Ouderenstichting geeft te veel uit Zierikzee beter verlicht Blues in Portaal van Vlaanderen Bijzondere produkties in theater Lantaren/Venster Raad van State is tegen een autovrije Oude Vlissingseweg Kamerlid wil meer aandacht voor sterke/ sectoren in economie stappen in streek 12 Gemeente Duiveland wijst overbodige luxe9 in begroting af I WOENSDAG 12 MEI 1993 van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Na de Stichting Jeugd neemt de gemeente Dui veland nu ook de Stichting Wel zijn Ouderen onder vuur. Van uittreden is geen sprake, maar het uitgavenpatroon bevalt Duiveland allerminst. De stich ting moet beter op de kleintjes letten. Wat moet ze met een fax, waar is de tweede telefoonlijn voor nodig en kan er niet ietsje minder uitgegeven worden aan vakliteratuur? Naar het oordeel van het Duive- landse college van burgemees ter en wethouders kan de begro ting van de stichting niet dooi de beugel, omdat die niet is ge baseerd op richtlijnen van de -■ vereniging Zeeuwse gemeenten: twee procent groei salariskos ten, drie procent minder mate riële kosten. De functionaris van de Stichting welzijn ouderen. R. van dei- Weide. reageert lichtelijk ver rast op de kritiek van het Duive- landse gemeentebestuur, die donderdag in de commissie fi nanciën en onderwijs wordt be sproken. Al zijn er al vaker vra gen over zijn faciliteiten gesteld, van de recentste ontwikkelin- gen is hij niet op de hoogte ge bracht. En de richtlijnen van de VZG zijn hem onbekend. Van der Weide bestrijdt dat de stichting te ruim in de spullen zit. Op het blad Senior na. heeft hij alle vakliteratuur al opge zegd. „En helemaal zonder kun je niet." Van der Weide erkent volmondig dat de aanvullingen op de naslagwerken die hij haast dagelijks raadpleegt, duur zijn. Maar de handboeken dagelijks bestuur, zorg en dienstverlening en welzijnswerk heelt hij hard nodig bij zijn werk, en zonder aanvullingen zijn ze snel achter haald. Een tweede telefoonlijn vindt hij evenmin overbodige luxe. Zon der dat, kunnen hij en de part time-administratieve kracht nooit tegelijk bellen en is het kantoor al onbereikbaar als er één lijn bezet is. Dat dringt des te meer, nu het onderkomen aan de Huybertstraat is aangewezen als centraal informatiepunt voor voorlichting aan ouderen. Hoewel de functionaris ook graag een fax zou hebben - de SWO is volgens hem een van de weinige instellingen die er geen hebben - zit de stichting meer verleeen om een computer. De administratieve kracht werkt nu met een verouderde tekstver werker, terwijl een computer veel efficiënter zou zijn. Eigen lijk zou het bestuur trouwens ook willen dat de administratie veertig uur in de week wordt be zet, maai- dat lijkt nu wel erg moeilijk geworden. Van der Weide vindt zijn wensen helemaal zo gek nog niet. „We hebben gewoon de instrumen ten nodig, anders hollen we ach ter de feiten aan. Je wilt veel, maar je moet maar zien, dat je het met. ambachtelijke midde len redt. Dat kan niet." van een medewerker DEN HAAG/MIDDELBURG - De wegafsluitingen voor de Oude Vlissingseweg, de Reijers- weg en de Statenlaan. drie ver bindingswegen tussen Vlissin- gen en Middelbug, zijn door de Raad van State in Den Haag vernietigd. B en w van Middelburg hadden in 1989 besloten om tot afslui ting voor auto's over te gaan om dat er toen een nieuwe verbin dingsweg voorhanden was. Voor het langzame verkeer zou de ver keersveiligheid op de Oude Vlis singseweg. de