Ton Goossens schreef boek over oorlog 'Poort tot informatie' gaat op slot Van ons hoor je geen politieke uitspraken i>erittï*e Preuts Lingerie streek woensdag 12 mei 1993 ,A rijdag valt het doek voor filiaal Zuid van Terneuzense bibliotheek Nederland bang voor Belgische annexatie Zeeuwsch-Vlaanderen Genootschap Nederland-Israël GENT - Steeds meer organisaties bieden de Vlaamse jonge ren de mogelijkheid een jaartje naar school te gaan in het buitenland. Op dezelfde manier komen ook heel ivat buiten landse jongeren naar Vlaanderen. De bekende uitwisselings organisatie 'Younger years and travel-dayshield een enquê te onder buitenlandse studenten die voor een aantal maan den in Gent verblijven en kwam daarbij tot opmerkelijke ont dekkingen. Malu Jesus Freyrora HSi komt uit Recife en is na het het voltooien van haar universitaire studie naar België gekomen om Nederlands. Frans en Engels te leren. Het valt haar op dat de Vlamingen veel minder kinderen hebben dan de Brazilianen en dat ze veel minder vaak bij elkaar op be zoek gaan. Freyrora: Wat de meeste bevreemding wekt is echter dat de Vlamingen zo preuts zijn. Mijn eerste carnaval in België ivas reuze gezellig, maar een spannende gebeurte nis was het zeker niet. Ook miin Belgische vriendje is nogal schuchter, hij moet voortdurend ivorden aangemoedigd." Graham Sutherland uit Schotlajid verblijft voor vier maan den bij de familie van Slembroeck in Oostakker. Ook hij vindt de Belgen nogal timide: Sutherland: „Met een tieiital Vla mingen maak ik deel uit van een studenten-voetbalelftal. Het is een hele gezellige club. Maar het valt me loei op dat zeker veertig procent na een xoedstnjd liet onder de douche gaat omdat ze niet door hun clubgenoten in adamskostuum gezien ivillen worden. Een beetje vreemd is dat wel, maar gelukkig zie ik ook veel positieve zaken hier in Vlaanderen. In Oostak ker mogen we tenminste praten tijdens het eten of televisie kijken. Ik vind dat een hele opluchting. In Schotland ivordt namelijk van de kinderen verwacht dat ze zwijgen als hun ouders naar de tv staren en ook op de zondagen hebben de ouderen liever datje de hele dag je mond houdt." WETTEREN - De streek Wetteren-Schellebeke staat bekend als één van de meest vooraanstaande plantencentra in Vlaanderen. De regio valt echter ook op door de nadrukkelij ke aanwezigheid van lingeriebedrijven. Dat damesonder goed in Wetteren-Schellebeke veel om het lijf heeft blijkt wel uit het feit dat van de totale Belgische produktie meer dan 75 procent uit deze regio afkomstig is. De opmars van Wette ren-Schellebeke als het Vlaamse centrum van damesonder goed begon eind vorige eeuw. De grote bedrijven die dames- corsetten vervaardigden waren aanvankelijk in Brussel ge vestigd, maar begonnen geleidelijk aan naar arbeidskrach ten op het platteland uit te kijken omdat die veel goedkoper waren. Eén van de gevolgen was de oprichting van de corset- school van de nonnetjes van Massemen in Wetteren-Schelle beke. De corsetschool groeide uit tot de belangrijkste bron van inkomsten voor veel huishoudens in de regio. Over de kwaliteit van het ondergoed waren veel Vlaamse dames zeer te spreken, zodat het geld aan alle kanten binnenstroomde. Nieuwe bedrijven schoten als paddestoelen uit de grond. De concurrentie in de branche is daardoor erg groot geworden en een aantal ondernemingen probeert zich daarom te onder scheiden door steeds mooier, luxueuzer en pikanter onder goed aan te bieden. De decente corsettenbranche in Wette ren-Schellebeke van het eind van de vorige eeuw is dus gro tendeels geëvalueerd tot een pikante lingerie-industrie en dat is iets wat de brave nonnetjes uit Massemen honderd jaar geleden waarschijnlijk niet hadden kunnen vermoeden. van onze verslaggever Hans Heijt AXEL - De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van het Genoot schap Nederland-Israël her denkt op dinsdag 18 mei in cul tureel centrum De Halle in Axel het 20-jarige bestaan van de