Meer bedrijven ondanks malaise Kanaalwerken Goes begonnen k 10 Rockgroep pleegt onbewust plagiaat met cd-nummer Mosselzaadvissers eisen afgifte van tweede vergunning Ruim helft cursisten RBA na opleiding en diploma aan de slag Oppassen bij Vlissingse kademuur Middelburg wil aparte regeling kunstenaars ÏJ l' D vc HsrAtEs a»» provincie In 1992 flinke klappen voor Zeeuws-Vlaams bedrijfsleven lezers schrijven WOENSDAG 12 MEI 1993 van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven heeft in 1992 flinke klappen moeten in casseren. De basisindustrie, de akkerbouw en de sectoren transport en distributie kwa men onder zware druk te staan. Een toenemend aantal bedrij ven sloot het boekjaar 1992 af met een afnemend of negatief resultaat. Ondanks de toene mende concurrentie uit de Oost bloklanden wisten de grotere Zeeuws-Vlaamse bedrijven in het buitenland nog een afzet- stijging van zes procent te boe ken. Het investeringsniveau daalde aanzienlijk, zo ook de werkgele genheid. Daarmee steekt Zeeuwsch-Vlaanderen schril af tegen de rest van Nederland. Landelijk nam de werkgelegen heid met gemiddeld één procent toe. Een en ander valt op te maken uit het concept-jaarverslag over 1992 van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaande ren. In weerwil van de negatieve eco nomische ontwikkelingen geeft het verslag toch nog een paar lichtpuntjes te zien. Het aantal nieuwe bedrijfsvestigingen (446) oversteeg het aantal opheffin gen (297), waardoor het totaal aantal bij de Kamer geregi streerde bedrijven met 149 toe nam tot 5656. Bij die bedrijven werkten in totaal bijna 29.000 mensen, waarvan het merendeel in de sectoren industrie en de tailhandel. Horeca Vooral de detailhandel en de ho reca ziet de Zeeuws-Vlaamse Kamer voor de regio voor nu en voor de toekomst als de belang rijkste bedrijfsactiviteiten bin nen het midden- en kleinbedrijf. van onze verslaggever HEINKENSZAND - De Hein- kenszandse rockgroep Surren der heeft op de pas verschenen cd Oans Bin De Zeeuwen per on geluk leentjebuur gespeeld. Het titelnummer is van de hand van de Kruiningse liedjesschrijver Bei Cok, maar het rocktrio wist dat niet. De muzikanten hadden de versregels opgetekend uit de mond van de moeder van bas sist Johan van der Swaluw, in de veronderstelling dat het een stokoud volksdeuntje betrof. Het liedje dat Bei Cok in 1946 schreef, werd aan het eind van de jaren veertig één van de be kendste schlagers in Oost-Zuid- Beveland. Het duo Wannes en Freek, waarvan Cok deel uit maakte, bracht Wan We Bin Zeeuwen op de planken in dorpshuizen en cafézalen. De Kruiningse liedjesschrijver was een beetje verbaasd toen hij maandag in de PZC zijn tekst van een medewerker DEN HAAG/BRUINISSE - De mosselzaadvissers Gebroeders Kik uit Bruinisse eisen van het ministerie van Landbouw en Visserij de afgifte van twee mosselzaadvisvergunningen in plaats van één. Zij legden deze eis dinsdag neer in een spoed procedure bij de rechtspraakaf deling van de Raad van State. Het ministerie ziet de eigenaren van de Bruinisse 31, 32 en 33 als één bedrijf. Ze opereren, zo zei een woordvoerder van het minis terie gisteren, als een vennoot schap onder firma. Aangezien per bedrijf één mosselzaad vis vergunning wordt verleend is de kous voor het ministerie daar mee af. Het visseizoen begon gisteren. Het ministerie erkent dat de ge broeders Kik een administra tieve chaos om zich heen hebben opgebouwd. En daaruit wordt volgens het ministerie niet dui delijk of het ministerie vroeger voor de drie boten drie aparte mosselzaadvisvergunningen heeft afgegeven. Het zou gekund hebben. „Vroeger werd zelfs aan de schipper die de boot voer een van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Van de cursis ten die bij de scholingsinstellin gen van het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) een