Discussie over rol wethouder Avondvierdaagse van start met 600 wandelaars Opruimingsdienst vist op bommen Kamerlid wil meer aandacht voor sterke sectoren in economie Dierenasiel krijgt winst uit eigen bedrijf scholieren Themadagen over diabetes in De Honte Sluisse wethouder ziet onbehoorlijk bestuur provincie MICMEC de boer op met nieuw projec Raad van State is tegen een autovrije Oude Vlissingseweg Terneuzense bestuurder reageert op beschuldigingen architect van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente- v raad van Terneuzen bespreekt tijdens de raadsvergadering van donderdag 27 mei de rol die wethouder J. van Rooijen (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en planologie» de afge- lopen jaren heeft gespeeld bij de ontwikkeling van het Innova- tieplan Scheldeboulevard Ter- neuzen. Architect B. Tooren- man. die zich de geestelijke va- der van het plan noemt, heeft de 5 wethouder beschuldigd van be- i langenvermenging. Hij zou pri- vé- en gemeentebelangen heb- ben verweven. j Het seniorenconvent - het over- t leg tussen de burgemeester en de fractievoorzitters - gingen dinsdagavond akkoord met een v door burgemeester drs R. C. E. Bai'bé voorgestelde procedure. In de raadsvergadering kan al- leen worden gediscussieerd over de rol van de wethouder. Maar over de schadeclaims die de ar- chitect uit Hardinxveld-Gies- sendam bij de gemeente heeft in- gediend omdat hem overeen- komsten zijn opgevallen tussen zijn eigen ontwerp en met name het project 'Steenen Beer', be- langrijk onderdeel van het Inno- vatieplan, moeten de raadsle- den voorlopig hun mond hou- den. Barbé had de raad vorige week in een briefje al op het hart gedrukt met die juridisch gevoe- i lige kwestie, in het belang van de gemeente, toch vooral zeer om- 'i zichtig om te gaan. De claims die Toorenman legt, kunnen im- mers gemakkelijk leiden tot een j juridisch steekspel. Procedure Het seniorenconvent ging dins- l dagavond unaniem akkoord met de procedure, zoals die door j drs Barbé was voorgesteld. Al eerder hadden met name Groen Links en D66 laten weten abso- luut een openbare discussie te willen over de vermeende 'ver- j wevenheid' van Van Rooijen's privébelangen en het gemeente- 1 belang. Het seniorenconvent ontving tij- dens het overleg, dat nauwelijks een half uur in beslag nam, een 1 schriftelijke verklaring van wet- houder Van Rooijen. Burge- 1 meester Bai'bé: „We hebben de wethouder gezegd dat wij met twijfelden aan zijn oprechtheid en hem gevraagd om een duide- lijke verklaring. Van Rooijen wilde niets liever. Wij als college hebben de verklaring van de wethouder geaccepteerd. We gaan er zonder meer vanuit dat wat hij verklaart, ook inderdaad zo is. Het is allemaal heel onple zierig maar this is all in the ga me." In de twintig kantjes tellende brief, waarin architect Tooren man het beleid en het gedrag van de gemeente, van wethou der Van Rooijen in het bijzon der, een gemeente-ambtenaar (die notulen zou hebben ver valst» en van zijn vroegere com- paan José Doorns (samen werk ten ze aan het Innovatieproject) aan de kaak stelt, wijst hij twee maal nadrukkelijk met de be schuldigende vinger richting Van Rooijen. In het eerste geval zou de architect, schrijft hij, on der druk van de wethouder een bedrag van 23.700 gulden aan Doorns hebben betaald. In het tweede geval ging het om het ontwerp van een dubbele garage voor Van Rooijen en diens buur man achter hun woning aan de Scheldekade. Toorenman zette de schetsen om in bouwtekenin gen en werd daarvoor, zegt hij, 'beloond' met een onbruikbaar computer-programma. Geld wil de hij niet vragen omdat hij bang was dan verstoken te blij ven van andere stedebouwkun- dige opdrachten. Wethouder Van Rooijen dinsdag in zijn schriftelijke verklaring: „Het door de heer Toorenman genoemde bedrag van 23.700 gulden komt mij absoluut onbe kend voor. Ik kan mij geen dis cussies herinneren in de zin zo als door de heer Toorenman be schreven." Hij weet zeker, schrijft de wethouder, dat hij nooit enige pressie op wie dan ook heeft, uitgeoefend om bedra gen te betalen aan de heer Dooms, die destijds