Betuwelijn in tunnel goedkoper Regiochef Staatsbosbeheer noemt kwijnend bos mythe PZC Over de Chinese Muur binnen- en buitenland Havenbedrijf Rotterdam trekt conclusies onderzoek in twijfel Enquête kamer naar sociale zekerheid wordt 'saai en taai' Simons geeft groen cht voor experiment net aids-therapie ;ns ommissie adviseert speciaal toezicht op evaarlijkste wegen Nieuw trainingscentrum NS Gevolgen Golfoorlog voor het milieu lijken mee te vallen het weer w in zeeland SMOG ARNHEM (GPD) - Een onder grondse Betuwespoorlijn is oedkoper dan de bovengrond evariant. Dat blijkt uit het gis- [ermiddag gepresenteerde [jaalbaarheidsonderzoek van de Stichting International Sys tem Development Support (ISDS). Een tunnel kost tussen de4,3en5-2 miljard gulden, ter wijl met een spoorweg op maai veldhoogte minstens 5,5 mil jard is gemoeid. Door toepassing van de pas uit gevonden Soft soil Tunnel Bouw lachine (STBM) kan de goede- 'enspoorlijn tussen Rotterdam- iuropoort en Zevenaar of Em- nerich binnen 6,5 jaar op 25 me- er diepte worden aangelegd, be- oorlijk sneller dan boven- ronds. Dit apparaat boort zich iet een snelheid van twee kilo- tijd meter per maand door de bodem en laat in zijn spoor een stalen en betonnen tunnelbuis achter. Groot voordeel van deze nieuwe methode is dat vrijwel nergens iets van de werkzaamheden wordt gemerkt. Slechts in de bouwputten aan het begin en het einde van het traject komt enige bedrijvigheid aan de op pervlakte. Dat gebeurt zeer be perkt ook bij de schachten die om de zeven kilometer voor ven tilatie en veiligheid moeten wor den gebouwd. Problemen waarop bij boven grondse aanleg wordt gestuit, kunnen worden omzeild. Ontei gening van grond, wijzigen van bestemmingsplannen, de bouw van bruggen en lokale tunnels, schade aan het milieu, bedrijfs- verplaatsingen en geluidshinder het )EN HAAG (GPD) - „Verwacht een spectaculaire gebeurtenis- m tijdens de verhoren", waar- ihuwt voorzitter Buurmeijer de parlementaire enquète- ommissie naar de sociale ze erheid vooraf.De zaken waar et onderzoek zich op richt zijn implex en weerbarstig, uurmeijer verwacht „een rede- |ke mate van taaiheid en een kere saaiheid" in plaats van inspannend onderzoek. En het inwijzen van één schuldige is ilemaal uit den boze. ge commissie presen- lerde gisteren haar werksche- Donderdag beginnen de bare verhoren. De commis- 5 onderzoekt de organisaties ,e betrokken zijn bij de uitvoe rig van de sociale verzekerin- n (WW, WAO/AAW, ZW, Toe- agenwet). uurmeijer wil koste wat kost wrkomen dat bij voorbaat ihige partij in de beklaagden bank belandt. Er mag geen 'Bar- lertje-moet-hangen'-sfeer on- staan. „Het zal een genuanceer de voorstelling van zaken wor den." De openbare verhoren komende weken richten zich op vier za- "a|j ken. Deze week komen de uit dij mipu rei- raaid ;eldea z- ent rechl 3été draal Onbe n eea i [RECHT (ANP) - Staatssecre- is Simons (volksgezondheid) eft toestemming gegeven or experimenten met pas- ve immuuntherapie (pit) bij topositieven. Dat blijkt uit (antwoord van de bewinds in op vragen van drie T weede- mcrleden van de PvdA. Pit is behandelingswijze die de hvikkeling van de ziekte zelf van allerlei ontstekingen vertragen. jpit komt erop neer dat ver akte seropositieve patiënten ledplasma krijgen toegediend seropositieven die nog ge- zijn. Omdat dat plasma antistoffen bevat, zouden ladelijke virussen worden ge- adelen leien van de therapie zijn dat teel donorbloed nodig is en de benodigde apparatuur duur is. Bovendien stelt Si- as als voorwaarde dat de ex- imenten dienen te worden levoerd in een kostbare, „vol- Ig gescheiden produktie-een- J" om besmetting te voorko- nicli$ fty vanitf ei vH De stichting Fight for Life, die zich onder meer bezig houdt met experimentele behandeling van seropositieven en aids-patiën- ten, beschikt