COURANT Strengere sancties tegen Servië Pronk wil niet meebetalen aan tekort op opvang asielzoekers Te hard rijden helpt haastige reiziger aan stress en niet aan tijd 1 Turkse president Özal overleden Joden herdenken opstand Warschau DUBBELPRINT ANDIJVIE, BRAADWORST EN GEHAKT. Nieuwe arrestatie in zaak-Hani We moeten nodig naardef" erdedigers Srebrenica moeten wapens inleveren bij Canadezen DRIEBERGEN (GPD) - Te hard rijden helpt niet. Het kost al leen maar extra brandstof en stress, zegt John Bennink van het 'Actiecentrum naleving ver- keerslimieten' van de Alge mene Verkeersdienst in Drie bergen. Bennink heeft het zelf getest. Samen met een collega reed hij onlangs van het centrum van Arnhem naar het centrum van Utrecht, een afstand van 63 kilo meter waar alle mogelijke maxi mum-snelheden in voorkomen. Bennink hield zich in zijn Merce des aan de regels, zijn collega lapte met hetzelfde type Merce des alle limieten aan de laars. Het verschil in Utrecht was. na een rit van drie kwartier, minder dan drie minuten. „En ik kwam lekker ontspannen aan. terwijl mijn collega behoorlijk gestresst was en zo'n dertig procent meer brandstof gebruikt had," vertelt Bennink. Nu het 'wetenschappelijk bewe zen' is dat te hard rijden niet helpt, hoopt de woordvoerder van het Actiecentrum naleving verkeerslimieten dat zakenmen sen en vertegenwoordigers zich meer aan de regels gaan houden. „Want zij zijn het meestal die te snel rijden. Anders kom ik te laat voor mijn afspraak, zeggen ze dan. Nu blijkt dat het hele maal niet helpt. In Frankrijk misschien, waar je 1500 kilome ter snelweg achter elkaar hebt, maar niet in Nederland." Het verslag van Benninks test is vanavond te zien in het tv-pro- gramma Blik op de Weg. Advertentie Öii eurs 14-25 HU IN apr iikSfc TERIEUR RAI il 21-25 april CXMSANOEN v7 BEURS Dag. 10-17 uur, ma. 19 t/m vr. 23 april óók 19-22 uur. Toegangsprijs f17.50. 's avonds f 10.-. Gratis pendelbus volg borden Q RAI. Trein Toegangsbiljetten bij NS-stalions. Info: RAI-nieuwslijn 020-5043990. Amsterdam ral\ van onze correspondente ISTANBUL De dood van de Turkse president Turgut Özal, afgelopen zaterdag, heeft Tur kije overvallen. In het land is vijf dagen algehele rouw afge kondigd, de vlaggen hangen halfstok en de politieke leiders dieop toernee waren, zijn terug gekeerd naar Ankara voor be- raad. f Zaterdagmiddag zat heel Tur kije voor de buis te wachten op de presidentiële bekerwedstrijd die in Ankara gespeeld zou wor den. Turkije's achtste president zou hierbij zelf ook aanwezig zijn. Vlak voor de wedstrijd be gon, werd bekend gemaakt dat hij met spoed in het ziekenhuis opgenomen was. Tijdens zijn ochtendgymnastiek was Özal, die in '87 een bypass-operatie onderging, plotseling onwel ge worden, zijn hartslag en adem haling waren volledig weggeval len. Toen het nieuws van zijn dood het stadion bereikte, ston den de toeschouwers spontaan op en zongen het volkslied. JERUZALEM/WARSCHAU (RTR/DPA/AFP) - Joden hebben ag in vele landen de op stand herdacht, die vijftig jaar geleden in het getto van War schau uitbrak. Ontsnapte gevangenen aangehouden ALKMAAR (ANP) - De Franse politie heeft zaterdag twee mannen aangehouden die op tweede paasdag ontsnapten uit het huis van bewaring Berger- hout in Alkmaar. Dat maakte de Alkmaarse politie zondag be kend. Het tweetal reed in een auto die vrijdag was gestolen in het aan Alkmaar grenzende Heiloo. Zij werden gearresteerd bij de Noordfranse stad Cambrai op 45 kilometer van de grens met Bel gië. In Israël herinnerden zondag morgen loeiende sirenes gedu rende twee minuten aan de zes miljoen joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's zijn vermoord. De jaarlijk se herdenking „van de martela ren en de helden van de joden vervolging" stond ditmaal in het teken van de opstand in War schau, symbool voor het joods verzet in de oorlog. 