Zes ton voor ex-directeur RZVW Oude werf wordt gesloopt Stevige muziek op Hofpop PZC Veel kwaliteit en variatie op expositie eugdige filatelisten Gemeente-archief Vlissingen trekt steeds meer publiek W aterschapslasten moeten omhoog voor schone waterbodems provincie 17 leeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging hoopt snel op overeenstemming DONDERDAG 22 APRIL 1993 onze verslaggever iKEL - De advocaten van de legionale Zeeuwsch-Vlaamse foningbouwvereniging rZWV) en M. Goedbloed hopen linnen enkele weken overeen- ilemming te bereiken over de ilkoopsom voor de oud-direc- iUr. Goedbloed werd in juli vo lg jaar tot zijn verbazing van lè'ene dag op de andere op non- ctief gesteld. Het bestuur van ecorporatie vond dat een 'ver- toorde arbeidsrelatie' verdere menwerking onmogelijk makte. ;mm een half jaar na de eerste hermutselingen hebben beide irtijen nog steeds geen ak- oord bereikt over de financiële ;noegdoening van de ontsla- directeur. De woningbouw- ïreniging en Goedbloed lijken p het punt te staan elkaar te j» iaden. Zowel corporatie-voor- iiier P. Everaert als M. Goed- ioed ontkennen echter dat al eanitief zaken is gedaan. „Mijn jvocaat en ik hebben onlangs voorstel ingediend, maar of aiiij jt voorstel al dan niet in goede irde is gevallen, heb ik nog niet horen gekregen. Daarnaast loeten nog een aantal puntjes pde worden gezet. Zo lang er een handtekeningen onder een ficieel document staan, ben ik nergens mee akkoord", zei dbloed woensdagmiddag oorzichtig. Everaert wilde nog niet vooruit bpen op de hoogte van de ver- i» joedingssom die de voormalig Irecteur ten deel zal vallen, ioedbloed bevestigde echter rw jat het bedrag van 600.000 gul- jen. dat in de wandelgangen ipfr tordt genoemd, juist is. Het be- frag komt met die zes ton overt apt kis een stuk lager uit dan de nderhalf miljoen gulden die ioedbloed (48) vorig jaar als to ste inkomstenderving becijfer en Everaert meldde destijds al at de corporatie 'zo'n bedrag ooit zou betalen'. Goedbloed heeft er overigens geen moeite mee dat zijn 'gou den handdruk' aanzienlijk on der de eerder geeiste anaerhau miljoen uitkomt. „Bij dat be drag waren wij er van uitgegaan dat ik tot mijn pensioen geen en kele andere bron van inkomsten zou hebben en dat ook allerlei secundaire voorzieningen van dat bedrag betaald zouden moe ten worden. Maar ik heb natuur- lotsing op N59 IERIKZEE - Op rijksweg N59 en Nieuwerkerk richting Zie- bee vond woensdagmiddag En kop-staart-botsing plaats, ltstuurder S. uit Sint Jansteen e linksaf slaan de Vissers- op. Hij stond stil om tege- noetkomend verkeer voor te la- in. K. uit Nieuwerkerk zag lit te laat en reed tegen de auto aan. De auto van S. moest wor- De voormalige scheepswerf van V an Os in Y erseke. foto Willem Mieras van onze verslaggever YERSEKE - De oude scheepswerf van Van Os in Yerseke gaat waarschijnlijk voor de zomer tegen de vlakte. De gemeente Rei- merswaal wil de lege loods aan de Prinses Beatrixhaven zo snel mogelijk afbreken, omdat het gebouw regelmatig doelwit is van vandalen. „Er is bijna geen ruit meer heel. Als we nu niets doen, wordt de loods wel door anderen gesloopt", verklaart een gemeentewoordvoerder. De gemeente, eigenaar van de scheepswerf, heeft deze week met de provincie overleg gevoerd over sloop. De goedkeuring van Provinciale Waterstaat is nodig, omdat de grond onder de loods is vervuild met onder meer zware metalen en polycyclische aro matische koolwaterstoffen. De werf staat echter laag op het pro vinciale saneringslijstje, waardoor het nog jaren kan duren voor