URANT ieuw kabinet Italië wankelt al voor korten kraken Ter Velds bijstand Gemeenten plannen dagmenu... .Excuses De Klerk voor apartheid Van Duin en Nordholt worden Ridder ►osnische Serviërs >uigen zich opnieuw >ver vredesvoorstel ^Machtsstrijd Moskou -terug door grondwet 1^' Prinses Juliana jarig Craxi vrijuit voor corruptie Ministers treden uit protest af kunst cultuur 9 Vm 13 Beroepsmilitair mag VN-taak niet weigeren Proefabonnement SOESTDIJK - Prinses Juliana viert vandaag haar 84ste ver jaardag. foto ANP Zonnig en warm De temperatuur in Zeeland loopt op nieuw naar 25 graden. De zuidoostelij ke wind is zwak. Het is zonnig en van avond neemt de kans op een bui toe. 436* jaargang no. 101 /rijdag 30 april 1993 Bel voor informatie 7if>k tnhnütnrt- Tel 01 1 00 - 39666 ^ItKltKOSieil verzekeringen voor mensen met gezond verstand onze correspondent van der Linden °1 - De pas gevormde rege ring onder leiding van Carlo izeglio Ciampi loopt kans nu al je stranden. De ex-communisti- :he partij PDS, die drie minis- •rs in de regering heeft, en de iroene partij, vertegenvvoor- ligd met een minister, ver aarden gisteren het nieuwe ibinet niet te zullen steunen, ranwege een stemming in de Warner van Afgevaardigden pver opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid Van de vroegere socialistische premier Bettino Craxi. k(£raxi zal niet mogen worden irervolgd voor heling en corrup te. De parlementaire onschend baarheid van Craxi zal alleen ivorden opgeheven voor een on- eni derzoek naar overtreding van de wet op de partijfinanciering. Een maand geleden had een kamer commissie echter alle verzoeken van de Milanese rechters ont vankelijk verklaard. De uitslag van de stemming werd door alle oppositiepartijen uitgelegd als een overwinning van de oude 'partitocratie'. De oppositiepartijen die deel ne men aan de nieuwe regering voe len zich verraden door de partij en van de oude coalitie. Hoewel de stemming geheim was, is het zeker dat de socialistische partij en de christendemocratische DC zich tegen de opheffing van Craxi's onschendbaarheid heb ben uitgesproken. De leider van de (oppositiepar tij La Rete, Leoluca Orlando, zei gisteravond dat zijn partij zich zal terugtrekken uit het parle ment, dat hij kwalificeerde als een 'moeras van corruptie'. Hij heeft een onderhoud met presi dent Scalfaro aangevraagd en zal deze verzoeken direct verkie zingen uit te schrijven. In het kamerdebat herhaalde Craxi dat een complot tegen hem gaande is en dat de rechters hun boekje consequent te bui ten zijn gegaan. Craxi houdt vol dat hij nooit overheidsgeld heeft gestolen en nooit iets met cor ruptie te maken heeft gehad. Hij gaf alleen toe de wet op de partij financiering te hebben overtre den, maar dat was volgens hem een gevolg van het systeem. 'Als ik schuldig ben, dan is iedereen schuldig', zo luidt de klassiek ge worden verdediging van de ge vallen socialistische leider. Fiat De Milanese rechters boeken nieuwe successen in hun onder zoek naar de betrokkenheid van Fiat bij smeergeldschandalen. Volgens het weekblad Pano rama, dat delen zal publiceren van het 'smeergeld-dossier' dat Cesare Romiti, de tweede man van de Fiat-groep, onlangs aan de Milanese rechters overhan digde, heeft Romiti onthuld wel ke Fiatbedrijven aan de politici geld hebben betaald. Romiti zou ook de namen hebben genoemd van de Fiat-managers die de ver antwoordelijkheid hadden voor het overmaken van de 'tangenti' (smeergeld). Het gaat om bedrijven die zijn ingeschakeld bij projecten in het kader van Italiaanse ontwikke lingshulp. de aanleg van de me tro in