Marktkooplui willen verkassen MOOI WEER V&D Bezwaren in Gapinge tegen uitbreidingsplan PZC streek woensdag 12 mei 1993 „12] ES Wijkcomité: geen toerbussen door de Gravestraat tegen een autovrije Oude Vlissingseweg Vlissingse kraamuitbaters willen kosten zelf dragen Raad van State is V&D, UW WARENHUIS CITROËN !et design is verfijndDe tech niek geavanceerd. De wegligging, dank zij Citroën's hydropneumatische/hydractieve veersysteem, ongeëvenaard stabiel. Want in de Xantia harmo niëren schoonheid, veiligheid en comfort. Een robuuste kooi constructie. Portieren met stalen dwarsbalken. Extra grote schijf remmen rondom. Meesturende achteras. Maar ook stuurbekrachtiging ën automatische gordelspanners voor. Vanaf model SX: bestuur dersstoel met hoogteverstelling. Deelbare achterbank. Voorin elektrische raambedie ning. Prestaties? Ervaar de 155 felle pk's van de 16V VSX met 2.0i 16-kleppen krachtbron. De souplesse van de 2.0iSX: 123 pk en mateloze trekkracht (176 Nm bij 2750 tpml). Of het tempera ment van de l.SiX en SX (103 pk). Multipoint injectie, elektronisch motormanagement en geregelde 3-weg katalysator zijn standaard. Beleef de toekomst van de auto. De onweerstaanbare allure en het ultieme rijplezier. De Xantia (vanaf f 37.900,-:;"; lease vanaf f 975,-**) verwacht u voor een proefrit. CITROËN XANTIA. BIJZONDER PROG BIJZONDER EXPRESSIEF. BIJZONDER van onze verslaggever VLISSINGEN - De bussen voor het Arsenaalproject in Vlissin gen moeten uit de Gravestraat wegblijven. Voorzitter H. M. van Gelder van het wijkcomité Binnenstad vindt dat grote tou ringcar-bussen absoluut niet in die straat thuishoren. „De be woners hebben al genoeg last van de lijnbussen." Het Vlissings gemeentebestuur moet naar de bewoners luiste ren, aldus Van Gelder, anders ontstaan er problemen. „In het wijkcomité en de projectgroep Binnenstad is dit al zo vaak be sproken. We hebben allerlei sug gesties gedaan, zoals parkeren aan de rand van de binnenstad. De bezoekers van het Arsenaal project lopen dan ook nog door het winkelcentrum. Zo sla je twee vliegen in één klap. Maar ze hebben niet geluisterd. De ge meente wil aan sociale vernieu wing doen. de bewoners meer bij het bestuur betrekken. Moet dat zo?" Ambtenaar J. Schroevers rea geert enigszins verbaasd op de felle reactie van Van Gelder. „Het was al heel lang bekend dat bussen zo dicht mogelijk bij het Arsenaalproject geparkeerd moesten worden. Dat is ook vastgelegd in het grondeontract met de projectontwikkelaar. Wij hebben natuurlijk de ideeën van het wijkcomité met de exploi tant van het Arsenaalproject be sproken. maar hij hield vast aan de oorspronkelijke overeen komst. Er zit niets anders op dan de bussen te parkeren aan de Commandoweg." De Commandoweg ligt in het verlengde van de Gravestraat. Voor het Arsenaalgebied. op de hoek van de Zeilmarkt en de Emmastraat, komt een uitstap- plaats voor de passagiers van touringcars. Bij de bestaande bushalte aan de Zeilmarkt komt de opstapplaats. De bussen moeten, komende van hun par keerplaats aan de Commando weg, door de Gravestraat rijden. Parkeerplaats De buschauffeurs moeten overi gens deze zomer nog met een parkeerplekje op de Comman doweg genoegen nemen/Waar schijnlijk pas na de zomer kun nen ze op een echt parkeerter rein aan de Commandoweg te recht. Niet bij het oorlogsmonu ment, zoals aanvankelijk ge pland. De omwonenden hebben dat weten tegen te houden. De gemeente werkt nu aan een overeenkomst met de Koninklij ke Schelde Groep, die een stukje van