Amerikaans ingrijpen dichterbij üm Klaar voor referendum CDA'er Penders mogelijk staatssecretaris defensie Vluchtgevaarlijke [gevangenen naar iinrichting in Vught Premier Lubbers: schrappen bijstand jongeren niet 'kras' Ontsnapt door etensluik 'linton sluit alleen inzet van grondtroepen in Bosnië uit Gruweldaden in Bosnië schokken VN-soldaten Ravensbrück herdacht reportage SPRINT PHOT GRATIS kleurenfilm Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk sa M fflt tCSHPE SffSIE 01100-20681 APELDOORN (ANP) - Twee waarschijnlijk zeer slanke ar restanten van de Apeldoornse politie-zijn in de nacht van donderdag op vrijdag uit hun cel ontsnapt door via het eten- sluik (30 bij 17 centimeter) in de celdeur te klimmen. Een 19-jarige verdachte heeft volgens de zegsman van de po litie kans gezien zijn etensluikje onklaar te maken, 's Avonds heeft hij dit geopend en is naar buiten geklommen. Daarna opende hij het luikje van een 25-jarige man uit Voorst, die ook kans zag door de kleine opening te klimmen. Beide mannen verdwenen via een nooduitgang in het cellenblok. De ontsnapping werd pas vrijdagmorgen door de politie op gemerkt, omdat beide mannen stapels boeken onder hun de kens gelegd hadden. De nachtbewaker dacht daardoor dat de mannen lagen te slapen. lacht Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. In de loop van de middag hans op een bui. Matige, wind uit zuid oost. Temperatuur 20 graden. a |36e jaargang no. 96 aterdag 24 april 1993 an onze correspondent is de Bruijn JUASHINGTON - De Ameri- 6 w Saanse president Clinton wordt leeds meer onder druk gezet militair op te treden tegen Serviërs, die doorgaan met 7.75 het beschieten van Bosnische 5-7; (eden. Zijn belangrijkste op zijn het uitvoeren van uchtaanv allen op Servische lellingen en het opheffen van et VN-wapenembargo tegen Bosnië. Maar Clinton zei vrij- 95# to? nog geen besluit te hebben 878 5enomen. Dat volgt binnen en- 9.75 ele dagen, na overleg met de 9 Europese bondgenoten. 2.78 Twaalf hoge ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben vrij dag in een brief aangedrongen op militaire actie tegen Servië. Volgens de twaalf hebben de VS „de morele plicht om de moslims te redden van volkerenmoord door de Servische nationalis ten". Zij stellen dat de politieke en economische sancties tegen Servië tekortschieten. „Het uit eindelijke resultaat is dat het westen capituleert voor de Ser vische agressie". Ook Madeleine Albright, de Amerikaanse VN-ambassadeur, heeft Clinton in een nota geadvi seerd tot luchtaanvallen op Ser- 6.5$ 6.56 SARAJEVO (AFP/UPI) - De lommandanten van de legers fan Kroaten en Moslims in Bos- nië-Hercegovina zijn overeen- 'elcomen oorlogsmisdadigers te vervolgen. Dat meldde vrijdag j), Philippe Morillon, bevelhebber lil van de VN-vredesmacht. Beide lil partijen gingen zich afgelopen }S week te buiten aan gruwelen in losnië, waarbij meer dan 250 jjmensen omkwamen, ij Britse VN-soldaten toonden zich lesehokt over de moorden door [roaten op Moslims. Een tv- team volgde kolonel Bob Ste ward die woedend een vraehtwa- met Kroatische soldaten ...J! staande hield, en de inzittenden toeschreeuwde: „Wat is ge leurd, is een schande. Hele ge zinnen zijn afgeslacht. Ik wil we ten Me dat heeft gedaan.'" Het akkoord over vervolging 'van oorlogsmisdadigers is dins- vische stellingen in Bosnië over te gaan. Als de Europese bond genoten daar niet aan willen meedoen, moeten de Verenigde Staten alleen handelen, aldus Albright. „We mogen onze inter nationale verantwoordelijkhe den niet ontlopen". De twaalf ambtenaren betogen dat het Amerikaanse Bosnië-be- leid is mislukt. Het uitblijven van actie „zal een teken zijn voor andere veroveraars en fanatici in de wereld dat hun misdaden onbestraft blijven". Steun nodig Clinton benadrukte vrijdag op een persconferentie echter dat hij alleen wil optreden in overleg met de Europese landen die grondtroepen in Bosnië hebben, zoals Frankrijk en Groot-Brit- tannië. „De Verenigde Staten moeten handelen in overeen stemming met het internatio nale recht", zei Clinton. Dat be tekent volgens hem dat militaire