De Wielingen blij met kuuroord Twee gewonden bij vechtpartij kermis Stoplichten aan vervanging toe Expositie in Hulst over Reynaert en andere dierenfabels Protest Terneuzen tegen verdeelsleutel voor Bijstandswet Kindervolksdansers Heinkenszand geven optredens in Turkije Nieuwe vereniging ondernemers Axel houdt bijeenkomst Plan voor onderhou en herinrichting va Frisoweg in Renessi GEMEENTE HULST streek 12 Hotelier Cadzand-Bad laakt kruistocht tegen Cavelot 5 DINSDAG 11 MEI 1993 van onze verslaggever CADZAND-BAD - Badhotel De Wielingen is maandag met on- middelijke ingang uit het sa menwerkingsverband met de overige vijf luxe hotels in Cad zand-Bad gestapt. Eigenaar R. O. V. Clyncke wil daarmee een duidelijk signaal geven dat hij niet achter de kruistocht van zijn collega's staat, tegen de bouw van een kuuroord in het West Zeeuws-Vlaamse toeris tendorp. Clyncke trekt de juistheid van het onderzoeksrapport in twij fel, dat de belangenorganisatie Horeca Nederland in opdracht van de zogeheten Sterren van Cadzand-Bad heeft gemaakt. „Wij hebben aan dat onderzoek niet meegedaan. We hebben dus ook geen gegevens verstrekt. En aangezien De Wielingen vorig Opslagloods in Sluis bij brand vernield van onze verslaggever SLUIS - Een felle uitslaande brand heeft maandagavond laat een opslagloods van Hout industrie Sluis aan de Nieuw- straat volledig vernield. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het vuur onstond even voor elf uur. Over de mogelijke oorzaak en de precieze omvang van de schade kon de brandweer nog geen mededelingen doen. Blik seminslag werd niet uitgesloten. Een klein kwartier na het uitbre ken van de brand was de op slagloods al bijna geheel in as opgegaan. Dé korpsen van Sluis en Aardenburg concentreerden zich daarom op de omliggende gebouwen. Het kantoor van de houtfabriek liep nog schade op, maar werd grotendeels gered van vernietiging. De overige belendende panden (waaronder het aannemingsbe drijf Leenhouts) liepen geen di rect gevaar. Op het moment van de brand was het nagenoeg windstil, wat de kans verkleinde dat het vuur zou overslaan. Wel was er nog geruime tijd sprake van een forse rookontwikkeling. De brandweer was ter plekke met twee bluswagens. jaar goed was voor dertig pro cent van de totale beddencapa citeit in Cadzand-Bad. kun je daar niet zomaar gemakshalve aan voorbij gaan", aldus een ver bolgen Clyncke maandag in een reactie. Hij heeft zijn standpunt kenbaar gemaakt in een brief aan gedeputeerde staten, burge meester en wethouders van Oostburg en Horeca Nederland. De exploitant van het badhotel staat als enige hotelier uit het kustdorp achter de kuuroord plannen van ontwikkelaar Cad- zand-Projecten. Volgens Clync ke heeft de komst van het zoge heten Cavelot geen nadelig ge volg voor de economische situa tie van de bestaande accommo daties. Hij ziet de bouw van het kuurhotel en 250 bijbehorende recreatiewoningen eerder als een 'verrijking' van het toeris tisch produkt van Cadzand- Bad. Het stoort Clyncke dat hij bij herhaling in één adem wordt genoemd als tegenstander van het plan. Omzetdaling De vijf andere Sterren hebben zich altijd tegen het project ver zet. Cavelot is in hun ogen geen kuuroord, maar slechts een luxe hotel. Van dat type heeft Cad zand-Bad er al genoeg, is hun mening. Ze worden daarin ge sterkt door de vrijdag gepresen teerde onderzoeksresultaten. Horeca Nederland heeft bere kend dat de omzet (in 1992 ruim 9.6 miljoen gulden) van de Ster ren na opening met zeker acht tien procent zal dalen. Het sa menwerkingsverband zou