Tuinbouw zal illegalen weren Informatiecentrum steunt thuisfront van missie F-16 PZC morgana bkantorem Standpunten in taxi-oorlog muurvast Handel door stroomstoringen 'Zwanger uit angst voor de tandarts' Senaatscommissie beslist volgende week over Andreotti Theorie dat vogel van dinosauriër afstamt door fossiel versterkt binnen- en buitenland ferk aantrekkelijker voor mensen met uitkering fantastische lenteshow bij Morgana Slaapkamers Politie sluipt ongehinderd binnen bij bedrijfsleven VRIJDAG 16 APRIL 1993 lEN HAAG (GPD) - Een half ir later dan de bedoeling was, een landelijk tuinbouwak- koord getekend. Kabinet, werk jevers en werknemers in de uinbouw en de Arbeidsvoor- licning verplichten zich alles in bet werk te stellen voor de op lossing van het nijpende perso neelsprobleem in de tuinbouw, pe tuinders hebben zich tevens ferplicht geen illegale buiten- 'c landse werknemers meer in Si dienst te nemen. Het kabinet wil het werken in de èr| uinbouw voor mensen met een •01( litkering aantrekkelijker ma- m ;en door met ingang van vol- eri ;end jaar op jaarbasis 3100 gul- E ien buiten beschouwing te laten de bijstandsverlening. De ,._ig of een financiële prikkel k [oodzakelijk is en de vorm en in- )p 10ud daarvan wordt aan de ge- i» neenten overgelaten. r< foor uitkeringsgerechtigden die ■hi üt jaar in de aspergeteelt gaan et rerken geldt een tijdelijke rege- ing waarbij een door de sector to ^financierde bindingspremie ijt oteen maximum van 75 gulden per week niet verrekend behoeft te worden met de uitkering. In de meeste Regionale Bestu- tAM slaapkamers DE SCHIPPER wfflnweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 Politie beloont tips over milieudelicten ItljDORDRECHT (GPD) - De poli- 'ie Zuid-HoIland-zuid zoekt naarstig naar tips over grote Isi B'licucriminaliteit. rs« De nood is zo hoog dat als eerste BS ^Nederland de criminele inlich- isi üngdienst (CID) van het regio- D eale korps met advertenties het W Publiek er op attent maakt dat ij bps over zware milieudelicten (B ^lkom zijn. Ook wordt er een bider verspreid. geweldsdelicten, overvallen fraude werkte de politie al kt tipgevers. Die komen bestal uit het criminele miheu. ':j profiel van de tipgever bij !J ^lieucriminaliteit is de „werk- I' ®mer van een afvalbedrijf die kt zaakje niet vertrouwt.' I ren voor de Arbeidsvoorziening met tuinconcentratiegebieden zijn inmiddels scholings- en werkervaringsprojecten begon nen om de instroom van werk zoekenden in de tuinbouw te bevorderen. Ook hebben de RBA's afspraken gemaakt met sociale dienst en bedrijfsvereni- PvdA-Veendam ivil werkloze ils vuilnisman icJI fEENDAM (ANP) - De PvdA- p ractie in Veendam wil werklo- I ien huisvuil in de gemeente la- (ji |en ophalen. De inzet van werk- (j lozen zou 70 gulden per inwoner ;m schelen in de kosten van de ge- s/d scheiden inzameling van vuil- [iii nis. Dat blijkt uit een voorstel /ii dat de PvdA donderdag heeft l p bekendgemaakt. MÏ Volgens de socialisten dreigt de ui pscheidejg inzameling, die per 1 ill januari verplicht wordt, voor de m burger te duur uit te pakken. Bij >51 bet gescheiden ophalen van ii huisvuil per 'groene' en 'grijze' sic nlnicontainer zouden de Veen- ijk dammers jaarlijks 150 gulden ml extra aan de gemeentelijke af rol ralstoffenheffing kwijt zijn. De 0- PvdA stelt daarom voor alleen i<: bet groente-, fruit- en tuinafval w perminicontainer op te halen en iqj voor het gewone huisvuil de tra ditionele vuilniszak te handha- len. foor het huis-aan-huis ophalen ran het resterende papier, glas, bilk en plastic is volgens de so cialisten de inzet van werklozen in ien goed alternatief. Enkele tientallen Amsterdamse taxichauffeurs wachten tijdens de behandeling van het kort geding buiten het gebouw van het College van Beroep. