arlement weerstaat legertop Geen woede, wel irritaties over staking bij het vervoer dagmenu... Rolstoelers blokkeren verkeer Vrolijk koninklijk bezoek Spanning in Suriname loopt op Bouterse landverrader genoemd Marcel Möring «int AKO Prijs Kamer bepleit 'ed nog strengere aanpak student Bos is gezond Rabin krijgt tijd crisis op te lossen Marechaussee PSV verliest 15 Vermoord meisje (15) in bossen gevonden Bosnische Serviërs tegen overleg Proefabonnement Nog een wanne dag De maximumtemperatuur vandaag 23 graden. Matige noordoosten wind. Zonnige perioden met stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. el voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand 236e jaargang no. 111 Woensdag 12 mei 1993 onze correspondent /Vim Bunschoten Paramaribo - in ongekend duidelijke bewoordingen heeft iet Surinaamse parlement 25 dinsdagavond de zijde van de ^regering gekozen in de politieke strijd tegen de legerleiding. Tij dens een afsluitend debat haal- l0rsV- den de parlementariërs fel uit p naar de legerleiding. Frank f- Playfair (Democratische Partij) IJS:; AMSTERDAM (ANP) - De au- ;eur Marcel Möring (1957) heeft zijn roman „Het grote ver langen" de AKO Literatuur tl Prijs 1993 gewonnen. Jury voor- litter Mark Eyskens, oud-pre mier van België, maakte dat gisteravond bekend tijdens een diner in het Amstelhotel in Am sterdam. De prijs levert 50.0.00 geilden op. Ineen toelichting prees Eyskens zes genomineerde boeken. Vooral Mulisch' „Ontdekking van de hemel" - tot dusver de ge doodverfde winnaar - werd ge roemd. De keuze ging tussen Mulisch en Möring. Of. zoals de juryvoorzit- er het formuleerde, tussen „e- lerzijds de meesterlijk gecom- ioneerde symfonie met zijn prachtige motieven en variaties op vernuftig gecomponeerde thema's, en anderzijds een bril- noemde Bouterse 'een landver rader'. De legerleiding is volgens Play fair 'een economische belangen groep met wapens die het land ze in bruikleen heeft gegeven'. „Ze zijn niet echt geïnteresseerd in de defensie van het land. Het gaat hen om de defensie van hun eigen belang. Nog eerder zakt dit land in de bodem van de oceaan dan wij ermee instemmen ie mands slaaf te zijn". Halverwege het debat werd dinsdag al duidelijk dat een ruime meerderheid van het par lement voet bij stuk wil houden. De Assemblée eist, net als de re gering, onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid van de legertop. Het is in die visie ondenkbaar dat een leger in een democratie een minister van defensie kan ontslaan. Evenmin is het parle ment van plan toe te geven aan de eis van de legerleiding dat de nieuw benoemde bevelhebber Arthy Gorré naar huis wordt ge stuurd. „Als het gaat om deze zaken, mag men niet capituleren. Ik vraag de legerleiding met on middellijke ingang haar ontslag aan te bieden. Daarmee zou de legertop een daad van enorm groot belang verrichten", luidde de oproep van Otmar Rodgers. fractievoorzitter van het rege rende Nieuw Front. De Surinamse Partij van de Ar beid, van minister van defensie Gilds, hoopt dat het gezonde verstand zegevieren. Dat bete kent dat de legertop, die ope reert onder toezicht van ex-le gerleider Bouterse, zo snel mo gelijk moet opstappen. Vermoedelijk in de loop van de ze week zal Venetiaan het oor deel van het parlement voorleg gen aan de legerleiding. Hij is volgens eerdere verklaringen van plan de legerleiding naar huis te sturen. Als dat op onover komelijke problemen stuit, is hij in het uiterste geval bereid mili taire hulp uit het buitenland in te roepen. Het land reageerde gisteren met afschuw op de aanslag die de staatstelevisie STVS trof. Vene tiaan en parlementsvoorzitter