ver volgens minimaal vijfjaar nodig hebben om zich van de klap te herstellen. De Sterren zien daarnaast de uitbreiding van de beddencapa citeit (plus vijftig procent) door de verwezenlijking van Cavelot met argusogen tegemoet, omdat de vraag niet evenredig zal meestijgen, zo blijkt uit het rap port. Volgens de exploitanten van De Blanke Top. Apartotel Noordzee. De Schelde, Het Strandhotel en Hotel Zeebad, heeft een dergelijke ontwikke ling tot gevolg dat ze hun deuren in het winterseizoen moeten sluiten. Het merendeel van het personeel komt dan (tijdelijk) op straat te staan, waarschuwde mr J. G. Hage vrijdag. Clyncke lacht om het 'dreige ment' van zijn collega's. „Dat is klinklare onzin. Als zij straks buiten het seizoen dicht gaan. vraag ik direct een bouwvergun ning aan voor uitbreiding!" Ook burgemeester J. Kruize hecht vooralsnog weinig waarde aan de uitkomsten van het on derzoek. Hij beklemtoont dat de hoteliers de hele materie louter bekijken vanuit hun eigen ge- van een medewerker HULST - Onder het thema 'Rey naert en oude dierenfabels' houdt de plaatselijke Reynaert stichting een drie weken duren de expositie in de bibliotheek in Hulst. De opening van de ten toonstelling wordt zaterdag om 16.00 uur verricht door een af vaardiging van burgemeester en wethouders. De expositie omvat een aardige verzameling werken over het dierenepos. Ook zullen boeken te bezichtigen zijn uit de Zeeuw se bibliotheek in Middelburg, boeken die vanwege hun lite raire waarde normaal achter slot en grendel blijven. Als omlij sting van dit evenement houdt de Reynaertstichting 'voor de tweede keer activiteiten in sa menwerking met de gemeente lijke basisscholen. De doelstelling van de stichting is, het Reynaertverhaal op een zo breed mogelijk basis uit te dragen. De basisscholen krijgen vanaf dinsdag 18 mei bezoek van een dierenfïguur uit het verhaal Poppenkast van onze verslaggever TERNEUZEN - B en w van Ter- neuzen vinden wijziging van de financiering van de Algemene Bijstandswet onaanvaardbaar. In een brief aan de Tweede Ka mer neemt het college stelling tegen het voornemen van de re gering om de gemeenten voor taan voor twintig in plaats van tien procent van de kosten te la ten opdraaien. Terneuzen schaart zich daarmee achter het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het college stelt vast dat de uitbreiding van de ge meentelijke (financiële) betrok kenheid alleen al wordt afgewe zen op grond van het feit dat er de laatste tijd juist sprake is ge weest van uitbreiding van de centrale regelgeving. Dat ging gepaard met het terugdringen van decentrale bestuurlijke be voegdheden. Met andere woor den, de gemeenten hebben steeds minder te zeggen, maar zouden wel dieper in de buidel moeten tasten. B en w van Ter- neuzen staan op het standpunt dat degene die beleidsmatig de meeste verantwoordelijkheid draagt daaruit ook financiële consequenties moet trekken. Ci taat uit de brief: „Gemeenten doen hun best om de Algemene Bijstandswet goed uit te voeren. De beperkte middelen die hen hiervoor ten dienste staan, als mede de overdaad aan onuit voerbare en veel te gedetailleer de regelgeving zorgen echter voor veel belemmeringen." Het college stelt verder vast dat de invloed op de hoogte van de uit keringen en op het aantal 'in stromende' klanten uiterst be perkt is en noemt de invloed op de 'uitstroom' marginaal. En voorts wordt melding ge maakt van enorme problemen, die de sociale diensten ondervin den door de gedetailleerde wet geving en de veel te lage vergoe ding voor apparaatskosten. Met