Nieuwe poging windenergiepark PZC Lubbers tussen Bevelandse dracht Het leven houdt niet op bij 100 Recreatieschap Veerse Meer krijgt hulp ondernemers \anpak provinciale weg bij Scherpenisse )egint in september Hard werken is het geheim Zierikzeeënaar mag na dronkemansrit 9 maanden niet rijden provincie 17 )eltan wil 40 molens op grondgebied Reimerswaal lezers schrijven Diamanten bruiloft voor Goese echtpaar Zuidijk WOENSDAG 19 MEI 1993 van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Met het plaat sen van dertien verwijsborden over de inzameling van che misch afval, de vuil'ophaal en EHBO-posten bevestigen de re creatie-ondernemers aan het Veerse Meer hun afspraken met het recreatieschap Veerse Meer. Op Hemelvaartsdag moeten de borden er slaan. A. Hoefkens, directeur van het recreatie schap, kreeg dinsdag het eerste verwijsbord uitgereikt. Dit ge beurde tijdens een bijeenkomst van de Commissie Belangen Veerse Meer in Arnemuiden. De commissie is een samenwer kingsverband van de Kamer van Koophandel, de Hiswa. de wa tersportbond KNWV, de Recron en ondernemers en belangheb benden bij het Veerse Meer. Be gin april is de commissie opge richt na een overleg over het mislukte Veerse Meer-tientje en de bezuinigingsvoorstellen. Met geld dat is bijeengebracht door recreatie-ondernemers wil de commissie in 1993 het voorzie ningenniveau van 1992 op peil houden. Ondernemers die een EHBO- post hebben, stellen deze open voor -niet-gasten. Die kunnen ook terecht op adressen waar chemisch afval kan worden inge leverd. De ondernemers brengen een bedrag bijeen voor Staats bosbeheer. dat onder meer zorgt voor het ophalen van huisvuil. Het schap moest deze taken schrappen vanwege bezuinigin gen. Structureel De activiteiten van de commis sie zijn slechts gericht op 1993. Het is de bedoeling dat er vol gend jaar een structurele oplos sing is gevonden voor de proble men bij het schap. In de toe komst willen de ondernemers als belanghebbenden daarbij in spraak hebben. De commissie denkt aan het aanwijzen van de stichting Promotie Veerse Meer als inspraakorgaan. De directeur van het recreatie schap. A. Hoefkens, beloofde de commissie de plannen aan het bestuur voor te leggen. Hij bena drukte tegenover de commissie dat het bedrag dat nodig is voor het treffen van alleen al de nor male voorzieningen, zoals het onderhoud van de steigers, gi gantisch is. Zelfs al werken alle partijen mee. dan nog is het vol gens Hoefkens meer dan redelijk dat de recreanten op het Veerse Meer betalen voor het onder houd. Gedeputeerde G. de Kok is in gesprek met de gemeenten rond het Veerse Meer. De ge meenten hebben wel de toeris tenbelasting verhoogd, maar de bijdrage aan de voorzieningen bevroren tot het peil van 1990. Puzzelrit HEINKENSZAND - De Motor- an Autoclub De Zeeuwen houdt morgen (Hemelvaartsdag) een puzzelrit voor automobilisten en motorrijders over de Bevelandse binnenwegen. Deelname is mo gelijk voor leden en niet-leden in de A-klasse (ervaren rijders) en de B-klasse (beginners). Voor de rit, die meetelt voor het club kampioenschap. kan tussen 13.00 en 15.00 uur worden inge schreven bij De Stenge in Hein- kenszand. Geslaagd MIDDELBURG - Aan de Hoge school Zeeland, sector PABO, in Middelburg behaalden de vol gende kandidaten het diploma basisonderwijs: Afdeling openbaar: Pancras van den Bos, Marije v.d. Hoek. Marti- ne Kolenberg, Annet van Oeve- ren en Robert Sonke. Afdeling christelijk: Petra Cevaal, Nanja van Es. Mariska van Leijenhorst en Ursula de Jong. GOES Fietstocht senioren - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Goes houdt in samenwerking met het Sozenberaad Groot Goes donderdag 3 juni een fiets tocht voor senioren. Deelnemers kunnen vanaf 13.30 uur vertrek ken vanaf het 's-Heer Hendrik huis te 's-Heer Hendrikskinde ren. Bij slecht weer wordt de tocht verschoven naar donder dag 10 juni. