Geen extern onderzoek rellen Onze Top 5 van deze week. PZC Raad van State kraakt ingreep Ter Veld toezicht sociale wetten Voorstel VVD hogere aftrek arbeidskosten Massale actie politie tegen drie hasjbendes Protest tegen techniek walvisvangst Nota topambtenaren: recht bijstand jongeren handhaven Krachtmeting met Surinaamse leger binnen- en buitenland Jongerenorganisaties ontevreden over Haags besluit cn Leverworst, - Partij eist verkiezingswinst snel op Congres wil Irak straffen voor plan aanslag op Bush DINSDAG 11 MEI 1993 (DENHAAG (GPD) - Als het aan de Haagse gemeenteraad ligt, komt er geen onafhankelijk on- iderzoek naar de gewelddadige confrontatie tussen Mobiele Eenheid en demonstrerende ï.l jongeren van afgelopen zater- icfci dag- Wel wil burgemeester Ha- Df; yermans een extern deskundige betrekken bij het onderzoek dat politie en Justitie in Den Haag ttlfzullen instellen. Of de jongeren zelf een klacht zullen indienen bij bijvoorbeeld de Nationale Ombudsman, Istaat nog niet vast. De bij de de- nK nionstratie betrokken organisa- 'gjjes wachten af wat de Tweede ;l: Kamer doet. Kamerlid Paul Ro- senmóller (GroenLinks) pro beert via de Kamer te bewerk- I.2JI stelligen dat er een onafhanke- jjjk onderzoek naar het poli- 6.4j deoptreden komt. Het landelijk t comité dat de demonstratie van ps Ijaterdag organiseerde, verza- melt inmiddels getuigenverkla ringen. Bij de betoging van 20.000 jongeren raakten tiental lig len mensen gewond. Vier vertegenwoordigers van de 04G coa s de jongerenorganisaties spraken gisteren met de Haagse burge meester Havermans. hoofdcom missaris J.L. Brand en officier van justitie J.A. Blok. Dat drie tal zal ook het onderzoek naar de oorzaak en de gang van zaken tijdens de rellen onderzoeken. Wie als extern deskundige wordt toegevoegd is nog niet bekend. De Haagse gemeenteraad is ver deeld over de vorm van onder zoek. PvdA, GroenLinks en SGP willen een geheel onafhankelijk onderzoek. CDA. WD en D66 vinden het zelfs niet nodig dat het Haagse drietal wordt ver sterkt met een deskundige van buitenaf. Burgemeester Haver mans hakte gisteren eigenhan dig de knoop door: ..Om iedere schijn van partijdigheid te ver mijden". Jan Vos van de Landelijke Stu denten Vakbond (LSVB) noemt dat 'een hopeloos compromis'. „Het is en blijft een zaak van de Haagse politie. Vos onderhield namens de jon- gerenorganiaties het contact met de Haagse politie. Hij houdt vol dat vooraf afgesproken is. dat de ME zich tijdens de mani festatie uit het zicht van de de monstranten zou opstellen. Hoofdcommissaris Brand ont kent dat. Hij zegt verder dat de demonstranten zijn gewaar schuwd voordat de ME de eerste uitval deed, wat weer door Vos wordt ontkend. „Op foto's is dat duidelijk te zien", aldus Vos. „Het is ook onzin dat op dat punt al met stenen zou zijn ge gooid". Brand zegt op zijn beurt over videobeelden te beschik ken. waaruit blijkt dat er wel de gelijk stenen door de lucht vlo gen. „We distantiëren ons van het verwijt dat men door de aan wezigheid van ME werd uitge lokt", aldus Havermans. Vos sluit niet uit dat in een reac tie op het politiegeweld hardere acties te verwachten zijn. „Ik UTRECHT (ANP) - Door een massale actie in de vroege och tend heeft de politie maandag door het hele land twintig leden van drie criminele organisaties y6gearresteerd, vermoedelijk in- [clusief de hoofdverdachten. Er namen ongeveer 500 politie mensen, tien rechter-commissa- en enkele officieren van justitie deel aan de operatie. De politie deed vrijwel gelijktijdig in zestig panden een inval. Dat heeft de Utrechtse persofficier r. P. van der Molen bekendge maakt. I De actie was het voorlopige sluitstuk van drie langlopende afzonderlijke onderzoeken. Het v om handel