Egypte en Israël zitten op één lijn Shocktherapie voor economie Oost-Europa niet juiste weg PZC 1 Jury Los Angeles in volstrekt isolement Kwestie van geweten o, Europarlement pakt tabaksfraude EG aan opinie en achtergrond Rabin geeft schouderklopje aan Mubarak bij ontmoeting aan Suezkanaal m VRIJDAG 16 APRIL 1993 van onze correspondent in Cairo Ad Bloemendaal De Egyptische president Hosni Mubarak en premier Rabin van Israël hebben er alle vertrouwen in dat het vredes overleg in Washington op 20 april kan worden hervat. Na een topconferentie in de Egyptische stad Ismailiya zei Rabin zelfs dat hij hoopvoller is dan ooit. En dat zou vooral te danken zijn aan de contacten die zijn gast heer de afgelopen weken heeft gehad met de Arabische partij en die bij het overleg met Israël zijn betrokken. Het was aardig van Rabin dat te zeggen, want hij weet hoe graag de Egyptische president een be langrijke bemiddelende rol zal spelen. Mubarak is dat verplicht aan zijn status van leider van het grootste Arabische land. het enige dat een vredesverdrag heeft gesloten met Israël. De Amerikanen betalen Egypte jaarlijks nog altijd zo'n 2,3 mil jard dollar, onder meer als belo ning voor de vrede, en ook dat schept verplichtingen. Israël is het enige land ter wereld dat meer Amerikaanse financiële hulp ontvang dan Egypte, en beide landen weten dat de boek houders in Washington druk be zig zijn met een herwaardering van de buitenlandse hulp. De druk die Egypte kan uitoefe nen op Israël is alleen psycholo gisch van belang. Rabin waar deert Hosni Mubarak als een ge matigde Arabische leider en ziet hem de laatste tijd steeds meer als een broeder in de strijd tegen islamitisch extremisme. Daar om verklaarde hij zich bereid naar Ismailiya te reizen voor zijn tweede topconferentie met de Egyptische president sinds hij vorig jaar zomer de regering aan vaardde. Helemaal van harte ging dat niet. De eerste bijeenkomst was vorig jaar juli in Cairo en dus had het voor de hand gelegen dat Mubarak naar Israël was geko men. Maar zo'n reis naar het hol van de leeuw ligt in Egypte nog altijd gevoelig. In Jeruzalem be sloot men evenwel niet te zwaar te tillen aan de plaats van sa menkomst 'vanwege de proble men die Mubarak heeft met de fundamentalisten'. De Egypti sche president kwam op zijn beurt de Israëliërs letterlijk een eindweegs tegemoet door met Rabin te vergaderen aan het Suezkanaal, en niet in Cairo. Gebaren Er was nog een andere reden waarom Rabin wat in zijn maag zat met de uitnodiging van Mu barak. De Egyptenaren hoopten dat de Israëlische premier na af loop van de top gebaren zou ma ken in de richting van de Pale- stijnen. Die gebaren zouden dan in de Arabische wereld moeten worden uitgelegd als door Egyp tische bemiddeling verkregen concessies. Maar Rabin is op dit moment niet in de stemming voor gestes en de Israëliërs wis ten van tevoren dat de bijeen komst inhoudelijk en wat ar moedig karakter zou krijgen. De persconferentie na afloop kenmerkte zich dan ook door herhalingen van bekende poli tieke standpunten. Rabin zei dat Israël bereid is te onderhan delen op basis van Veiligheids raadresoluties 242 en 338, waar in ondermeer het principe 'land voor vrede' is vastgelegd. Dat hebben de Palestijnen Shamir nooit horen zeggen, maar uit de mond van de leider van de Arbei derspartij klonk het natuurlijk niet als een verrassing. Rabin zei ook - en dat moet de Palestijnse onderhandelaars niet als muziek in de oren heb ben geklonken - dat hij niet al het bezette land wil opgeven en dat onderhandelingen over grondgebied pas worden ge voerd in de tweede fase van het onderhandelingsproces. Dat wil zeggen dat de Palestijnen eerst akkoord moeten