iL Ichelde bouwt amfibisch schip PZC'krullebatè EG stelt hoop op blokkade Milosovic Tram, bus en metro Amsterdam rijden niet 'Ruiloperatie' met premies en belasting Kamer wijst ingreep in Suriname niet af Defensie reserveert 250 miljoen Gat in orderpakket bedrijf gevuld A lets meer wind ym zonnig en in de avond kans op een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Maxi mum temperatuur rond 24 graden. 236e jaargang no. 110 Dinsdag 11 mei 1993 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen 'Ir, an onze verslaggever EN HAAG/VLISSINGEN - De- ;[lsie wil bij de Koninklijke chelde Groep in Vlissingen en amfibisch transportschip oor de marine laten bouwen, lit principebesluit betekent oor De Schelde dat het gat in e orderportefeuille -1994-1996 een belangrijk deel is ge lild. legin volgend jaar valt een defi- itieve beslissing over de bouw an het. schip. Drie jaar later A j0et het aan de marine worden Verder moderni- Hercules-transportvliegtuigen aan. Het amfibisch transportschip is een van de grotere projecten in de herstructurering van de krijgsmacht. Het vaartuig kan een grote rol spelen bij crisisbe heersingsoperaties. Verwacht wordt dat de flexibiliteit van de bestaande vloot en de krijgs macht als geheel door de komst van een eigen schip sterk zal toe nemen. Hoofdgebruiker van het amfi bisch transportschip is het Korps Mariniers. Zeshonderd mariniers kunnen er compleet met hun uitrusting in worden vervoerd. Het Nederlandse ma rinierskorps werkt nauw samen met de Britse mariniers. Die sa menwerking blijft bestaan. Ne derland wordt in de toekomst minder afhankelijk van de be schikbaarheid van Britse sche pen. Behalve voor landingsoperaties kan het schip ook worden inge zet bij humanitaire noodhulp, evacuaties en rampenbestrij ding. waaronder milieurampen op zee. Het schip kan landings vaartuigen aan boord nemen en heeft een helikopterdek. Defensie heeft de keus voor de Schelde Groep in overleg met het ministerie van Economische Zaken gemaakt. De aanbeste ding houdt rechtstreeks ver band met het teruglopen van or ders in de marinebouw. Op deze manier wil het Rijk voorkomen dat in Nederland capaciteit en kennis voor de meer gespeciali seerde bouw van fregatten verlo ren gaat. Bestuursvoorzitter drs B. P. Hiddinga van de Schelde Groep reageerde verheugd op de beslis sing van Defensie. Twee jaar ge leden heeft het bedrijf zich fel ge kant tegen het voornemen van Defensie in het buitenland mari neschepen te gaan kopen. „Het is plezierig vast te kunnen stel len dat men nu oog heeft voor de continuïteit bij De Schelde", merkte Hiddinga op. srt Defensie de F-16 gevechts- iegtuigen en schaft het. twee ipaanse groenen jollen verbod op tieregevechten i onze correspondent - De Spaanse iroenen' willen een algeheel verbod op het stieregevecht, als de parlemenstverkiezingen an 6 juni winnen. „Wij be lhouwen dit zogenaamde 'fies- a nacional' als een vernede- end spektakel", aldus de roene kandidaat voor een laalszetel Francisco Garrido. Ze staan daarin overigens wel illeenin de politiek. De ecologen doen volgende voor de tweede keer mee i aan de Spaanse parlementsver- Jdezingen, In 1989 haalden ze JJ ruim 200.000 stemmen binnen, te weinig voor een zetel. De pei- f.. tagenlaten nu een aanzienlijke f stemmenwinst zien, maar of dat voldoende zal zijn om een zetel binnen te slepen, moet worden betwijfeld. Steunstaking in «taalsector West-Duitsland IERLIJN (RTR/AFP/DPA) - luizenden metaalwerknemers s. n hel westen van Duitsland maandag spontane pro- êstdemonstraties gehouden. lit om de omstreden staking in li iel oosten over gebroken werk- P 'i evers-beloften te ondersteu- De vakbond IG Metall deelde dat 22.000 arbeiders in vier ibrieken van Daimler-Benz bij tuttgart in het welvarende wes- jiihetwerk hadden neergelegd. nbraak in s levangenis fENEN (RTR) - Dieven hebben et afgelopen weekeinde een in- maak gepleegd in een gevange- Rti- lis in Wenen. Daarbij haalden zij 2A.OOO schilling (8.000 gulden) uit in kluis, zo meldde maandag e Oostenrijkse krant Kurier. krant schreef dat de dieven en ladder hadden gebruikt om uzefen raam