ejaardenoorden verdwijnen kleintjes Gedood paar ligt in eikaars armen in niemandsland dagmenu... Seen afspraken over straf met criminelen cties ambtenaren provincies op komst na mislukken overleg Blokkade tegen chloortransport Den Haag juicht Gorbatsjov toe Twee films delen in Cannes Gouden Palm Ouderen in woon-zorgcomplexen Zelf betalen voor huisvesting 15 Proefabonnement Ook vandaag warm Maximum temperatuur 26 graden. Zonnig, later meer beioolking. Matige noordoostelijke wind. Vanavond kans op een regen- of onweersbui. 36e jaargang no. 121 >t Dinsdag 25 mei 1993 H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te /enden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen EN HAAG (GPDI - Hulpbehoe- ende ouderen moeten in de toe- orast vooral in woon-zorgcom- plexen wonen. Daarbij gaat het om een vorm van zelfstandig bf, ponen met wat extra zorg. De nd-: juderen zullen daarbij zelf voor o& |e huisvesting moeten betalen. lie- dat niet kan, krijgt finan- 2fJ :iëie steun van provincie of ge- j^c' neente. De zorg zal via de awbz ergoed worden. v Dit staat in een brief van minis- er D'Ancona (WVC) die zij sa- Htr Een met staatssecretaris Heer- kpa (VRO) naar de Kamer heeft Bzonden. Naar schatting zullen nbf n de toekomst zo'n 100.000 J1'2 aderen van de voorziening ge- iruik maken. Voor het overgrote eel gaat het om mensen die nu bejaardenoorden zitten. In de nieuwe opzet vallen de bejaar denoorden onder de awbz; de aparte wet op de bejaardenoor den verdwijnt. Er zullen dan al leen nog verpleegtehuizen zijn. Er zijn nu ongeveer 200 woon zorgcomplexen. Die worden vooral betaald door staatssecre taris Heerma. maar vallen for meel onder de wet op de bejaar denoorden. Daarnaast wordt er geld in gestoken van gemeenten en provincies. Vanaf 1995 D'Ancona en Heerma willen het nieuwe systeem met ingang van 1995 invoeren. Daarna is er een overgangstermijn van vijf jaar voorzien. Rechten van ouderen die nu in bejaardenoorden, woon zorgcomplexen of aanleunwo ningen zitten, worden gerespec teerd. Wel zullen de betrokke nen meer geld moeten betalen voor hun huidige voorzieningen. Om in de toekomst in een woon zorgcomplex te kunnen wonen. is een medische indicatie nodig. Degene die erin woont, kan geen aanspraak meer maken op indi viduele huursubsidie. Partners en thuiswonende kinderen kun nen meegaan naar het complex. Hoe hoog de kosten voor het wo nen worden, welke inkomens grens er gehanteerd wordt bij het bepalen of iemand dat kan EN HAAG (GPD) - De Amster- iamse procureur-generaal mr. van Randwijck is tegen deals' met criminelen om ze in voor strafvermindering ver te halen te getuigen. Van landwijck meent dat dit lechts kort resultaat zal heb- len bij de bestrijding van de riminaliteit. Bovendien tast iet volgens hem de integriteit an politie en justitie aan. „Zo- ira de rechter niet meer gelooft ploi in de integriteit van politie en 'fta justitie ben je heel ver van ;egt kuis," aldus de procureur-gene- D; raai. cej Naar aanleiding van de recente 3E pdaties in het criminele mi- ilj feu heeft het PvdA-kamerlid ft Stoffelen maandag gepleit voor invoering van het systeem van de 'beschermde kroongetuige'. Volgens hem kan de bestrijding van de internationale misdaad niet meer zonder een dergelijk systeem. Ook het CDA voelt hiervoor en heeft minister Hirsch-Ballin van justitie om een onderzoek gevraagd. Mr. Van Randwijck betwijfelde gisteravond voor de NOS-televi- sie ook de effectiviteit van infil tratie door politie in criminele organisaties. „Dat is achter haald; men acepteert niet meer zo snel mensen vanuit een vreemd milieu," aldus Van Randwijck. EN HAAG (ANP) - Het overleg (er een nieuwe cao voor de (.000 provincie-ambtenaren is iandagavond vastgelopen, werkgevers hielden vast aan loonbod van 0,7 procent, ïtgeen