PROVINCIALE ZEEUWS Lubbers drukt bezuiniging door Verplicht zelf betalen in gezondheidszorg Jongere raakt bijstand kwijt 'Meer zit er echt niet in' Slachtoffertje van oorlog Terneuzen krijgt grote fabriek voor warmtekracht PASFOTO6 S Kabinet komt metmeest strengebegroting sinds Tweede Wereldoorlog kunst cultuur wgmm Mogelijk een bui Wolkenvelden, afgewisseld door perio den met zon, later mogelijk een bui. Matige, kust vrij krachtige zuidoosten wind. Temperatuur 18 graden. 236e jaargang no. 95 Vrijdag 23 april 1993 Direkt klaar kwaliteits pasfoto's in zwart-wit of kleur voor uw paspoort, rijbewijs, enzovoort? luist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE DEN HAAG (ANP) - Hoewel de besluitvorming in het kabinet over ie begroting 1994 en het restant van 1993 globaal was, waarbij tal van bezuinigingen nog nader moeten worden ingevuld, zijn een aantal gevolgen al wel duidelijk: Dit jaar 300 cellen er bij. Na dit jaar nog eens 700 cellen; Vijf miljard extra voor investeringen in infrastructuur, waarvan 500 miljoen voor bodemsanering; Autorijden wordt duurder. Mogelijk via een verhoging van de benzine- en dieselaccijns, afhankelijk van maatregelen in België en Duitsland; Bevriezing ambtenarensalarissen, uitkeringen, kinderbijslag en studiefinanciering; Tussen 1994 en 1998 forse aanpassing basisbeurs met grotere af hankelijkheid van inkomen ouders; Dit jaar 191 miljoen extra voor deelname aan vredesoperaties; Na 1994 jaarlijks 50 miljoen gulden minder voor het stads- en streekvervoer, totdat de eigen inkomsten voor 50 procent kosten dekkend zijn; Afschaffing bijstand voor jongeren beneden 21 jaar. Verlaging van de uitkering voor alleenstaanden van 70 tot 50 procent van het minimumloon, met de mogelijkheid van aanvulling door de ge meente. DEN HAAG (GPD) - De Tweede (Lamer zal moeten instemmen pet de extra bezuinigingen iraartoe het kabinet voor dit, en je volgende jaren heeft beslo- en. „Ik hoop dat in het parle ment het heilige vuur 'zo moet het' er zal zijn", aldus premier Lubbers. Volgens hem zijn ilrenge maatregelen nodig. Hij noemde een sober beleid 'so- gevuld. D66 pleit voor belasting maatregelen die de werkgele genheid ten goede komen. De vakbonden FNV en CNV me nen dat de Voorjaarsnota van het kabinet te weinig initiatie ven bevat voor meer banen. De werkgeversorganisatie VNO he kelt bij voorbaat de discussie over de 'koopkrachtplaatjes". Dat de inkomensverschillen toe nemen als gevolg van de kabi netsplannen nomet het VNO „zinvol". Lubbers en Kok verdedigden de kabinetsbesluiten. De eerste mi nister sprak over de „meest strenge begroting sinds de Tweede Wereldoorlog". De rijks uitgaven gaan bruto met enkele procenten omlaag. „Dat is no dig", meende de premier, voor het behoud en een mogelijke verder groei van de werkgele genheid in de toekomst. Werkge legenheid is het centrale woord, zei Lubbers. Daar moet alles voor wijken. Nullijn De leiders van de coalitiepartij en riepen werkgevers en vak bonden op om in 1994 de nullijn bij de lonen te hanteren. Dit in navolging van de door het kabi- De regeringsfracties CDA en PvdA menen dat de voorgestel Je je bezuinigingen onvermijdelijk ajn. Het CDA verwacht „veel ge- seen en geklaag, als iedereen de druk foorstellen goed tot zich laat irdringen". De oppositiepar tij WD hekelt de besluiten. PvdA-fractievoorzitter Wölt- is blij dat het kabinet voor ;vas reparatie van de koopkracht ené sen enkel instrument uitsluit. Öokde 'heffingskorting' in de in- iomstenbelasting, nadelig voor gelr- fehogere inkomens, ligt voor de sociaal democraten nog steeds ;p tafel. Voor het CDA is dit in- Smment niet bespreekbaar. Dechristen-deir^i-aten zijn wel rereid andere maatregelen te renen om de koopkracht voor lagere inkomens enigszins te sschermen. „Het koopkracht- ■eeld laat ons niet koud", aldus woordvoerder van CDA-frac- ievoorzitter Brinkman. Banen De WD kraakt de kabinets plannen. Volgens fractievoorzit ter Bolkestein is de dekking voor 1993 nog grotendeels onin- itaal, Advertentie i O O "DEN HAAG (GPD) - Staatsse- trelaris