Walcherse politie voert actie Bloemdijken volop in bloei Middelburg derft miljoenen dagmenu... SGP-statenlid: veer op verkeerde moment uit vaart Klacht over optreden )olitie in Middelburg Bureau onderzoekt vertrouwenscrisis bij Omroep Zeeland Dijkgraven komen nog niet uit fusie feu loycot Ronde Midden-Zeeland wordt overwogen Proefabonnement Vast PZC zeeland DINSDAG 11 MEI 1993 n onze verslaggever [LISSINGEN - Ontevreden lissingse en Middelburgse po liemensen voeren momenteel •tie tegen de gang van zaken jnd (le reorganisatie van de :eu\vse politie. Een aantal van weigert proeessen-verbaal it te schrijven. Ook een massa- ere actie wordt op Walcheren liet uitgesloten indien niet aan Ie bezwaren tegemoet wordt ekomen. Gedacht wordt aan <11 politieboycot in'Middel en Vlissingen van de Wie- errönde van Midden-Zeeland. De actievoerders zullen dan leigeren kruispunten vrij te houden. jverigens is het nog maar de iraag of juist de Ronde van Mid- len-Zeeland gekozen wordt als ctie-doelwit. Deze wielerwed- itnjd wordt al op vrij korte ter- nijn (22 mei) gehouden en het is liet uitgesloten dat de actie- foerders het verloop van een of neerdere gesprekken met de po- itieleiding willen afwachten. Aan de andere kant heeft de wie lerronde het voordeel dat er veel iersbij aanwezig is. De boze po- itiemensen vinden dat een nooie gelegenheid om hun grie ven kenbaar te maken. [orpschef A. A. Smeels heeft roensdag een gesprek in Mid- lelburg. Volgens hem loopt het al zo'n vaart niet. Van een boycot van de Ronde van Mid- len-Zeeland zal het naar zijn nening zeker niet komen, om dat het publiek niet mag lijden onder de reorganisatieproble- men. Niet alle politiemensen bij de ge meentepolitie op Walcheren weigeren processen verbaal op te maken. Alleen degenen die ergontevreden zijn hebben voor deze vorm van actie gekozen. Maar het komt ook voor dat ploegen, als ze in dienst komen, besluiten een soort 'brandweer dienst' te vervullen. Dat bete kent dat ze zelf geen initiatieven nemen, maar alleen reageren op meldingen van bijvoorbeeld in braken of ongevallen. Ongenoegen Met name bij de Middelburgse politie heerst veel ongenoegen over de reorganisatie. Het korps heeft nog niet zo lang geleden al met problemen te kampen ge had over een ronde functiewaar dering. Dat heeft duidelijk zijn weerslag op de motivatie. Poli tiemensen weigeren initiatieven te nemen of projecten op te star ten. De onvrede komt voort uit het gevoel dat men niet rechtvaardig is behandeld bij de procedure voor de functiewaar deringen of bij de procedure voor het aanwijzen van functies in het toekomstige politiekorps. Verder heerst de gedachte dat er met twee maten wordt gemeten en dat bezwaarschriften niet zorgvuldig worden behandeld. Dat geldt overigens niet alleen voor de gemeentepolitie, maar ook voor de rijkspolitie. Ook in Terneuzen en Goes lopen wel on tevreden politiemensen rond. maar daar wordt niet openlijk over actie gesproken. Korpchef Smeels verklaart dat van te voren rekening is gehou den me het feit dat de reorgani satie bij sommige mensen tot problemen zou leiden. Dat is vol gens hem inherent aan de forse operatie waaraan de politie nmomenteel blootstaat: „We hebben wel ingecalculeerd dat het werk er onder zal lijden. Maar ook dat mag niet ten koste gaan van het publiek." Onvrede is er verder over het feit dat de Zeeuwse politiemensen verplicht een voorstelling van het Werktheater zouden moeten bijwonen. Een aantal boze poli tiemensen voelt daar weinig voor, zeker niet als de voorstel ling in hun vrije tijd wordt gege ven. Zij hebben dan ook al aan gekondigd dat ze niet komen of dat ze zich ziek melden. De thea tervoorstelling is bedoeld als presentatie van een onderzoek naar de gewenste politiecultuur in Zeeland. In de vorm van een toneelstuk wordt de uitkomst van dat onderzoek aan alle poli tiemensen in Zeeland bekend gemaakt. De indruk is ontstaan, na mede delingen van chefs, als zou be zoek aan een van de voorstellin gen verplicht zijn. Korpschef Smeels ontkent dat: „Ik wil nie mand met een stok dwingen de voostelling te bezoeken. Maar ik vind wel dat mensen zichzelf te kort doen als ze niet gaan. We hebben er voor gekozen het on derzoek niet via nota's te presen teren. maar