gaan met hun vijfjarige autonomie-regeling, zonder dat ze zekerheid hebben over de uiteindelijke status van de bezette gebieden. En dat zit de delegatie nu juist het meest dwars. Deportatie Wat de concessies aan de Pale stijnen betreft, heeft Rabin in fe bruari al zaken gedaan met het enige land ter wereld dat echt in vloed heeft in Jeruzalem: de Ver enigde Staten. Twee maanden na de deportatie van meer dan 400 Palestijnse islamisten naar het zuiden van Libanon, besloot de Israëlische regering onder Amerikaanse druk hun deporta tietermijn terug te brengen van twee naar één jaar. Een kwart van de groep zou onmiddellijk naar huis mogen en alle gede porteerden konden beroep aan tekenen bij militaire tribunalen. De gedeporteerden wezen het Is raëlische aanbod zonder meer van de hand. 'Allemaal terug, of niemand terug', lieten hun lei ders weten. En niemand ging in beroep. Maar premier Rabin liet de mogelijkheid tot nieuwe stap pen open door de instelling van militaire commissies, die moes ten nagaan welke gedeporteer den in aanmerking zouden kun nen komen voor vervroegde te rugkeer. De Israëlische minister-presi dent zinspeelde daarbij boven dien op de mogelijkheid van strafvermindering voor de onge veer 1200 Palestijnen die tussen 1967 en 1987 het land zijn uitge zet. Volgens onbevestigde be richten mogen tussen de 50 en 100 van hen terugkeren naar de westelijke Jordaanoever of de Gazastrook. Consequent De laatste weken heeft minister van buitenlandse zaken Simon Perez herhaaldelijk verklaard dat de uitsluiting van Palestij nen uit Oost-Jeruzalem voor de onderhandelingsdelegatie het werk was van de vorige regering. Egyptische veiligheidsagenten bij de Muhamed Ali-moskee in Cairo. foto EPA van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn In verhouding tot de enorme last die onvrijwillig op hun schouders rust, moeten de vier vrouwen en acht mannen die moeten oordelen in wat de 'Rodney-Kingzaak' is gaan he ten, wel heel veel opofferen. Voor een armzalige paar dollar per dag gaven zij bijna twee maanden lang al hun vrijheden op. Krantenlezen is er niet bij, tenzij de artikelen over de rechtszaak die Los Angeles in zijn greep houdt er uit zijn geknipt. Op htm kamers in een hotel in het cen trum van de stad staat geen tv of radio. Zijn zij in een ruimte waar wel een tv staat, dan ziet een po litieagent er op toe dat het ge luid wordt afgezet als het nieuws begint. Niets mag de twaalf gezworenen negen blanken, twee zwarten en iemand van Latijnsameri- kaanse afkomst bij hun oor deel beïnvloeden. Aantekenin gen die zij in de rechtszaal heb ben gemaakt, mogen niet mee naar de kamers. Contact met fa milie is bijna uitgesloten. Met elkaar praten, mogen de twaalf in de jurykamer in het gerechts gebouw verder niet. Vijf dagen zijn zij al bijeen zon der tot een oordeel te zijn geko men. Dat moet unaniem zijn. Zo lang één jurylid er een afwijken de mening op na houdt, lukt dat uiteraard niet. De lange duur van de beraadslagingen wijst op verdeeldheid. Tot overmaat van ramp werd woensdag een van de twaalf ziek, waarna de rechter het proces verdaagde. Indien het zieke jurylid niet op tijd her stelt, zal een vervanger moeten worden gevonden, met alle ver tragingen van dien. Garde Intussen lopen de spanningen in de stad verder op. Winkeliers zijn begonnen hun etalages te barricaderen. Ouders houden hun kinderen al van school thuis. De verloven van de zeven duizend politiemensen van LA zfjn ingetrokken. Aan de rand van de stad staan enkele duizen den leden van de Nationale Gar de klaar om in te grijpen. Van wat buiten het gerechtsge bouw en hun hotel gebeurt, heeft de jury formeel geen weet. De ra men van hun hotelkamers