Simons (volksgezond- leifl) heeft gisteren een pakket oaatregelen gepresenteerd saaimee hij voor bijna 1,4 mil- p>' gul en wil bezuinigen op Ie gezondheidszorg. De maatre den waren al voor een groot leel uitgelekt en stemmen over- ten met wensen van de Kamer. Organisaties in de gezondheids- Mrg zijn fel tegen het pakket. De bewindsman heeft de extra >auinigingen onder meer nodig a een financieel gat van circa [250 miljoen op te vangen. Dat s ontstaan nu eerdere plannen Kt zijn uitgevoerd, zoals een 'wnogenstoets voor mensen in verpleegtehuis, eigen bij lage voor hulpmiddelen en in- ;n in de tarieven van specia- eterr expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte S 01184-19610 'Meer zit er niet in', lijkt minister Kok donderdag aan te willen geven tijdens de door hem en premier Lubbers gegeven persconfe rentie in Nieuwspoort in Den Haag. foto Toussaint Kluiters/ANP net overeengekomen bevriezing van uitkeringen, ambtenaren en trendvolgerssalarissen. „We leven boven onze stand. De keuze voor de nullijn is een prio riteit voor werkgelegenheid", al dus Kok. Werkgevers moeten geld steken in banengroei, scho ling en kansarmen. Lubbers rep te over „een politiek maatschap pelijke noodzaak om pas op de plaats te maken bij de lonen". Vice-premier Kok vindt het so ciaal onaanvaardbaar als ko mend jaar alleen uitkeringstrek kers, ambtenaren en trendvol gers er in koopkracht op achter uit gaan. Hij kabinet wil daarom streven naar een 'redelijk gelijk matig inkomensbeeld'. Ondenkbaar Zowel Kok als Lubbers stelden dat iedereen er komend jaar toch op achteruit zal gaan. wel ke koopkrachtmaatregelen ook bedacht worden. „Het is uitge sloten dat reparaties ons van de min verlossen. Dat is echt on denkbaar", aldus Kok. Ondanks de extra bezuinigin gen van 2.6 miljard dit jaar. 8 miljard komend jaar oplopend naar 9.2 miljard later slaagt het kabinet er niet in de eigen doel stellingen te halen. De werkloos heid zal over 1993-1994 met meer dan 100.000 stijgen en ook in la tere jaren verder toenemen. Het financieringstekort daalt ko mend jaar maar met 0,25 pro cent en blijft dan stabiel. zie ook pagina 5 (Advertentie) Voor exklusieve, aktuefe dames-, heren- en kinderkleding natuurlijk naar Mol Kleding, want Mo! Kleding is toch een Iets andere zaak. >ns wil ziekenfondsen en :iKkeraars wettelijk verplich- 'ahun klanten een vrijwillig ei- Si risico aan te bieden. fet ingang van 1 juli worden iflleglazen en contactlenzen al- knnog via de awbz vergoed bij ?Jikte medische indicatie. Dat fheelt 35 miljoen. Ook komt er Kt ingang van 1994 een eigen voor hulpmiddelen die worden via de awbz. Dat levert 60 miljoen op. Verder worden homeopatische en an troposofische medicijnen vanaf 1 juli niet meer via de awbz ver goed. Dat geldt ook voor 'zelfme dicatie' (drogisterijmiddelen). Dit levert 200 miljoen op. Naast de eigen bijdrage voor hulpmiddelen wil Simons een studie naar een stelsel van inko mensafhankelijke eigen bijdra gen binnen de hele awbz. Hij streeft dan naar een systeem waarbij de gebruiker eerst een bepaald deel van de kosten zelf betaalt en de rest terugkrijgt Ozonlaag dunner dan ooit gemeten WASHINGTON (DPA) - De ozonlaag is wereldwijd dunner dan ooit. In de tweede helft van 1992 was de laag twee tot drie procent dunner dan bij het vo rige dieptepunt, zo is gebleken uit een onderzoek van de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa. Gezien de uitbarsting van de Fi- lipijnse vulkaan Pinatubo en de uitstoot van cfk's (chloorfluor koolwaterstoffen) was nieuwe schade aan de beschermende ozonlaag voorzien, maar niet in deze omvang. van fonds of verzekering. De stu die moet deze zomer klaar zijn. Voor luxe verstrekkingen op ba sis van de awbz komt een aparte regeling over bijbetaling. Simons wil op de uitgaven van medicijnen structureel 460 mil joen bezuinigen. Zo zal de winst marge die de de groothandel be rekent via een wet verlaagd wor den van 17,5 naar 12 procent. Dat levert, inclusief een door werking in de medicijnprijs. 