dat het terrein wordt geschoond. Zolang wil Reimerswaal niet met de sloop wachten, gezien de deplorabele toestand van de loods. De provincie heeft geen bezwaar als het terrein goed wordt afgedekt. De loods kwam in gemeentelijke handen tijdens een grote schoonmaak van de Yersekse havens. Van Os verhuisde naar een nieuwe werf aan de Koningin Julianahaven. Sindsdien staat de loods leeg. De gemeente streeft ernaar het werfterrein op termijn een andere bestemming te geven, bijvoorbeeld restaurant of een clublokaal voor de watersportvereniging. Maar zolang de veront reiniging in de grond zit, lijkt een nieuwe invulling amper moge lijk. Een gemeentewoordvoerder deelt mee dat er nog geen con crete aanvragen of plannen zijn. In het verleden is wel actie gevoerd voor behoud van de scheeps werf. Enkele Yersekenaren wilden er een scheepswerfmuseum in vestigen, een idee dat de gemeente resoluut afwees. Het college achtte twee musea in Yerseke financieel onhaalbaar. Dit jaar opent het in het voormalige gemeentehuis gevestigde museum voor schelp- en schaaldierencultuur de deuren. meen medewerker ;;k IDDELBURG - De regionale Dgdpostzegeltentoonstelling «filex die vrijdag en zaterdag het Ontmoetingscentrum mwendaele in Middelburg te m is, heeft veel kwaliteit in iteli+is. Bovendien hebben de ter dan vijftig jeugdige fïlate- sten zo'n honderd kaders met 111(el zorg ingericht. Naast de ntoonstelling worden talrijke liviteiten gehouden. De expo- lie is dan ook echt helemaal •li irieht op de jeugd die zich uit- tbreid op de hoogte kan stellen iari rer de vele mogelijkheden op t gebied van het verzamelen postzegels. Het is voor de rste keer dat er in de regio of ,n(i|j Hls landelijk een jeugdpostze- Itentoonstelling van dergelij- omvang wordt gehouden, tentoonstelling wordt gehou- n in het kader van het 50-jarig staan van de Middelburgse af- ling van I.V. Philatelica. Zo'n lijk net als iedereen recht op een uitkering." Voorzitter Everaert meldde woensdagmiddag dat er 'nog en kele details besproken moeten worden'. Hij zei te verwachten dat beide partijen binnen een maand tot een akkoord komen. Van Goedbloed hoeft het zo lang niet meer te duren. „Het is van daag (donderdag, red.) precies negen maanden geleden dat ik op straat ben gezet. Voor een paar details hoeft het voor mij geen ezelsdracht te duren." Een rapport van externe des kundigen wees vorig jaar uit dat het bestuur niet vrijuit ging bij het conflict met de directeur. In dividuele bestuursleden zouden te vaak op de zetel van de direc teur gaan zitten en te weinig af stand bewaren. Mede naar aan leiding van dat rapport bekijkt het dagelijks bestuur intussen welke veranderingen de organi satie dient door te voeren. Dat Goedbloed niet terugkomt, staat nu echter ook voor hemzelf wel vast. „Zo lang het huidige bestuur en de hoofden van dienst aanblijven, heb ik niks bij de RZVW te zoeken. Dat vind ik jammer voor de huurders en de goedwillende personeelsleden, die er de dupe van zijn, maar het is niet anders." Directiestatuut Een nieuwe directeur kan met een schone lei beginnen, ver klaarde Everaert woensdag. Ad junct-directeur A. Joossen zal in geen geval de directeursstoel gaan bezetten. Het directiesta tuut wordt momenteel aange past; niet alleen om moeilijkhe den als met Goedbloed in de toe komst te vermijden, maar ook omdat het nieuwe Besluit Be heer Sociale Huurwoningen dat voorschrijft, verklaarde Eve raert. De voorzitter ontkende dat de benoeming van een directeur wordt uitgesteld om samen met de Woningbouwvereniging Ter- neuzen een directie te vormen. De