actie alleen kan met steun van de VN, en dus van landen als Groot-Brittannië, Frankrijk en ook Rusland. De eerste twee voelen niets voor acties, uit vrees voor represailles tegen hun VN-troepen in Bosnië. Maar Clinton erkende dat de VS, als laatste supermacht, iets dag gesloten tussen Safir Halilo- vic, commandant van de Mos lims, en generaal Milivoj Petko- vic-, bevelhebber van het HVO, het leger van de Bosnische Kroaten. De gevechten tussen Kroaten en Moslims namen vrij dag in hevigheid af maar de si tuatie in het midden van Bosnië blijft gespannen, zo meldde Ra dio Sarajevo. De VN houden ongeregelde troe pen verantwoordelijk voor de bloedbaden onder Moslims en Kroaten. Plaatselijke leiders ne geren gesloten bestanden. Het leger van de Moslims be schuldigde Kroatische eenhe den ervan de zwarte uniformen en medailles te dragen van de Ustasja's uit de Tweede Wereld oorlog. De Ustasja's waren handlangers van de Nazi's en pleegden tal van gruweldaden. móeten doen. Hij zei dat niets is uitgesloten, behalve het zenden van Amerikaanse grondtroepen. Als de VS tot luchtaanvallen overgaan, dan moet volgens Clinton aan zeer strikte eisen worden voldaan. Het exacte doel van de operaties, de om vang en vooral de duur ervan moeten duidelijk zijn. Clinton zei dat zowel de luchtaanvallen als het opheffen van het wapen embargo voor de Bosnische moslims 'serieuze overweging verdienen'. Maar het laatste kan ook weer tot meer bloedvergie ten kan leiden, zei hij. Clinton zei ook de nieuwe VN- sancties tegen Servië-Montene- gro, die maandag ingaan, een se rieuze kans te willen geven. Zijn speciale gezant Leon Furth is momenteel in Europa om met de bondgenoten te overleggen over de uitvoering van die sancties. Konvooi De VN-organisatie voor vluchte lingen UNHCR stuurde vrijdag een konvooi naar de Bosnische stad Zenica. Nederlandse blauwhelmen besturen de 17 vrachtwagens met hulpgoede ren, zei woordvoerster Sylvana Foa. Zij sloot niet uit dat het konvooi halverwege moet terug keren wegens de voortdurende gevechten tussen Kroaten en Moslims. De situatie in de Moslim-enclave Srebrenica blijft ook na het op houden van de gevechten moei lijk. De mensen zijn wel veel vro lijker, aldus Foa, maar de stad is overbevolkt en de hygiënische omstandigheden zijn slecht. Wa ter is gerantsoeneerd tot hoog uit drie liter per persoon per dag. De meeste bewoners hebben lui zen en schurft en de Wereldge zondheidsorganisatie vreest dat elk moment een tyfusepidemie kan uitbreken. Russische militairen markeren in Moskou een stemlokaal. foto EPA van onze correspondent MOSKOU - Minder dan 15 procent van de Rus sen heeft, volgens een opiniepeiling van het Britse bureau Gallup en Saatchi Saatchi, nog vertrouwen in het Congres van Volksaf gevaardigden, waartegen Jeltsin het heeft op genomen. Toch is de kans klein dat een meerderheid van de 106 miljoen kiesgerechtigde Russen morgen 'ja' zegt tegen vervroegde parlementsverkie zingen. Desinteresse is de grootste tegenstan der van de strijdende politici. Veel Russen zul len morgen liever hun moestuintje bewerken dan naar het stembureau te gaan, ondanks de traditionele boterham met worst die hen daar wacht. Voorzitter V. Kazakov van de centrale kies commissie hoopt maandag te kunnen medede len hoe het referendum, waarbij het volk zijn vertrouwen moet uitspreken in Jeltsin en diens hervormingens, is verlopen. Ongetwijfeld is dan de uitkomst al zichtbaar, maar de officiële uitslag is pas rond begin mei te verwachten. Gewapend met rode vlaggen trokken conser vatieve tegenstanders van Boris Jeltsin vrij dagavond op naar het Kremlin. Het was de laatste demonstratie die door de autoriteiten van Moskou was toegestaan vóór het referen dum van morgen in Rusland. AMSTERDAM - Een overlevende van het vrouwenconcen tratiekamp Ravensbrück omvat de hand van haar klein kind, dat een bloemenhulde brengt. Vrijdag werd bij het Ra- vensbrück-monument op het Amsterdamse Museumplein de bevrijding van het kamp - 48 jaar geleden - herdacht. foto Arthur Bastiaanse/ANP In Egypte voltrekt zich een revolutie. De politiek is failliet, de islam herstelt de steken die de overheid laat vallen. Verder in de bijlage. Reportage: Domburg kopje onder in de commercie De Grote Stap: een eigen huis In de serie Persoonlijk: Johan van Rooijen Holocaust in Washington Montezuma's wraak is de schrik van de reiziger Ella Fitzgerald bijna zestig jaar achter de microfoon. 