mèt Tooren man aan de wieg stond van het project Scheldeboulevard. „Ik was wel op de hoogte van het feit dat de heer Doorns gelden van de heer Toorenman tegoed had." Volgens de wethouder heeft hij aleen met de architect over geld gesproken in relatie tot het Roosevelt-project (zorg- flats». Dat was een idee van Dooms, later echter door de flat eigenaren uitbesteed aan een Belgische architect. Van Rooij en heeft toen, als portefeuille houder van bejaardenbeleid. Dooms geïntroduceerd bij de kopers van de flat. om op die ma nier het idee van de zorgflats overeind te houden. In de kwestie van dubbele ga rage bood Toorenman, volgens de verklaring van Van Rooijen, hem aan de schetsen 'wel even' om te zetten in een 'nette' teke ning. De wethouder: „Ik heb niet gevraagd dit gratis te doen. Evenmin heb ik de heer Tooren man bedankt, bij welke gelegen heid dan ook, voor gratis gele verde diensten. Mijnerzijds is geen enkele dwang of dreiging gehanteerd bij het verzoek aan de heer Toorenman. Ook is op geen enkele wijze de indruk ge wekt dat tegenprestatie uit hoofde van mijn functie als wet houder geleverd zou worden." In diezelfde periode voeg de archi tect aan Van Rooijen (die het computer-adviesbureau Com- pai, een eenmansbedrijfje, runt» informatie over een bepaald computer-programma. Van Rooijen verstrekte hem die en gaf hem ook een programma mee. Twee jaar later haalde zijn broer het programma weer bij Toorenman op. „Gezien het feit dat ik van de heer Toorenman nooit een faktuur heb ontvan gen, ging ik er vanuit dat door het leveren van advies en het ter beschikking stellen van een pro gramma er voldoende verreke ning had plaats gevonden." Een constructeur werkte de zaak vervolgens bouwtechnisch af. In zijn brief, die gedateerd is op 19 april maar officieel pas maan dagavond bij de gemeente bin nen kwam, beschuldigt archi tect Toorenman een top-ambte- naar ervan notulen 'met boze op zet vervalst' te hebben. De be trokken ambtenaar is woedend over die aantijging, verklaarde burgemeester Barbé dinsdag avond. De man beraadt zich nog op eventuele stappen tegen de architect. Een lid van de Explosieven Opruimingsdienst houdt een stuk opgegraven metaal bij de detector. foto Oscar van Beest van onze verslaggever KUITAART - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft dinsdag in de Kleine Vogel bij Kuitaart gezocht naar wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog. Vorige maand kwam bij baggerwerkzaamheden een mijn boven water. Omdat oudere bewoners uit Kuitaart en omstreken zich herinnerden dat de Duitsers in de oorlog mijnen, granaten en andere explosieven in de Vogel stortten, verzochten b en w van Hontenïsse de EOD nog eens een 'verkennende zoektocht' uit te voeren. Burgemeester Th. Steenkamp verwacht niet dat er erg veel is gevonden. „Samen met de wethouders ben ik 's middags na het wekelijks overleg even wezen kijken. Om vier uur waren de des kundigen echter al vertrokken en er was afgesproken dat ze, af hankelijk van de resultaten, één of twee dagen zouden zoeken. Nu ze al weg waren en wij niet zijn gewaarschuwd, ga ik er vanuit dat er weinig is gevonden. We krijgen in elk geval nog een rappor tje van de EOD". verklaarde Steenkamp dinsdagavond. van onze verslaggever 's-HEERENHOEK - Zeelanti moet kijken naar de eigen ster- he punten op economisch ge bied. Daaraan dient gewerkt te -worden. Het zou kwalijk zijn als de regio enkel aandacht vraagt voor knelpunten. Tweede-Ka merlid A. de Jong (PvdA) liet zich dinsdagavond in die zin uit tijdens een matig bezochte PvdA-bijeenkomst in 's-Heeren- '.hoek. Thema van de avond: kan- 'Sen op werk in en rond Borsele. „Het heeft geen zin alleen te kij ken naar zaken die in je nadeel zijn", aldus De Jong. „Als ik in •Rotterdam kom. hoor ik voor een deel dezelfde problemen als hier. Ook daar hebben bedrijven te maken met bijvoorbeeld mi- ''lieuwetgeving." Het kamerlid noemde havens, industrie, land bouw en toerisme als sterke sec toren in Zeeland. „Het is belang rijk scherp in de gaten te houden hoe de wereld zich op dat vlak ontwikkelt." Over de tijdelijke korting van 25 procent op de energieprijs voor aluminiumbedrijf Pechiney deed De Jong geen uitspraak. Wel merkte hij op dat andere be-- drijven die eveneens veel ener gie verbruiken, met een schuin oog de ontwikkelingen volgen. In het algemeen stelde de PvdA'er dat het belachelijk zou zijn als de overheid een produk- tie-factor blijvend subsidieert. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA) wees erop dat de hui dige economische malaise ook in Zeeland voelbaar is. „Dat geldt zeker voor de internatio naal georiënteerde bedrijven." Bruinooge noemde de haven schappen een van de belangrijk ste economische sectoren. „Die kracht moeten we benutten." MIDDELBURG Lenteconcert - Het Juliana Blaasorkest en het nieuwe Amu sementsorkest van de Juliana- korpsen in Middelburg geven za terdagavond een lenteconcert in een verlichte tent bij het clubge bouw molen De Hoop aan het Vlissings Bolwerk in Middel burg. Het blaasorkest speelt voornamelijk Tirolermuziek en het amusementsorkest varieert van dixieland tot Engelse wals. Het concert, dat vrij toeganke lijk is, begint om 20.00 uur. Het dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg een cheque van 417,17 gulden uit handen van marketing manager Vanessa Loof (tweede van rechts). foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Het managementteam van de mini-onderneming Eye on Bijoux, vertegen woordigd door algemeen direkteur Vivïenne de Hullu, marketing manager Vanessa Loof en Fadime Essahin, overhandigde dinsdag in Terneuzen aan voorzitter Pim Broekhysen van het Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen een cheque van 417,17. Eye on Bijoux werd zeven maanden geleden opgezet door een groepje leerlingen van 5-VWO van de stedelij ke scholengemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen. De zestig aandeelhouders maak ten ruim vierhonderd gulden winst. Broekhuysen toonde zich blij verrast met de financiële ondersteuning door Eye on Bijoux. „Het is tegenwoordig een goede gewoonte dat ondernemingen elkaar geld schuiven. Ook het asiel is uiteindelijk een onderneming. Wij pro beren dit immers zo goed en efficient mogelijk te runnen. U slaagt daar, gezien de winstuitke ring per aandeel, beter in dan wij. Aandelen van het Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen bren gen namelijk nog steeds niets op." Broekhuysen had overigens wel ee excuus voor het slechte financiële resultaat van het asiel: „Jaarlijks komt hier een enorm aantal zwerf-honden en katten binnen. Niet één van deze dieren brengt een cent mee. Vandaar ons negatieve bedrijfsresultaat. Wij zijn dan ook erg blij dat u bij de besteding van de winst van uw bedrijf aan onze stichting heb gedacht. Dankzij dit soort giften en de hulp van vele vrij willigers lukt het ons nog een beetje om de zaak uit de rode cijfers te houden." Ook een groep rolstoelers van De Snelle Wieltjes begon dinsdag in Breskens aan de avondvierdaagse. foto Oscar van Beest TERNEUZEN van een medewerkster BRESKENS - Donkere wolken pakten zich dins dagavond samen boven het Oranjeplein in Bres kens, waar de achtste avondwandelvierdaagse van start ging. Tot grote vreugde van de zeshon- derd lopers-meer dan vorig jaar- bleef het gedu rende de wandeling droog. .•De deelnemers, waaronder een groep rolstoelers :van De Snelle Wieltjes en De Zonnebloem, varië ren in leeftijd van 4 tot 91 jaar. Voor sommigen is het de eerste keer. anderen slaan geen wandel tocht over. zoals mevrouw Riemens uit Oostburg, die voor de 49ste keer een vierdaagse loopt. Op de 10 kilometer gingen 175 wandelaars van start: de andere deelnemers liepen de 5 kilometer. Onder weg kregen de wandelaars een appel aangeboden van buurtvereniging Oranjeplein en de maandag- marktgroenteman. De vierdaagse eindigt vrijdag omstreeks kwart voor acht. Dan worden de deelnemers vanaf de su permarkt nabij de Ringlaan ingehaald door de mu ziekvereniging Breskens/Groede. Jazz-kwartet - Het Ameri kaanse Don Braden Quartet treedt op woensdag 19 mei in Porgy Bess in Terneuzen op. Het jazz-kwartet brengt eigen nummers, maar put ook uit het repertoire van onder meer Jac kie McLean. Don