EEUWS NAVO tegen ingrijpen in Bosnië Conflict dreigt in kabinet over inkrimping bij defensie kleintjes Koninginnedag-molen Contract overname Fokker getekend Referendum voor Jeltsin aansporing Militaire top eist duidelijke politieke beleidslijn Ritzen wil overleg over OV-kaart heropenen Huizenkopers krijgen drie dagen bedenktijd Acties specialisten tegen plannen Simons Duisenberg dringt op extra matiging aan Zonnig en warm Vrijwel onbewolkt, zonnig en schraal. De noordoostelijke wind is matig. De maximumtemperatuur omstreeks 22 graden. Vanavond helder. 236e jaargang no. 99 Woensdag 28 april 1993 van onze correspondent BRUSSEL - De militaire top van de NAVO heeft zich gisteren onverwacht openlijk afgezet te gen een gewapend ingrijpen in Bosnië. Een militaire interven tie zal niet alleen ten koste gaan van de humanitaire hulpverle ning, maar zal ook lang duren en vele burgerslachtoffers vra gen. Veldmaarschalk Sir Ri chard Vincent zei dat gisteren in Brussel na afloop van een door hem voorgezeten vergade ring van het militair comité van de NAVO. In het militair comité zitten de chefs van staven van de NAVO- legers, onder wie de Amerikaan se generaal Colin Powell. Bin nenskamers tonen de militairen zich al langer terughoudend om in het Bosnië-conflict met ge weld tussen beide te komen. Vol gens veldmaarschalk Vincent „rust op de politici de hele zware verantwoordelijkheid ons eerst alsjeblieft eens te vertellen wat ze met militair ingrijpen willen DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen (onderwijs) is bereid de onderhandelingen met de Ne derlandse Spoorwegen over een openbaar-vervoerkaart voor studenten te heropenen als die met een 'constructief voorstel' komen. Dat voorstel moet dan wel nieuwe elementen bevaten. Ook moeten de organisaties van stads- en streekvervoer eerst in stemmen met nieuwe onder handelingen, omdat zij al een contract met de minister heb ben gesloten. Ritzen bood deze opening gister middag in een spoeddebat in de Tweede Kamer, dat was aange vraagd door GroenLinks. Dit omdat verkeersminister Maij- Weggen zich openlijk tegen het nieuwe contract had gekeerd. Volgens Maij is de nieuwe stu dentenkaart, die alleen gratis vervoer in bus, trams en metro's mogelijk maakt, niet efficiënt omdat de 35 extra buslijnen ge deeltelijk parallel lopen aan de DEN HAAG (ANP) - Kopers van onroerend goed krijgen drie da gen bedenktijd om zich te bera den op de consequenties van de transactie. De koop mag in die tijd nog on gedaan gemaakt worden. Dat is de kern van het wetsvoorstel over de koop van onroerende goederen en de aanneming van De Janneke Dierxschool: VOOR VAKOPLEIDING EN VAKVROUWEN. Vandaag van 10.00 tot 12.00 uur een informatieochtend over opleidingsmogelijkheden in het schooljaar 1993/1994 ijl bereiken. Ik wil niet verzeild ra ken in iets zuiver militai, zonder dat er een bredere politieke rege ling voor Bosnië is". Een mili taire actie kan alleen worden on dernomen „op basis van een hel dere VN-resolutie, die precies voorschrijft wat we mogen en wat niet. De huidige VN-resolu- ties zijn uiterst ingewikkeld." De NAVO-chefs van staven ver wachten weinig heil van het se lectief bombarderen van Servi sche artillerie of aanvoerlijnen. Dat is volgens de Amerikaanse admiraal Jeremiah „zeker geen pijnloze operatie". Volgens veld maarschalk Vincent zullen er ze- treinen, tot meer files leiden en slecht zijn voor het milieu. Enkele uren na afloop van het debat deed NS-directeur Por- teine een nieuw voorstel om de onderhandelingen weer vlot te trekken. De NS is bereid het door Onderwijs als te duur afge wezen 'basis-contract' opnieuw ter sprake te brengen, samen met twee eerdere wensen van Ritzen. Dit voorstel behelst een ov- kaart waarbij thuiswonende stu denten doordeweeks gratis rei zen en in het weekeinde korting kunnen krijgen en andersom voor uitwonenden. De NS wil daarnaast praten over het laten ingaan van het weekeinde voor uitwonenden op vrijdagavond (in plaats van zaterdagmorgen) en het bieden van de mogelijk heid om studenten zelf te laten kiezen welke kaart zij