Vederland vertraagde verdragen Vlaamse vissers wordt verweten met gesaneerde bootjes te varen Oorzaak brand Sluis nog onbekend PZC provincie Leerlingwezen vecht stopzetten van subsidie aan VVD Goes vraagt opheldering over weren mesterijen Domburg kan niet Iwachten met geld fjvoor begraafplaats Werkende vrouwen vooral te vinden in deeltijdbaantjes Senatoren Zijlstra (PvdA) en Eversdijk (cda) kritisch over Maij van onze verslaggever BRESKENS - De protesteren de Vlaamse vissers in Bres- kens gooien de goede naam van Boekhoute te grabbel. Volgens oud-burgemeester en visserijvoorvechter E. Stock man ontduiken de schippers van de zogenaamde Bouck- houter Westerscheldevloot doelbewust de Nederlandse wetgeving. ..Er zitten maar drie goeien bij. Dat zijn de Bou 24. 4 en 7. De rest komt hier niet eens van daan en is op de één of andere manier met gesaneerde bootjes gaan varen Het me rendeel is West-Vlaming en ik geloof zelfs dat er ook een Ne derlander tussen zit. Ama teurs zijn het", reageert Stock man op het conflict dat drie weken geleden de kop opstak tussen de Belgische vissers en de rijkspolitie te water. Ook de schippersvrouw J. Ver- schraegen van de Bouckhoute 7 kan weinig begrip opbrengen voor de houding van de Vlaamse collega's. Volgens haar mankeert er van alles aan de kotters in kwestie. „Hun papieren zijn niet in or de. Ze doen maar wat raak. De Bressiaanders hebben groot gelijk dat ze zijn gaan klagen bij de politie", vindt ze. „Het is hun haven! Dat we daar ge bruik van mogen maken is toch al heel mooi. Dan moetje als buitenstaander niet de baas gaan spelen. Ze weten dat ze fout zijn. maar door veel praat te maken, proberen ze toch hun gelijk te halen. Wij hebben gewoon alle nodige ex amens gedaan en papieren op zak. Zoals het hoort. Waarom? Ah, omdat we geen prullen met de Bressiaanders willen natuurlijk. Als je met de auto naar het buitenland gaat, moetje toch ook een geldig rij bewijs hebben. Nou dan. voor de visserij geldt dat net zo." Een eerste oriënterend onder zoek van de rijkspolitie te wa ter uit Terneuzen lijkt de ver klaring van Stockman en Ver- schraegen over de illegale praktijken van de Vlaamse vissers te bevestigen. Volgens een politiewoordvoerder be staan er gegronde vermoedens dat verschillende Belgen rondvaren in een kotter die of ficieel niet meer had mogen bestaan. De betreffende scheepjes zijn een aantal jaar geleden door de vorige eige naars gesaneerd. Voor iedere PK die de boot waard was. werd een over heidssubsidie op tafel gelegd, als tegemoetkoming voor het feit dat de beroepsvisser zijn broodwinning van de hand deed. Is een kotter eenmaal gesaneerd, dan mag het schip officieel nooit meer worden ge bruikt voor de beroepsmatige visvangst met netten. Hoeveel van dergelijke du bieuze boten de Belgische Westerscheldevloot rijk is, kan de politie nog niet zeggen. „Dat zijn we allemaal nog aan het onderzoeken. Wanneer we alles op een rijtje hebben ge zet, kunnen we ook zeggen of en zo ja aan welke maatrege len we denken", aldus de zegs man. Justitie beperkt zich voorals nog tot het ophelderen van het 'misverstand' over de tong vangst van de Belgen op de Westerschelde. Het merendeel van de Vlaamse vissers heeft daarvoor geen vergunning. Volgens de Belgen is dat krachtens een verdrag met Ne derland uit 1839 ook niet no dig. De Directeur-Generaal voor Scheepvaart en Mari tieme Zaken in Brussel kon digde maandag aan de kwes tie via de Belgische ambassa deur in