haar terrein aan de Com mandoweg beschikbaar wil stel len. Enkele tientallen centime ters vervuilde grond moet echter nog worden afgegraven, alvo rens de bussen erop kunnen. Schroevers verwacht dat dit in het najaar geregeld kan zijn. burgerlijke stand VLISSINGEN Geboren: Jeffrey den Hollander; Jochem van Waarde; Lisette E. P. Wiergersma; Emmely de Vis ser; Emma I. Duvekot; Anna van der Schoot; Thijs de Kraa; Na- oual Anakhrouch; Dylan Schal- lier; Simone van Zweeden; Dan ny Mast; Dylan Adriaanse; Se- val Söner; Lisa M. van Belzen; Bodine Gasseling; Naomi van Keulen; Robbie P. J. van Iwaar- den; Nathalie van Wezel; Ivana Zivanovic. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse marktkooplieden zijn bereid de verplaatsing van de weekmarkt van de Zeemanserve naar het Spuiplein zelf te bekostigen. Ze hebben dit royale gebaar naar de gemeente Vlissingen ge maakt. omdat de vrijdagmarkt op de Zeemanserve dreigt dood te bloeden. Een kwart van de kooplieden heeft de weekmarkt in Vlissingen het afgelopen jaar al de rug toegekeerd. Een aantal van hen wil terugkomen als de markt voortaan op het Spui plein wordt gehouden. De Zeemanserve ligt tussen nieuwbouw- uit de jaren zeven tig. Het is het grootste plein in de Vlissingse binnenstad en boven dien centraal gelegen. Het grote nadeel van de Zeemanserve is echter, vinden alle marktkoop lieden, dat die zo verscholen ligt. Vanuit omliggende winkelstra ten is geen kraam te zien. De aansluiting op het winkelcen trum ontbreekt, terwijl de am bulante handel het juist van de wisselwerking met de gewone detailhandel moet hebben. Hun doelstelling was en is ver plaatsing van de vrijdagmarkt naar het Spuiplein. dat langs de belangrijkste toegangsweg naar het centrum en vlakbij winkels ligt. Het college van b en w wees het plan toch af, vooral vanwege de kosten. De werkgroep markt Spuiplein De Vlissingse marktkooplui wil len de markt op eigen kosten verplaatsen van de Zeemanserve naar het Spuiplein. foto Lex de Meester heeft zich echter niet laten ken nen en is zelf naai- aannemers ge stapt. Ze heeft offertes aange vraagd voor graafwerk en het plaatsen van nieuwe elektrici- teitskasten. De vaste standhou ders hebben zich vervolgens be reid verklaard de kosten te de len, via een lage extra heffing. „We doen dit", vertelt voorzitter J. de Hond van de werkgroep, „omdat we weten dat de ge meente financieel moeilijk zit. En Vlissingen, een stad met 45.000 inwoners, kan toch niet zonder een goede markt." Het voorstel van de werkgroep komt morgen, donderdagavond, aan de orde in de gemeentelijke marktcommissie. De Hond ver wacht steun van de politiek voor het plan. „We zijn het praten ook beu", zegt hij. „Geen woorden meer, maar daden. Dit is de laat ste kans." Wethouder T. R. K. Meijers van detailhandel reageert niet afwij zend op het voorstel. „Als ze het zelf betalen, kan ik er toch niet tegen zijn." Keurt de marktcom missie het plan goed, dan moet de gemeenteraad nog beslissen. Voorzitter De Hond verwacht dat - als alles gladjes verloopt - de markt op z'n vroegst eind au gustus of begin september voor het eerst op het Spuiplein kan worden gehouden. van een medewerker DEN HAAG/MIDDELBURG - De wegafsluitingen voor de Oude Vlissingseweg, de Reijers- weg en de Statenlaan, drie ver bindingswegen tussen Vlissin gen en Middelbug, zijn door de Raad van State in Den Haag vernietigd. B en w van Middelburg hadden in 1989 besloten om tot afslui ting voor auto's over te gaan om dat er toen een nieuwe verbin