in de vorm van een toneelstuk." van onze verslaggeefster GOES - De Zuidbevelandse dijken staan in bloei. Op de hellin gen kleuren de meidoorn en het fluitekruid een paar weken lang uitbundig wit. Daartussen staan massa's boterbloemen boter- bloemgeel te zijn. In juli gaan de planten die de Zeeuwse hellin gen zo bijzonder maken pas bloeien. Daartoe behoren marjolein (roze-paars), het donderkruid (geel/oranje), de agrimonie (geel), wollige distel (paars) en heelblaadjes (geel). Vooral de zuidhellingen van de dijken staan bekend om hun florarijkdom. Die plantenpracht is te verklaren door de ligging èn door het vroegere gebruik van de terreinen. Door de invloed van de Oosterschelde en Westerschelde en de Noordzee ligt de minimumtemperatuur in het gebied gemiddeld een paar gra den hoger dan elders in Nederland. Daarnaast voerden boeren vroeger een 'hap-snapbeleid' op de dijken, waardoor een verscheidenheid aan planten ontstond. foto PieterHonhoff WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊtÊM mamm fan onze verslaggever liDDELBURG - De provincie haalt de veerdienst Kruiningen- 'erkpolder op het verkeerde moment uit de vaart. Daardoor Korden met name agrariërs ge dupeerd. Beter is de reparatie un de aanlegsteigers in Krui- ïingen enPerkpolder uit testel- tot de tweede helft van de- rnber. Dat schrijft het SGP- itenlid M. J. Goud in vragen aan het college van gedeputeer- de staten. De aanlegsteigers moeten gere pareerd worden omdat er haar- fheurtjes in zitten. Dat gebeurt fdurende de tweede helft van itus voor een periode van Mien dagen. Rijkswaterstaat en de Provinciale Stoomboot lensten zijn aan de hand van het vervoersaanbod tot de con clusie gekomen dat dat het bes- e moment is. Iets later begint de lietencampagne al weer, met gn onze verslaggever een enorm aanbod van vracht wagens met suikerbieten. Toch heeft Goud zijn bedenkin gen. De tweede helft van augus tus is volgens hem precies de drukste periode van het oogst- seizoen voor agrariërs. Naar zijn mening wordt een flink aantal bedrijven uit Zuid-Beveland ge dupeerd. Veel van die bedrijven telen voor hun handelsproduk- tie op huurgrond in Zeeuwsch- Vlaanderen, meldt hij gs. Omrij den via Vlissingen-Breskens of de Liefkenshoektunnel is - be weert Goud - niet mogelijk of ex treem duur. „Wanneer de afhan kelijkheid van de weersgesteld heid ten tijde van de oogst hier nog bijgevoegd wordt, zal het u duidelijk zijn dat de stremming in de tweede helft van augustus voor de aardappelen- en uien- sector de slechtst denkbare op lossing is", aldus Goud in zijn vragen aan gs. MDDELBURG Vier mede werkers van een shoarmazaak/ •""chroom in de Sint-Jans- straat in Middelburg hebben een klacht wegens discrimina te en mishandeling' ingediend de politie. Drie van hen, al- •ochtonen, zouden in de nacht zaterdag op zondag rake 'lappen hebben gekregen. Aan leiding daarvoor was een auto J'e dubbel geparkeerd stond. °lgens I. j. Flikweert, hoofd jcuniformeerde dienst, bemoei al omstanders zich met het po- i ic-optreden, waarna 'wat "lappen zijn gevallen'. De Vlis- !!"gse advocaat mr J. van der «ijst dient deze week namens 'vier een soortgelijke klacht [ju') de hoofdofficier van justi- b v!lg!ns s- Alzafari, eigenaar "^Middelburgse zaak, ston- twee auto's dubbel gepar- M om bestellingen op te ha- en weg te brengen en was er ;n enkele reden voor het hard- nm P°!'tie-optreden. Zijn JjPagnon. E. El Sayed. bukte 0m zijn autopapieren te to- aan de politie. Hij kreeg pama y- - - enige volgens Alzafari zonder ïn agent. leiding een klap van ..De politie heeft ge slagen, geschopt en geprobeerd hem te wurgen." Tijdens het politie-optreden zouden de drie buitenlanders verschillende racistische en dis criminerende opmerkingen te horen hebben gekregen. Zij kre gen te horen dat ze maar terug moesten naar hun land van her komst. Sayed liep bij de vecht partij een hoofdwond en een ver stuikte voet op. De inmiddels opgeroepen versterking sloeg zowel El Sayed als personeelslid K. Darwies in de boeien. Zij wer den zondagmiddag om half één vrijgelaten. Op de vraag of de Middelburgse politie afgelopen weekeinde ge bruik maakte van buitensporig geweld, wilde Flikweert niet in gaan. De klacht wordt eerst in tern