dat alles dient de Tweede Kamer straks bij de discussie over de financiering in het kader van de Bijstandswet terdege re kening te houden, vinden b en w van Terneuzen. kleurde invalshoek. „Hoe je het ook wendt of keert. Horeca Ne derland vertegenwoordigt de be langen van de hoteliers. Als ge meentebestuur probeer je dit soort zaken wat genuanceerder te benaderen." Kruize is even eens niet onder de indruk van het sluitingsdreigement van de vijf Sterren. „Dat is hun veron derstelling. Daar gaan mijn nek haren niet van overeind staan. Al is het alleen maar omdat ik regelmatig naar de kapper ga." Hage betreurt het besluit van Clyncke om uit het samenwer kingsverband te stappen. Hij vestigt er evenwel de aandacht op dat De Wielingen indirect be langen hebben bij de bouw van het. kuuroord. Het plan is name lijk opgezet door de zelfde pro jectontwikkelaar. die op de plaats van het voormalige (oude) badhotel aan de Boule vard een appartementencom plex wil bouwen. Op de kruising Guido Gezellestraat-Frederik van Eedenstraat in Terneuzen komt een nieuwe verkeerslichteninstallatie. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - De verkeerslichteninstallatie op de kruising Guido Gezellestraat-Frederik van Eedenstraat in Terneuzen moet worden vervangen. De regelautomaat was in 1991 al afge schreven en heeft nu veertien jaar dienst gedaan. Met de ver vanging is een bedrag van 120.000 gulden gemoeid. Terneuzen heeft on vijf plaatsen verkeerslichten. Over twee jaar is - volgens het kapitaaluitgavenplan - ook de installatie op de kruising Alvarezlaan-Guido Gezellestraat aan vervanging toe. Als in een later stadium alle installaties van hetzelfde type regel automaat zijn voorzien, kunnen ze worden gekoppeld voor een centrale besturing. Andere ingrijpende verkeersmaatregelen staan er de komende jaren in en om Terneuzen niet op het pro gramma. verklaarde een gemeentelijk woordvoerder maandag. van de Vos Reynaerde. Voor de leerlingen uit de hoogste groe pen wordt een fragment uit het epos voorgelezen. De laagste groepen krijgen het verhaal in de vorm van een pop penkastvoorstelling voorge schoteld. Speciaal voor deze ac tiviteit heeft Marina Stockman de poppen vervaardigd. Deze voorstelling is woensdag 26 mei om 14.00 uur ook in de biblio theek in Hulst te zien. De kinde ren worden eveneens in de gele genheid gesteld op school een te kening of werkstuk over de schelm Reynaert te maken. Een aantal van deze werkstukken wordt vanaf woensdag 26 mei in de bibliotheek tentoongesteld. In het streekmuseum in Hulst wordt tot september eveneens een tentoonstelling aan de Vos gewijd. Naast kinderboeken, zijn er allerlei zaken te bekijken die betrekking hebben op het verhaal. In de toekomst wil de Reynaertstichting haar activi teiten ook op middelbare scho len richten. foto Oscar van Beest De exploitant van de botsauto's is bezig zijn tent af te breken. van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een vecht partij op de jubileumkermis in winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen zijn maandagavond twee lichtgewonden gevallen. De vechtpartij brak uit om streeks zeven uur bij de botsau to's. De toedracht was de ge meentepolitie later op de avond nog niet helemaal duidelijk. Bij de vechtpartij waren een aantal medewerkers van de kermisat tractie en een groepje Terneu- zense jongeren betrokken. In beide kampen viel een gewonde. HULST Rommelmarkt - De Ko ninklijke Stedelijke harmonie houdt zaterdag 22 mei een grote rommelmarkt en fancy-fair. De spulletjes staan opgesteld