in softdrugs, af komstig uit Pakistan en Marok ko, die grotendeels weer werd 'uitgevoerd'. De polititeams ont dekten gaandeweg dat er ver banden bestonden tussen de drie groepen en sloegen de han denineen. De twintig arrestanten variëren in leeftijd van 22 tot 57 jaar en ajn afkomstig uit diverse plaat- seninNederland. De meeste wo nen in Utrecht en Noord-Hol land. Bij de actie is beslag gelegd op zeven panden in Utrecht en in Noord-Holland. Ze hebben een waarde van in totaal zeven mil joen gulden. Ook is bijna een miljoen gulden aan contanten in beslag genomen. Tot het arse naal dat eveneens met de politie meeging, behoorden 22 perso nenauto's, twee speedboten, een vrachtauto, twee bestelbussen, 18 vuurwapens, twee valse pas poorten en 40 tot 50 kilo hasj. Een Japanse demonstrant i walvisreservaat. n Kyoto geeft aan voorstander te zijn van het Franse voorstel voor een foto Reuter DEN HAAG (ANP) - De Euro pese Dierenbeschermingsor ganisaties hebben maandag in een gezamenlijke verkla ring de huidige manier van ja gen met harpoenen verwor pen, omdat de walvissen daarbij „op een volstrekt on acceptabele wijze te lijden hebben." De Duitse organisatie riep zelfs de consumenten op Ja panse produkten te boycotten en niet meer op vakantie naar Noorwegen te gaan. Japan en Noorwegen willen dat het in 1988 ingestelde moratorium op de walvisjacht wordt opge heven. De Europese dierenbescher ming haalt ook rapporten van de Internationale Walvisjacht Commmissie <IWC) aan. waar uit blijkt dat de potvis en de dwergvinvis soms een halfuur vechten tegen de dood. Omdat de hersenstructuur en -wer king van walvissen verwant schap vertoont aan die van mensen, meent de dierenbe scherming dat de dieren echt lijden. De organisaties deden maan dag een beroep op de IWC het huidige moratorium volledig te handhaven. DEN HAAG (GPD) - De belastingaftrek voor arbeids kosten (het arbeidskostenforfait) moet op 1 januari met 500 gulden omhoog. Het forfait wordt dan, inclusief in flatiecorrectie, maximaal 2125 gulden per jaar. De VVD-kamerleden De Korte en Van Rey hebben hierover gisteren een wetsvoorstel ingediend. Volgens de liberalen zal het hogere forfait het voor men sen met een uitkering aantrekkelijker maken te gaan werken. De afstand tussen uitkering en loon wordt im mers groter. In koopkracht gerekend scheelt dat met de maatregel 0,7 procent. Op langere termijn ontstaan er met het plan 41.000 extra banen. De werkloosheid zal erdoor met zo'n 55.000 men sen kunnen afnemen. Het voorstel kost 725 miljoen gul den aan belastinginkomsten per jaar. Het plan moet ge financierd worden op basis van de vorig jaar ingediende alternatieve Miljoenennota van de WD, waarin voor stellen gedaan worden om vijf miljard gulden extra te bezuinigen. Minister De Vries (sociale zaken) voelt ook voor een verhoging van het arbeidskostenforfait. Het CDA stelt zich terughoudend op over het VVD-voorstel. „Wij wachten met een definitief oordeel tot de zomer, als het kabinet zich buigt over het inkomensbeleid voor vol gend jaar", aldus de woordvoerder van fractieleider Brinkman. PvdA-kamerlid Van Zijl ziet niets in het plan van de WD. .oo f; DEN HAAG (GPD) - Jongeren mouten het recht op een bij standsuitkering houden totdat tr werkelijk een jeugdwerk- Msdi jarantie-baan (jwg-baan) voor Ch'.i hen is. Dat adviseren topamb tenaren van Sociale Zaken in een vertrouwelijke nota. Het stuk is opgesteld in verband met het kamerdebat over de i'oorjaarsnota. let advies staat haaks op de tlannen van minister De Vries nstaatssecretaris Ter Veld, die logeren onder de 21 jaar het echt op een uitkering willen oi,8 ntnemen. Volgens de bewinds- w fr eden maakt een sluitende aan- ak van het jwg, waarbij jonge- sn een