zijn geblindeerd, net als die van de jurykamer en van het busje dat hen daar elke dag naar toe brengt. Maar zij hoeven niet te kunnen zien om te weten dat him uitspraak opnieuw tot cha os kan leiden. Vrijspraak van de vier blanke politiemannen die terechtstaan omdat zij twee jaar geleden de zwarte Rodney King zwaar heb ben mishandeld, kan, net als na de rechtzaak in april vorig jaar, leiden tot een herhaling van de rellen die daarna tientallen do den, duizend gewonden en een miljard dollar aan schade heb ben opgeleverd. Geheim Dat weten die twaalf natuurlijk ook. Hun identiteit is sinds hun 'uitverkiezing' uit een groep van 330 willekeurig uit het telefoon boek van Zuid-Califomië ge plukte namen, angstvallig ge heim gehouden. Juryleden in dat vorige proces - allen blan ken - werden bedreigd. Hun na men en woonplaatsen waren een publiek geheim. Nu weet men niet meer over hen dan geslacht, ras en nummer. Want zij staan bekend als 'Num mer 1', 'Nummer 2' enzovoort. Hoe zij eruit zien, weet ook vrij wel niemand. Camera's zijn in de rechtszaal verboden en rechter John Davis beval deze week te kenaars van kranten te zorgen dat de geportretteerden niet te goed herkenbaar zijn. Ook de verklaringen die zij bij het verhoor voor hun uitverkie zing aflegden, zijn nooit open baar gemaakt, al zijn wel enkele opmerkingen uitgelekt. Maar die geven weinig houvast. Er is weinig bekend over de mensen die kunnen beslissen over 'oor log' of 'vrede' in LA. Vast staat dat de voorzitter een makelaar is van achter in de 30. 'Lichaamstaal' Er is een ex-marinier, een huis vrouw, een sociaal werker. De slechts twaalf journalisten die het proces van begin tot eind mochten meemaken, hebben ge probeerd uit hun 'lichaamstaal' af te leiden hoe zij denken over de beklaagden. Volgens deze 'kenners' zouden de meningen in de jury elkaar in evenwicht hou den. Dat, en de lange duur van hun beraad, zou kunnen wijzen op een 'hung jury", waarbij de jury niet tot een oordeel weet te ko men. Dan wordt het hele proces ongeldig verklaard (tenzij de rechter hen terugstuurt voor nieuw overleg). Dan bestaat het risico dat Los Angeles alles nog maals. voor een derde keer. moet doormaken. van onze correspondente in Oost-Europa Runa Hellinga De shocktherapie, de plot selinge radicale omscha keling van plan- naar vrije markteconomie die in een aantal Oosteuropese landen is toegepast, werkt eerder ne gatief dan positief. Al te plot selinge en radicale economi sche hervormingen leiden tot ontwrichting van de maat schappij en dragen in Oost- Europa bij tot de instabiliteit van de regio. Die conclusie trekt de Econo mische Commissie voor Eu ropa. een Europese organisa tie van de Verenigde Naties, in haar jaarlijkse onderzoek van de Europese economie. Het lij vige rapport is een zeer harde veroordeling van de shockthe rapie. Daarnaast verwijten de auteurs de Westeuropese lan den dat ze halfslachtig en on voldoende hulp aan het voor malige Oostblok geven. De shocktherapie is vooral in Polen. Tsjechië, Rusland en tot enige tijd geleden ook Bul garije toegepast. De methode werd in Oost-Europa geïntro duceerd door de Amerikaanse econoom Jeffrey Sachs die nu nog adviseur van Boris Jeltsin is. Zijn stelling is dat geleide lijke verandering niet werkt. Daarom pleit hij voor radicale privatisering van de staatsbe drijven en radicale liberalisa tie van de handel en de prijzen. Onzin, vindt de VN in zijn rap port. De ontwikkelingen na de Tweede Wereldoorlog in het Westen hebben aangetoond dat geleidelijke veranderin gen zeer wel kunnen. Sterker nog, dat die in praktijk beter werken en vooral ook beter geaccepteerd worden dan schokkende overgangen. Als voorbeeld noemt het