mpuls-kado arde voorwaarden Serviërs H redesplan Prins Claus sinds ziekte voor het eerst weer alleen op reis Duizenden bij défilé ZONDAG 9 MEI MOEDERDAG ll Di Druk op parlement om vredesplan voor Bosnië te aanvaarden Verwarring lom rond wmnmanim Parlement Suriname buigt zich over benoeming van Gorré >i Zonnig en schraal ff Zonnig met vanmiddag enkele stapel wolken. Heldere avond en nacht. De maximum temperatuur omstreeks 14 graden. De noordoostelijke wind is matig. Middelburg Lange Delft 3 (naast C&AI 01180-26802 236e jaargang no. 106 )onderdag 6 mei 1993 i ran onze orrespondente una Hellinga UDAPEST - Op voorwaarde at de sancties tegen Klein-Joe- oslavië worden opgeheven, zal SlÉiet parlement van de Bosnische erviërs het vredesplan accep ten, zo heeft het persbureau 'anjug gemeld. Volgens het iuurtbewoners ernielen huis an 'lastpost' ITRECHT (GPD) - Bewoners an de Utrechtse Lange Hagel- traat hebben wegens overlast et recht in eigen hand geno- ien. Ze hebben een woning, waarin een alcoholist zou terug- eren, kort en klein geslagen, let pand was juist door het Wo- ingbedrijf gerenoveerd. Begin it jaar verwoestte een brand et interieur; de schade be- roeg toen 30.000 gulden. Ie omwonenden verklaarden de verlast van de alcoholist 'meer an zat te zijn'. „Onze kinderen omen regelmatig thuis met juiten van de junks die naar de 'oning van P.B. komen. Dat is ivensgevaarlijk. We hebben de ijkagent er herhaaldelijk bij ehaald, maar die zegt machte- los te staan", aldus een be- oonster. Volgens de buurtbe woners zitten zo nu en dan twin- ig verslaafden in de woning. De man weet vaak niet meer rat hij doet. We hebben dan ook lagenlang in de woonkamer ge slapen omdat we bang waren lat er brand in die woning zou uitbreken. Dat is inderdaad ge beurd. Het was zo'n leuk buur- s, maar de laatste tijd leefden weineen hel". persbureau van Klein-Joegosla- vië zal het zelfbenoemde parle ment ook een landverbinding eisen die alle Servische gebie den in het voormalige Joegosla vië met elkaar verbindt. De Servische president Milose vic heeft woensdag bij de zitting van het Bosnisch-Servische par lement in de Bosnische plaats Pale met alle nadruk opgeroe pen het vredesplan van de be middelaars Vance en Owen te aanvaarden. „Het plan garandeert volledige vrijheid en gelijkheid voor de Serviërs in Bosnië", aldus Milo sevic tegenover de afgevaardig den van het parlement. Hij meende dat er voor vrede geen alternatief was en voegde eraan toe dat uitvoering van het vre desplan niet alleen in het belang is van de Bosnische Serviërs, maar van de Servische natie in zijn geheel. Niet alleen Milosevic maakte zijn opwachting voor de afgevaardigden. Hij werd bege leid door de Montenegrijnse pre sident Momir Bulatovic, de Joe goslavische president Dobrica Cosic, en zelfs de Griekse pre mier Constantine Mitsotakis, die zichzelf duidelijk de rol van vredesbemiddelaar op de Bal kan heeft toegemeten. Allen kwamen met een en dezelfde boodschap: het Vance-Owen- plan moet worden aanvaard. Of het zover komt, wordt pas vandaag beslist. Maar dat het er om zal spannen, is zeker. In de nacht voor het officiële begin van de vergadering werd achter PALE - De Bosnisch-Servische leider Karadzic (midden) met naast hem de Griekse premier Mitsotakis voor het begin van het overleg over het vredesplan. Rechts de vlag van de Bosnische Srviërs. foto Reuter EN HAAG (RTR/ANP) - De esterse bondgenoten zijn er )g niet uit hoe de 60.000 man llende vredesmacht, die zal ezien op de uitvoering van het O redesplan Vance-Owen in Bos- moet opereren. Er heei-st :r war ring over wie het bevel ijgt en hoe ver de troepen innen gaan om de uitvoering in het plan, dat het Bosnisch- irvische parlement nog moet edkeuren, af te dwingen, troepen zullen vooral afkom- ig zijn uit NAVO-landen. Se- étaris-generaal van de VN, lutros Ghalï, vindt dat hij