Axelse corporatie onderhan delt momenteel met de Terneu- zense zustervereniging over ver schillende vormen van samen werking. Zo zal op administra tief gebied, aanschaf van appa ratuur- en beheer van de admini stratie, binnenkort al tot samen werking worden overgegaan. „Over samenwerking op andere terreinen is nog overleg gaan de", zei Everaert die zijn woor den niet verder wilde verduide lijken. erven samen de slag om efensie-order tonze verslaggever ISSINGEN - Drie Neder- »dse civiele werven hebben combinatie gevormd om de dracht van het ministerie defensie tot het bouwen 1 een amfibisch transport- hip fe krijgen. Zoals bekend is de Schelde Groep in Vlis- >?en in de slag om deze order stiÜ rinen te halen- teepswerf Damen in Gorin- "t Frisian Shipyard Welgele- jm Harlingen en de Central lustry Group in Groningen akten woensdag bekend sa- n 'e dingen naar de order ter ^de van naar schatting 250 300 miljoen gulden. Wacht wordt dat het ministe- ltjaar een besluit neemt. De w gevormde combinatie werven. Combats, wil het 'P geheel overdekt bouwen in dingen. vt doping Vrouwenvereni- diffl ig persis houdt zaterdag 24 in* il een voorjaarsverkoping in ens Smytegeltmavo aan de Mid- j inrgse Koninginnelaan. Van l* Itot 12.30 uur zijn onder meer w?bloemstukjes. tweede- JJjj f boeken, kinderkleding en te koop. anderhalf jaar geleden is het idee geopperd om ter gelegen heid van dat halve eeuwfeest iets voordejeugdtedoen. „En zo is het gekomen", vertelt Jo van Gemst, al jarenlang voorzitter van de jeugdclub en sinds kort ook eerste man bij de senioren van de Middelburgse postzegel verzamelaars. „We hebben deel nemers uit heel zuidwest-Neder land. Bovendien zijn er achttien jeugdleden uit België van de partij. Van onze eigen jeugdclub doen er tien van de eenentwintig leden mee. De ingezonden ka ders worden in zes leeftijdscate gorieën beoordeeld door een in ternationale jury", legt jeugd- voorzitter Van Gemst uit, en: „Wouter van der Toorn is één van onze favorieten die een prijs in de wacht kan slepen". Een willekeurige greep uit de ve le onderwerpen van de tentoon gestelde kaders; schepen, bouw kunst, vervoer, muziek, scou ting, vissen, sport en een aantal landenzegels. Zaterdag wordt er een speciaal hoekje ingericht door de stich ting jeugdfilatelie Nederland. Daar kan de jeugd een keus ma ken uit zo rond de tienduizend dubbeltjeszegels. Er kan ook - onder toezicht - worden geruild, er zijn enveloppen met postze gels te krijgen en er is een tom bola met waardevolle prijzen. Voorts wordt er een quiz gehou den waarbij de jeugdige deelne mers aan de hand van een vra genformulier punten kunnen be halen die weer omgezet worden in prijzen. Om half vier is er ook nog een gratis verloting en een puntenveiling. Handelaren wor den op de expositie geweerd. Het Zeefilex-comité, bestaande uit vijf senioren en evenveel jeugdleden, is negen maanden bezig geweest aan de voorberei ding van het evenement. Dag-envelop Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan is er een eigen dag-enve lop gemaakt die ter plaatste kan worden gekocht en van zegels worden voorzien. De PTT is aan wezig om de gezegelde envelop ter plaatse af te stempelen. Vrijdagavond is de Zeefilex van 19.00-22.00 uur open voor het pu bliek. Om 19.30 uur volgt de offi ciële opening met korte toespra ken van voorzitter Jo van Gemst en de provinciaal jeugdcommis saris van Oost-Vlaanderen. de heer D. Decorte uit Gent. Zater dag is de Zeefilex open van 10.00 tot 15.00 uur. De toegang is vrij en iedere bezoeker krijgt boven dien een tentoonstellingscatalo