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) - De Vof Treintaxi en de Am sterdamse taxichauffeurs zijn niet bereid een duimbreed te wij ken in hun conflict om de standplaats bij het Amsterdamse World Trade Center (WTC). Het College van Beroep in Den Haag vervroegde daarom wijselijk de uitspraak in het geding van de chauffeurs tegen Treintaxi naar gistermiddag. „Ik wil geen rot zooi in Amstelveen", verklaarde college-voorzitter mr. C. de Gooijer. Kort daarvoor had de directeur van de Vof Treintaxi, H. Blom- mers. het verzoek om een 'wapenstilstand' tot maandagmiddag resoluut van de hand gewezen. „De treintaxi blijft, rijden", zei Blommers. Vanuit de zaal hadden de enkele chauffeurs die in het gerechtsgebouw waren toegelaten al kenbaar gemaakt dat van hun kant evenmin de 'rust' zou worden gegarandeerd. Mr. De Gooijer had om respijt tot maandag gevraagd om zich te kunnen verdiepen in de complexe materie. Wat voor de Amster damse chauffeurs een principiële slag om hun broodwinning is, en voor Treintaxi een even principiële strijd tegen intimidaties van 'de straat', bleek juridisch uiterst ingewikkeld. Mr. De Gooij er was er niet eens zeker van of hij wel gerechtigd is om vonnis te wijzen. Bovendien bleek de Wet Personenvervoer niet altijd even helder en eenduidig. Zo mogen volgens de wet 'vervoerscontrac- ten' worden afgesloten buiten de vastgestelde (taxi-)tarieven om, maar de wet schrijft voor dat zo'n contract moet worden afgeslo ten tussen 'de vervoerder en de reiziger.' Voor het Amsterdamse Centrale Bureau voor Taxi's - kortweg 'de taxicentrale' - een bewijs van illegaliteit van de treintaxi. „Maar dan zou een bedrijf niet eens een taxi kunnen sturen voor een klant en zou iets dood gewoons als een schoolbus verboden zijn", concludeerde mr. De Gooijer. „Ik moet dat nader bestuderen." De voorzitter van de taxicentrale, chauffeur T. Luitjens. zei dat hij 'teleurgesteld' was door de weigering van de wapenstilstand door Treintaxi. Luitjens zei het 'alleszins redelijk' te vinden tot de uitspraak geen acties te ondernemen. Maar hij wilde dat niet garanderen. „We hebben allemaal het recht te demonstreren bin nen het kader van de wet", zei hij. Na de zitting in Den Haag kwamen gistermiddag wederom enkele tientallen taxi's naar de standplaats WTC. die nog steeds wordt bewaakt door de Mobiele Eenheid. ENSCHEDE CGPD) - Zijn eerste huisbezoek heeft majoor J. Wan- nijn van de vliegbasis Twenthe er inmiddels op zitten. Eén van de vrouwen van de ruim 300 manschappen van het Twentse squadron in Italië kreeg het even te kwaad met het feit dat ze haar man een halfjaar kwijt is. Zijn luisterend oor was vol doende om haar over 'dat knel punt' heen te helpen. „Belang stelling tonen, iemand z'n ver haal laten doen, werkt opbeu rend. Luisteren met twee oren noemen we dat". Wannijn leidt het informatie- en coördinatiecentrum (icc) dat voor het thuisfront, het Twentse detachement in Italië en het ba- sispersoneel op Twenthe in het leven is geroepen. Het centrum is 24 uur per dag be mand. Sinds de eerste F16's en grondpersoneel vorige week naar Italië afreisden kreeg het icc enkele honderden telefoon tjes van de achterblijvers. Veel menselijk en emotioneel leed zit daar nog niet bij. Het zijn nu nog vooral praktische vragen die op Wannijn en zijn team wor den afgevuurd: Hoe regel ik hulp Staking Britse spoorwegen UTRECHT (ANP) - Het trein verkeer in Groot-Brittannië ligt vandaag naar verwachting vol ledig lam door een 24-uurssta- king. De spoorwegvakbonden hebben hun leden hiertoe opge roepen. Voor de bootpassagiers worden bussen ingëzet tussen Harwich en Londen en tussen Dover en Londen. SCHIEDAM (GPD) -De Schiedamse politie heeft de afgelopen twee l«ken 'ingebroken' bij een aantal bedrijven in het kader van een Inventie-project. Daarbij werd nagegaan hoe 'diefstal-vriende- W de bedrijfspanden zijn. Uit diverse aangiften was gebleken dat 5°ederen nogal eens door insluiping op klaarlichte dag waren weg- lenomen. Tachtig middelgrote en grote bedrijven in Schiedam werden be- kht. Dertig ervan, meestal grotere, konden eenvoudig betreden •orden. Daarbij was het niet moeilijk goederen weg te nemen of zelfs ^ouwelijke gegevens in te zien. In die gevallen liet de politie een ™de kaart' achter, een waarschuwing waarmee op de gevaarlijke Swutie werd geattendeerd. De directies kregen een brief over het J*lvan de actie en over wat ze moesten doen om de spullen beter te ^hermen. De twee in burgerkleren opererende politiemensen zijn vaak opgemerkt, maai' het personeel nam niet de moeite ze iets als ik naar het ziekenhuis moet, zijn ze goed aangekomen, hoe zit het met verzekeringen, wat te doen met onze besproken vakantie en op welke manier moet ik een brief sturen? Vraagstelling Het informatie en coördinatie centrum (icc) van de Lucht macht is gehuisvest in één ka mer op de vliegbasis en heeft drie telefoonlijnen, waaronder een hotline met Italië, een televi sie mèt videorecorder, een fax en een computer waarin alle gege vens over 'onze jongens' zijn op geslagen, tot zijn beschikking. Zijn het nu vooral praktische vragen die worden gesteld, in de loop van de tijd zullen de emo ties gaan meespelen. „Ik ver wacht dat de vraagstelling in de loop der tijd wel verandert", zegt majoor Wannijn. „Het gemis van hun partners, zowel hier als daar, zal toenemen en daarmee ook de geestelijke nood. Het is vanzelfsprekend ons vak om uit gezonden te worden, maai' een half jaar, dat is een enorme be lasting. Vergelijk het met een rouwproces. Zes maanden is eerst slikken èn schrikken. Wa neer je man dan werkelijk op het vliegtuig stapt en vertrekt, denk je: ,Shit, het is echt zo'. Hou ik de kinderen wel in het gareel nu m'n partner zo lang weg is, wat gaat er met ons nieuwe huis ge beuren dat voor de helft klaar is? Dat soort kwesties, om enkele voorbeelden te geven, gaat dan spelen". Nuchter Wie denkt dat er veel vragen bin nenkwamen over het verloop van de actie boven Bosnië-Her- cegovina. nadat maandag de eerste twee Twentse F16's het luchtruim kozen, zit er naast. Majoor Wannijn: „Daarvoor zijn ze te nuchter. Vliegen is 'thuis' een vak en daar ook. Daar doen achterblijvers niet moeilijk over". In het team van het informatie- en coördinatiecentrum zitten mensen met een maatschappe lijke-, geestelijke-, medische-, bedrijfseconomische- en perso nele achtergrond. De lucht macht heeft over de samenstel ling niet geïnformeerd bij de col lega's van de marine die tijdens de Golfoorlog al ervaring opde den met langdurig verblijf van militairen in den vreemde. „Zo nodig kunnen we de samenstel ling aanpassen. Ook de maat schappelijke dienst houdt dage lijks spreekuur waarbij mensen hun problemen kwijt kunnen", zo vertelt de majoor. Het centrum coördineert alle in formatie tussen het detache ment in Italië, de achterblijvers en het nog aanwezige personeel op de vliegbasis 'twenthe. Voor de families worden info-bulle- tins(„Out of Area") gemaakt. De medewerkers van het vliegveld krijgen op hun beurt gegevens over wat zich afspeelt rond hun 'maten' in Italië. En het squa dron in Villafranca wordt voor zien van alles wat er over wordt geschreven èn geflimd. Zo wor den alle tv-programma's op Ned 1. 