Braden speelt tenorsax en bracht in 1991 zijn eerste cd 'The time is now' uit. Deze maand komt zijn tweede cd uit. In Ter neuzen wordt Braden onder meer bijgestaan door Brad Mel- dau. Deze pianist is afkomstig uit Florida en heeft onder meer gespeeld met Jimmy Heath. Jimmy Cobb en Christopher Hoilyday. Het optreden in Porgy Bess begint om 22.00 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - In streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen worden van dinsdag 25 mei tot en niet 1 juni themadagen ge houden over suikerziekte (dia betes). De reeks begint 25 mei met een informatiebijeenkomst over mogelijke complicaties bij diabetici. De avond begint om 19.30. De bijeenkomst wordt ingeleid door diabetesverpleegkundige G. de Moor. De internist J. Spij ker gaat verder in op de proble men die zich kunnen voordoen bij hart- en vaataandoeningen. van een medewerkster SLUIS - „De ambtenarij is de baas in Middelburg. Zij zetten de lijntjes uit. De bestuurders besturen niet meer." Deze kri tiek spuide wethouder J. du Fossé dinsdagavond, tijdens een gecombineerde commissie vergadering, naar aanleiding van het feit dat gedeputeerde staten het bungalowplan Ver- sche Polder bij Retranchement hebben getorpedeerd. De ge meente Sluis zal in beroep gaan tegen deze beslissing van gs. Du Fossé noemde het besluit van het dagelijke provinciebe stuur om goedkeuring aan het bestemmingsplan te onthouden 'een stuk onbehoorlijk bestuur'. Vorige week nog had Du Fossé goede hoop op een andere beslis sing. „Tijdens een eerder ge sprek beloofde gedeputeerde Nederhoed dat zij het plan op nieuw in gs zou bespreken." Maar het college bleef bij| standpunt. Verbolgen wat] Fossé over het feit dat de;> puteerde de inhoud van dei S van de provincie aan de ge® te Sluis over het afwijzen va plan niet kende. „Er zat a veel verschil in hetgeen mijl 'bi fonisch door de gedeputg d< werd meegedeeld en de inij jj van de brief." De wethouder vindt dat de meente Sluis is 'blij gen\ b" met een dooie mus'. „Er zijm b af 1986 verwachtingen ge» vi Het is ook in de recreate m opgenomen." Du Fossé zeij si meer te begrijpen van 'Mi; je burg'. „Terwijl een meerdtij in de staten vóór is, gaai toch niet door." De hooping is nu gevestigd op de wijzij van het streekplan die oven tien dagen in gs aan komt. Dat zou alsnog de ni moeten bieden aan hetplani de Versche Polder. hs van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeenten Vlissingen en Middelburg orga niseren vandaag (woensdag) een informatiemiddag over het project Milieuzorg op school. De bijeenkomst, die wordt ver zorgd door het Milieu Informa tie- en Educatiecentrum Wal cheren (MICMEC), is bestemd voor vertegenwoordigers van basisscholen uit Middelburg, Vlissingen, Arnemuiden en Westkapelle. Dat zijn de vier ge meenten die het MICMEC finan cieel steunen. De bedoeling is de scholen te interesseren voor deelname aan een milieupro ject dat een jaar duurt en in het kader waarvan niet alleen in de lessen aandacht wordt besteed aan het milieu, maar ook in de dagelijkse praktijk van de school. Tijdens de informatiemiddag in het Milieu Educatie Centrum De Kloek in Vlissingen geven mede werkers van een schoonmaakbe drijf en van de Delta Nutsbedrij ven voorlichting over milieuve rantwoord schoonmaken en mo gelijkheden tot energiebespa ring. Het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland geeft tips over het milieu als onder werp van de lesstof. Ook het MICMEC zelf gaat in op milieu zorg op de basisschool. Vierdaagse Hulst trekt 200 lopers van een medewerker HULST - Vanaf het Gemeen schapscentrum Den Dullaert zijn dinsdagavond tweehon derd wandelaars van start ge gaan voor de jaarlijkse avond vierdaagse. De organisatie is voor de vijftiende keer in han den van buurtvereniging Den Dullaert, in samenwerking met de Nederlandse Wandelsport bond. Zo'n 165 deelnemers schreven in voor een tocht van vijf kilome ter. Voor de wandeling van tien kilometer tekenden 35 wan delfanaten. De routes zijn uitge zet in de polderrijke omgeving, en ook de Hulster wallen worden door de wandelaars aangedaan. Iedere