgens Edberg had Haarhuis zelfs „zeer goed gespeeld. Het verschil tussen ons was erg klein. De wedstrijd verliep ook in golfbewegingen. De ene keer speelde Paul beter, de andere keer ik", meende de inwoner van Londen, die in de eerste set een spiertje in zijn lies verrekte en zich daaraan enkele malen liet behandelen. Na afloop gaf Ed berg te kennen weinig last te hebben gehad van zijn ongewil lige liesspier. „Ik voelde opeens iets bij het serveren en heb me uit voorzorg meteen laten be handelen. Maar zoals het er nu uitziet, is er niets aan de hand." Door zaterdag ten koste van de Duitser Carl-Uwe Steeb (7-6. 6-3. 6-1) de vierde ronde te bereiken, verbeterde hij al zijn record op Roland Garros. Tevens zal hij op de wereldranglijst weer een flin ke sprong richting top-vijftig. waar hij dit jaar was uitgevallen, maken. Peter Bosz nog woedend GRONINGEN (GPD) - Op het bordes in het Oosterpark-sta dion, waar John Metgod als eer ste de kampioensschaal mocht tonen, had Peter Bosz moeite zijn tranen te onderdrukken. Eigenlijk wilde hij er niet meer over praten. Zijn schorsing maakte hem nog steeds woe dend. „Ik heb er nog steeds de pest over in. Deze wedstrijd had ik mee willen doen en als je dan voor een onterechte gele kaart wordt geschorst... Ik kan er nog niet over uit. Dat het is gelukt, maakt veel goed. maar niet al les." Schultz haalt kwartfinale niet verder links naar rechts: Mike Obiku, John de Wolf, Richard Witschge, John foto ANP van onze verslaggever Eric de Bie PARIJS - Richard Krajicek heeft volgens de Franse kranten niet de romantiek van Boris Becker, noch de uitstraling van Andre Agassi, maar deson danks hebben ze de lange ten nisser uit Den Haag 'geaccep teerd'. Dat heeft hij vooral te danken aan zijn 'victoire formi dable' op Carlos Costa. Kraji cek versloeg de Spanjaard zon dag in een spannende en twee keer door de regen onderbroken vijfsetter met 7-5, 3-6, 6-3, 5-7 en 10-8. Daarmee staat er voor het eerst sinds 1973 weer een Nederlander in de kwartfinales van de open Franse titelstrijd. Tom Okker wist zich destijds voor de tweede keer in zijn loopbaan bij de laat ste acht op Roland Garros te scharen. Vier jaar eerder reikte de 'Flying Dutchman' tot in de halve finales. Krajicek kan die prestatie vandaag evenaren door van de Tsjech Karei Nova- eek te winnen. Statistieken die de persoon in kwestie weinig zeggen. „Ik bekijk het van wed strijd tot wedstrijd. Tegenstan ders of feiten interesseren me ook niet zoveel. Ik moet toch van mijn eigen spel uitgaan." Regenpauzes En dat vergat Krajicek tegen Costa nog wel eens Daardoor kon de Spanjaard, die in tegen stelling tot zijn landgenoten niet aan de baseline lijkt vastge kleefd. enkele malen de opslag beurt van Krajicek opeisen. De regenpauzes in de vijfde set duw den de partij uiteindelijk in de richting van de Hagenaar. „Cos ta speelde na de onderbrekingen minder", was ook Krajicek opge vallen, „terwijl ik juist als een ander mens terugkeerde. RÖhan (Goetzke, red.) heeft in de kleed kamer op me zitten inpraten. Ik kon gemakkelijk winnen, zei hij. Hij zat me dus een beetje voor de gek te houden. Maar het hielp wel." De tweede onderbreking vond bij een 7-7-stand in de vijfde set plaats. Beide spelers wonnen daarna nog een keer hun opslag beurt. Costa. die het tijdens an dere wedstrijden (zoals het duel met Paul Haarhuis gedurende deDaviscup-ontmoetingSpanje- Nederland) al vaker op de beslis sende momenten liet afweten, ging vervolgens in de fout. Dat leverde Krajicek een 'break' en even later drie 'matchpoints' op. De tweede verzilverde hij met zijn veertiende ace en bereikte zodoende voor de tweede keer in zijn nog vrij korte carrière de kwartfinales van een Grand- Slamtoernooi. Vorigjaar stootte hij in Melbourne door naar de halve finales van de Australian Open. waarna hij vanwege een pijnlijke schouder moest opge ven. Sterk Het lichaam van Krajicek is mo menteel echter geheel in orde. Relax-professor Ted Troost, zo als L'Equipe de haptonoom noemt, is nog niet gesignaleerd op Roland Garros, dus een twee de opgave zal er niet inzitten. Krajicek. „Ik voel me sterk en heb nergens last van. Alleen na de wedstrijd tegen Arrese voelde ik mijn benen. Maar die ver moeidheid had ik er snel uitgelo pen." Terwijl de regenpauzes in het voordeel van Krajicek werkten, haalden ze Schultz juist uit haar ritme. „Het is dan zo moeilijk je concentratie vast te houden", vertelde de Heemsteedse. „Ze ker als iedereen in de kleedka mers je ook nog gaat feliciteren. Omdat ik voorstond, dachten ze dat ik al had gewonnen." Na.de tweede onderbreking, die bij 5-6 voor de Amerikaanse in de tweede set kwam. brak ze meteen naar 5-7. „Fernandez ging opeens anders spelen. Ze begon het spel te vertragen met hoge ballen. Dat deed ze heel slim, want ik was niet in staat daarop te reageren. Ik probeer de vaart te maken, maar daarbij was ik een beetje te enthou siast", aldus Schultz, die zater dag nog uit het door de als tien de geplaatste Manuela Maleeva- Fragnière gedolven graf op stond. De Zwitserse liet in de tweede set vier matchpoints on benut. waarna Schultz de partij niet meer uit handen gaf: 4-6.7-5. 6-4. „Toen was het toch anders dan tegen Fernandez. Zaterdag stond ik achter en begon ik vrij uit te spelen. Vandaag (zondag, red.) leidde ik en dan ga ik toch nog onbewust inhouden." zie ook pagina 21 Dertiende titel voor Feyenoord GRONINGEN (ANP) - Feye noord werd gisteren voor de dertiende keer kampioen van Nederland. De eerste titel is van 1924, de voorlaatste was van 1984. Feyenoord was in de jaren 1924.1928, 1936.1938.1940.1961.1962,1965.1969. 1971, 1974. 1984 en 1993 de sterkste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 15