in en rondom het repetitielokaal aan de IJzerenhandstraat. De opbrengst van de verkoop is bestemd voor het instrumenten fonds van de vereniging. Naast de verkoop van tweedehands nog goed bruikbare spulletjes is er het Rad van Avontuur en kun nen de bezoekers meedoen met allerlei spelletjes. De gehele dag is er live muziek. De rommel markt begint om 10.00 uur en duurt tot 23.00 uur. Beiden moesten zich onder dok tersbehandeling stellen. Bij het treffen werd een fiets door de ruit van de kassa ge gooid. Volgens getuigen zijn ver schillende jongeren vervolgens met wat geld en muntjes voor de botsauto's aan de haal gegaan. De betrokken kermisexploitant legde zijn attractie direct stil en brak de tent vervolgens af. Van daag (dinsdag) doet hij aangifte bij de politie. De vechtpartij zorgde voor de nodige commotie op het kermisterrein, maar de politie wist de gemoederen snel te sussen. Het bestuur van de winkeliers vereniging Zuidpolderpleegt vandaag overleg met de politie. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Kinder volksdansgroep De Babbelaars uit Heinkenszand vertrekt zon dag 16 mei naar Turkije om deel te nemen aan The Fonged Inter national Children's Festival. Dit festival duurt van woens dag 19 mei tot zondag 23 mei. Daaraan voorafgaand treden de dansers uit Heinkenszand dins dag 18 mei op voor minister-pre sident Lubbers en minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken in het Museum for Tur kish and Islamic Arts in Istan bul^ De groep uit Zuid-Beveland gaat met veertien jongeren, in de leeftijd van 7 tot 17 jaar, naar Turkije. Ze brengen onder lei ding van dansleidster Irene Hoo- genboom een programma van Nederlandse en Zeeuwse dansen op het podium. De dansers dra gen daarbij originele Zeeuwse klederdrachten uit verschillen de delen van de provincie. Aan het festival doen twintig groepen uit de hele wereld mee. Nederland wordt daarbij verte genwoordigd door De Babbe laars en de Turks/Nederlandse dansgroep-Zan uit Utrecht. Inbraken in twee bedrijven in Terneuzen TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde is ingebroken in twee bedrijven in Terneuzen. Aan de Dokweg verschafte men zich toegang tot een bedrijfs- kantoor door een ruit te force ren. De dieven gingen er van door met een videorecorder, di verse relatiegeschenken en een nog onbekend bedrag aan munt geld. Bij een bedrijf aan de Industrie weg paste de dader(s) dezelfde methode toe om het gebouw bin nen te komen. De buit was een geldkistje met ruim 300 gulden en postzegels. Sas van Gent huldigt de sportcoryfeeën SAS VAN GENT - De sportkam- pioenen 1992 uit de gemeente Sas van Gent worden dinsdag 18 mei gehuldigd in het cultureel centrum De Speije. PSV-voet- baller Adrie van Tiggelen is als speciale gast bij deze huldiging aanwezig. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur. Themamiddag over buddywerk in Terneuzen TERNEUZEN - De Nederland se vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit-COC houdt zondag 16 mei een themamid dag over het buddywerk. Tij dens de bijeenkomst wordt over buddy's (maatjes) gesproken die aids-patiënten helpen, onder steunen en gezelschap houden. Aan het woord komen onder meer de coördinator van het buddywerk in Zeeland en een buddy pit Antwerpen. De the mamiddag wordt gehouden in het multifunctioneel centrum De Triangel aan de Korte Kerk straat en begint om 15.00 uur. van onze verslaggever AXEL - In de gemeente Axel is een nieuwe ondernemersver eniging opgericht, die in de laatste week van mei voor het eerst in een algemene