voor de ambtenaren- linden onacceptabel is. Hier- ir dreigen in navolging van gemeente-ambtenaren ook provincie-ambtenaren actie gaan voeren. De bonden gaan leden daarover raadplegen. bonden AbvaKabo, CFO, )von en CMHF hadden de :kgevers uitgenodigd in het :de overleg met een nieuw te komen. De werkgevers, inigd in het Interprovinciaal .'kgeversverband, hielden iter vast aan 0,7 procent insverhoging per 1 januari ziji 1994 en een eenmalige uitkering 3es ran 6 procent van een maandsa laris. Ze wilden alleen over een loger loonbod praten als daar P verslechteringen in andere ar- eidsvoorwaarden tegenover iaan. Zo zou er gekort moeten «orden op de wachtgeldrege- 9 hg, de uitkering bij ziekte en de rarlofopbouw bij ziekte. Dat is 'Mr de bonden „volstrekt onac- Itabel", aldus een woordvoer- •ke: De werkgevers toonden zich zeer leurgesteld over de weigering iatt ran de bonden om verder te pra- Volgens hen zijn de gisteren Ds idane voorstellen vooral be- ïiliS loeld om arbeidsongeschikten :r aan de slag te helpen en de i vergelijking met de marktsec- 'extreem lange' ontslaguit- y eringen terug te dringen. komst, die keurig 'informatieve bijeenkomst' heette. De ambtenarenbonden wacht ten maandag vergeefs op een te ken van de gemeentelijke werk gevers dat die de cao-onderhan delingen in deze sector (212.000 werknemers) wilden hervatten. Zij willen pas weer aanschuiven bij een reëel loonbod. Komende nacht gaat het open baar vervoer in Rotterdam en Utrecht 24 uur plat, als de leden vergaderingen daar vannacht toe besluiten. Morgen beginnen ook de cao-onderhandelingen in het onderwijs (360.000). Ook daar eisen de bonden 2,5 procent loonsverhoging en is de ver wachting dat het overleg vast loopt. Sommige actievoerders lieten zich vastketenen aan de spoorbaan. foto Marcel Antonisse/ANP DELFZIJL (ANP) - Ongeveer dertig actievoer ders van Greenpeace en Milieudefensie heb ben maandag een spoorlijn geblokkeerd bij de Akzo-vestiging in Delfzijl. Zij willen zo een transport van chloor verhinderen. Aanleiding is de opening van een nieuw traject voor chloortransporten. Dat loopt vanaf Delf zijl en Hengelo via de Gooi- en Vechtstreek, Amsterdam-Zuidoost naar Rotterdam. Het is afgelopen vrijdag door koningin Beatrix ge opend. Akzo-directeur H. Scheffers reageerde laco niek. „We laten ze maar rustig liggen, zo lang we niet te veel economische schade ondervin den. Overigens hebben we vandaag geen chloortransport op het programma staan." Greenpeace zegt dat de uitlating van Scheffers niet klopt. Volgens de organisatie bevestigde een woordvoerster van het chemiebedrijf zon dag nog dat maandag een chloortransport zou plaatsvinden. Volgens de actievoerders is chloor een erg gevaarlijke grondstof waarvoor goede alternatieven zijn. betalen, en hoe hoog de subsidie wordt van provincie of gemeen te, zal nader bepaald moeten worden. Vast staat dat de nieuwe regeling het rijk niet meer mag kosten dan de huidige individuele huursubsidie voor bewoners van woon-zorgcom plexen en aanleunwoningen, alsmede subsidie aan bejaar denoorden. Hoger bedrag De bewindslieden geven wel een indicatie in hun brief. Nu betaalt iemand met een minimaal inko men, in een bejaardenoord een eigen bijdrage van maximaal 950 gulden per maand. Voor ie mand met een inkomen van 48.000 gulden bruto is dat 1650 gulden per maand. Iemand met 90.000 gulden of meer aan inko men, legt per maand maximaal 2500 gulden aan eigen bijdrage neer. Voor mensen in aanleunwonin gen zijn de maximale eigen bij dragen nu in dezelfde inkomens groepen 805,1045 en 1060 gulden per maand. Voor de woon-zorg- complexen rekenen d'Ancona en Heerma op eigen bijdragen per maand van maximaal resp. 950, 1535 en 1585 gulden. Bewo ners van aanleunwoningen (dat zijn er 25.000) zijn dus slechter af. Dat