Lachmon riepen het volk op rus tig te blijven. Lachmon sprak niettemin duidelijke taal: „We gaan door met de democratie tot de laatste ademtocht". Ook politici zijn bedreigd. Frank Playfair, uit de NDP van Desi Bouterse gestoten, onthulde dat in het parlement. Het lid van de Democratische Partij zei de af gelopen nachten voortdurend telefoontjes te hebben gehad en ontroerende sonate waarvan de tonen het hart heb- «Bi Na een intensieve discussie werd de „ultieme keuze" geleid door weg van het hart", aldus te. De sonate van Möring viel in de prijzen. De keuze was nletunaniem. 2 DE» HAAG (GPD) - Minister Ritzen (onderwijs) moet meer r;8E: druk uitoefenen op studenten, ld - zodat zij zo snel mogelijk afstu deren. De normen die hij voor- Stelt voor invoering van de tem pobeurs moeten worden aange- r-v seherpt. Om praktische redenen pat de Kamer echter akkoord met een bescheiden invoering. Dat betekent dat met ingang van komend studiejaar studen- QT len slechts weinig tentamens li boeven te halen om in aanmer king te blijven komen voor een tudiebeurs: 10 procent voor j® erstejaars en 25 procent voor OP1 uderejaars. t allee: )p GroenLinks na drongen alle end# racties er bij Ritzen op aan om e eisen zo snel mogelijk op te i3,U ten. Volgens Ritzen zijn de :eghe: loor hem voorgestelde normen olijn' oldoende om spookstudenten, lie niets doen maar wel een d: leurs ontvangen, uit het hoger nderwijs te weren. Volgens iaken' 'DA, PvdA, VVD en klein rechts Dg i: aat het daar niet alleen om. Zij ansa inden dat studenten meer ach- aans|r de broek moet worden geze- om hun studie zo snel moge- af te ronden. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijftig gehandicapten hebben dinsdagmiddag ruim een uur een gedeelte van de Zuid-Hollandlaan in Den Haag geblokkeerd. Ze protesteerden zo tegen de invoering van de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG), gisteren en van daag aan de orde in de Tweede Kamer. De blokkade van de belangrijke verkeersader in de residentie leidde tot een verkeerschaos. Zieookpagina3 fotoToussaintKluiters/ANP lfdei lernw giufj :en 1 19.351 reeis groe? A en? ie. F?- p.Pi' leD:F AMSTERDAM (GPD) - 'Sorry', begint het pamflet dat stakers in Amsterdam gisteren uitdeel den aan voorbijgangers, 'het ge- meentepersoneel komt nu even voor zichzelf op'. Het 'plat gaan' van het openbaar vervoer leid de nergens in de hoofdstad tot extreme woede, maar de pam flettekst wist menig gestrande reiziger te irriteren, die zich te voet een weg zocht door de hete binnenstad. „Een stukje lopen vind ik niet erg met dit weer, maar de onze kerheid over hoe ik thuis kom staat me het meest tegen", zegt een werkneemster van een bank, die na haar werk weer naar Pur- merend moet. De hoofdstad zou het weten dat er gestaakt werd. Niet alleen stonden trams, bussen en de me tro stil tot twee uur vannacht, ook de veerponten voeren niet. De overige gemeentelijke dien sten in de hoofdstad hielden een werkonderbreking van enkele uren. De acties waren bedoeld om de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 212.000 Nederlandse gemeente ambtenaren los te trekken. De ambtenarenbonden eisen onder meer een loonsverhoging van 2,5 procent. Volgende week staken in Amsterdam de ambtenaren van enkele stadsdelen, van de Brandweer. Rioleringen en de dienst Parkeerbeheer. In Rotterdam gingen dinsdag honderd auto's van de gemeen telijke reinigingsdienst de straat op uit protest tegen het vastlo pen van het cao-overleg. Maan dag al hadden brandweerlieden gedemonstreerd op de Coolsin- gel. De ambtenarenbonden schat ten dat gisteren ongeveer vier duizend werknemers meededen