23 t/m 31 Lamsoren Huib Eversdijk, voorzit ter van de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde, is trots op de eerste oogst lamsoren die woensdag - onder zijn supervi sie - wordt geveild in Breda. De typisch Zeeuwse groente is af komstig van een proefveld achter de dijk bij de Schouwse Schelp- "T hoek. I Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3,5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financieel: 9; Provincie: 11, 13, 15, 17 en 19; Reportage: 23, 24, 25, 27, 29 en 31; Vrije tijd: 33, 35, 37, 39 en 41; Sport: 42 en 43 Advertentie AUTOSCHADE dealer schade associatie VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 Vlissingen Middelburg Goes Aankondigen snelheidscontrole politie werkt DEN HAAG (ANP) - Het van te voren aankondigen van snel heidscontroles heeft in de eer ste week van het „voorjaarsof fensief' van het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten ge leid tot een sterke daling van het aantal snelheidsovertredin gen. Dat maakte het actiecen trum van de Algemene Ver keersdienst in Driebergen (AVD) vrijdag bekend. Volgens J. Bennink van het ac tiecentrum „heeft autorijdend Nederland de boodschap goed opgepikt". Het aantal snelheids overtredingen daalde de afgelo pen week met 80 procent, zelfs op 'beruchte' rijkswegen. Ook volgende week zal de AVD in samenwerking met het actie centrum intensiever controleren en aankondigen. Verbrande man TILBURG (ANP) - De verbran de man die op 7 april werd ge vonden op een toilet op het cen traal station in Tilburg blijkt een 42-jarige Albanees te zijn. De man heeft zichzelf van het leven beroofd. Sectie heeft uitgewezen dat van een misdrijf geen sprake is geweest. Dat heeft een woord voerster van de Tilburgse politie vrijdag meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - CDA-Euro- parlementariër Jean Penders wordt mogelijk staatssecreta ris van defensie. Hij zou de hui dige staatssecretaris Van Voorst tot Voorst moeten opvol gen, die binnenkort Commissa ris van de Koningin in Limburg- wordt. Gisteren heeft minister Dales Van Voorst in de ministerraad voorgedragen voor de post van commissaris van de koningin. „Daarover nemen we volgende week een besluit", aldus premier Lubbers na afloop van de minis terraad. De benoeming van een nieuwe staatssecretaris is geen zaak voor het kabinet. Dat wordt in CDA-gelederen geregeld, in overeenstemming met minister Ter Beek (defensie) en vice-pre- mier Kok. De historicus Penders is ambte naar bij het ministerie van bui tenlandse zaken geweest en frac- tievoorlichter van de KVP in de Tweede Kamer. Sinds 1979 is hij voor het CDA lid van het Europees Parlement, de laatste jaren als leider van het Nederlandse deel van de fractie van de Europese Volkspartij, waarbij het CDA is aangesloten. zaterdag 24 april, zondag 25 april ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant "De Zeelandbrug", met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. ƒ24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208. Wegrestaurant "De Zeelandbrug", Weg naar de Val 10, Zierikzee (bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje) Tot ziens bij het beste adres voor uw kleurenfoto's HAAG (ANP) - Alle zeer liuchtgevaarlijke gedetineer den zullen in de loop van de zo mer tijdelijk worden onderge bracht in de strafinrichting Nieuw Vosseveld in Vught. Het hoofdgebouw in de kern van (ieuw Vosseveld wordt daar binnenkort voor vrijgemaakt. Dat heeft staatssecretaris Kos- to van justitie vrijdag bekend gemaakt. 