Dorpshuis Baarland gesloopt Met frisse moed door de weilanden Buitenbad in Kapelle gaat rond Pinksteren weer open Plan herinrichting van Frisoweg in Renesse Kindervolksdansers Heinkenszand geven optredens in Turkije Expositie in Hulst over Reynaert en andere dierenfabels Protest Terneuzen tegen verdeelsleutel voor Bijstandswet streek 12 Indeling nieuwe accommodatie nog niet helemaal duidelijk mmmmM BSggnHHHKSHHHHHIi B WÊÊÊÊ&ËËM :%MÊm gemeente brouwershaven DINSDAG 11 MEI 1993 van onze verslaggeefster BAARLAND - Het oude dorps huis van Baarland ligt volledig plat. Tvvee weken geleden werd het gebouw gesloten; begin vol gend jaar gaat de nieuwe ac commodatie open. In het toe komstige verenigingsgebouw komen onder andere een ont moetingsruimte. een grote zaal voor sportactiviteiten, de jeugdsoos, een artsenkamer en een kamer voor het Kruiswerk. Volledige overeenstemming over de inrichting van het nieuwe dorpshuis is er nog niet. De jeugdsoos The Village Gang is bang dat ze er wat al te be kaaid afkomt. De soos wil graag een extra bergruimte. De jonge- rensoos heeft daar herhaaldelijk voor gepleit, onder meer via een handtekeningenactie. The Village Gang vreest voor het voortbestaan van de jeugd soos als zij geen extra ruimte krijgt voor onder andere het op slaan van apparatuur. Volgens de gemeentevoorlichtster van Borsele zijn er nog geen toezeg gingen gedaan aan de jeugd soos; ..Financieel gezien is het nog niet duidelijk of een extra bergruimte mogelijk is, maar we proberen een bevredigende op lossing te vinden voor beide par tijen." Diamanten bruiloft in Borssele BORSSELE - Het echt paar Paardekooper uit Borssele vierde maan dag het diamanten hu welijksfeest. De bruide gom J. Paardekooper (84 jaar) is geboren in Bors sele en werkte tot zijn pensionering in de land bouw. Zijn evenoude echtgenote M. Paarde- kooper-Bras komt oor spronkelijk uit Baar land. Het paar woont al bijna zestig jaar in dezelfde woning in Borssele. Het heeft drie kinderen, acht kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Het Kruiswerk en de huisarts, die tot voor kort gebruik maak ten van het kruisgebouwtje naast het bestaande vereni gingsgebouw, krijgen in de toe komst ook een plaats in het dorpshuis. In de tussentijd wijkt het Kruiswerk uit naar 's-Gra- venpolder en de huisarts naar Hoedekenskerke. De nieuwbouw van het dorps huis brengt nogal wat ongemak ken met zich mee voor het ver enigingsleven. De plaatselijke verenigingen moeten nu omzien naar een tijdelijk onderdak. Een aantal verenigingen heeft daar voor inmiddels een oplossing ge vonden. Inbraken in twee bedrijven in Terneuzen TERNEUZEN - Afgelopen weekeinde is ingebroken in twee bedrijven in Terneuzen. Aan de Dokweg verschafte men zich toegang tot een bedrijfs- kantoor door een ruit te force ren. De dieven gingen er van door met een videorecorder, di verse relatiegeschenken en een nog onbekend bedrag aan munt geld. Bij een bedrijf aan de Industrie weg paste de daderisi dezelfde methode toe om het gebouw bin nen te komen. De buit was een geldkistje met ruim 300 gulden en postzegels. Opening nieuw welzijnspand De muziekvereniging Prinses Juliana oefent al weer een paar weken in de garage van de secre taris, mevrouw F. la Grand- Schuur. „Wij krijgen in januari -net als de gymnastiekvereni ging en de EHBO - een voorlo pige oefenruimte in basisschool De Berenburcht te Baarland. Dit duurt een aantal maanden omdat er nog meer verenigingen om onderdak zitten te springen. De gemeente Borsele wil eerst alle plaatselijke verenigingen benaderen voordat ze ruimtes toewijzen, om scheve gezichten te voorkomen. Daarom is het nu met oefenen wat behelpen." De ouderensoos heeft inmiddels een onderkomen gevonden bij het huis van voorzitter C. de Vriend. De leegstaande bollen- loods doet, 'zolang het niet te uitgesteld BIERVLIET - De officiële ope ning van de gloednieuwe wel- zijnsaccommodatie in Biervliet gaat vrijdagavond niet door. Er wordt gezocht naar een nieuwe datum. De opening is uitgesteld op ver zoek van b en w van Terneuzen. De collegeleden hadden eerder al andere afspraken gemaakt. Omdat de gemeente diep in de buidel heeft moeten tasten voor de financiering van het welzijns- centrum, stelden b en w er prijs op de