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ITT Diekstra I Het is ontegenzeglijk dat René Diekstra in de rubriek 'Denkwij- ser' knappe psychologische liepteboringen verricht. Vrijdag 14 mei boorde hij onder de kop: 'Het wezen van een dode God' de 'religieuze laag' in de menselijke psyche aan. Opmerkelijk dat psycholoog Diekstra van de op vattingen van grootmeester Freud (religie is infantiele neu rose, psychische onvolwassen heid) schrijft: 'Ik geloof er geen hout van'. Dat schept verwach tingen! Diekstra meent dat reli gie diep in onze biologie/erfelijk heid zit verankerd. Om aan de 'ondoorgrondelijkheid' en 'on eindigheid' invulling te kunnen geven moet de mens zijn toe vlucht nemen tot mythen. Als voorbeeld noemt Diekstra de Bijbel. Dat is nu jamme?! Verha len in de Bijbel zijn dan toch maar mythen, ondanks het feit dat Diekstra nog aangeeft dat het geen verzinsels zijn. Wat zijn de verhalen in de Bijbel dan wel, zo vraag ik. Voor Diekstra ken nelijk uit de menselijke psyche ontsproten verhalen om de diep gewortelde religieuze behoeften te bevredigen. Freud komt dan toch weer in zicht. De mens komt hiermee niet verder. De verhalen in de Bijbel zijn histori sche, werkelijk gebeurde verha len, die van Goddelijke oor sprong zijn. En omdat God Waar(heid) is. is ook Zijn Woord waar. De leegte van de heden daagse moderne mens (waar Diekstra ook gewag van maakt) zou wel eens zijn oorzaak kun nen hebben in het laten devalue ren van Gods Woord tot een doodgewoon boek door en voor mensen geschreven. In het men selijk hart zit een diepe hunke ring naar Goddelijk antwoord. God heeft hierin voorzien door Zijn Woord in de Bijbel te open baren. God dé Psycholoog. Gerard de Rijke President Rooseveltlaan 101 VlissiJigen Diekstra II Ik neem aan dat de heer Diek stra wel eens van de Bijbel heeft gehoord, maar waarom heeft hij het over een zwijgende God en verzwijgt hij de macht van Sa tan, voor wiens karretje wij ons nog zo dikwijls laten spannen. Diekstra haalt de geschiedenis van Job aan en juist daarin staat duidelijk geschreven dat de Sa tan bij God kwam om Job te mo gen verzoeken. Diekstra heeft het over de verla ten Jezus aan het kruis, maar niet over de Glorie van zijn op staan uit de dood. (staat in die zelfde 'verhalen') Als alle men sen zich hielden aan 'de wet' van die zelfde volgens Diekstra niet bestaande God: elkaar liefhebben, niet begeren wat van een ander is, niet doods laan, niet stelen, niet liegen, te gen of over een ander, niet vloe ken. zag het er dan niet anders uit in onze wereld dacht u? Ik raad de heer Diekstra aan. en met hem vele anderen om de ge hele Bijbel te lezen en bid dat God hen open ogen, maar bo venal een geopend hart geeft. Misschien dat Diekstra dan pas echt wijzer denkt. J. de Schipper-de Munck Westhof 4 Krabbendijke Varkensmesterij Ik wil reageren op de artikelen in deze krant, over de varkens die in de gemeente Goes zullen ko men! Want komen doen ze. Het staat voor mij vast dat er on der de mensen een onbegrip be staat van hoe deze dieren ge huisvest zijn. Een citaat: 'lood sen volgepropt met dieren' Dit komt helaas voor. maar zoekt dan de schuld in het' buitenland. Daar vindt men het nodig dat onze vleesprijzen naai- beneden gaan. Maar de Nederlander is ook niet zonder schuld (de goede uitgezonderd): het vlees mag niet teveel kosten. De conclusie is dat het dus zo goedkoop mo gelijk moet. En toch geen mede lijden voor de varkens. Dan wordt er nog gezeurd over het milieu. Goed dat er aan ge dacht wordt, maar de familie De Jager doet.dat ook, door een mi lieu-vriendelijke stal te bouwen. Hierop lopen ze een stuk voor op de politiek. De 'geleerde' men sen in Den Haag kunnen nog geen beslissing nemen van wat voor soort huisvesting er een Groen Label krijgt. Dat er uit een varken mest komt is logisch. Wij als mensen gaan ook naar het toilet, maar wij produceren per invidu wel twee maal zoveel afval. Waar gaat dat naar toe! Over milieuvervuiling gespro ken: wat is er erger? Een on schuldig varken, of jachten met hun stinkende motoren, die zwerfvuil achterlaten. - Arjen Pieterse Burgemeester Geuzestraat 23 Aagtekerke VLISSINGEN - Minister-president Lubbers werd