Den Haag te zullen aankaarten bij de verantwoor delijke bewindslieden. De houtfabriek aan de Nieuwstraat in Sluis werd door de maandagavond laat uitgebroken brand volledig in de as gelegd. foto Oscar van Beest van onze verslaggever SLUIS - De brandweer van Sluis is tot dinsdagochtend bezig geweest met het nablussen van de brand die maandagavond laat uitbrak in de houtfabriek aan de Nieuwstraat in Sluis. La ter op de dag werd voor alle zekerheid nog een aantal rookhaar- den onder water gezet. Zowel brandweer als politie konden gis teren nog niet zeggen waardoor het vuur is ontstaan. De techni sche recherche heeft de zaak in onderzoek. Dinsdagochtend werd duidelijk dat er van de produktiehal niets meer over is. De fabriek, machines en een grote voorraad hout en halffabrikaten zijn geheel in de as gelegd. Directeur R. Postma zag zich dan ook genoodzaakt de bedrijfsactiviteiten stil te leg gen en zijn drie personeelsleden (één zit in de ziektewet) naar het arbeidsbureau te verwijzen. Of het bedrijf opnieuw wordt opge bouwd (de panden werden gehuurd), kon mevrouw I. Postma niet zeggen. De hoogte van het totale schadebedrag was gisteren nog onbekend. Door snel en adequaat ingrijpen van de brandweerkorpsen Sluis en Aardenburg kon worden voorkomen dat het vuur oversloeg naar de andere gebouwen op het complex van Houtindustrie Sluis. „Vooral toen de spuiterij en de lakkerij en een transforma torhuisje werden bedreigd, zag het er even gevaarlijk uit. Maar door het spul goed nat te houden, konden de panden worden ge red. Alleen het dak van het stroomgebouwtje (waarin en netwerk van 10.000 Volt zit) is gesmolten. We hadden het geluk dat we regelmatig op het terrein van de houtfabriek oefenen. Zo waren we op de hoogte van de situatie", aldus de Sluisse brandweer commandant C. de Craene. De brand is vermoedelijk rond kwart voor elf maandagavond uit gebroken. Een overbuurman merkte het vuur op en alarmeerde de brandweer. De Craene: ..Mogelijk was het al een tijdje aan de gang. want toen we ter plekke arriveerden, kwam het dak van de fabriek al naar beneden.' Een deel van het dak bestond uit as besthoudend materiaal. Volgens de commandant leverde de rondvliegende deeltjes geen bedreiging op voor de naaste omge ving. De geringe wind blies de schadelijke stoffen van het bedrij venterrein weg in de richting van de polder. foto Oscar van Beest Vissersschepen, onder meer uit Boekhoute, afgemeerd in Breskens. onze verslaggever te debat op, Nederland en Vlaan deren in de planning ongeveer gelijk op lopen en Wallonië daar bij duidelijk is achtergebleven. Maij: „Het is geen land dat hulp behoevend is. Ik heb er geen en kel probleem als Wallonië een beroep doet op Europese steun of op de Investeringsbank in Lu xemburg om daarbij te assisten. Het land moet gewoon een plan maken en dat uitvoeren naar draagkracht." Uit de reactie van Zijlstra (PvdA) op de begroting bleek dat hij vooral veel scepsis heeft over een goed verloop van de be sprekingen met de Walen. Zij zijn immers, stelde hij, de leve rancier (van drinkwater uit de Maas aan Nederland) en Neder land de vragende partij. Zijlstra wees er op dat financiële tege moetkomingen ook gewerkt hebben in de kwestie van de zoutdumpingen vanuit Frank rijk en Duitsland in de Rijn. Een soortgelijke constructie zal nu ook voor de Walen bedacht moe ten worden. Hij voegde er aan toe dat bij een schoner Maaswa ter, Nederland ook minder kos ten in zuivering van dat