Harde acties gemeentepersoneel Alders wil prijs water verdubbelen Vandaag landelijke demonstratie OOK VUSSINGEN GAAT SMULLEN!! Het eerste vaatje Feyenoord Oppositie Aruba zegt bewijs te hebben van witwaspraktijken mJoorstel gemeenten voor bonden kerosine op het vuur )pkomst in Cambodja boven procent K Tegen de avond onweer Wolkenvelden, afgewisseld door zon, in de middag kans op regen- of on weersbuien. Matige tot vrij krachtige oosten ivind. Temperatuur 23 graden. 36e jaargang no. 122 Woensdag 26 mei 1993 ^ilie restaur^ OPENING DONDERDAG 27 MEI ^EN HAAG (GPD) - De kans it het overleg over de cao voor 212.000 gemeente-ambtena- :n kan worden hervat, is ui- •rst klein. Met ingang van mor- :n worden de acties harder en nger. Over de cao voor het jkspersoneel (de 120.000 amb- maren op de ministeries, op de Melkquotum nogelijk lalf procent mhoog an onze correspondente ll HNOM PENH (RTR/DPA) - Op derde dag van de verkiezin- en in Cambodja is de opkomst an de in totaal 4,7 miljoen kies- ied erechtigden boven de 85 pro- d i ent gekomen. Het hoofd van de N-vredesmacht UNTAC in het )Unjand noemde dit een „scherpe )ori hvijzing aan het adres van ;rm lensen die geweld willen uit- efenen" en sprak van een groot k jfccces, zo geen overwinning oor de VN. an woensdag tot vrijdag zullen elp rijwilligers onder bescherming in ambassades in het buitenland, en bij instellingen als de Raad van State en bij diensten als Rijkswaterstaat) wordt van avond wel weer gepraat tussen de ambtenarenbonden en het ministerie van binnenlandse zaken dat bij deze cao als de werkgeversvertegenwoordiger optreedt. De bonden zien in het zuinige aanbod dat gisteren werd gedaan, echter geen basis voor een akkoord. Ze willen echter niet het verwijt kunnen krijgen dat zij er niet al les aan hebben gedaan om een conflict te voorkomen. Het College voor Arbeidszaken van de Vereniging van Neder landse Gemeenten nodigde de ambtenarenbonden gisteren voor hervatting van het overleg uit. In de brief van het college verklaarden de gemeenten zich bereid hun personeel een loons verhoging te betalen die groot genoeg zou zijn om de stijging in de kosten van het levensonder houd (de inflatie) het hoofd te kunnen bieden. De ambtenaren- organisaties hebben een derge lijke prijscompensatie berekend op 2,5 procent. Andere berekening De bonden gaan echter uit van een andere berekeningswijze dan de VNG tot dusver heeft ge volgd en die ook voor het rijks personeel wordt toegepast. De vakbeweging wil zich bij het be palen van de prijscompensatie houden aan in het verleden ge maakte afspraken. Die houden onder meer in dat belasting- of premieverhogingen en prijsstij gingen die daar het gevolg van zijn, niet worden meegeteld en dus ook niet voor vergoeding via loonsverhoging in aanmerking komen. De bonden willen die redenering ook vasthouden wanneer belas tingen en premies dalen. Van de kant van de gemeenten en van het rijk wil men recente belas ting- en premieverlagingen ech ter wel degelijk meetellen bij het bepalen van het koopkrachtbe- houd. Het ministerie van bin nenlandse zaken komt zo voor het rijkspersoneel tot het aan bod om de lonen ingaande 1 april 1993 te verhogen met een half procent. Er zou ook een ein- dejaars-uitkering af kunnen van nog eens een half procent. Hoewel de VNG het loonbod tot behoud van de koopkracht niet van een cijfer voorzag, zijn de bonden ervan uit gegaan dat de aanbieding van de gemeentelij ke werkgevers ook beperkt blijft tot enige tienden van procenten. Wethouder van Hengelo Van der ®RUSSEL - Een