baan krijgen aangebo- I, het recht op een uitkering rbodig. Ie sluitende aanpak is nog lang niet bereikt. De topambtenaren signaleren veel knelpunten bij de uitvoering van de jwg. De ba nen worden tot nu toe gezocht in de collectieve en de non-profit sector. Die zijn echter aan het „einde van hun latijn" bij het vinden van plaatsen, aldus de nota. De banen sluiten ook niet aan bij de behoefte van jonge ren. De ambtenaren willen daar om het jwg uitbreiden met de marktsector. Nodig is eenvoudig en routine matig werk in de techniek en de produktiesector. Daarbij moe ten eisen worden gesteld aan de opleiding die jwg'ers krijgen. Daar ontbreekt het nu aan. De notaschrijvers wijzen op de gebrekkige samenwerking tus sen arbeidsbureaus en de jwg-or- ganisaties. De doorsturen van CU Snelkookrijst]T85Tof Snelkookzilvervliesrijsti24fIT pak 400 gram l.oy Ch Chocoladehagel melk, puur42r89f of hagelmixl2r4§); 1 ftf. pak 400 gram m®® l.yy 2 stuks a 250 gram Z/sS Lby Kingsize pinda's, gezouten of ongezouten, nr. cup 275 gram l.by jongeren door de arbeidsbu reaus naar het jwg verloopt 'rommelig'. De arbeidsbureaus zouden over onvoldoende des kundigheid en personeel be schikken. In de nota wordt aandacht ge vraagd voor de zogenoemde 'le ge contracten'. Twintig tot 25 procent van de jwg'ers heeft wel een contract (inclusief het mini mumloon) maar geen werk. Met de uitbreiding van het jwg tot 27- jarigen, wordt het probleem al leen groter. Temeer omdat dan ook hoogopgeleiden onder het jwg vallen, waar nauwelijks ba nen voor zijn. Het aantal jongeren dat via het jwg een gewone baan vindt is ge ring. Een groot deel wordt weer werkloos. Amsterdam uit Noord-Holland HAARLEM (ANP) - Het Regio naal Orgaan Amsterdam (ROA) moet in 1998 een provincie nieuwe stijl worden. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten van Noord-Holland spreekt zich hiervoor uit in een maandag ingediende motie. Met de verzelfstandiging van het ROA in 1998 wordt Noord-Hol land in feite opgedeeld in twee aparte provincies. In het ROA werkt Amsterdam samen met omliggende gemeenten. De rest van de provincie blijft Noord- Holland heten. Aanhangers van de Colorado Partij vieren feest nadat hun kandidaat, Wasmosy, de overwin ning opeiste. foto EPA ASUNCION (AP) - Carlos Wasmosy. de kandidaat van de Colorado Partij, heeft de overwinning opgeëist van de zondag in Paraguay gehou den presidentsverkiezing. De officiële Centrale Verkie- zingsraad schatte nadat slechts 14 procent van de stemmen was geteld, dat Was mosy 38.6 procent van de stemmen had veroverd. Do mingo Laino van de Authen tiek Radicaal-Liberale Partij 32,8 procent en Guillermo Ca- ballero Vargas van de coalitie Nationale Ontmoeting 24.6 procent. Laino en Caballero Vargas zeiden dat nog niet kan wor den vastgesteld wie de verkie zingen heeft gewonnen. Offi ciële waarnemers waren het daar mee eens. „Naar mijn mening is het te vroeg voor ie dere partij of iedere kandi daat de overwinning uit te roepen", zei de voormalige Amerikaanse president Jim my Carter, die als waarnemer bij de verkiezingen aanwezig was. De bevolking van Paraguay leek de verwarring maandag goed op te nemen. Het leven ging er gewoon door terwijl de einduitslagen werden afge wacht. Bordeaux, rouge of blanc, fles 0.75 liter 'lërTT 4.75 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 mei a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De koopavond blijft ongewijzigd. Informeer bij uw AH winkel. (lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten DEN HAAG (GPD) - Het kabi- net wil werkgevers- en werkne mersorganisaties volledig we ren bij het toezicht op de uitvoe ring van de sociale verzeke ringswetten (WW, ZW, WAO/ AAW). Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft daar toe gisteren bij de Tweede Ka mer een wetsvoorstel inge diend. De Raad van State kraakt het voorstel, en advi seert het in te trekken. De Raad meent dat Ter Veld te veel overhoop haalt in een tijd dat veel wijzigingen al door de uitvoeringsorganisaties zelf worden doorgevoerd. Het ver strekken van uitkeringen kan daardoor in het gedrang komen. Daarnaast loopt er de parlemen taire enquête sociale zekerheid. die de uitvoering van dezelfde wetten onderzoekt. De resulta ten daarvan zouden eerst moe ten worden afgewacht, alvorens het voorstel tot wijziging van de Organisatiewet Sociale Verze keringen (OSV) in de dienen. Ter Veld meent dat aanpassin gen van de OSV juist nu noodza kelijk zijn. om de reeds ingezette veranderingen succesvol af te ronden. Zij benadrukt dat het gaat om een wijzigingsvoorstel om de meest urgente uitvoe ringsproblemen op te lossen. Een geheel nieuwe OSV is pas mogelijk als de parlementaire enquêtecommissie haar werk zaamheden heeft afgerond. Het voorstel van Ter Veld moet een eind maken aan de situatie waarin de uitvoerders van de so ciale wetten (de werkgevers- en werknemersorganisaties) te vens toezichthouder zijn. Daar toe wordt de huidige Sociale Verzekeringsraad <SVr>, waarin de sociale partners de meerder heid hebben, omgevormd tot een College van toezicht. In dit College hebben vijf onafhanke lijke deskundigen zitting. De mi nister van sociale zaken blijft de eindverantwoordelijke. Opgeheven De Gemeenschappelijke Medi sche Dienst GMDhet keurings- en begeleidingsorgaan voor zieke en arbeidsongeschikte werknemers, wordt opgeheven. Haar taken worden overgeno men door de bedrijfsverenigin gen (de uitkeringverstrekkersi. De huidige Federatie van Be- kan me voorstellen dat die meer radicale krachten van zich zul len laten horen. Maar wat er de centraal precies gebeurt weet ik ook niet". De Landelijke Studenten Vak bond vergadert komend week einde over nieuwe stappen. Het parlement van Suriname is gisteren begon nen aan een rechtstreekse confrontatie met de legertop. De uitkomst van het debat (en meer nog wat erop volgt) is bepalend voor het gehalte en de toekomst van de democratie in het land. Want het gaat om de vraag of de militairen zich willen richten naar de beslissingen van democratisch gekozen burgerpolitici óf niet. De even bedachtzame als vasthoudende president Ro nald Venetiaan heeft het aangedurfd om de handschoen op te nemen tegenover de topmüitairen. Dertien jaar lang - sinds de staatsgreep van sergeant-majoor Desi Bouterse en zijn kompanen in 1980 - hebben zij aan de touwtjes getrokken in Suriname en waren zij gewend hun eigen zaken te regelen. Al die jaren van (eerst) militaire dictatuur en (later) schijnde- mocratie beheerste de dreiging met wapens het openbare le ven in het land. Pas na de jongste verkiezingen, in 1991, werd het leger als machtsfactor naar de achtergrond gedrongen. Maar Bouterse met zijn twee petten op - als legerleider én als de grote man van de politieke partij NDP - weigerde in de praktijk om het burgergezag te accepteren. Hij kwam ermee in openlijk conflict, trad af als legerleider en stuurt nu op nieuw (in de kwestie rond de benoeming van zijn opvolger) op een diepe crisis aan. In de krachtmeting die deze dagen in Paramaribo aan de gang is, draait het om het eind van de uitzonderingspositie die de legertop zichzelf heeft toebedeeld. De club van voor malige coupplegers heeft namelijk niet alleen de sociaal-eco nomie van het land naar de knoppen geholpen. Ze heeft zich zelf ook schandalig verrijkt en fungeert al sinds jaren als dek mantel voor een uitgebreid netwerk van internationale cri minaliteit. De regering van Suriname wil binnen het nationa le