Reijersweg en de Statenlaan toenemen, redeneer de de gemeente Middelburg, die op dit punt werd bijgevallen door de Raad van State Het besluit is toch voor vernieti ging in aanmerking gekomen omdat is voorbijgegaan aan de belangen van de Middelburgse pomphouder A. Wagenaar. Hij exploiteert een benzinestation aan de Statenlaan nabij de Oude Vlissingseweg. De afsluiting voor auto's betekent voor Wage naar een grote omzetdaling. BROUWERSHAVEN Bazaar - De gereformeerde kerk in Brouwershaven houdt zaterdag 29 mei een grote bazaar annex rommelmarkt. De op brengst is bestemd voor een nieuw kerkorgel. Er zijn ver schillende kinderspelen, kraampjes en een schiettent. De bazaar duurt van 9.00 tot 17.00 uur. van onze verslaggever TERNEUZEN - In het midden van de jaren zeventig zijn ze als locale feestband begonnen, maar inmiddels staan Omar the Howlers wereldwijd be kend om hun opwindende live optredens en hebben ze zeven platen uitgebracht. Samen met Tuxedo Buck, Magic Dick J. Geils Bluestime en Jay Owens staan de Texaanse bluesmusici op het affiche van het eerste Portaal van Vlaanderen Blues festival, dat zaterdag 15 mei in Terneuzen wordt gehouden. Maandenlang zijn de medewer kers van de Stichting Blues Pro motion Zeeuwsch-Vlaanderen met de organisatie van het eer ste Portaal van Vlaanderen Bluesfestival bezig geweest. De programmering mag er dan ook wezen. Naast de grote Neder landse bluesrock-belofte Tu xedo Buck treden er op 15 mei namelijk drie bekende bands uit de Verenigde Staten op in de grote tent bij de Westsluis in Terneuzen. Tuxedo Buck bijt om 19.00 uur het spits af met een portie zom pige, ruige rock'n roll. Daarna zijn J. Geils Bluestime en mond harmonicaspeler Magic Dick aan de beurt met klassieke chi- cago-blues. Deze ervaren muzi kanten worden op hun beurt weer afgewisseld door de grote publiekstrekker, Omar the Howlers. De in Mississippi opgegroeide Omar leerde van oudere zwarte muzikanten blues, rockabilly, rythm blues en dampige swamp-rock spelen in een nacht club in het stadje McComb. In 1976 verhuisde hij met zijn band the Howlers naar Austin Texas waar ze al snel furore maakten als live-band. Door de plaat Hard times in the land of plenty (1987) werd de groep bekend in de rest van de wereld. In Neder land werd de schijf beloond met een Edison. Zanger/gitarist Jay Owens uit New York sluit het bluesfestival foto Pieter Honhoff Zierikzee werkt al zes jaar aan de verbetering van de straatverlichting. Aantal straatlantaarns gaat gestaag omhoog van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het wordt 's nachts lichter en lichter in Zie rikzee. Niet alleen blijven de straatlantaarns de laatste jaren weer de hele nacht branden, hun aantal wordt ook gestaag Vierdaagse Hulst trekt 200 lopers van een medewerker HULST - Vanaf het Gemeen schapscentrum Den Dullaert zijn dinsdagavond tweehon derd wandelaars van start ge gaan voor de jaarlijkse avond vierdaagse. De organisatie is voor de vijftiende keer in han den van buurtvereniging Den Dullaert, in samenwerking met de Nederlandse Wandelsport bond. Zo'n 165 deelnemers schreven in voor een tocht van vijf kilome ter. Voor de wandeling van tien kilometer tekenden 35 wan delfanaten. De routes zijn uitge zet in de polderrijke omgeving, en ook de Hulster wallen worden door de wandelaars aangedaan, Iedere avond is er voor de deel nemers een tractatie. Op de laat ste wandelavond, vrijdag, bege leidt