Bruinisse wil dorpsplan opstellen Stoplichten aan vervanging toe Plan voor onderhoud en herinrichting van Frisoweg in Renesse Expositie in Hulst over Reynaert en andere dierenfabels Protest Terneuzen tegen verdeelsleutel voor Bijstandswet Opdoen van contacten staat voorop Kindervolksdansers Heinkenszand geveim optredens in Turkije* r Gemeente zoekt handvat om leefbaarheid dorp te waarborgen gemeente brouwershaven gemeente brouwershaven van onze verslaggever BRUINISSE - Burgemeester en wethouders van Bruinisse ko men op korte termijn in de ge meenteraad met een voorstel voor opstelling van een dorps plan. De gemeentelijke commis sie financiën heeft hierover maandagavond in positieve zin geadviseerd. Een dorpsplan biedt een goed handvat voor be houd en/of verbetering van de leefbaarheid van het dorp, oor deelde de commissie. Doel van een dorpsplan is dat een samenhangende visie wordt geboden op toekomstige maat regelen in de gemeente op ge bied van bijvoorbeeld verkeer, wonen, werken en openbare voorzieningen. Aan de opstel ling van het plan moet een in ventarisatie van behoeften on der de bevolking voorafgaan. De belangen van de verschillen de inwoners kunnen doorklin ken via hoorzittingen die op het programma staan en via een nog in het leven te roepen commis sie. Als basis hiervoor kan de reeds bestaande commissie her inrichting dorpskern dienen, suggereerde burgemeester A. Vogelaar. Hieraan kunnen leden worden toegevoegd van bijvoorbeeld provincie, vrouwen-adviescom missie en verkeerscommissie, naast mensen met een speci fieke deskundigheid op het ge bied van dorpsplannen. Vogelaar dacht aan in elk geval twee hoorzittingen: een voor de inventarisatie van wensen en een als het eerste ontwcrp-plan gereed is. Het ligt overigens geenszins in de verwachting dat wat in het definitieve dorpsplan staat aangegeven, ook zonder meer allemaal wordt gereali seerd. Op basis van de financiële mogelijkheden kan de gemeente een uitvoeringsprogramma ma ken waarin prioriteiten staan aangegeven, stelde de burge meester. de wet geen mogelijkheden dat te verbieden, erkende hij, maar hij oordeelde wel dat dat hij nu op principiële gronden geen me dewerking kan verlenen aan de uitbreidingsplannen. Hij zag op de betrokken locatie voorts liever woningbouw en wilde van Vogelaar weten of de Zondag van onze verslaggever RENESSE - De gemeente Wes- terschouwen heeft een plan ge maakt voor een grondige aan pak van de Johan Willem Friso weg in Renesse. Het is de bedoe ling groot onderhoud te com bineren met een herinrichting tot woonerf. Tegelijk zouden daarbij snelheidsremmende voorzieningen kunnen worden aangebracht op de Mauritsweg. Het plan wordt maandag 17 mei voorgelegd aan de gemeente raad. B en w stellen dat de J. W. Friso weg hard aan renovatie toe is. De rijbaan is verzakt en de trot toirs liggen er ook niet meer bij zoals het moet. Bij de herinrich ting wordt zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van de bestaan de verharding. Door de herin richting moet de straat vooral voor voetgangers en spelende van een medewerker HULST - Onder het thema 'Rey naert en oude dierenfabels' houdt de plaatselijke Reynaert- stichting een drie weken duren de expositie in de bibliotheek in Hulst. De opening van de ten toonstelling wordt zaterdag om 16.00 uur verricht door een af vaardiging van burgemeester en wethouders. De expositie omvat een aardige verzameling werken over het dierenepos. Ook zullen boeken te bezichtigen zijn uit de Zeeuw se bibliotheek in Middelburg, boeken die vanwege hun lite raire waarde normaal achter slot en grendel blijven. Als omlij sting van dit evenement houdt de Reynaertstichting voor de tweede keer activiteiten in sa menwerking met de gemeente lijke basisscholen. De doelstelling van de stichting is, het Reynaertverhaal op een zo breed mogelijk basis uit te dragen. De basisscholen krijgen vanaf dinsdag 18 mei bezoek van een dierenfiguur uit het