Jeltsin benoemt economie-tsaar PZC Boze aandeelhouders DAF vangen bot bij nieuwe top PZC Rusland tevreden met miljardenhulp Bonden dreigen met acties over wao in zorg/welzijnssector Hergebruik plastic flessen een succes binnen- en buitenland Poging conservatieven voor referendum te winnen Snelheidscontroles en snelrechters Macedonië en de EG Tegenvaller GOED BEVEILIGD TEGEN INBRAAK? VRIJDAG 16 APRIL 1993 MOSKOU/DEN HAAG (RTR/ DPA/AFP/ANP) - De Russische president Boris Jeltsin heeft donderdag een conservatieve .economie-tsaar' benoemd als kennelijke verdere concessie om steun van conservatieven te krijgen in het komende referen dum. Hij benoemde Oleg Lobov, 56, tot eerste vice-premier in de re gering van premier Viktor Tsjer- nomyrdin. Maar uit een verkla ring van Lobovs woordvoerder bleek dat Lobov als eerste vice- premier de topman voor 's lands economie wordt en als zodanig ook boven de liberale vice-pre mier Boris Fjodorov zal staan, die verantwoordelijk is voor dé economische hervormingen. Lobovs benoeming komt tien dagen voor een nationaal refe rendum in Rusland waarvan Jeltsin hoopt dat het een oplos sing zal bieden voor de machts strijd tussen hem en het conser vatieve parlement. Lobov is een invloedrijke figuur binnen de groep van topmana gers van de staatsbedrijfssector in Rusland. Hij heeft nauwe ban den met deze machtige indus triële lobby en staat bekend om zijn afwijzing van de markteco nomie en de liberalisering van prijzen. Hij was tot nu toe hoofd van het hoogste adviesorgaan van de president, geldt als voor aanstaand gematigd lid van de communistische partij en stond in juni 1990 zelfs kandidaat voor het leiderschap van de Russi sche Communistische partij, dat hij echter niet kreeg. Aan het einde van het Sovjet tijdperk was Lobov vice-premier onder premier Ivan Silajev van Rusland. Enige tijd trad hij op als feitelijk Russisch premier na dat Silajev het Sovjet-premier- schap bekleedde voor de Sovjet- -unie eind 1991 uiteenviel. Jeltsin zei donderdag ook dat hij de regels die het parlement heeft van onze correspondente TOKYO - Rusland mag tevre den zijn met het resultaat van het G-7-overleg in Tokyo, dat de Russen 43 miljard dollar aan hulp heeft opgeleverd. Dat is 17 miljard dollard meer dan vorig jaar. De G-7-landen (de zeven westerse industriële landen) willen de hervormingen in Rus land steunen en de economie stabiliseren. De hulp is echter gebonden aan voorwaarden, waarover de Russische rege ring zich nog moet uitspreken. Voor het krijgen van de hulp moet de Russische regering be loven de hervormingen te ver dubbelen en de inflatie aan ban den te leggen. De Russische af gevaardigden die bij het G-7- overleg aanwezig waren, deden drie concrete beloften. Ze zeiden de hoeveelheid roebels aan ban den te willen leggen, overheids uitgaven te snoeien, en te voor komen dat buitenlandse valuta het land uitstromen. De Russische vice-premier Boris Fyodorov liet zich echter scep tisch uit over het mogelijk suc- NK. UTRECHT (ANP) - De Abva Kabo en de CFO hebben hun le den in de gepremieerde en ge subsidieerde sector gisteren op geroepen acties te gaan voorbe reiden als het overleg over de compensatie van de wao-maat- regelen volgende week geen re sultaat oplevert. Het gaat hier bij om de werknemers die onder veertien cao's in de sectoren zorg en welzijn vallen. Over de wao-reparatie is vorige week zonder resultaat overlegd in het bestuur van het pensioen fonds PGGM. Volgens de bon den hebben de werkgevers ver regaande eisen gesteld om het ziekteverzuim terug te dringen, zoals het inleveren van vakan tiedagen en een korting op het salaris bij ziekte. Deze voorstel len zijn voor de AbvaKabo en de CFO onaanvaardbaar. Als Rotterdamse havenwerkne mers in de wao verzeild mochten raken, dan zijn zij voorlopig ver- Verscherpte veiligheids maatregelen Zuid-Afrika PRETORIA (RTR) - De Zuid- afrikaanse regering heeft don derdag de veiligheidsmaatrege len verscherpt nadat bij rellen sinds woensdag in totaal zeker zeventien mensen zijn gedood. Dat heeft het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) meege deeld. De ongeregeldheden ontston den na een herdenkingsmars voor de vermoorde communisti sche ANC-leider Chris Hani bij bet stadje Howick, 30 kilometer ten noordwesten van Pieterma- ritzburg. Volgens het ANC zijn elf mensen gedood door bandie ten nabij Pietermaritzburg en zes door politieagenten. Asielzoekers belanden op straat DEN HAAG (GPD) - Zeker twintig asielzoekers zijn afgelo pen maand door Justitie op straat gezet, omdat ze niet te ruggestuurd konden worden "aar het land van herkomst. De rechtbank staat niet toe dat de