onderzocht. De korpsbe heerder, burgemeester mr C. G. J. Rutten, bepaalt daarna of de klacht gegrond of onge grond moet worden verklaard. Mr Van der Wijst verklaarde een officiële klacht in te dienen bij justitie. Die procedure staat los van de procedure bij het politie korps. Als blijkt dat de klachten gegrond zijn. overweegt de Vlis- singse raadsman een schade claim in te dienen. „Maar eerst moeten we de resultaten van de procedure afwachten." Het nieuwe Vlissingse winkelcentrum Scheldelplein oefent een grote aantrekkingskracht uit op de inwoners van Walcheren, ten koste van Middelburg. foto Ruben Oreel Vernieuwd winkelcentrum Vlissingen pakt klanten af van onze verslaggever MIDDELBURG - Middelburg verliest de slag om de consu ment. Sinds in Vlissingen een nieuw winkelcentrum is ge opend, verkiest éénderde van alle inwoners van Walcheren de winkels in de Scheldestad boven die van de Zeeuwse hoofdstad. Ook de Middelbur gers doen steeds meer aanko pen in Vlissingen. In drie jaar is de omzet in de buurgemeen te verdubbeld. Middelburg verliest dit jaar tussen de tien a twintig miljoen gulden aan Vlissingen. Dat blijkt uit het maandag gepresenteerde ver volgonderzoek 'Middelburg om de markt, ontwikkelingen 1990-1993'. Het totale omzet verlies voor Middelburg be draagt naar verwachting vijf tig miljoen. Omdat steeds meer mensen in hun eigen dorp of in Vlissingen hun dagelijkse boodschappen doen lopen de supermarkten in Middelburg 38 miljoen gul den mis. Bijna de helft van dit omzetverlies komt voor reke ning van Middelburgers. On geveer veertig procent van het omzetverlies is toe te schrijven aan een beter supermarktaan bod in de dorpen op Walche ren. De belangrijkste redenen voor Middelburgers om hun boodschappen in Vlissingen te doen is dat daar de parkeer- mogelijkheden beter zijn. De supermarkten in Middelburg zijn te slecht bereikbaar. De huidige plek van Albert Heijn aan de Markt speelt daarin een grote rol. De onderzoekers denken dat het tij keert als de supermarkten in Middelburg beter bereikbaar worden en er betere parkeerplekken ko men. Non-food Ook in de non-foodsector ver liest Middelburg aanzienlijk terrein. Het verwachte omzet verlies bedraagt vijftien mil joen gulden. Vooral voor kle ding, textiel en schoenen is Middelburg minder in trek. Ondanks de veranderingen in Vlissingen blijft Middelburg toch nog veruit de belangrijk ste koopstad op Walcheren voor het kopen van lederwa ren, dames- en herenkleding. „De mensen zijn wat meer in hun eigen kernen gebleven", verklaarde onderzoeker drs J. H. M. Seerden. In steeds meer dorpen komen betere su permarkten. De bewoners gaan om die reden niet meer naar Middelburg of ze kiezen voor Vlissingen. „Als er niets was veranderd, dus ook geen nieuw winkelcentrum in Vlis singen en geen betere winkels in de dorpen, dan had Middel burg vijftig miljoen gulden meer omzet", lichtte Seerden de cijfers toe. Het feit dat Mid delburg sterk was in de food- sector in 1990 had vooral te maken met de zwakte van an dere winkelcentra. „Die twee zaken leiden tot het omzetver lies. Vroeger winkelde men uitsluitend in Middelburg, nu vooral in Middelburg, maar ook in Vlissingen." Aanbevelingen Wethouder G. B. Schoenma kers reageerde maandag laco niek op de uitkomsten van het rapport. „We hadden", zei hij, „niet verwacht dat we er beter van zouden worden." Hij was 'allerminst' geschrokken. „De bevolking kan nu kiezen tus sen Vlissingen en Middelburg. Dat is een positieve ontwikke ling. Ik zit er tenslotte ook voor de bevolking." De onder zoekers vinden dat Middel burg de bereikbaarheid en het parkeren moet verbeteren. Ook het winkelcentrum moet compacter. Dezelfde aanbeve lingen werden ook al in het eerste rapport in 1991 geschre ven „De noodzaak om deze uit te werken is nog groter", aldus het rapport. Volgens Schoenmakers is Middelburg juist druk bezig de parkeervoorzieningen te ver beteren. Volgende maand opent de nieuwe parkeerkel der aan de Kousteensedijk. De verplaatsing van Albert Heijn is zo goed als rond. „Er zitten waarschuwingen in het rap port, geen fatale conclusies." De gemeente kan, aldus Schoenmakers, alleen pogin gen ondernemen om de ver- blijfsfuncties in de binnenstad te versterken: betere terras