opleiding hebben gevolgd, is 60 procent bijna een jaar na het be halen van het diploma aan het werk. Uit een onderzoek door de stichting VMC naar de effecten van de RBA-scholingsinstru- menten, blijkt dat 70 procent van de cursisten zich op de ar beidsmarkt begeeft. Van de rest gaat acht procent een andere opleiding volgen. Kén op de vijf cursisten komt in het huishou den of het vrijwilligerswerk te recht. Voor hen heeft de oplei ding dus niet het, door arbeids voorziening beoogde, effect ge had. In de scholingsinstellingen van het RBA - de Janneke Dierx- school en het Centrum Vakop leiding voor Volwassenen (CVV) - is het. de bedoeling mensen met De groei van omzetten en werk gelegenheid worden vooral in deze twee bedrijfstakken ver wacht. De maatregelen vooruitlopend op het vervallen van de Euro pese binnengrenzen hadden tot gevolg dat de afgifte van certifi caten voor het goederenvervoer, de afgifte van het zogenaamde Eurl-document, fors steeg. De Kamer gaf 25 procent meer Eurl- documenten af. waarmee het to taal opliep tot 4221 exemplaren. Het concept-jaarverslag, waarin verder uitgebreid aandacht wordt besteed aan de activitei ten die de Kamer vorig jaar ont plooide. wordt vrijdag 14 mei be sproken tijdens de algemene le denvergadering van de Kamer in het Schuttershofgebouw in Terneuzen. De vergadering be gint om 10.30 uur. woordelijk terugzag in een arti kel over Surrender. Cok. die de band niets kwalijk neemt, heeft inmiddels contact gehad met gitarist Kees Won- dergem. „Ik heb er geen proble men mee als die jongens m'n nummer gebruiken, als ze maar zeggen waar het vandaan komt. Ik begrijp dat ze herkomst niet konden achterhalen; ze hadden het van horen zeggen. De tekst klopt echter als een bus, ik heb de coupletten nog door de tele foon voorgezongen, alleen de ti tel is verbasterd. Origineel is het: Wan We Bin Zeeuwen." Namens de band maakt Kees Wondergem het 'slippertje' vol gende week goed. „Ik ga even bij Cok langs en dan krijgt hij onze cd. Kan hij eens horen hoe wij z'n nummer spelen. Op de tweede persing van Oans Bin De Zeeu wen zullen we achter het titel nummer natuurlijk zijn naam vermelden. Maar echt, we wisten niet waar het vandaan kwam." vergunning verleend", zei de mi nisteriewoordvoerder. De broers Kik stellen recht te hebben op tenminste twee vis vergunningen. Al sinds de jaren vijftig zouden de broers als apar te bedrijven functioneren. Hun raadsman zei tegen rechter C. van Zeben van de Raad van Sta te dat hij het verzoek om een ver gunning voor de derde boot zal laten zitten. Maar twee vergun ningen moeten verleend wor den. De Kiks willen met twee boten varen in de korte periode dat op mosselzaad gevist mag worden. Niet om de mosselzaadvangst te vergroten, want er is maar wei nig en het opvissen is aan een quotum gebonden. Maar wel om met meer capaciteit te kunnen vissen op het grote zaad. „Als ik niet kan varen dan kom ik na tuurlijk niet aan mijn portie", zei Johan Kik tegen rechter Van Ze- ben. „Voor je het weet is het gro te zaad weg." Visser Johan claimt de tweede vergunning. Gisteren, de eerste dag van het seizoen, lag zijn 3,5 miljoen gul den kostende Bruinisse 31 werk loos aan de kant. Rechter Van Zeben beslist van middag (woensdag). verminderde kansen op de ar beidsmarkt beter uit te rusten. Herintredende vrouwen, men sen met een onvolledige of ge broken schoolopleiding krijgen onderwijs dat gericht is op wat de arbeidsmarkt op dat moment vraagt. Dat onderwijs en arbeidsmarkt niet voor honderd procent op el kaar aansluiten blijkt wel uit het feit dat in ieder geval 13 procent van de geslaagden een jaar later nog als werkloos te boek staat. Dat ruim twintig procent van de cursisten het niet eens gepro beerd heeft kan een indicatie zijn voor nog minder effectivi teit. Overigens stuurden van de bijna 900 cursisten slechts 350 hun vragenformulier terug. Van hen vond de helft dat tijdens de cur sus meer aandacht zou moeten worden besteed aan praktij ko- riëntatie, kennis van arbeids voorwaarden en het schrijven van een sollicitatiebrief. Van de kademuur aan de Zeilmarkt in Vlissingen is door de herinrichting van dat plein op sommige plaatsen niet veel meer over dan een'stoeprandje'. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Sinds de herinrichting van de Zeilmarkt in Vlissingen is het op passen geblazen. De muur die de markt van de Vissershaven scheidde, was altijd al laag. Door de reconstructie is er hier en daar niet veel meer van over dan een stoeprandje. S. Schrikenberg, ambtenaar sectie nieuwe werken, onderkent het ge vaar, maar: „Ik heb momenteel niet de mogelijkheid om daar iets aan te veran deren." De Zeilmarkt wordt helemaal opnieuw in- gericht met het oog op het vlakbij gelegen Arsenaalproject. De bestrating is vervan gen. De parkeerplaatsen en het elektrici teitshuisje zijn verdwenen. Een groot luxe ingericht plein, alleen voor voetgangers, komt ervoor terug. Geen autoverkeer meer, maar wandelaars - en zeker ouders met jonge kinderen - moeten extra op him hoede zijn. De bestrating ligt vooral bij het Grieks restaurant aan de Zeilmarkt veel hoger, waardoor de kademuur bijna in het niet is verdwenen. Er achter strekt zich de Vissershaven uit, meters dieper en bij eb bevindt zich gelijk een brede rand met allerlei rommel, modder en een stalen damwand achter de muur. Schrikenberg heeft het allemaal gevolgd. „Het kon niet anders bij het restaurant". zegt hij. „Met de tegels die wij gebruiken, kunnen geen sterke hellingen worden ge maakt. En omdat daar een vrij hoge in gang tot woningen zit, moesten we de be strating laten oplopen." Schrikenberg vergelijkt de situatie met die rond de ha ven van Veere. „Daar is helemaal geen ka demuur. Zo bijzonder is het dus niet." Hij wil er zich toch niet zo gemakkelijk vanaf maken. „We zullen afwachten hoe het plein wordt gebruikt. De restaurant houder wil bovendien nog een terras ma ken. Misschien kan er dan wat aan worden ge daan, met beugels of iets dergelijks. Het heeft in elk geval de aandacht." van onze verslaggever GOES - Na jaren van opont houd is Goes eindelijk begon nen met de verbetering van het kanaal naar het Goese Sas. Momenteel wordt op ver schillende plaatsen slib weg- gebaggerd. De specie slaat Goes op in een depot vlakbij de Apparaten- en Ketelfa- briek. Het kanaal krijgt volle dig nieuwe taluds. De huidige oeverbescherming, een palen- rij afgezet met betontegels, staat op instorten. Als alles op rolletjes verloopt, is het ka- naalwerk eind juni klaar. De uitvoering van het karwei is vooral vertraagd doordat Goes het slib nergens kwijt kon. Uiteindelijk mocht de ge meente een slibdepot inrich ten aan de rand van de Wilhel- minapolder. Daarin verdwijnt de komende tijd dertigdui zend kubieke meter slib, dat is vervuild met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's). De pak's zitten hoofd zakelijk in teerresten, die af komstig zijn van schepen. Volgens A. L. Boonman, chef van de gemeentelijke afdeling technische zaken, sluit de ge kozen bergingsmethode elk gevaar voor de volksgezond heid uit. De verontreinigde specie wordt in stevig folie in gepakt en afgedekt met een dikke laag schone grond. Het depot, waarop bomen worden geplant, beschikt tevens over een drainage- en pompsys- teem. De Raad van State heeft destijds op deze maatregelen aangedrongen na bezwaren van de Zeeuwse Milieu Fede ratie. Boonman verwacht niet dat er nu nog verontreiniging in het grondwater terecht kan komen. Munitie Er ontstond ook oponthoud door de vondst van een aantal explosieven op het kanaal. De Explosieven Ópruimingdienst (EOD) heeft in 1991 de bodem van de vaarweg afgestroopt, waarbij