7e zeer vluchtgevaarlijke gede tineerden verblijven nu in de Ex- Beveiligde Inrichtingen (EBI's) van de strafinrichtingen De Marwei in Leeuwarden, De Grittenborgh in Hoogeveen, De Geerhorst in Sittard en De Schie In Rotterdam. Tot de overplaat sing zal de politie met posten verscherpt toezicht houden bij deze strafinrichtingen. De gevangenen zullen in het hoofdgebouw van Nieuw Vosse veld moeten blijven tot de twee ïieuwe EBI's met elk 24 cellen Waar zijn. De nieuwe inriehtin- komen in Vught en Lely- 1. De EBI van Nieuw Vosse veld wordt naai' verwachting in de loop van volgend jaar in ge bruik genomen en de EBI in het nog te bouwen strafinrichting complex bij Lelystad in de loop van 1995. to het hoofdgebouw van Nieuw Vosseveld, dat 99 cellen telt, worden 30 cellen bestemd voor veer vluchtgevaarlijke gedeti neerden. Naar verwachting de ene helft van de dertig cellen de bestemming huis van bewaring en de andere helft die van gevangenis. De overige cel len van het gebouw zullen deels beschikbaar büjven als afzonde ringsruimten voor gedetineer den uit andere onderdelen van Nieuw Vosseveld en als wisselca paciteit voor de zeer vluchtge vaarlijken. Alle voorzieningen zoals voor het luchten, bezoek en sport, ko men binnen de muren van het hoofdgebouw. In De Marwei, De Grittenborgh, De Geerhorst en De Schie bevinden die voorzie ningen zich buiten de EBI. Bijna alle ontsnappingen van gedeti neerden uit deze afdelingen be gonnen in die voorzieningen. De huidige afdelingen zijn volgens Kosto ongeschikt gebleken voor de zeer vluchtgevaarlijke gedeti neerden. Achterhaald De politie van Leeuwarden heeft donderdagnacht één van de zes gevangen gearresteerd die begin deze maand uit de gevangenis Geerhorst in Sittard ontsnap ten. Het gaat om een 28-jarige man die nog 11 jaar moest zitten voor gewapende roofovervallen. De Leeuwarder politie ontdekte de ontsnapte man aan het begin van de nacht toen die met zijn 27- jarige vriendin in een auto reed. Onopvallend werd het tweetal gevolgd naar een wijk waai- zij een woning binnen gingen. Om kwart voor vijf is de man van zijn bed gelicht door een arrestatie team. Onder zijn kussen had hij een geladen pistool, zijn vrien din was in het bezit van een gas pistool. ook in april DEN HAAG IGPDI - 'Kras' wil premier Lubbers de forse bezui niging op de bijstandsuitkering voor jongeren niet noemem. Dat etiket reserveert de premier lie ver voor de omvang van het so ciale zekerheidssysteem en het misbruik ervan. Wel erkende Lubbers gisteren gisteren na af loop van ministerraad dat het korten op de bijstand „pijnlijke kanten heeft". Staatssecretaris Ter Veld pre senteerde deze week haar plan jongeren onder de 21 jaar het recht op een bijstandsuitkering te ontnemen. Dit geldt alleen voor de nieuwe gevallen. De bij standsuitkering voor alleen staanden en alleenstaande ou ders tussen de 21 en 27 jaar (bij elkaar 81.000 personen) wordt per maand met driehonderd gul den gekort. Zij die reeds een uitkering heb ben, komen mogelijk in aanmer king voor een overgangsmaatre gel. Voor nieuwe gevallen gaat de korting direct in. Lubbers wees erop dat de in greep in de bijstand niet alleen bedoeld is als bezuinigings maatregel. Gemeenten krijgen 295 miljoen gulden van de 735 miljoen aan bezuinigingsop brengst om eventueel een aan vullende toeslag aan de uitke ringsgerechtigde te verstrek ken. Daarbij beogen de maatre gelen de bijstandswet te vereen voudigen. om fraude te voorko men. Jeugdwerk De premier benadrukte dat jon geren sowieso niet in de bijstand thuishoren. Zij hebben werk, volgen een opleiding of vallen onder het Jeugdwerk Garantie plan JWG). Dat plan voorziet in een tijdelijke werkervarings plaats voor iedere jongere. Er komt nader onderzoek naar de omvang van misbruik in de sociale zekerheid. Het kabinet onderschrijft de conclusie van een werkgroep van rijksamb tenaren en medewerkers van so-, ciale diensten, bedrijfsvereni gingen en officieren van justitie, dat de complexe sociale wetten fraude in de hand werken. Ver dergaande vereenvoudiging van de regels is volgens het kabinet nodig. Advertentie Dag. 10-17 uur, ma. 19 t/m vr. 23 april óók 19-22 uur. Toegangsprijs f 17,50, 's avonds f 10,-. Gratis pendelbusvolg borden Q RAI. Trein Toegangsbiljetten bij NS-stations. Info: RAl-nieuwslijn 020-504 39 90. Amsterdam ral\

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1