ledenver gadering bij elkaar komt om een naam te kiezen. De vereni ging heeft inmiddels 83 leden en gaat tal van activiteiten organi seren en zich bezighouden met de promotie van de gemeente Axel in de regio. Het voorlopige bestuur van de nieuwe ondernemersvereniging- bestaat uit zeven leden, die hun sporen hebben verdiend bij or ganisaties als het Overlegplat form Axel Promotie, de VW. de afdeling Axel van het KNOV en het Streekcentrum Axel. Voor zitter T. Marteijn van het voorlo pige bestuur: „De nieuwe vereni ging is voorlopig niet meer dan een samenwerkingsverband tus sen de verschillende organisa ties. Na een jaar gaan we bekij ken welke resultaten de nieuwe middenstandsvereniging heeft geboekt. Als die evaluatie posi tief uitvalt is het de bedoeling tot een echte fusie te komen. Al leen de VVV blijft dan zelfstan dig voortbestaan." Marteijn geeft aan dat er jaren lang een aantal clubs naast el kaar bestonden, die vaak passief bleven omdat ze dachten dat een andere vereniging of stich ting de organisatie van een be paalde activiteit wel op zich zou nemen. „Het gevolg was dat er soms helemaal niets gebeurde", zegt Marteijn. „Zelf ben ik bij voorbeeld weieens op een beurs geweest waar de meeste Zeeuws- Vlaamse gemeenten aanwezig Opening nieuw welzijnspand uitgesteld BIERVLIET - De officiële ope ning van de gloednieuwe wel- zijnsaccommodatie in Biervliet gaat vrijdagavond niet door. Er wordt gezocht naar een nieuwe datum. De opening is uitgesteld op ver zoek van b en w van Terneuzen. De collegeleden hadden eerder al andere afspraken gemaakt. Omdat de gemeente diep in de buidel heeft moeten tasten voor de financiering van het welzijns- centrum, stelden b en w er prijs op de openingsplechtigheid bij te wonen. Maar dan wel op een andere datum. In overleg met het college wordt daar nog naar gezocht. Vrijdag is er, als pleister op de wonde, wel 'open huis'. Vanaf 19.30 uur zijn belangstel lenden welkom in het Dorps huis. KR waren, maar waar Axel schift de door afwezigheid." De initiatiefnemers hebber, litt het opzetten van een nit.- VV1 middenstandsorganisatie pro de verenigingsvorm gefe- hel omdat die het meest demo; De I tisch is. Marteijn: „Het bes;; jem van een stichting kan voor; pro' groot deel autonoom functie- lijd, ren. Voor het bestuur van: drij vereniging gelden echter aai naai regels. Als de verenigingslK .Uns dat wensen moet zo'n bes:, dal i verantwoording a Heggen j? Zeel het te voeren beleid en ocs past men verplicht de achterbs; k«a nanciële overzichten te ner: strekken." spet Oldtimers [f,' Het oldtimers-festival oprf,lli melvaartsdag is één van de;Bort ste activiteiten waaraan Fan' nieuwe ondernemersvereni; ïnl haar medewerking verleent.'; riui dere aandachtspunten van w"c' organisatie zijn de maralh '0()r markt eind juli en het jfa? terklaasfeest en de nachtnn in december. Marteijn: Krci voor de langere termijn y; we een beleid ontwikkelen zouden we bijvoorbeeld kun: - bijdragen aan de ontwikkeü van de recreatieve mogelijü t den in de gemeente Axel ens licht is het mogelijk planna jL ontwerpen voor de privatise LH van de Axelse kermis. Voor-q willen we echter niet teveel! op onze vork nemen. Late: eerst maar een jaartje a welke activiteiten we als ging kunnen behappen, Das kunnen we altijd nog verder ken." fokk Diamanten bruiloft in Borssele BORSSELE - Het echt paar Paardekooper B Borssele vierde ma2i dag het diamanten b welijksfeest. De bruidi gom J. Paardekooper! jaar) is geboren in Bou sele en werkte tot zip i R pensionering in de la» I k J bouw. Zijn