jDenen zeggen 'ja' tegen Europa VS zien niets in idee Moskou om 'Vance-Owen' door te drukken kleintjes Europese complimenten voor de Denen Bureau Toerisme verwacht 900.000 buitenlanders Eigen bijdrage in thuiszorg maximaal 1000 per maand Grote opkomst (ruim 86 pet) in tweede referendum over Maastricht Van Gils Kans op een bui Half tot zwaar bewolkt en kans op een regen of omoeersbui. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden. 236e jaargang no. 117 Woensdag 19 mei 1993 KOPENHAGEN - Denemarken blijft volwaardig lid van de Eu ropese Gemeenschap. Met 56,8 ja" tegen 43,2 'nee' hebben de Denen dinsdag het Verdrag van Maastricht, nu* aangevuld met de uitzonderingspositie voor Denemarken, alsnog goedge keurd. Het was het tweede referendum over verregaande Europese sa menwerking binnen een jaar, na dat de Deense bevolking hetzelf de verdrag op 2 juni 1992 had weggestemd. De opkomst dins dag was enorm: 86,2 procent, en kele procenten hoger dan de ook al aanzienlijke opkomst van vo rig jaar (83.1 procent). Met de uitslag van het Deens re ferendum is een groot deel van de onzekerheid over de uitvoe ring van 'Maastricht' weggeno men. Elf van de twaalf lidstaten zijn nu akkoord, alleen Groot- Brittannië moet het verdrag nog ratificeren. Het zijn de jonge Deense kiezers geweest die de doorslag hebben gegeven. Zij geloven, in tegen stelling tot veel ouderen, in een sterke en stabiele Europese Ge meenschap en zijn niet bevreesd dat Denemarken zijn soevereini teit zal verliezen of in de toe komst wellicht zal opgaan in een Europese federatie. De Deense regering noemde de uitslag in een eerste reactie 'een goede beslissing voor Denemar ken en de Europese Gemeen schap'. Premier Poul Nyryp Ras mussen sprak zelfs van een 'his torisch besluit'. ..De burgers van de Europese Gemeenschap zul len beter af zijn", meende hij. Sentimenten ..Het was onze eerste prioriteit dat de Denen ja zouden zeggen", zei minister Niels Hedveg Peter sen van buitenlandse zaken. „Dat is gelukt. Maar we beseffen dat een substantieel aantal mensen nee heeft gestemd. De sentimenten zijn er nog. We zul len goed naar die geluiden moe ten luisteren en de vrees voor verlies van onze soevereiniteit moeten wegnemen". De tegenstanders van het Ver drag van Maastricht waren een sluidend teleurgesteld over de uitkomst van het referendum. De 'Volksbeweging tegen een verenigd Europa': „Er is extre- Van Rooy gaf echte 'Brinkman' aan relaties buitenland BRUSSEL (ANP) - Staatssecre taris Van Rooy (Buitenlandse Handel) heeft tijdens enkele van haar buitenlandse bezoe ken namens de Nederlandse re gering schilderijen van de echt genote van CDA-fractieleider Brinkman als relatiegeschenk aangeboden. Dit is vernomen uit betrouwbare diplomatieke bronnen in Brus- sel, Van Rooy ging ervan uit dat de hooggeplaatste buitenlandse relaties het 'chic' zouden vinden cm een schilderij te mogen ont vangen van de echtgenote van de gedoodverfde premier van ons land, Elco Brinkman. Inmiddels doen de schilderijen van mevrouw Brinkman geen dienst meer als relatiegeschenk. Naar verluidt stuitte de handel tje van staatssecretaris Van Rooy op kritiek in ambtelijke Nummer twee van mafia opgepakt ROME (RTR/AFP) - De Italiaan- politie heeft dinsdag op nieuw een grote slag geslagen in de strijd tegen de mafia met de arrestatie van de 54-jarige Be nedetto „Nitto" Santapaola, de neestgezochte misdadiger van Italië. Santapaola was de leider van de „gewapende arm" van de mafia. Hij had de leiding van de •rganisatie tijdelijk overgeno men na de arrestatie van de nummer één, Salvatore „Toto" i, in januari. Een van de in Palermo gestatio neerde officieren van justitie die jacht maken op de mafia, noem- dehem „de verbindingsman tus sen de gewapende vleugel van Cosa Nostra en zekere politieke hingen". Demafialeider werd bij het och tendgloren aangehouden in een jss nlla die deel uitmaakte van een vei: ïiinboerderij in