al geruime tijd over de benodigde apparatuur. Om de overige kosten te drukJ ken, stelt Simons een samenwer kingsovereenkomst tussen Fight for Life en één van de bloedbanken of het Centraal La boratorium van de Bloedtrans fusiedienst voor. Verheugd Bestuurslid W. Kamp van Fight for Life reageerde verheugd op het antwoord van de bewinds man. Volgens hem heeft onder zoek in de Verenigde Staten uit gewezen dat de pit de ontwikke ling van aids twee tot vijf jaar kan vertragen. Op welke termijn zijn organisatie kan beginnen met de experimenten, kon hij niet precies zeggen. „Als we heel erg hard gaan lopen, kan dat misschien nog voor de zomer", zei hij„Maar ik houd daarbij wel enkele tientallen slagen om de arm". DEN HAAG (GPD)-Het ver- toer dreigt het kind van de tekening te worden van de aandacht voor de zware cri minaliteit en van de ophef- nngvanhet verkeersspecia- nsniebij de politie. E°litie, justitie en wegbe- toerders moeten daarom gaan samenwerken Cm te voorkomen dat het tontal verkeersslachtoffers *eer stijgt. In zijn 'leidraad ""br de verkeershandha- g' pleit de verkeersscom- tnissie van het openbaar mi serie VCOM) voor gericht ^tkeerstoezicht op de tien wt vijftien gevaarlijkste we- Seninelk van de 25 politiere- 5° s. Het gaat daarbij vooral 1,1 80-kilometerwegen. beleidsplan, at dins- Smiddag werd aangebo- Hi"^nminister van justitie Ballin, wordt op het v, van het verkeer ge- en- Bet eist jaarlijks dui zenden doden en gewonden, hoewel er de laatste jaren van een geringe afname sprake is. Bijna de helft van alle doden (.1992: 1253) valt op de wegen buiten de be bouwde kom waar de maxi mumsnelheid 80 kilometer per uur is. De commissie staat een geïntegreerde aanpak voor om het aantal verkeersdo den en -gewonden terug te te dringen. Gemeenten, wegbe- heerders, regionale organen verkeersveiligheid (rov's), Veilig Verkeer Nederland, politie en OM moeten pro jectgroepen opzetten die de gevaarlijkste trajecten in een regio in kaart brengen. Daarop kan een pakket van maatregelen worden losge laten: aanpassing van de weg, voorlichting - en mocht dat geen effect sorteren - op vallende surveillance, radar controle en gericht toezicht. zijn volgens de onderzoekers in de aardlaag niet of nauwelijks aan de orde. Alle pro's en contra's afwegend komt ISDS tot de slotsom dat een „Betuwebuis" technisch uit voerbaar is, financieel aantrek kelijk, milieuvriendelijk en tijds- besparend. Wel vindt het bureau diepgaande vervolgonderzoe ken noodzakelijk om de eigen conclusies gedetailleerder te on derbouwen. Die studies moeten vooral worden gericht op de sa menstelling van de bodem, las- methoden, controle-technieken, transport van materialen en vei ligheidssystemen. ISDS verwacht dat de in het gra ven in zachte grond gespeciali seerde STBM belangstelling uit de hele wereld zal trekken. Tun nelbouw met de „supermol" leidt tot grote orders voor de Ne derlandse aannemerij, de staal industrie en de cementfabri- cage. De opdracht tot het haal baarheidsonderzoek is gegeven door de provincies Gelderland en Overijssel en de ruim dertig gemeenten die aan de Betuwe lijn liggen. Kritiek Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam uit sterke kri tiek op het onderzoek. De con clusies over de bouwtijd en de kosten hebben volgens het ha venbedrijf nauwelijks betekenis, omdat de bruikbaarheid van een zo lange tunnel niet is aange toond en de moeilijkheden on voldoende aan de orde zijn geko men. Het havenbedrijf, dat deelnam in de begeleiding van het onder zoek, noemt het rapport 'sum mier' en vindt het 'onvoldoende aannemelijk dat de toekomstige Betuwelijn op deze manier kan worden aangelegd'. Belangrijke onderzoeksvragen voor de bruikbaarheid van een tunnel voor goederenvervoer zijn gene geerd. Zo ontbreken antwoor- voerders van de