dingsweg voorhanden was. Voor het langzame verkeer zou de ver keersveiligheid op de Oude Vlis singseweg, de Reijersweg Statenlaan toenemen, reden; de de gemeente Middelburg op dit punt werd bijgevj door de Raad van State. Het besluit is toch voor verri ging in aanmerking gekoc omdat is belangen van pomphouder A. exploiteert een aan de Statenlaan na Vlissingseweg. De voor auto's betekent naar een grote omzetdaling.! Super Adelaar 2. Stormvaste trekkerstent voor 2 personen. Buiten- en bin- Veel markten draaien de laatste tijd minder goed. maar die in Vlissingen spant de kroon. In 1990 is de vrijdagmarkt ver plaatst van de winkelstraat Lan ge Zelke naar de Zeemanserve. De kooplieden hebben dat goed gemerkt in hun omzet. De han del in levensmiddelen doet het redelijk, maar die in kleding is achteruit gevlogen. Veel han delaren wilden al niet naar de Zeemanserve. Zij vreesden wat nu werkelijkheid is geworden. Redden Om de weekmarkt voor Vlissin gen te redden is vorig jaar okto ber door twaalf marktkooplie den een werkgroep gevormd. MIDDELBURG Concert - Het jeugdorkest van het Middelburgs Muziek korps (MMK) geeft zaterdag middag tussen 14.00 en 15.30 uur een concert in het Geeregebied in Middelburg. Het orkest speelt op uitnodiging van de Ceremo niemeesters, de evenementen commissie van de WV Middel burg. Geboren: Aafke A., dv U. T. Hoekstra en W. J. de Jong Brink; Jessie J.. dv W. S. Rijkse en E. M. Bliek; Lisanne, dv C. J. M. Bal- tus en M. S. Harwijne; Willemijn, dv M. J. Back en A. J. van Os; Bente J., dv A. J. M. A. M. van den Oetelaar en M. M. Bolwerk; Jarreau W.. zv J. E. Manuuwa en D. Groenewegen. van onze verslaggever GAPINGE - Het plan van de ge meente Veere om het bestem mingsplan Schotsehoek in Ga pinge met vijfentwintig wonin gen uit te breiden stuit op be zwaren bij de omwonenden. Niet alleen vrezen zij voor hun uitzicht, zij vinden het plan ook te grootschalig en te duur. Vol gens hen zijn in Gapinge vol doende alternatieve mogelijk heden voorhanden die minder bezwaren oproepen en goedko per zijn. Het college van burge meester en wethouders van Veere heeft de negen bezwaar schriften van de bewoners vrij wel geheel naast zich neerge legd. „Onze bezwaren zijn om te be ginnen puur egoïstisch", erkent A Steketee, die vanuit zijn huis kamer tot aan Middelburg kan kijken, waar de Oostkerk en de Lange Jan zich duidelijk afteke nen. Dichterbij heeft hij zicht op de gronden van een boer die nog met paarden zijn land omploegt. De gemeente Veere wil de boer uitkopen om op zijn grond ver volgens in tien jaar tijd vijfen twintig huizen neer te zetten, een kwart van het aantal dat Ga pinge in totaal telt. Volgens Ste ketee is dit veel te ambitieus. Hij wijst er op dat de provincie ruim anderhalf jaar geleden eenen dertig woningen op dezelfde plek veel te veel vond. De omwonenden schatten dat Veere meer dan een miljoen gul den moet betalen om de boer uit te kopen. Elders in Gapinge zou eenzelfde stuk grond vijf keer goedkoper kunnen worden aan gekocht. De bezwaarde bewo ners hebben de Bouwwinkel Zeeland om advies gevraagd. Die vindt dat het stuk grond eer der als beschermd dorpssilhouet dan als bouwgrond dient te wor den aangemerkt en noemt vier andere locaties als mogelijke al ternatieven. Wethouder W. J. Sanderse is niet onder de indruk van de be zwaren. Hij deelt mee dat het college juist dinsdagochtend een advies van de commissie be zwaar- en beroepschriften heeft overgenomen waarin ze onge grond worden verklaard. Alleen de aanleg