Marechaussee mogelijk weg Wilde oester wordt getemd Meeste molens Middelburg slecht Meubelzaak naar bedrijventerrein iGs: vervolgstudie behoud proefstation fruitteelt niet nodig - 4if* Geld provincie voor grenso verschr ij dend vervoer van zieken Yoortbestaan brigades Terneuzen en Vlissingen in geding Woningbouw zonder subsidie erg populair op platteland Statenvragen VVD over uitlatingen commissaris Gewonde en zware schade bij botsing Wijn PZC zeeland WOENSDAG 12 MEI 1993 nonze verslaggever TERNEUZEN - Binnen de korpsleiding van de Koninklij ke Marechaussee leven plannen om de brigade Terneuzen (ruim 50 manschappen» op korte ter mijn op te doeken. Ook het voortbestaan van de tweede marechaussee-brigade in Zee land, in Vlissingen, wordt be dreigd. Voorlichter-kapitein A. van Pelt van de marechaussee bevestigde dinsdag het bestaan van de reorganisatieplannen. Secretaris-generaal Patijn kon digde afgelopen zaterdag tijdens een kadervergadering aan dat 'de brigade Terneuzen naar alle waarschijnlijkheid zou worden opgedoekt. Als argument voer de hij doelmatigheidsredenen op. Verder deed hij geen mede delingen over de datum waarop de marechaussee-activiteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen zouden worden beëindigd. De regio zou, zogafhij verder te kennen, in ge val van nood assistentie kunnen oproepen vanuit Hoogerheide. „Dat zijn de plannen, waarover binnen de korpsleiding nu wordt gesproken", aldus Van Pelt. Afslanking In het kader van de voorgeno men afslanking van het defensie apparaat valt ook de Koninklij ke Marechaussee niet aan een reorganisatie te ontkomen. Bin nen het korps wordt nijver nage dacht om de door de rijksover heid bedachte afslanking vorm te geven. Het probleem doet zich echter voor dat met name de mi litaire taken van de marechaus see de laatste jaren zijn afgeno men, terwijl er sprake is van een toename van de civiele taken van het korps. De manschappen in Terneuzen houden zich de laatste jaren vooral bezig met het vreemde lingentoezicht, de controle van de inkomende schepen en assis teren regelmatig de politie bij de bestrijding van het. grensover schrijdende criminaliteit. Juist vanwege dit laatste voelt de korpschef van de regio-poli- tie. commissaris A. Roost, niets voor het opdoeken van de Ter- neuzense marechaussee-bri gade. „De derde haven van Ne derland kan niet zonder mare chaussee-brigade. Dat zou een slechte zaak zijn. Nu is het zo dat we altijd een beroep kunnen doen op die manschappen. Met het opengaan van de grenzen is het aandeel van de brigade bij de bestrijding van de grensover schrijdende criminaliteit en met name het drugstoerisme enorm toegenomen. Dat kun je niet ne geren. Als je als politie in de toe komst een beroep moet doen op de marechaussee en er moeten dan manschappen uit Brabant of Middelburg komen, dan werkt dat niet. Zeker niet als er zich 's nachts calamiteiten voordoen benadrukt Roost. De korpschef zal op zeer korte termijn de Zeeuws-Vlaamse bur gemeesters benaderen om geza menlijk actie te ondernemen te gen de voorgenomen opheffing van de Terneuzense brigade. Burgemeester drs R. C. E. Bar- bé is slecht te spreken over de plannen van de marechaussee leiding. „De discussie over het opdoeken van bepaalde briga des speelt al langer, maar nu komt de afronding in beeld. Voor Terneuzen ziet het er niet goed uit, maar het mag duidelijk zijn dat wij alle middelen zullen aan grijpen om deze plannen zullen verhinderen. De marechaussee van onze verslaggever VLISSINGEN - Naar ver houding worden op het Zeeuwse platteland de meeste licht gesubsidieerde en ongesubsideerde wonin gen gebouwd. Van alle wo ningen die daar gebouwd worden valt 77 procent in die categorie. Dat blijkt uit een brief' van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) aan de Tweede kamer. In het stadsgewest Middel- burg/Vlissingen ligt het per centage nog hoger. Daar is 89 procent van de nieuw bouw licht- of ongesubsi dieerd. In Flevoland ligt het percen tage op 73 en in Friesland op 70. In de Randstadprovincies wordt veel minder licht- en ongesubsidieerde woning bouw gerealiseerd: Zuid- Holland 61 procent, Noord- Holland 49 procent. Maar in het stadsgewest Den Haag is dat weer maar 35 procent en in Hilversum 70 procent. Ban onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het