sociale verzeke ringen aan bod, de bedrijfsver enigingen. Degene die verhoord worden zijn allen werkzaam als beoordelaar danwel bestuurder. De enquête-commissie wil dui delijkheid hoe werkloosheids-, arbeidsongeschiktheids- en ziektwet-uitkeringen verstrekt worden en welke rol de recht spraak daarin speelt. Volgende week gaat het vooral om de wijze waarop de sociale wetten tot stand kwamen. Oud topambtenaren van het ministe rie van sociale zaken (onder an dere directeur-generaal sociale zekerheid Lamers) moeten ver schijnen, evenals de kroonleden van de Sociaal Economische Raad (SER) Wolfson en Nieu- wenburg. De weken daarna richt de com missie haar pijlen op het toe zicht en de controle op de uitvoe ring van de sociale wetten. Te vens komt de rol van de sociale partners (vakbeweging, werkge vers) en de politiek aan de orde. De sociale partners zijn in de huidige wetgeving zowel uit voerder van de wetten als toe zichthouder. zie ook pagina 4 MIYUN - De Britse stuntman Eddy Kidds sprong gisteren met zijn motor over de Chinese Muur. Hij vestigde zondag al een wereld record door in Peking over tien bussen te springen. foto AFP UTRECHT - Een man in gaspak wordt dinsdag afgespoten door collega's in een chemiepak. Dat gebeurde bij de opening van het nieuwe Opleidings- en Trainingscentrum Bedrijfshulpverle ning van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. Daar worden NS'ers getraind in eerste hulp verlening, brandbestrijding en in optreden bij incidenten, bij voorbeeld met gevaarlijke stof fen. foto Ed Oudenaarden/ANP WD: consument mag niet boeten voor Oostblok DEN HAAG (ANP) - Het kan niet zo zijn dat de burger via zijn elektriciteitsrekening mee betaalt aan modernisering van Oosteuropese bedrijven. Dat stelt de VVD dinsdag in een brief aan drie ministers. De Sa menwerkende Elektriciteits- Produktiebedrijven (SEP) wil len kleinverbruikers een heffing opleggen om geld te verkrijgen voor milieuhulp aan onder meer de Poolse energie-industrie. De liberale fractie in de Kamer vindt dat de regering dergelijke ondersteuning uit de schatkist moet betalen. Prijzen met 0,4 procent gestegen VOORBURG (ANP) - De prijsin dex van de gezinsconsumptie is tussen midden maart en mid den april met 0,4 procent geste gen, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging wordt vooral veroor zaakt door duurdere kleding en schoeisel, hetgeen verband houdt met het vervangen van de laatste winterartikelen door zo- merartikelen. Ook telefoneren, ziekenhuisverpleging en eieren werden duurder. Specialistische hulp werd minder duur ARNHEM (GPD) - „Het is hele maal niet zo slecht gesteld met de Nederlandse bossen", ontze nuwt regiohoofd ir. Leffert Ol- denkamp van Staatsbosbeheer berichten over de zorgwekken de toestand van het bos op de Veluwe en in de Achterhoek, „het gaat juist goed, we hebben fantastische bossen". De regiochef van staatsbosbe heer zet in het landbouwblad Spil vraagtekens bij de conclu sie van het landelijk vitaliteite- onderzoek 1992 dat meer bomen dan voorheen weinig of niet vi taal zijn. „Dat onderzoek geeft alleen aan dat er wisselingen in de bladstand van de bomen zijn, het zegt niets over de vitaliteit", licht hij toe. „Het toont niet aan dat bomen er nu slechter voor staan dan vroeger en dat zal het ook nooit aan kunnen tonen. Daar is een ander onderzoek voor nodig". De situatie van de Nederlandse bossen is volgens Oldenkamp veel rooskleuriger dan milieu-or ganisaties doen voorkomen. Dat bomen kwijnen en sterven, staat vast maai- dat dit wordt veroor zaakt door ammoniak en wate ronttrekking zoals sommigen beweren, is niet duidelijk. Daar komt bij dat het sterven van bo men volgens hem onderdeel is van een proces dat bij het func tioneren van het bos hoort, en dus niet als negatief ervaren hoeft te worden. Oldenkamp