Nieuwe instelling vormingswerk i Supermarkt als 'eetmuseum' PZC Middelburg mist goed jeugdbeleid Bands op straat op Dag van de Muziek Dienst Domeinen wil verkoop lading van Gur Mariner Slagwerkspektakel op podia Terneuzen provincie Conferentiecentrum Aardenburg vernieuwd Werkpakket uitgebreid lezers schrijven DINSDAG 11 MEI 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - Optredens van popgroepen op de hoek van de straat. Met deze slogan speelt de Stichting Popmuziek Zeeland zaterdag 15 mei in op de landelijke Dag van de Mu ziek. In verschillende Zeeuw se dorpen en steden treden tus- sen 11.00 en 20.00 uur plaatse lijke popgroepen op in de bui tenlucht. De bands werken veelal gratis mee, lokale orga nisatoren zorgen voor de voor zieningen en gemeentebestu ren hebben vergunningen ver leend. Hel doorgaan van de op tredens is nu alleen nog afhan kelijk van het weer. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: Axel, ter ras café Sombrero: Twilight Zone; Goes. Grote Markt vanaf 16.00 uur: Misty Basement en Die Hard; Heinkenszand, ter ras De Blauwe Reiger: Bluë- strail; Hoedekenskerke, Veer- plein: bands nog niet bekend: Krabbendijke, terras De Ijs beer vanaf 11.00 uur: King for a Day, Attack. Shit Happens, Anarchy en Judgement Day; Kruiningen, terras De Paar- denruif: Try Out en Spot the Nose; Middelburg, Damplein vanaf 12.00 uur: How should I know. A No 1. Surrender en Emmeroyt Blues; Middelburg. Markt: bands nog niet bekend; Vlissingen, Bellamy park vanaf 15.00 uur: doorlopend pro gramma. 's avonds voortgezet in verschillende cafés. van onze verslaggever AARDENBURG - De Volksho geschool Zeeland is niet meer. Het instituut gaat verder onder de noemer Zeeland Studiecen trum. Bij die naamsverande ring blijft het echter niet. ook inhoudelijk en uiterlijk is de in stelling flink veranderd. Zee land Studiecentrum is de nieuwe naam voor de instellin gen Volkshogeschool Zeeland en Interlineair, die al veertig jaar actief zijn op het gebied van vorming, scholing, training en advies. Dat werk blijft in Aardenburg verricht worden. Sterker nog, en directeur L. d'Hoore benadrukte dit maan dag tijdens een persbijeen komst, 'het werkpakket van het instituut zal fors worden uitge breid'. De instelling heeft de beschik king over een compleet gereno veerd conferentiecentrum. De afgelopen maanden werd er voor 7,8 miljoen gulden vertimmerd aan het voormalige Van Eeghen- huis aan de rand van Aarden burg. Beschikte het centrum voor heen over drie conferentiezaal tjes en veertig matig geoutilleer- School Tholen derde tijdens finale dammen EDE - Het team van openbare basisschool Ter Tolne in Tholen is afgelopen zaterdag derde ge worden tijdens de grote landelij ke schooldamfïnale in Ede. Aan het kamioenschap deden zes tien basisscholen uit heel Neder land mee. Het Thoolse team be stond uit: Mathijs en Bertha de Waal (beiden 12 jaar). Sarah Lammers (11) en Mohammed Bejilali (12). de slaapkamers. Nu. na de ver bouwing telt het conferentiecen trum. Zeeland - want dat is de nieuwe naam van het centrum - negen kleine en grote congresza len, 40 tweepersoonskamers, 30 eenpersoonskamers, een cen trale bar, een receptie en een res taurant met 200 plaatsen. De helft van de voorziening betreft nieuwbouw, die werd ontworpen door het Terneuzens architec tenbureau Gruisen. Sanderse en Klap en uitgevoerd door Leen- houts Aanneminsgbedrijf uit Sluis. Ommezwaai De ommezwaai in aanpak en grondige renovatie van het stu diecentrum was volgens me vrouw J. M. H. M. van Rest. voorzitter van Zeeland Studie centrum. noodzaak geworden. De stichting die de Volkshoge school Zeeland beheert, werd ruim een jaar geleden door de bezuinigingen op het vormings werk voor de keuze gesteld; op gedoekt worden, fuseren met een instelling in Noord-Brabant of Zuid-Holland of een nieuwe, bredere weg opgaan. Gekozen werd voor de laatste optie, maar die keuze zou wel geld kosten. In eerste instantie zag het er naar uit dat de stichting de middelen voor de