vereniging en het 45-jarige jubi leum van de staat Israël. De Is raëlische volksdansgroep Hava Naquila en de muziekgroep 'Sa lomon Klezmorim' treden tij dens deze bijeenkomst op en verder houdt onder meer voor zitter D. Dolman van het Ge nootschap een toespraak. Het Zeeuws-Vlaamse afdelings lid H. D. van den Berg beklem toont dat de oprichting van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het Genootschap in 1973 voor een groot deel te danken was aan de hervormde predi kant ds P. Pennings uit Axel. Van den Berg: „Pennings kende niet alleen een christelijk theolo gische verbondenheid met Is raël- Hij was zich ook met hart en ziel bewust van het grote ma teriële en geestelijke belang van een Joods tehuis in Eretz Israel. Verder hebben we in die oprich tingsfase veel praktische steun gehad van het toenmalige hoofdbestuurslid mevrouw Kohnstamm. Zij adviseerde ons bijvoorbeeld een schrijfmachine aan te schaffen en een afdelings secretaris aan te stellen." Voorzitter mevrouw A. Gardien van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen legt uit dat het Ge nootschap Nederland-Israel de culturele betrokkenheid met Is raël wil beklemtonen en zich niet politiek-maatschappelijk of religieus profileert. Gardien: „Je kan je natuurlijk nooit helemaal aan de politieke situatie ont trekken. Maar als Genootschap doen we geen politieke uitspra ken, omdat je dan altijd*gedwon gen wordt partij te kiezen. Met onze activiteiten willen we voor al aandacht schenken aan de Joodse kunst, filosofie en andere culturele uitingen." Van den Berg legt uit dat de cul turele betrokkenheid met het Jodendom zo belangrijk is om dat de Joodse cultuur van in vloed is geweest, en nog steeds is, op de Nederlandse maat schappij. Van den Berg: „Je hoeft alleen maar te denken aan onze grondwet. Die is mede ge baseerd op de tien geboden. Een ander voorbeeld is het verander de denken over ecologie. In één van de boeken van Mozes wordt dat ecologisch denken al aan de orde gesteld." De Zeeuws-Vlaamse afdeling vanhetGenootschap Nederland- Israël heeft ongeveer vijftig le den. Niet alleen joden en christe nen zijn lid van het Genoot schap. Ook buitenkerkelijken voelen zich thuis bij de afdeling. Gardien: „Voor onze leden hou den we elk jaar vijf lezingen over uiteenlopende onderwerpen als schilderkunst, tempelbouw en Joodse feestdagen. Verder orga niseren we zo nu en dan een ex cursie. Zo zijn we bijvoorbeeld in maart van dit jaar met een grote groep leden en belangstellenden naar het diamantmuseum en de Hollandse synagoge in Antwer pen geweest." Secretaris mevrouw I. de Rooij van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen geeft aan dat het Genootschap zich echter niet al leen tot culturele activiteiten beperkt. De Rooij: „Het toege nomen racisme en anti-semitis- me baart ook ons zorgen. Het landelijke Genootschap heeft zich dan ook aangesloten bij het Appel tegen vreemdelingen haat." Afdelingsvoorzitter Gardien laat weten dat ze alle vertrou wen heeft in de toekomst van het Genootschap omdat het solida- riteitsbesef onder de leden zeer groot is. Gardien: „Probleem is alleen dat we niet zoveel jonge leden hebben. Misschien komt dat door de huidige politieke ontwikkelingen in het Midden- Oosten. Israël heeft daardoor niet zoveel goodwill onder de jeugd. Twintig jaar geleden was dat heel anders. Toen stond het merendeel van de Nederlanders achter Israël. Ik hoop en ver wacht echter dat de vredesbe sprekingen over het Midden- Oosten in Washington tot posi tieve resultaten zullen leiden en wellicht kan dat ertoe bijdragen dat Israël op een positievere ma nier in het nieuws komt." Tijdens de feestelijke bijeen komst in De Halle op 18 mei blik ken de verschillende sprekers niet alleen terug op het 45-jarige bestaan van de staat Israël en de twintigste verjaardag van het Genootschap. Ook de toekomst verwachtingen voor het Midden- Oosten en de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van het