water zou moeten steken. De minister wees die 'Rijn-con structie' vierkant af: „Dat is één keer gebeurd, en ik heb dat loyaal uitgevoerd, maar ik ben niet bereid nog een keer zo'n stap te zetten." Vervoer De CDA-er drs. H. Eversdijk pleitte voor een Deltaplan ten behoeve van investeringen in de infrastructuur. Hij wees er op dat in de Nederland omringende landen veel meer geïnvesteerd wordt in vaar-, lucht- en wegver bindingen. Hij hield vooral een pleidooi voor vervoer over wa ter. onder meer om de files te be perken. Eversdijk zette verder vraagte kens bij de realisatie van de WOV, zeker als dat in het jaar 2000 zou moeten gebeuren. Hij drong er op aan eerst de planolo gische obstakels uit de weg te ruimen. Verder wilde hij weten of het wel verstandig is met zandsupple- ties de Nedeerlandse kust te ver dedigen. Hij noemde dat zand naar de zee dragen. Eversdijk liet merken meer te voelen voor grootschaliger harde verdedi gingswerken. Daardoor kan, meende hij, ook aanzanding bevorderd worden. de uitbreiding. Via onderhande len had wethouder A. Maij aar de offerte 6500 gulden goedkoper weten te krijgen. De Christelijke Groepering en de WD hadden nog steeds be zwaren tegen de hoge uitgave. De voorbereidingen worden ge troffen door een particulier be drijf. De Centrale Dienst Ge meentewerken heeft dit jaar geen tijd. Het D66-raadslid A. F. Boons tra vroeg zich ook af waar om het college niet om twee of fertes had gevraagd en of het niet beter was eventjes te wach ten, zolang het overleg met gede puteerde staten nog niet was af gerond. Wellicht had gemeente werken dan wel tijd. Volgens wethouder Overmeen zijn de voorbereidingskosten hoog en is maar één offerte ge vraagd, omdat aan een begraaf plaats hoge kwaliteitseisen wor den gesteld en de aanleg speci fieke deskundigheid vraagt. „We hebben het niet over een voet balveld. Een begraafplaats heeft een gevoelswaarde en dat willen we zo houden." Op de begraaf plaats in Oostkapelle kan nog tot eind 1995 worden begraven. Volgens Overmeen moet de in plant van nieuwe bomen en struiken dit jaar gebeuren. Er is minstens twee jaar nodig om de beplanting goed te laten groeien. Begroting SBD Aanzienlijk minder moeite had de gemeenteraad met de jaarre kening van de Stichting Bad- plaatsbelangen Domburg (SBD). Het accountantsbureau kan nog steeds geen verklaring over dat stuk afgeven. Een spe ciale commissie - geadviseerd door oud-gedeputeerde W. Don - heeft zich geruime tijd gebogen over de jaarrekening en gecon stateerd dat niet meer informa tie over inkomsten en uitgaven is te krijgen. De gemeenteraad keurde de jaarrekening zonder verder discussiëren goed. Voor CG-fractielid A. Wisse beteken de dat niet dat zijn partij instem de met het beleid van de SBD. Op vragen van het D66-raadslid Boonstra maakte burgemeester drs H. W. Hietkamp bekend dat het college van b en w al eerder had overwogen de mini-cam ping van kampeerboer L. Wattel uit Oostkapelle te ontruimen. Het gemeentebestuur had het bij een waarschuwing gelaten met het oog op de dodenherden king en bevrijdingsdag. Vrijdag 8 mei besloot het college niette min toch tot ontruiming. pgfi HAAG - Door te lang te Neigen met uitstel van verdie- ingvan de Westerschelde heeft lederland de kwestie van de taterverdragen met België eer ier vertraagd dan bevorderd, laarom is het een goede zaak lal Nederland en Vlaanderen met elkaar tot overeenstem ming lijken te komen. Indien (ederland met Wallonië afspra- ,en