van een kantoor van e gevangenis te bereiken. Daar lenden zij de kluis met een itel die zij in een kast hadden ivonden. De politie gaat ervan )öt dat de boeven op de hoogte I iaren van de plaats waar de ieutel was verborgen. Brandweerlieden lieten gisteren gemeentebestuur. Rotterdam een bulderend protest horen. Het kanonsschot was een waarschuwing voor het foto Koen Suyk/ANP AMSTERDAM (GPD) - Amsterdam vreest vandaag chaos als gevolg van een staking van het personeel van tram, bus en metro. De president van de Amster damse rechtbank bleek gisteravond in kort geding niet bereid de actie te verbie den. De gemeente Amsterdam en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) spanden het kort geding tegen de ambtenarenbonden aan. De gezamenlijke ambtenarenbonden rie pen op tot een staking die tot woensdag ochtend 2.00 uur duurt. Ze verwachten de VNG ermee te bewegen toe te geven aan de looneisen in het moeizame overleg over een nieuwe (de eerste afzonderlijke) cao voor het personeel van de gemeenten. Vandaag en later deze week wordt ook ac tie gevoerd bij onder meer reinigingsdien sten in verschillende plaatsen in het land. Tegen die acties zijn geen pogingen onder nomen om ze verboden te krijgen. De schade van deze acties wordt minder des astreus geacht dan die van een staking bij tram, bus en metro. Het College van Arbeidszaken van de VNG deed gisteren nog een poging het cao- overleg los te trekken. Dat gebeurde vlak voordat het ultimatum dat de bonden hadden gesteld, afliep. De VNG nodigde de bonden per brief uit om „op korte ter mijn" de onderhandelingen te hervatten. De brief bevatte voor de bonden echter geen aanknopingspunten. Niettemin schorste de rechter het geding voor korte tijd en verzocht de partijen nog eenmaal met elkaar na te gaan of er kan sen waren voor verder overleg. Toen dat niet het geval bleek, deed de rechter snel uitspraak. Hij meende de staking niet te kunnen verbieden. De schade van de ac ties achtte hij bovendien niet zodanig groot dat dat een verbod zou rechtvaardi gen. Het conflict gaat in hoofdzaak om de lo nen. Da bonden eisen een loonsverhoging die minstens de inflatie compenseert. De VNG zegt geen geld te hebben voor sala risverhoging. Bovendien willen de bonden dat de gemeenten (mee)betalen aan het dichten van het wao-gat. Daar voelen ze niets voor. Defensie heeft ruim 250 miljoen gulden voor het amfibisch trans portschip gereserveerd. In dat bedrag zijn boordreservedelen en de aanpassing van een steiger voor het schip in Den Helder in begrepen. Na de uitwerking van de bouwplannen - in samenwer king met De Schelde - gaat De fensie met de werf over de bouw prijs onderhandelen. Modernisering De Nederlandse industrie krijgt verder voor 1.1 miljard gulden aan orders als gevolg van het re geringsbesluit om de Nederland se F-16-gevechtsvliegtuigen in grijpend te moderniseren. De modernisering, die ons land 1,4 miljard gulden kost. wordt uit gevoerd door het Amerikaanse Lockheed, maar dit bedrijf heeft zich verplicht om voor tachtig procent orders te plaatsen bij Nederlandse bedrijven. De Nederlandse bedrijven die voor orders in aanmerking ko men, zijn Fokker, HSA, Philips Machinefabrieken, Delft Instru ments en Goodrich Aerospace. De modernisei-ing betreft onder meer een nieuwe boordcompu ter, een verbeterde cockpit en radar, en nieuwe herkennings- en navigatiesystemen. Voorts wil Nederland nog op ei gen houtje enige vernieuwingen aan de F-16 doorvoeren. Daar mee is een extra bedrag van 448 miljoen gulden gemoeid. Ver wacht wordt dat Fokker hierbij een belangrijke rol zal spelen. Het is de bedoeling dat de Ne derlandse F-16's in 2000 geheel zijn vernieuwd. Ze kunnen dan weer mee tot minstens 2010. Defensie koopt verder de ko mende twee jaar twee Hercules transportvliegtuigen. De toe stellen kosten in totaal 236 mil joen gulden. Zie ook pagina 11 (Advertentie) Wij adviseren in: Reeds 18 jaar specialist in financiële-, logistieke- en calculatie-software van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Ge meenschap en de Verenigde Staten zien voorlopig af van mi litaire acties tegen de