leger schoon schip maken. Er bestaat nu weer zoiets als een ministerie van defensie; tot voor kort bepaalde de legertop het eigen beleid. President Venetiaan en zijn minister van defensie hebben een nieuwe legerleider benoemd (een bij Bouterse in ongenade gevallen ex-militair) waartegen de be staande legertop in opstand is gekomen Na weken en maan den van vruchteloos overleg met de militaire top over een compromis wil de regering haar besluit nu doorzetten en niet opnieuw door de knieën gaan voor de weigerachtige legerlei ding. Het ijkpunt voor het herstel van de democratie in Suri name is bereikt. Het parlement zal vrijwel zeker brede steun geven aan het beleid van president Venetiaan en zijn kabi net. En daarmee wordt de huidige legerleiding in haar geheel naar huis gestuurd. Voor Suriname breken spannende dagen aan. In feite is wat nu gebeurt een regelrechte oorlogsverklaring aan de oude militaire kliek, die de samenleving van het land - als haar dat uitkwam - steeds opnieuw weer knevelde, De aan kondiging van president Venetiaan, dat hij desnoods buiten landse militaire hulp zal inroepen wanneer de legertop uit voering van dit doortastende democratische besluit onmo gelijk maakt, duidt op een grondig voorbereid scenario. In het buitenland (in de Verenigde Staten. Nederland en buur land Frankrijk, Frans Guyana) wordt dit staaltje reparatie van de Surinaamse rechtsstaat met ingehouden adem ge volgd. Venetiaan weet zich verzekerd van niet alleen morele en politieke rugdekking vanuit het buitenland; hij kan klaarblijkelijk ook terugvallen op militaire ondersteuning van buitenaf. Suriname is een van de laatste landen op het Latijns-Amerikaanse continent waar het restant van een mi litaire junta moet worden opgeruimd. Pas wanneer Bouterse en de zijnen inderdaad zijn ontwapend kan in dit land de de mocratie haar normale loop krijgen. Venetiaan heeft de moed gehad om hoog in te zetten; niemand mag hem nu in de kou laten staan. vdM. van onze correspondent WASHINGTON - Leden van het Amerikaanse Congres willen militaire actie tegen Irak. Dat zou een vergelding moeten zijn voor de vermeende pogingen van het bewind van Saddam Husayn om de Amerikaanse ex- president George Bush en zijn vrouw tijdens hun recente be zoek aan Kuwayt te vermoor den. Zaterdag werd bekend dat vol gens Amerikaanse inlichtingen diensten de zeventien mannen (onder wie elf Irakezen) die tij dens dat bezoek werden opge pakt. in opdracht van het Iraak- se bewind zouden hebben ge handeld. Het Witte Huis. dat zelf het be richt over de Iraakse rol bij de mislukte aanslag liet uitlekken, wil niet overhaast reageren. Pre sident Clinton wacht de uit komst van een diepgaand onder zoek af. Irak heeft de beschuldi gingen van de hand gewezen. drijfsverenigingen krijgt een wettelijke status en gaat het Ge meenschappelijk instituut van bedrijfsverenigingen heten (Gib). Het Gib stelt de budget ten van de bedrijfsverenigingen vast. Omdat zowel in het Gib als de bedrijfsverenigingen de so ciale partners de dienst uitma ken, hoopt het kabinet dat zij meer aandacht besteden aan kostenbeheersing. Het College van toezicht controleert op haar beurt het Gib. Als het College meent dat een bedrijfsvereniging ten onrechte uitgaven declareert bij de cen trale fondsen, kan zij besluiten die niet te vergoeden. Het kabi net hoopt daarmee het aantal zieken en arbeidsongeschikten terug te dringen. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar: A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: ServicepuntBoekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00. franco per post 105.00: per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50: jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3