Oost-Siciliè, vaar hij met zijn vrouw lag te joi üpen. Bij de arrestatie werd Fa sen schot gelost. Santapaola eoji had een automatisch pistool in ch- sn la van zijn nachtkastje lig- I. maar deed geen poging het 'apen te pakken.,.Aan alles komt een eind, ook aan een lan- tijd van voortvluchtigheid," iozou hij volgens de politie heb- De Deense premier Rasmussen wordt bestormd door journalist) ANKARA (ANP) - „De uitslag van het Deense referendum over het Verdrag van Maastricht is niet onverwacht, maar wel opvallend door de duidelijke meerder heid voor het ja. De uitslag is een compli ment voor het Deense volk". Dat was dinsdagavond de eerste reactie in de Turkse hoofdstad Ankara van premier Lubbers op het referendum in Denemar ken. De premier zei de indruk te hebben dat er deze keer een serieuzere keus is gemaakt dan vorig jaar, toen de Denen 'Maastricht' met een zeer krappe meerderheid verwier pen. Bij de vorige stemming bestond bij de Denen te veel de vrees voor een Europa als smeltkroes van alle volken, aldus Lub bers. Rome. Bonn. Parijs en Madrid heb ben dinsdag verheugd het Deense .ja" verwelkomd. foto Reinhard Krause/RTR In Groot-Brittannië waren gemengde reacties te horen. Premier John Major ver welkomde het .ja" en riep zijn Conserva tieve Partij op het geruzie te staken en het verdrag te ratificeren. Maar de Conserva tieve „Euro-rebel" Christopher Gill toon de zich teleurgesteld en kondigde aan dat de campagne tegen het Verdrag van Maastricht zal worden voortgezet. (zie ook pagina 4) me druk op de bevolking uit geoefend om ja te stemmen met het fabeltje dat Denemarken an ders uit de EG zou worden gesto ten. Dit is een aanfluiting voor de democratie", aldus de woordvoorder. Identiteit De vrees voor het verlies van de eigen identiteit zorgde er vorig jaar voor dat de Denen met een minimale meerderheid (50,7 te gen 49.3 procent) nee zeiden. De regering moest opnieuw naar de onderhandelingstafel, wat leid de tot.de zogenaamde overeen komst van Edinburgh. Tijdens de top van de Europese rege ringsleiders in de Schotse hoofd stad. in december vorig jaar. kreeg Denemarken zijn uitzon deringspositie. Het hoeft voorlo pig niet mee te*doen aan een ge meenschappelijk buitenlands beleid, aan de gemeenschappe lijke defensiepolitiek en aan de invoering van een gemeen schappelijke munt. de ecu. Voor zeven van de acht partijen in de Folketing, het parlement, was dat voldoende om akkoord te gaan. De Socialistische Volks partij (15 van de 179 zetels), vorig jaar nog tegenstander van Maas tricht. wijzigde haar standpunt na Edinburgh. Alleen de ex treem-rechtse Vooruitgangspar tij 11 zetels) bleef zich verzetten, omdat 'Edinburgh' slechts een papieren belofte zou zijn zonder enige juridische waarde. Advertentie Vanavond Memisa in Somalië Kijk 21.55 uur Tijdsein Ned. 2 Faillissements verkoop Herenmode '92-'93 Zie pagina 16 De politie vermoedt dat hij Rchtstreeks betrokken was bij te spectaculaire moord op de fflti-terreur expert Carlo Alber to dalla Chiesa in september -'32 in Sicilië. De Italiaanse.te- frisie meldde dat vermoed «wit dat hij eveneens een lei dde rol speelde bij de moor- ien op de anti-mafia rechters Giovanni Falcone en Paolo Bor- ïllino, vorige zomer. van onze correspondent WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft weinig op met de pogingen van de Russi sche minister van buitenlandse zaken Kozyrev om alsnog het al afgewezen vredesplan voor Bosnië-Hercegovina nieuw le ven in te blazen. Minister van buitenlandse zaken Warren Christopher zei dinsdag in de Amerikaanse Senaat verbaasd te zijn over de Russische aan pak. „Het Vance-Owenplan is van ta fel na de afwijzing door de Ser viërs. Het lijkt erop alsof Rus land het nu aan de betrokkenen wil opleggen. Maar het is moei lijk eën plan uit te voeren dat de partijen zelf niet willen". Christopher zei niet vooraf inge licht te zijn over de Russische stap. maar ontkende dat