HUVINCIAIE ZEEUWSE COUKAN Kamer steunt einde ov-kaart Jeltsin stevent af op overwinning BLOEMKOOL EN SLAVINKEN. dagmenu... IRA verandert Londense city in puinhoop Woeste jveken' )p komst HÉS Lord Owen vangt bot bij Serviërs in Bosnië DUBBELPRINT Studenten niet meer per trein Vanaf augustus 1994 per bus, tram en metro 'i rwwjrtmi- Taxi's ingezet als rijdende bommen Danny Blind optimistisch a k Proefabonnement Loe Lap (78) overleden Zonnig en droog Flinke zonnige perioden met sluierbe- wolking. De oostelijke wind is matig. De maximumtemperatuur IS graden aan zee tot 20 graden in Oost-Zeeland !36e jaargang no. 97 Aaandag 26 april 1993 Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! t/m 29 april 1993 Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE ii )EN HAAG (GPD) - Een meer- erheid in de Tweede Kamer r. aat vooralsnog akkoord met e nieuwe studentenreiskaart, i ie volgend jaar september irordt ingevoerd. Dan mogen ludenten niet meer gratis -de j rein in. In plaats daarvan krij- i en ze de beschikking over een 1 nelbusnet van 35 lijnen. R )e fracties in de Tweede Kamer it rillen nog wel meer informatie 1 iver de concrete opzet van deze i lus-, Tram- en Metro-kaart I BTM-kaart), alvorens ze defini- ief ja zeggen. Ook vraagt de \veede Kamer opheldering het onverwachte afhaken - an de Nederlandse Spoorwe- en (NS) bij de besprekingen T ver een nieuwe contract. I linister Ritzen (onderwijs) en e stads- en streekvervoersbe- -Irijven bereikten zaterdagmor en vroeg, na maanden van verleg, overeenstemming over e nieuwe BTM-kaart, die vol- end jaar de ov-studentenkaart jj ervangt. Met de nieuwe kaart unnen studenten gratis van al- G i bussen, trams en metro's ge in ruik maken. 111 laarnaast komen er 35 nieuwe ^luslijnen kris-kras door het v and. Het vevoerd gebeurt met 0i ixe touringcars, die speciaal oor studenten bestemd zijn. y: 'en dag vantevoren moet de ge- iruiker hiervoor via een 06-tele- ra lonnummer een plaats reserve- en. a loedkoper litzen betaalt 475 miljoen gul- i len per jaar voor het contract. )e studenten moeten hiervoor er rerplicht 835 gulden per jaar 1U leertellen. In vergelijking met le huidige ov-studentenkaart, die 60 gulden per maand kost, is deze kaart 10 tot 15 gulden goed- gé .oper. XDA, VVD en D66 gaan akkoord Wij adviseren in: Reeds 18 jaar ■pecialist in 1 inanciële-, ogistieke- en calculatie-software met deze opzet. Zij zien ondanks nadelen, ook voordelen aan de BTM-kaart. Zo wordt het 'pret- vervoer' van studenten fors inge perkt door de verplichte reserve ring voor de lange-afstands-bus- sen. Hiermee wordt voldaan aan een voorwaarde voor een nieuw contract, omdat studenten veel meer dan verwacht buiten het op en neer gaan van huis naar universiteit, van het openbaar vervoer gebruik maakten. De PvdA geeft pas een oordeel over het contract als alle vragen hierover zijn beantwoord. De kleinste regeringspartij wil, net als de overige partijen, ophelde ring over de concrete invulling van het contract. De WD'er Korthals vraagt zich af hoe lang de reistijd voor studenten nu per bus wordt en of de file-vorming op de wegen door de honderden nieuwe bussen niet extra ver hoogd wordt. Lansink (CDA) vindt het jammer dat er nu weer zoveel milieuvervuilende auto- kilomters bijkomen. Verbaasd zijn alle partijen over het relatief luttele verschil van 35 miljoen gulden waarvoor de NS de onderhandelingen heeft afgebroken. Het laatste bod. een ov-kaart waar de NS 385 miljoen gulden voor zou krijgen, werd verworpen, omdat de NS daarop verlies zou lijden. In deze opzet konden thuiswonende studen ten doordeweeks