'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ritten dichter bij 'Maastricht' Hemelvaartsweekeinde start met record-files in avondspits Nieuwe stations voor stoomtrein PAS FOTO 0S Prins Bernhard geopereerd Friesland loopt uit voor finale verwinning Major op conservatieve rebellen dankzij Labour olombiaans liegtuig stort K eer met 132 izittenden Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur The Trammps 17t/m 23 Ontvoerd meisje in Limburg gevonden VS en Rusland praten over aanpak Bosnië Van Gils v 36e jaargang no. 118 rijdag 21 mei 1993 Afnemend buiig Wolkenvelden afgeivisseld door opkla ringen in de middag en avond nog kans op een regen of onweersbui. Mid- dagtemperatuur rond 18 graden. Direkt klaar kwaliteits pasfoto' zwart-wit of kleur voor uw paspoort, rijbewijs, enzovoort? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO Hl VERSCHOORE Jq I p" UTRECHT (ANP) - Prins Bernhard is donderdagmor gen in het Academisch Zieken huis in Utrecht geopereerd aan een bloeduitstorting vlak onder de schedel, ofwel een subduraal haematoom. Dat ontstaat na het stoten van het hoofd. De operatie bestond uit het verwijderen van een kleine hoeveelheid vocht, al- dus de Rijksvoorlichtings dienst. De prins zal met een weekje weer zijn opgeknapt, zo verwacht de Rijksvoorlich tingsdienst. De 81-jarige Bern hard werd woensdagavond plotseling opgenomen omdat hij al dagen hoofdpijn had. Hij was afgelopen zondag met hoofdpijn teruggekomen uit Texas, waar hij een lucht machtbasis had bezocht. Toen de pijnen aanhielden, werd be sloten tot een onderzoek in het ziekenhuis. De bloeduitstor ting bevindt zich in de kleine bloedvaatjes tussen de herse nen en de schedel. Het vocht dat daardoor vrijkwam gaf enige druk op de hersenen, waardoor hoofdpijn ontstond, aldus een woordvoerster van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Door het maken van een gaatje in de schedel kon het vocht verwijderd worden. Er is zeker geen sprake van een bloeding in de hersenen, aldus de woordvoerster. De hersen functies van de prins zijn door het subduraal haematoom niet aangetast. tONDEN (RTR) - Het Britse La- rhuis heeft donderdag de wet |ver de ratificatie van het Ver- ig van Maastricht over de Eu- eenwording goedge- je Conservatieve regering van nier John Major won de mming in derde en defini- lezing over de wet met 292 temmen voor en 112 tegen. De t gaat nu naai' het niet-geko- hogerhuis. the House of hoewel in Duitsland juridische bezwaren zijn voorgelegd aan het Constitutionele Hof. De Britse regering, die zich ge steund voelde door de aanvaar ding van Maastricht bij het refe rendum in Denemarken, oefen de donderdag sterke druk uit de rebellen in de eigen Conserva tieve partij en riep hun op te stoppen het nationale belang in gevaar te brengen. De regering van John Major, die maar een meerderheid van 19 ze tels in de „Commons" heeft, kon tamelijk gerust zijn over de stemming ondanks de voortge zette tegenstand van de tiental len „Euro-rebellen" op de ach terste parlementsbanken tegen >n ho [g ords. ;tde uitslag van de stemming the House of Commons is het rdrag van Maastricht over de uropese eenwording donder- B agavond een stuk dichterbij sinr ïkomen. De Britse regering premier Major, die maan- ang te kampen had met nsbfachtige weerstand van tien- llen „Euro-rebellen" in de ei- Conservatieve partij, kon de rde nemen dankzij de hou- ïg van de oppositionele La- L .-partij, die zich van stern- onthield. regering-Major hoopt dat het hele ratificatieproces in au- ustus achter de rug zal zijn. oot-Brittannië is de laatste Bde 12 EG-lidstaten die het Irag moet ondertekenen. jfwr-! 