er spra ke zou zijn van wrijving tussen Washington en Moskou. Wel gaf hij toe dat de door Kozyrev voor vrijdag in New York belegde bij eenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de leden van de VN-Veiligheidsraad, is af gelast omdat de Amerikanen niet wilden meedoen. Kozyrev wilde de bijeenkomst gebruiken om nogmaals het VN-vredes- plan van Owen en Vance te on derschrijven, maar daar voelen de VS niets voor. Christopher zei dat gezocht moet worden naar „nieuwe oplossingen". Onbegaanbaar Washington meent dat Moskou een onbegaanbaar gebleken weg bewandelt. De Russen wijzen bovendien geweld tegen de Bos nische Serviërs, in de vorm van luchtaanvallen door onder an deren Amerikaanse vliegtuigen, af. De VS zijn daartoe nog steeds bereid, maar de Europese part ners hebben dat afgewezen. Daarom vinden de Amerikanen dat de Europeanen nu zelf maar het voortouw moeten nemen. De Clinton-regering zal voorlopig ook niet meer met nieuwe voor stellen komen. De VS hebben minder moeite met andere voorstellen van Ko zyrev, zoals het plaatsen van VN- waarnemers aan de grens tussen Servië' en Bosnië, het bescher men van zeven tot 'veilige oor den' uitgeroepen steden en het opzetten van een oorlogstribu naal. Christopher zei echter „se rieuze bedenkingen te hebben tegen het plan om de veilige ste den met geweld te beschermen". Volgens de Amerikanen is dat onuitvoerbaar zonder luchtaan vallen. De Bosnische Kroaten en Mos lims zijn dinsdagavond overeen gekomen het Vance-Owen vre desplan voor Bosnie-Hercego- vina gedeeltelijk uit te voeren daar waar gevechten tussen de twee groepen zijn uitgebarsten. Op te zetten coördinatiecomités moeten de interpretatieverschil len wegnemen over hoe de macht krachtens het plan zal worden verdeeld. Zij stemden daarbij in met een staakt-het- vuren. Dit heeft de EG-bemiddelaar Lord Owen bekendgemaakt in Medjugorje. in het zuiden van Bosnië, waar hij de onderhande lingen tussen de Bosnische en Kroatische presidenten en de leider van de Bosnische Kroaten Mate Boban bijwoonde. .000 bezoekers in Zeeland DGN' HAAG (ANP) - Naar schatting 900.000 bui- ganders bezoeken rond Hemelvaartsdag ons ®d. Dat blijkt uit een prognose van het Neder- «dsBureau voor Toerisme (NBT). In eigen land '"trekt ongeveer een miljoen mensen voor een weekeinde buitenshuis. Zo'n 275.000 Neder- ^"ders gaan naar het buitenland. Vorig jaar be llij Wil ongeveer een miljoen buitenlanders ons and, fde provincie Zeeland worden '250.000 bezoekers '"wacht,. Dat zijn er zo'n 25.000 minder dan vorig jjar.aldus directeur R. ter Heide van de Provincia- «VW. Ter Heide schrijft dit kleinere aantal toe 1 het feit dat de weersvoorspellingen voor He- Hcd -waartsdag dit jaar aanmerkelijk minder gun- H ^zijndanin 1992. Volgens de ANWB en de Algemene Verkeersdienst komen de toeristen vandaag in de loop van de mid dag al in beweging. Filevorming en vertragingen ontstaan naar verwachting bij de grotere grens overgangen, op de wegen naar de Veluwe. in Fries land en in Zeeland. Ook op de snelwegen rond Eindhoven, op de A16 tussen Dordrecht en het knooppunt Zonzeel alsmede op de N50 tussen Kampen en Emmeloord moet het verkeer reke ning houden met vertragingen. Tijdens Hemels vaartsdag zal het vooral druk zijn op de oost-westroutes in ons land. Ook op de we gen naar Zeeland is het verkeersaanbod dan groot. Op zondag 23 mei moet het verkeer onder meer re kening houden met acties van milieugroeperingen langs en boven de A12 Utrecht-Bergh/Autoweg. Coup Het proces rond de Russische staatsgreep van 1991 is weer uit gesteld. De verdachten, leden van de voormalige Sovjet-top. konden gistere?i hun spidlcn bij elkaar pakken en naar huis gaan nadat de rechters de ver dediging volgden in de bezwa ren tegen de aankla gers. Die zouden par- C tijdig zijn. w Synagoge Dankzij een subsidie van gede puteerde staten kan nog dit jaar worden begonnen met de her bouw van de synagoge in Mid