onverwachte )jerhoging van het melkquotum iet een half procent. Dat zou én van de uitkomsten kunnen 8 jn van het compromis dat de ie «eense EG-voorzitter gisteren tbui i Brussel op tafel legde om de 1. V larlijkse 'prijzenslag' van de D-P G-landbouwministers te kun- en afronden. C-ji adat het overleg over de land- ouwprijzen vorige maand in- Sch uxemburg was stukgelopen, eeft Denemarken de afgelopen jtarjivee dagen geprobeerd met al- irlei voorstellen alsnog een oorbraak te forceren. Land 's ti ouwcommissaris Steichen had oen orige maand gezegd dat er geen Aai nkele rek meer in de landbouw- H egroting zat. Gisteravond leek Jze: et erop alsof er toch nog wel i'n 750 miljoen gulden bijeen te ihrapen viel. [et voorstel om de boterprijs in dm keer met 5 procent te verla- m, zal het vermoedelijk niet ■alen. Het leek gisteravond te jllen blijven bij een verlaging 3,75 procent. m gewapende VN-troepen met lobiele kieslokalen" ook de tederste uithoeken van Cambodja p ezoeken om de mensen in de stjelegenheid te stellen hun stem te brengen. Tot en met dins- e gjag konden de kiezers in Phnom tfenh en de 21 districten hun em uitbrengen voor een 120 le- mtellende grondwetgevende K ergadering. Maar UNTAC- p* oofd Yasushi Akashi riep dins- ag ook de mensen in de verst f1- fgelegen gebieden nog op toch e" ooral te stemmen. et gaat om de eerste democra- sche verkiezingen met meer 1 artijen in tientallen jaren. De N verwacht de uitslag begin ju- dl ibekend te kunnen maken. SezIiet alleen de hoge opkomst ernde de VN tot vreugde, ook ;t relatieve vreedzame verloop vooraf niet verwacht. Het kt er op dat de Rode Khmer, had gedreigd de verkiezin- en te zullen verstoren, het ze- Bre voor het onzekere neemt en soldaten en aanhangers "rif?31 stembureaus heeft ge- uurd om te stemmen op een oor hen welgevallige partij. «3 lig: Walle, voorzitter van de werkge versdelegatie bij de onderhan delingen, heeft dat trouwens min of meer bevestigd. Kerosine Voor de bonden is het bod van de gemeenten absoluut geen basis om het overleg te hervatten. Ab- vaKabo-onderhandelaar Guus van Huygevoort zag de brief van het College voor Arbeidszaken eerder als ..kerosine op het vuur". De bonden zien er te meer niets in, omdat tegenover de ui terst minimale salarisverhoging ingrepen zouden moeten staan in rechten die gemeente-amb tenaren nu hebben. Zo zou moeten worden beknib beld op het betaalde ouder schapsverlof en op het senioren beleid. Onbespreekbaar voor de ambtenarenbonden zijn ook voorstellen van de gemeentelij ke werkgevers om te schrappen in de IZA-aanspraken, de ziekte kostenregeling voor gemeente- personeel. Bovendien zou de loondoorbetaling bij ziekte be perkt moeten worden. Het mi nisterie van binnenlandse zaken trok een suggestie tot beperking van de loondoorbetaling bij ziekte juist in. Terwijl bij de gemeente-amb tenaren de acties vanaf donder dag harder en langduriger zullen worden dan de eendaagse sta kingen tot nu toe. worden bij de provincies inmiddels inmiddels ook acties voorbereid. Advertentiei Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk sa i/ü® a sessK wart 01100-20681 Actievoerende ambtenaren vluchten dinsdag voor het schuim dat Rotterdamse brandweerlieden richting Coolsingel spuiten. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenac- ties gaan ook vandaag onverminderd door, nadat gisteren de bonden van zowel rijks- als gemeentepersoneel een loonbod van de werkgevers hebben afgewezen. In Amsterdam, waar om 11 uur een landelij ke demonstratie begint, staken vanaf vanmorgen in de meeste stadsdelen de reinigingsdiensten. Bij het Gemeentelij ke Energiebedrijf in de hoofdstad en het Havenbedrijf wordt het werk gedurende vier uur onderbroken. Ook de Amster damse brandweer gaat plat, met uitzon dering van de uitrukdienst van de alarm centrale. In Groningen ligt het openbaar vervoer 24 uur stil. Rotterdam en Utrecht lieten zich gisteren niet verrassen door de 24-uursstaking van het stadsvervoer. De verkeersproblemen in vielen mee. De politie in beide steden zette extra personeel in om het verkeer in de spits te begeleiden. Veel reizigers na men de fiets, de taxi of gingen lopen. Taxi chauffeurs deden goede zaken. De RET in Rotterdam vervoert op werkdagen onge veer 600.000 reizigers, het Gemeentelijke Vervoerbedrijf Utrecht (GVU) ongeveer 60.000. De stiptheidsactie van de stadsreinigings diensten in Rotterdam en Den Haag zorgt voor veel klachten van de bevolking over stank en troep. Tegen de bomen op stra ten en pleinen in Rotterdam ligt het vuil opgestapeld. De stiptheidsactie in de Maasstad duurt al meer dan een week; volgens een woordvoerder van de reini gingsdienst is niet meer bij te houden hoe veel vuil er op straat zwerft. Vorige week werd in Rotterdam al 500.000 kilogram ge teld. In Den Haag zou 30 procent van het huisvuil op straat blijven liggen. De rom mel wordt niet opgehaald, omdat de stadsreinigingsdiensten deze hele week alleen huisvuil opruimen dat wordt aan geleverd in Komo-zakken of mini-contai ners. PvdA eist rust rond ziektewet DEN HAAG (GPD) - Er mogen de komende jaren, zeker tot ver na het jaar 2000, geen nieuwe in grepen komen op het terrein van de ziektewet. Ook de uit komsten van de parlementaire enquête naar de uitvoering van de sociale zekerheid mogen daar niet toe leiden. Dit heeft de vice-fractievoorzit- ter van de PvdA in de Tweede Kamer, Frans Leijnse, gisteren in de Kamer gezegd. Leijnse kwam met zijn stelling- name meteen in botsing met coalitiegenoot CDA en opposi tiepartij WD. Bij de behande ling van de wetsvoortellen in zake de wao, enkele maanden geleden, liet de PvdA ook al we ten dat het daarbij voorlopig moest blijven. Ook toen nam het CDA afstand van dat standpunt. Vewin verwijt kabinet bevoorrechting landbouw en industrie DEN HAAG (ANP) - De consu ment moet er rekening mee hou den dat de gemiddelde prijs van drinkwater op de langere ter mijn kan verdubbelen. De prijsverhoging is het gevolg van extra inspanningen van wa terleidingbedrijven om drink water van goede kwaliteit te pro duceren en de invoering van grondwaterbelasting. Dit blijkt uit het Beleidsplan Drink- en In dustriewatervoorziening (DIV), waarvan minister Alders het eer ste deel dinsdag naar de Tweede Kamer heeft, gestuurd. Besparen kerkstraf voor fdelingshoofd na plichting blinde ItOLLE (ANP) - De rechtbank Zwolle heeft dinsdag een 46- irige man wegens oplichting eroordeeld tot een werkstraf an 240 uur en een voorwaarde- jke gevangenisstraf van zes n b Jaanden. Daarbij moet hij zijn Jchtoffer een schade van 1.500 op i ulden vergoeden. V: 6 man stond terecht op verden- ing van oplichting en verduis- ?ring van gelden van een blinde ïjaarde man, die gehuisvest is jnii1 het verzorgingstehuis Sonne- kQ eerd in Ermelo. Hij werkte daar afdelingshoofd en was ge- illei fcehtigde van de visueel gehan- ;mi fcapte man. Hij wist op die ma- 3VË 'er zo'n 45 mille van de bankre- pu ening van de blinde af te halen, Centraal in het kabinetsplan staat het besparen op waterge bruik. Voor huishoudens en kleine bedrijven zet Alders in op een besparing