2 en 3 op video opgenomen en naar Italië gestuurd. Dagelijks worden ook pakken dagbladen naar Villafranca verzonden. ging over een Uk op stuk beleid. Uitkeringsgerechtigden die pas send werk in de tuinbouw weige ren worden, gekort op hun uitke ring. Werkgevers- en werknemersor ganisaties verplichten zich ar beidspools op te zetten. Boven dien komen er regionale orga nen die de werkgevers moeten ondersteunen bij hun perso neelsbeleid. Bovendien kunnen tuinders een cursus perso neelsmanagement gaan volgen. De 12 tuinbouwconcentratiege- bieden in ons land hebben plan nen opgesteld om de tuinders daadwerkelijk aan personeel te helpen. Het RBA Den Haag/ Delft wil in 1993 samen met het RBA Rijnmond 2200 vacatures in het Westland vervullen. Het RBA Noord-Holland wil 600 werkzoekenden in de bollensec- tor plaatsen. Boete Bovendien is overeengekomen dat het kabinet met kracht het in dienst nemen van illegale bui tenlandse werknemers zal be strijden. „Illegale tewerkstelling kan op geen enkele manier een oplossing zijn voor de perso neelsproblemen", zeggen de par tijen in het akkoord. Tuinders die toch een illegaal in dienst hebben, krijgen nu een boete van 2000 gulden. Het verlenen van werkvergunningen aan niet EG-onderdanen wordt in drie jaar afgebouwd. De partijen heb ben ook afgesproken dat de ille gale loonbedrijven zullen wor den aangepakt. De aanpak van de illegale loon bedrijven heeft de onderteke ning van het akkoord een half jaar opgehouden. Bovendien be stond er verschil van mening tussen de werkgevers en minis ter De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid over gele genheidsarbeid. Over een jaar zullen de ondertekenaars de re sultaten van het akkoord be spreken en bekijken of er nog een nadere invulling aan gege ven moet worden. Namens het kabinet onderte kenden minister De Vries, staatssecretaris Kosto van Jus titie en minister Bukman van Landbouw onder het akkoord. Instemming betuigden ook de voorzitters van de drie land- en tuinbouworganisaties, van het Landbouwschap, van de voorzit ters van de werknemersbonden, van de RBA's en van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. Neergeslagen lerares krijgt compensatie LONDEN (RTR) - Een Britse le rares die zich gedwongen zag haar werk op te geven nadat de moeder van een leerling haar had neergeslagen, is donderdag een schadevergoeding van 55.000 pond (ruim 150.000 gul den) toegekend. De lerares was drie jaar geleden in Noord-Ierland voor haar eigen klas aangevallen door een moe der van een 6-jarige leerling. MANILA - Een jongen in Manila draagt een blad met kerosinelampjes op zijn hoofd door de straten van Manila. De lampjes, twee gulden per stuk, zijn hard nodig omdat Manila en het eiland Luzon, het hoofdeiland van de Filipijnen, dagelijks zeker vier uur zonder stroom zitten door de slechte toestand van de elektriciteitscentrales. foto Reuter UTRECHT (ANP) - „Ik ben zwanger geworden, want als je zwanger bent mogen ze niet trekken". Zo luidde één van de ruim honderd reacties die de stichting Korrelatie deze week vlak na de RVU-uitzending over angst voor de tandarts bin nenkreeg. Mensen die bellen zijn al ja renlang niet naar de tand arts geweest of er weer weg gelopen voordat ze aan de beurt waren. Slechte erva ringen uit het verleden, voor al met schooltandartsen, en gebrek