de voegdheid moet. krijgen de leratie te wijzigen of deze zelfs "eindigen. De Verenigde Sta die de operatie wel met de Naties willen coör- neren, zijn niet ingenomen :tdat plan en willen meer vrij- id. De Fransen en de Canade- n zien meer in een VN-com- indo. vredesmacht zou enkele we- n nadat de VN het groene licht eft gegeven - wat mogelijk lgende week al gebeurt - in snië moeten zijn. iduidelijkheid bestaat over de weldsinstructies voor de vre- ismacht, die naar verwachting staat uit zeker 20.000 VS-sol- ten en troepen uit andere NA- l-landen, Rusland en neutrale iden als Zweden. Rusland liet ten een speciale rol te willen elen bij bewaking van land- rridors tussen Servisch grond- bied in Bosnië en Servië, ankrijk en Groot-Brittannië üen beide 5000 militairen met ntservoertuigen leveren. Plan Vance-Owen... door Carine Neefjes DEN HAAG (GPD) - Prins Claus vertrekt dinsdag 18 mei voor een privéreis van tien dagen door Vietnam. De laatste twee jaar is de prins niet meer alleen naar het buitenland geweest. Hij had sinds de zomer van 1991 opnieuw last van depressieve klachten en in november van dat jaar ontdekten artsen dat hij leed aan de ziekte van Par kinson. Het lijkt erop alsof de prins lang zaam maar zeker weer aan alle activiteiten deelneemt. Hij komt al weer enige tijd regelma tig op het ministerie van ontwik kelingssamenwerking waar hij werkt als adviseur- van minister Pronk. Claus treedt weer wat va ker op in het openbaar en in no vember vorig jaar maakte hij sa men met zijn vrouw en kinderen sinds zijn ziekte zijn eerste offi ciële reis naar de Nederlandse Antillen en Aruba. Claus zal in Vietnam de econo mische en sociale ontwikkelin gen bezien. Hij gaat niet als advi seur van minister Pronk. In au gustus maakt de prins op uitno diging van de Indonesische rege ring een 'sport en cultuur-reis' door dit land. Voordat hij in 1991 opnieuw ziek werd, ging de prins regelmatig alleen naar het buitenland. Als adviseur van de minister van ontwikkelingssamenwerking reisde hij enkele malen naar In dia. Maar ook privé-trips naar het buitenland zijn voor hem niet vreemd. Enkele jaren gele den ging Claus met Willem-Ale- xander naar Tanzania, waar hij als kind heeft gewoond. Gezien het drukke réisschema lijkt het alsof de prins is her steld. Toch blijkt bij openbare optredens duidelijk dat hij nog steeds aan de ziekte van Parkin son lijdt. Televisiebeelden van koninginnedag en Dodenher denking laten zien dat hij zeer traag beweegt. Zijn trage reactie heeft een pure lichamelijke oorzaak. Bij Par- kinson-patiënten wordt de stof dopamine onvoldoende door de hersenen aangemaakt, waar door patiënten zich trillerig, stijf of traag gaan bewegen. Bij prins Claus is traagheid het meest zichtbare symptoom van zijn ziekte. Stabiel Volgens neuroloog dr J. Van Ma nen, Parkinson-specialist en tot voor kort verbonden aan het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, ziet het ziekte beeld van Claus er stabiel uit. „Ik heb hem in de loop der jaren niet achteruit zien gaan. Nü ken ik hem natuurlijk alleen opper vlakkig van televisiebeelden. Maar dan zie ik dat de sympto men eigenlijk niet veranderen. Pas als duidelijk wordt dat de stabiliteit van lopen en staan af neemt, wordt de ziekte ernsti ger. De patiënt kan dan moeilijk zijn evenwicht bewaren, hij krijgt moeite met lopen. Daar heeft de prins geen last van. En het is helemaal niet zeker of hij dit stadium van de ziekte ooit bereikt". Van Manen vindt het dapper dat de prins weer vaak in het open baar optreedt. huidige situatie in Bosnië Prins Bernhard steekt zijn duim omhoog naar voorbijlopende oud-verzetsstrijders. foto Paul Vreeker/ANP WAGENINGEN (ANP) - Prins Bernhard heeft woensdag in Wageningen een krans gelegd bij het Monument in Wageningen. Daarna nam hij in aanwezigheid van mr. Pieter van Vol lenhoven en minister