110 miljoen op. Specialisten zullen komend jaar door een tarief maatregel 560 miljoen moeten inleveren als compensatie voor te hoge kosten in 1992. Insulineprodukten worden met ingang van 1994 ondergebracht in het Geneesmiddelen Vergoe dingssysteem (gvs): een systeem waarbij de klant bij moet beta len als een middel te duur is. Dat levert 120 miljoen op. Simons wil de toelating van nieuwe genees middelen sterk beperken. De staatssecretaris heeft advies gevraagd over een nieuwe opzet van apothekers-tarieven. Dat moet vanaf 1994 150 miljoen op leveren. Simons heeft beslist dat er met ingang van 1994 een inko mensafhankelijke bijdrage moet komen in de hele thuiszorg (op brengst 150 miljoen gulden). TUZLA - Een vijfjarig moslim-vluchtelin- getje vertrekt zijn gezicht van pijn nadat hij in een ziekenhuis in de stad Tuzla, in het noord-oosten van Bosnië, is binnengebracht. Het kind werd gewond bij een mortieraanval op een dorp in de nabijheid van de stad. Een vijftigtal Serviërs uit Tuzla en omgeving is donderdag tegen 75 moslims uit Servië uitge wisseld. Dat gebeurde onder toezicht van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. De be volking is voor 80 procent moslim in gebied van Tuzla, maar er leven nog 18.000 Serviërs, sommigen weigeren te vertrekken, anderen worden tegengehouden. Tienduizenden vluch telingen uit Oost-Bosnië hebben er hun toe vlucht gezocht. foto Reuter JEN HAAG (GPD) - Jongeren •^cden de 21 jaar verliezen het Kht op bijstand. De bijstands- bering voor de 21- tot 27-ja- wordt verlaagd. De maatre et onderdeel van het bezui- ^ingspakket voor volgend b> moeten op 1 april ingaan, maakte staatssecretaris Veld van sociale zaken gis- 'Kn bekend. Volgens haar '«den circa 16.000 jongeren de 21 jaar door de maatre- getroffen. ?PvdA is tegen de bezuiniging Ne bijstand. Volgens woord- pisea L^er Schoots gaan de plan- Van Ter Veld „te kort door CDA en PvdA verdeeld over plannen van Ter Veld ■oocht". Hij meent dat jonge- onder de 21 jaar het recht moeten behouden op een (la gere) bijstandsuitkering. Op de uitkering van de overige bij standsgerechtigden zou niet ge kort mogen worden. Het CDA kan wel leven met de plannen. Het kabinet vindt dat jongeren tot 21 jaar zonder inkomsten maar een beroep moeten doen op hun ouders. Gemeenten kun nen per geval een uitzondering maken. Het kabinet onderzoekt nog of de kinderbijslag moet worden uitgebreid om de inko mensgevolgen op te vangen. Alleenstaande De bijstandsuitkering voor al leenstaande 21- tot 27-jarigen wordt verlaagd van zeventig procent van het minimumloon naar vijftig procent, een inko mensachteruitgang van enkele honderen guldens per maand. Voor alleenstaande ouders in de ze categorie daalt de uitkering van negentig naar zeventig pro cent van het minimumloon. Het verschil in uitkering tussen al- leenwonenden en woningdelers komt hiermee te vervallen. Het kabinet hoopt dat de 'woon vormfraude' daardoor een halt wordt toegeroepen. Bijstandsgerechtigden ouder dan 27 jaar. die met meer men sen op één adres wonen, worden ook gekort. Ook voor hen geldt dat de uitkering straks nog maar vijftig procent van het mini mumloon bedraagt. Gemeenten kunnen een toeslag bovenop de uitkering verstrekken als zij dat noodzakelijk achten. De toeslag kan lager uitvallen dan de 20 procent korting die het rijk op legt. De aparte bijstandsregeling Toeslagen Outokumpu Staatssecretaris Yvonne van Rooy (economische zaken) heeft gisteren de officiële opening ver richt van het staalverwerkend bedrijf Outokumpu op de Axelse Vlakte bij Westaorpe. Het bedrijf dat rollen staal verwerkt tot roestvrijstalen platen, biedt werk aan ruim 90 Q mensen. Robert Redford is. ondanks zijn geflopte Havana-film, nog lang niet afgeschreven. Het door hem geregisseerde drama over het verloren gegane Amerika toont hem opnieuw als een groot ci neast. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Jaap van Zweden gaat solo gesloten poëzie van Hans Faverey Rusland volgens Vasili Roza- nov intieme columns van Komrij Miró glorieert in Bar celona jeugdboek Philippe Starck op hellend vlak Willy Lindwer kiest voor menselijke documentaires India gefoto grafeerd jonge musici bestor men het Concertgebouw Blue Jeans Big Band draait op en thousiasme vibrerende pen seelstreken van Gust Romijn uit-agenda. filmwijzer, expo sities. 