gratis reizen en in het weekend met korting en uitwonenden precies andersom. De PvdA betreurt de breuk en vraagt zich af of deze definitief is. De bal ligt wat de sociaal-demo craten betreft echter nu bij de NS. Minister Ritzen liet zater dag echter weten dat wat hem betreft 'uitgesloten' is dat de on derhandelingen hervat worden. Hij kon zich voorstellen dat de NS achteraf spijt hadden, maar zei dat de spoorwegen 'hun hand hebben overspeeld'. NS-directeur Porteine beschul digde Ritzen ervan dat hij van het dure contract af wilde en in de onderhandelingen daarop heeft aangekoerst. De spoorwe gen willen nu een speciale trein- kaart voor studenten ontwikke len om de concurrentie aan te gaan met de BMT-kaart. De CDA'er Lansink vindt dat de NS het bedrag van 35 miljoen gul den hadden moeten slikken. Maar net als bij de onderhande lingen over de eerste kaart, in 1989, viel er waarschijnlijk met de NS niet te praten, aldus Lan sink. pagina 3: lijnennet (ANP) - Naar ver achting duizenden jongeren itogen op 8 mei in Den Haag gen de plannen om de bij and voor mensen tot 21 jaar en studiebeurs af te schaffen en ;en de nieuwe ov-kaart voor udenten, waarbij het vervoer ir trein vervalt. I ubs van werkende jongeren, m Dlitieke jongerenorganisaties, i Landelijke Studenten Vak- ind (LSVb) en het Interuniver- Studenten Overleg (ISO) isloten zondag in Utrecht tot 'ities. Er gaan twee 'woeste wil- weken' aan vooraf onder het otto 'Neem jongeren serieus, ilfstandigheid vanaf 18 jaar', ilgens LSVb-voorzitter Si- one van Geest is er op 29 april demonstratie in Zwolle en 3 mei een in Groningen. In otterdam wordt de universi- it bezet. Verder komen het DJA en de Jonge Socialisten op veel plaatsen in het ge- 'jiri 1 mei volgt actie op het PvdA- ':,est in Wageningen. Minister jltzen wacht woensdag een 24 ann onthaal als hij in Amster- debatteert met studenten- ganisaties. De jongerenorga- saties van FNV en CNV praten ;nsdag met staatssecretaris ir Veld. Zij spreekt morgen riet het bestuur van de JS, Rit- n doet dat morgenavond. )k is een gesprek met NS gere ld over eventuele voortzetting in het vervoer trein. Verder zijn dieke acties gepland bij het W^oor. Het is volgens Van Geest bedoeling dat iedereen op 8 ei zonder te betalen naar Den (Neaag spoort. C3f ffy.f, J Sffi Enorme ravage in en rond de gebouwen in het zakenhart van Londen. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - De IRA heeft zater dag de Londense City, het fi nanciële hart van Europa, in een puinhoop veranderd. De zware bom doodde één man, verwondde 47 anderen en richtte voor bijna drie miljard gulden aan materiële schade aan. De bom was verstopt in een vrachtwagen, die geparkeerd stond in een gebied waar 500 banken hun Londense hoofd kantoor hebben. Na de explo sie had de vrachtwagen plaats gemaakt voor een vijf meter diepe krater. Duizenden ruiten waren gesprongen, muren weg geblazen, plafonds ingestort, auto's tot schroot vermalen. De bijna 300 gasten van het Great Eastern Hotel waren juist op tijd in veiligheid ge bracht - velen zouden onder puin en glas bedolven zijn. De St. Botoph's Church, die nog uit de Romeinse tijd stamt, liep meer schade op dan tij dens de Tweede Wereldoorlog. De aanblik van de City riep za terdag beelden op die werden geassocieerd met Bayrut. Ge bouwen waren betonnen ge raamtes geworden, jaloezieën klapperden in de wind, uit de graven op het kerkhof rezen stukken glas op. Van de 'Hong kong and Shanghai-Bank' was een muur weggeblazen. Het dodelijke slachtoffer was een fotograaf van de News of the World, Engelands grootste zondagskrant. Zijn stoffelijke