'Jom-ha-Sjoa' begon zaterdag avond met een plechtigheid in Jad Vasjeem, het gedenkteken voor de gedachtenis aan de jo denvervolging. De vlam werd ontstoken door premier Jit- schak Rabin. In Polen hebben zondag duizen den joden uit de hele wereld aan de plechtigheden deelgenomen. De burgemeester van Warschau, Stanislaw Wyganow, noemde de onthulling van een monument voor de één miljoen omgekomen joodse kinderen een waarschu wing aan het adres van de hele wereld." joodse vrouw verwerkt in haar eentje haar emoties bij symbo- "sche grafstenen in het concentratiekamp Treblinka. foto Reuter Droog en meer zon In de ochtend wolkenvelden en oplos sende mist, in de middag meer zon. Tot zwak afnemende zuidwesten wind. Max. temperatuur rond 13 graden. Uw kleurenrolletje twee keer - afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 t'm 29 april 1993 -» extra? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE Betalingen Winkeliers en banken zijn het weer met elkaar oneens over de kosten voor elektronisch beta len. Volgens de tuinkeliers lopen de tarieven te hoog op. Winke liers èn banken vinden dat de andere partij zich niet aan de af spraken houdt. De middenstand wil minister Kok van financiën vragen in te O grijpen. O Demonstratie Moslims die eerder uit Srebre nica waren geëvacueerd, protes teerden zaterdagavond in Tuzla tegen het VN-optreden in Bos nië. Een demonstrant verweet de wereld passief toekijken, ter wijl de bevolking van Srebrenica wordt afgeslacht. Grote zorg heerst over het lot van de 2000 tot 4000 Bosnische mannen die Srebrenica hebben verdedigd. De VN vreest voor him leven als ze in handen vallen van de Ser viërs. Een Unprofor-zegsman in Tuzla zei zondag: „Ik verwacht niet dat ze him wapens inleve ren. Ze zullen zich liever dood vechten". Enige bescherming van het Canadese bataljon kun nen de Bosnische strijders niet verwachten. DEN HAAG (GPD) De bespre kingen in het kabinet over de bezuinigingen voor 1993 en 1994 zijn zaterdag vastgelopen op het verzet van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking). Pronk vindt dat hij teveel moet bijdragen aan de opvang van asielzoekers in ons land. Van daag probeert het kabinet als nog tot een vergelijk te komen. Voor de opvang van asielzoekers is dit jaar een bedrag van ruim vijfhonderd miljoen gulden te weinig beschikbaar. Premier Lubbers heeft voorgesteld dat bedrag vrijwel geheel door mi nister Pronk te laten betalen. Dat is voor hem absoluut onaan vaardbaar. Maar ook een voor stel van minister Kok, om het bedrag te verdelen over alle mi nisters, stuitte bij Pronk op overwegende bezwaren. In dat laatste voorstel zou Pronk toch ook nog een kwart van de extra kosten voor de opvang van asielzoekers in 1993 en 1994 voor zijn rekening moeten nemen. Dat zou Pronk tweehonderd mil joen gulden kosten. Overigens zou in dit voorstel ook minister Ritzen (onderwijs) een forse bij drage moeten leveren. Oorlogstijd Vorig najaar noemde Pronk zichzelf al een 'burgemeester in oorlogstijd'. „Ik heb iets meege geven om erger te voorkomen", zei hij in de Tweede Kamer, na dat het kabinet had besloten dat opnieuw 420 miljoen gulden uit Pronks begroting zou worden gebruikt voor de opvang van asielzoekers. Ook minister Ter Beek (defen sie) heeft grote financiële proble men. Hij moet opdraaien voor de kosten van de vredesoperaties in het voormalige Joegoslavië. Daarmee is dit jaar een bedrag van tweehonderd miljoen gul den extra gemoeid. Ter Beek vindt dat zijn collega's daaraan moeten meebetalen. Ook is verder onderhandeld over de overige bezuinigingen voor 1994. In totaal gaat het om 7,5 miljard gulden. Daarbij zijn de volgende maatregelen aan de orde: bevriezing uitkeringen, sala rissen ambtenaren en trendvol gers; departementen ontvangen geen vergoeding voor gestegen prijzen; korting op de basisbeurs voor uit- en thuiswonende studenten; bevriezing kinderbijslag; korten