dinsdag omx-ingd door meisjes in Bevelandse dracht op het plein voor het Ibra him Pasha-paleis in Istanbul. De meisjes, leden van de Heinkenszandse volksdansgroep De Babbelaars, zijn in Turkije om het Fonged International Children's Festival luister bij te zetten. Dat wordt van vandaag, woensdag, tot en met zondag gehouden. Premier Lubbers sloot gisteren een driedaags bezoek aan Turkije af. foto Hurriyet gjH)nze verslaggever CHERPENISSE - De werk- tomheden aan de provinciale jc? tussen Scherpenisse en W-Maartensdijk kunnen in 'Plember beginnen. De nood- "kclijke voorbereidingen en "Maankopen voor bocht- en Wispunlverbetering zijn vol- Het dagelijks provincie- Wuur stelde dinsdag voor •500.000 gulden in het project sicken, ^werkzaamheden duren waar- pijnlijk tot voorjaar 1994. Tij- Me voorzieningen worden koffen om het verkeer tijdens kmmingen doorgang te verle- •i- Het plan voor de provincia ls heeft tot doel de verkeers- 'Ihgheid te verhogen op de be- ngrijkste verkeersader van ""ten. Het voornemen is enke- ^er scherpe bochten uit het to te schrappen. Daarnaast komt er een rotonde op de krui sing van de provinciale weg met de Veerdijkseweg-Spuidam- straat. De rotonde, het eerste verkeersplein in Tholen, moet de vaak te hoge snelheden van het autoverkeer remmen. De voorbereidingen van het pro ject lopen al geruime tijd. Aan vankelijk dreigde vertraging omdat de aankoop van de beno digde gronden niet in alle geval len direct soepel verliep. De commissie Waterstaat en Ver keer oordeelde reeds eerder po sitief over de plannen. De recon structie staat hoog genoteerd op het urgentieschema provinciale wegen 1992. De totale kosten be dragen 3.965.000 gulden. Daarbij inbegrepen is ook het krediet van 465.000 gulden waarmee de provincie reeds eerder over de brug kwam. Dat geld was be stemd voor voorbereidingen en grondaankoop. van onze verslaggever van onze verslaggeefster LEWEDORP - „Ze loopt nog als een kie vit en verslaat iedereen met jokeren. Dat is toch fantastisch als je honderd bent." Directeur L. Rentmeester van bejaarden tehuis De Kraayert te Lewedorp is vol lof over de honderdjarige Johanna (Janne) Paree-de Jong. Dinsdagmorgen vierde zij samen met bewoners en personeel van de Kraayert haar eeuwfeest. Burgemeester J. L. M. Mandos en zijn vrouw kwamen de jarige feliciteren. Daarnaast kreeg me vrouw Paree schriftelijke felicitaties van de koningin en de commissaris van de ko ningin drs W. T. van Gelder. Johanna de Jong is geboren in Ovezande. Voor haar huwelijk werkte ze als dienst meisje bij een tante. In augustus 1919 trouwde ze in Oudelande met de zadelma ker Pieter Paree. Ook na haar huwelijk bleef mevrouw Paree werken. Daarin schuilt volgens haar het geheim van haar ouderdom: ..Ik heb altijd heel veel en hard gewerkt en ik ben er niet slechter van ge worden. Integendeel, ik ben er zelfs hon derd door geworden." Elf jaar geleden ging het echtpaar samen naar De Kraayert te Lewedorp, Meneer Paree overleed drie maanden na hun intrek in het bejaardentehuis. De honderdjarige verveelt zich absoluut niet in De Kraayert, „Elke middag jokert van onze verslaggever MIDDELBURG/KRUININGEN .Delta Nutsbedrijven (Deltan) ril opnieuw met Reimerswaal ;aan praten over de vestiging van een windenergiepark in de \nna-Mariapolder ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. De plaatsen die Deltan voor de bouw van veertig turbines op |lCt oog heeft, hebben burge meester en wethouders van de hand gewezen. Het college ziet slechts ruimte voor zeven wind molens in het uiterste zuiden van de polder. Wil Deltan aan sluitend meer turbines neerzet ten, dan zal het nutsbedrijf za ken moeten doen met de Bra bantse grensgemeente Ossen- drecht. Inzet van Deltan blijft de bouw van veertig windmolens op Rei- merswaals grondgebied. Vol gens woordvoerder J. W. de Groot van de afdeling milieu zijn zeven turbines tegen de Belgi sche grens financieel niet inte ressant. De aanleg van elektrici teitsvoorzieningen naar dat ge bied-is te kostbaar. Het nutsbe drijf