Genoot schap komen aan de orde in de toespraken van de landelijke voorzitter D. Dolman en de voor- zitter^van de Nederlandse Ver eniging van oud-politieke ge vangenen, P. J. G. Molthoff. Verder demonstreert de volks dansgroep Hava Naquila uit Vo gelwaarde Israëlische volksdan sen en speelt het ensemble Salo mon Klezmorim traditionele jiddische volksmuziek. Ook zijn er boekenstands van onder meer Kerk en Israël en de internatio nale Joodse vrouwenorganisatie Wizo. De bijeenkomst in De Hal le begint om 19.30 uur. j van onze verslaggever Marcel Modde ida AARDENBURG - West- 1Zeeuwsch-Vlaanderen, 28 sep- Su tember 1938. Het zojuist afge- zwaaide tweede bataljon van het veertiende Regiment In- fanterie (11-14 R.I.) wordt op- nieuw in militaire dienst ge- M roepen en belast met de grens- bewaking in de streek. Ze krij- 1gen de opdracht verschillende strategische punten af te zet- len. Ter voorkoming dat 'de Mof het in zijn hoofd haalt vanuit het zuiden Nederland 'UI binnen te trekken, zo is hun I j overtuiging. Een jaar later is de troepensterkte in het Hij Zeeuws-Vlaamse kustgebied uitgegegroeid tot zo'n duizend •p*. "ïan. Slechts de militaire top Y_ 's op de hoogte van de werke- üjke reden van de tactische sa- mentrekking: de dreiging van jS een Belgische inval, cc 1)6 Belgische lust naar het Ne- derlandse stukje Vlaanderen heeft volgens Ton Goossens 11943) in belangrijke mate de oorlogsbeleving van de inwo ners uit de grensstreek beïn vloed. De vroege mobilisatie, Mn tijdelijke 'bezetting' door Franse troepen en - na het uit breken van de oorlog - ook de uiteindelijk aanwezigheid van Belgische verdedigers, was er volgens Goossens de oorzaak van dat veel West-Zeeuws-Vla mingen in het begin zelfs 'blij' waren met de komst van de r Duitsers. ..Ze werden, zeker tot eind '940, als een soort bevrijder ge- Jen- De mensen dachten dat oe oorlog eindelijk zou zijn af- int p'open en dat de rust weer zou terugkeren. De Duitsers waren jjsdlsciplineerd, beleefd en hulpvaardig. Zeker in vergelij- )0l wng met de Nederlandse, Franse en Belgische soldaten", aldus Goossens. I) Vragen Hij formuleert zijn conclusie °j wat voorzichtig, maar twijfelt uni Üfl aa-n de Juistheid van zijn II ^''"dingen. Zes jaar achter- 1 sn speurde Goossens in ne- §ontien Nederlandse, twee Bel- ■j, twee Franse, één En- s^la en in vier Duitse archieven "aar antwoorden op vragen waarmee hij als kleine jongen ;J,de oorlog en later als logis- X j militair staflid in Deventer -as blijven lopen. Zijn gegraaf net verleden resulteerde in \l J®,opmerkelijk boek. met als nte]; 'West-Zeeuws-Vlaande- 1939-1946, deel 1 Inval en uüttingHet405pagina'stel- ;nde werk werd eind april in Franse troepen in Zeeland. Uit de aantekeningen van militair attaché luitenant-kolonel D. van Voorts Evekink in Parijs, blijkt dat Winkelman met de generaal M. Gamelin overeen kwam dat Zeeland zou worden versterkt met zes Franse divi sies. 'Waarvan één Zeeuwsch- Vlaanderen zal bezetten, opdat de Belgen daar wegblijven', zo meldt het stuk. Uit het feit dat er uiteindelijk twee divisies in de grenstreek werden gestatio neerd, leidt Goossens af dat de Belgische dreiging zeer serieus werd genomen. De Fransen lieten weldra hun invloed over het gebied gelden. In meerdere gevallen kwam het tot schietpartijen (zonder fatale afloop) met de aanwezige Nederlandse soldaten. De schermutselingen vonden in hoofdzaak hun oorsprong in het feit dat de Fransen hun hoofd op hol lieten brengen door de gelijkenis van Neder landse en Duitse uniformen. De Nederlandse troepen moes ten op last van de Franse bevel hebbers het veld mimen, waar na de Galliërs zowel bestuur lijk als militair de touwtjes vol ledig in handen kregen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de uiteindelijke Duitse aanval werden de Fransen ingezet op andere fronten en kregen de Belgen alsnog de ondankbare taak Zeeuwsch-Vlaanderen te gen de Duitse opmars te bezet ten. De overmacht was te groot en de