wil maken over schoon kaswater, zal ons land daar 0Cli eerst een zak geld tegen over moeten stellen. !o reageerde het eerste kamer lij K. Zijlstra (PvdA) dinsdag- Biddag bij de behandeling van ie begroting voor 1993 van Ver leer en Waterstaat. Ook CDA- enator H. Eversdijk vond een fi- ancièle tegemoetkoming aan e Walen in de vorm van een ze- ,re voorfinanciering denkbaar. [ritisch ook was Eversdijk over le toonzetting van de minister egenover de Walen: „Misschien an zij toch eens wat meer als optreden dan als ek- ter." Kribbig jeide senatoren vonden dins- ïkelet lagavond minister Maij-Weg- ;t sec. en op hun pad: zij voelt er niets oor de Walen in de kwestie van Ie waterzuivering financieel xtsco en handje te gaan helpen'. Zij ibje V, rees er in het kribbig getoonzet- amGi nka;: Advertentie morgen opent: i.'1 Je k a m e e 1 iedere dag geopend r,an 08.00 tot 01.00 uur. KINDERDIJK 84 ^iikk MIDDELBURG 0-42643 ■J ïeuring van f lolitiehonden ede kali g; denk: heid 1» ie visai; meeste' iter Ci-1 we D) weer Dl ub.'W Cambc' n.»jj ovski icevoor fcMUIDEN - De certifi- jacD« ^keuringen voor politie- derdeL "den en objectbewakings- Beiere "den die zaterdag door de af- Zorg^j ling Zeeland van de Konink- nevoépe Nederlandse Politiehond toiging zijn gehouden, heb- een succesvol verloop ge- z- Wi-;' Op het terrein van de poli- jofdv- tkondenvereniging De Piet in Rer'- Wmu>den legden de acht ide.k* (lncmen(te combinaties de DLM *ven met goed verloop af. 1HV' I w <renh«i combinaties werden beoor- JiansH eld door de keurmeesters tooien Van Hart van de afde- Brabant en Pardon van de e"ng Zeeland. Het spectacu- 'e Pakvverk werd verricht w de heren Damme en De van de afdeling Zuid-Hol- ti-Mede door het goede weer «net dagvullende program- iveel publieke belangstelling. 'Politiehond I (maximaal te be- ®Pnnten 435) slaagden: M. T de Mtoudekerke met Joeri. 422 J Claus. Bornhem, België. 2an. 416 punten; P Vreke. Wfêrke, met Disco, 406 punten; «etewey. Yerseke met Ramon, al zii« £Tten en B de Ridder, Arne- ,,-jj Mirza, 416 punten allen en 1 p f schijf. Driewegen met tbjanu' boorde 412 punten. diensl 1 FC G" e keuring voor objectbewa- ™™°nd (maximaal te behalen >56) slaagden eveneens met t de Nooijer, Koudekerke met punten en B. L. de Ridder. CaniD - Ruiden met Robby. 338 punten, ■«'nemende honden waren Me deherders. ;aanc monze verslaggever and® DOMBURG - Domburg heeft n uil kh29.500 gulden uitgetrokken ?rs va: oor uitbreiding van de be- ir der raafplaats in Oostkapelle. Eer ie roni tr gaven gedeputeerde staten een locstemming voor het pro- fell omdat de noodzaak niet aangetoond. Wethouder P. hermeen maakte dinsdag- tijdens de raadsvergade- ig duidelijk dat het college ra nieuwe poging zal onderne- len om het dagelijks provin- ebestuur van de - in zijn ogen noodzakelijke uitgave te over- - «gen. [ij anvankelijk werd in het raads- Mstel een krediet van 35 mille wemd. Dat bedrag is nodig i voorbereidingskosten voor WOENSDAG 12 MEI 1993 van een medewerker DEN HAAG/GOES - Vroegtij dige schoolverlaters van havo en middelbaar beroepsonder wijs dreigen goede voorlichting over hun toekomst mis te lopen. Met dit argument probeerde ad vocaat P. Kretzsclimar namens het Regionaal Orgaan voor het Leerlingwezen in Goes in be roep de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State ervan te over tuigen dat de subsidie voor het Regionaal Orgaan nog mini maal drie jaar moet worden voortgezet. Het Regionaal