komt omdat de woningen nu vaak bij een bejaardenoord staan en de betrokkenen niets betalen voor voorzienigen die zij via dat oord genieten. De bewindslieden voorzien dat ongever 60 procent van hen die nu in bejaardenoorden terecht komen, straks via woon-zorg- complexen geholpen kunnen worden. Het gaat dan om zo'n 80.000 mensen. De overige 20.000 toekomstige bewoners zitten nu al in woon-zorgcomplexen of in aanleunwoningen. Homeopathische medicijnen niet vergoed DEN HAAG (GPD) - Homeopa- tische en antroposofische mid delen zullen met ingang van 1 juli niet meer via de awbz ver goed worden. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heelt daartoe besloten. Voor zijn besluit verwijst de be windsman naar een eerder ad vies van de Ziekenfondsraad. „Het belangrijkste argument is voor mij verder geweest dat de aanspraak op homeopatische farmaceutische produkten vol komen onbeheersbaar is en dat er een zeer sterke groei in het voorschrijven van deze midde len valt te constateren", aldus de bewindsman in een brief aan de Kamer. Simons wil er op jaarbasis 100 miljoen gulden mee besparen. r jgt® in de loop van de week komt "^onderhandelaar Pont van ienlandse Zaken met een waarin hij uiteenzet hoe- eel ruimte er is om de salarissen de 120.000 rijksambtenaren te trekken. Dat liet een erej woordvoerster van zijn ministe- s maandag weten. Het hangt ob't hoogte van het loonbod fa11 of" de ambtenarenbonden de 1,^ ^-onderhandelingen hervat- ,ng Hun inzet is 2,5 procent. e De bonden vrezen voor een on- v* loldoende bod met nogal wat 'si- mKpren uit eigen doos'. Om de kuö rastgelopen onderhandelingen nder druk te zetten hielden ze .b3j ^andagmiddag op het minis- i'els van Buitenlandse Zaken J «nactievergadering. Bijna hon- I ^rcl ambtenaren woonden met .(ie; stemming van de departe- kntsleiding de bijeenkomst I Nog niet eerder kende het «se1 Lubbers wijst naar het logo van het InternationaleGroene Kruis. foto Toussaint Kluiters/ANP 'Buza' een actiebij een- DEN HAAG (ANP) - Michail Gorbatsjov is als een held ont haald door de bewoners van Den Haag, waar hij maandag middag officieel het kantoor van het Internationale Groene Kruis (IGC) opende. Een en thousiaste menigte volgde en juichte de oud-president van de Sovjetunie toe toen hij een wan deling maakte door de Hofstad. De breedlachende Gorbatsjov, die zichtbaar genoot van zijn populariteit, ging graag in op de verzoeken om boeken van zijn hand te signeren. Nadat hij als ware hij nog een staatshoofd was verwelkomd door politiek Den Haag. werd „de man die een einde maakte aan de Koude Oorlog" gefêteerd door de bevolking. Een situatie die scherp contrasteert met die in Rusland, waar hij algemeen wordt verguisd. Na een toespraak voor de vaste commissies van buitenlandse zaken van Eerste en Tweede Ka mer en een lunch op uitnodiging van koningin Beatrix op Paleis Huis ten Bosch opende Gorbats jov maandagmiddag, 'samen met premier Lubbers en burge meester Havermans van Den Haag. officieel het hoofdkantoor van het Internationale Groene Kruis (IGC), aan de Lange Vij verberg. Daar komen ongeveer zestig mensen te werken. Het IGC, waarvan de ex-Sovjetpresi dent voorzitter is, wil naar het voorbeeld van het Rode Kruis 'eerste hulp' bieden bij milieu rampen. SARAJEVO (RTR) - Servische rebellen en Bosnische Moslim autoriteiten ruzieden maandag over wie het recht heeft de lij ken van twee jonge geliefden te bergen. Sinds de twee woens dag tijdens hun vluchtpoging uit Sarajevo werden doodge schoten. liggen zij nog steeds in een gevaarlijk niemandsland van Sarajevo. Bosko Brckic, een Serviér, en Admira Ismic. een Moslimse, werden woensdag gedood toen zij de belegerde Bosnische hoofdstad trachtten te ont vluchten. op weg naar Servië. Ze waren allebei 25 jaar en hadden al sinds