llfIICÏILE ZEEUWS Legertop Suriname weg Rond wao bestond weggeefcultuur X: Man gijzelt klas Franse kleuters G PASFOTO8 S Hollandse Nieuwe is vet en lekker Officieren dienen vandaag hun ontslag in Per vlot van China naar Amerika kunst cultuur 25 t/m 31 Serviër dreigt Italië met 16 SS-22 raketten ALLEEN NOG VANDAAG TOT 18.00 UUR EN MORGEN TOT 16.00 UUR FAILLISSEMENTS-VERKOOP IN DE PRINS VAN ORANJE Af en toe zon Wolkenvelden, ook af en toe zon. Kleine kans op neerslag. Zwakke en veranderlijke ivind, later matig uit zuidioest. Temperatuur 16 graden. 236e jaargang no. 113 Vrijdag 14 mei 1993 Direkt klaar kwaliteits pasfoto's zwart-wit of kleur voor uw paspoort, rijbewijs, enzovoort? Juist! Goes. Middelburg. Vlissingen, Zïerikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE SCHEVENINGEN (GPD) De liefhebber van de Hollandse Nieuwe kan de dagen af tellen: nog maar tien nachtjes slapen voordat de overbekende haring n de winkel wordt aan geboden. En zoals het er nu uitziet, kan '93 in de annalen worden bijge schreven als een goed haringjaar. Cees Weber van het Rijks Instituut voor Vis serij Onderzoek (RIVO) uit IJmuiden - bijnaam 'haringprofessor' wegens zijn enorme kennis van de haring - heeft vorig week de eerste verse ha ringen in Denemarken geproefd. Volgens Weber waren de exemplaren goed van smaak', zo ver telde hij gisteren in Scheveningen. ^Bovendien hadden de haringen een vrij hoog vetgehalte. Zoiets van 17 tot 18 procent, terwijl dat percentage in andere jaren veel lager was", al dus Weber. In het alge- meen geldt dat hoe ho ger het vetgehalte van de haring is, des te lekker- der-ie smaakt. Deense vissers I Ruim tachtig procent de Hollandse I Nieuwe wordt overigens 1 gevangen door Deense 1 rsers. Dat de vis toch M predikaat 'Hollands' Ëent. komt door de Nederlandse ver- raangsmethode. Wethouder (72) verdacht van irachting LMERE (ANP) - De 72-jarige Kerse wethouder A. J. G. Isere Partij) is aangehouden verdenking van verkrach- van een vrouw uit zijn «nplaats. De leiding van de heeft de man geschrapt Volgens B. Fonhof van Almere Partij wil G. niet af- Hij is pas een maand Ihouder. k, p ton. -man zou zich dinsdagavond Me vrouw hebben vergrepen. slachtoffer deed dezelfde aangifte bij de politie. De Kouder is woensdagochtend huis aangehouden, aldus A. Vermeulen, persofficier ijustitie in Zwolle. Almere betekent de aan- Diing een nieuwe tegenvaller. weken geleden moest gemeester De Cloe het veld na een schandaal over W (buitensporige declaraties. Kd IS tji itiemacht VN »r geldgebrek g uit N.-Irak ffiVE (AFP) - De Verenigde «hebben besloten hun po- ffiiacht van 236 man uit ïd-Irak terug te trekken we- Bgeldgebrek om de operatie [I te zetten. Dat is van de VN jtoève vernomen. Knigtrekking moet vandaag PMen en tegen medio juni r 'gerond. De zegslieden in y five zeggen „zeer bezorgd" |]n over de gevolgen, zowel ^eKurdische bevolking in Sbied als voor de interna as hulporganisaties. vroegen de VN de rijke (neen bijdrage van 500 mil- dollar om de humanitaire 5 hl Irak te kunnen voort- *-Tot de dag van vandaag sdeze oproep nog geen dol- fr lieverd. derlanders in ®nië vast na dijden kind jjj :LjaK (AFP) - Bosnische hebben donderdag in "1 ^-Bosnië Nederlandse 1 r'&ken opgepakt nadat ,t ed r°°[ een kind had aan" »tn f' deelden VN-func- ..ï^n mee. Een van de wa- het Nederlandse kon- in de stad Jaklici, ten ®vanProzor, een kind aan, ^gewond raakte. Kroa- 'tölitairen reageren woe- 'Jj hielden het konvooi 81 Pakten de Nederlanders ïva Scholieren van onze correspondent Wim Bunschoten PARAMARIBO - De legerlei-. ding in Suriname stapt op. Waarnemend bevelhebber Ivan Graanoogst dient vandaag zijn ontslag in bij president Vene- tiaan. Ook de commandanten Chas Mijnals en Badressein Si- tal hebben de president meege deeld dat zij zullen vertrekken. Om onduidelijke redenen die nen Sital en Mijnals niet van daag al hun ontslag in. „Als ze onverhoopt zelf niet terugtre den, zal de regering maatregelen moeten nemen. De drie legerleiders hebben niet duidelijk gemaakt wat zij na het beëindigen van hun militaire carrière gaan doen. Zij hebben de president om bedenktijd ge