rapport het Marshall-plan van na de Tweede Wereldoorlog. Marshall ging ervan uit dat je veranderingen stapje voor stapje moest doorvoeren. Veel westerse landen hebben er na de Tweede Wereldoorlog tot in de jaren '50 over gedaan, voor dat alle prijzen geliberaliseerd werden. Ze waren zo voorzich tig omdat ze een golf van infla tie wilden voorkomen, precies een van de problemen waar vrijwel alle Oosteuropese lan den mee kampen. Bij-effecten Radicale veranderingen gaan. ook in het Westen, meestal ge paard met onvoorziene, en Het bekende GUM-winkelcentrum in Moskou - nog gebouwd onder Tsaristisch regiem - is geprivatiseerd. President Jeltsin beschouwt deze winkelpassage naast het Rode Plein als een symbool van zijn economisch hervormingsbeleid. foto AP vaak kostbare bijeffecten. Door ervaring wijs geworden kiezen westerse regeringen daarom meestal voor een ge matigde aanpak. Het rapport noemt de Europese commotie rond het Verdrag van Maas tricht als een voorbeeld van een kwestie waar een radicale stap niet te vermijden was, met alle gevolgen van dien. De radicale liberalisatie van de handel en de prijzen hebben in de Oosteuropese landen in middels tot ernstige destabili satie geleid. Mentaliteit De VN ontkent niet dat op sommige terreinen harde maatregelen nodig zijn. Bij een inflatiepercentage van meer dan 200 procent in bij voorbeeld Bulgarije en Alba nië kun je niet om harde maat regelen heen. Maar volgens het rapport werken drastische stappen op andere terreinen, zoals privatisering, simpelweg niet. Er is meer nodig dan een wettelijk kader om staatsbe drijven succesvol in privébe- drijven te veranderen. Dat ver eist verandering van mentali teit, van managementpraktij ken, van met elkaar omgaan, die jaren in beslag neemt. De VN verwijt de shockthera- pisten vooral hun verachting voor democratische principes. „Open, democratisch regeren betekent dat je politiek be drijft op een wijze die tijd geeft voor echte discussie en die bo vendien de angsten en belan gen van de kiezers serieus neemt", aldus het rapport. Dat geldt vooral in Oost-Eu ropa omdat de discussie daar niet simpelweg over economi sche vraagstukken gaat. maar over fundamentele kwesties als de hervorming van de sa menleving en de opbouw van de democratie. Economie en politiek zijn er onlosmakelijk met elkaar vervlochten. „Shocktherapisten hebben de neiging dat te vergeten. Ze hebben een neiging tot alleen heerschappij en zijn vaak arro gant in hun suggestie 'dat er geen alternatief is'. Integen deel, er is altijd een alternatief: dat is precies waar markteco nomie en democratische poli tiek nu eenmaal om draaien", aldus de VN. Vanuit hun arrogantie zien de politici ook geen enkele nood zaak hun politiek aan de be volking uit te leggen of naar kritiek vanuit de oppositie te luisteren. Het gevolg is, con stateert het rapport, dat de steun van de bevolking voor de economische hervorming afneemt. Mensen verliezen hun vertrouwen in de politiek en dat wreekt zich in de opval lend lage opkomstcijfers bij verkiezingen. Onzekerheid Veel mensen steunen de her vormingen in zijn algemeen heid. Maar zodra de verande ringen henzelf raken en ze hun baan dreigen te -verliezen of hun loon zien dalen, wordt het begrijpelijkerwijs een andere kwestie. Door de sociale onze kerheid groeit het aantal men sen dat met weemoed praat over de communistische tijd. Dat betekent volgens de au teurs niet direct dat Oosteuro peanen het oude systeem echt terugwillen. Maar ze verlan gen terug naar de sociale vei ligheid van vroeger en regerin gen zouden, binnen de beperk te financiële mogelijkheden die er zijn, moeten werken aan de opbouw van een sociale ze kerheidsstelsel. De VN waar