evenos) echtgenote M. Paan', kooper-Bras komt KJ spronkelijk uit bl land. V JKI Het paar woont al bp zestig jaar in dezeÉè VKiLUi woning in Borssele. K (omte heeft drie kinderen, at kleinkinderen en tr; achterkleinkinderen teper S-Ki 'M lerde i ppi lerm 225 gr 380h van onze verslaggever RENESSE - De gemeente Wes- terschouwen heeft een plan ge maakt voor een grondige aan pak van de Johan Willem Friso weg in Renesse. Het is de bedoe ling groot onderhoud te com bineren met een herinrichting tot woonerf. Tegelijk zouden daarbij snelheidsremmende voorzieningen kunnen worden aangebracht op de Mauritsweg. Het plan wordt maandag 17 mei voorgelegd aan de gemeente raad. B en w stellen dat de J. W. Friso weg hard aan renovatie toe is. De rijbaan is verzakt en de trot toirs liggen er ook niet meer bij zoals het moet. Bij de herinrich ting wordt zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van de bestaan de verharding. Door de herin richting moet de straat vooral voor voetgangers en spelende kinderen veiliger Voorts moet de woonfucn beter door uit de verf kom-: - IS 024 k AXEL Geboren: Maartje K.. dv A. K. Dieleman en A. Dieleman: Pier- Paul D. R., zv R. Antheunis en E. te Wieske; Romana A. G„ dv F. A. P. Vernimmen en E. P. J. van Acker. Ondertrouw: K. D'Hont en I. C. Berkenhout; P. J. A. Nys en C. R. W. van Waes. Getrouwd: J. Fondse en R. M. Tieleman; L. J. van den Berge en K. E. Lindeman; M. S. Rijckaerd en A. Elderson. Basisschool De voorziene snelheidsret op de Mauritsweg moetë weg veiliger maken voor: me de leerlingen van school 't Staepel'of. Wanne dorpshart door wegonileffi is afgesloten, kan hetert zijn met auto's, aldus een?: voerder van de gemeente, Er zijn in totaal drie plate:: h dacht, uitgevoerd in klinïej harding, en aan te buurt van de school. Ooi sluipverkeer tussen de SIB 286-31) en de Laone dat over de Mi: weg rijdt, moet hierdta moedigd worden. De raadsvergadering maandag gehouden in meentehuis in Burgii-8 rit stede en begint om 19.301? teo, ,\t (60, C 110371 300-63 Ter voldoening aan het bepaalde in artikel '26 van het 'Besluit algemene bepalingen inzake het weg verkeer' maken burgemeester en wethouders be kend, dat op 7 mei 1993 onderstaande verkeersbe- sluiten zijn genomen. Daartegen kan door iedere belanghebbende bij de Kroon beroep worden ingesteld binnen 30 da gen na heden. Het beroepschrift moet worden in gediend bij de afdeling voor de Geschillen van Be stuur van de Raad van State, postbus 20019 te 2500 EA 's-Gravenhage. a. door verwijdering van bord El van bijlage 1 van het 'Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens 1990' geplaatst krachtens hun be sluit van 29 november 1971 het parkeerverbod aan beide zijden van de parallelweg van de Fri- sostraat, op te heffen; b. dóór plaatsing van bord El van bijlage 1 van het 'Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens 1990' het parkeren aan de westzijde van het westelijke straatgedeelte van Baudeloo, gelegen tussen het meest noordwestelijke punt van het perceel Baudeloo 17 en de Lange Bellingstraat, te verbieden. Hulst, 11 mei 1993 Burgemeester en wethouders van Hulst, de burgemeester, mr. dr. A. A. L. G. M. Kessen: de secretaris. mr. H. J. van Geesbergen. (-112 18240 313-24- U)sl;b bo: Jtsk cl Ik 244, k) Ml ex i 25.0 64,42] KCS.4I Èo.n AAA v Hl 12( 211-2; »kr.r tegroi leogeli 15-17, '15225 "»145- '40-140, 4610. i 4445 W-143 lunv. Unv. 77 5.415 ''«eik *B,g "fiengi X14 J' 22 't;aari Kt in tan-v 3 kOl.aa nl 5 tftieOl ft'GHC i^Ba

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28