openingsplechtigheid bij te wonen Maar dan wel op een andere datum. In overleg met het college wordt daar nog naar gezocht. van onze verslaggever RENESSE - De gemeente Wes- terschouwen heeft een plan ge maakt voor een grondige aan pak van de Johan Willem Friso weg in Renesse. Het is de bedoe ling groot onderhoud te com bineren met een herinrichting tot woonerf. Tegelijk zouden daarbij snelheidsremmende voorzieningen kunnen worden aangebracht op de Mauritsweg. Het plan wordt maandag 17 mei voorgelegd aan de gemeente raad. B en w stellen dat de J. W. Friso weg hard aan renovatie toe is. De rijbaan is verzakt en de trot toirs liggen er ook niet meer bij zoals het moet. Bij de herinrich ting wordt zoveel mogelijk ge bruik gemaakt van de bestaan de verharding. Door de herin richting moet de straat vooral voor voetgangers en spelende kinderen veiliger worden. Voorts moet de woonfunctie er beter door uit de verf komen. De voorziene snelheidsremmers op de Mauritsweg moeten de weg veiliger maken voor met na me de leerlingen van basis school 't Staepel'of. Wanneer het dorpshart door wegomleidingen is afgesloten, kan het er erg druk zijn met auto's, aldus een woord voerder van de gemeente. Er zijn in totaal drie plateaus be dacht, uitgevoerd in klinkerver harding, en aan te leggen in de buurt van de school. Ook het sluipverkeer tussen de Stoofweg en de Laone dat over de Maurits weg rijdt, moet hierdoor ont moedigd worden. De raadsvergadering wordt maandag gehouden in het ge meentehuis in Burgh-Haam- stede en begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster KAPELLE - Het Kapelse bui tenbad gaat om en nabij de Pinksterdagen weer open. De afgelopen winter is er stevig doorgewerkt om het hele net werk van aan- en afvoerbuizen rond de drie bassins te vervan gen. Het karwei verloopt voor spoedig en kan naar verwach ting binnen enkele weken wor den afgerond. Desondanks is het door enkele technische te genvallers 50.000 gulden duur der uitgevallen dan het forse be drag van zes ton dat ervoor op de begroting stond. Zand en rotzooi in het badwater noopten de gemeente vorig jaar de buitenbaden te sluiten. Eer der al werden herhaaldelijk plaatselijke reparaties verricht, maar die bleken telkens onvol doende te zijn. Uiteindelijk moest de onplezierige conclusie' worden getrokken dat het nog niet zo oude zwembad grondig op de helling moest. Het bad ging voor de rest van die zomer dicht. Het probleem bestond uit bui zen die geen steun meer hadden door ongelijkmatig aange stampte en deels weggespoelde grond. Als gevolg daarvan wa ren ze afgeknapt. Zes ton zou het kosten om alle pvc-leidingen te vervangen. De gemeenteraad moest kiezen: diep in de buidel tasten öf het buitengedeelte van het zwembad definitief sluiten. De raad hikte aanvankelijk aan tegen de hoogte van dat bedrag, maar besloot het buitenbad tóch op te kalefateren. De bas sins dempen of slopen zou een te grote kapitaalvernietiging bete kenen. oordeelden de politici. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Kinder volksdansgroep De Babbelaars uit Heinkenszand vertrekt zon dag 16 mei naar Turkije om deel te nemen aan The Fonged Inter national Children's Festival. Dit festival duurt van woens dag 19 mei tot zondag 23 mei. Daaraan voorafgaand treden de dansers uit Heinkenszand dins dag 18 mei op voor minister-pre sident Lubbers en minister Kooijmansvan Buitenlandse Zaken in het Museum for Tur kish and Islamic Arts in Istan bul. De groep uit Zuid-Beveland gaat met veertien jongeren, in de leeftijd van 7 tot 17 jaar, naar Turkije. Ze brengen onder lei ding van dansleidster Irene Hoo- genboom een programma van Nederlandse en Zeeuwse dansen op het podium. De dansers dra gen daarbij originele Zeeuwse klederdrachten uit verschillen de delen van de provincie. Aan het festival doen twintig groepen uit de hele wereld mee. Nederland wordt daarbij verte genwoordigd door De Babbe laars en de Turks/Nederlandse dansgroep Zan uit Utrecht. OUD-VOSSEMEER Circus Bavaria - Circus Ba varia slaat vrijdag 14 mei zijn tenten op in Oud-Vossemeer. Dit gebeurt op het trapveldje aan de Patrijzenweg. De voor stelling begint om 16.15 uur. De eerste groep wandelaars van de avondvierdaagse passeert Biezelinge. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster GOES - Met frisse moed en ferme pas stapten honderden wandelaars maandagavond weer de eerste kilometers van de avondvierdaagse weg. Rondom verschillende dor pen in Oost- en Midden-Zee land zijn tochten van uiteen lopende afstanden (meestal de gebruikelijke vijf en tien kilometer) uitgezet. Het tijdstip van de vierdaagse had niet beter gekozen kun nen zijn, want de natuur toont zich op haar allermooist en de weersomstandigheden laten niets te wensen over. De voor spellingen voor vandaag en de komende dagen zijn uiterst zonnig. Meer dan een ver dwaald buitje zal voorlopig niet neerdalen op de hoofden van de vierdaagselopers. Traditioneel kunnen degenen die vier avonden volmaken, donderdag rekenen op een mooie medaille of in ieder ge val een muzikaal welkom en bloemen van de thuisblijvers. Wie een avondje verstek moet laten gaan, kan in de meeste plaatsen vrijdag toch dat vier de stempeltje nog in de wacht slepen op de 'inhaalavond'. Opkomst In Biezelinge, waar met het wandelen geld wordt bijeen gebracht voor een goed doel. was de opkomst ongekend hoog. Vooral de jeugd van Ka pelle, Biezelinge en omstre ken zette haai- beste beentje voor, maar ook de vaders en moeders lieten zich niet onbe tuigd. De allerkleinsten hadden ge luk: zij mochten de lam metjes, de meidoom en het fluitekruid vanuit hun com fortabele wandelwagen aan schouwen. Ver over de zes honderd deelnemerskaarten leverden zo'n drieduizend gul den op. De netto opbrengst gaat naar een ziekenhuis in Roemenië, dat door Zeeuwse vrijwilligers wordt opge knapt. Opslagloods in Sluis bij brand vernield Zwemliefhebbers kunnen over enkele weken weer een duik nemen in het Kapelse buitenbad. Nu staan de bassins nog droog. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever SLUIS - Een felle uitslaande brand heeft maandagavond laat een opslagloods van Hout industrie Sluis aan de Nieuw- straat volledig vernield. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het vuur onstond even voor elf uur. Over de mogelijke oorzaak en de precieze omvang van de schade kon de brandweer nog geen mededelingen doen. Blik seminslag werd niet uitgesloten. Een klein kwartier na het uitbre ken van de brand was de op slagloods al bijna geheel in as opgegaan. De korpsen van Sluis en Aardenburg concentreerden zich daarom op de omliggende gebouwen. Het kantoor van de houtfabriek liep nog schade op, maar werd grotendeels gered van vernietiging. koud wordt', dienst als ontmoe tingsplaats voor de ouderen. Voor de toneelvereniging in Baarland is een nieuw onderko men van later zorg. Secretaris I. den Dekker: „Het toneelseizoen begint pas weer in september, dus dan zien we wel weer." van een medewerker HULST - Onder het thema 'Rey naert en oude dierenfabels' houdt de plaatselijke Reynaert- stichting een drie weken duren de expositie in de bibliotheek in Hulst. De opening van de ten toonstelling wordt zaterdag om 16.00 uur verricht door een af vaardiging van burgemeester en wethouders. De expositie omvat een aardige verzameling werken over het dierenepos. Ook zullen boeken te bezichtigen zijn uit de Zeeuw se bibliotheek in Middelburg, boeken die vanwege hun lite raire waarde normaal achter slot en grendel blijven. Als omlij sting van dit evenement houdt de Reynaertstichting voor de tweede keer activiteiten in sa menwerking met de gemeente lijke basisscholen. De doelstelling van de stichting is, het Reynaertverhaal op een zo breed mogelijk basis uit te dragen. De basisscholen krijgen vanaf dinsdag 18 mei bezoek van een dierenfiguur uit het verhaal van de Vos Reynaerde. Voor leerlingen uit de hoogste r Rl pen wordt een fragment, uitj epos voorgelezen. Poppenkast De laagste groepen krijgen JLf verhaal in de vorm van een pi ut penkastvoorstelling voor; ov schoteld. Speciaal voor dezej djt tiviteit heeft Marina Stock: jjv de poppen vervaardigd. jl. voorstelling is woensdag 26.