Ter Beek van defensie een défilé af van oud-verzetsstrijders, militai re veteranen én parate militairen. Duizenden mensen woonden het défilé bij. Vol gens de Wageningse politie neemt de belang stelling voor de herdenking op 5 mei jaarlijks toe. Voorafgaand aan kranslegging en défilé werd een herdenkingsbijeenkomst gehouden in de rk-kerk te Wageningen. Voorzitter G. Peijnen- burg van het Nationaal Comité Herdenking Capitulatie 1945 Wageningen sprak bij die ge legenheid over de Nederlandse militairen die in VN-verband in onder meer Joegoslavië en Cambodja in dienst, van de vrede zich onder werpen aan de risico's van een oorlog. Over de rampzalige voedselsituatie in de Tweede We reldoorlog is in Wageningen in het befaamde hotel De Wereld, waar de capitulatie van de Duitse troepen in Nederland werd onderte kend, een tentoonstelling te zien. Op foto's en affiches worden de hongertochten, de distribu tiebonnen, de noodkacheltjes en het vorderen van paarden getoond. Al in 1939, zo blijkt op de tentoonstelling, werd door een aantal vooruit ziende Wageningers een aantal grote voedsel voorraden aangelegd. Daardoor werd het in het eerste oorlogsjaar mogelijk om te schake len van veeteelt naar akkerbouw. De tentoon stelling in Wageningen duurt tot en met 28 mei. Philips Groep nettoresultaat n miljoenen guldens 162 gesloten deuren uitvoerig be raadslaagd. De Bosnisch-Servi sche leider Karadzic had ont moetingen met de parlemen taire fracties en met burgemees ters en andere bestuurders uit de Servische regio's in Bosnië. Daarbij werd duidelijk dat de af gevaardigden zeer verdeeld zijn. In de regio's die volgens het Van ce-Owen vredesplan onder Ser visch beheer komen, bestaat be reidheid om te tekenen. Maar volgens het vredesvoorstel moe ten de Serviërs een groot deel van de door hen veroverde stre ken weer afstaan aan de mos lims en de Kroaten. Uit die ge bieden komt veel verzet. Karadzic zelf stak gisteren bij de opening van de vergadering zijn afkeer van het vredesplan niet onder stoelen of banken. Desondanks drong hij er bij de afgevaardigden op aan vóór te stemmen: „Het plan moet aan vaard worden vanwege de enor me internationale druk en het dreigement dat de NAVO Servi sche posities, bruggen en aan- voerroutes zal bombarderen". De vraag is of de tegenstanders van het vredesplan tegen zullen stemmen of voor een andere tac tiek kiezen. Volgens het Joego slavische persbureau Tanjug willen 23 afgevaardigden uit West-Bosnie een voorstel voor een volksreferendum indienen. Als dat er doorkomt, is aanname van het vredesplan uiterst twij felachtig. VN-onderhandelaar Lord Owen toonde zich gisteren redelijk op timistisch over de kans dat het plan wordt aangenomen. En zo niet, dan is dat volgens Owen nog geen ramp. „Het belangrijk ste is dat de regering in Belgrado het vredesplan nu echt steunt. Ik heb er vertrouwen in dat zij de Bosnïërs uiteindelijk zal kunnen overtuigen". Wetenschapper ontdekt een nieuwe microbe BOSTON (AP) - De wetenschap heeft een buitengewoon onple zierige microbesoort, geïdentifi ceerd die mensen wekenlang ziek maakt. Dr. Charles Ster ling en anderen van de Univer siteit van Arizona meldden hun bevindingen in de New England Journal of Medicine van don derdag. Of de microbe een epi demie kan veroorzaken is nog niet bekend. Kenmerkend voor de variëteit is dat zij „een explosieve, waterige diarree" veroorzaakt die vijf we ken kan aanhouden. Andere kenmerkende verschijnselen zijn misselijkheid, overgeven en gebrek aan eetlust. 