Veldslag na aanslag Solingen Andriesen verwacht begin volgend jaar einde recessie Surfers en zeilers op drift door harde wind mmm - - - JSI Rellen na huldiging van Feyenoord Vragen VVD'er over loslaten moordenaar XjJ%K Zestienjarige beticht van moord op vijf Turkse vrouwen en kinderen Joegoslavië zet president af F..roPese Proefabonnement Droog met zon Eerst nog zvat bewolking, later op de dag flinke zonnige perioden. Vrij krachtige, later matige wind uit zuid west. Middag temperatuur 20 graden. 236e jaargang no. 126 Dinsdag 1 juni 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingcn. Zïerik/ce. Hulst FOTO VERSCHOORE van onze correspondent BERLIJN - De Duitse politie heeft na de brandstichting van zaterdag in Solingen (Noordrijn- Westfalen) een 16-jarige jongen gearresteerd, die niet bekend staat als rechts-extremist. Hij wordt ervan verdacht de brand te hebben gesticht waarbij twee Turkse vrouwen en 'drie kleine kinderen om het leven kwamen. Een 15-jarige jongen verkeert nog steeds in levensgevaar. Twee andere slachtoffers, ook kinderen, liggen nog in het zie kenhuis. In het hele land werden na de aanslag demonstraties gehou den. In Solingen gingen duizen den Duitsers en Turken de straat op. Nadat zaterdag de de monstraties vreedzaam waren verlopen, kwam het Eerste en Tweede Pinksterdag tot geweld dadigheden. waarbij auto's wer den vernield en winkels werden geplunderd. De schade loopt in de miljoenen. Uit heel Noordrijn- Westfalen zijn links-gerichte au tonomen en rivaliserende Turk se groepen naar Solingen ge trokken. De massaal aanwezige DASA zou bouw F-70 uitstellen van onze correspondent BERLIJN - Het DASA-concern, sinds enkele maanden eigenaar van Fokker, wil de bouw van het nieuwe Fokkervliegtuig, de F- 70. stoppen. Dat meldt het week blad Der Spiegel. President-directeur Schrempp zou hebben besloten dat de ver kleinde versie van de Fokker- 100 pas zal worden gebouwd als er genoeg bestellingen zijn. mobiele eenheid had de grootste moeite de linkse en rechtse jon ge Turken uit elkaar te houden. Bloemen Maandagavond laat waren nog duizenden demonstranten in de stad. Terwijl de meerderheid vreedzaam demonstreerde en bloemen werden gelegd voor het uitgebrande huis waar moslims in gebed waren, zochten kleine groepen steeds opnieuw de con frontatie met elkaar en met de politie. Ultra-rechtse Turkse voormannen in para-militaire kleding riepen op tot geweld: „Dat is het enige wat helpt". Linkse jonge Turken zongen de internationale. Politie-eenhe- den uit heel Noordrijn-Westfalen zijn samengetrokken in Solin gen. Turkse jongeren uit de stad distantieerden zich van het ge weld. Woedende Turken hadden ook twee nachten achtereen de auto snelweg A-3 bij Keulen geblok keerd. Urenlang discussieerden zij met automobilisten. Ook de weg naar het vliegveld Keulen- Bonn was bezet. De Turken zijn niet alleen woe dend over de moordaanslag, ze eisen ook betere bescherming door de Duitse politie. ..Wat moeten wij nog? De straat op kunnen we niet. want dan wor den we aangevallen. Thuisblij ven kan ook niet, want dan ste ken ze onze huizen in brand", zei een Turks meisje. Een jonge Turk: „Of we gaan onszelf be schermen. of we hebben blauw- Een vrouw geeft haar emoties de vrije loop bij het huis (links op de foto) waar vijf Turkse mensen omkwamen. helmen van de Verenigde Naties nodig". De Turkse ambassadeur Oymen en de Duitse minister van bui tenlandse zaken Kinkel riepen op tot kalmte. Geweld mag nfet met geweld worden vergolden, was hun boodschap maandag op een in allerhaast belegde pers conferentie in Bonn. Het vuur brak zaterdagochtend rond kwart voor twee uit. Bin nen de kortste keren stond het huis van de Turkse families in lichterlaaie. Ooggetuigen vertel den over de verschrikkelijke scè nes die zich in het door negen en tien Turksen bewoonde alleen staande huis hebben afgespeeld. „De angstkreten van de kinde ren waren het ergste", verklaar de de 45-jarige Kroatische buur man Anton Pavlic. Hij was een van de eerste die de brandweer alarmeerde en daarna met een ladder zelf hulp bood. „Eén vrouw heb ik er nog uit kunnen halen. Maar voor de anderen kon ik niets meer doen", zei hij. Van alle kanten schoten buurtbewo ners met dekens en handdoeken te hulp. „Maar we stonden machteloos. Overal vuur. En toen stilte, alleen nog maar het geloei van de vlammen", zei een van hen. Een jonge vrouw vertelde dat een Turkse vrouw met twee kleine kinderen op schoot in het raam van