HI11LI COURANT ÏRoestproblemen bij pijlerdam DSA Deel leger Suriname wijst Gorré af PHOTO Haalya?m%» Kans op acties bij reiniging KLM zet deel van vloot aan de grond Koelbloedige Franse kleuterleidster dwingt respect af Belgische gangster Haemers hangt zich in gevangenis op FOTOGRAFEREN NU VEEL GOEDKOPER met de SPRINT PHOTO PROFIT CARD Ur SPRII Verflaag schuiven scheurt Tegenvaller van 45 tot 90 miljoen 'egenstanders etuwelijn njn woedend Man schiet zus dood Overval 11 21 t/m 29 reportage Sporttalent sa nm tssm rart Nee NCB tegen mestakkoord 24,50 p.p. IS In de middag weer zon Bewolkt, in de ochtend regendaarna opklaringen. De ivind is matig, langs de kust vrij krachtig uit zuidwest. Ma ximumtemperatuur 16 graden. 236e jaargang no. 114 b Zaterdag 15 mei 1993 ■osv* ^'0 Vlissingen, Scheldeplein 158 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorslstraot 36 onze verslaggever jj René Schrier KEELTJE JANS - Bij 30 van de ^schuiven van de Oosterschel- bekering: doen zich problemen - voor met de verflaag die het staal tegen roest moet bescher- ^n. Deze tegenvaller gaat Jijkswaterstaat 45 tot 90 mil- ||oen kosten. Het groot onder houd voor deze schuiven zal nu waarschijnlijk eerder uitge voerd worden, dan de bedoeling was. De problemen hebben geen revolgen voor het functioneren tan de stormvloedkering. Rijkswaterstaat studeert naar deexacte oorzaak van de proble men. Ook is nog niet duidelijk hoe het groot onderhoud aan de bewuste schuiven het best aan gepakt kan worden. Het gege ven dat het milieu door die werk zaamheden niet aangetast mag worden, is een extra kostbare factor. De problemen met de verflaag waren al enige tijd bekend bij Rijkswaterstaat. Het gaat om 29 schuiven in het sluitgat Room pot en 1 schuif in het sluitgat Schaai'. Juist deze schuiven zijn bij de aanleg van de kering an ders behandeld dan de overige. Dat gebeurde destijds om prak tische redenen, om de werk zaamheden aan de schuiven niet te laten stagneren. De oorzaak van de problemen wordt dan ook gezocht in de soort verf en de manier van aanbrengen. In de verflaag op de schuiven zijn scheurtjes geconstateerd, zoge naamd craquelé. Omdat dit pro bleem verergert moet er wat aan gedaan worden, anders roesten de schuiven te veel. Het was de bedoeling dat het groot onderhoud pas in het jaar 2010 zou beginnen. Rijkswater staat werkt momenteel alle schuiven af in het kader van pe riodiek onderhoud. Het duurt tien jaar eer alle schuiven zo een beurt hebben gehad. Volgens de oorspronkelijke plannen zou dan weer een cyclus van 10 jaar periodiek onderhoud volgen. En daarna zou pas het groot onder houd beginnen. Dat periodiek onderhoud bete kent dat de pijlers en de schui ven alleen 'bij geplekt' worden op plaatsen waar dat nodig is. Groot onderhoud betekent dat het staal volledig kaal gemaakt wordt en er een heel nieuwe be scherming op komt. De moeilijk heid bij groot onderhoud is de bereikbaarheid van de schuiven en de milieu-eisen die stellen dat er geen verfresten in het water mogen komen. Om die reden worden de bovenkanten van de pijlers, die nu aan de beurt zijn voor het periodiek onderhoud. JCHIPHOL (GPD) - De KLM gaat een deel van haar vloot tij delijk aan de grond zetten. Om hoeveel vliegtuigen het gaat is nogniet duidelijk. Onrendabele [luchtlijnen worden geschrapt. De maatschappij wil hiermee 'decapaciteit aan de vraag aan passen. De KLM lijdt verlies door de aanhoudende tarieven- oorlog. De opbrengsten