heeft nog niet onderzocht in hoeverre er mogelijkheden zijn de overige molens op Ossen- drechts territorium te realise ren, „Dat is nog niet aan de orde. Onze eerste keus gaat uit naar de polder ten oosten van het ka naal." Het Reimerswaalse college wil, evenals de meerderheid van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, geen windturbines in het mid den van het open poldergebied. De zestig meter hoge molens zouden de horizon te veel vervui len, Dergelijke blikvangers pas sen alleen bij industriële com plexen, meent het dagelijks ge meentebestuur. Zo'n plaats is bij de Kreekraksluizen, waar dit jaar 29 windmolens verrijzen. Verder is het zuidelijkste puntje van de Anna-Mariapolder ac ceptabel. omdat de turbines daar wegvallen tegen de BASF- fabriek. Tenslotte is de Hooger- waardpolder ten oosten van het sluizencomplex 'bespreekbaar' als windmolenlocatie. De Groot, die het Reimerswaal se standpunt wel kan begrijpen, werpt tegen dat de mate van ho rizonvervuiling wordt bepaald door de plaats waar de toeschou wer zich bevindt. „Als je vanaf rijksweg A58 naar het zuiden kijkt, zie je ook het Antwerpse havengebied. Het blikveld in dat gebied is doorgaans van noord naai- zuid. In die zin zou de vi suele verontreiniging meeval len." Deltan is gebrand op het centrale deel van de Anna-Ma riapolder omdat daar de 'wind vang' optimaal is. Over de grens is het windregime veel minder goed en alleen al daarom zal het nutsbedrijf niet meteen bij Os- sendrecht aankloppen. De Groot sluit echter niets uit. „Het is misschien mogelijk iets op te zetten met de PNEM. maar het is niet onze eerste optie." Deltan wil in het jaar- 2000 een windenergieproduktie van 175 megawatt bereiken. Dat vergt de bouw van. afhankelijk van het vermogen, twee- tot vierhon derd windturbines. Het nutsbe drijf beschikt momenteel al over één molen. Die draait in Oost burg. TERNEUZEN - „Ik ga gewoon door met leven. Ik heb er nog steeds zin in en elke dag is meegenomen." Mevrouw Catha- rina Sclrijve-Ëekhout liet er dinsdag geen twijfel over bestaan dat ze intens van het leven geniet. Honderd jaar werd ze en dat wilde ze weten ook. Veertien da gen geleden liep ze nog een zware kou op. Haar zoon wilde het feest verzetten, maar daarvan kon geen sprake zijn. „Het komt allemaal wel goed. Dat feest gaat gewoon door", liet ze hem weten. En het verjaar dagsfeest van de Terneuzense eeuwelin- ge ging ook door. Dinsdagochtend was het in het restaurant van bejaardenhuis De Blide in Terneuzen een drukte van belang. Bewoners van het tehuis en de omliggende aanleunwonin gen, het personeel van de instelling, vrien den en kennissen, familieleden en burge meester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen met zijn echtgenote schuifelden kort na tienen in rijen aan de levenslustige eeuwe- linge voorbij. Er waren bloemen, cadeaus, kaarten en gelukwensen. En. natuurlijk, koffie en gebak. Catharina Eekhout zag honderd jaar gele den het levenslicht in Schoondijke. Ze ging in het West-Zeeuws-Vlaamse dorp naar de lagere school en trouwde op jeug dige leeftijd met zadelmaker Izaak Schij- ve. In 1937 verhuisde ze naar Terneuzen, waar ze de rest van haai- leven is blijven wonen. Ze hield zich bezig met het huis houden, werkte af en toe in winkels en zorgde voor de opvoeding van haai- zoon. Mevrouw Schijve-Eekhout (rechts) in druk gesprek met een vriendin. foto Osca r va n Beest Zelfstandigheid heeft ze altijd hoog in het vaandel gedragen. Vandaar ook dat zij er op hoogbejaarde leeftijd voor koos om niet in De Blide, maar wel in een bij het bejaardenoord gelegen aanleunwoning te trekken. Daar woont ze nog steeds en ze zorgt er voor dat haar interieur er op en top bij staat. Volgens het personeel van de Blide - dat de eeuwelinge in een lang ge dicht hulde bracht - is ze nog altijd zeer precies als het gaat om het beteugelen van stof en vuil. Voor mevrouw Schijve-Eekhout houdt het leven niet op bij honderd. Ze zei op haar verjaardag dan ook van plan te zijn te blijven doen wat ze altijd gedaan