van 10 procent in het jaar 2000 in vergelijking met de huidige prognose over het wa terverbruik. Dat komt neer op een besparing van 120 miljoen kubieke meter op jaarbasis. Voor 2020 mikt de bewindsman op een besparing van 20 procent (315 miljoen kuub). De industrie die zelf grondwater wint zal het waterverbuik in het jaar 2000 met 40 procent moeten verminderen, een besparing van 90 miljoen kubieke meter water. Douchekoppen Om de huishoudens en kleine bedrijven aan te sporen tot wa terbesparing zullen de waterlei dingbedrijven hun voorlichting moeten opvoeren, vindt het ka binet. Andere mogelijkheden zijn het stimuleren van de aan koop van waterbesparende pro- dukten, zoals douchekoppen. Het kabinet zal ook meewerken aan invoering van een nieuw wa- tertariefsysteem, waarbij een di recte koppeling wordt gemaakt tussen het waterverbruik en zui- veringskosten. Hoe meer water wordt verbruikt, hoe hoger de zuiveringslasten. Kwaliteit Voor de bereiding van het drink water zullen de bedrijven steeds de beste kwaliteit grondstof moeten gebruiken. Het kabinet heeft een voorkeur voor grond water. De winning hiervan mag niet leiden tot aantasting van het milieu. Daarom wil het kabi net een stabilisering. Een andere bron is oppervlakte water. Mogelijkheden zijn kunstmatige infiltratie in de grond en zuivering in spaarbek kens. Bij infiltratie blijven de duinen een belangrijke rol spe len. In overleg met de sector en de provincies wil het kabinet be staande reserveringen voor spaarbekkens opnieuw bezien. Voor het geplande vierde spaar bekken in de Biesbosch wordt gezocht naar een alternatief. Aanleg in de Biesbosch staat haaks op het kabinetsvoorne men dat gebied als Nationaal Park aan te wijzen. Teleurgesteld De Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin), is teleurge steld. „Er ontbreekt een krach tige stimulans om de kwaliteit van de bronnen van het drink water te verbeteren. Het plan is een bevestiging van de gedachte dat de overheid de belangen van landbouw en industrie hoger in schat dan die van een gezonde openbare drinkwatervoorzie ning", aldus de Vewin. De Vewin wijst op de overbemes ting en het gebruik van bestrij dingsmiddelen door de land bouw en aantasting van het op pervlaktewater door industrieel en huishoudelijk afval. Het kabi net pakt met het beleidsplan die zaken volgens haar onvoldoen de aan. Het plan is „een pakkend voor beeld van de compromiscultuur van de rijksoverheid als het om milieubelangen gaat", aldus de Vewin. SCHEVENINGEN (GPD) - Het eerste vaatje Hollandse Nieuwe is gisteren op de af slag in Scheveningen ver kocht voor 62.500 gulden. De haring is geleverd door de trawler Sch 21 van rederij Jac- zon uit Scheveningen, varend onder de naam 'Friesland'. Verschillende reders hadden een gooi gedaan naar het pre dikaat 'Eerste haring van het seizoen'. Bij keuring kwam de vangst van de Sch 21 als beste uit de bus. De vis is gevangen ten noorden van de Dogger- bank, het haringgebied bij uit stek. De opbrengst van de vei ling is bestemd voor een visse rijproject van Terre des Hom mes in India. Pagina 3: enorme belangstelling Pagina 15: Zeeuwen eten nieuwe haring Een keurmeester onderzoekt op de afslag de eerste aangevoer de haring. De Hollandse Nieuwe kost aan de kraam drie gul den. foto Ruud Hoff/ANP Feyenoord lijkt hard op weg om het landskampioenschap te verove ren. Door doelpunten van Kiprich (foto) en Blinker werd gisteren met 0-2 gewonnen van MVV en passeerden de Rotterdammers con current PSV op de ranglijst. Met nog één ivedstrijd te