verhaal van onze verslaggever TERNEUZEN - B en w van Ter- neuzen vinden wijziging van de financiering van de Algemene Bijstandswet onaanvaardbaar. In een brief aan de Tweede Ka mer neemt het college stelling tegen het voornemen van de re gering om de gemeenten voor taan voor twintig in plaats van tien procent van de kosten te la ten opdraaien. Terneuzen schaart zich daarmee achter het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het college stelt vast dat de uitbreiding van de ge meentelijke (financiële) betrok kenheid alleen al wordt afgewe zen op grond van het feit dat er de laatste tijd juist sprake is ge weest van uitbreiding van de centrale regelgeving. Dat ging gepaard met het terugdringen van decentrale bestuurlijke be voegdheden. Met andere woor den, de gemeenten hebben steeds minder te zeggen, maar zouden wel dieper in de buidel moeten tasten. B en w van Ter- neuzen staan op het standpunt grond in dat geval meer zou op brengen. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Uitgaande van de grondprijzen in de wijk Rie- kusweel zou de verkoopwaarde zo'n 180.000 gulden zijn. De ten nisclub komt voor 43.000 gulden weg, maai- dan hoeft de gemeen te in elk geval geen maatregelen te treffen om het terrein bouw rijp te maken. Een belangrijk argument ten gunste van verkoop aan de ten nisclub vond Vogelaar dat die geen andere uitbreidingsmoge lijkheid heeft. Het zou zijns in ziens onredelijk zijn - vooral ook financieel - de vereniging te zeg- De voorgenomen verkoop van grond door de gemeente aan de plaatselijke tennisvereniging Bru-tèn stuitte op weerstand bij G. E. Houtekamer van de refor matorische fractie. Het zat hem dwars dat er ook op zondag wordt gespeeld. Weliswaar biedt kinderen veiliger worden. Voorts moet de woonfunctie er beter door uit de verf komen. Basisschool De voorziene snelheidsremmers op de Mauritsweg moeten de weg veiliger maken voor met na me de leerlingen van basis school 't Staepel'of. Wanneer het dorpshart door wegomleidingen is afgesloten, kan het er erg druk zijn met auto's, aldus een woord voerder van de gemeente. Er zijn in totaal drie plateaus be dacht, uitgevoerd in klinkerver- harding, en aan te leggen in de buurt van de school. Ook het sluipverkeer tussen de Stoofweg en de Laone dat over de Maurits weg rijdt, moet hierdoor ont moedigd worden. De raadsvergadering wordt maandag gehouden in het ge meentehuis in Burgh-Haam- stede en begint om 19.30 uur. van de Vos Reynaerde. Voor de leerlingen uit de hoogste groe pen wordt een fragment uit het epos voorgelezen. Poppenkast De laagste groepen krijgen het verhaal in de vorm van een pop penkastvoorstelling voorge schoteld. Speciaal voor deze ac tiviteit heeft Marina Stockman de poppen vervaardigd. Deze voorstelling is woensdag 26 mei om 14.00 uur ook in de biblio theek in Hulst te zien. De kinde ren worden eveneens in de gele genheid gesteld op school een te kening of werkstuk over de schelm Reynaert te maken. Een aantal van deze werkstukken wordt vanaf woensdag 26 mei in de bibliotheek tentoongesteld. In het streekmuseum in Hulst wordt tot september eveneens een tentoonstelling aan de Vos gewijd. Naast kinderboeken, zijn er allerlei zaken te bekijken die betrekking hebben op het verhaal. In de toekomst wil de Reynaertstichting haar activi teiten ook op middelbare scho len richten. dat degene die beleidsmatig de meeste verantwoordelijkheid draagt daaruit ook financiële consequenties moet trekken. Ci taat uit de brief: „Gemeenten doen hun best om de Algemene Bijstandswet goed uit te voeren. De beperkte middelen die hen hiervoor ten dienste staan, als mede de overdaad aan onuit voerbare en veel te gedetailleer de regelgeving zorgen echter voor veel belemmeringen." Het college stelt verder vast dat de invloed op de hoogte van de uit keringen en op het aantal 'in stromende' klanten uiterst be perkt is en noemt de invloed op de 'uitstroom' marginaal. En voorts wordt melding ge maakt van enonne problemen, die de sociale diensten ondervin den door de gedetailleerde wet geving en de veel te lage vergoe ding voor apparaatskosten. Met dat alles dient de Tweede Kamer straks bij de discussie over de financiering in het kader van de Bijstandswet terdege re kening te houden, vinden b en w van Terneuzen. - ï"- - ij* Op de kruising Guido Gezellestraat-Frederik van Eedenstraat in Terneuzen komt een nieuwe verkeerslichteninstallatie. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - De verkeerslichteninstallatie op de kruising Guido Gezellestraat-Frederik van Eedenstraat in Terneuzen moet worden vervangen. De regelautomaat was in 1991 al afge schreven en heeft nu veertien jaar dienst gedaan. Met de ver vanging is een bedrag van 120.000 gulden gemoeid. Terneuzen heeft on vijf plaatsen verkeerslichten. Over twee jaar is - volgens het kapitaaluitgavenplan - ook de installatie op de kruising Alvarezlaan-Guido Gezellestraat aan vervanging toe. Als in een later stadium alle installaties van hetzelfde type regel automaat zijn voorzien, kunnen ze worden gekoppeld voor een centrale besturing. Andere ingrijpende verkeersmaatregelen staan er de komende jaren in en om Terneuzen niet op het pro gramma, verklaarde een gemeentelijk woordvoerder maandag. Dankzij het project dagverzorging krijgen de ouderen in Zierikzee de mogelijkheid te knutselen ofte handwerken. foto Pieter Honhoff Vijf jaar dagverzorging in Zierikzee van onze ZIERIKZEE - Mevrouw A. L. Dalebout uit Noordgouwe zit aan tafel te breien. Ze maakt allemaal kleine lapjes die straks gezamenlijk een sprei zullen vormen. Twee keer per week komt ze naar Zierikzee in het kader van het project dagverzorging voor zelfstan dig wonende ouderen, dat nu vijf jaar bestaat. Dan is ze even uit de dagelijkse sleur. Samen met zo'n vijftien an dere ouderen neemt zij deel aan dit project in bejaarden centrum De Wieken in Zierik zee. Het is een groot succes, vindt activiteitenbegeleidster T. Goedegebure. „Het biedt ouderen de mogelijkheid lan ger zelfstandig te blijven wo nen." De deelnemers hebben om diverse redenen deze extra aandacht nodig. Goedegebure noemt als voorbeelden een zaamheid, lichamelijke pro blemen, contactproblemen of te zware belasting voor de partner. De ouderen krijgen 's morgens de mogelijkheid te knutselen of te handwerken. Aan welke activiteit wordt deelgenomen. hangt af van de individuele wensen en behoeften. Het stre ven is deze activiteiten zoveel mogelijk te laten aansluiten bij hobby's of beroep. Secuur L. Quant bijvoorbeeld was vroeger timmerman. Nu houdt hij zich twee dagen per week bezig met houtbewerking. Vooral houtbranden vindt hij leuk. Secuur trekt hij een teke ning op hout over met een gloeiend hete pen. Zo brandt hij een rozenmotief in het hout. Over de dagverzorging is hij positief. Omdat hij moeilijk kan lopen, zit hij hele dagen thuis en spreekt daardoor wei nig mensen. Nu doet hij nieuwe contacten op. „Ik vind dat geweldig. Je krijgt er an dere inzichten door. Ik vind de dagverzorging een grote uit komst." Dat vindt ook M. C. Hooge- veen. Zij woont in Zierikzee bij haar dochter. „Die zit altijd met mij opgescheept. Het is voor haar goed als ik eens weg ben. Maar ik vind het zelf ook leuk hóór. Ik kijk echt naar de maandag en donderdag uit." De Zierikzeese houdt zich on der meer bezig met het weven van schildpadden. Ze heeft er al een groot aantal gemaakt. „Ik neem m'n werk mee naar huis. Anders zit ik maar wat voor het raam te niksen. Ik kan al zo moeilijk stilzitten." Hulpverlening Hoogeveen is deelnemer aan dit project sinds de oprichting. „Maar in principe is het een tij delijke vorm van hulpverle ning". benadrukt begeleidster Goedegebure. „We proberen mensen terug te helpen in de maatschappij en hun zelfstan digheid te herstellen. Belang rijk is wel dat dit gebeurt in een vertrouwde en ontspan nen sfeer." Het effect van de dagzorg is groot, vindt