een flink hoeveelheid munitie boven water kwam. De zoektocht kostte in totaal drie ton. Het ministerie van fi nanciën draagt 130.000 gulden bij. zo is vorige week officieel meegedeeld; de rest drukt op de gemeentekas. Los van die bedragen, kost het kanaal de gemeente een inves tering van 4,3 miljoen gulden. Peperduur zijn drie damwan- den die in de kanaalbochten zijn geheid. Ze geven de scheepvaart wel meer vaar- ruimte. Boonman; „In de oude situatie zaten schepen juist in de bochten vaak tegen de oe- Het kanaal naar het Goese Sas krijgt onder meer volledig nieuwe taluds. foto Willem MieFas ver aan." De taluds worden af- de Oosterschelde-oevers zijn diept. Hier en daar komen gewerkt met plooibare bitu- gebruikt. Het kanaal moet zandruggen voor, waarop menmatten, zoals die ook aan slechts plaatselijk worden ver- schepen nogal eens vastlopen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Kunstenaars moeten een uitzonderingsposi tie krijgen binnen de bijstands wet. Zij moeten worden bena derd als zelfstandige onderne mers. Dat moet binnen drie tot vijfjaar leiden tot een zelfstan dige inkomenspositie binnen het beroep waarvoor zij zijn op geleid. Het plan van het minis terie van WVC om gedurende vier jaar slechts 1200 beeldende kunstenaars te ondersteunen, leidt op lokaal niveau tot grote problemen. Dat schrijven bur gemeester en wethouders van Middelburg in een brief aan de leden van de vaste kamercom missie voor Welzijn en Cultuur, die op 2 juni vergadert over dat onderwerp. Sinds de afschaffing van de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) waren de meeste kunste naars aangewezen op een bij standsuitkering. Zij doen regel matig een beroep op de gemeen te voor immateriële, organisato rische en financiële steun, bij voorbeeld voor aankopen, op drachten, exposities, ateliers en bruikleenvergoedingen. Het ka binet wil beeldend kunstenaars die in de bijstand zitten, ver plichten te solliciteren. Zij moe ten hun eigenlijke beroep vaar wel zeggen en zich laten omscho len. Volgens C. E. van Reijmersdal. beleidsambtenaar culturele za ken van Middelburg, is het schier onmogelijk kunstenaars te laten omscholen of een sollici tatieplicht voor hen in te voeren. „Een kunstenaar blijft een kun stenaar. Die kun je niet van de ene op de andere dag zeggetj hij zich moet omscholen. Jefo kunstenaar of niet. Je kunt, een kunstenaar niet verwackj J dat dat ze opeens automoi worden." Onmogelijk Middelburg stelt verder da; banen voor afgestudeerden het kunstonderwijs nietvoorl oprapen liggen. Het is, aldus brief, voor de afdeling social: ken een onmogelijke opdia om alle kunstenaars meteeci standsuitkering binnen één; aan een zelfstandige inkona positie te helpen. In Middel: .jje zijn enkele tientallen kun naars actief. In de brief aan de kamerco® sie dringt het Middelburgse; lege aan om een oplossing te: den voor de kunstenaars een bijstandsuitkering. De: eniging van Nederlandse meenten heeft daartoe handreiking opgesteld. VolJkan dat concept moeten kiuj naars beschouwd worden zelfstandige ondernemers, zij zouden dan gebruik k© maken van het bijstandsbe zelfstandigen, waardoor aj| voorbeeld een startkanen kunnen aanvragen. WVC wil 1200 van de in tot de 10.000 kunstenaars in Nederl! 