1 Ing ■kt> IGOTA (AP) - Een Colom- aans vliegtuig met ten minste 'mensen aan boord is woens- gavond in de bergen bij Me- xekl Hin neergestort. Het wrak het toestel werd donderdag leen zoekactie door een vlieg- Bl op 80 kilometer ten noord- sten van Medellin tegen een g hoog in de Andes gevon- Volgens reddingswerkers lo; |n er geen overlevenden, uk meldden de reddingswer- rsdat het ongeluk waarschijn- is veroorzaakt door een aan- van linkse guerrillastrijders een radionavigatiestation op grond. Piloten maken ge lik van dit navigatiestation hun weg door de Andes te as: ly'si iden. GOES De stoomtrein Goes-Borsele (SGB) nam woensdag met enig feestelijk vertoon de nieuwe stationnetjes in Goes (foto), Kwadendamme en Hoedekenskerke en een voor rolstoelers aangepast rijtuig in gebruik. Het station in Hoedekenskerke be schikt bovendien over een twee verdiepingen tellend seinhuis en een originele waterkolom om de stoomlocomotieven te be voorraden. De feestelijke gebeurtenis werd enigszins overscha duwd door het nieuws dat de ketel van de loc Bison is afgekeurd en moet worden vervangen. Dat kost de SGB naar schatting een ton. zie ook pagina 15 foto Willem Mieras i Advertentie) Zesling in Engeland LONDEN (DPA) - Een 29- W jarige vrouw uit Grims- by in het noordoosten Engeland heeft woensdag het leven aan een zesling geschonken. Debabys, vijf meisjes en een jongen, en de moe- a~der verkeren in goede gezondheid, zo heeft het ziekenhuis meegedeeld. De moeder had met suc ces een hormoonbehan- g tegen onvrucht baarheid ondergaan. Bij de bevalling met een kei- F zersnede waren 50 axtsen en verpleegsters aanwe- Mlï zig. De afgelopen zeven "weken had de moeder i in het ziekenhuis doorgebracht, omdat bet gevaar- bestond dat zij haai- kinderen zou ver liezen. DRIEBERGEN (ANP/GPD) - Nadat woensdag de drukste avondspits van dit jaar was ge meld, met op het hoogtepunt 37 files met een gezamenlijke leng te van 195 kilometer, waren de wegen op de ochtend van He melvaartsdag weer overvol. Noodweer in verschillende de len van het land droeg woens dag bij tot de problemen. Volgens de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen stonden er donder dagmorgen tussen elf en twaalf uur ongeveer vijftien files met een totale lengte van 130 kilome ter. Omstreeks twee uur 's mid dags begon de drukte af te ne men. Het Nederlands Bureau voor Toerisme, de ANWB en de meld kamer van de landelijke politie diensten hadden de drukte al voorspeld. Verwacht werd dat 900.000 buitenlanders rond He melvaartsdag ons land zouden bezoeken en dat een miljoen Ne derlanders het lange weekeinde niet thuis zouden doorbrengen. In Zeeland was Hemelvaartsdag iets minder druk dan vorig jaar. Vrijdag 21 mei, zaterdag 22 mei, zondag 23 mei ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN ijj-if Wegrestaurant 'De Zeelandbrug' at4 met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. 24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208 Wegrestaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee toen een kwart miljoen tot 275.000 toeristen de provincie bezochten. Er waren nog zo'n tweeduizend ovemachtings- plaatsen vacant, waarvan een fors aantal op de campings. De Provinciale VW verwacht dat de toeristenstroom in Zeeland komen weekeinde weer aan zwelt. Woensdagmiddag begon de ver keersdrukte al rond het midda guur. Er waren opmerkelijk veel caravans onderweg. Rond vier uur kwam het verkeer op steeds meer autowegen vast te zitten. Rond zes uur stond er al 140 kilo meter file. De langste rijen wach tende auto's stonden voor de brug bij Zaltbommel (18 kilome ter) en op de A 50 tussen de knooppunten