meent dat de oor- NAIROBI (DPA) - De door de Golfoorlog twee jaar geleden veroor zaakte schade aan het milieu in het gebied van de Perzische Golf is volgens de Verenigde Naties niet zo ernstig als aanvankelijk ge vreesd. Het in brand steken van de oliebronnen in Kuwayt had geen gevolgen voor het klimaat in de hele wereld, zo staat in een weten schappelijk rapport van de VN-milieuorganisatie UNEP dat dins dag werd gepubliceerd in Nairobi. Dat de gevolgen voor het internationale milieu beperkt bleven komt doordat de rookwolken van de oliebronnen betrekkelijk laag bleven en nooit hoger kwamen dan 6.000 meter. De luchtvervuiling door rookdeeltjes is niet zo ernstig dat dit tot directe schade aan de gezondheid van de bevolking heeft geleid. De over heel Kuwayt neergeslagen roetdeeltjes bevatten ook geen acute gifstoffen. De concentraties nikkel, chroom of lood in de lucht waren niet hoger dan in industriegebieden in de VS, Europa of Ja pan. zaak van het afsterven van de bomen in eerste instantie bij na tuurlijke aantastingen ligt zoals die door insekten, schimmels, vorst en droogte wordt veroor zaakt. Ook de leeftijd van de boom speelt daarbij een rol. Verjonging Volgens hem gaat iedereen voor bij aan de positieve ontwikkelin gen in het bos die er wel degelijk zijn. Hij spreekt over een uitbun dige verjonging van het bos: „Zonder al te veel ingrijpen van de mens ontstaan spontaan ver jongingen van zeer gevarieerde samenstelling". Eveneens is er sprake van een snellere groei. „De aanwas van de houtvoor- raad in het Nederlandse bos is aanzienlijk hoger dan voorheen werd geschat". Ondanks alle positieve aspecten meent Oldenkamp dat er wel voldoende aanleiding is om be zorgd te blijven over de milieu belasting. „Echter niet op grond van de mythe van de dreigende bossterfte". WOENSDAG 12 MEI 1993 11111111 111111 den op vragen over uitwijkspo- ren, de mogelijkheid van vervoer van gevaarlijke stoffen en extra veiligheidsvoorzieningen. De ri sico's bij het boren van tunnels en de verwerking van vervuilde grond worden onvoldoende be licht. Bovendien ontbreekt een beoordeling van het bouwproces door een aannemer die ervaring heeft met het boren van tunnels. Vrijdag wordt de beslissing van het kabinet verwacht over het tracé van de Betuwelijn. Het is de vraag of het kabinet in zijn be slissing nog rekening houdt met het door de besturen in Gelder land en Zuid-Holland gepresen teerde rapport. Vandaag Een hogedrukgebied. bij Schot- land trekt zich op de Oceaan te rug. hierdoor breidt het lage drukgebied boven Frankrijk zich vandaag verder over ons uit. Gisterenavond kon men plaatselijk van het omveer ge nieten, sommige mensen echter niet. De stro77Ü7ig draait geleide lijk naar noord en dat zal de ko- mende dagen merkbaar zijn aan de temperatuur. Er zijn zonnige perioden met stapelwolken en er valt op veel plaatsen een regen- of omveersbui. De noordelijke wind is zivak tot matig 2 tot 4 Bft. De maximumteinperatuur van daag 077istreeks 23 graden. De minimmn net ojider de 10 gra- de?i. Nautisch bericht Wi7id: noord tot noordoost 3 tot 4 Bft., zicht: goed, in een bui 77iatig tot slecht, temperatuur kustwa ter: 11 graden, afwijking water standen: geen afwijking van be- teke7iis. maximum golfhoogte monding Scheldes: 'drie kwart meter. ZON EN MAAN 13 mei LK 14.21 Zon op 05,46 onder 21.21 Maan op 02.25 onder 12.56 Vooruitzichten Voor morgen: lagedrukgebied ligt nu met centnnn over Zee land. Mei de noordelijke stro ming komt koelere onstabiele lucht naar ons toe. De maxi- mumtemperatuur ligt dan ook net onder de 20 graden. De mini mum de ko7/iende nacht rond de 8 graden. Er is zon met stapel wolken e?i plaatselijk valt er een regen- of 07iweersbui. De wi7id 77ieest zioordelijk is 77iatig 3 tol 4 Bft. Voor vrijdag tot en met zondag: lagedrukgebied