de middelbare school verkering. In eikaars armen ver loren zij het leven en in die omar ming liggen zij nu nog steeds aan de voet van de brug over de ri vier. Een paai- meter verderop ligt een lijk dat na vijf maanden nog steeds niet is geborgen. Bosko's moeder Radmila, die in Servië woont, staat erop dat zij samen worden begraven. „Ze zijn acht jaar samen geweest, ik wil ze nu niet van elkaar schei- den."De wereld moet op de hoog te gebracht worden van hun ver haal. Hun liefde is weggevaagd door moordenaars in een waan zinnige oorlog. Het kan zo niet meer doorgaan tussen de Ser viërs en de Moslims. Moslims en Serviërs. Ik weet niet eens meer Broodoorlog Er dreigt een nieuwe broodoor log. Ook al doen de Nederlandse bakkerijen en supermarkten een massaal beroep op eikaars gezond verstand, het ivegvallen van de minimumbroodprijs per 1 juli heeft Edah al verleid tot de uitspraak dat 99 cent een mooie prijs is voor C 'een heel tanoe'. w Teletaxi In delen van Zeeland rijdt met ingang van deze iveek de tele taxi. Deze nieuwe vorm van openbaar vervoer behelst niet alleen een aanvulling op hel busvervoer, maar vervangt in sommige gebieden (zoals op Zuid-Beveland) ook onrendabele busdien- Q sten. w Erik Meijer Erik Meijer kan zijn nieuwe club PSV een grote dienst be wijzen door vandaag te scoren voor MVV in de ived- strijd tegen Feye- noord. WÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊKÊÊ Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. PARIJS (AFP/DPA) - De jury van het Internationale Filmfes tival in Cannes heeft niet willen kiezen tussen de twee grootste favorieten. De begeerde Gou den Palm ging dit jaar dan ook naar twee films: „The Piano", van de Nieuwzeelandse Jane Campion en „Adieu ma Concu bine" van Chen Kaige uit China. De 'Grote prijs van de jury' was voor VVim Wenders' „In weiter Ferne, so nah". Het 46ste festival beleefde hier mee twee primeurs: het was voor het eerst dat de Gouden Palm naar een vrouw ging, en voor het eerst dat deze prijs gan een Chi nese film werd toegekend. Wel was een korte film van Campion al eens in Cannes bekroond. De hoofdrolspeelster in „The Piano", Holly Hunter, kreeg de prijs voor de beste actrice voor de manier waarop zij Ada neer zette, een meisje dat sinds haar 6de niet meer praat, „maar zich niet stom voelt omdat zij piano speelt". Kaige reconstrueert in „Adieu ma concubine" het leven van twee zangers van De Opera van Peking in de woelige tijden van de culturele revolutie. De prijs voor de beste acteur ging naar de Brit David Thewlis, de cynische anti-held in „Na ked" van Mike Leigh, die op zijn beurt de regie-prijs kreeg. hoe ik ze moet noemen. Ze kun nen niet eeuwig blijven vech ten." Nieuw plan De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft maandag het vredesplan van Cyrus Vance en David Owen, dat de verdeling van Bosnie-Herzegovina in tien half-autonome provincies beoogt, terzijde gelegd en zich geconcentreerd op de nieuwe door Washington gesteunde strategie van indamming van de oorlog. De raad legde maandag de laat ste hand aan een gedetailleerd plan voor de vestiging van een oorlogsmisdadentribunaal in Den Haag. Diplomaten zeiden te verwachten dat vandaag wordt gestemd over een resolutie be treffende het tribunaal. De raad zal zich vervolgens buigen over een strategie van „indamming" van de Balkanoorlog, in de hoop de strijd te beperken tot het hui dige Bosnie-Herzegovina en uit breiding tot Macedonië en Ko sovo of escalatie in Kroatië te voorkomen. Het is het plan dui zenden nieuwe vredestroepen uit te zenden ter bescherming van zes „veilige enclaves" voor Bosnische moslims. De NAVO zal zijn luchtmacht ter beschik king stellen van de bescherming van de blauwhelmen. F.-ope* v**, onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1