vallen ondanks de soms goed bezette vliegtuigen tegen. president-directeur Pieter Bouw zegt zich ernstige zorgen temaken over de inkomstenont wikkeling van de luchtvaart maatschappij. De tarieven staan zwaar onder druk door de prijzenslag in de internationale luchtvaart. De vooruitzichten voor deze zomer zijn somber. De boekingen voor de goedkope toeristenklasse lopen goed. Maar de boekingen voor de duurdere business- en Royal Class vallen tegen. De directie van de KLM zal bin nen enkele weken concrete maatregelen aankondigen om het tij te keren. Bouw wilde niet bevestigen dat dit opnieuw met verlies van arbeidsplaatsen ge paard gaat. Vast staat dat de ex tra bezuinigingsmaatregelen in het in februari bekendgemaakte 'Ondernemingsplan 1993-95' on voldoende zijn. In dit plan kon digde de directie een verdere jaarlijkse produktiviteitsverho- ging aan van acht procent plus nog een aantal maatregelen in de arbeidsvoorwaardelijke sfeer. Bouw bevestigt dat het plan bij stelling behoeft. IUILLY/PARIJS (RTR/DPA) - jeel Frankrijk prijst de moed ^koelbloedigheid van Lauren- aeDreyfus, de dertigjarige kleu- jrleidster van de gegijzelde 'ideren in Neuilly-sur-Seine. een zonnige voorjaarsoch- 1 ging ze donderdag naar r werk in de Parijse voor- ad, en belandde vervolgens in n dagenlange nachtmerrie. tv-journalist Jean-Pierre bout trof een haast surrealisti- he scène aan, toen hij donder- igavond de plaats van het gijzelingsdrama be- icht. „In de ene hoek stonden, de juf heen geschaard, de nderen. Buitengewoon rustig, speelden, ze zagen er onbe- Mnmerd uit. In de andere hoek, f gemaskerde gijzelnemer, van ie slechts de ogen zichtbaar Sen." rol van Laurence Dreyfus is in doorslaggevend belang, leent kinderarts Edwige Hen- !t „Zij is de enige aanwezige ilwassene die de kinderen ken en en vertrouwen. Zij moet ze fuststellen." Toen de gijzeling RN HAAG (GPD) - Het kabi- is gisteren akkoord gegaan *t de bovengrondse aanleg en de 120 kilometer lange Be- wespoorlijn. «'megaproject', waarvan ver stilt wordt dat het het railgoe- ftnvervoer enorm stimuleert, in totaal niet meer dan 6,2 j^iard gulden kosten. Uit de po- tk is verschillend gereageerd bet kabinetsbesluit. Tegen- ®ders van bovengrondse aan- töjn woedend. egenstanders BSStanders van de boven stee aanleg lieten weten zich •'bij het kabinetsbesluit neer 'eggen. De provincies Gelder- nd en Zuid-Holland, alsmede actiegroepen verenigd in Ka- kondigden aan niet te zullen berken aan aanleg van een ^ngronds tracé. De Gelderse yuteerde J. de Bondt zei •ravond: „De minister is op 1 enkele wijze tegemoetge- ®en aan de wensen van pro- 0de en gemeentebesturen. Ze f niet eens willen kijken de ondergrondse variant :*T)dinsdag aangeboden heb- 1 Dit is onbegrijpelijk". zie ook pagina 3 begon, deed Dreyfus de kinde ren geloven dat het een soort spelletje was, maar dat moet een haast onmogelijke opgave voor haar zijn geweest. Laurence Dreyfus is zelf ook moeder. Ze heeft een kindje van anderhalf jaar. „Ze moet ontzet tend verlangen haar eigen kind weer te zien, maar ze kan het zich niet veroorloven door te slaan of angst te tonen," meent een psychiater. „Ze staat echter onder enorme druk." Uit een brief die de gijzelnemer geschreven heeft valt op te ma ken dat de man over een „beang stigende wil" beschikt, zo meld de het dagblad France-Soir.' Als zijn orders niet worden uitge voerd, wil de man „met of zonder medische hulp" bloed afnemen bij de gijzelaars, met mogelijk ernstige gevolgen, waarbij de dood niet wordt uitgesloten. Ou ders kunnen de plaats innemen van hun kinderen voor deze „be- handeling."