aan de acties. Vooralsnog staan voor vandaag alleen werkonder brekingen in Emmeloord en Le lystad op het programma. Verharding AMSTERDAM (ANP) - Het bezoek van koning Boude- wjjn, koningin Fabiola en ko ningin Beatrix aan Amster dam had dinsdag een vrolijk en ontspannen karakter. Het Was de eerste keer sinds haar aanwezigheid op de vrij markt, vijf jaar geleden op Koninginnedag, dat Beatrix zo onder de Amsterdam mers begaf. De vorstin en naar Belgische gasten konden herhaaldelijk rekenen op ap- plaus en enthousiaste com mentaren. name allochtone jongeren be strijden daar overlast van leef tijdgenoten in het winkelcen trum. Die overlast verminder de daardoor aanmerkelijk en dezelfde activiteiten hebben inmiddels ook in twee andere Amsterdamse winkelcentra plaats, 's Avonds zaten de vor stelijke gasten aan bij een di ner dat koningin Beatrix aan bood in Paleis op de Dam. Het bezoek begon, op verzoek janBoudewijn, met de bezich- l pnS van het 'Albert-com- Jrex'- een sociaal woning- wuwproject van 38 miljoen Widen op het eiland van de Koninklijke Nederlandse ^.e0epvaartmaatschappij KNSM). Op de balkons van net door de Belgische archi ll Bruno Albert ontworpen wnplex, was een staalkaart ae multiculturele samen ging te zien. werd het gezel- jenap ingelicht over het pro- Beware, watch out'. Met Kinderen van de Belgische gemeenschap begroeten Boudewijn en Fabiola op Schiphol. foto Jerry Lampen/Reuter De bonden dreigen met uitbrei ding en verharding van de acties als de gemeenten niet toeschie telijker worden. Voor de komen de dagen zijn ongeveer dertig ac ties aangezegd. De belangrijkste zijn een staking in het openbaar vervoer in Rotterdam vrijdag tij dens de ochtendspits, 's Mid dags gaat het openbaar vervoer in Groningen plat. In Leiden zal morgen geen vuilnis worden op gehaald. Ook zijn voor vrijdag werkonderbrekingen gepland bij gemeenten in Friesland. Gro ningen en Drenthe. Ondertussen zijn afspraken ge maakt voor informeel overleg over de cao. Dat begint volgende week dinsdag. Er zal in elk geval een behoorlijk loonbod moeten komen willen de bonden naar de (officiële) onderhandelingstafel terugkeren. Voor een loonsver hoging van 1 procent komen ze niet. „om mij te vermoeien voor mijn toespraak". Over de daders en hun motieven om het tv-station in brand te ste ken. is weinig bekend. Vijf ge maskerde mannen drongen het complex binnen, dwongen het personeel op de grond te gaan liggen, vernielden apparatuur en staken uiteindelijk de studio in brand. Vermoedelijk waren de daders het niet eens met de berichtge ving van het station. De overval had plaats na een uitzending over de crisis tussen regering en legerleiding. De algemene, hoewel zelden openlijk uitgesproken mening in Suriname is dat aanhangers van Desi Bouterse de hand hebben gehad in de actie. Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk sa m m söffiK «Hit 01100-20681 Advertentiei DEZE BERICHTEN OVER VERVOER KENT U VAN BUITEN, MAAR NOG NIET VAN BINNEN ZIE PAGINA6 wmmm ,.Het is helemaal niet zo slecht gesteld met de Nederlandse bos sen." Zo ontzenuwt regiohoofd ir. Leffert Oldenkamp van Staatsbosbeheer berichten over de zorgwekkende toestand van het bos op de Veluwe en in de Achterhoek, „het gaat juist goed, we hebben C fantastische bossen" van onze correspondent TEL AVIV De Israëlische pre mier Jitschak Rabin heeft een week extra de tijd gekregen om de crisis in zijn regering op te lossen. Minister Arieh Deri van de religieuze partij Shas heeft zijn vertrek uit het kabinet tot 18 mei uitgesteld. De Arbeiderspartij gaat de ko mende dagen proberen een tweede godsdienstige partij. Agudat