op subsidies voor on der meer openbaar vervoer en volkshuisvesting; verhoging eigen bijdragen ge zondheidszorg; verdere bezuinigingen op het ambtenarenapparaat; intensivering fraudebestrij ding in de sociale voorzieningen en de belastingen. Koopkracht Veel van deze maatregelen heb ben forse gevolgen voor de koop kracht van vooral de laagst be taalden. Het kabinet is niet van plan de koopkracht voor ieder een te garanderen maar wil wel een zo evenwichtig mogelijke in komensverdeling. Advertentie n Nieuwe openingstijden: Andijvie, 1 QQ SISSSSS?" Braadworst, kilo, Gehakt h-o-h, 500 gram <2>3AXU samen JVffiT Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 24 april a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 236e jaargang no. 91 Maandag 19 april 1993 onze correspondenten aards haSHINGTON/TUZLA - On- janks Russisch verzet heeft de Veiligheidsraad van de VN za- erdagnacht de economische trafmaatregelen tegen Servië tn Montenegro aangescherpt, pit woede over die uitspraak leeft de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, reigd de vredesbesprekin gen over Bosnië te verlaten. De stemming in de Veiligheids- kwam enkele uren nadat ien staakt-het-vuren was afge sproken bij de Bosnische stad irebrenica. Rusland maakte, ondanks kritiek op de stem- llT ming, uiteindelijk geen gebruik van zijn vetorecht. Samen met ^fChina onthield het zich. waar- loor de resolutie met 13 tegen nul stemmen werd aangenomen. Amerika onderzoekt de moge- ijkheden voor luchtaanvallen door Navo-troepen op Servische stellingen, als de beschietingen van Srebrenica en andere steden blijven doorgaan. Ondanks het bestand werd gisteren overal in Bosnië gevochten. De Amerikanen staan voorlopig vrijwel alleen in hun pleidooi voor aanvallen door Navo-vlieg- tuigen. Alleen de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken Emilio Colombo zei dat sancties niet genoeg zijn. Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur, Madeleine Albright, hebben de Bosnische Serviërs nu een week de tijd om het vredesvoorstel, dat is opgesteld door de bemid delaars David Owen en Cyrus Vance, te tekenen. De Servische ambassadeur bij de VN noemde de sancties „onmenselijk en on rechtvaardig". De resolutie biedt de mogelijkheid bezittin gen van Servië en Montenegro in de wereld in beslag te nemen. Ook wordt de controle op de in- en uitvoer naar Servië via de Do- nau verscherpt. Er komt een blokkade van de Servische ha vens. Zondag is de evacuatie van 506 zieken en gewonden uit Srebre nica op gang gekomen, nadat een 145 man sterk Canadees ba taljon de landingsbaan bij de Bosnische stad veilig had ge steld. De Canadezen werden door de Serviërs toegelaten, na dat het Bosnische leger de over gave had getekend na een strijd die elf maanden heeft geduurd. De Bosnische soldaten moeten hun wapens inleveren bij de Ca- nadezen, terwijl de Serviers hun posities aan de rand van de stad behouden, evenals hun wapens. Voor de Bosniërs is Srebrenica hun grote symbool van weer stand tegen de Servische agres sie nu een grote vernedering geworden. Medewerkers van de vluchtelin genorganisatie UNHCR en le den van de VN-beschermings- macht Unprofor uitten het afge lopen weekeinde steeds nadruk kelijker hun frustratie over de machteloosheid die de VN ken merkt in haar benadering van de Serviërs. De Britse majoor Mar tin Waters zei zaterdag: „Onze militairen zijn bereid grote risi co's te nemen om dë levens van onschuldige mensen te redden. Ze willen veel verder gaan dan de politici, maar krijgen geen kans". Volgens Waters zouden Unprofor-eenheden zich met steun van de Navo-luchtmacht vrij snel een weg kunnen force ren naar Srebrenica. Vermeule John Vermeide leverde gisteren een indrukwekkende prestatie- De Middelburgse atleet sloop in de slotfase van de Rotterdam Marathon naar de top. maar kwam op de streep vijf se conden tekort op Bert