Bosni sche Serviërs. Washington doet den HAAG (GPD) - De alge mene arbeidsongeschikt heidswet (aaw) en de alge mene weduwen- en wezen wet (aww) zullen met in- Sang van volgend jaar weer helemaal uit premies gefi nancierd worden. Het rijk trekt een bijdrage van 15 miljard gulden terug. Het vrijkomende geld wordt be sleed aan belastingverla ging van 5 procent. Omdat •tepremies omhoog gaan zal de koopkracht voor de meeste mensen toch nog da len. Dit staat in een wetsvoorstel van de staatssecretarissen Ter Veld (sociale zaken) en 4 Amelsvoort (financiën). Aanleiding voor de operatie 's het besluit om mensen van w jaar en ouder geen premie aaw te laten betalen. Daar tegen zullen zij met in- trg van 1994 wel premie aww moeten gaan voldoen. Als die wet dan vervangen is door de algemene nabe staandenwet (anw) wordt dat premie anw. Het kabinet wil met de pre miebetaling onder meer voorkomen dat mensen van 65 jaar en ouder die naast de aow ook nog een aanvullend pensioen hebben, doör het terugtrekken van de rijksbij drage en belastingverlaging er te fors (4 procent) in koop kracht op vooruit gaan. Voor bejaarden met alleen aow gaat dat niet op. Het kabinet haalt van de 15 miljard gulden ex-rijksbij drage 1 miljard gulden af. Dat geld gaat naar het Ge meentefonds als compensa tie voor lasten die gemeen ten met ingang van 1994 krij gen. Zij gaan dan zelf beslis sen over voorzieningen die mensen op basis van de aaw kunnen krijgen. dit op verzoek van de EG. Brus sel geeft er de voorkeur aan Ser vië te steunen met zijn blok kade tegen de Bosnische Ser viërs. Dat bleek maandag tij dens een vergadering van de mi nisters van buitenlandse zaken van de twaalf in Brussel. Washington, dat de afgelopen dagen in Europa heeft gelobbyd voor militaire actie (luchtaan vallen op Servische doelen of op heffing van het wapenembargo ten gunste van de moslims), zet de plannen voorlopig in de ijs kast. President Bill Clinton heeft de Bosnische kwestie „op een laag pitje gezet", zei zijn woordvoerster Dee Dee Myers maandag. EG-voorzitter Petersen kondig de aan te willen afwachten of de Servische leider Milosovic zijn belofte nakomt om de bevoorra ding van de Bosnische Serviërs te staken. Minister Kooijmans noemde het „getuigen van rea lisme" om de militaire opties achter de hand te houden voor het geval dat blijkt dat de le veranties van wapens en olie doorgaan. De ministers boden aan ter con trole 200 man naar de grens tus sen Bosnië en Servië te sturen. Servië heeft maandag de druk op de Bosnische Serviërs opge voerd door Radovan Karadzic en andere leiders uit Bosnië de toegang tot het land te ontzeg gen. Positief De nieuwe koers van de Ge meenschap kwam tot stand op aanraden van EG-vredesgezant Een Deense blauwhelm geeft een inwoonster van Sarajevo een vuurtje. De stad profiteert van het bestand dat het afgelopen weekeinde tot stand kwam. foto EPA David Owen, die zich ongewoon positief uitliet over de rol die Mi losovic speelt in het vredespro ces. Volgens Owen is het zaak „de splitsing in het Servische kamp nu zoveel mogelijk te ver breden". Tussen de regels door liet de EG irritatie doorklinken over de Amerikaanse roep om meer daadkracht. De VS en Rusland werden publiekelijk uitgeno digd zelf eindelijk ook eens sol daten te leveren voor de VN-le- germacht die op de grond be scherming moet bieden aan de moslimsteden die tot 'veilige ge bieden' zijn uitgeroepen. Hoe zeer de EG terugdeinst voor mi litaire actie, werd nog eens extra onderstreept door de algemene afwijzing van het Nederlandse voorstel die 'veilige gebieden' vanuit de lucht met straaljagers te beschermen. Het bestand tussen Serviërs en moslims hield maandag nog stand, ondanks enkele scher mutselingen in Noord-Bosnië. Na dagenlang oponthoud door de Serviërs wisten vijf VN-waar- nemers de omsingelde moslim enclave Zepa in Oost-Bosnië te Bezuiniging Zwaar gehandicapten die door gesubsidieerde voorzieningen en hulp thuis kunnen blijven ico nen. zakken met hun vrij be steedbaar inkomen ver onder het minimum als het kabinet voor een andere opzet van de voorzieningen kiest. De Gehan dicaptenraad