verbouwing en het nieuwe beleid niet bij elkaar kon krijgen, omdat de gemeente Aardenburg (niet bepaald goed bij kas) niet garant kon staan voor de aflossing van de lening voor de stichting. Na veel vijven en zessen stelden de overige Zeeuws-Vlaamse gemeenten zich garant voor de afhandeling- van de financiële overeenkom sten. Van Rest is over de rol van de gemeenten in de regio zeer te spreken. Het Zeeland Studiecentrum heeft de schaalvergroting in het vormingswerk weten te overle ven. Van de dertig centra zijn er nu nog veertien over. D'Hoore schat de overlevingskans van zijn instelling hoog in. „Onze geografische ligging kan in ons voordeel uitpakken. We zullen ons werkpakket dan ook richten op binnen- en buitenland." Het nieuwe centrum kent zeven gespecialiseerde afdelingen: me dezeggenschap. bedrijfstrainin- gen, gezondheidszorg, land bouw en milieu, maatschappelij ke ontwikkelingen, onderwijs en volwasseneducatie en interna tionale samenwerking. In elke afdeling verzorgen gespeciali seerde trainers een gevarieerd aanbod van activiteiten. De uitbreiding van het congres centrum en de nieuwe activitei ten van het studiecentrum heeft ook gevolgen voor de werkgele genheid. Werkten er vroeger op de Volkshogeschool 38 mensen, nu gaat het om 50 mensen en d'Hoore verwacht dat dit aantal tegen 1995 nog zal stijgen tot 75 medewerkers. Het centrum is daarmee dan de grootste werk gever in Aardenburg. Maandag presenteerden d'Hoore en mevrouw Van Rest" de nieuwe naam en het nieuwe logo van het ipistituut aan het personeel. De presentatie werd gevolgd door een receptie voor alle medewerkers. De officiële festiviteiten staan op het pro gramma voor 10 juni. Dan ver richt drs W. T. van Gelder, com missaris van de koningin in Zee land, de opening van het ver nieuwde instituut. i4,5" i VLISSINGEN (ANP) - De Dienst der Domeinen heeft maandag via de landsadvocaat bij de rechtbank in Middelburg toe stemming gevraagd de lading van de Gur Mariner te mogen verkopen. Het schip ging twee en een half jaar geleden met goederen voor Irak in Vlissin gen aan de ketting, in verband met het handelsembargo tegen dit land. De lading, met een waarde van naar schatting 20 tot 50 miljoen Amerikaanse dollar, ligt nog steeds in de haven van Vlissin gen opgeslagen. De opslagkosten komen voor re kening van de Nederlandse staat en zijn inmiddels opgelo pen tot ongeveer twee miljoen gulden. „Je moet op een gegeven moment wat", verklaart- een woordvoerder van de Dienst dei- Domeinen de aanvraag voor een veiling. Een groot aantal van de vele rechtmatige eigenaren is vol gens hem inmiddels opge spoord. Toestemming van de rechtbank is onder meer nodig omdat op een deel van de lading beslag is gelegd. Dit gebeurde onder meer door een Amerikaans bedrijf dat een vordering van 14 miljoen gulden op het ministerie van industrie in Irak heeft. Verscheping van de goederen naar eigenaren in Irak is, in ver band met het voortdurend em bargo, ook nog steeds niet moge lijk. De opbrengst van de ver koop mag om dezelfde reden niet overgemaakt worden naai de eigenaren in Irak. Dit bedrag wordt waarschijnlijk op een aparte rekening gestort tot het embargo tegen Irak is opgehe ven. De lading van de Gur Mariner bestaat volgens de woordvoer der van Domeinen uit 'van alles en nog wat.' Bekend is dat het schip onder meer chemicaliën, pijpleidingen en ruim honderd vrachtwagenchassis aan boord had. De rechtbank in Middelburg zal naai- verwachting eind mei reageren op het verzoek om de lading te veilen. van een medewerker TERNEUZEN - De Harmonie De Vliegende Hollander uit Ter- neuzen houdt zaterdag 15 mei in het kader van het 100-jarig be staan een podium-slagwerkfes tival. Op twee podia in de Nieuwstraat zullen acht slag werkgroepen optredens verzor gen. Aan het evenement werken tal van verenigingen mee die uitkomen in de eredivisie van de Koninklijke Federatie van Muziekgezelschappen. Ook de Nederlandse kampioen Phileu- tonia uit Helmond verleent zijn medewerking aan het slagwerk