schuwt dat de onvrede en on zekerheid ook het gevaar van groeiende instabiliteit inhou den. Het rapport heeft ook onge zouten kritiek op de westerse hulp aan Oost-Europa. Die is, meent de VN, volkomen onvol doende. Er wordt gegoocheld met zeer hoge cijfers, maar in werkelijkheid wordt er veel minder gegeven. Bovendien wordt al het geld dat naar Oost-Europa vloeit als hulp bestempeld, ook als het om he le gewone geldmarktleningen gaat. Daarnaast constateert het rapport dat juist die landen die het hardste steun nodig hebben, het minste kans ma ken. De landen waar het al re delijk gaat. kunnen namelijk veel makkelijker voldoen aan de voorwaarden die de geld schieters stellen. Met andere woorden: de toela ting van Faysal Hussayni moet niet worden gezien als een Israë lische concessie, maar als uit vloeisel van het consequente be leid van de Arbeiderspartij. De Palestijnen hebben onder tussen de vrijheid de uitspraak uit te leggen als een gebaar. Het zelfde geldt voor een verruiming door Israël van de mogelijkheid voor in het buitenland wonende Palestijnen terug te keren naar de bezette gebieden in het kader van familiehereniging. De 'concessies die geen conces sies zijn' moeten er voor zorgen dat de Palestijnen hun terug keer naar de onderhandelingsta fel tegenover hun achterban kunnen verkopen. Volgens Is raëlische functionarissen zullen ze formeel worden meegedeeld 'op een geschikt tijdstip', dat wil zeggen kort nadat de Palestijnse delegaties hebben bekendge maakt dat ze op 20 april in Was hington zal aanschuiven aan de onderhandelingstafel. Waar schijnlijk zal dat komend week einde gebeuren als de Arabische delegaties in Damascus probe ren tot een gezamenlijke beslis sing te komen. De Egyptische president Mubarak (rechts) en de Israëlische premier Rabin, samen op een persconferentie na hun ontmoeting, voorafgaand aan het vredesoverleg voor het Midden-Oosten. foto EPA /n eenjoumaaluitzending ver telt een F-16-piloot dat het hem een zekere voldoening geeft nu eindelijk eens te kunnen gaan doen waarvoor hij al die tijd is opgeleid. Een andere pi loot vertelt dat hij de nacht voor de eerste vlucht in het Bosnische luchtruim niet erg goed heeft ge slapen, maar dat het eigenlijk wel goed is om je van tevoren zo op te laden. Wat mij vooral op valt is wat ze niet zeggen: het ivoordje angst komt niet over hun lippen. Ze reppen evenmin over het feit dat hun taak in laat ste instantie het vernietigen, het doden van andere mensen zou kunnen zijn. Ik laat mijn psychologische fan tasie even de vrije loop. Ik stel me voor dat een van hen werke lijk in een 'dogfight' met een Ser vische jager terechtkomt en de ze weet neer te schieten, waarbij de piloot wordt gedood. Twee maanden later zit onze F-16-pi- loot op zondagmorgen weer vei lig thuis aan de koffie en wordt hern door familie en buren ge vraagd zijn belevenissen te ver tellen. Wat moet hij tegen hen zeggen? Dat hij er niet over toil praten? Dat hij die Servische schurk mooi te grazen heeft ge nomen en aan repen heeft ge schoten? Dat het natuurlijk niet leuk is om zoiets te moeten doen, maar dat opdracht opdracht is? En, nog klemmender, wat zegt zijn eigen geweten tegen hem? 