17 t/m 23 Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9,11,13 en 15; Kunst en Kuituur: 17,18, 19, 20, 21, 22 en 23; Sport: 25, 26, 27 en 29 van onze verslaggever MIDDELBURG - Delta Nutsbe drijven, de Provinciale Noord brabantse Energiemaatschap pij en Destec willen bij Terneu zen een grote warmtekrachtin stallatie bouwen. Deze moet de fabrieken van Dow Chemical van stoom en elektriciteit voor zien. Het gaat om een installatie met een vermogen van circa 400 megawatt. De bouwkosten zijn ongeveer 800 miljoen gulden. Voor bouw en exploitatie wil len de drie ondernemingen een zogenaamde joint venture aan gaan. Dow Benelux moet de huidige eenheden voor opwekking van stoom en stroom vervangen. Ze zijn versleten. Aanvankelijk wil de het bedrijf alleen samen met Delta Nutsbedrijven een nieuw project opzetten. Eind 1992 deed het nutsbedrijf via de Elektrici- teits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland een aanbieding. Die wees Dow af: een te hoge prijs, veroorzaakt door extra kosten om de installatie in het landelijke elektriciteitsnet te la ten meedraaien. Er is onderhandeld over een an dere opzet. Het accent is daarbij gelegd op bouw van een indus triële warmtekrachtinstallatie, in eerste aanleg gericht op de stoombehoefte van Dow. Na mens het concern treedt daarbij als deelnemer in de joint venture op: Destec, een dochteronderne ming (70 procent) van Dow. ge specialiseerd in het ontwikkelen en exploiteren van stroom- en warmtekrachtinstallaties (voor namelijk in de Verenigde Sta ten, maar ook actief bij Dow in Terneuzen). In verband met de omvang van het project - een installatie van 400 megawatt is bijna even groot als de kolencentrale bij Borssele - heeft Delta Nutsbedrijven de PNEM gevraagd mee te doen. Dit is vooral van belang om de elektriciteit die uit de installatie komt en die Dow niet zelf nodig heeft, af te zetten. In de joint venture zullen Delta Nutsbedrij ven en PNEM elk voor 25 pro cent deelnemen en Destec voor 50 procent. Van de 400 megawatt heeft Dow er zelf 100 nodig, zo dat 300 megawatt aan het open bare net wordt geleverd. Dow heeft 500 ton stoom per uur no dig. Gas moet brandstof voor de in stallatie worden, in beginsel te leveren door de Gasunie, maar andere mogelijkheden worden niet uitgesloten. In dit verband is van belang de aanleg van een gaspijp tussen Noorwegen en het Belgische Zeebrugge. Hier geldt: welke leverancier doet de beste aanbieding. Momenteel voeren de drie bedrijven een haalbaarheidsonderzoek uit. Valt dat gunstig uit. dan kan er gebouwd worden. Duur: drie jaar. Uit milieu-oogpunt is een dergelijke grote warmtekracht installatie een pluspunt. Jonge socialisten DEN HAAG (GPD) - De Jonge Socialisten (JS) schorten voor onbepaalde tijd alle contacten met de PvdA op. De jongerenbe weging van de PvdA reageert daarmee op de plannen van het kabinet om fors te bezuinigen op de studiefinanciering en de bijstandsuitkering. voor schoolverlaters (21 jaar en ouder) komt grotendeels te ver vallen. Die voorgestelde wijzi ging van de Bijstandswet bete kent een voordeeltje voor de schoolverlaters dat kan oplopen tot enkele honderden guldens per maand. De bezuinigingen op de bijstand leiden op den duur tot een be sparing van 735 miljoen gulden per jaar. Een deel daarvan (295 miljoen) wordt aan de gemeen ten doorgegeven om de toesla gen te verstrekken. Het kabinet is ook van plan boetes op te leg gen bij uitkeringsfraude. Een wetsvoorstel is in de maak. Vrijdag 23 april, zaterdag 24 april, zondag 25 april ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant "De Zeelandbrug", met een fantastisch uitzicht over de Oosterscheide. ƒ24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208. Wegrestaurant "De Zeelandbrug", Weg naar de Val 10, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1