van Vlaanderen, de eerste Nederlan der die de finish haalde. De Me xicaan Dionicio Ceron (2.11.06) won de loodzioare wedstrijd over 42 kilo- Q meter en 195 meter. «7 Radio en tv: 2; Binnen-en buitenland: 3; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14 ,15 en 16 Spanje eindigt taaltwist rond tilde-accent MADRID (RTR/DPA) - Het Spaanse kabinet heeft de tilde gehandhaafd. De Spaanse auto riteiten besloten vrijdag dat on danks de verdergaande Europe se eenwording dit bijzondere te ken van het Spaanse alfabet moet blijven bestaan. De tilde is het teken dat men in het Spaans boven de letter n zet waardoor die letter als nj wordt uitge sproken. Door de uitspraak van het kabi net moet het teken verplicht worden opgenomen op typema chines en toetsenborden van tekstverwerkers. Het besluit van de regering is ingegeven door culturele overwegingen. „De letter garandeert de correc te Spaanse schrijfwijze en is een belangrijk onderdeel van het cultuurgoed van de Spanjaar den." Het besluit maakt een eind aan een lang debat met de de EG. Brussel wilde dat Spanje ook de invoer van schrijfmachines met toetsenborden die de tilde niet hebben, zou toestaan. Door te blijven hameren op het behoud van de tilde werd Spanje ervan verdacht de import van elektro nische industrie te willen tegen gaan. Spanjaarden vreesden voor hun identiteit, omdat zeer belangrijke worden verloren zouden gaan als Brussel haar zin kreeg. De Spanjaarden kunnen nu gerust zijn: Esparia blijft Esparia. MÊÊÊÊÊË Rampmuseum Bij de opening van een expositie over de watersnoodramp van 1953 heeft journalist Kees Sla ger zaterdag gepleit voor de op richting van een museum, ge wijd aati de ramp. Hij vindt. dat. het hoog tijd is dat een dergelijke permanente |T documentatie er komt. De man die op demonstranten in Vanderbijlpark schoot, wordt door politietroepen aangehou den. fotoEPA van onze correspondent JOHANNESBURG/SOWETO - De Zuidafrikaanse politie heeft zaterdagavond een vooraanstaand politicus van de extreem-rechtse Konser- vatieve Partij (KP) gearres teerd in verband met de moord op de zwarte leider Chris Hani. De arrestatie van de 57-jarige Clive Derby-Lewis was het sluitstuk van een dag van de monstraties ter herdenking van Hani, waarbij in Vander bijlpark, 70 kilometer ten zuiden van Johannesburg, twee zwarte demonstranten door een blanke man zijn dood geschoten. Protestmar sen in Johannesburg en Pre toria verliepen daarentegen zonder ernstige ongeregeld heden. De arrestatie van de zelfs in zijn eigen partij als een ex treme racist bekend staande politicus was het gevolg van het verhoor van Janusz Wa- lus, een lid van de neo-nazisti- sche Afrikaner Weerstandbe weging (AWB) die wegens de moord op Hani gevangen zit. Walus en Derby-Lewis ken nen elkaar sinds 1985. Derby- Lewis is een voormalig parle mentslid voor de KP en een vertrouweling van KP-leider Treurnicht. De aanhouding van Derby- Lewis versterkt vermoedens dat de moord op Hani het werk is van rechtse complot- teurs. Het ANC uitte al eerder vermoedens in die richting en eist een diepgaand onder zoek. Hani wordt vandaag bij zijn woonplaats Boksburg be graven. Door het rustige verloop van de protestmarsen in Johan nesburg en Pretoria was de hoop gewekt, dat het acute crisisgevaar was bezworen. In Johannesburg hielden naar schatting 25.000 ANC-aan- hangers een protestmars. In Vanderbijlpark opende een man vanuit zijn bestelwagen het vuur op een 3000 man tel lende menigte betogers. De dader, een 52-jarig KP-lid met AWB-connecties. werd on middellijk gearresteerd. Zondag was het op de meeste plaatsen rustig. In het voet balstadion van Soweto werd Hani in een indrukwekkende manifestatie de laatste eer be toond. Tienduizenden, onder wie ANC-leider Nelson Man dela, trokken langs het opge baarde lichaam van de ver moorde leider.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1