wensen. De Kamer zal volgende week, als de ministerraad een besluit over het contract heeft genomen, haar definitieve oordeel geven. werk dat minister Hirsch Ballin van justitie dinsdag heeft inge diend bij de Tweede Kamer. De maatregel is bedoeld om ko pers te beschermen tegen over haaste beslissingen. Voor de aanneming van werk voor het bouwen van een huis in op dracht van een consument geldt dezelfde regeling. Vooruitbetaling De koper van een huis zal voor taan niet meer kunnen worden verplicht tot vooruitbetaling. De gebruikelijke storting van een waarborgsom in depot bij een notaris van ten hoogste tien procent van de verkoopprijs is daarvan uitgezonderd. De koper van een nieuwbouw woning krijgt bescherming te gen wanprestatie van de bou wer. Hij mag in de toekomst vijf procent van de aanneemsom in depot geven bij de notaris als bij de oplevering gebreken zijn ge constateerd. LEIDEN - Molen De Valk in Leiden is klaar voor Koninginnedag. Acht alpinisten van de Neder landse Bergsport Vereniging hebben de bovenkant van de molen ingepakt in rood-wit-blauw. De Leidse organisatoren van de feestelijkheden aanstaande vrijdag hopen dat de stunt de inwo ners van de stad zal aansporen die dag massaal te vlaggen. foto Aad van Leeuwen/AN P ker bugerslachtoffers vallen „wanneer de Servische artillerie uit het open veld naar dorpen wordt verplaatst en naast mos- keëen en scholen wordt ge plaatst. Ik denk dat het een bij zonder ingewikkelde en veelei sende klus is. Bovendien moeten de politici eerst de fundamen tele vraag beantwoorden hoe militair ingrijpen zich verhoudt tot de neutrale rol van de VN- troepen die de humanitaire hulpverlening verzorgen". De verscherpte sancties van de Verenigde Naties die dinsdag van kracht zijn gegaan, lijken de Serviërs te prikkelen de oorlog op te voeren. Enkele uren voor dat de sancties van kracht wer den, lanceerden Servische een heden een offensief in de omge ving van Bihac, een Moslim-en clave in het noordwesten van Bosnië-Hereegovina. Nederlandse onderzeeboot luistert Serviërs af DEN HAAG (GPD) - Neder landse onderzeeboten van de Walrus-klasse luisteren vanuit de Adriatische Zee communica tie van de Servische troepen af. Ofschoon het ministerie van de fensie officieel niet wil bevesti gen dat de onderzeeërs daar voor worden gebruikt, is uit be trouwbare bron vernomen dat het wel degelijk is gebeurd. De onderzeeërs zijn speciaal met het doel de communicatie af te luisteren, uitgerust met de mo dernste elektronica. Op dit mo ment is er geen 'Walrus' in de buurt van Joegoslavië. Vakanties naar verre oorden stuk goedkoper VOORBURG (ANP) - Vakantie reizen naar bestemmingen bui ten Europa worden deze zomer (april tot en met oktober) ge middeld een stuk goedkoper. Vakantiereizen binnen Europa worden daarentegen duurder, vooral reizen per auto. Dit stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na een onder zoek van de reisgidsen van tour operators. Vakantiereizen naar Azië zijn dit jaar 4,9 procent goedkoper en die naar Noord-Amerika 9,1 pro cent. Reizen naar Afrika wordt gemiddeld 0,9 procent duurder. De schommelingen van de wis selkoersen zijn een belangrijke oorzaak van de veranderingen in prijs. Vakantiereizen binnen Europa worden 0,9 procent duurder. Turkije, een vakantieland in op komst. wordt echter 2 procent goedkoper. SCHEVENINGEN - In het Scheveningse Kurhaus ondertekenen (vlnr) DASA-topman Schrempp, minister van economische zaken Andriessen en Fokkers eerste man Nederkoorn de overeenkomst over de overname van de Nederlandse vliegtuigfabriek. Schrempp zei gisteren dat hij als belangrijkste opdracht ziet het om smeden van de twee bestaande bedrijfsculturen bij Fokker en Deut sche Aerospace <DASA) tot één. ..Ons doel is de vorming van een ware Europese vliegtuigindustrie." Concentratie is volgens Schrempp onvermijdelijk, maar wanneer het Franse Aerospatiale en het Italiaanse Alenia tot de Fokker-DASA-combinatie toetreden, kon hij niet zeggen. Nederkoorn liet weten dat Fokker verwacht aan het einde van dit jaar nadere mededelingen te doen over het volgende vliegtuigpro ject, de Fokker 130, een verlengde versie van de Fokker 100. Vandaag wordt in de Tweede Kamer gedebatteerd over de overna me. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG (ANP) - Binnen het kabinet dreigt een conflict tus sen minister Ter Beek van de fensie en zijn collega's over één van de belangrijkste maatrege len om het aantal gedwongen ontslagen bij de krijgsmacht de komende jaren te beperken. De zaak komt waarschijnlijk maandag tijdens het kabinets beraad aan de orde. Volgende week donderdag wil Ter Beek hierover verder overleggen met de militaire vakbonden. In de Prioriteitennota, waarin de minister het defensiebeleid voor de komende jaren uiteen heeft gezet, heeft Ter Beek aan gegeven dat een uitstroom- bevorderende maatregel nodig is om het aantal gedwongen ont slagen uiteindelijk tot ongeveer 1500 te beperken. Binnen het ka binet bestaat weerstand tegen zo'n maatregel, die militairen moet overhalen vrijwillig op te stappen. Weliswaar zou deze door het defensiepersoneel zelf betaald worden, maar gevreesd wordt dat ambtenaren van an dere overheidsinstellingen soortgelijke regelingen gaan ei- Het kabinet wil dat koste wat kost voorkomen. Het beleid is er eerder op gericht wachtgeldre gelingen voor overtollige amb tenaren minder gunstig te ma ken en ze meer in overeenstem ming te brengen met wat in het particuliere bedrijfsleven ge bruikelijk is. Overigens heeft het kabinet zich vorig jaar door met de Prioriteitennota akkoord te gaan ook achter de uitstroom- bevorderende maatregelen ge steld. Met name de Koninklijke Land macht staat de komende vijf jaar voor een enorme inkrim ping. Dit krijgsmachtdeel wordt bijna gehalveerd tot een vredes- sterkte van ruim 32.000 in 1998. De sociaal-democraat Ter Beek UTRECHT (ANP) - De specialisten gaan actie voeren om de bezuinigingen op hun tarieven te voorkomen. De leden van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) hebben een speciaal comité opgericht dat binnen enkele weken met ac- tievoorstellen moet komen. Dat heeft een woordvoerster van de LSV dinsdag verklaard na afloop van een ledenvergadering in Utrecht. De specialisten zijn woedend op Simons. Zij moeten per 1 april hun tarieven met 12 procent verlagen. Voor volgend jaar vrezen ze zelfs dat hun tarieven met een kwart naar beneden moeten in vergelijking met het niveau van voor 1 april. „We springen niet gauw op de barricaden, maar nou wordt het wel erg gortig", zo gaf de woordvoerster de stemming on der de LSV-leden weer. Volgens de woordvoerster is het niet de bedoeling patiënten te duperen door de acties. Welke vor men van protest wel toelaatbaar worden geacht, is nog on duidelijk. wil deze operatie als een goed werkgever begeleiden en het aantal gedwongen ontslagen be perken tot wat hij als het mini mum beschouwt. De uitstroom- bevorderende maatregel zou vooral oudere militairen wier functie overbodig wordt, moe ten overhalen de krijgsmacht vrijwillig te verlaten. Bij de eerdere inkrimpingsope ratie van 1990 is de bewindsman met de bonden een Sociaal be leidskader (SBK) overeengeko men, dat in enigszins aangepas te vorm voor de periode tot. 1998 zou moeten gelden. Volgens dat SBK hebben overtollige militai ren recht op een wachtgeldrege ling, waarbij een werkloze mili tair al vrij snel op 70 procent van zijn laatste inkomen terecht komt. De uitstroombevorderen- de maatregel zou bovenop het wachtgeld komen en dus voor de vertrekkende militair een aan zienlijk aantrekkelijker regeling opleveren. De vakbonden en de minister zijn het in beginsel over de nood zaak van die maatregel eens. Mocht het kabinet zijn veto uit spreken, dan zullen de bonden zich. eventueel met demonstra ties en manifestaties, tot de Tweede Kamer wenden, die de nota op 13 mei behandelt. Mafia De weg tot een onderzoek naar majia-banden van de Italiaanse ex-premier Andreotti is vrij. Een senaatscommissie stemde giste ren voor opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid van de politicus. De hele senaat moet nog stemmen, maar de uit slag daarvan zal naar venoach- ting niet verschillen van die van gisteren in O de commissie. O Vissen De rijkspolitie te water in Ter- neuzen stuit op de Westerschel- de regelmatig op Belgische kot- tervissers uit Antwerpen, Zee- brugge en Bouckhoute die zon der licensie tong en ka beljauw aan wal bren- Q gen in Breskens. w Vuelta Jean-Paul van Poppel kioam in de eerste massasprint van de Ronde van Spanje snelheid te kort om de Spanjaard Alfonso Gutierrez van de overwinning af te houden. De Zwitser Alex Zülle behield zijn leiderstrui. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. AMSTERDAM (GPD) - „Het ka binet moet de rug recht hou den", vindt de president van De Nederlandsche Bank, dr. W.F. Duisenberg. „Er lijkt te worden aanvaard dat het tekort (van de overheid) in 1994 mag uitkomen boven de doelstelling uit het re geerakkoord. Maar voor de lan gere termijn is zelfs die doel stelling nog steeds te hoog". Ook de loonontwikkeling is vol gens Duisenberg de laatste twee jaar weer iets te ver doorge schoten. „Ter correctie is daar om loonmatiging dringend ge boden". Duisenberg bepleit ex tra bezuinigingen van f 3 mil jard in 1993 en bijna f 10 miljard volgend jaar. De publikatie van het jaarver slag van De Nederlandsche Bank (DNB) is voor Duisenberg traditioneel een gelegenheid om bezorgdheid te tonen over 's lands financiën. Zo ook afgelo pen maandag in Amsterdam. Nederland vormde tot nu toe een uitzondering in Europa, waar een aantal regeringen de tekorten liet oplopen. „Niet al leen vanwege een tegenvallende conjunctuur, maar ook nogal eens als gevolg van een bewuste keuze van beleidsmakers". Vanaf de publikatie van de Mil joenennota 1993, op de derde dinsdag van september, gaat er volgens Duisenberg ook in Ne derland iets mis. Niet alleen ver snelde sindsdien de achteruit gang van de economie, ook „te optimistische inschattingen" deden het toen geschetste beeld „vergruizen", aldus de bankpre- sident in het jaarverslag over 1992. In de hoop op betere tijden wer den door het kabinet wel extra ombuigingen aangekondigd, „maar het wordt nu wel duide lijk dat die betere tijden nog niet zijn aangebroken. Daarentegen moet worden gerekend met sub stantiële verdere tegenvallers, deels van conjuncturele, maar in hoofdzaak van structurele aard". Tijdelijk pas op de plaats maken met het terugbrengen van het overheidstekort, om zodoende extra geld te kunnen investeren in de infrastructuur is voor Dui senberg niet bespreekbaar. Plannen voor extra investerin gen in wegen, spoorlijnen, tele communicatie etc. zullen „zo lang op technische, financiële en procedurele tekentafels liggen, dat het uiteindelijke bestedings effect zou kunnen optreden in een daarbij niet meer passende conjuncturele situatie". Sterke stijging werkloosheid VOORBURG (ANP) - De geregi streerde werkloosheid is in het eerste kwartaal van dit jaar zeer snel gestegen. Het recent ste cijfer van het CBS, over de eerste drie maanden van dit jaar, komt uit op 368.00 werklo zen of wel 54.000 meer dan een jaar eerder. Sinds augustus vorig jaar stijgt de geregistreerde werkloosheid weer. Tot de periode november- januari was de werkloosheid on geveer 10.000 personen meer dan een jaar eerder. (Advertentie) Autolease Zeeland B.v. Sterk in ieder merk sa uw m mm ran: 01100-20681 van onze correspondent MOSKOU - President Boris Jeltsin en premier Viktor Tsjernomir- din van Rusland hebben gisteren verdere hervormingen bespro ken. De premier bracht verslag uit van de economische resultaten over de eerste drie maanden van dit jaar. Jeltsin ziet in die resulta ten en in de uitslag van het referendum van afgelopen zondag een aansporing zijn hervormingsbeleid met kracht voort te zetten. Jeltsin boekte in het referendum van afgelopen zondag een klinken de zege, zo blijkt uit de voorlopige uitslag, die gisteren door de voor zitter van de centrale kiescommissie werd bekend gemaakt. Jeltsin kreeg het vertrouwen van 58.05 procent van de opgekomen kiezers, terwijl 52.88 procent zijn economische beleid steunt. De opkomst was 64,58 procent. mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1