aan begrip en geduld bij de tandarts zijn meestal de oorzaak. Korrelatie ver wacht dat de telefoon nog wel even roodgloeiend zal staan, want Nederland telt een half miljpen mensen die extreem barig zijn voor de tandarts. Verschillende bellers beken den dat ze rond lopen met gaten in hun gebit, ontste kingen en half afgebroken tanden en elke dag pijnstil lers slikken. „Het gaat nu toch wel behoorlijk stin ken". zei iemand. Menigeen heeft slechte her inneringen aan de school- tandarts. „Een beul was het", „ze hielden me met drie volwassenen in bedwang" en „ik ben uit angst voor die man uit het raam gespron gen". Mensen die zover ko men dat ze hun angst met de tandarts bespreken krijgen nogal eens te horen dat ze aanstellers zijn. Veel bellers willen naar een gespecialiseerde 'angst- anrts'. Maar die hebben lan ge wachtlijsten. Korrelatie heeft daarom geadviseerd om bij het eerste telefoni sche contact met de tand arts over de angst te praten. Als hij daar niet afwijzend op reageert kan een afspraak worden gemaakt, om te be ginnen alleen voor een ge sprek en controle. ROME (AFP) - Het besluit van de Italiaanse senaatscommissie over het opheffen van de parle mentaire onschendbaarheid van oud-premier Giulio An dreotti, die wordt verdacht van samenspanning met de mafia, wordt volgende week bekend gemaakt. Dit is donderdag ver nomen uit parlementaire bron nen in Rome. De christendemocraat Andreot ti, nu senaatslid voor het leven, hekelde woensdagavond in een ruim een uur durend pleidooi voor de commissie de „vervol ging" waarvan hij het slachtoffer zou zijn. Hij trachtte zich vrij te pleiten en zei dat sommige van de rechters en berouwvolle ma- fialeden die hem hebben be schuldigd, een politiek spel spe len. Leden van de commissie zeiden dat Andreotti zich vaak beperk te tot vage antwoorden op gede tailleerde beschuldigingen. Sommige parlementsleden von den hem rustig en sereen, ande ren meenden dat hij nerveus en gespannen was. „Hij was niet koppig, maar nam een medewerkende houding aan", zei commissiesecretaris Giorgio Covi (lid van de Repu blikeinse Partij). Op een vraag over een samenloop van de be schuldigingen antwoordde An dreotti „uiterst vaag". „Het was een wijdlopige rede zonder enige precisering", zei Covi. Voor een van de senatoren stond de uitslag al vast: „In de huidige omstandigheden, neig ik ertoe te stemmen tegen het opheffen van de onschendbaarheid", ver klaarde de socialist Costantino DeU'Osso, vice-voorzitter van de commissie. Anderen als de chris tendemocraat Carlo Ballesi meenden dat „het steeds ernsti ger worden van de beschuldigin gen door de 'spijtoptanten' (ex- mafialeden) niet overtuigt". Maar velen, ook binnen de chris tendemocratische DC. willen echter dat de vroegere premier akkoord gaat met berechting. „Andreotti moet het proces aan vaarden. Ik geloof dat wanneer het beeld van een man zo samen hangt met dat van de Staat, hij zijn vertrouwen in de rechterlij ke macht moet tonen", zei de mi nister van binnenlandse zaken. Nicola Mancino. lid van de DC. Ook de publieke opinie meent dat Andreotti, die tussen 1972 en 1992 zeven maal premier was, zo niet juridisch dan toch politiek verantwoordelijk is. Hij symbo liseert het christendemocrati sche bewind zoals dat sinds de stichting van de Republiek in 1946 de Italiaanse politiek dic teerde, Het politieke stelsel is in een ern stige crisis geraakt nu een golf van corruptieschandalen waar bij politici van de meeste partij en zijn betrokken aan het dag licht is getreden. De getuigenis sen van pratende mafialeden dat Andreotti in