Rome. de ontwikkeling van de supersnelle trein, bouw projecten in Zuid-Italiè. aan schaf van onroerend goed in Ro me. leveringen voor de nationale telefoonmaatschappij en de bouw van ziekenhuizen. De bekentenissen van Romiti passen in de nieuwe strategie die Fiat sinds enkele weken volgt. Fiat hoopt door mee te werken met de rechters, die al ver door gedrongen zijn in het illegale Fiat-circuit, de schade beperkt te houden. Dat er sprake is van een dooi tussen Fiat en het Mila nese Openbare Ministerie blijkt ook uit de terugkeer uit het bui tenland van twee topdirecteu- ren tegen wie een arrestatiebe vel was uitgevaardigd. Zij zijn gisteren direct verhoord door de Milanese magistraten. Indonesische kunst laat de koloniale beelden achter zich en verovert de Oude Kerk in Amsterdam. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Renate Dorrestein schrijft indringend over ME Filosofische fantasieën van Paul Verhuyck Verzen van Kopland Plato ver taald Hamburgs Schnitgerorgel herleeft Botsing van oude en nieuwe architectuur Weldadige jeugdboeken Uit. exposities, film. AMSTERDAM - De komiek André van Duin (links op foto) heeft een onderonsje met de Amsterdamse politiecommissaris E. Nord holt (rechts) en burgemeester Ed van Thijn. Van Duin (Ridder in de Orde van Oranje Nassau) en Nordholt (Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw) deelden gisteren in de jaarlijkse lintjesregen ter gelegenheid van Koninginnedag. Dit jaar zijn 2.356 Nederlan ders onderscheiden. Daaronder waren 79 mensen in Zeeland, een record. foto Ed Oudenaarden/ANP Pagina 7: Veel lintjes in sectoren kunst en cultuur Pagina's 15 tot en met 19: Onderscheidingen Zeeland I KAAPSTAD (RTR) - President Frederik W. de Klerk van Zuid-Afri- ka heeft donderdag voor het eerst excuus aangeboden voor apart heid. Hij zei het verlies van vrijheid en waardigheid dat zwarten is aangedaan, diep te betreuren. |,Het was niet onze bedoeling om mensen van hun rechten te beroven en ellende te veroorzaken, maar uiteindelijk hebben gescheiden ont- tefvikkeling en apartheid daar juist wel toe geleid. Inzoverre dit is ge- Ebeurd, betreuren wij het diep", zei De Klerk op een persconferentie, s Volgens De Klerk beroofde apartheid zwarten van het vermogen Dfeich te ontwikkelen. ^bp de vraag of „diep betreuren" een excuus betekent zei De Klerk; Dj-,Diep betreuren gaat veel verder dan zeggen dat het je spijt." De erk heeft nooit eerder excuus willen aanbieden voor apartheid, lok nu nog zei De Klerk te menen dat apartheid oorspronkelijk be- mifloeld was om 's lands politieke problemen op te lossen door middel ran een confederatie van onafhankelijke landen. „Maar dit kon niet verken als gevolg van demografische en economische realiteiten, en 4'hls gevolg van de onscheidbare onderlinge afhankelijkheid van het ''olk van Zuid-Afrika in zijn geheel." Vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei, zondag 2 mei ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant "De Zeelandbrug", met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. ƒ24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208. Wegrestaurant "De Zeelandbrug", Weg naar de Val 10, Zierikzee WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHiÊÊm Kindkunst Een opmerkelijk initiatief in Koudekerke: de leerlingen van de christelijke basisschool 't Klinket hebben de eerste kunst uitleen in Nederland opgezet met eigen werk'. Dat kan ter be schikking worden ge steld van zoioel kinde- C ren als vohoassenen. I Radio en televisie; 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Kunsten cultuur: 