„Ik zal niet levend worden gepakt en ik ben vastbe sloten alles op te blazen als ik faal...Ik ben vastbesloten en be reid met de gijzelaars te ster ven," aldus de brief. Afgelopen nacht duurde de gij zeling van de kleuterleidster en zes kleuters nog altijd voort. Voorafgaand aan een door ruim c trokken brandweerauto's en andei nd gemeenteambtenaren bezochte protestbijeenkomst ertuigen door de stad Groningen. foto Arthur Bastiaanse/ANP DEN HAAG (ANP) - De acties van de ambtena renbonden om looneisen kracht bij te zetten worden maandag voortgezet. Dat gaat ge paard met demonstratieve acties en werkon derbrekingen in vooral het zuiden van het land. In Rotterdam worden bij het ophalen van huis vuil en grofvuil stiptheids- en langzaam-aan- acties gevoerd. Volgens de bonden zullen an dere reinigingsdiensten dat voorbeeld volgen. De Maasstad is vrijdagmorgen getroffen door een staking van het stadsvervoer. De verkeers problemen vielen mee, tot werknemers van het Gemeentelijk havenbedrijf drie bruggen open zetten. Die actie was niet aangekondigd. Het gemeentebestuur overweegt sancties tegen de betrokkenen. Intussen hebben de ambtenarenbonden No- von, AbvaKabo, CFO en CMHF na raadple ging van de leden besloten het overleg over de 14.000 ambtenaren bij de provincies op 24 mei te hervatten. Het overleg liep afgelopen maan dag vast. De bonden eisen 2,5 meer loon, ter wijl de werkgevers niet verder wilden gaan dan circa 0,7 Lopen de onderhandelingen op nieuw vast, dan zijn vanaf 2 juni acties bij de provincies te verwachten. De bonden hebben voor dinsdag werkonder- brenkingen in petto in vooral Zuidhollandse gemeenten en woensdag bij onder meer deelge meenten van Rotterdam en stadsdelen van Amsterdam. In de hoofdstad is staakt woens dag bovendien de dienst parkeerbeheer. Volgens de bonden deden tot nu toe tussen de twintig- en dertigduizend mensen mee aan ac ties. Op woensdag 26 mei is er een landelijke protestmanifestatie in Amsterdam. Voor ko mende maandag staat een manifestatie in Mid delburg op het programma en voor dinsdag in Dordrecht en Maastricht. ingepakt in een tent. Een besluit over hoe het groot onderhoud het beste uitgevoerd kan wor den. was nog niet aan de orde. omdat dat werk pas voor 2010 op het programma stond. Alternatieven Deskundigen bestuderen de oor zaak en de ernst van de haar scheurtjes in de verflagen. Alter natieven die worden uitgewerkt, variëren van een 'tent' rond de schuiven, tot het uitlichten van de schuiven en op de wal behan delen. De schuiven zijn 42 meter breed, variëren in hoogte van 6 tot 12 meter en wegen tussen de 300 en 500 ton. Voor het uitvoeren van groot on derhoud wordt uitgegaan van een spreiding van het werk over 12 jaar. De kosten zullen afhan kelijk van het te kiezen alterna tief tussen de 1,5 en de 3 miljoen gulden per schuif bedragen. Rijkswaterstaat verwacht dit najaar een keus voor de uitvoe ring van het werk te kunnen ma ken. Het Rijk is niet verzekerd tegen dit soort tegenslagen. Ook is de schade niet te verhalen op de aannemers die de schuiven heb ben geschilderd. Het werk is im mers volgens een bestek van Rijkswaterstaat, onder directie van Rijkswaterstaat en aanvan kelijk tot volle tevredenheid van Rijkswaterstaat uitgevoerd. Het is niet de eerste keer dat zich problemen met de stormvloed kering voordoen. Eerder al wer den problemen met corrosie op de zuigerstangen van de schui ven gesignaleerd en behandeld. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat zijn de proble men met de verflaag, echt een te genvaller. Men was er van over tuigd dat alles in orde was. UTRECHT (ANP) - De 21-jarige O.S. is vrijdag op het parkeer terrein bij het Academisch Zie kenhuis Utrecht doodgeschoten door haar 29-jarige broer U.S. uit Utrecht. Na zijn daad wacht te hij gelaten de komst af van de politie. S. liet zich direct arresteren. Hij was daarbij nog in het bezit van het vuurwapen, zo verklaarde een woordvoerder van de Utrechtse politie. Het slachtoffer, zelf afkomstig uit Rotterdam, wilde naar de EHBO-post van het academisch ziekenhuis voor controle. Het personeel van het ziekenhuis kon na de schietpartij niets meer voor haar betekenen. Ze was meteen overleden. De politie vermoedt dat het mo tief van de moord verband houdt met de huidige partner van het slachtoffer. Die zou niet naar de wens zijn van de broer. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR 11 GOES 01100-23549 van onze correspondent PARAMARIBO - Een onbekend aantal officieren en manschap pen van het Surinaamse leger weigert Arthy Gorré als nieuwe bevelhebber te accepteren. In die wetenschap en onder bewa king van getrouwe militairen legde Gorré vrijdag de eed af. De oude legerleiding droeg het commando weliswaar over, maar overhandigde president Venetiaan ook een brief met ei sen. In de Memre-Boekoekazer- ne nam de vier man sterke leger leiding vrijdag afscheid. De si tuatie werd plotseling gespan nen toen een van de officieren de eisen voorlas. De critici willen een nieuwe bevelhebber 'uit de eigen gelederen'. Het is niet bekend hoe groot de groep is die Gorré niet wenst. Ze ker is dat hij als bevelhebber moeilijkheden kan verwachten. De militairen lieten verder we ten dat minister Gilds van de fensie geen vertrouwen geniet. In het kabinet van de president werd lakoniek gereageerd. „Van die brief heb ik zojuist verno men. We zullen het bekijken. Al leen jammer dat er geen handte keningen onder staan", zei Ve netiaan met een brede grijns te gen waarnemend-bevelhebber Ivan Graanoogst. Die drukte de boodschap tegelijk met zijn ei gen ontslagbrief in handen van de president. Intussen namen gewapende militairen posities in in de tuin van het kabinet van de president. Dit om eventuele ac ties van opstandige militairen te kunnen weerstaan. In zijn toespraak na de beëdi ging van Gorré, die gekleed was in camouflagepak, zei Venetiaan dat 'een enkeling' misschien niet wil meewerken. Dat betekent dat de honderden manschappen die twee uur eerder in de kazerne opstonden ten teken dat zij het niet eens waren met de benoe ming van Gorré, dat niet van harte deden. Volgens Venetiaan is Graanoogst een voorbeeld, omdat hij het verzoek van het parlement om op te stappen loyaal heeft uitgevoerd. Een overvaller heeft vrijdag morgen in het postkaritoor in Rilland een klant met een vuur wapen bedreigd en zo de kan toorhoudster gedwongen geld aj te geven. David Roche, beleggingsgoeroe te Londen, voorspelt het verlies van miljoenen banen in Europa en een daliJig van de rente tot en kele proceiiten. Vooral de Duitse economie is volgens Roche kans loos. Verder in de bijlage Repor tage: De laatste Moskou Ex press De grote stap: weer aan het werk Nieuwe veerboot in wordiyig De verdraagzaam heids Nederland lijdt aan