Rome de belan gen van de mafia behartigde, zijn daar recentelijk bij geko men. NEW YORK (RTR) - De ontdek king van twee oude vogelfossie len heeft het bewijs versterkt dat vogels van dinosauriërs af stammen. De vondst werpt bo vendien een nieuw licht op de ontwikkeling van het vermo gen om te vliegen bij vogels. Tot die conclusie komt een weten schapper van het Amerikaanse Museum for Natural History. Een verslag van de ontdekking verscheen in de gisteren ver schenen editie van het Britse wetenschappenlijke tijdschrift Nature. Een Amerikaans-Mongools team van wetenschappers vond tijdens onderzoek in de Gobi- woestijn in Mongolië een nieuwe type dinosaurussen, de Monony- chus. Volgens Mark Norell, as sistent-beheerder van de afde ling voor wervel- en fossielenleer van het Museum for Natural His tory en een van de deelnemers aan het onderzoek, geeft de vondst nieuwe aanwijzingen over het ontstaan van het vlieg- vermogen bij vogels. Een van de mogelijkheden is vol gens Norell dat de voorvader van alle vogels vloog, maar dat de Mononychus om een of an dere reden dit vermogen is kwijt geraakt. Een andere gedachte is dat de oervader van de vogel op de grond leefde en dat het ver mogen te vliegen zich onafhan kelijk evolueerde in twee groe pen: één via de in 1861 ontdekte Archaeopteryx, die een van de eerste fossielen was die zich als primitieve vogel liet typeren. Vanuit de Archaeopteryx zou den de huidige vogels zich heb ben ontwikkeld. De andere groep zou een tot op heden onbekende klasse dino saurussen vormen, waar de naar schatting 70 miljoen jaar oude Mononychus volgens het Mu seum toe behoort. Deze groep zou de ontbrekende schakel kunnen zijn in de mogelijke ont wikkeling van vleesetende dino saurussen tot vogels. De onderzoekers stelden na be studering van de fossiele resten vast dat de Mononychus op twee poten liep en een verhoudings gewijs lange nek en staart had. Het dier vertoonde waarschijn lijk enkele anatomische over eenkomsten met de huidige vo gels, zoals een als een kam ge vormd borstbeen. De vondst kreeg de naam Mono nychus - hetgeen „éénklauw" betekent - omdat aan het uitein de van zijn korte vleugel volgens de onderzoekers een krachtige klauw zat. Het dier was waar schijnlijk zo groot als een kal koen. Vice-president Rusland raakt dienstauto kwijt MOSKOU (RTR/DPA) - De Rus sische vice-president Alek- sandr Roetskoj, die zich open lijk heeft afgekeerd van presi dent Boris Jeltsin, is zijn dienst auto kwijt. Ook de omvang van zijn lijfwacht is aanzienlijk in gekrompen. Dit verklaarde zijn woordvoerder Andrej Fjodorov donderdag volgens het persbu reau Interfax. Fjodorov stelde de regering- Jeltsin verantwoordelijk en zei dat er geen uitleg voor was gege ven. Jeltsin zei dinsdag Roets koj wegens hun verregaande me ningsverschillen te zullen vra gen om af te treden. De pers dienst van Jeltsin zei donderdag geen gegevens te hebben over de kwestie. Vergeefs wachtte de vice-presi dent donderdagochtend op de officiële gepantserde Mercedes, om er achter te komen dat hem nu een Volga van Russische ma kelij ter beschikking staat. Ook zijn lijfarts moet hij inleveren en het aantal bodyguards is na in perking „kleiner dan dat van een directeur van een handels bank", aldus Fjorodov. De 45-jarige Roetskoj, een be snorde luchtmachtofficier en ve teraan uit de oorlog in Afghanis tan, werd in 1991 samen met Jeltsin gekozen. Maar hij brak al lang geleden met Jeltsin en schaarde zich in de machtsstrijd steeds meer aan de kant van het conservatieve parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7