boerenkapel De Ratten- band de wandelaars tijdens de laatste kilometer. Na de bloe menhulde krijgen de volhouders in het gemeenschapscentrum Den Dullaert een herinnerings medaille uitgereikt. uitgebreid. Dat gebeurt in het kader van het zogeheten streef- plan openbare verlichting bin nenstad en Malta. Een onderlinge afstand van zes tig meter tussen de straatlan taarns mocht vroeger normaal zijn, de normen zijn inmiddels verlegd naar dertig meter. In de binnenstad moeten voorts nogal wat bestaande palen worden vervangen. Roest begint een kleine veertig jaar na plaatsing - in de periode na de watersnoodramp - zijn tol te ei sen. In Malta kan worden vol staan met het verdubbelen van het aantal lantaarns. Gedeeltes Om de kosten te spreiden wordt het verlichtingsplan niet in één keer uitgevoerd. Er wordt al zo'n zes jaar aan gewerkt. Het dage lijks gemeentebestuur stelt voor de komende tijd in Malta gedeel tes van de De Brauwstraat en de De Huijbertstraat onder handen te nemen. In de binnenstad zijn de Schuttershofstraat, Breed- straat, Bagijnestraat, Krepel- straat. Zevenhuisstraat en een deel van de Lange Sint Jan straat aan de beurt. Met deze maatregelen is bijel- kaar ongeveer vijftigduizend gulden gemoeid. Die worden morgen (donderdag) besproken in de gemeentelijke commissie voor openbare werken en milieu. Deze vergadert vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Het totale plan vergt pakweg acht ton. De komende jaren staat nog voor circa twee ton aan werkzaamheden op stapel. Internationaal folkloristisch gezelschap in Zeeland van onze verslaggever SAS VAN GENT - Het dagelijks bestuur van de internationale folkloristische organisatie CIOFF-mondiaal brengt van middag (woensdag) een bezoek aan Zeeland. Het internatio nale gezelschap bezoekt 's mor gens Neeltje Jans en om 13.30 uur wordt het bestuur ontvan gen door het provinciaal be stuur van Zeeland. 's Middags maken de bestuursle den een rondrit door Zeeuwsch- Vlaanderen en om 15.00 uur wor den ze in het stadhuis van Sas van Gent ontvangen door het gemeentebestuur. Het bestuur van de folkloristische organisa tie wordt om 19.00 uur verwacht in het cultureel centrum De Speije voor een koud buffet. De volksdansgroepen De Grut- moole uit Sas van Gent en Hava Naquila uit Vogelwaarde zullen daar een optreden verzorgen. van een medewerkster ROTTERDAM - Theater Lantaren/Venster in Rotter dam brengt tot en met ko mende zaterdag twee bijzon dere theatervoorstellingen. In Lantaren 1 speelt De To neelschuur om 20.30 uur de produktie 'Dracula (Fear is a man's best friend)' en in Lan taren 2 is om 21.00 uur een werkplaatsproduktie in sa menwerking met Indepen- dance en Fact onder de titel 'De Punk, de Skin, de Hippo en de Sade'. 'Dracula' is een stuk over aids, verlangen en dood in de ze tijd. Auteur, regisseur en performer Michael Matthews woont en werkt sinds 1984 in Nederland. De andere spelers zijn Jimi D. Voce, Hendrien Adams en Hilt de Vos. Vier personages staan in een vrij wel kale ruimte: graaf Dra cula. twee damesvampiers en hun potentiële slachtoffer, ge speeld door Matthews zelf. Lichaamssap Langzaam ontvouwt zich het verhaal over angst, dood en bloed, dat sinds aids rond waart niet langer een onschul dig lichaamssap is. maar een besmet begrip. Graaf Dracula is sero-positief. Hij stopt met zijn werk als kunstenaar en duikt als pizzaboy onder in het nachtleven. De zich verve lende vampiers hebben