Wehrmacht kon het ge bied zonder al te veel proble men innemen. Goossens gebruikt deze voor geschiedenis als bouwsteen om vele onbeantwoorde vragen over het hoe en waarom van het verloop van de Duitse be zetting op een rijtje te zetten. Het is volgens hem onder meer een niet weg te cijferen achter grond die de grote NSB-aan- hang in Zeeuwsch-Vlaanderen mede verklaart. In de hoogtij dagen kende de nationaal-so- cialistische beweging in de streek een groei van zevenhon derd procent, tegen een gemid deld landelijk percentage van twintig procent. De geboren Aardenburger is in middels begonnen met de voor bereidingen voor een tweede boek. Het vervolg zal met name gaan over de bevrijding en de wederopbouw van het kustge bied. Wanneer het werk uit komt. durft hij nog niet te zeg gen. „Het merendeel van het materiaal heb ik al verzameld. Zeg maar over een paar jaar. Ik ga eerst even een tijdje niets doen. Even bijkomen." van onze verslaggever Wout Bareman as TERNEUZEN - Vrijdag valt voor het filiaal Zuid van de ie- Stichting Openbare Biblio- :rj ibeek in Terneuzen definitief iÜ het doek. Tot begin 1979 bood het gebouw aan de Diepen- 'beekstraat nog onderdak aan itei je hoofdbibliotheek. Na verhui- ting van de hoofdvestiging naar het gloednieuwe gebouw op het éi 'Java', begin 1979, werd het ge- r bouw door verhuurder Rouw jut BV aangepast aan de wensen van het bibliotheekbestuur. In november bracht 'filiaalhoud ster' Margreet de Puy via de leespen haar eerste 'klant' in leé het computerbestand van het fi- lat liaal in Zuid. nS Na ruim dertien jaar verricht ;ja Margreet de Puy vrijdag 14 mei ;rr om klokslag kwart voor vijf deze handeling in Terneuzen-Zuid rij voor het laatst. Daarna trekt ze de deur definitief achter zich dichten verliest de grootste wijk van Terneuzen (12.000 inwoners) een uiterst belangrijke voorzie ning. De filiaalbeheerster ver huist met pijn in het hart, samen met een enorme boekenvoor- raad naar de hoofdvestiging aan de Oostkolk in de binnenstad. Jkben hier direct na de opening van het filiaal gestart. In al die igf; |aren heb ik ontzettend veel ni] mensen leren kennen. Mensen aan wie je je door het veelvuldig contact gaat hechten. Ik vrees dat die band na vrijdag met ve en len voor goed wordt verbroken, tgj En dat doet echt pijn. De wijk ie kenmerkt zich door een groot ij .aantal oudere bewoners in Zuid- Er polder en veel jonge gezinnen njj met kinderen in de wijken Zel- denrust en Sint Annapolder. Het ajn vooral die oudere mensen en ni jonge kinderen die ik niet zo r maar naai- de vestiging in de bin- rg; nenstad zie komen. Daarvoor is 5^ de afctand toch te groot en bo- K rendien door het verkeer, zeker voor kleine kinderen, veel te ge- vaarlijk." Leeg tasje Het zijn ook vooral de ouderen die het volgens Marleen de Puy 'agmoeilijk hebben met het op- if:-doeken van de bibliotheek in 'hunwijk. „Je merkt het aan hun j, reacties. Zoals: 'wat doe je me noutoch aan meid, het enige wat ik nog heb en waar ik van kan .1 gemeten wordt me nu ook nog '7; ontnomen.' En voor alleenstaan den die niet zo best meer ter dance in het nieuw te bouwen welzijnscentrum van de buurt vereniging. Maar nu het ge meentebestuur het beleid ten aanzien van deze sociale voor zieningen danig heeft gekort wiekt en het centrum van de prioriteitenlijst heeft geschrapt verviel ook dit doekje voor het bloeden." Doodzonde Spenkelink verwacht met de sluiting van het filiaal en het ontbreken van een alternatief een duidelijke wijziging in het leespatroon van Scheldestad. „Helaas moet gevreesd worden dat een groot aantal ouderen en jonge kinderen nu zullen afha ken. Doodzonde, zeker omdat het lezen als een belangrijk punt in de ontwikkeling van kinderen wordt gezien. Ook blijft men hierdoor van veel informatie ver stoken. Want het zijn natuurlijk niet alleen romans, maar ook veel wetenschappelijke boeken en tijdschriften die men hier kan inzien of lenen." Voor voorzitter Ruud Maes van de buurtvereniging