vraagd. Graanoogst„vraagt een periode van rust om te bedenken hoe hij zich verder wil inzetten". Venetiaan heeft de militairen een functie elders in zijn ambte narenapparaat aangeboden. Het vertrek van de legerleiding komt als een verrassing. Het parlement eiste deze week met overweldigende meerderheid dat de legertop opstapt. Het staatsbelang zou daarmee ge diend zijn. Het besluit van de po litiek betekende voor president Venetiaan een flinke steun in de rug. Het gaf hem moed om ver dere stappen te nemen. De presi dent had de hoop verloren dat de legerleiding zich ooit nog loyaal aan het democratisch gekozen regering zou onderwerpen. De nieuwe benoemde bevelheb ber Arthy Gorré kan volgens de regeringswoordvoerder ..met- Een moeder draagt één van de vrijgelaten kleuters weg. van onze correspondent PARIJS - Een naar schatting dertigja rige man houdt sinds donderdagmorgen Franse kleuters en hun juffrouw in gijze ling in een klaslokaal in de sjieke Parijse voorstad Neuilly. De man, bewapend met een pistool en mogelijk ook in het bezit van explosieven, eist een losgeld van ruim dertig miljoen gulden in de vorm van goud en sieraden alsmede een vrije aftocht. De gijzeling begin omstreeks 09.30 uur toen de gemaskerde man een lokaal van de Commandant Charcot-kleuterschool binnendrong. Daar waren 21 kleuters van drie en vier jaar en hun juffrouw aanwezig. Tot gisteravond elf uur liet de gijzelnemer in etappes dertien kleuters vrij in ruil voor voedsel, water en dekens. Volgens de Franse autoriteiten maakt de man een zeer kalme, maar ook vastbera den indruk. Aanvankelijk zei hij dat zijn eisen voor gisteravond 20.00 uur ingewil ligd moesten zijn, maar dat tijdstip ver streek zonder dat er iets gebeurde. Hoewel de school al snel omsingeld werd door zwaarbewapende leden van een speciale anti-terreurbrigade, lijken de autoriteiten de gijzeling via de weg van overleg te wil len oplossen. De onderhandelingen worden geleid door minister Nicolas Sarkozy, ook burgemees- foto AFP ter van de Parijse voorstad, waar veel am bassades gevestigd zijn. Een politie woordvoerder noemde de situatie gister avond 'naar omstandigheden bevredi gend'. De toen nog gegijzelde kleuters zouden goed behandeld worden en zich niet bewust zijn van de situatie. „Ze spe len rustig spelletjes met de juf', aldus een journalist van de Franse tv-zender TF1. Die nam 's avonds, op verzoek van de gij zelnemer een kijkje in het lokaal. Volgens de journalist droeg de gemasker de man 'iets dat op een gordel explosieven leek' om zijn middel en was hij 'de rust zel ve'. De gijzelnemer vroeg de journalist te onderstrepen dat het hem alleen om geld te doen was. een in functie treden". Gorré is nu bijna vijftig dagen bevelheb ber, maar kon niet niet beginnen met zijn werkzaamheden omdat de legertop hem niet accepteer de. De politie hield gisteren een man aan die wordt verdacht van betrokkenheid bij de aanslag op het staatstelevisiestation STVS. Het station ging op in vlammen aan de vooravond van het debat in het parlement over de crisis tussen regering en legerleiding. Volgens een woordvoerder van de politie is de verdachte een voormalig lijfwacht van ex-le gerleider Desi Bouterse. Verheugd ..Ik ben bijzonder verheugd dat de legerleiding tot het besef ge komen is dat ze invulling moet helpen geven aan de democratie en het in stand houden ervan". Dit zei minister Siegfried Gilds van defensie als reactie op de aankondiging van de legerlei ding dat ze ontslag zal indienen en functies ter beschikking zal stellen. De bewindsman is blij dat de le gerleiding zich alsnog heeft neergelegd bij de inhoud van de motie die het parlement dins dagnacht aannam. „Ik was per soonlijk van oordeel dat we niet verder moesten gaan dan deze stap door de Nationale Assem blee". In de afgelopen dagen is er in en buiten Suriname veel ge sproken over de mogelijkheid van een militaire interventie van Nederland, de Verenigde Staten en andere landen Gilds meent echter dat de oplos sing van de problematiek tussen legerleiding en regering aan toont dat de commandanten respect hebben voor de wil van het hoogste staatscollege. ..Dat is hierbij bijzonder