Orgaan, dat be last was met voorlichting op scholen, is op 1 januari dit jaar door minister Ritzen van onder wijs opgeheven. Het Regionaal Orgaan had consulenten in dienst, die bij de scholen leerlin gen adviseerden. Het Regionaal Orgaan in Goes procedeerde samen met veer tien andere regionale organen en him overkoepelende organi satie. Volgens advocaat Kretzschmar hebben de koepel en de Regionale Organen Leer lingwezen door de stopzetting van de subsidie een aantal van hun zeventien consulenten moe ten ontslaan. Enkele anderen worden nog aan het werk gehou den door te schuiven binnen de begroting van de op 1 januari dit jaar gevormde Regionale Dien stencentra. Dat zijn nieuwe or ganisaties. die zich bezighouden met school- en beroepskeuze en met de aansluiting tussen on derwijs en arbeidsmarkt. Dienstencentra Het ministerie van Onderwijs staat op het standpunt dat voor lichting aan de HAVO- en MBO- leerlingen uitstekend door ge subsidieerde bureaus voor be roepskeuze kan worden gege ven. Deze bureaus zijn georgani seerd binnen de op 1 januari ge vormde Regionale Dienstencen tra. Met deze structuur wordt volgens het ministerie dubbel werk voorkomen. De Regionale Organen zeggen echter dat zij al tijd andere begeleiding hebben gegeven dan de studie- en be roepskeuzebureaus. Dit zou door het ministerie ook zijn vast gelegd in een brochure uit het jaar 1986. In dat jaar werd onderkende het ministerie dat er binnen havo en middelbaar beroepsonderwijs meer voorlichting moest worden gegeven aan vroegtijdige schoolverlaters. In de praktijk was immers gebleken dat veel leerlingen met een mavo-di ploma zich op de havo of in het middelbaar beroepsonderwijs moeilijk kunnen handhaven en hun opleiding stopzetten. Deze leerlingen kunnen vaak goed worden opgevangen binnen het leerlingwezen. Daar combineren zij hun opleiding met werken. De afdeling voor de geschillen van bestuur doet over enige tijd uitspraak. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Er zal nog heel wat water door de Schelde stro men voordat vrouwen evenre dig in het arbeidsproces deelne men. Want al doen de cijfers an ders vermoeden (het aantal werkende vrouwen is gigan tisch toegenomen), vrouwen werken vooral in kleine deel tijdbaantjes. Daardoor komt de herverdeling van zorgtaken - wie doet de kinderen en het huishouden? - helemaal niet aan de orde.. Het bureau Posi tieve Actie organiseerde dins dagavond een discussie over hoe arbeidsorganisaties die si tuatie kunnen helpen verande ren. Het motto was 'Reuzen le ren dansen', want zo moeilijk lijkt het. Niet alleen arbeibeidsorganisa- ties zijn stram in de benen, zo bleek uit het betoog van prof dr J. van Doorne-Huiskes. ook de vrouwen zelf lijken niet geneigd teveel te dansen. ..Want hoe on gelijk de boel ook verdeeld is, vrouwen blijken in Nederland heel tevreden. Mannen trou wens nog meer," Volgens van Doorne zou Nederland een para dijselijke plek zijn als niet het behoud van de welvaart een gro tere arbeidsparticipatie van vrouwen zou vragen. De inleid- ster schetste een aantal scena rio's waarvan er eentje de forum leden het meest aansprak: de ar beid zo inrichten dat een baan in principe dertig uur in beslag neemt. Vooral FNV-districtsbestuurder M, L. Strous zag dat scenario wel zitten. Uit recent onderzoek is gebleken dat veel mannen die een volledige baan hebben liefst een grote deeltijdbaan zouden willen. Herverdeling van arbeid door - opnieuw - arbeidsduur verkorting