spektakel in de Terneuzense binnenstad. De podium-slagwerkmuziek is onder invloed van bekende be roepsgezelschappen als Les Per cussions de Strasbourg, Slag werkgroep Amsterdam en de Slagwerkgroep Den Haag uitge groeid tot een volwaardige vorm van muziek. Mede door deze ont wikkeling hield de KNF in 1990 voor het eerst een landelijk con cours voor slagwerkgroepen. De Vliegende Hollander behaal de op de wedstrijd in Barneveld in de hoogste afdeling een eerste prijs, wat recht gaf op deelname aan het landelijk topconcours in Rijssen. Ook in deze wedstrijd boekten de muzikanten uit de Scheldestad het nodige succes. Zij behaalden er eveneens een eerste prijs. De harmonie be perkt zich zaterdag dan ook niet uitsluitend tot het gastheer schap. maai- zal ook een muzi kaal optreden verzorgen. De podium-slagwerkmuziek kenmerkt zich door het gebruik van allerlei slagwerkinstrumen ten als bongo's, pauken, claves en tempelblokken. Het traditio nele repertoire van marsen met alleen de kleine trom en parade- trom is in deze vorm van muziek niet meer terug te vinden. De deelnemende groepen zijn Tamboerkorps Echo der Kem pen (Bergeijk), Ons Genoegen (Millingen aan de Rijn). Drum Malletband Kunst na Arbeid (Lunteren), Phileutonia (Hel mond). De Volharding (Zaam- slag). Ons Genoegen Eupho- nia (Goes) en De Vliegende Hol landers (Terneuzen). Deze gezel schappen zijn te beluisteren van 13.30 tot 17.30 uur. De particuliere delegatie uit het Russische Taganrog bezocht maandagmorgen het Stedelijk Museum in Vlissingen. foto Ruben Oreel GewoneRussen uit Taganrog kijken hun ogen uit van onze vei VLISSINGEN - Voor zij iets kochten, rekenden zij eerst al les in roebels om. En dan was het schrikken. Vrijwel tege lijk met negen ondernemers en bestuurders uit Taganrog bezochten afgelopen week ne genentwintig 'gewone' Rus sen uit de Zuidrussische ha venplaats hun zusterstad Vlissingen. Een wereld ging voor hen open. „Supermark ten waren in hun ogen eetmu- sea", vertelt vrijwilliger F. Prins. „Veel kijken en bijna niets kopen." De negenentwintig Russen vertrekken vanmorgen, dins dag. met de bus naar huis. Tachtig uur doen ze erover, evenals op de heenreis. Vorige week woensdagochtend kwa men ze aan. Als ze in Taganrog terug zijn. hebben ze acht da gen gereisd. In Vlissingen zijn ze slechts zes dagen geweest. Om de reis te kunnen betalen, hebben ze thuis ook nog lenin gen moeten afsluiten. De roe bel is sinds de veranderingen in Rusland enorm in waarde gedaald. Eén roebel stond ooit officieel op 3.50 gulden. Nu gaan er 400 roebels in één gul den. Nieuw paspoort En dat is niet alles. Ze moesten aan een nieuw paspoort zien te komen èn op de valreep kre gen ze gelukkig de nodige doorreisvisa. Vorig jaar lukte dat niet. „We hebben op onze koffers gewacht op dit buiten kansje", merkt M. Kotinev gekscherend op. Hij is muzi kant bij de folkloregroep Liel die afgelopen week verschil lende keren in Vlissingen en Oost-Souburg met succes heeft opgetreden. „Wij hebben dit er allemaal voor over", sluit mevrouw J. Rozentsewa zich bij Kotinev aan. „omdat wij dit eens in ons leven willen meemaken. Voor ons is Neder land het negende wonder op aarde." Voor de Russen en de Vlissin- gers die hen in huis namen, was de ontvangst een her nieuwde kennismaking. Een groep uit Vlissingen, overi gens voornamelijk uit Oost- Souburg. bezocht in augustus 1991 Taganrog. Dat gezel schap verbleef bij gastgezin nen. die zich na oproepen via scholen, kranten en de radio hadden aangemeld. „Mijn dochter Paulina zit op een school waar Engels wordt ge geven", verklaart Rozentsewa waarom ze zich inschreef. „Voor haar en ook voor mij is het heel aardig met buitenlan ders in contact te komen." Als vorsten De Vlissingers werden in 1991 als vorsten onthaald. Ze waren bang dat zij de Russen nooit zoveel zouden kunnen bieden. Mevrouw T. Karnouchov wuift dat idee weg. „We zijn hier ontzettend gastvrij ont vangen." „En", voegt Kotinev er aan toe, „de mensen zijn hier zo openhartig." Vrijwillig ster W. Daamen kan daar ook over meepraten. Een Russi sche gast moest zondagavond per se met haar nog een rondje lopen. „Dat veel mensen hier 's avonds de gordijnen open la ten. vond ze zo gek." Hoe de relatie tussen Vlissin gen en Taganrog zich ook mag ontwikkelen na het teleurstel lende bezoek van de bestuur lijke delegatie, tussen de 'ge wone' Russen en hun Vlis- singse gastgezinnen is een band gegroeid. „De Russen kennende", zegt begeleider Prins, „zullen ze ons zeker vra gen voor een tegenbezoek. We gaan dat intern bespreken." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het jeugdbe leid van de gemeente Middel burg rammelt. De gemeente richt haar aandacht voorname lijk op het in stand houden en beheren van instellingen op het gebied van jongerenwerk, zon der dat daar een algemeen en in tegraal jongerenbeleid aan ten grondslag ligt. Van doelmatig werken is daardoor geen spra ke, in jeugdkwesties worden te vaak ad hoe beslissingen geno men en de jeugd zelf is de grote afwezige; zij heeft nauwelijks de gelegenheid het beleid van de gemeente te beïnvloeden. Deze conclusies trekt het Rot terdamse adviesbureau Secon dant, dat in opdracht van de ge meente het jeugdbeleid heeft doorgelicht. Het adviesbureau komt met concrete aanbevelingen om de situatie te verbeteren. Allereerst moet het jeugdbeleid, dat is ge voegd onder de afdeling welzijn, door een heldere en duidelijke organisatie herkenbaarder wor den. Daartoe moeten beheerta ken gescheiden worden van in houdelijke taken. Wanneer één medewerker zich bezighoudt met beheertaken, kunnen de overigen inhoudelijke beleidsta ken verrichten. Er moet een me dewerkerjeugdzaken komen om de beleidsontwikkeling te coör dineren. Secondant raadt ook aan een jeugdraad in het leven te roepen, waarin alle partijen die bij de Middelburgse jongeren zijn be trokken zitting hebben. De raad, die eens in de drie maanden bij eenkomt, kan het gemeentebe stuur adviseren over het jeugd beleid. In de wijken moet de gemeente een netwerk van contacten op bouwen om zicht te krijgen op behoeften en knelpunten. De wijkcoördinator sociale vernieu wing kan daarin een centrale rol spelen. Een andere suggestie is een 'werkgroep jeugd', waarin onder anderen de wijki vertegenwoordigers van s len, peuterspeelzalen en hor voorzieningen zitting hebbe jaarlijks georganiseerde j; panels kan de jeugd zelf-; wensen kenbaar maken. Verder pleit het adviesbil voor een stedelijk jeugdcenj u en een jeugdwinkel. Het je centrum kan, in samenweri met scholen, verenigingen maatschappelijke organiss educatieve en recreatieve at teiten voor de oudere jeugd wikkelen. Dit centrum zoub huidige jongerencentrum gard kunnen worden ono; bracht. Omdat deze locatie 'slecht imago' heeft, bestaa; de mogelijkheid Midgard te ten en een ander initiatiefte f wikkelen. De jeugdwinkel i als vraagbaak fungeren jongeren en iedereen die t iets mee heeft te maken. De kei is hard nodig want het dige aanbod van voorzien; voor de jeugd is 'versnip; verkokerd. onoverzich'.; kortom ontoegankelijk', het rapport. De commissie maatschap! ke zaken van Middelburg vj "c dert donderdag 13 mei omi r0 uur in het stadhuis. Excursie naar Neeltje Jans NEELTJE JANS - De ven ging- Natuurmonumenten hi zondag 16 mei een excursie! de zeer jonge duinen vanli tje Jans. De groep vertrekt 14 uur vanaf de zuidoost! van de grote parkeerp! naast het ontvangstgeboim Delta Expo. De excursie voert onder: naar de slufter die het afge!: 'ei jaar aan de Noordzeekantisi gelegd. Hier is een bij zonden getatie ontstaan, doordat gebied op gezette tijden on loopt met zeewater. Het nieuwe Zeeland Studiecentrum presenteerde gisteren zijn logo. v.l.n.r: directeur L. d'Hoore, secretaris N. Peterse en voorzitter J. M. H. M. van Rest. foto Oscar van Beest Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. frTT i i m i i i i 'Ski Supermarkt In de PZC van vrijdag 30 april j.l. suggereert wethouder J. van Belzen het volgende. Ik citeer: „Volgens de bestuurder over