publi ceerde gisteren enkele C rekenvoorbeelden. w Winkelcentrum Steeds meer inwoners van Wal cheren. inclusief Middelburgers, bezoeken voor hun dagelijkse boodschappen en andere inko pen het nieuwe winkelcentrum van Vlissingen en laten Middel burg links liggen. De Zeeuwse hoofdstad derft daar door miljoenen gul- Q dens aan omzet. w Lauritzen Dag-Otto Lauritzen heeft de vijf tiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Noor uit de ploeg van Cees Priem onder nam in de rit van Santo Domin go naar Santandér een succes volle solo. Lauritzen reed ruim 100 kilometer alleen. Hij bleef het peloton JT twee seconden voor. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. DEN HAAG/PARAMARIBO (GPD) - De Tweede Kamer staat niet afwijzend tegenover mili tair ingrijpen in Suriname als de regering-Venetiaan daarom zou vragen. Een dergelijk ver zoek moet serieus overwogen worden, zo is de algemene reac tie van de Tweede-Kamerfrac ties. Minister Kooijmans (buiten landse zaken) heeft eerder al la ten weten dat hij niet bij voor baat afwijzend staat tegenover ingrijpen. CDA, VVD en D66 steunen die opstelling. De PvdA was niet voor een reactie bereik baar. De Surinaamse president Vene- tiaan heeft maandag in het Suri naamse parlement laten door schemeren dat hij om buiten landse militaire hulp zal vragen, als de legerleiding zich niet wenst neer te leggen bij het be sluit van de regering om Arthy Gorré tot nieuwe bevelhebber te benoemen. Daarmee gaf Vene- tiaan maandag voor het eerst toe dat 'militaire interventie' een reële optie is als de legertop blijft weigeren de regering te ge hoorzamen. „We willen in Suriname niet ge gijzeld worden door een groep machtswellustelingen. De regel is: op elke uitdaging is een ge past antwoord nodig", dreigde de president. De parlementsver gadering wordt bijgewoond door de ambassadeurs van Neder land, de Verenigde Staten en Frankrijk. Het Surinaamse parlement zal vrijwel zeker steun geven aan het beleid van de regering en daarmee de weg vrijmaken voor het vertrek van de legertop. De vergadering werd aan het eind van de middag verdaagd tot vandaag, wanneer de volksver tegenwoordigers hun mening kunnen geven. Bouterse riep zondagavond zijn aanhang op naar het assem bleegebouw te gaan waar het parlement vergaderde. Voor het parlementsgebouw verzamel den zich 's ochtend rond duizend mensen, zowel voor- als tegen standers van de regering. Weisglas (VVD) meent dat de Nederlandse regering in prin cipe bereid moet zijn militair in te grijpen. Overigens vindt hij dat dat niet een exclusieve Ne derlandse opratie moet zijn. Hij hoopt dat ook Amerika bereid zal zijn de democratische rege ring in Paramaribo desnoods met militaire middelen te steu nen. Chinese tiener wint wedstrijd roken en sterft PEKING (RTR) - Een Chinese tiener heeft zijn overwinning in een wedstrijd sigaretten-ro ken met de dood moeten bekopen. Kort na het einde van de test zakte hij in elkaar en over leed, zo meldde een Chi nese krant in haar editie van zondag. Het Chinese Handels- nieuws schreef dat zes jongeren in de regio Shangqïu in de provincie Henan onlangs een wed strijd sigaretten-roken hielden. Een van de deel nemers. Zhu genaamd, werd uitgeroepen tot winnaar nadat hij drie uur onafgebroken had gerookt. Zhu die verrukt was over zijn overwin ning. voelde zich daarna duizelig worden en stort te ter plaatse dood neer, aldus de krant. Roken is in China een wijdverbreid verschijn sel. Zeker 65 procent van de Chinese mannen steekt regelmatig een si garet op. bereiken. Er zijn nog maar 50 in woners over in Zepa van de 6.000 inwoners en 35.000 vluchtelin gen die in de stad verbleven, zei een VN-woordvoerder maandag. Na de Servische aanvallen van de afgelopen week oogt de en clave als „een dodenstad." De Bosnische Kroaten en mos lims zijn maandag doorgegaan met vechten in Bosnië, ondanks een staakt-het-vuren dat vanaf 18.00 uur gold voor Mostar, de hoofdstad van Hercegovina. Dat meldde de radiozender van de moslims in Bosnië maandag avond. Advertentie De CD met alle grote BZN successen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1