Goedegebure. Mensen hebben er volgens haar veel aan. „De ouderen le ren beter voor zichzelf op te komen. Maar ook de zelfzorg wordt beter. Ze ontmoeten die dag mensen, dus willen ze er goed uitzien. Mensen knappen er echt van op." Het werk is het middel om met elkaar in contact te komen. Het gaat in eerste instantie niet om het leren handwerken of houtbranden, maar om het opdoen van contacten, om de gesprekken die tijdens de acti viteiten plaatsvinden. Discussie Het tempo ligt dan ook niet hoog. Regelmatig wordt het werk neergelegd voor een dis cussie over de voetbalwed strijd tussen Ajax en Feye- noord, een geanimeerd ge sprek over een gezamenlijke feestavond of een vooruitblik op de komende bewegingsac tiviteiten. Vooral J. Horst uit Renesse zegt moeite te hebben met de oefeningen die de groep doet tijdens het meer bewegen voor ouderen. „Die opdrachten vind ik het enige moeilijke hier. Ik kan niet aan alles mee doen. maar ik probeer het wel." En dat is volgens Goedege bure nou juist de bedoeling. „De deelnemers denken wel eens dat ze iets niet kunnen. Maar wanneer ze het een an der zien doen, willen ze het ook proberen en lukt het vaak toch. Zo stimuleren ze elkaar en verleggen ze steeds hun grenzen." gen dat ze maar op een andere locatie opnieuw moet beginnen. De overige commissieleden had den geen principiële bezwaren. Wel liepen de meningen uiteen over de gewenste minimale breedte van de groenstrook tus sen het tenniscomplex en de Dr De Kockstraat. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Kinder volksdansgroep De Babbelaars uit Heinkenszand vertrekt zon dag 16 mei naar Turkije om deel te nemen aan The Fonged Inter national Children's Festival. Dit festival duurt van woens dag 19 mei tot zondag 23 mei. Daaraan voorafgaand treden de dansers uit Heinkenszand dins dag 18 mei op voor minister-pre sident Lubbers en minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken in het Museum for Tur kish and Islamic Arts in Istan bul. De groep uit Zuid-Beveland gaat met veertien jongeren, in de leeftijd van 7 tot 17 jaar, naar Turkije. Ze brengen onder lei ding van dansleidster Irene Hoo- genboom een programma van Nederlandse en Zeeuwse dansen op het podium. De dansers dra gen daarbij originele Zeeuwse Opslagloods in Sluis bij brand vernield van onze verslaggever SLUIS - Een felle uitslaande brand heeft maandagavond laat een opslagloods van Hout industrie Sluis aan de Niemv- straat volledig vernield. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het vuur onstond even voor elf uur. Over de mogelijke oorzaak en de precieze omvang van de schade kon de brandweer nog geen mededelingen doen. Blik seminslag werd niet uitgesloten. Een klein kwartier na het uitbre ken van de brand was de op slagloods al bijna geheel in as opgegaan. De korpsen van Sluis en Aardenburg concentreerden zich daarom op de omliggende gebouwen. Het kantoor van de houtfabriek liep nog schade op, maar werd grotendeels gered van vernietiging. De overige belendende panden (waaronder het aannemingsbe drijf Leenhouts) liepen geen di rect gevaar. Op het moment van de brand was het nagenoeg windstil, wat de kans verkleinde dat het vuur zou overslaan. Wel was er nog geruime tijd sprake van een forse rookontwikkeling. De brandweer was ter plekke met twee bluswagens. klederdrachten' uit verschil; Sli de delen van de provincie. Aan het festival doen twi groepen uit de hele wereld i Nederland wordt daarbij genwoordigd door De laars en de Turks/Nederte dansgroep Zan uit Utrecht. [RL itte FD -II i® tP' Inbraken in twee bedrijven in Terneuzen dit ij* al. ingc it d' rib TERNEUZEN - Afgel; weekeinde is ingebrokcE twee bedrijven in Terneu Aan de Dokweg verschaftei zich toegang tot een bedi kantoor door een ruit tefi ren. De dieven gingen door met een videorecordei verse relatiegeschenken en nog onbekend bedrag aam geld. Bij een bedrijf aan de Indu'C weg paste de dader(s) dea hl methode toe