gus gratis uitgereikt. De Amerikaanse bluesband The Pontiax Streep onder experimentele vormen van onze verslaggever MIDDELBURG - Het zevende Hofpopfestival dat op konin ginnedag en 1 mei op het Hof van Tange in Middelburg plaatsvindt, biedt dit jaar een keur van blues- en harde rock muziek. „We hebben defini tief een streep gezet onder al lerlei experimentele muziek vormen", aldus mede-organi sator Kees Petiet. „Het pu bliek dat wij trekken, houdt van stevige muziek." Tijdens het tweedaagse festival ma ken tien groepen hun opwach ting, waaronder de Ameri kaanse bluesband The Pon tiax en de uit de Engelse punktijd bekende Eddie the Hot Rods. Als altijd bestaat het pro gramma van Hofpop uit een mix van gerenommeerde Ne derlandse of buitenlandse hoofdacts, aangevuld met Zeeuwse popgroepen. Op de middag van koninginnedag is The Pontiax de belangrijkste publiekstrekker. Deze groep uit het Californisehe Santa Barbara brengt onversneden blues waarin een hoofdrol is weggelegd voor de harmonica van Mitch Kashmar. „Dat we ze konden boeken was een toe valstreffer", vertelt Petiet. „Ze spelen 's avonds in Wuustwe- zel, waardoor wij ze 's middags mee konden pikken." Poppy blues Uitsmijter van de eerste dag vormt de originele bezetting van Eddie the Hot Rods van vijftien jaar geleden. De orga nisatoren omschrijven de mu ziek van deze band als 'ruige Engelse poppy blues met punkinvloeden'. De derde bui tenlandse act op de eerste dag is de Britse hardrockformatie Gilt. bestaande uit vier muzi kanten en een zangeres. Vanuit Zeeland worden op ko ninginnedag Over the Edge. Matipa en Surrender ver wacht. De eerste is een Goese hardrockformatie die eigen nummers en covers speelt van onder meer Ted Nugent, The Scorpions en Deep Purple. Matipa is gespecialiseerd in stevige rock in de traditie van Jimmy Hendrix. Surrender uit Heinkenszand brengt recht- toe-recht-aan rockmuziek be staande uit; covers en eigen nummers in Zeeuws dialect. Heavy sound Zaterdag 1 mei opent het pro gramma met The Wall of Heavy Sound, een sessiepro ject dat nog een beetje een ver rassing moet blijven, maar in ieder geval een 'muur van ge luid' belooft. Vervolgens ko men de Zeeuwse bands Grin go. met dansbare eigen num mers en Tears for Fears- en Roxy Music-covers en A vital, een viermansformatie uit Mid delburg met een louter instru mentaal repertoire. Het festi val wordt afgesloten door de Nederlandse hardrockband Gin on the Rocks, een groep met inmiddels drie cd's op haar naam. Net als voorgaande jaren vindt Hofpop weer plaats in een tent op het Hof van Tange. Iedere keer lijkt de laatste keer, ook nu, denkt Petiet, vanwege de plannen die Mid delburg heeft voor een auto vrije binnenstad. Op het Hof van Tange moet dan een par keergarage komen. Voor het popfestival zou daardoor plaats ontstaan op Plein 1940, oppert hij. Niet voor niets be horen de daar gevestigde hore cabedrijven tot de sponsors van het festival. „Van de vier honderd toeschouwers die Hofpop bezoeken, trekken er driehonderdnegentig na af loop de stad in. Het jongere uitgaanspubliek, dat is duide lijk onze doelgroep." Hofpop. 30 april van 13.00 tot 22.00 uur1 mei van 14.00 urn- tot 22.00 uur. Waarnemend gemeente-archivaris van Vlissingen A. Meerman: meer dan tevreden. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De drempel van het Vlissings gemeente-archief is geslecht. Vóór de verhuizing naar het Gasthuis aan de Helle- bardierstraat, in 1990, bezoch ten zeshonderdvijftig mensen de gebrekkige studiezaal in het stadhuis. Sinds het gemeente archief' zijn statige nieuwe op trek in de binnenstad heeft be trokken, is het bezoekersaantal ruimschoots verdrievoudigd. Waarnemend gemeente-archi varis A. Meerman is meer dan te vreden over het behaalde resul taat. Het Vlissings archief zit in middels ruim anderhalf jaar in de nieuwe behuizing aan de Hel- lebardierstraat. Het jaar 1992 was het eerste volle jaar in het oude Gasthuis. Toen bezochten ruim 1800 mensen de studiezaal, trok een expositie over toerisme in Vlissingen 450 bezoekers en maakte nog een flink aantal groepen een rondleiding door het archief. „Wij prediken open baarheid", zegt Meerman, „en dat lukt hier aardig." Zoals in alle archieven komen de meeste bezoekers voor stam- boekonderzoek. Zo'n zestig tot zeventig procent behoort tot de categorie genealogen. De collec tie oude foto's trekt eveneens veel mensen. De meesten zoeken het dichtbij huis. Zij willen bij voorbeeld meer informatie over hun straat, wijk of woning. En nogal wat architecten raadple gen bouwkundige tekeningen, als zij een historisch pand moe ten restaureren. Het succes heeft ook een keerzij de. Het aantal medewerkers van het gemeente-archief is gelijk gebleven. Zij willen in de eerste plaats bezoekers van de studie zaal zo goed mogelijk van dienst zijn bij het vinden van archief stukken of foto's. Vanwege de forse groei van het bezoek vergt dat meer tijd dan in het verle den. Een logisch gevolg is dat voor andere werkzaamheden, zoals het inventariseren van ar chieven. minder ruimte is. „Wij moeten prioriteiten stel len", geeft Meerman aan. ..Als een archief al goed toegankelijk is aan de hand van een duidelij ke plaatsingslijst, gaan we niet direct een uitgebreide inventari satie ervan maken. We zouden veel meer moeten inventarise ren. maar dat gaat helaas niet." Niet dat het. archief helemaal niets meer inventariseert. Zo komt binnenkort een beschrij vende inventaris uit van het ar chief van de voormalige gemeen te Ritthem. „Dat is heel com pleet en geeft een prachtig beeld van die kleine gemeenschap." De inventaris van het gemeente archief van Oost- en West-Sou burg is in bewerking. Op korte termijn verwacht Meerman een juweeltje aan de al grote collectie van het Vlissings gemeente-archief te kunnen toe voegen, het archief van de Ko ninklijke Schelde Groep. Dat wordt zeer waarschijnlijk aan de Hellebardierstraat gedepo neerd. Over de randvoorwaar den wordt nog gesproken, zoals welke stukken naar het archief overgaan en tot welk jaar. Meer man ziet het belangrijkste be drijfsarchief van Vlissingen graag komen. „Wij zullen dat keurig inventariseren. Dat is een prioriteit die je stelt." Meerman zal het gemeentebe stuur niet vragen om meer per soneel. Hij kent de financiële toestand van de gemeente Vlis singen. Meerman heeft wel en kele andere verlangens. Zo be pleit hij de aanstelling van eer\ educatief medewerker voor het gemeente-archief, het museum en de openbare bibliotheek, Hij wil de samenwerking met de ver eniging Vrienden van het Stede lijk Museum Vlissingen en het gemeente-archief uitbouwen door een cursus lokale geschie denis en paleografie op te zetten. En er zou ook een totaal-over zicht van de geschiedenis van Vlissingen moeten komen, po pulair wetenschappelijk be schreven door een historicus. „Dat is toekomstmuziek", stelt Meerman vast. „maar Vlissin gen mist node zo'n integrale ge schiedschrijving." van onze verslaggever MIDDELBURG - Voor het schoonmaken van de vervuilde waterbodems in Zeeland zijn vele miljoenen guldens nodig. Voor een deel van de kosten moeten de Zeeuwse burgers rechtstreeks opdraaien. Dat