9,10, 11, 12 en 13; Provincie: 115, 16, 17, 18, 19 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. (Advertentie) NEW YORK (RTR) - Bemidde laars Cyrus Vance en Lord Owen voeren dit weekeinde overleg met de leiders van de Bosnische Serviërs, Kroaten en Moslims. Ook zullen zij bespre kingen hebben met de presiden ten van Kroatië, Servië en Mon tenegro. Dit is donderdag be- mekendgemaakt door een woord- ch!voerder van Vance en Owen. bTot het onderhoud is besloten 4°padat de Bosnische Serviërs 'donderdag bekendmaakten het 5; vredesplan van Vance en Owen djalsnog in overweging te nemen. Amerikaanse president- Bill heeft zijn belangrijkste adviseurs bijeengeroepen om te beraden over verscher ping van de strafmaatregelen te lgen de Serviërs in Bosnië-Herce- °ejgovina. Het spoedberaad wordt gewoond door de Amerikaan- riljse chefstaf Colin Powell en de enjfninisters van buitenlandse za- Paken en defensie, Warren en Les Aspin. l uk ,^De Bosnische Serviërs donder dag kondigden donderdag aan dat het door hen ingestelde par- lementzich op 5 mei opnieuw zal buigen over een internationaal vredesplan. De stap is vrijwel ze ker het gevolg van zware druk Van de Servische president Slo bodan Milosevic. Momcilo Kra- jisnik, de voorzitter van het Bos- nisch-Servische parlement dat het plan maandag nog had ver worpen, zei na een gesprek met ïaide Bosnisch-Servische leider Jis Radovan Karadzic dat „alle as pecten van het plan zullen wor den beschouwd, inclusief nieuw beschikbaar gekomen informa tie". De gevechten tussen moslims en Kroaten in Centraal-Bosnië ble ven ook donderdag voortduren, ondanks een door bemiddeling van de VN overeengekomen staakt-het-vuren. VN-waame- mers meldden een verheviging van de beschietingen op Sara jevo. Frankrijk trok donderdag uit angst voor Servische wraakac ties de laatste 150 Franse VN- soldaten terug uit Pancevo, een stadje even buiten Belgrado. Donderdag kwam een Frans mi litair hulpkonvooi onder vuur te liggen in Midden-Bosnië. Een woordvoerder van de VN-vre- desmacht Unprofor zei dat er geen gewonden waren gevallen „uitsluitend omdat de VN-voer- tuigen goed gepantserd zijn". Bombardementen Minister Ter Beek van defensie steunt minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking), die pleit voor bombardementen op Servi sche stellingen in Bosnië. „Ik sluit verdergaande acties niet uit, maar we kunnen pas tot een militaire operatie besluiten als duidelijk is wat we er precies mee zouden bereiken. Het doel moet volstrekt helder zijn", zo zei de bewindsman donderdag tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van de universitaire vredesdagen in Groningen. DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) oordeelt vernieti gend over de bezuinigingen op de bijstand. In de plannen van staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) „ontbreekt het vol ledig aan enige vorm van deug delijke financiële onderbou wing", aldus de VNG in een gis- jvan onze correspondent MOSKOU - President Jeltsin reivan Rusland passeer^ het Con- ujigres van Volksafgevaardigden Nfibij de behandeling van zijn ont- ne\verp-grondwet. Hij vroeg don derdag vertegenwoordigers van de 88 republieken en auto- Kinome regio's, die samen de Rus- ïigsische Federatie vormen, in het chKremlin zijn ontwerp-Grond- lieiwet te bespreken. Hij verwacht da'hun commentaar uiterlijk op 20 efrmei. Dtil bé Jeltsin wil eind mei of begin juni ooieen 'constitutionele assemblee' iti|bijeenroepen, bestaande uit de- helegaties van de 88 republieken ilslen regio's. Deze assemblee moet besluiten over de invoering van