Jisrael, over te halen tot het kabinet toe te treden. Dat zou het kabinet-Rabin een bre dere basis bezorgen. Een minuut voor zijn ontslag zou ingaan, stemde minister De ri dinsdagavond toe in uitstel. (Advertentie) De korpsleiding van de Konink lijke Marechaussee heeft plan nen de brigade in Temeuzen op te heffen. Ook het voortbestaan van de tweede Zeeuwse mare chaussee-brigadedie in Vlissingen, wordt Q bedreigd. w Of PSV kampioen wordt, mag sinds dinsdagavond in twijfel worden getrokken. In Kerkrade blameerde de nummer één van de eredivisie zich door met 2-0 te verliezen van Roda. Dank zij twee treffers van Broeders wordt de strijd om de landstitel nog spannend ook. Het verschil met Feyenoord be draagt nu nog één punt. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. BELGRADO (RTR/AFP) - De Bosnische Serviërs wijzen het plan van Belgrado voor een pan- Servische parlementszitting over het vredesplan voor Bos- nië-Hercegovina af. Dat heeft het op Servië georienteerde persbureau Tanjug gemeld. Het persbureau verklaarde dat de Servische Democratische Partij van Radovan Karadzic, leider van de Bosnische Ser viërs. dinsdagavond unaniem besloot dat een dergelijke bij eenkomst pas mogelijk is na het referendum van 15 en 16 mei. Dan beslissen de Bosnische Ser viërs definitief over het vredes plan van de bemiddelaars Vance en Owen, nadat het parlement van de Bosnische Serviers het plan eerder afwees. Belgrado had met een pan-Servische par lementszitting willen voorko men dat het referendum zou worden gehouden. EG gepikeerd De EG reageerde dinsdag gepi keerd op de reden die Washing ton heeft gegeven om een besluit over militaire acties uit te stel len. Volgens de Amerikanen wil den de Europeanen liever wach ten tot na het referendum onder de Bosnische Serviërs over het vredesplan. De Deense minister van buiten landse zaken. Niels Helveg Pe tersen. vond het absurd te sug gereren dat de EG-landen enige betekenis hechten aan het refe rendum. Intussen ging de strijd tussen moslims en Kroaten rond Mos- tar dinsdpg voort. Volgens VN- waarnemers is er sprake van et nische zuiveringen. zie ook pagina 3 RUINEN (ANP) - Een 15-jarig meisje uit de Drentse gemeente Ruinen is dinsdagmiddag dood aangetroffen in een bosperceel in Gijsselte (gemeente Ruinen). Het meisje. Andrea Lutten, werd sinds maandagmiddag vermist. De politie gaat uit van een geweldsmisdrijf. Vandaag zal sectie op het li chaam worden verricht. Dan moet blijken of er sprake is ge weest van eventueel seksueel misbruik. Omtrent de aard van eventuele geweldsporen op het lichaam wordt nog geen infor matie verstrekt. Er is een recher che bijstandsteam van 25 poli tiemensen geformeerd, dat zich met de zaak bezig houdt. Andrea Lutten ging maandag om half vier van school in Hoo- geveen op de fiets naar huis, Me deleerlingen hebben haar even na vier uur nog zien fietsen. Toen zij niet thuis kwam. hebben haar ouders 's avonds haar vermis sing bij de politie gemeld. Een zoekactie had geen resultaat. Dinsdag is het zoeken voortge zet. waarbij de politie speurhon den heeft ingezet. Op het fiets pad ter hoogte van Gijsselte vond de vader van het meisje rond het middaguur een haar speld van zijn dochter. Met be hulp van een speurhond werd nog geen tien meter vanaf het zandpad het stoffelijk overschot van het meisje aangetroffen. Advertentie Elke dag uw eigen PZC voor f 7,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden n; PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissin| Bellen gaat sneller! 01184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnemenc De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1