Waterberg en Beekbergen (15 kilometer). Op de A16 stond tussen Rotterdam en de Drechttunnel een file van tien kilometer onder meer als ge volg van een gekantelde en in brand geraakte caravan. In de drukte op de rijkswegen gebeurden 35 aanrijdingen, waardoor enkele mensen licht gewond raakten. De materiele schade was groot. Bij de aam-ij- dingen waren 110 auto's betrok ken. Op Hemelvaartsdag begonnen de vérkeersproblemen rond tien uur. Het aantal filemeldingen liep daarna snel op. De files de den zich vooral voor in de rich ting van speciale evenementen en toeristische attracties. Grote vertraging stond onder meer op de Al tussen Bussum en Hoeve laken. in de richting van de Ve- luwe, en op de A9 tussen Bad hoevedorp en de afrit IJmuiden (als gevolg van de enorme toe loop van bezoekers aan het land goed Beeekesteijn in Velsen). Ondanks het slechte weer ge beurden er relatief weinig onge lukken: er werden 24 ongevallen gemeld, waaronder enkele kop- staartaanrijdingen. Daarbij wa ren in totaal 60 auto's betrok- ken. Persoonlijke ongevallen hebben zich nauwelijks voorge daan. aldus de politie. zie ook pagina 9 expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte "S1 01184-19610 De fans van Heerenveen zorgden voor een prima sfeer in De Kuip foto AN ROTTERDAM - Friesland was gisteren rusti ger dan ooit. Ruim 22.000 supporters van Hee renveen trokken gisteren naar Rotterdam om hun favoriete ploeg aan te moedigen in de be kerfinale tegen Ajax. Ongeveer honderd supporters maakten de reis per boot en vijftig namen het vliegtuig, maar de meesten gingen met bus en trein. In totaal reden er bijna tweehonderd bussen naar de Kuip. Het Friese legioen zorgde voor een fan tastische sfeer in de Rotterdamse Kuip. Zelfs de te hoog uitgevallen nederlaag (6-2) deerde de aanhang niet. Zelfs op de terugreis en bij aankomst in Heerenveen bleven de fans van de eerste-divisieclub feesten. „Het bleef gezellig", zei een buschauffeur, die zich afvroeg wat er zou zijn gebeurd als Heerenveen had gewon nen. zie ook pagina 25 het voornemen van hun rege ring. De Labour-partij weigerde de wet in de huidige vorm te aan vaarden omdat de Britse pre mier een uitzonderingsclausule van de EG-partners heeft ver kregen en het sociale hoofdstuk in het Verdrag van Maastricht, dat sociale en arbeidszaken bin nen de Europese Gemeenschap betreft, niet hoeft in te voeren Labour had al aangekondigd zich hierom van stemming te zullen onthouden. Labour beschuldigt de regering ervan met goedkope arbeids kracht investeringen te willen aantrekken. Minister Douglas Hurd van bui tenlandse zaken verdedigde donderdag de uitzonderings clausule voor het sociale hoofd stuk en zei dat hierdoor Groot- Brittannië binnen Europa con- currerender kan werken. Het bochtige pad van de ratifica tiewet in Groot-Brittannië is nog niet geheel afgelegd. Na het Lagerhuis wordt de wet doorge stuurd naar het Hogerhuis, het House of Lords, waar ze mogelijk nog onder vuur komt te liggen van de voormalige premier Lady Thatcher, de geestelijk leider van de Euro-rebellen. c os tno Soul night met Pieter Paul Rubens krijgt in Antwerpen 93 niet de toptentoonstelling die werd venvacht. De meester moet het doen met de prenten uit het Rubens Cantoor en de afgeleide grafiek. En. niet te vergeten, een nieuive biografie. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Bastet is een causeur, geen romancier aanstekelijk enthousiasme van Mar tin Ros René Zwaap is onuitstaanbaar leuk poëzie van J. Eijkel- boom Breyten Breytenbach verliest zijn idealen slachtoffers van Gerrit Komrij thrillers in de lift Judith Leyster herontdekt jeugdboek etsen van Rembrandt terug thuis eenakters op her haling slakken van Sander Littel uit-agenda, exposities, filmwij zer. ■■Hl PSV Koploper PSV heeft een kost baar punt laten liggen bij Dor drecht '90. Het eerder wegens een bommelding gestaakte duel eindigde in 2-2. PSV heeft nu drie punten voorsprong op Feyeiioord, dat een ivedstrijd minder C speelde. bw WÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊm Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financien en economie: 7; Provincie: 9, 11,13 en 15; Kunst en cultuur: 17,18, 19,21,22 en 23; Sport: 25, 26, 27, 28, 29 en 31 ZANDVOORT (GPD) - Een vierjarig Zandvoorts meis je dat woensdagmiddag uit haar woonplaats verdween, is in het Limburg terugge vonden. Een nog onbekende man, in wiens gezelschap zij voor het laatst in Zandvoort werd gezien, heeft haar in zijn auto meegenomen naar Weert. Daar werd het kind rond middernacht uit de auto gezet. Een inwoonster die zag dat het meisje op straat werd achtergelaten, schakelde de plaatselijke politie in. Het ontvoerde meisje speel de woensdag samen met twee andere kinderen in de duinen aan bij Zandvoort. Toen het meisje, in tegen stelling tot de speelkame raadjes, niet thuis kwam, werd een zoekactie gestart. Haar fietsje werd gevonden bij de plek waar ze had ge speeld. De speuractie in de duinen door de moeder en een vijf tiental buurtgenoten lever de verder niets op. Rond ze ven uur werd de Zandvoort- se politie ingeschakeld, die in allerijl reservisten, speur honden en een helicopter van de Rijkspolitie liet aan rukken. Aangevuld met een vijftigtal vrijwilligers dat zich spontaan meldde, werd een tweede massale zoek tocht ingezet die eveneens niets opleverde. Uiteindelijk werd bekend dat het meisje in Limburg was gevonden. Volgens de moeder van het ontvoerde meisje was haar dochter ge vallen en bood een man aan haar naar huis te brengen. Vervolgens reed hij door naar Limburg. De man. die vooralsnog spoorloos is. zou zich niet aan het meisje heb ben vergrepen. WASHINGTON (UPI/RTR/DPA /AFP) - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Warren Christopher en zijn Russische ambtgenoot Andrej Kozyrev hebben donderdag in Washington intensieve bespre kingen gevoerd om te trachten een gezamenlijke aanpak uit te werken om „met de bondgeno ten en partners" een eind te ma ken aan de burgeroorlog in Bos nië. Na een eerste ontmoeting van een uur verklaarde,een optimis tische Kozyrev dat er overeen stemming bestaat over de „poli tieke basis-pincipes". Een Ame rikaanse functionaris uitte zich minder optimistisch over een akkoord. De Verenigde Staten blijven gro te bezwaren houden tegen de Russische voorstellen over het instellen van „veiligheidszones" in Bosnië om de Moslim-bevol king te beschermen. Moslims en Serviërs beschuldig den elkaar er donderdag van in het noorden van Bosnië en in Sa rajevo aanvallen uit te voeren, een dag nadat de Bosnisch-Ser- vische leiding had gezegd dat een eind was gekomen aan de militaire operaties. De leider van de Bosnische Ser viërs, Karadzic, zei woensdag dat de Serviërs en de Kroaten in Bosnië ertoe kunnen overgaan hun eigen onafhankelijke repu blieken uit te roepen, tenzij de Bosnische Moslims akkoord gaan met de vorming van een confederatie. Het parlement van de Bosnische Serviërs nam in Pale een resolu tie aan waarin de oorlog in Bos- nië-Hercegovina voor geëindigd werd verklaard. Karadzic voeg de eraan toe dat de Serviërs zich niet meer in oorlog bevinden, omdat in het gebied dat onder hun controle staat vrijwel abso lute vrede heerst. Faillissements verkoop Herenmode '92-'93 Zie pagina 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1