college n gedeputeerde staten voelt aiets voor een vervolgonder- naar mogelijkheden om !l Proefstation voor de Fruit- t in Wilhelminadorp (PFW) behouden. De statenfractie i de Goese gemeenteraads- fractie van Groen Links hadden tmzo'n onderzoek gevraagd. Gs linden het niet reëel om nader wderzoek te verrichten zolang n definitieve locatie is aan- twezen voor een nieuw onder- èkscentrum. t is de bedoeling om in dit antrum het onderzoek naar de nit-, boom- en championteelt concentreren. Daarnaast stelt «college dat pas na 1997 over- eidsgeld vrijkomt voor samen- Kring. zodat het voortbestaan 'n het proefstation in Wilhel- snadorp in elk geval voor de amende vier jaar is veilig ge teld. men Links stelde haar vragen aar aanleiding van een begin 'jaar verschenen rapport van landbouwuniversiteit in Wa ringen. Hierin adviseerde de riersiteit de provincie zich te leggen bij verplaatsing i zowel het proefstation als i fruitteeltpraktijkonderzoek Wilhelminadorp. In het rap- ri wordt echter niet uitgeslo ot 'Wilhelminadorp' als ne- cvestiging van een nieuw cen- voor fruitteelt, boomkwe- ffen championteelt in (waar- rijnlijki het Betuwse rivieren- ried kan blijven bestaan. §«en, in antwoord op de vra- _!ïsn Groen Links, toe dat een tonale proeftuin met vijf tot arbeidsplaatsen geen vol- wuws bureau ®ancipatie heeft cuwe directeur POULBURG - Het Emanci- 'cbureau Zeeland, de erga- rim waarin het Zeeuws Ont- "jriingsbureau voor Eman- jrieen de vrouwenraad zijn paan een directeur. 1' Cankrien uit Zierikzee B|||e functie benoemd. PjCankrien werkte tot voor p°.1J het ministerie van WVC Wijk, waar ze vrouwen- lening coördineerde. De e directeur woont al lan- Zeeland. Ze volgt Riet .*sen °P. die directeur werd e Janneke Dierxschool. komst markeert ook de _estructuur voor emanci- erk in de provincie. waardig alternatief is voor een landelijk proefstation met vijftig tot zestig arbeidsplaatsen. Maar het college zegt tegelijkertijd met de neus op de feiten te zijn gedrukt door het onderzoek van de Landbouwuniversiteit. Daar uit blijkt immers dat het be drijfsleven niet akkoord zal gaan met handhaving van het proef station in Wilhelminadorp. De wilde, schêêve oester, gefotografeerd in Yerseke. van onze verslaggever NEELTJE JANS - De wilde oester wordt getemd. Viskwekerij Neeltje Jans BV wil in samenwerking met onderzoek- en ad viesbureau Mariconsult een proef doen met de opkweek van oesterlarven tot oes- tertjes die in de Oosterschelde kunnen worden uitgezaaid. Vanwege het belang van dit project voor de Zeeuwse oester branche wil het dagelijks bestuur van de provincie 30.000 gulden aan dit project bijdragen. Nu de platte Zeeuwse oester als gevolg van de oesterziekte Bonamia Ostreae na genoeg het loodje heeft gelegd, rest de oes tersector niets anders meer dan de zoge naamde wilde oester. Dat is een nazaat van de Japanse oester, die in de jaren 70 in de Oosterschelde is ingevoerd en die zich in de zeearm uitste kend thuisvoelt. Onder de fantasienaam Creuse de Zélande probeert de oesterhan- del zijn afzetkanalen met deze oester open te houden. Gekweekt op de traditionele manier (oes- foto Willem Mieras terlarven opvangen op uitgezaaide lege mosselschelpen) levert de Creuse een gril lige klont oesters op. die zich moeilijk laat verwerken. Vandaar dat ook wel wordt gesproken van 'schêêve' oesters. Viskwekerij Neeltje Jans en Mariconsult zien nu mogelijkheden oesterlarven, die in het buitenland in een zogenaamd broed- huis worden opgekweekt, in een ver warmd bassin op een zodanige manier tot ontwikkeling te brengen, dat ze hun bij naam 'schêêf minder eer aan doen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Slechts twee van de zes molens, die in ei gendom zijn bij de gemeente Middelburg zijn in een goede bouwkundige staat. De overi gen moeten nodig worden ge restaureerd. Vooral de 'Seis- molen' en 'De Koning' aan de yeerseweg zijn dringend aan een opknapbeurt toe. Uitstel len werkt kostenverhogend. Dat blijkt uit een overzicht van de dienst stadsontwikke ling. Molen 'Buiten Verwachting' in Nieuw- en Sint Joosland en 'De Hoop' aan het Noordbolwerk. respectievelijk gerestaureerd in 1983 en 1988, zijn in goede staat. De twee molens draaien regelmatig. De een is in ge bruik bij een muziekvereni ging. de ander