de nieuwe grondwet. Het ont werp voorziet in een machtige president, naar Amerikaans voorbeeld, en veel grotere be voegdheden voor lokale bestu ren. Het is de vraag of Jeltsin om het conservatieve Congres, zijn te genspeler in de politieke crisis die leidde tot het referendum van afgelopen zondag, heen kan. Een lid van het Constitutionele Hof, Gadis Gadzjeijev, zei in de Pravda van gisteren dat alleen het Congres over grondwetswij zigingen kan beslissen. Jeltsin zei donderdag echter dat het re ferendum Rusland heeft veran derd in een ander land, dat een nieuwe wet nodig heeft. teren verstuurde brief aan de Tweede Kamer. Daarbij heeft er geen enkel inhoudelijk overleg plaatsgevonden over de bezui nigingsvoorstellen, terwijl de gemeentelijke sociale diensten verantwoordelijk zijn voor de uitvoering ervan. Ter Velds plannen maken op de VNG een „bijzonder inconsis tente indruk", in hoofdzaak in gegeven „door vermeende bezui nigingsopbrengsten voor het rijk". Ter Veld schrapt het recht op een bijstandsuitkering voor jongeren onder de 21 jaar. Uitke ringsgerechtigden tussen de 21 en 27 jaar en woningdelers ouder dan 27 worden enkele honder den guldens per maand gekort. De totale bezuiniging bedraagt 845 miljoen gulden, waarvan 405 miljoen terugvloeit naar de ge meenten. Die kunnen daaruit eventueel een toeslag verstrek ken aan gedupeerde bijstands gerechtigden. De VNG vraagt zich af of dit bedrag toereikend zal zijn. De gemeenten zetten ook vraag tekens bij de geraamde op brengst van de ffaudebestrij- dingsplannen die gemeenten verplicht worden op te stellen. Ter Veld boekt daar alvast 160 miljoen gulden voor in, de VNG vraagt zich af waar de staatsse cretaris dat op baseert. De VNG beschuldigt. Ter Veld ervan de Kamer onjuist inge licht te hebben over een moge lijk hogere bijdrage van de ge meenten aan de bijstand. Nu ne men de gemeenten tien procent voor hun rekening, het kabinet wil dit verhogen naar twintig procent. In haar brief aan de Ka mer schrijft Ter Veld dat de VNG binnenkort met alternatieven zal komen. De VNG ontkent dit. Of de bezuinigingen op de bij stand ongeschonden door de Kamer komen, is zeer de vraag. Ter Velds eigen PvdA heeft gro te moeite met de maatregelen. Fractievoorzitter Wöltgens wil eerst de resultaten van twee on derzoeken naai- bijstandsfraude afwachten, alvorens een oordeel te geven. Ter Veld is daar fel op tegen. Zij vreest dat dit te veel tijd kost. waardoor het kabinet de maatregelen niet meer voor de verkiezingen kan afhandelen. DEN HAAG (ANP) - Beroepsmi litairen van de Koninklijke Landmacht kunnen niet weige ren als zij worden aangewezen voor eenheden die worden uit gezonden om VN-taken uit te voeren. Militairen die weigeren kunnen worden ontslagen. Dat heeft de bevelhebber der land strijdkrachten, luitenant-gene raal H. Couzy, deze week per brief aan de commandanten van de landmacht laten weten. Couzy zegt ervan uit te gaan dat elke beroepsmilitair geschikt en bereid is om de opgedragen ta ken van de landmacht uit te voe ren. Een militair die niet voor VN-ta ken in aanmerking wil komen kan om ontslag vragen voordat hij voor uitzending is aangewe zen. Een militair die VN-taken weigert na dat tijdstip en die niet om ontslag vraagt, wordt geschorst en naar huis gestuurd. Hij kan strafrechtelijk worden vervolgd en zal op zo kort moge lijke termijn worden ontslagen, aldus Couzy. Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01)84 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant g&Slle Elke dag uw eigen PZC voor f 7,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1