blijft de slui ting van het filiaal onbegrijpe lijk. De vereniging streed een aantal jaren voor het behoud van de bibliotheek in hun wijk, maar tevergeefs. Hoewel Maes zich er terdege van bewust is dat het hier een beslissing betreft van het bibliotheekbestuur, gaat volgens hem ook het ge meentebestuur niet vrijuit. „De basis van alles ligt in het besluit van het gemeentebestuur tot de bouw van de nieuwe hoofdvesti ging op het 'Java', terwijl juist de uitbreiding van de stad in zuide lijke richting plaats vond. Ik be schouw het een beetje als voorlo per op het plan Steenen Beer. En nu proberen het gemeentebe stuur en het bibliotheekbestuur elkaar de zwarte Piet toe te schuiven. En de inwoners van Zuid zijn daar de dupe van." Maes en de zijnen blijven zich daartegen verzetten. „Let wel. wij zijn niet tegen een verdere ontwikkeling van de binnen stad, maar dat mag niet ten kos te gaan van de leefbaarheid van het overgrote deel van de inwo ners van de stad. Met het plan Steenen Beer zijn vele miljoenen gemoeid. Hier sluit men een ba sisvoorziening voor 12.000 inwo ners, voor een tekort van een ton. Amper acht procent van het subsidiebedrag dat men de bi bliotheek toestopt. Onbegrijpe lijk." Het Nederlandse bataljon van het veertiende Regiment Infanterie dat voor de grensbewaking in Zeeuwsch-Vlaanderen moest zor- gen' foto Oscar van Beest been zijn. is dat ook zo. Zeker als ze geen familie of kennissen in de buurt hebben." Het gelijk van De Puy wordt maandagmiddag al snel beves tigd als een bejaarde abonnee zijn boeken in komt leveren, met de vraag of hij nog nieuwe boe ken kan lenen. Als de beheerster hem antwoordt dat hij inder daad nog boeken kan meene men, maar die dan wel moet in leveren op de hoofdvestiging verdwijnt hij hoofdschuddend met het lege tasje naar buiten. Zijn mening over de heren op het gemeentehuis, die hem zijn ver zetje op zijn oude dag zomaar ontnemen, steekt hij niet onder stoelen of banken. „De overheid heeft de mond vol over bezuini gen, daarom moet dat ding hier dicht. Terwijl ze zelf niets inleve ren. Hier in Terneuzen op het stadhuis zorgen ze alleen goed voor zich zelf. De belasting gaat omhoog en wat krijg je er voor terug? Niets, nee de sociale voor zieningen worden steeds verder afgebroken. Daar heb ik nu heel mijn leven voor gesjouwd en be taald. Schande..." De sluiting is niet alleen voor de ze bejaarde een onbegrijpelijke zaak. maar eigenlijk voor alle be zoekers die middag. Begrijpelijk gezien de geschiedenis rond de bieb in hun wijk. Bij de opening was het bestuur nog optimis tisch gestemd over de toekomst van het filiaal in Zuid. In het ge bouw aan de Diepenbrockstraat hadden de lezers keuze uit 13.000 boeken, waarvan 5.000 kinder boeken. De komende jaren zou het boekenbestand, tenminste als er geld voor was. worden uit gebreid tot 20.000 boeken. Er werd ook rekening gehouden met uitbreiding van het gebouw. Het boekenbestand is in de loop der jaren daadwerkelijk uitge breid. De groei van wijk en de daarmee gepaard gaande toene mende belangstelling voor de bi bliotheek in Zuid, maakte dit noodzakelijk. Tot een uitbrei ding is het echter nooit geko men. 'Mismanagement' (volgens Ruud Maes van wijkvereniging Hof Zeldenrust Sint Annapol der) in de jaren tachtig bracht het bestuur in de problemen. En toen het gemeentebestuur van Terneuzen besloot het jaarlijks subsidiebedrag van 1.484.000 gulden te bevriezen, moest er drastisch worden bezuinigd. Erfenis Hans Spenkelink. twee jaar gele den als direkteur van de biblio theek in Terneuzen begonnen en opgescheept met een vervelende erfenis, is niet gelukkig met de sluiting van het filiaal aan de Diepenbrockstraat. „Het is ont zettend jammer dat een basis voorziening in een wijk als deze moet verdwijnen. De biblio theek is de toegangspoort tot in formatie. Het is tevens een ont moetingscentrum voor veel in woners van een stad, dorp, of zo als hier de wijk. Ik denk dat dit al voldoende aangeeft