'een (inclusief acteurs, auteurs musici) tijdelijk financieel dersteunen. Daarvoor worói miljoen gulden aan bijster gelden overgeheveld naa: Fonds voor de Beeldende E sten. De mensen die niette 1200 uitverkorenen beta worden straks behandeld als wone uitkeringsgerechtigde: Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. TTTl I I I I I I i I Ne Autovrij Volgens mij klopt deze kop niet met de feitelijke situatie die in het bericht (PZC 6 mei) over deze zaak wordt weergegeven. De wens om alles zo zwart mogelijk voor te stellen is hier de vader van de gedachte. Immers: 78% van de 100 onder vraagde is het eens met het ge meentebestuur om het centrum op termijn af te sluiten voor au to's. 81% denkt niet minder vaak te zullen komen als de binnenstad niet langer bereikbaar is per auto. Wat betreft de koopkracht dacht ik te weten dat er voldoen de materiaal is om aan te tonen dat voetgangersgebieden zeer rendabel zijn voor de midden stand. De gemeente kan geen lichtvaardig bestuur worden verweten omdat er destijds uit voerig overleg terzake is gevoerd met de middenstand. Parkeergelegenheid is er vol doende in de garage in het Gee- regebied (staat meestal voor 50% leeg) en straks in de garage aan de Kousteensedijk. Invaliden moeten uiteraard ont heffing krijgen en over de oude ren lijkt me een aparte diskusie op z'n plaats. Want waar liggen hier de grenzen inzake ontheffin gen als het gaat om een paar honderd meter lopen van par keergarage naar winkelgebied? Zelf behoor ik tot de ouderen maar ik zou het een 'ramp' vin den als de markt etc. niet auto vrij zou worden. Er is al genoeg autoblik om ons heen. Een autovrije markt zou mits at tractief gemaakt een extra trek pleister kunnen worden voor het winkelgebied. A. van Noort Berkenlaan 19 Middelburg Prostaat Het is een kwalijke zaaktfsj Dek - die in de eerste p deputeerde zou dienen tri. I een commercieel belaas Deltan probeert door tes ken. Gedeputeerde met mri petten op, vormen een gs voor de controleerbaarheid: de democratie en de helder! I) van het bestuur. Zij zouden: "i] moeten beperken tot die functie. Ze krijgen er ge voor betaald, en hebben e:- an on zien de uiterst povere resuri - de handen vol aan. DOMB De heer Dek dient een vac: j^g twee petten in te leverer. foor l voorkeur die van gedeputee paafpi Tony van\i |frga, pen to tl, 01 «as aa Irermi irond t In de PZC van donderdag: fag di trok één artikel mijn spK m niei aandacht: „Prostaat-op® ïen minder vaak nodig". Nuke iebesti prostaat-klachten ook me; dicijnen verholpen worder. Echter prostaatkwalen te: ook zonder medicijnen anvan verholpen door middel var.» sorstel reflex-zöne-massage. Een voorbeeld hiervan is man van 75 jaar, waarbij ee grote prostaat was ge" teerd in het ziekenhuis, persoon is behandeld metrd W., zöne-massage. wat in L behandelingen van ar.ee |Q|jf uur. Nu 8 jaar later is hij nog een verlost van zijn prostaat! ten. Bij deze behandeling is tó utskei belangrijk dat de pets jmden kwestie vertrouwt op ajn« genezend vermogen. Kitty Hegie-DotMt \e 'renigi n een Breetf, Petten CDA-gedeputeerde A. M. Dek (ing, milieu, energie) draagt twee petten: van provinciebestuur der en voorzitter van Delta Nuts bedrijven (Deltan). Het betreft de bouw van een wamtekracht- centrale door DOW-dochter Destec, de PNEM en Deltan; kosten 800 miljoen; aandeel Del tan 40 miljoen. (PZC. 30.4.93). Statenlid D. Eveleens (PvdA) is van mening dat deelname door Deltan moet worden goedge keurd door de aandeelhouders van het Nutsbedrijf, en niet door de raad van commissarissen. Dek stelt dat die procedure min stens twee maanden vergt en dat je zo 'niet slagvaardig kunt werken' 'In het bedrijfsleven', zegt Dek vanonder zijn Delta pet, 'gaan die dingen anders'. En dat is een enorme 'gotspe' uit de mond van een gs-lid dat niet op valt door een briljante politieke carrière, die over weinig consis tente bestuurlijke opvattingen beschikt, en wiens milieubeleid niet overloopt van daadkracht. 'Slagvaardig werken' is een be grip dat in het vocabulaire van gs ontbreekt. BESPAART Wij bieden u lijkheden. Met onze mow lefooninstallaties bespaar VELE HONDERDEN GUlCj:. zowel in gebruik als Bel voor een afspraak b'j onze showroom. Vele jaren ervaring, snelle s®5 di ERKEND TELEC0MMUNrCATE5A r-io noodz. i?en. ;noem ling z tbonde Demui LEWESTRAAT 43, KL0EDNGE, TELECOMGffl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10