de tweede verdieping zat. Huilend vervolgde ze: „Ze sprong naar beneden. Dood". De vangzeilen van de brandweer la gen in de laatste auto. Hoewel de brandweer vrij snel ter plekke was, brandde het huis totaal uit. De Turkse familie, bestaande uit een bejaard echtpaar, hun twee zoons, schoondochters en klein kinderen, woonde al tientallen jaren in Solingen. Ze hadden het huis gekocht. MÊÊÊÊM IJMUIDEN (ANP) - Reddingbo ten en een helikopter hebben zondag lange tijd tevergeefs ge zocht naar twee mogelijk ver miste watersporters. Door de harde zuidwestelijke wind kwamen langs de Noordzee kust, op het IJsselmeer, de Randmeren en de Zeeuwse wa teren tientallen watersporters in problemen. De vermisten zijn een Duitse zei ler en mogelijk een surfer. De zei ler sloeg zondagavond voor de kust bij Callantsoog overboord. Zijn vrouw wist het strand te be reiken en sloeg daar alarm. Vier reddingboten, een marineheli kopter en een vaartuig van de RP te water hebben tot laat in de avond vergeefs naar de man ge zocht. Na een zoekactie zijn zondag avond op het IJsselmeer bij Ke telhaven drie vletten gevonden BELGRADO (AP)-De Joegosla vische president Dobrica Cosic is maandag door het parlement afgezet, na te zijn beschuldigd van schending van de grond wet. Hij zou te lang hebben ge draald bij de benoeming van rechters. Het was duidelijk dat hiermee een voorwendsel was gezocht om de door militante Serviërs als te gematigd beschouwde Co sic weg te werken. met in totaal 12 padvinders. Eén van de vletten had problemen gekregen en de beide andere wa ren veiligheidshalve langszij ge bleven. In de loop van zondag zijn ook acht andere vermiste zeilers en surfers veilig terugge vonden. De kustwacht kreeg vooral van af het IJsselmeer veel verzoeken om hulp bij vastgelopen, omge slagen en gebotste zeil- en mo torjachten, schepen zonder brandstof, met uitgevallen mo toren of een touw in de schroef kampende vaartuigen. Op de wegen was het maandag avond lang niet zo druk als vrij dagavond, toen de politie 210 ki lometer file noteerde. Om half zes stond er voor ruim 80 kilome ter file; twee uur later waren alle files verdwenen. Bijna 325.000 toeristen bezoch ten tijdens het Pinksterweekein- de Zeeland. Dat waren er iets minder dan vorig jaar. Niette min waren bijna alle campings en hotels vol. Ondanks de druk te bleef de overlast beperkt. Door de harde wind was het maandag geen strandweer en deden terrassen en dagattrac ties goede zaken. Van verkeers problemen was in Zeeland nau welijks sprake. Cijfers over de drukte in het hele land waren gisteren niet be schikbaar. Volgens een woord voerder van het ANP leverde het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT) voor het eerst sinds tientallen jaren geen cijfers. zie ook pagina 7 '-ff 4- Trainer Willem van Hanegem (links), John van Loen (midden) en Ruud Heus op het balkon van het stadhuis. ROTTERDAM (ANP) - De massale huldiging van landskam pioen Feyenoord op de Coolsingel in Rotterdam is maandag avond geëindigd met rellen. De politie verrichtte 41 arrestaties, vooral wegens openlijke geweldpleging. Drie politiemensen en een onbekend aantal raddraaiers raakten lichtgewond. Honderden relschoppers gooiden onder meer met ijzeren stan gen en stenen naar de politie en trokken rond het Stadhuisplein een spoor van vernielingen. Tientallen ruiten van winkels en kantoren sneuvelden. De politie, die 275 man op de been had, verspreidde de groep om plunderingen te voorkomen. Kort na middernacht keerde de rust terug. De politie wil alle arrestanten voor de rechter brengen. Toch was de avond feestelijk begonnen. Net als in hét gloriejaar 1970 (Europacup) had een uitzinnig legioen de voetballers inge haald op de Coolsingel. Hoewel de politie zich niet aan schattin gen waagde, twijfelde niemand er aan dat er minstens 100.000 supporters waren samengestroomd voor het Rotterdamse stad huis, toen het elftal daar om kwart over acht zijn opwachting maakte. zie ook pagina 15 VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 inschrijving tot 3 juni'1993 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 10 juni 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgiftes 5 augustus en 7 oktober 1993 volgens het tender systeem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs DEN HAAG (GPD) - Het leger werklozen blijft nog geruime tijd met 10.000 mensen per maand toenemen, maar tegen het eind van dit jaar of begin volgende jaar zal voor Neder land