sen, minder uitstallingen en een gezellige sfeer. „Het is vol strekt onmogelijk om mensen te verhinderen naar Vlissin gen te gaan." Beide steden, zei de wethouder, vullen elkaar aan. „Zoals Middelburg nooit een boulevard zal krijgen, zal Vlissingen nooit een Abdij krijgen." Ook voor de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf kwam het rapport niet echt onverwacht, aldus voorzitter H. Stikkelbroeck. „We merken inderdaad een neergaande lijn." Volgens hem heeft de middenstand sinds het ver schijnen van het eerste rap port niet stil gezeten. „Samen met de rest van de onderne mers en de gemeente zullen we de stad meer moeten gaan pro moten." De Raad zal samen met de gemeente de aanbeve lingen verder 'uitdiepen'. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van Omroep Zeeland heeft organisatiebureau GITP in de arm genomen om de ver trouwenscrisis tussen de actua liteitenredactie en de hoofdre dacteur/directeur, F. Feij. te helpen oplossen. De slechte ver houding tussen Feij en de redac tie bereikte enkele maanden ge leden voor de tweede maal in de drie jaar dat Omroep Zeeland bestaat, een dieptepunt. Aanlei ding was een voorstel tot her ziening van de redactiestruc tuur. Het dagelijks bestuur van de Omroep heeft aanvankelijk ge probeerd de zaak in eigen huis te houden. Secretaris H. Koch en db-lid C. Peeters vormden een commissie van goede diensten die gesprekken met de redactie ging voeren. De bemanning van de commissie was niet naar ie ders tevredenheid en een oplos sing kwam er dan ook niet uit. Het voorstel om externe deskun digheid in te schakelen had wèl de volledige instemming van de redactie. Verantwoordelijk Voorzitter J van der Doef van Omroep Zeeland verwacht eind volgende week de conclusies en aanbevelingen van GITP op zijn bureau. „We gaan die niet als een dictaat beschouwen want het dagelijks bestuur houdt wel zijn eigen verantwoordelijkheid. Zonder ook maar één letter uit het rapport te kennen, kan ik wel zeggen dat het tot een oplos sing zal leiden. We schakelen niet voor niets een gerenom meerd bureau in en ik heb begre pen dat dit soort problemen veel vaker in dergelijke organisaties spelen." Hoofdredacteur/directeur Feij wil zich over het onderzoek niet uitspreken. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse dijkgraven zijn er maandag middag niet in geslaagd op één lijn te komen, als het gaat om het toekomstige Zeeuwse wa- terschapsbestel. Volgende maand praten ze er over verder. De dijkgraven boven en onder de Westerschelde verschillen met elkaar van mening over de vraag wanneer de zeven huidige waterschappen verder moeten fuseren. De Zeeuws-Vlamingen willen het liefst wachten. Boven de Westerschelde is meer voort varendheid gewenst. Daar zijn ook al modellen geopperd voor de toekomstige Zeeuwse water schapsstructuur. Een van die modellen is één waterschap Tholen/Schouwen-Duiveland, één waterschap midden-Zee land en één waterschap Zeeuwsch-Vlaanderen. Tegen dit model hebben overi gens Schouwen-Duiveland en Tholen wel wat bezwaar omdat ze vinden dat ze samen dan nog te klein zijn. Daarom wordt ook in de richting van het water schap Goeree-Overflakkee ge lonkt. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe tonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 f84 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant De winkeliers in de Vlis- sijigse winkelstraat waren zeer tevreden over de op knapbeurt die de gemeente rondom hun panden had uit gevoerd. Mooie straten, prachtig aangekleed. Het heeft een lieve cent gekost - ook voor de winkeliers zelf, maar het resultaat is er naar. Groot was de verontwaardi ging dan ook toen de wet houder die voor al dit moois verantwoordelijk is, plomp verloren aankondigde dat de bijdrage van de onderne mers flink omhoog moest. Een mode-ondernemer sprak de gemeentebestuur der er op aan. Daar waren toch afspraken over ge maakt? De wethouder gaf daarop een zeer politiek antwoord: „Ja, er ivas wel een af spraak, maar dat jvas geen vaste..." Gevaarlijk hoor, zo'n dood doener. Een wethouder dient toch te weten datje als gekozen bestuurder welis- waar een baan hebt, maar toch zeker geen vaste...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11