ge beurt via de zuiveringsheffing en het geschot van de zeven wa terschappen. De gemiddelde stijging van deze heffing komt per waterschap neer op tenmin ste 5,60 gulden per vervuilings eenheid en 14,50 gulden per hec tare. Dit blijkt uit het plan Waterbo dems en baggerspecie, waarin is aangegeven op welke manier de vuile bodems van Wester- en Oosterschelde. de grote kana len, de meren en de binnenwate ren. schoon moeten worden. Het plan, dat nog niet definitief is vastgesteld, is een gezamenlijke produktie van provincie, rijk, ge meenten. water- en havenschap pen. Uitgangspunt: alle water bodems die gevaar opleveren voor volksgezondheid, milieu en grondwater moeten in 2010 zijn gesaneerd. Tot 15 mei is het mo gelijk op het plan te reageren. Voorkomen dat waterbodems vervuild worden; saneren van verontreinigde bodems: verwij deren/vei*wer ken/bergen van baggerspecie. Dat zijn de instru menten die de beheerders van waterbodems komende tijd moeten hanteren. Ze kunnen hun mouwen opstropen, want de bodems van de Zeeuwse wate ren bevatten heel veel vervuilde specie. Totaal gaat het om 3 mil joen kubieke meter flink vervuil de en 1.7 miljoen kubieke meter ernstig vervuilde bagger. De gro te kanalen zijn er het ergst aan toe. Daar ligt bijna 1,5 miljoen kubieke meter zwaar vervuilde grond. Het plan Waterbodems en bag gerspecie legt weliswaar een groot probleem bloot, maar de oplossing is een zaak van lange adem. De verantwoordelijke in stanties maken weinig haast met sanering. Verwerking en berging van vuile specie zijn niet goed geregeld, er wordt onvol doende geld beschikbaar ge steld, vervuilingsbronnen zijn nog niet opgedoekt. Ook zijn de mogelijkheden om vervuilde grond schoon te maken voors hands beperkt. Grote vraag: wie is verantwoordelijk? Oftewel: wie betaalt de rekening? In het plan Waterbodems en bagger specie wordt ervan uitgegaan dat sanering zeker tot 2000 op een laag pitje zal staan. Voor het schoonmaken en -hou den van de binnenwateren draaien de waterschappen op. Per waterschap moet vanaf 1995 in elk geval gerekend worden op een kostenpost voor sanering van 250.000 gulden. Voor de ber ging van vervuilde bagger staat een raming van gemiddeld 660.00 gulden. Totaal komt dat voor de zeven waterschappen neer op 4.6 miljoen gulden per jaar, te betalen door de ingelan den. Als er voor een milieuvrien delijker aanpak wordt gekozen, stijgen de kosten tot 7 miljoen gulden per jaar. De sanering van de Westerschel- de gaat vijf tot acht miljoen gul den per jaar kosten. De beheer ders van de havens langs de ri vier moeten een deel van deze kosten opbrengen. Er wordt vanuit gegaan dat de gedeelte lijk vervuilde specie (zogenaam de klasse 2) niet speciaal hoeft te worden behandeld. Is dat wel het geval, dan komt het schoon maken van de Westerschelde op 50 tot 60 miljoen gulden per jaar. Voor Oosterschelde, Veerse Meer. Volkerak/Krammer, Zoommeer en Grevelingen is in eerste aanleg 500.00 gulden per jaar nodig, aflopend tot 350.00 gulden. Probleem apart vormen de ka nalen: Kanaal door Zuid-Beve land. Kanaal door Walcheren. Kanaal Terneuzen-Gent. Ka naal Sluis-Brugge. De kosten voor verwerking en berging van onderhoudsbagger uit deze ka nalen zijn ongeveer drie miljoen gulden per jaar. Het Kanaal Ter neuzen-Gent vormt de grootste kostenpost. De vervuiling is overwegend afkomstig uit Bel gië. Op het Nederlandse deel van het kanaal wordt alleen koelwater en gezuiverd rioolwa ter geloosd. Als België Vlaande ren i weinig doet. blijft het tob ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35