resten werd pas vijf uur latei- onder het puin gevonden. Ed Henty was door zijn krant naar de plaats des onheils gediri geerd, nadat de IRA een bom melding had gedaan. De meeste materiële schade liep de NatWest Tower od. hoofdkantoor van de National Westminster Bank en Enge lands tweede hoogste gebouw. Twaalfhonderd vierkante me ter glas ging in de toren aan diggelen. De bom was volgens de politie gemaakt van semtex en hon derden kilo's kunstmest. De explosie kon tien kilometer verder worden gevoeld. De luchtverplaatsing was zo groot dat een treinstel in een nabij gelegen metrostation bijna LONDEN Zaterdagavond werden twee Lon dense taxichauffeurs door mannen met Ierse accenten aangehouden en werden hun auto's van bommen voorzien. Een chauffeur kreeg de opdracht naar het huis van de premier, Dow ning Street 10, te rijden; de andere zou zijn wa gen voor het politiebureau moeten neerzetten. Maar beide chauffeurs verlieten hun wagens zodra de Ierse mannen waren uitgestapt. De eerste taxi explodeerde nabij het treinsta tion Kings's Cross and St.Pancras en de tweede ging nabij Finsbury Park de lucht in. In dat ge bied werden ongeveer 60 mensen geevacueerd. Bij de twee explosies raakte niemand gewond. foto Reuter van de rails werd geblazen. De vrachtwagen met explosieven was volgens ooggetuigen om negen uur 's ochtends in het ge bied achtergelaten. Om 9.17 uur ontving de politie het eer ste telefoontje van de IRA dat een explosie in de City ver wacht kon worden. Daarna kregen politie en media nog ze ven andere telefoontjes met soortgelijke boodschappen. In een in Dublin uitgegeven verklaring legde de IR A giste ren de verantwoordelijkheid voor de slachtoffers bij de auto riteiten. „De Britse politie was zich 70 minuten voor de explo sie bewust van onze gecodeer de waarschuwing en had 20 mi nuten voor de explosie de bom gelokaliseerd", aldus de IRA. „Het Britse establishment zou stappen moeten nemen om zijn zinloze en dure oorlog in Ierland te beëindigen". van onze correspondent Onno Havermans MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin lijkt af te ste ven op een overweldigende overwinning in het referendum van gisteren. Jeltsin kan reke nen op grote steun van de bevol king in de Russische steden, zo blijkt uit twee opiniepeilingen die bij enkele tientallen stem bureaus zijn gehouden. Ook de eerste uitslagen uit het oosten spreken in het voordeel van de Russische president. Een peiling van de Russische te levisie onder 2400 kiezers in zes tien steden liet gisteravond zien dat driekwart van de opgeko men kiezers zijn vertrouwen uit spreekt in Jeltsin, terwijl 67 pro cent 'ja' zegt tegen zijn economi sche beleid. Slechts een kwart is voorstander van vervroegde pre sidentsverkiezingen tegen 78 procent voor vervroegde parle mentsverkiezingen Het Amerikaanse televisiesta tion ABC kwam op basis van ruim 4000 ondervraagden tot nog optimistischer cijfers voor Jeltsin: 76 procent heeft vertrou wen, 74 procent steunt zijn be leid, 28 procent wenst presidents- en 81 procent wenst parlements verkiezingen. Overigens is de al- Advertentie Bloemkool, per stuk Slavinken, 10 stuks, ca. 1 kilo 1490 Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 1 mei as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gemene verwachting dat Jeltsin het op het platteland veel min der goed zal doen. Voorlopige uitslagen uit het Ver re Oosten, waar de tijd zover vooruit is dat de stemlokalen al op zondagmorgen Nederlandse tijd werden gesloten, duiden eveneens op grote winst voor Jeltsin. De opkomst van de kiezers liep gisteravond op tot