heeft: zelfstandig wonen en mee blijven doen aan alles wat ze leuk vindt, zoals de hob byclub van De Blide en meezingen in het bejaardenkoor. ze met haar vriendinnen. Moeder doet daarnaast ook mee aan alle activiteiten in het bejaardentehuis." zegt haar dochter, K, Verdonk-Paree. De gezondheid van de eeuwelinge is uitstekend, zowel geestelijk als lichamelijk. Mevrouw Paree heeft zes kinderen, acht tien kleinkinderen en twintig achterklein kinderen. Haar verjaardag vierde zij gistermiddag met hen in De Jeugdhoeve te 's-Heeren- hoek. Mevrouw Paree neemt de felicitaties in ontvangst van een van de vele gasten die de eeuwelinge kwamen feliciteren. foto Willem Mieras liet diamanten echtpaar Zuidijk-Wagenaar uit Goes. foto Willem Mieras wnonze verslaggeefster GOES - Zij fietste een ommetje «el een vriendin, hij haastte lieli naar een zangconcours. Hidden op de Vlakebrug bij Hansweert kwamen Pieter Zuidijk uit Goes en Janna Jaco- aiina Wagenaar uit Wolphaarts- |ijlt elkaar tegen. Eén oogop slag was voldoende: de liefde tlamde op. Ze werden een paar, later een echtpaar, nog later een fudei-paar en gisteren (dinsdag) diamanten paar. Het Goese echtpaar trouwde op 18 mei 1933 in Wolphaartsdijk. De heer Zuidijk werkte in de landbouw, in de metaalsector en vlak voor zijn pensionering in de bouw. Het paar kreeg in totaal drie kinderen en heeft drie klein kinderen. De echtelieden wonen nog steeds zelfstandig en verke ren in redelijk goede gezond heid. Burgemeester drs D. J. van der Zaag van de gemeente Goes bracht gistermiddag een felici- tatiebezoek aan de 84-jarige bruidegom en de 83-jarige bruid. ivan een medewerkster Dat was wel het geval met een 22- jarige Oost-Souburger, die op dezelfde dag als de vorige ver dachte bij Reimerswaal over de kop sloeg. Hij kwam met vier maten van de chauffeursoplei ding terug in een auto van de baas. Voordat hij was gaan rij den had hij naar hij zelf opgaf vijf of zes flesjes pils gedronken. Hij was vorig jaar december voor rij den onder invloed tot 750 gulden boete veroordeeld. Eerder dat jaar had hij een alcohol-ver keersdelict kunnen afdoen met een boete. Na het ongeval werd er 800 mi crogram (1.80 promille) bij de Souburger gemeten, reden om hem onmiddellijk zijn rijbewijs af te nemen. Om die reden ont sloeg zijn baas hem op staande voet. Het chauffeursexamen, dat hij in april zou afleggen, ging vanzelfsprekend ook niet door. „Snapt hij er nu helemaal niets van?", vroeg de officier zich af met het oog op het feit dat de verdachte binnen drie maanden na zijn veroordeling weer in de fout ging. Hij twijfelde eraan of de man wel achter het stuur thuishoort. De Souburger werd conform de eis veroordeeld tot 1500 gulden boete, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en negen maanden rijont zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk als hij deel neemt aan de alcohol-verkeers- cursus. MIDDELBURG - Een 39-jarige Zierikzeeënaar is dinsdag door je politierechter in Middelburg voor rijden onder invloed van alcohol veroordeeld tot veertig uur dienstverlening en een jaar rijontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk, op voorwaarde dat hij deelneemt aan de alcohol-verkeerscursus. Hij raakte 18 maart aan het eind van de middag met 1585 micro gram (3.60 promille) met zijn auto in de sloot tussen Ouwer- kerli en Zierikzee. De toen nog in Ouwerkerk wo nende man reed naar Zierikzee een haring te kopen. „Dat niet moeten doen", gaf hij zitting ruiterlijk toe. Naar ïggen had hij de avond te- een paai- glaasjes wijn en glas cognac gedronken en de lunch nog wat, maar daar- zou hij niets meer gebruikt Volgens hem had hij ge- een verkeerde dag. van justitie mr D. van geloofde niets van de de verdachte opgegeven omdat het alco- dusdanig hoog was - ffivcn maal het maximum toege in de Wegenverkeerswet - dat er veel meer geconsumeerd «est zijn. Het vonnis was con- |ta de eis. De Zierikzeeënaar ï'a nooit eerder veroordeeld rat alcohol in het verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 27