spe len (uit tegen FC Groningen) heeft Feyenoord een voor- 1 sprong van een punt op PSV. I Cokesfabriek De Cokesfabriek in Sluiskil stelt een omvangrijk onderzoek in naar haar toekomstkansen. In 1998 valt een besluit over het al dan niet vervangen van de 110 ovens en daarmee ook over de werkgelegen- 1 heid van 400 mensen. I I Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 ORANJESTAD (ANP) - De oppo sitionele Arubaanse Volkspar tij AVP zegt over stukken te be schikken waaruit blijkt dal de op Aruba gevestigde Intercon Financial Bank N.V. zich heeft beziggehouden met het witwas sen van geld. Ex-minister van Justitie Hendrik Croes zou daarbij betrokken zijn geweest. AVP-statenlid Tico Croes zei op een persconferentie in Oranje stad dat door medewerking van Venezolaanse autoriteiten zijn partij in het bezit is gekomen van de stukken. Het materiaal werd volgens hem beschikbaar gesteld aan de au toriteiten in Oranjestad maar omdat die niet reageerden, be sloot zijn partij ze openbaar te maken. De stukken kwamen in Venezuela tevoorschijn toen de AVP daar een onderzoek instel de naar de mafia-gezinde Ita liaanse familie Cuntrera die re gelmatig op Aruba verbleef en er woonde. Cuntrera's De regeringspartij Moviemente Electoral Pueblo (MEP) en de AVP geven elkaar de schuld van connecties met de Cuntrera's. De MEP beschuldigt de opposi tiepartij ervan verantwoordelijk te zijn voor de publikaties in de Italiaanse pers dat de verkie zingscampagnes van de MEP en premier Nelson Oduber door de Cuntrera's zijn betaald. Die pu blikaties breidden zich later uit naar de Nederlandse en interna- tione media. Croes vraagt zich af waarom de Arubaanse regering geen beroep doet op die van Venezuela om te onderzoeken wie op Aruba rela ties met de Cuntrera's onder hield. Het verbaast hem dat het Openbaar Ministerie geen actie heeft ondernomen tegen de In tercon Financial Bank toen de AVP met bewijzen kwam dat de bank zich schuldig maakte aan witwaspraktijken. Ook vindt hij het vreemd dat nooit een onder zoek is ingesteld naar de Cun- trera-bedrijven Inversiones Marshary en Inversora Calan- choa op Aruba die' volgens zijn gegevens via de Banco di Con- struccion van Venezuela gelden hebben witgewassen. De AVP'er kondigde aan dat zijn partij met de nieuwe bewijzen de Cuntrera- zaak weer onder de aandacht van het Openbaar Ministerie zal brengen. Parlement houdt vast aan derde marinebataljon DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer houdt staande dat mi nister Ter Beek (defensie) de mogelijkheid moet bestuderen om op korte termijn het derde bataljon van het korps mari niers in paraatheid te brengen. De Kamer heeft deze opvatting dinsdag vastgelegd door alge mene aanvaarding van een mo tie van PvdA'er Van Traa tijdens de stemming over de Prioritei tennota van de minister. Daarin heeft Ter Beek het defensiebe leid vastgelegd voor de komen de vijfjaar. De Kamer gaat er op hoofdlijnen mee akkoord. De minister noemde het vorige week tijdens het debat over zijn plannen voor een gemoderni seerde en afgeslanke krijgs macht onnodig dat het derde mariniersbataljon een parate status krijgt. In totaal kent de krijgsmacht in zijn plannen ze ven parate bataljons. iAdvertentiet RECHTSTREEKS VAN BOORD HOLLANDSE NIEUWE Restaurant 'De Zeelandbrug' met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. t/m maandag a.s. 1 Hollandse nieuwe haring toast, naar keuze een ijskoude corenwijn of aquavit voor 7,50 Voor reserveringen: 01110-13208 Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1