- n om 14.00 uur ook in de bit; fd theek in Hulst te zien. De kir,' iIj ren worden eveneens in de-i. genheid gesteld op school een ar kening of werkstuk over schelm Reynaert te maken. Jele aantal van deze werkstukt kk wordt vanaf woensdag 26 mei aai de bibliotheek tentoongesi* iti In het streekmuseum in H; »rd wordt tot september evens »Z een tentoonstelling aan dei i« gewijd. Naast kinderboek d zijn er allerlei zaken te bekijk :de die betrekking hebben op] verhaal. In de toekomst wil Reynaertstichting haar aeifon teiten ook op middelbare scl len richten. ort van onze verslaggever TERNEUZEN - B en w van Ter neuzen vinden wijziging van de financiering van de Algemene Bijstandswet onaanvaardbaar. In een brief aan de Tweede Ka mer neemt het college stelling tegen het voornemen van de re gering om de gemeenten voor taan voor twintig in plaats van tien procent van de kosten te la ten opdraaien. Terneuzen schaart zich daarmee achter het standpunt van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het college stelt vast dat de uitbreiding van de ge meentelijke (financiële) betrok kenheid alleen al wordt afgewe zen op grond van het feit dat er de laatste tijd juist sprake is ge weest van uitbreiding van de centrale regelgeving. Dat ging gepaard met het terugdringen van decentrale bestuurlijke be voegdheden. Met andere woor den, de gemeenten hebben steeds minder te zeggen, maar zouden wel dieper ift de buidel moeten tasten. B en w van Ter neuzen staan op het standpunt dat degene die beleidsmatig meeste verantwoordelijkh draagt daaruit ook financii consequenties moet trekken kle taat uit de brief: „Gemeenl doen hun best om de Algen.; Bijstandswet goed uit te voe- De beperkte middelen die fc ty hiervoor ten dienste staan, mede de overdaad aan ona|i|)| voerbare en veel te gedetaille de regelgeving zorgen echi voor veel belemmeringen," college stelt verder vast dal: invloed op de hoogte van dei keringen en op het aantal stromende' klanten uiterst perkt is en noemt de invloed [f de 'uitstroom' marginaal. En voorts wordt melding? 255' maakt van enorme probtep? die de sociale diensten onder: den door de gedetailleerder metc geving en de veel te lage ve# kM! ding voor apparaatskostenPf< Met dat alles dient de TrI Kamer straks bij de diss jg over de financiering in hete van de Bijstandswet terdss- vfru kening te houden, vinden topoii van Terneuzen. Hl 2 De overige belendende panden (waaronder het aannemingsbe drijf Leenhouts) liepen geen di rect gevaar. Op het moment van de brand was het nagenoeg windstil, wat de kans verkleinde dat het vuur zou overslaan. Wel was er nog geruime tijd sprake van een forse rookontwikkeling. De brandweer was ter plekke met twee bluswagens. OPENBARE BEKENDMAKING De burgemeester van Brouwershaven brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 13 mei 1993 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een bouwplan, ingediend door de heer J. W. de Keijzer te Renesse voor het bouwen van 3 woningen en 3 garageboxen op het perceel Donkereweg 53a te Schuddebeurs, kadas traal bekend gemeente Brouwershaven, sectie H, nr. 421 gedeeltelijk. Dit bouwplan is voorgenomen op grond met een bestemming voor 'erf, ingevolge het vigerende bestemmingsplan Schuddebeurs. Nodig zou evenwel zijn een bestemming voor woondoelein- den. In verband hiermede is een herziening van dit be stemmingsplan in voorbereiding, waartoe door de raad bij besluit van 26 april 1993 een zgn. voor- bereidingsbesluit is vastgesteld. Daar het bouwplan met deze voorgenomen her ziening wel in overeenstemming is, hebben burge meester en wethouders besloten middels toepas sing van de procedure geregeld in artikel 19a dei- Wet op de ruimtelijke ordening vrijstelling te ver lenen van het bestemmingsplan, teneinde daarna de gevraagde vergunning te kunnen verlenen met inachtneming van het bepaalde in artikel 19 der genoemde wet, juncto artikel 50, lid 6, van de Wo ningwet. Gedurende bovengenoemde termijn, van 13 april tot en met 26 mei 1993, bestaat voor een ieder de mogelijkheid schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van vrijstelling in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders, Postbus 28, 4318 ZG Brouwershaven. Brouwershaven, 11 mei 1993. De burgemeester van Brouwershaven, L. N. Labruyère Stichting Krant in dc Klas Joh. Vermeerstraat 14 1071 DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 H.« 383-31 fceien ■öv. P.I N:a lie, 6 Van het oude dorpshuis ia Baarland resten slechts enkele puinhopen. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20