van een voetpad is uit de oorspronkelijke plannen ge haald. Volgens Sanderse zal de grond prijs van de kavels niet hoger zijn dan elders in de gemeente. Hij noemt het uitkoopbedrag van een miljoen 'fantastisch'. Om wat voor bedrag het wel gaat wil hij niet zeggen zolang de gemeente nog met de boer on derhandelt. Ook met de groot schaligheid vindt hij het wel meevallen. De provincie had al leen bezwaren tegen de grootte van het plan in Gapinge omdat de totale oppervlakte aan bouw grond in de gemeente Veere te groot zou worden. „Misschien is in het verleden wel te weinig ge bouwd in Gapinge." De locatie is bewust gekozen om de dorps kern te versterken. De wethouder rekent voor dat het gemiddeld gaat om een toe name met tweeënhalve woning per jaar. Het bouwverkeer wordt buiten de bebouwde kom geleid, zodat de omwonenden daar geen last van hebben. Een tien jaar durende overlast door bouwgeluiden noemt hij 'geen steekhoudend argument'. San derse benadrukt dat Veere. in te genstelling tot wat eerder in Ga pinge is gebeurd, niet zal toe staan dat de nieuwe percelen worden aangekocht door men sen die geen economische bin ding met de gemeente hebben. De gemeenteraad vergadert 26 mei over het bestemmingsplan Schotsehoek. van onze verslaggever SAS VAN GENT-Het dagelijks bestuur van de internationale folkloristische organisatie CIOFF-mondiaal brengt van middag (woensdag) een bezoek aan Zeeland. Het internatio nale gezelschap bezoekt 's mor gens Neeltje Jans en om 13.30 uur wordt het bestuur ontvan gen door het provinciaal be stuur van Zeeland. 's Middags maken de bestuursle- Ondertrouw: C. Franke en S. J. de Leur; R. D. van Drunen en M. K. Savic; J. Goedhart en J. C. Langebeeke; H. J. A. Goud swaard en G. Houterman; C. C. van Kampen en J. N. Josiasse. Getrouwd: R. de Bree en S. J. Oosse; J. L. Cevaal en S. Wijk- huijs; W. Dutour Geerling en J. J. Wielemaker; A. C. M. Schoon- heim en J. Neumann; M. J. R. van As en F. de Koning; L. J. Joosse en J. M. Gijzen; J. D. Da- vidse en Y. Schout. Overleden: J. A. W. den Beesten. 83 jr.; A. W. van Beek, 73 jr.; W. G. Vos, 71 jr.; S. de Visser, 90 jr.; A. H. Baurdoux, 85 jr.; M. C. de Valk. 92 jr.; E. G. Bakhuisen, 31 jr. den een rondrit door Zeeuwsch- Vlaanderen en om 15.00 uur wor den ze in het stadhuis van Sas van Gent ontvangen door het gemeentebestuur. Het bestuur van de folkloristische organisa tie wordt om 19.00 uur verwacht in het cultureel centrum De Speije voor een koud buffet. De volksdansgroepen De Grut- moole uit Sas van Gent en Hava Naquila uit Vogelwaarde zullen daar een optreden verzorgen. Internationaal folkloristisch gezelschap in Zeeland Overleden: M. Vogel, 69 jr.; J. Steketee, 93 jr.; L. J. Stroo, 83 jr.; M.M. Zonnevijlle, 82 jr.; J. Kalle- mein. 80 jr.; S. A. de Baare, 91 jr. Gehuwd: F. D. M. Stoffelen en I. J. Somers. Veere wil op de weidegrond aan de rand van Gapinge vijfentwintig woningen bijbouwen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG AUTOMOBIELBEDRIJF DIJKWEL MIDDELBURG BV, Veerseweg 104-106, Middelburg, tel. 01180-29955. '■'Prijs incl. BTW, excl. kosten rijklaar maken. I'rijs excl. BTW. Pull service operationele lc-asc 48 mnd bij 20.000 km/jaar via CPN. iaar carrosserie garantie Wijzigingen nentent van katoen. In de kleuren groen en beige. Stalen frame. -« ml07f Super Adelaar 3. Geschikt voor 3 personen. 2v<):229.- Super Adelaar 4. Geschikt voor 4 personen. j«.289.- NOG NOOIT HAD VOORUITGANG ZOVEEL ALLURE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 12