in welke be langrijke mate dit filiaal bij draagt aan de leefbaarheid in Terneuzen Zuid. Maar helaas, hoe jammer ook. het kan niet an ders." „Het bestuur ziet heus wel in dat dit voor deze wijk een ingrijpen de beslissing betekent. Er wo nen nu zo'n twaalfduizend men sen - een dorp op zich zou je het zelfs kunnen noemen - en het einde van de groei is nog lang niet in zicht. Men is daarom be slist niet over één nacht ijs ge gaan. Voor dit besluit is geno men is er zelfs door middel van de kaasschaafmethode al aan zienlijk bezuinigd. Verdere toe passing van deze methode, om sluiting van dit filiaal te voorko men, was echter niet gewenst. Wil je de dienstverlening in de overige vestigingen op een aan vaardbaar peil houden, dan is sluiting van het filiaal in Zuid de enige oplossing." Spenkelink kan wel begrip op brengen voor de onvrede onder zijn 'klantenbestand'. „De bi bliotheek heeft in de loop der ja ren zijn bestaanrecht duidelijk bewezen. De absolute top haal den we in 1982. Toen werden er ruim honderdduizend boeken uitgeleend. Maar ook in 1992 schoven er nog bijna 57.000 ex emplaren over de toonbank. Dat geeft aan dat er wel degelijk be hoefte is aan deze voorziening. Er is nog gedacht aan een depan- De receptie van het filiaal Zuid van de Terneuzense bibliotheek is vrijdag voor het laatst in bedrijf. foto Oscar van Beest Aardenburg officieel gepresen teerd. Van de duizend gedrukte exemplaren (in eigen beheer uitgegeven) is inmiddels meer dan de helft verkocht. Anthonius Bruno Jozef Goos sens werd in 1943 in Aarden burg geboren. Nog in de oorlog verhuisde de familie naar de Biezenstraat in Eede. Daar maakte hij bewust de ellende rond de bevrijding en de weder opbouw mee. „De vernielingen die zijn aangericht in dat laat ste oorlogsjaar, de rotzooi die nog lange tijd daarna is blijven liggen, hebben een geweldige indruk op me gemaakt. We woonden destijds in een groot huis. Aan de voorkant waren drie kamers. Na een bombarde ment stonden er van één van die kamers alleen nog maar een paar bouwvallige muren over eind. Het huis werd gerepa reerd, behalve die ene kamer. Dat heeft er zo tot 1956 bijge staan. Zonder dak en vol met gaten. Het geld was op. De ste nen zijn stukje bij beetje dienst gaan doen als verhoging van de oprit. Uiteindelijk is het ver trek maar afgebroken en heb ben we er een stuk tuin van ge maakt." Goossens besteedt ruim een kwart van zijn boek aan de vooroorlogse periode en de uit eindelijke opmars van Duitse troepen in Zeeuwsch-Vlaande ren. De dreiging van een Belgi sche annexatie is volgens hem van wezenlijk belang geweest. De Belgen waren nog altijd ver bolgen over het feit dat ze in de Eerste Wereldoorlog geen ge- biedswinst hadden geboekt. Ter compensatie van de grote verliezen maakten ze daarom (tevergeefs) aanspraak op 'hun grondsdeel' dat ze na de losma king van Nederland in 1839 door de neus was geboord. Eind jaren dertig vlamde de Belgische belangstelling voor met name West-Zeeuwsch- Vlaanderen weer op. Officieel heette het om de kustverdedi gingslinie tot aan Breskens door te trekken. Het Neder landse opperbevel had echter weinig trek om de Belgen bin nen te laten, temeer omdat er gegronde aanwijzingen heston en dat de zuiderburen (die in de aanloop naar de Tweede We reldoorlog te kennen hadden gegeven neutraal te willen blij ven) het gebied alsnog wilden inlijven. Een duizend man ster ke Nederlandse troepemnacht werd ingeschakeld om een eventuele inlijving te voorko men. Dreiging Generaal H. G. Winkelman nam geen enkel risico. Goos sens stuitte in de archieven op een stuk waaruit blijkt dat de opperbevelhebber 23 maart 1940 contact op nam met zijn Franse collega's, met het ver zoek om steun, omdat Neder land als geheel niet te verdedi gen viel tegen een mogelijke Duitse inval. Het plan behelste eveneens de aanwezigheid van De auteur van het boek West-Zeeuws-Vlaanderen 1939-1946 Ton Goossens. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 31