de economische recessie voorbij zijn. Dat verwacht mi nister van economische zaken Andriessen. Vlak voor het pink- sterweekeinde kwam het Cen traal Bureau voor de Statistiek met cijfers die leerden dat de economie met 0,9 procent was gekrompen. Vooral door de structuur en de kracht van het midden- en klein bedrijf is de Nederlandse econo mie volgens Andriessen beter opgewassen tegen inzinkingen die zich internationaal voor doen. Ondanks de moeilijkhe den waarin Duitsland terecht is gekomen, kan Nederland zich daardoor sneller aan de recessie ontworstelen. Daarbij kan ons land zich op trekken aan de Verenigde Sta ten en Groot-Britannié, waar de economie tekenen van herstel lijkt te vertonen. Oppeppen Het KNOV, de grootste onderne mersorganisatie in het midden- en kleinbedrijf, ziet de toekomst ook niet zo somber Voorzitter Kamminga zegt meer behoefte te hebben aan mensen die de zaak wat oppeppen dan aan on heilsprofeten. Zelf meent hij dat het Nederland spoedig weer be ter zal gaan. Nederland kan er volgens An driessen niet aan ontkomen zelf ook orde op zaken te stellen. Voorop staat dat meer mensen aan het werk moeten en dat er minder van een uitkering leven. Dat zal de loonkosten van de be drijven doen dalen. Dan zullen immers minder pre mies en belasting nodig zijn voor die uitkeringen. Doordat meer mensen werken, komt er juist wel meer (loon- en inkomsten)- belasting binnen. Sociale premies kunnen in dat geval fors omlaag, omdat er ten eerste minder geld nodig is en Kranslegging Sommigen noemden hem 'een verrader', anderen vonden hem 'moedig'. Maar Bill Clintons ■kranslegging bij het Vietnam- monument in Washington ivas maandag in elk geval omstre den. Vietnam-veteranen vonden het eén schande dat Clinton, die de dienst ontdook, eer zou bewijzen aan de gevallenen in Viet- C nam. 3 Wildkamperen Illegaal overnachten is 144 Pinkstertoeristen in Zeeland duur komen te staan. Dat was de 'oogst' van een grootscheepse controle-actie op wildkampe ren. uitgevoerd door de Zeeuwse politie, versterkt met opspo ringsambtenaren van Staatsbosbeheer en de veldpolitie. Krajicek Richard Krajicek is de enige Ne derlander. die de kwartfinale op Roland Garros heeft bereikt. De Haagse tennisser ontdeed zich in een spannende vijf-setter van de Spanjaar Carlos Costa. Hij ontmoet nu de Tsjech Nova- eek. Paul Haarhuis verweerde zich kranig tegen Edberg, maar legde in de tie-break van de vierde set het loodje. Ook Bren- da Schultz redde het niet. Zij verloor in drie sets van Mary-Joe Fenian- 1 [T dez. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Provincie: 7, 9 en 11; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 AMSTERDAM (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) zal zich vandaag in de Tweede Kamer verantwoorden voor het vrijlaten van een moordenaar wegens gebrek aan celruimte. De 19-jarige Mo hammed C. is op 14 mei door justitie op vrije voeten gesteld nadat hij een week eerder had bekend een 17-jarige jongen te hebben doodgestoken. Mohammed C. staat bekend als lid van een bende van Marokkaanse illegalen die in hun levensonderhoud voorzien met berovingen, in braken, overvallen, drugshandel en zakkenrollerij C heeft na zijn vrijlating zijn criminele leven hervat en pleegde twee a drie overval-' len per dag, in totaal twintig. Hij is vorige week opnieuw aangehou den. De moord, in Amsterdam, was het gevolg van een ruzie om drugs. Een getuige zag hoe C. het slachtoffer na hem te hebben doodgesto ken nog een trap tegen het hoofd gaf. De VVD heeft de minister om een verklaring gevraagd. Volgens ka merlid Dijkstal stonden op 14 mei zeker drie cellen leeg bij de Mare chaussee in Amsterdam en heeft justitie onterecht en te gemakzuch tig tot vrijlating besloten. (Advertentie) Vu onder ten tweede de totale opbrengst door meer mensen dan nu wordt opgebracht, aldus de bewinds man in het NOS-programma HetCapitool. Hij bepleit ook voortzetting van de lijn van beperking in de socia le zekerheid. „We zitten met een recessie", al dus Andriessen, „maar over de aard ervan ben ik niet zo onge rust". Tenzij het in Duitsland nog veel slechter gaat, moet er volgens de minister tegen het eind van het jaar licht aan het. eind van de tunnel gloren. „Dan hoop ik dat we net uit de staart van de recessie zijn tegen de tijd dat de verkiezingen er aan ko men". Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Pnp per dag bij een kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1