infla tie Liefdevolle zwakzinnigen zorg De 15-jarige turnster Monique Slootmaker uit Niemverkerk heeft gisteravond in Kapelle de aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws sporttalent van de pro- vincie Zeeland gekregen. De winnares mag de geldprijs van 5.000 gulden alleen gebruiken om zich verder te ontwikkelen in haar tak van sport. De 16-jarige atlete Anjolie Wisse uit 's-Heer Hendrikskinderen en de 14-ja- rige tennisster Kelly Bouman uit Oostburg waren ook genomi neerd, maar haalden het bij de stemming net O O niet. O Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19; Reportage: 21, 22, 23,25, 27 en 29; Vrije tijd: 31, 32, 33, 35 en 37; Sport: 38 en 39. van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische 'su pergangster' Patrick Haemers heeft donderdagnacht in zijn gevangeniscel zelfmoord ge pleegd. Haemers hing zichzelf op met het elektrische snoer van zijn radio dat hij aan de één meter hoge radiator had vastge maakt. Het gerecht is direct een onderzoek begonnen naar de dood van de misdadiger, die verdacht werd van de ontvoe ring van oud-premier Vanden Boeynants en verscheidene ge wapende overvallen waarbij vier doden vielen. De bewaking van Haemers was vorige week nog verscherpt, na dat twee medebendeleden uit de gevangenis waren ontsnapt. Hij werd elk kwartier gecontroleerd. Haemers had vlak voor hij zich van het leven beroofde de deur» van zijn cel gebarricadeerd met een stoel, bed en tafel. Volgens gevangenisdirecteur Petit „was er niet genoeg tijd om hem te redden". Haemers' advocaten Bosquet en Motte-De Raedt verklaarden dat hun cliënt het slachtoffer is geworden van een „bankroet rechtssysteem".. Haemers was geestelijk gebroken nadat het met veel spanning tegemoet ge ziene proces tegen hem vorige maand direct na de start werd verdaagd. De Brusselse recht bank slaagde er niet in genoeg Advertentie^ Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk 01100-20681 juryleden bijeen te krijgen. Hae mers zou zeer depressief zijn ge weest dat hij zich nu na vier jaar van voorarrest nog steeds niet kon verantwoorden. De 40-jarige Haemers vroeg don derdagnacht om even voor drie uur om medicijnen. Hij dreigde zich van het leven te beroven wanneer hij die niet kreeg. De afscheidsbrief aan zijn vrouw en kind. dat juist vrijdag acht jaar werd. is door Justitie in be slag genomen. Zie ook pagina 7 MOERGESTEL (ANP) - I)e Noordbrabantse Christelijke Boerenbond tNCB) heeft vrij dag definitief'nee' gezegd tegen het mestakkoord dat eerder de ze week werd gesloten tussen landbouw en kabinet. Volgens voorzitter A. Latijnhou wers heerst er grote onzekerheid bij zijn achterban over de gevol gen van de overeenkomst. Het grote struikelblok vormt de on duidelijkheid over de hoeveel heid mest die mag worden uitge reden. De afvoer van overtollige mest brengt hoge kosten met zich mee. De afwijzing door de NCB bete kent een scheuring tussen de landbouworganisaties. De lan delijke moederorganisatie van de NCB. de katholieke KNBTB. gaat wel akkoord. Minister Alders reageerde laco niek op de afwijzing door de NCB: „we hebben een akkoord en daar houden we aan vast." Gorré op weg naar het paleis voor zijn beëdiging. foto Raymond Rutting/ANP Zaterdag 15 mei, zondag 16 mei ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant 'De Zeelandbrug' met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208 Wegrestaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1