delburg. Het karwei kost in to taal zeven ton. De herbouwplan nen voor de enige 'sjoel' die Zee land rijk is dateren al van 1986. De verivachting is nu dat de sy nagoge in 1994 in ge bruik kan worden ge- O nomen. I O Zwamborn Kees Zwamborn gelooft heilig in de manier waarop hij met Kloe- tinge aan de toekomst werkt. De vroegere Ajacied speelt zater dag met zijn club voor promotie naar de eer- O ste klas I Binnen- en buitenland: 2, 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Radio en televisie: 10 en 11; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. Almere zegt vertrouwen in wethouder op ALMERE (ANP) - De gemeente raad van Almere heeft dinsdag avond tijdens een extra verga dering in een bomvolle raads zaal unaniem het vertrouwen opgezegd in wethouder Gunder- sen. De 72-jarige wethouder is door een inwoonster van Al mere beschuldigd van ver krachting. De motie van wantrouwen werd door zijn eigen partij, de Almere Partij, ingediend. Gundersen was al door zijn partij geroyeerd omdat hij ervan wordt verdacht met een inwoonster van Almere naar bed te zijn gegaan in ruil voor extra punten bij een woon- urgentie-verklaring. Burgemeester C. Roozemond verklaarde vóór de stemming over de motie, dat hij vlak voor dë raadsvergadering zeer ver trouwelijke informatie van de politie omtrent de verkrach tingszaak had gekregen. En hij zag geen enkele reden om de mo tie niet te ondersteunen. DEN HAAG (GPD) - Er moet een stelsel van inkomensafhanke lijke eigen bijdragen komen in de gezinsverzorging en het kruiswerk: de thuiszorg. De bij drage moet maximaal 50 gulden per maand zijn voor iemand met een minimuminkomen, ma ximaal 1000 gulden per maand voor iemand met een inkomen van meer dan 48.000 gulden. De eigen bijdragen moeten op 1 ja nuari 1994 ingaan. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) schrijft dit in een brief aan de Ziekenfondsraad en de Tweede Kamer. Met de eigen bijdrage wil Simons de vraag naar thuiszorg beperken. De op brengst moeten bovendien ge lijk zijn aan de nu bestaande ei gen bijdragen vermeerderd met 150 miljoen gulden. Dat bedrag is een financieel gat dat is ont staan door af te zien van een ver mogenstoets bij degenen die in verpleegtehuizen worden ver pleegd. In de brief stelt Simons dat de eigen bijdrage door de verzeke raars gefnd moet worden. De verzekerde moet eerst de eigen bijdrage betalen voordat het recht van vergoeding ontstaat voor hogere kosten. De eigen bij drage zal ook verschuldigd zijn voor mensen die maar kort in een instelling verpleegd worden waarvan de kosten via de awbz vergoed worden en voor mensen die een partner hebben die niet is opgenomen. Simons stelt de eigen bijdrage regeling zo eenvoudig mogelijk te willen houden. Daarom zijn er maar vier inkomensgroepen be paald: minima, mensen met een inkomen iets boven het mini mum ieigen bijdrage maximaal 100 gulden per maand), modaal (eigen bijdrage maximaal 350 gulden per maand) en bovenmo- daal. De administratieve uitvoe ring blijft zo eenvoudig en de kans op fraude is minimaal, al dus de bewindsman. AdvertentieI iAdvertentie Autolease Zeeland 8.V. Sterk in ieder merk sa sa® ra $cwe mmt 01100-20681 -rv--1 f <3 o s|m O Vanavond: Beach Party met Fragment leeftijd v.a. 16 jaar Advertentiei BLIK VANGERS Noor brildragers, lichtgewicht, enkelvoudige zonneglazen met UY- filter. geslepen in dezelfde sterkte als de glazen in uw bril. Per paar Zachte contactlenzen met twee maanden proeftijd en optimale bege leiding door onze gediplomeerde contactlcnsspecialisten. Per paar vanaf De Franse generaal Moriillon (midden) na zijn gesprek met de leider Karadzic (r) en generaal Ratko Mladic van de Bosnischische Serviërs over de toestand rond de omsingelde MosI im-enclaves. foto EPA contactlcnsspecialisten. -t AA '>cr Paar vanaf i J f GROENEVELD OPTICIENS MIDDELBURG - GOES - OOSTBURG - VLISSINGEN -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1