intus sen geen zin om op jacht te gaan en bestellen een pizza om aan een gemakkelijk slachtoffer te komen. Dan worden ze geconfronteerd worden met het dreigende antwoord 'I'm positive' en deinzen terug. Matthews heeft zijn stuk mooi opgebouwd, vol poëtische momenten, geestige invallen en kwinkslagen. Elk perso nage heeft een eigen bewe gingstaal. Beweging is net zo belangrijk als beeld en tekst en niet te vergeten de muziek. De verwijzingen naar rock 'n roll zijn legio. Volgens Mat thews is zomaar een kaartje kopen en passief gaan zitten kijken er niet bij. ..Als publiek moet je goed luisteren om uit te vissen wat je nu eigenlijk ziet'Vzegthij in een interview. „Ik vind het stom als je in de zaal gaat zitten en nooit je hersens hoeft te gebruiken. We zijn allemaal aan het werk: het publiek met ogen. oren en hersens en wij met on ze totale aanwezigheid. Op straat gebeuren miljoenen Scène uit 'De Punk, de Skin, de Hippo en de Sade', tot en met zaterdag" te zien in theater Lantaren/Vensteren. foto Reyn van Koolwijk dingen in tien meter. Zo moet je ook naar een theatervoor stelling kijken." Bewerking 'De Punk, de Skin. de Hippo pn de Sade' is een voorstelling- in een vrije bewerking van 'Kerewin', het boek van Keri Huimes over een kunstenares die zich heeft teruggetrokken in een zelfgebouwde toren. Daar wordt ze bezocht door Simon, een kleine jongen die niet praten wil. uit angst dat zijn woorden tegen hem ge bruikt worden. Hij woont bij Joe, een man aan de zelfkant van de samen leving. Alle drie dragen ze diepe littekens van hun verle den. Net zoals olifanten en walvissen instinctmatig we ten waar heen te gaan als ze hun einde voelen naderen, zo vinden Simon, Joe en Kere win elkaar uiteindelijk toch. Het zijn drie lotgenoten die. tegen de stroom van de reali teit in, hun dromen hopen te verwezenlijken. 'De Punk, de Skin, de Hippo en de Sade' is geschreven door Paul Feld. Hij verplaat ste de handeling naar een kraakpand en voegde een vierde figuur toe: de Markies. Deze De Sade-figuur verte genwoordigt voor ieder apart Simons. Joe's en Kerewins angsten en dromen. Hij fun geert als onder meer als intri gant. verzoener en verteller. De regie is in handen van To ny Vijzelman en de acteurs zijn Harriet Stroet, Cahit Ol- mez. Hans Breetveld en Nico de Vries. van onze verslaggever 's-HEERENHOEK - Zeeland moet kijken naar de eigen ster ke punten op economisch ge bied. Daaraan dient gewerkt te worden. Het zou kwalijk zijn als de regio enkel aandacht vraagt voor knelpunten. Tweede-Ka merlid A. de Jong (PvdA) liet zich dinsdagavond in die zin uit tijdens een matig bezochte PvdA-bijeenkomst in 's-Heeren- hoek. Thema van de avond: kan sen op werk in en rond Borsele. „Het heeft geen zin alleen te kij ken naar zaken die in je nadeel zijn", aldus De Jong. „Als ik in Rotterdam kom, hoor ik voor een deel dezelfde problemen als hier. Ook daar hebben bedrijven te maken met bijvoorbeeld mi lieuwetgeving." Het kamerlid noemde havens, industrie, land bouw en toerisme als sterke sec toren in Zeeland. „Het is belang rijk scherp in de gaten te houden hoe de wereld zich op dat vlak ontwikkelt." Over de tijdelijke korting van 25 procent op de energieprijs voor aluminiumbedrijf Pechiney deed De Jong geen uitspraak. Wel merkte hij op dat andere be drijven die eveneens veel ener gie verbruiken, met een schuin oog de ontwikkelingen volgen. In het algemeen stelde de PvdA'er dat het belachelijk