79 103 -139 Verrassing Philips heeft de beurs en analis ten gisteren verrast met boven verwachting goede cijfers. De eerste-kioartaalcijfers gaven een winst van 103 miljoen te zien. Sombere 'Philips-wat chers', die een verlies voor spelden, moesten hun ongelijk erkennen. Enthousiaste beleg gers deden de 'Flippen' op de Amsterdamse beurs spectaculair hoger no- Q teren. *3 Aalscholvers Jarenlang was de aalscholver in Zeeland uit het zicht verdwenen. Sinds 1990 is het aantal echter iveer flink toegenomenOp de Kleine Middelplaat in het Veer- se Meer vinden de vogels rust, goede visgronden en bomen waarin ze kunnen broeden. De vogels worden ieder jaar ge teld. Dit jaar toerden 250 nesten gesigna- leerd. Juventus Juventus kan de UEFA-cup nau- tvelijks nog ontgaan. De Ita liaanse voetbalclub toon gister avond zeer overtuigend in Duits land de eerste finalewedstrijd in het Europese bekertoernooi. Borussia Dortmund werd met 1-3 versla- "T 'gen. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financien en economie: 9; Provincie: 11, 13 en 15; Sport: 17 en 19 PARAMARIBO (ANP) - Presi dent Ronald Venetiaan van Su riname zal het parlement maandag duidelijkheid ver schaffen over de benoeming van Arthy Gorré tot bevelhebber van het leger. Politiek topbe- raad in Paramaribo heft dins dag geresulteerd in de aankon diging van de parlementsverga dering over het defensiebeleid. Parlementsvoorzitter Jager- nath Lachmon kondigde de ver gadering aan. De Nationale As- semblée had de kwestie voor 23 april op de agenda staan maar de vergadering werd uitgesteld om parlementariërs in de gele genheid te stellen zich alsnog te oriënteren. Gorré zou begin vorige maand als bevelhebber moeten aantre den in de Memre Boekoekazer- ne, maar de legerleiding stak daar een stokje voor door te ver klaren dat hij „niet capabel en niet acceptabel" was. Venetiaan voerde toen enkele dagen aparte gesprekken met, legerofficieren. Het probleem kreeg vorige week een extra dimensie toen ex-be velhebber Desi Bouterse zei dat het parlement zich moet buigen over een oplossing die ..achter de schermen" moest worden be reikt. De democratie zou vol gens hem anders in gevaar ko men. Bouterse heeft volgens on bevestigde berichten aan Vene tiaan voorgesteld om zowel Gor ré en minister van defensie Sieg- fried Gilds als de legerleiding te ontslaan. Venetiaan heeft Bouterse woensdag op zijn kabinet ont vangen. Over deze ontmoeting zijn geen mededelingen gedaan. Venetiaan sprak maandag en dinsdag in totaal ruim tien uur met de leiders van de regerings coalitie Nieuw Front over het al dan niet beleggen van een open bare parlementsvergadering. De SPA, de partij van Gilds, heeft woensdag gewaarschuwd dat de regering en parlement na tionaal en internationaal „met. de nek zullen worden aangeke ken" als het besluit tot benoe ming van Gorré niet wordt uit gevoerd. Oplossing van de de- fensieproblematiek is voor de SPA slechts aanvaardbaar als ze de democratie verrijkt. „Elke andere oplossing is voor de SPA onacceptabel omdat de demo cratie dan achterwaarts gaat", aldus SPA-voorzitter Fred Der by. Internationaal bellen voor half geld op moederdag DEN HAAG (GPD) - PTT Tele com geeft iedereen die op moe derdag (aanstaande zondag) naar het buitenland belt, vijftig procent korting. De prijsverla ging geldt de hele dag. Het in ternationale telefoonverkeer vanuit de telefooncellen valt ook onder de actie. Voor ge sprekken via een telefoniste of vanaf mobiele aansluitingen (Greenpoint en autotelefoon) geldt de korting niet. De Moederdag-actie is onder deel van het beleid van de PTT om internationaal telefoneren te stimuleren. Het is de eerste keer dat er een tijdelijke korting bij een speciale gelegenheid wordt gegeven. De PTT verwacht dat er de komende jaren meer van dit soort acties worden gehou den. Advertentie "v:"- - Vrijdag 7 mei, zaterdag 8 mei, zondag 9 mei ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant "De Zeelandbrug", met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. 24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208. Wegrestaurant "De Zeelandbrug", Weg naar de Val 10, Zierikzee WHBBOaB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1