'Vergeet het nou maar, jij moest het gewoon doen, het was hij of jij?' Of: 'Allemaal mooie smoe zen, maar je hebt gewoon ie mand gedood, afgemaakt, ie mand die ivaarschijnlijk ook fa milie heeft, vrouw, kinderen, ie mand die misschien ook doods bang zat te wezen en die net als jij ook een opdracht zat uit te voeren?' Of: 'Wat geeft jou in Godsnaam het recht om over le ven en dood van een ander mens te beslissen?' Golfoorlog "Tl a deskundigen voor een raadj( en de diagnose die werd gestel luidde: waanideeën die verbant houden met een oorlogsverl den. De man iverd regelmatig met elektroshocks en media menten behandeld, maar zonde het geringste resultaat. Het verPEI<i haal is niet zo verrassend als 1 weten wie de man in kwesti f®c was: de voormalige luchtmacht majoor Claude Eatherly, die o-*0"1 6 augustus 1945 de atoombom o*15' Hiroshima had afgeworpen o 'tr' met het uitvoeren van deze op)*a' dracht minstens 200.000 mensa ac* de dood had ingejaagd. tfer' lei )en en .ini Den semi et f Na afloop van de oorlog liet Ea iherly zich niet toejuichen cl een van de helden die Japan ta de capitulatie hadden gedwcn gen, maar wilde hij tijdenlang met niemand spreken. Toen hi, uiteindelijk met zijn geiuetem nood naar buiten kwam, begon nen de massamedia er zich te bemoeien op een voor Eatha M ly uiterst pijnlijke manier. De Hi roshima-piloot werd niet serient genomen, hij werd 'doorg* draaid' en 'niet goed bij siji hoofd' verklaard. Men pleitte a openlijk voor de majoor in ea inrichting op te bergen. In maart 1959, terwijl hij (gt dwongen) in een inrichting 201 en zijn geval publiekelijk inmii dels zoveel mogelijk iverd 1 zwegen, ontving Eatherly t brief van de Weense filosooL Gunther Anders. Anders had er{| gens over Eatherly gelezen ei schreef hem: „Hoe zou iemant kunnen leven met de voortê rende gedachte 200.000 levens t< .ON hebben vernietigd. Voor ga fan mens die zich zoals u niet op toppa gemakkelijke 'bevel is bevel' tri fa en kan beroepen, is één 7/ienso;pela het geweten te hebben al een or,- 'erk ll 3! draaglijke belasting. Maar zo\ gigantisch aantal mensen opht geweten te hebben is een strekt onvoorstelbare belastini Berouw en straf zijn dan nit: meer afdoende, kunnen niet M ken en die mislukking moet udo gelijks ervaren" Anders schreef ook dat hij bi greep dat het panische ent rag met tuk lijn. en Ilt» nik; rekl e vi IP schijnbaar zinloze klein-crivi nelc Kort voor het uitbreken van de Golfoorlog zond het BBC-jour- naal een kort gesprek uit met een jonge Britse soldaat, die met veel bravoure zei dat hij „nu ein delijk een keer zonder slecht ge weten iemand kon ombrengen". Een maand of wat na de tenig- keer van de meeste Britse Golf- troepen zond de BBC een repor tage tiit over het grote aantal soldaten dat achteraf in psychi sche problemen was gekomen. Daarin onder meer ook een ge sprek met diezelfde jonge sol daat, die nu emotioneel volledig in de knoop zat en het zichzelf maar niet kon vergeven aan het bloedbad te hebben meegedaan. Uit de reportage werd ook dui delijk dat de Britse legertop, de politiek en het grote publiek niks wilden weten van deze 'morele' spijtoptanten en ze het liefst als 'psychische zwakkelingen' of aanstellers wegstopt. Een van de schrijnendste voor beelden van deze collectieve mo rele verdringing staat op het conto van de Verenigde Staten. Het speelde zich afin de periode 1945-1961 en tot op de dag van vandaag worden de meeste Amerikanen er ongaarne aan herinnerd. Begin 1953 werd aan een snelrechter in New Orleans een man voorgeleid die een che que had vervalst. Het ging daar bij om een minimale som gelds. Het vonnis: negen maanden hechtenis. De man gedroeg zich in de gevangenis voorbeeldig en werd daarom vervroegd ontsla- gen. Korte tijd later pleegde hij in Dallas een roofoverval. Het vreemde daarbij ivas dat hij, hoewel dat gemakkelijk had ge kund, niks meenam. Het geval werd geseponeerd omdat de man zich op voorstel van zijn ad vocaat bereid verklaarde een psychiatrische behandeling te ondergaan. Na vier maanden werd hij ontslagen. Inde volgen de vijfjaar verliep zijn leven tus sen rechtszaal en kliniek. Hij overviel de kassier van een bank, maar nam geen geld mee. Hij brak