doet dienst als korenmolen. Beide maalwerk- tuigen zijn opgenomen in het beheersprogramma van de dienst stadsontwikkeling. Dat betekent dat voor de molens een onderhoudsprogramma is opgesteld. Met de overige molens is het somber gesteld. De getijdemo len aan de Stadsschuur, die een aantal jaren geleden werd ontdekt, heeft geen maalwerk en stenen, de spuisluis met deuren is slecht en beweegt niet. Zowel molen als sluis zijn niet te gebruiken. De restaura tietekeningen zijn gereed. De restauratie kan beginnen na oplevering van het gerechtsge bouw aan de Kousteensedijk. Verzakt Van molen 'De Koning' zijn de roeden en de kap vorig jaar ge demonteerd wegens de slechte staat van onderhoud en vervol gens opgeborgen. Een deel van de kap met spil, de tandwielen en andere bruikbare onderde len worden deze maand op een Mig»» De molen aan de Seissingel is hard aan een opknapbeurt toe. foto Ruben Oreel Van de molen aan de Veersesingel is de kap vorig jaar gedemon teerd wegens de slechte staat. foto Ruben Oreel permanente wijze afgedekt. De romp is verzakt en staat uit het lood. Met het maalwerk en de molenstenen is niets aan de hand. Die zijn na een restaura tie direct te gebruiken. Van de 'Seismolen' zijn de roe den en de kap vastgezet. Deze wordt binnenkort naar de noordzijde gedraaid om ver dere verzakking in te dammen. Daarnaast worden de borden uit de roeden verwijderd om de windvang te beperken. Deze maand wordt de subsi dieaanvraag ingediend. Subsi die van de rijksoverheid wordt pas in '97 verwacht. Molen 'Ons Genoegen', in gebruik bij een muziekvereniging, draait nog regelmatig. Restauratie, acht de gemeente wenselijk. Inmiddels is aan twee molen bouwers gevraagd een prijsop gave te doen voor een opknap beurt. De molens in Sint Laurens en 'De Onderneming' aan de Vo gelstraat zijn in handen van particulieren. Restauratie van de molen in Sint Laurens is op genomen in het door de ge meenteraad vastgestelde meerjarenprogramma restau ratie. Subsidie van het Rijk wordt overigens pas in het jaar 2000 verwacht. 'De Onderne ming' is in gebruik als woning. Bij de gemeente is niets be kend van restauratieplannen. vervult in Zeeuwsch-Vlaande ren een uitermate nuttige func tie en dat moet zo blijven", meent Barbé. De Terneuzense burgemeester zal op korte termijn met de dis- tricstleiding van de marechaus see in Zeeland over de gewraak te plannen overleg voeren. Ook is Barbé van plan om de kwestie aan de orde te stellen in de eerst volgende bijeenkomst van het b en w-overleg Zeeuwsch-Vlaan deren. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De provincie wil ruim zestig mille bijdragen in een project grensoverschrij dend vervoer van zeer ernstig zieken en gewonden. In het pro ject zullen instellingen uit de Belgische provincies Oost- en West-VIaanderen en Zeeland sa menwerken om zieken die zeer snel specialistische behande ling nodig hebben en zwaarge wonden naar het juiste zieken huis te brengen, ongeacht aan welke kant van de grens dat zich bevindt. Het vervoer van patiënten in kritieke toestand kan dan beter en vaker worden begeleid door gespecialiseerde hulpverleners. De infrastructuur en de geografi sche spreiding van ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen is dus danig dat het vervoer van pa tiënten. dikwijls naar de zieken huizen in Gent en Brugge, veel tijd in beslag neemt. Bovendien zijn de verbindingen tussen de hulpverlening in Vlaanderen en Zeeland niet optimaal. Om am bulances en helicopters snel en doelmatig aan beide zijden van de grens te kunnen inzetten, is een projectmatige aanpak nodig waarin de betrokken instellin gen samenwerken. Het project, waarvoor een stuur groep is ingesteld, kost ruim ze ven ton. De drie provincies ne men elk zestig mille voor hun re kening en via de Euregio Schel- demond zou ruim 3.5 ton EG- geld kunnen komen. De stuur groep zoekt nog naar co-finan ciers die de resterende 180.000 gulden kunnen ophoesten. Ge dacht wordt aan de ANWB. een nationaal onderzoeksfonds in België en de ministeries van WVC en Binnenlandse Zaken. van onze verslaggever POORTVLIET - Het Poortvliet- se meubelbedrijf Bouman-Pot- ter mag verhuizen naar het be drijventerrein bij het dorp. Het dagelijks provinciebestuur ging dinsdag akkoord met de daarvoor noodzakelijke afwij king van