verplaatst zich 7iaarhet noordelijk gedeelte va7i de Noordzee, boven Frankrijk bouwt een hogedrukgebied op. Temperaturen overdag rond de 18 graden, de wind draait gelei delijk naar west en neemt iets toe. Zonnig met een bui. 1 Hoog water uur em uur cm Woensdag 12 mei Vlissingen 7.16 196 19.35 168 Terneuzen 7.31 222 19.56 193 Bath 8.25 267 20.45 236 Roompot-buiten 7.10 145 19.35 117 Zierikzee 8.45 149 20.55 123 Yerseke 8.55 156 20.55 129 Philipsdam-West 8.55 159 21.00 132 Donderdag 13 mei LK 14.19 Vlissingen 8.16 172 20.29 146 Terneuzen 8.25 197 20.50 171 Bath 9.16 239 21.38 211 Roompot-buiten 8,20 127 20.35 101 Zierikzee 9.30 135 21.45 109 Yerseke 9.35 142 21.45 115 Philipsdam-West 9.40 145 21.45 118 Laag water Woensdag 12 mei Vlissingen 1.05 201 13.20 158 Terneuzen 1.32 210 13.45 165 Bath 2.32 233 14.42 190 Roompot-buiten 1.10 155 13.30 115 Zierikzee 2.30 161 14.45 121 Yerseke 2.25 165 14.45 126 Philipsdam-West 2.25 168 14.40 129 Donderdag 13 mei Vlissingen 2.06 189 14.20 143 Terneuzen 2.26 197 14.46 150 Bath 3.16 219 15.30 174 Roompot-buiten 2.15 150 14.40 108 Zierikzee 3.15 158 15.35 116 Yerseke 3.15 162 15.40 121 Philipsdam-West 3.15 165 15.40 124 (metingen van gistermiddag) Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/Bn>n;ANP<nmt VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned,: geen smog en in europa rfr TTTf Vooruitzichten Weersvoomitzichten geldig tot en met donderdag: Portugal: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden, maar don derdag in het noorden tot 16. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Spanje: Veranderlijk bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur tussen 20 en 25 graden, maar in het noordwesten rond 17 graden. Canarische Eilanden: Zon en droog. Middagtemperatuur tot 25 graden. Marokko: Perioden met zon en in het noorden kans op een bui. Maximumtemperatuur aan zee ongeveer 21 graden. Tunesië:' Een toenemende kans op enkele regen- en onwéfers- buien. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. - Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Maxima ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en kans op een bui. Op Kreta en op de eilanden in de Egeïsche Zee op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 20 en 25 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden,. Duitsland: Perioden met zon, maar ook enkele regen- of on weersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden, maar donderdag koeler. Zwitserland, Oostenrijk: Af en toe zon en vooral 's middags en 's avonds enkele regen- of on weersbuien. Maxima in de dalen rond of iets onder de 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Perio den met zon en donderdag een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 24 graden. Hongarije: Perioden met zon en donderdag een toenemende kans op een regen- of onweers bui. Maxima circa 24 graden. Weerrapporten 11 mei 20 uur: Amsterdam onbewolkt 23 Aberdeen zwaar bew. 9 Athene onbewolkt 20 Barcelona half bew. 16 Berlijn half bew. 24 Budapest onbewolkt 23 Bordeaux zwaar bew. 20 Brussel onweer '20 Cyprus onbewolkt 17 Dublin zwaar bew. 14 Frankfurt zwaar bew. 25 Genève onweer 14 Helsinki onbewolkt 15 Innsbruck zwaar bew. 23 Istanbul zwaar bew. 12 Klagenlurt licht bew. 21 Kopenhagen half bew. 16 Las Palmas half bew. 21 Lissabon zwaar bew. 16 Locarno motregen 16 Londen licht bew. 23 Luxemburg zwaar bew. 23 Madrid half bew. 22 Malaga zwaar bew. 21 Mallorca onbewolkt 19 Malta Onbewolkt 19 Moskou zwaar bew. 11 München zwaar bew. 23 Nice half bew. 18 Oslo onbewolkt 23 Parijs zwaar bew. 21 Praag licht bew. 20 Rome zwaar bew, 19 Stockholm onbewolkt 17 Warschau licht bew. 21 Wenen onbewolkt 20 Zürich zwaar bew. 21 Bangkok zwaai- bew. 31 Tunis zwaar bew. 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5