zou zijn als de overheid een produk- tie-factor blijvend subsidieert. Gedeputeerde D. J. P. Bruinoo- ge (PvdA) wees erop dat de hui dige economische malaise ook in Zeeland voelbaar is. „Dat geldt zeker voor de internatio naal georiënteerde bedrijven." Bruinooge noemde de hai=t- schappen een van de belangr Z ste economische sectoren, kracht moeten we benutten." j«i Gs hebben geen bezwaren tegen woningen aan Brouwse haven van onze verslaggeefster zicht echter aanvaardbaai, randvoorwaarden bevatten,! gens gs, voldoende waarbo#1111 om aantasting van hei schermd stadsgezicht te vo; jjj men. Mogelijk verlies var. vacy is volgens gs onderga f aan de algemene belangt: Ti met het bouwplan zijn gefe in Terneuzen af. Owens en zijn vierkoppige begeleidingsband brengen een mengeling van blues, funk en soul en waren eer der dit jaar de verrassing van de Belgium Bluesnight. Het eerste Portaal van Vlaande ren Bluesfestival wordt geopend door de Terneuzense wethouder W. de Zeeuw van cultuur. De or ganisatoren adviseren de bezoe kers hun auto te parkeren in de binnenstad van Terneuzen in verband met de beperkte par keerruimte bij de sluizen. Tij dens de duur van het festival kunnen ze gebruik maken van een 'blues-bus', die tussen de Markt en het festivalterrein pen delt. BROUWERSHAVEN-De inwoners van Brouwersh? die een bezwaarschrift ig het bestemmingsplan Bi wershaven Kom hadden it diend, hebben bij gedepultj staten geen gehoor gekrej Het college van gs heeft dt zwaarschriften ongegrond klaard. Betrokkenen maakten voc melijk bezwaar tegen de icÏT lijkheid voor de gemeentes 0 om woningbouw mogelijk te ken aan de Nieuwe Jachthat 1 Nieuwbouwhuizen op deze Ij tie zou het historisch en ruc p. lijk karakter van Brouwen V' ven schaden. Bovendien ze., privacy en het uitzicht van; 2?' wonenden in het gedram J men. J Gedeputeerde staten achter j? project in stedebouwkundiep0 Woensdag 12 mei De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jeffrey Tate, m.m.v. meestervioliste Kyung Wha Chung, met werken van Elgar en Mozart. Luxor Theater - 20.15 'Ergens in de verte', programma van Youp van 't Hek, waarin hij lijkt te schreeuwen tegen de man die hij vreest te zullen worden. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Bobby Fischer is alive and living in Pasadena", van Lars Norén. door het Natio nale Toneel, met als thema de knellende band die verbroken moet worden om verder te kun nen leven. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Apachen- dans'. door Carver. Hal 4 - 20.30 'Undina gaat', door het RO-theater. voorstelling over liefde en jaloezie. Lantaren 2 - 21.00 'De Punk, de Skin. de Hippo en de Sade', werkplaatsproduktie van Lan taren/Venster, Indep'endance en Fact. Donderdag 13 mei De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie woensdag 12 mei). De Doelen, kleine zaal - 20.15 Jonge solisten, met werken van Chopin, Prokofjev, Ravel en Pa- ganini. Luxor Theater - 20.15 'Ergens in de verte' (zie woensdag 12 mei). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Bobby Fischer is alive and living in Pasadena' (zie woensdag 12 mei). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De jeugd van Hitier', door Wederzijds. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Geranium', drie balletten van Norbert Taatgen. Hal 4 -.20.30 'Undine gaat' (zie woensdag 12 mei). Lantaren 1 - 20.30 'Dracula (Fear is a man's best friend)', een Toneelschuur-produktie. Lantaren 2-21.00 'De Punk. de Skin, de Hippo en de Sade' (zie woensdag 12 mei). Vrijdag 14 mei De Doelen, grote zaal - 20.00 Deo Cantemus. Luxor Theater - 20.15 'Ergens in de verte' (zie woensdag 12 mei). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De dood en het meisje', door het RO-theater, over een vrouw die ooit folterin gen heeft ondergaan en uit is op wraak. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De jeugd van Hitier' (zie donderdag 13 mei). Hal 4 - 20.30 'Undine gaat' (ziq woensdag 12 mei). Lantaren 1 - 20.30 'Dracula' (zie donderdag 13 mei). Lantaren 2 - 21.00 'De Punk. de Skin, de Hippo en de Sade' (zie woensdag 12 mei). Zaterdag 15 mei De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Choirs in concert', door het Vrouwenkoor Veelzijdig o.l.v. Ferry Bijlsma, met Engelse pop muziek. Luxor Theater - 20.15 'Ergens in de verte' (zie woensdag 12 mei). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'De dood en het meisje' (zie vrijdag 14 mei). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'De jeugd van Hitier' (zie donderdag 13 mei). Bibliotheektheater - 20.00 Fes tival akoestische snaan uit verschillende cultuuic; den. Oude of Pelgrimskerk-J 'Pelgrimsconcerten' oivid Friesen. met werken vai;| mann, Gregson. Vivaldi,a en Binge. Hal 4 - 20.30 'Undine gril woensdag 12 mei). Lantaren 1 - '20.30 'Draai, donderdag 13 mei). Lantaren 2-21.00 'De Pd! Skin. de Hippo en de Sji woensdag 12 mei). Zondag 16 mei Rotterdamse Schouwburt te zaal - 14.30 'De doods meisje' (zie vrijdag 14 mei!. bii llffi Schouwt M, 75 Rotterdamse kleine zaal - 20.30 'Omeros, Derek Walcott, door hei theater. Theater Zuidplein, grolei 14.30 'Pulcinella'. door ns pino Ballet Rotterdam.^ ,uk ditie van de 17e-eeuwse' dia dell' Arte. Maandag 17 mei Rotterdamse Schouwburg te zaal - 20.15 'Giselle', doï Nationale Ballet, een ra 535 van harmonie tussenbat 3J41 me. muziek en karakiep. !o: ning. Dinsdag 18 mei Luxor theater - 20.15 'Ers de verte' (zie woensdag 12 Rotterdamse Schouwburg te zaal-20.15 'Giselle'(zieü dag 17 mei). Woensdag 19 mei Rotterdamse Schouwbur: te zaal - 20.15 Nederland; Theater. met 'Moond ;n 'Dammerung', 'The P$ peeling the union' en 'Noci j;o Rotterdamse Schouï p3 kleine zaal - 20.30 'Kult door de Stichting van komst, solodansvoo door Mare Vanrunxt. Donderdag 20 mei Oude Haven - vanaf 19.161 52,li ie Woogie Festival. Rotterdamse Schouwbur te zaal - 20.15 'De wind gen', door het RO-tlieaü sprookje over dieren in oever van een rivier. Vrijdag 21 mei Rotterdamse Schos* kleine zaal - 20.30 'Ded- door het Nationale Tons. C.. een stuk van Steven Ben «u Bibliotheektheater-20. ty Time', dooi- de StichW j tweeluik van Harold Pi^.&o Zaterdag 22 mei Oude Haven - vana ie Woogie Festival. Lantaren 2 - 21.00 schap', van J. W. Goetw regie van Luk Nys. Zondag 23 mei Sportpaleis Ahoy - -l irjl: Everly Brothers in concen Schiedamsedijk - 1100K* Zondagsmarkt, met ku® tiek, curiosa en boeken. Dinsdag 25 mei Rotterdamse Schouwbur? RGi te zaal - 20.15 'Slotkoor, stuk van Botho Strauss.? Tijd. Rotterdamse Sc' bolr 141- tosk %s kSo r 19.» «20-1 k-ebe :\*0 fin 7' sube kleine zaal - 20.30'Dar.;; •0( der the bridge', door 155- werkplaats De K|st;„n®J( stuk van wicz. Het kantoor van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Zierikzee, die volgens de gemeente Duiveland teveel uitgeeft. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26