avond is er voor de deel nemers een tractatie. Op de laat ste wandelavond, vrijdag, bege leidt boerenkapel De Ratten- band de wandelaars tijdens de laatste kilometer. Na de bloe menhulde krijgen de volhouders in het gemeenschapscentrum Den Dullaert een herinnerings- medaille uitgereikt. da! Behalve een lijst met moge jar milieumaatregelen en eenc me matiepakket krijgen de sch een aanmeldingsformulier voor het project Milieuzorg school. Uiteindelijk zullen Ier basisscholen worden uit;? En om als voorbeeldschool té lei nen. Een jaar lang krijgen» aai geleiding van het MICMEf P°l him streven de school mi me vriendelijker te maken. De opzet is ook voor het MIC) een proef. „Van de era N hangt af op welke manier volgend jaar mee zegt Marja Plugge, beleidsni werker milieu van de g Vlissingen. Zij hoopt 'olievlekwerking', doordats len onderling hun ervarq uitwisselen. Lc i itg(ri J lördiri I laafM Het project is niet opgezetc dat het MICMEC de indruk: hebben dat scholen niets; het milieu doen, maar \\i: structuur aan te brengeïiitl milieubeleid. „De verarm delijkheid moet niet bij thousiaste ouder of leertip gen, maar bij iedereen, f stuur tot leerkrachten",! Plugge. De milieumaats kunnen soms besparing veren, bijvoorbeeld ra minder energie wordt licht MICMEC-coöi Els Huibregtse toe. Maar; nen ook kostenverie werken, wanneer een scM besluiten alleen nog kringlooppapier te werken: andere schoonmaakmidó over te gaan, Naast de specifieke infoms bijeenkomst van vandaag» niseert het MICMEC donder 13 mei om 15.30 uur ook eer nismakingsmiddag voor krachten van alle basissd op Walcheren. Zij krijgeni meer uitleg over lesmateria cursussen die het MICMEC scholen ter beschikking li Ook bezoeken zij de tentoos ling Zeehonden in Zeeuws teren die nog tot 29 mei Kloek is te bewonderen. Extra plek vooi soos Baarland i nieuw dorpshui BAARLAND - De ruimtepui men voor jeugdsoos The Vi Gang in Baarland zijn opa Wethouder C. J. Elenbaasï re heeft de soos toegezegde; een extra bergruimte kor: het toekomstige dorpshuis» stichtingsbestuur van dorpshuis heeft sponsors at trokken om de extra bom! ten te bekostigen. Daarnaast belicht de neuroloog G. Masenbroek de gevoeligheid van suikerpatiënten voor ze nuwzwakte (neuropathie). Een deskundige van een farmaceu tisch bedrijf vertelt over de be reiding van insuline en de ver schillende manieren van toedie ning. Op de openingsdag staan er in het streekziekenhuis verschil lende informatiestands opge steld. Daarbij bestaat de moge lijkheid om (gratis) bloedsuiker- meters te laten controleren. Tot en met dinsdag 1 juni is in het ziekenhuis een expositie inge richt over diabetes. van een medewerker DEN HAAG/MIDDELBURG - De wegafsluitingen voor de Oude Vlissingseweg, de Reijers- weg en de Statenlaan, drie ver bindingswegen tussen Vlissin gen en Middelbug, zijn door de Raad van State in Den Haag vernietigd. B en w van Middelburg hadden in 1989 besloten om tot afslui ting voor auto's over te gaan om dat er toen een nieuwe verbin dingsweg voorhanden was. Voor het langzame verkeer zou de ver keersveiligheid op de Oude Vlis singseweg, de Reijersweg en de Statenlaan toenemen, redeneer de de gemeente Middelburg, die op dit punt werd bijgevallen door de Raad van State. Het besluit is toch voor vernieti ging in aanmerking gekomen omdat is voorbijgegaan aan de belangen van de Middelburgse pomphouder A. Wagenaar. Hij exploiteert een benzinestation aan de Statenlaan nabij de Oude Vlissingseweg. De a's- voor auto's betekent voor» naar een grote omzetdalir? Uitvoering kooi Uzendijke in kerk Malméd) IJZENDIJKE - Het roo* tholiek gemengd koor uitü dijke geeft zondag 6 ju"1 concert in de kathedrale1 van Malmédy in de Ardet Het koor sluit met deze op tering van de hoogmis# zikale seizoen af. Het 37 leden tellende gez# staat onder leiding van gent Marie-Louise Ceutë Het repertoire bestaatu»? muziek, romantische wen* hedendaagse compositie» openbare repetities voor» voering in Malmédy worde maandagavond van halfs-'- half tien gehouden in de re katholieke basisschool werk in IJzendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 30