in een postkantoor in, maar stal niks. De schijnbaar zinloze handelin gen stelden zelfs psychiatrische nele gedrag van Eatherly e« voortdurende poging was os toch via een of andere vorm uai pns straf zijn behoefte aan zeljbt straffing te bevredigen. Tusse1 beide mannen ontivikkelde ziel jnir een correspondentie die tm jaar zou duren. Omdat hij ad eindelijk door iemand begrepc >ekê voelde, iemand die zag dat /ij niet 'gek'was, vroeg Eatherlyu mig, augustus om ontslag uit de ir.aen. richting. Dat werd afgewezet. net 'Washington' ivas bang dat di etn constatering dat Eatherly ui degelijk over een 'intact gem ten' beschikte geen goede vloed op de houding van het gn te publiek zou hebben. Zijn be waking werd verscherpt, zj/t post gecontroleerd. Anders moe digde Eatherly aan zijn ervarin gen en gedachten op te schrij ven. Hij moedigde hem ook een brief aan de overlevendn van Hiroshima te schrijven, uil te leggen hoe hij zich voelde en zijn solidariteit met hen te beha gen. Eatherly kreeg een briefte rug van dertig jonge meisjes ui! Hiroshima, die eindigde niet „wij geloven dat il evenzeer oorlogsslachtoffer bent als w Eatherly's levenstaak nu weri oorlog tegen de oorlog te voeren Hij vroeg opnieuw om ontsla; uit de inrichting, wat opnieUK xverd geiveigerd. Toen vluchtk hij, maar hij werd meteen gepakt. In januari 1961 werd hi; door een jury-rechtbank nieuw tot dzvangbehandelint veroordeeld. Maar een paai maanden later, na de publikoSt van zijn correspondentie Anders, werd hij in alle stilte tik pers mocht er niet over berich ten) uit de inrichting losgelaten In de Duitse uitgave van de cor respondentie schrijft Anders da: Eatherly besefte dat hij 'scha loos schuldig' was, en dat hij it moed had opgebracht zijn zettende' daad niet te verdrir,- gen maar voor zijn geweten te blijven verantwoorden, ook ah dat lijden voor hemzelf beteka de. Vergelijken we dat eens met uat President Truman, de man het gooien van de atoombomo} Hiroshima bevolen had, aul- woordde toen hem op zijn Tv. verjaardag gevraagd werd off iets in zijn leven was waar hi achteraf berouw over had: ,M enige waar ik berouw over dat ik pas op mijn dertigste getrouwd". door onze correspondente in Brussel Aly Knol Een hoop geld is in rook op gegaan, spotten leden van het Begrotings Controle Co mité van het Europees Parle ment. Jarenlang zijn grote som men EG-subsidies betaald voor de produktie van uiterst infe rieure Italiaanse en Griekse ta bak, die niemand in West-Eu ropa wenste te roken. Daarom werd de tabak deels doorver kocht naar de Derde Wereld en in één geval zelfs als 'humani taire hulp' verstuurd naar lan den van de voormalige Sovjetu nie. Eind deze maand zal de tabaks fraude het centrale agendapunt worden. Vervolgens wil het com- tié openbare hoorzittingen hou den. Uit financiële overzichten blijkt dat de uitgaven voor tabakssul) sidies in enkele jaren tijds mei maar liefst 37 procent zijn geste gen van 966 miljoen ecu (ruim twee miljard gulden) in 1988 to: 1,329 miljard ecu (bijna drie mil jard gulden) in 1990. Al snel viel de verdenking op de Italiaan Au tonio Quatraro, die als EG-amt) tenaar de scepter zwaaide ovfc' onder meer de tabakssector. Enkele weken voordat hij c de Europese Commissie 2® worden gehoord, koos Quatrart eind maart dit jaar de zelfdo® door zich uit het raam van zfc kantoor in Brussel te storten. Al thans, zo luidt de officiële versi« Annemarie Goedmakers, PvdA Europarlementariër zegt: vraag of het zelfmoord was is 6® terechte". Want, zo vraagt zich af. waarom heeft het vc 1990 tot nu geduurd voor ambtenaar kennelijk door wroe ging werd overmand? DEN lese artil drag Men

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4