nachten er gedurende de zomer maanden 220.000 toeristen in Ar- nemuiden. Als die geen goede supermarkt vinden met nette versgedeelten wijken ze uit naar Middelburg, denkt Van Belzen." Gelukkig ligt er tussen denken en zeker weten een wereld van verschil. Als medewerker van een dezer versafdelingen (groen ten) kan ik de heer Belzen met een gerust hart mededelen dat de kwaliteit en netheid van de versafdelingen optimaal is. Aangezien ik de heer Belzen per soonlijk niet ken, weet ik ook niet of hij wel eens in genoemde supermarkt is geweest. Heeft hij de versafdelingen waarop hij doelt, wel eens gezien? Het zou ook mogelijk kunnen zijn dat hij zijn kennis baseert op van horen zeggen. Ik zou hem gaarne uitnodigen om eens een kijkje te komen nemen-in de su permarkt om zich van de werke lijkheid te overtuigen. Martin de Leeuw Kalkoensprenk 33 Vlissingen Slaapdoos De daklozen krijgen een slaap doos. Duizenden Nederlanders zijn dakloos, dikwijls door eigen schuld. Maar er zijn ook veel mensen dakloos geworden door omstandigheden die zij niet heb ben gewild. Dus dacht een woningstichting, laten wij ze een slaapdoos geven. Als echte vluchteling ben je be ter af, er moeten zelfs extra wo ningen voor worden gebouwd. Natuurlijk heeft de vluchteling recht op een huis, dat lijkt mij een primaire levenbehoefte. In principe moet dat ook gelden voor onze daklozen medebur gers die weer graag in een wo ning zouden willen wonen. Met trots wordt voor de ene groep een slaapdoos gepresen teerd en voor de andere groep moeten dringend woningen wor den gereserveerd of nieuw wor den gebouwd. Discriminatie, ra cisme en facisme moeten wor den bestreden, maai- dergelijke schrijnende verschillen in be handeling moeten ontoelaat baar- zijn. Veel Nederlandse mensen met een laag inkomen wachten op een woning. Juist in wijken met goedkope huurwo ningen worden ook de vluchte lingen gevestigd. Het gevaar dat in deze woonbuurten het even wicht wordt verstoord is een wenzenlijk probleem, dat niet straffeloos genegeerd kan wor den. Praten en demonstreren over en tegen racisme en discriminatie is gemakkelijk, het laat tevens zien datje een 'goede' Nederlan der bent. Er daadwerkelp aan doen is blijkbaar veel: lijker. A. Rozer Radefik Midë Mensonterend Een waterdichte karta_ slaapdoos voor dak- en th: RRES zen: de Rotterdamse wonir; Re,S'' poratie 'Onze Woning' pre teert volgende week het exemplaar (PZC 5-5-1992 gerekend op onze National! vrijdingsdag wordt dit te K"®n zonder enige schroomden 'WP° ingebracht. a' Het is diep bedroevend da: woningstichting uit de F rendste havenstad ter n kartonnen slaapdozen doco Leger des Heils laat uitë Notabene 'als gepast deeln activiteiten rond het 75;i "°°S bestaan'. im Het verschijnsel 'dak- en li lozen' zou binnen onze re gingsstaat. die danig op punt van instorten staat. Cf oncll> andere manier behandeld i|aan- nen worden. Het is toch onacceptabel yea mensen af te schepen met! kartonnen doos. Dat is blij ven van politieke onmachi op ei over c se We ivan d omdai Ie wal inlie leur-g en ma [L, Va De vis deoffii )urg c ngang Nederland heeft vaak ge gen kritiek op de politiek vante T00K de wereldlanden over debê ding van slechte leefomsK heden aldaar. De Bangkok kan nu ook eens een keer os 3UW', met groots nieuws uit onst |oejgs 'Anno 1993 krijgen zwervffi 'wten Nederland kartonnen doze. },e m g gereikt'! Zou het niet eens nuttigt' zijn als het bestuur van de! nale Woningraad een Pjfetef zou gaan maken met de Ms om alsi van Onderwijs? Binr.es komt er toch een veelvoud iestry( schoolgebouwen leeg varJ Bejgjsc de door te voeren schaaf verbod ting in het onderwijs. Ik' vrij om dat dak- en thuislozen ent g verleners meer gebaat af iossej( goed verwarmde schoof mo?en wen in plaats van kartc dozentnkabe JanMidt* opheb, Hogeiü bepa]ln Burgh-HaaM Nederlandse Hartstik Aagtekerke 970.-: Oostt? ƒ2.172.50: 1» 1654,10: Terheuzen 1m Westkapelle 2290.20; kerke <W) 1452.20.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 12