om het gebous ieni nen te komen. De buit was pr(jf geldkistje met ruim 300 gul en postzegels. OUD-VOS SEMEEI ri Circus Bavaria - Cms varia slaat vrijdag 14 mei tenten op in Oud-Vossec Dit gebeurt op het traprt aan de Patrijzenweg. De stelling begint om 16.15 uui| nlie ordi tni inde: i h Diamanten bruiloft in Borssele BORSSELE Het eclil- paar Paardekooper uil Borssele vierde maan dag het diamanten lu nik welijksfeest. De bruid: ,100 gom J. Paardekooper^ j jaar) is geboren in Bon per sele en werkte tot zi; eierdi pensionering in de lad »roul bouw. Zijn evenoua echtgenote M. Paardo kooper-Bras komt o» spronkelijk uit land. Het paar woont al bij zestig jaar in deze: woning in Borssele. heeft drie kinderen, kleinkinderen en 6 achterkleinkinderen'! ereidi; aal di erdcec ijiingi fcror 25 g-c I VOORBEREIDINGSBESLUIT De burgemeester van Brouwershaven maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat vanaf 13 mei 1993 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen de besluiten van de gemeente raad van 26 april 1993, nrs. 7 en 8, waarbij op grond van artikel 21 van genoemde wet wordt verklaard, dat herzieningen worden voorbereid van de na volgende bestemmingsplannen: 1. Schuddebeurs, voor het perceel grond, kadas traal bekend gemeente Brouwershaven, sectie H nr. 421 gedeeltelijk, plaatselijk bekend Don- kereweg 53a te Schuddebeurs: 2. Brouwershaven Kom, voor een perceel grond, kadastraal bekend gemeente Brouwershaven, sectie C nr. 2403, C nr. 2701 gedeeltelijk en C nr. 2854, gedeeltelijk, plaatselijk bekend Nieuw- straat 12 te Brouwershaven een en ander zoals op de bij deze besluiten beho rende tekening gearceerd is aangegeven. Brouwershaven, 11 mei 1993. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère BILLVG 61T6C II25-3: r 1.18 IV 82.2) 0.175 5490-4 o;'ii, e: fcnati (10,29 ,37/40 n.47/5 I205-: «kg. H12, i Eiö2: .26 9 86 •243, li sl: ko s.mid's 'bos, itskoc Ikrt Riek H.kl.v lex.kr OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Brouwershaven brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 13 mei gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een bouwplan, ingediend door de heer J. W. de Keijzer te Renesse voor het bouwen van 3 woningen en 3 garageboxen op het perceel Donkereweg 53a te Schuddebeurs. kadas traal bekend gemeente Brouwershaven, sectie H. nr. 421 gedeeltelijk. Dit bouwplan is voorgenomen op grond met een bestemming voor 'erf, ingevolge het vigerende bestemmingsplan Schuddebeurs. Nodig zou evenwel zijn een bestemming voor woondoelein- den. In verband hiermede is een herziening van dit be stemmingsplan in voorbereiding, waartoe door de raad bij besluit van 26 april 1993 een zgn. voor- bereidingsbesluit is vastgesteld. Daar het bouwplan met deze voorgenomen her ziening wel in overeenstemming is, hebben burge meester en wethouders besloten middels toepas sing van de procedure geregeld in artikel 19a der Wet op de ruimtelijke ordening vrijstelling te ver lenen van het bestemmingsplan, teneinde daarna de gevraagde vergunning te kunnen verlenen me! inachtneming van het bepaalde in artikel 19 dar genoemde wet, juncto artikel 50. lid 6. van deW> ningwet. Gedurende bovengenoemde termijn, van 13 tot en met 26 mei 1993, bestaat voor een ieder df mogelijkheid schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van vrijstelling in te dienen bij het collega van burgemeester en wethouders, Postbus -<>, 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 11 mei 1993. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère 1,421-2 Mil doom lam*. 9. to. 401 JS8 kg '11150 W wit 540-6(1 'aai lei: W70, >1630, -midi «2 kg 1126-1 111-255, rod ifroem k bc wj 98-11: l uien ïgelui' *17, a; anv. 4 375 bc 1st: a 15225 2' 145-14 ■40. a «berg <"4581 143, aa inv. 4.i "IV- 77.8' •415 st ïfikeb öï-grof fcöas l!4ds >'872 ftaanv 15-23, 24(1.; »»0L1 P GI Nüarr, Oelsa ICaldel boo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24