tegen de 60 procent. Vervroegde presidents- en parlementsverkiezingen lij ken daarmee uitgesloten, aange zien voor deze twee vragen een meerderheid van het totale elec toraat (106 miljoen) vereist is. De omvang van de steun voor Jeltsin lijkt nu bepalend voor De spelers van het Nederlands elftal zijn optimistisch over de afloop van het cruciale WK-kwalificatieduel Eng eland-Nederland, woens dag op Wembley. „Het is niet onmogelijk om daar te winnen", meent Koeman-vervanger Danny Blind (foto), „maar we moeten Engeland nou ook weer niet gaati onderschatten. Dat proef ik toch een beetje, vooral bij de buitenstaanders." Het Nederlands elftal vertrekt vandaag naar Engeland. Kanaalzone In Sas van Gent is zaterdag de toekojnst van de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone bezegeld. Minis ter Alders, gedeputeerde Dek en anderen ondertekenden de in tentieverklaring over het Plan van Aanpak. Drie buurtschap pen worden gesloopt en zo'n 800 hectare landbouwgrond in de regio wordt tussen nu en 2010 ge reserveerd voor indus triële en havenactivi- teiten. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Varia: 4; Provincie: 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 BELGRADO (RTR/AFP) - De intensieve pogingen van EG-bemid- delaar Lord Owen om een einde te maken aan de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina zijn dit weekeinde vruchteloos gebleken. Owens voorstel om een gedemilitariseerde corridor in te stellen tussen de door Serviërs veroverde gebieden in Noord-Bosnië werd door de leider van de Bosnische Serviërs verworpen. Ook de drei ging van strengere sancties kon Radovan Karadzic er niet toe bren gen in te stemmen met het VN-vredesplan. Owen was het hele weekeinde in de weer om Karadzic ertoe te bewe gen zijn handtekening te zetten onder het plan Bosnië-Hercegovina in tien autonome gebieden te verdelen. Zowel zaterdag als zondag werd hierover in Belgrado crisisberaad gehouden waaraan behalve Owen en de presidenten van Servië, Montenegro en Klein-Joegosla- vië, Slobodan Milosevic. Momir Bulatovic en Dobrica Cosic, ook Ka radzic deelnam. Na zeven uur onderhandelen zei Owen zondagavond dat er geen overeenstemming was bereikt. De VN-vredesmacht (Unprofor) haalde zondag 161 oorlogsslachtof fers op uit Srebrenica. De gewonden zijn overgebracht naar het Mos- limbolwerk Tuzla in het noordoosten van Bosnië. een eventuele doorbraak in de politieke crisis, waarin presi dent en parlement lijnrecht te genover elkaar staan. Van cru ciaal belang wordt het antwoord op de tweede vraag, naar de steun voor het economische be leid. Vice-president Roetskoi leek met zijn kritiek een spreek buis van de algemene gevoelens van onbehagen. Boris Jeltsin heeft Roetskoi gis teren ontheven van diens ver antwoordelijkheid voor de her vormingen in de landbouw. Roetskoi ontpopte zich in de week voor het referendum als een uitgesproken tegenstander van de hervormingen. pagina 3: da of njet Mkf< *®IK onder 'JV Uv Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06- vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) AMSTERDAM (GPD) - Op 78-jarige leeftijd is zaterdag in Amster dam Loe Lap overleden. Tot aan het einde van jaren zeventig genoot Lap grote bekendheid als eigenaar van de eerste Nederlandse keten in legerdumpartikelen, als voorzitter van destijds bekende voetbalverenigingen De Volewij- kers en Blauw Wit, die later werden voortzet als FC Amsterdam, en als spraakmakend lid van de Partij van de Arbeid. Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 E84 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1