het streekplan. Aan het besluit ligt een verdeeld ad vies ten grondslag van de Pro vinciale Planologische Com missie (PPC). De commissie ruimtelijke ordening staat ge heel achter de verhuizing. De Poortvlietse onderneming die op diverse plaatsen in de kern zit, groeit uit z'n jasje en wil daarom verkassen. Afgewezen zijn de bezwaren die tegen de verplaatsing werden ingebracht door de Federatie Middenstand grootwinkelbedrijven en Horeca Bergen op Zoom, het college van burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom. en het da gelijks provinciebestuur van Noord-Brabant. De bezwaarden vinden dat de onderneming ge zien de omvang thuis hoort bij een regionaal centrum. Een deel van de PPC vindt dat de streekplanafwijking, waar mee gs de verhuizing mogelijk willen maken, de deur open zet voor andere ongewenste ontwik kelingen. Andere commissiele den kunnen zich echter wel vin den in de plannen en wijzen met nadruk op de historische bin ding tussen kern en bedrijf. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De VVD-sla- tenfractie heeft het college van gedeputeerde staten vragen ge steld over de uitlatingen die commissaris van de koningin W. T. van Gelder onlangs heeft gedaan over de visserij. Vooral de toon van Van Gelders opmer kingen in een interview stond de VVD-fractie niet aan. De libe ralen willen weten of het col lege de zienswijze van zijn voor zitter deelt. Van Gelder zei in het interview, dat op 30 april in deze krant werd gepubliceerd, dat gs niet echt tegen de structuurnota zee visserij hebben geprotesteerd. De fractie van de VVD wil weten of er een sterker protest moge lijk zou zijn geweest. Als dat zo is zo, hadden gs dat moeten hante ren want provinciale staten heb ben duidelijk hun bezorgdheid over de toekomst van de Zeeuw se vissers uitgesproken. Een andere opmerking van Van Gelder: „Ik geloof niet dat de ge volgen voor de vissers ingrij pend zullen zijn. Maar let op mijn woorden: straks hoor je ze niet meer", is de liberalen ook in het verkeerde keelgat gescho ten. De fractie vraagt zich af of Van Gelder zijn verwachtingen baseert op de economische reali teit. Straks zijn er geen vissers meer om te klagen over de effec ten van de structuurnota. De VVD-fractie vindt dat de uit latingen van Van Gelder de in druk wekken als zou het provin ciaal bestuur er niet zo zwaar aan tillen dat Zeeuwen in de vis serij hun baan hebben verloren of binnenkort dreigen hun werk kwijt te raken. BRUINISSE - Bij een botsing op de rijksweg N59 bij Bruinis- se heeft een automobilist uit Breda een vleeswond opgelo pen in de rug. Zijn auto en die van een YVesterschouwenaar werden bij de botsing zwaar be schadigd. Volgens dc politie verloor de Bredanaar, die uit Oosterland kwam. de macht over het stuur nadat hij met zijn wielen in de berm terecht was gekomen. De automobilist kwam hierdoor in de middenbaan terecht, slipte, en kwam op de andere weghelft tot stilstand. De Westerschou- wenaar kon hem niet meer ont wijken. De imooonster vcrn dat Beve- laiidse dorp heeft een lief hebberij. Ze drinkt graag een glas wijn. Niks geen drankmisbruik of zo, maar geivoon gezellig af en toe een glas. Een genoeglijke ge woonte die af en toe evenwel hinderlijk wordt doorkruist wanneer alle flessen iveer eens leeg blijken te zijn. De mwoonster van dat dorp heeft nog een liefhebberij. Ze werkt graag in haar grote tuin. Niks geen opmerkelijke mi- nierprestaties, maar ge woon een beetje gezellig ivie- den en snoeien. Een genoeg lijke bezigheid, die haar af en toe evenwel boven het hoofd dreigt te groeien, om dat schoffel en siioeischaar zo moeilijk te hanteren zijn met een glas wijn in de an dere hand. Vorig jaar besloot ze beide liefhebberijen te sublimeren in één nieuwe hobby: zelj ivijn maken van vruchten uit haar eigen tuin: appelwijn, vlierbessetuvijn en natuur lijk ook wijn van de druiven die zo sierlijk aan de pergola groeien. Alle begin is moeilijk. Bij de botteling van de wijnen is blijkbaar iets misgegaan. Toen ze laatst hoopvol een eerste flesje vlierbessenwijn opentrok, bleek de wijn in feilloze overeenstemming met het gezicht dat ze na de eerste slok trok: zuur. Aan de joeg staat nu een bord: Bevelandse vruchten- wijnazijn, drie flessen voor één gidden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9