belangrijk". Kabinet wil grondwet wijzigen DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek (defensie) heeft aange kondigd dat het kabinet heeft besloten de grondwet te wijzi gingen in verband met het op heffen van de opkomstplicht voor de militaire dienst. Over de manier waarop dit zal gebeu ren, liet de minister zich niet uit. Ter Beek zei dit tijdens de behandeling door de Tweede Kamer van de prioriteitennota. De behandeling van de nota werd vervolgens op verzoek van het kamerlid Koffeman (CDA) uitgesteld. De minister kondig de aan niet te dulden dat daar door bespreking van de nota tot na het zomerreces wordt uitge steld. DEN HAAG (GPD) - Bureaucra tische, starre en hiërarchische instituten met een 'weggeefcul tuur'. Het beeld van de bedrijfs verenigingen, de verstrekkers van de ziekte-, arbeidsonge schiktheids- en werkloosheids uitkeringen, is er na de eerste dag van de parlementaire en quête niet rooskleuriger op ge worden. Alle inspaningen wa ren gericht op het op tijd verzor gen van een uitkering. Pogingen om minder uitkeringen te ver strekken stuitten op tegenstand van de top. De keuze van de getuigen die gisteren onder ede verhoord werden, is volgens enquêtecom missie-voorzitter Buurmeijer „heel evenwichtig" geweest. „Zij staan voor opvattingen die in veel bredere taring gedeeld wor den". J. Bekema, onder meer werk zaam van 1986 tot 1991 als dis trictsdirecteur in Nijmegen van het GAK (waarin 13 bedrijfsver enigingen samenwerken), velde een hard oordeel over zijn voor- Advertentie malige werkplek. „Heel veel pa pier, naar binnen gericht, een bastion. Denkend in dossiers, niet in mensen of het bedrijfsle ven dat daarachter zit". Snelheid en juistheid bij het ver strekken van de uitkeringen aan zieke, arbeidsongeschikte of werkloze werknemers, waren de criteria waarop gescoord moest worden. Maandelijks werden de scores van alle districtskanto ren rondgestuurd, ter vergelij king. Meer uitkeringen beteken den meer omzet en meer perso neel. Onbehagen Volumebeleid, het terugdringen van het aantaluitkeringen, kwam niet voor in het toch zeer bloemrijke GAK-jargon. „Er be stond daarover in kleine kring een gevoel van onbehagen, ont zettend veel kritiek. De grote boosdoener was 'de baas', het hoofdbestuur. Veel van deze kri tiek bleef onder de dekmantel, achter de handpalm. Het drong niet door tot het hoofdbestuur. Een aantal van ons wilde de hoofddirectie uitnodigen op een regio-vergadering. Maar dat kon niet, dat behoorde niet tot 'de goede toon'", aldus Bekema. Plaatsvervangende schaamte De kortste weg naar de mooi ste kleding loopt rechtstreeks naar Krabbendijke! Bovendien deze maand grandioze aan biedingen op alle afdelingen. Hartelijk welkom! e^t&> Noordweg3 Krabbendijke tel. 01134-2784 HONG KONG - De befaamde onderzoeker Tim Severin zeilt donderdag met zijn handgemaakt bamboevlot weg uit Hong Kong. Hij wil met zijn als jonk opgetuigde vaartuig oversteken naar de Verenigde Staten van Amerika. Severin poogt zo te bewijzen dat de Chinezen al 17 eeuwen voor de 'ontdekking' door Columbus in contact stonden met Noord-Amerika. De avonturier zeilt via Taiwan en Japan naar zijn einddoel. foto AFP Minister Ritzen van Onderwijs was donderdagmorgen in Vlis singen het mikpunt van een lu dieke scholierenactie, gericht te gen alle plannen vati de rege ring die de positie van de jonge ren raken. De in stilte voorbe reide actie vond plaats bij het Zeeland Col- Q lege. Midden-Zeeland De organisatie van de Ronde van Midden-Zeeland vertrotiwt erop. dat de politie tijdens de wedstrijd voor profs en ama teurs geen acties voert, zoals eerder deze week werd aange kondigd. Voorzitter Piet Louiverse liet dat (T gisteren weten. I Sinds de toekenning van de No belprijs voor literatuur heeft de Caribische dichter Derek Wal- cott (fotogeen rust meer. „Toch", zegt hij tijdens zijn be zoek aan Nederland, „ben ik ge woon een neger die van de zee houdt." Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Naarden fo- tostad Hendrik de Vries, Spanjaard in Groningen Amerika-dagboek van Johan Huizinga literaire, ode aan de natuur Dora Dolz houdt van de straal donkerbruine bak steen in Middelburg bitterkoekjes van Els Aust- mann uit-agenda. exposities, films. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9,10,11,13 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21; Kunst Cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31. overvalt hem als hij het heeft over het wettelijk voorschrift dat een werknemer het eerste halfjaar van zijn ziekte onder de hoede valt van de bedrijfsvereni ging en het tweede halljaar on der de GMD (Gemeenschappe lijke Medische Dienst). „Ik ben blij dat ik niet verantwoordelijk ben voor dat compromis. Ik zou emigreren naar een land waar niemand me kent. Die regeling werkt zo verstarrend, verstop pend en stroperig". Bekema waagde in Nijmegen een poging de begeleiding van zieke werknemers in één hand te krijgen, de 'geïntegreerde ge valsbehandeling'. waar nu een kamermeerderheid warm voor loopt. Resultaat: afgeketst, bij gebrek aan steun van de hoofd directie. Eind 1990 maakte Be kema deel uit van een clubje 'op standige' districtsdirecteuren. „We hadden het idee datje volu mebeleid voor de poorten van hel moest wegslepen". De rebellenclub ontplooit initia tieven om binnen het GAK een cultuuromslag teweeg te bren gen. Politici werden uitgeno digd: Biesheuvel (CDA), Lin- schoten (VVD) en een aantal PvdA-leden waaronder enquête voorzitter Buurmeijer zelf. Be kema: „De hoofdirectie stond daar niet om te juichen, om het maar eens mild uit te drukken. We deden het niet in het geniep, meldden elk contact. We hadden liever gezien dat de hoofddirec tie inspirerend het voortouw nam. Nu zaten we vaak met het gevoel met oneerbare zaken be zig te zijn". Bekema wenste zich destijds niet te vermoeien met de vraag of wettelijke voorschriften uit stroom van het aantal wao'ers en werklozen belemmerden. slot zie pagina 3 kolom 1 van onze correspondent ROME - De leider van de ultra- nationalistische partij van Ser visch Bosnië, Vojislav Seselj, heeft in een door de Italiaanse radio uitgezonden interview la ten weten dat 16 SS-20 raketten klaar staan om burgerdoelen in Italië te treffen als het westen militair ingrijpt in Bosnië. De leider van de Servische Bos- niërs. Radovan Karadzic, ver klaarde voor dezelfde radiozen der dat hij nooit burgerdoelen zal aanvallen, maar dat hij „he laas niet al zijn manschappen kan controleren". In Italië is verontwaardigd ge reageerd op de woorden van Se selj. Minister van Buitenlandse Mijnramp in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (RTR - Na een mijnexplosie donderdag in het Zuidafrikaanse Secunda, 200 kilometer oostelijk van Jo hannesburg. worden 53 kompels vermist. Volgens een woordvoer der van de onderneming Sasol is methaangas ontploft. Reddings werkers probeerden de twee ge troffen sectoren van lucht te Zaken Andreatta liet weten dat Italië zich niet laat initimideren. Minister van defensie Fabbri zei een aanval van Bosnische kant niet te vrezen. „Een aanval van uit de lucht of vanuit zee kan worden gecontroleerd en voor komen", aldus de minister. De secretaris van de WEU, Wim van Eekelen, zei donderdag dat de WEU 'direct' zal reageren in ge val van een Bosnische agressie tegen Italië. CDA in senaat heeft moeite met euthanasie DEN HAAG (GPD) - Het CDA in de Eerste Kamer heeft grote moeite met het regeringsvoor stel tot het regelen van euthana sie. Dit blijkt uit schriftelijke op merkingen van de CDA-fractie op het wetsvoorstel. Het CDA heeft vooral moeite met het voorstel van het kabinet om le vensbeëindiging van wilsonbe- kwamen onder dezelfde mel dingsprocedure te brengen als euthanasie. Dat is levensbeëin diging op uitdrukkelijk verzoek. Als justitieminister Hirsch Bal- lin geen water bij de wijn doet, sluit het CDA verwerping van het voorstel niet uit. NIEUWSTRAAT 14 - GOES Advertentie Vrijdag 14 mei, zaterdag 15 mei, zondag 16 mei ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant 'De Zeelandbrug' met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. 24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208 Wegrestaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee WÊÊKÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1