zou wel moeten wor den begeleid door grote veran deringen in het fiscale systeem. De belastingen gaan nog steeds uit van het kostwinnerschap. Inspanning Ook D'66-statenlid R. de Blij en F. Stroo, directeur personeelsza ken bij de provinciale griffie, za gen een inspanningsverplich ting voor overheid, werkgevers en werknemers als onontbeer lijk voor veranderingen. Kinde ropvang, flexibele, individuele loopbaanplanning en scholing zagen zij als een paar eerste stappen in de goede richting. De Zeeuwse VNO-voorzitter C. F Braakman hamerde erop dat alles wel budgettair neutraal moet gebeuren en dat een keuze mogelijkheid moet blijven be staan. Wie dat wil, moet gewoon thuis kunnen blijven. Voorzitter ing R. Ruules had graag de hele zaak op z'n kop willen gooien, maar dat lukte hem niet echt. Hij vond dat maar eens begonnen moest worden de zaken niet naar de mannelijke maat te meten. Dat bleek niet eenvoudig, want behalve de in- leidster waren alle forumleden mannen. En de realiteit, zo werd al snel geconcludeerd, is op het lijf van de heren gesneden. Nog steeds. van onze verslaggever GOES - De fractie van de VVD in de Goese gemeenteraad wil opheldering over het besluit van het college van b en w de ge meentegrenzen te sluiten voor vier omvangrijke varkensmes- terijen. Het dagelijks gemeente bestuur heeft de bouwaanvra- gen voor de varkensfokkerijen geweigerd. De VVD-fractie is daarmee niet erg ingenomen. Dat blijkt uit een serie schrifte lijke vragen die de liberalen bij het college hebben ingediend. De VVD wil van burgemeester en wethouders horéh welke mo tieven een rol hebben gespeeld bij de beslissing de mesterijen (in totaal ruim 15.000 varkens) te weren. De raadsfractie is be nieuwd of het college daarover overleg heeft gevoerd met de landbouworganisaties. Ook wil len de WD-ers weten of b en w andere vormen van intensieve veehouderij eveneens de voet dwars willen zetten. De Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder en landbou wer J. de Jager uit Wolphaarts- dijk willen deels overschakelen op de varkenshouderij. Ze voe len zich daartoe gedwongen door de ontwikkelingen in de landbouw. Tegen hun plannen werden ruim duizend bezwaar schriften ingediend. De indie ners vrezen vooral stankover last. Wethouder H. W. Hooger- land (milieu) heeft inmiddels aangekondigd dat het college desnoods naar de Raad van Sta te stapt om de komst van de vele duizenden varkens tegen te kun nen houden. Noodzaak Uit de schriftelijke vragen wordt duidelijk, dat de Goese VVD be twijfelt of het college voldoende is doordrongen van de noodzaak voor akkerbouwers om te zien naar andere mogelijkheden ten einde de toekomst van hun be drijf zeker te stellen. De WD- raadsfractie verwijst onder meer naar een rapport van het Land bouw Economisch Insitituut (LEI), waarin wordt aangegeven dat de landbouw op zoek moet naar alternatieven. De VVD meent dat de mestproblematiek geen reden kan zijn de varkens? mesterijen te weigeren: in Zee land bestaat een tekort aan mest. De Koninklijke Maatschap De Wilhelminpolder overweegt be roep aan te tekenen tegen de af wijzing door het college. Een de finitief besluit daarover is - ver klaarde directeur S. Duvekot dinsdagavond - nog niet geno men. Landbouwer De Jager uit Wolphaartsdijk speelt eveneens met de gedachte de beslissing van het Goese gemeentebestuur aan te vechten. „Maar daar zijn we nog niet helemaal uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 29