Wielzoekers langer dan een half jaar in bewaakte opvangcentra als het grenshospitium bij Am sterdam worden vast gehouden. opgesteld voor het referendum van 25 april zal negeren en dat hij desnoods per decreet zal be palen dat vijftig procent van de uitgebrachte stemmen voldoen de is voor een overwinning, zo meldt het persbureau ITAR- TASS. Het parlement legde eerder vast dat alleen vijftig procent van de stemgerechtigden, dus iedereen die mag stemmen, voldoende is voor een zege. Waarnemers ach ten het vrijwel uitgesloten dat meer dan de helft van de stemge rechtigden in het referendum Jeltsin steunt. Het referendum is een vertrou wensvotum voor Jeltsin en zijn beleid. Een van de vragen is of vervroegde verkiezingen nood zakelijk zijn voor het Congres van Volksafgevaardigden, het uitgebreide parlement. Dienstauto In een verdere zet, die strijdig lijkt met de wens conservatieve steun te winnen, schijnt de rege ring Jeltsin donderdag de dienstauto te hebben afgeno men van de Russische vice-pre sident Aleksandr Roetskoj. die zich openlijk van zijn bewind af keerde en steeds meer de zijde koos van het conservatieve par lement. Ook de omvang van zijn Roetskojs lijfwacht is aanzien lijk ingekrompen, zo zei zijn woordvoerder Andrej Fjodorov donderdag volgens het persbu reau Interfax. Vergeefs wachtte Roetskoj don derdagochtend op de officiële gepantserde Mercedes, om er achter te komen dat hem nu een Volga van Russische makelij ter beschikking staat. Ook zijn lijf arts moet hij inleveren en he aantal bodyguards is na inper king „kleiner dan dat van een di recteur van een handelsbank' aldus Fjorodov. De 45-Jarige Roetskoj, een be snorde luchtmachtofficier en ve teraan uit de oorlog in Afghanis tan, werd ln 1991 samen met Jeltsin gekozen. Maar hij brak al lang geleden met Jeltsin en schaarde zich in de machtsstrijd steeds meer aan de kant van het conservatieve parlement. ces van deze maatregelen. Vol gens hem kan de Russische rege ring geen controle over de Cen trale Bank garanderen. En dus is het de vraag of dé inflatie in toom kan worden gehouden. Het hulppakket waarover de laatste twee dagen is vergaderd, bestaat uit twee delen. Er komt multilaterale hulp via interna tionale organisaties. Het Inter nationaal Monetair Fonds stelt 13 miljard dollar beschikbaar voor het stabiliseren van de roe bel. De Wereldbank heeft vijf miljard dollar toegezegd voor herstructurering van energie voorzieningen. de bouw en land bouw. De Europese Gemeen schap geeft- drie miljard dollar om het midden- en kleinbedrijf t,e steunen. Dan is er de bilaterale hulp, de hulp van land tot land. De Ga landen (Duitsland, Frankrijk. Engeland. Italië, Japan, Canada en de Verenigde Staten) geven gezamenlijk 15 miljard dollar om schulden die Rusland heeft af te schrijven. Verder geven ze 10 miljard dollar om export naar Rusland te bevorderen. zekerd. Dat zijn de havenwerk gevers in de SVZ donderdag overeengekomen met de ver- voersbonden van FNV en CNV. De bonden hebben dat bekend gemaakt. Het gaat nu nog om een voorlo pige regeling, totdat partijen overeenstemming hebben be reikt over een definitieve versie. De overbruggingsregeling geldt voor alle havenwerkers en is ver plicht. Deze regeling wordt opgenomen in de centrale havencao, waarin voor de gehele Rotterdamse ha ven een aantal basisafspraken wordt gemaakt. Verdere invul ling van de collectieve arbeids overeenkomsten gebeurt in on derhandelingen voor de ver schillende havensectoren. Ook de werkgevers en de bon den in de horeca hebben over eenstemming bereikt over com pensatie van de wao-maatrege- len. Het overleg over andere on derdelen van de cao voor de 150.000 werknemers wordt vol gende maand voortgezet. Over de wao is afgesproken dat er een collectieve regeling komt voor de looptijd van een tweeja rige cao. De premie is voor reke ning van de werknemers die nu ook al wao-premie betalen. De aanvulling van de Ziektewet uitkeringen tot 100 procent blijft gehandhaafd, evenals de aan vullingen van 30 en 20 procent in het. eerste en tweede wao-jaar. Deze aanvullingen worden door de werkgevers betaald. De wao-regeling geldt alleen voor de werknemers die te ma ken kunnen krijgen met het „wao-gat". Dat is voor degenen die in deeltijd werken, 53 pro cent van de 150.000 horecawerk- nemers. niet het geval. (Advertentie) ALKMAAR (ANP) - Een proef in Alkmaar en Heiloo waarbij plastic flessen en flacons zijn ingezameld, omgesmolten en hergebruikt is technisch een succes geworden. In negen maanden tijd werd bij vier su permarkten elf ton plastic in gezameld, waarvan 95 pro cent kon worden hergebruikt. De deelnemende bedrijven en gemeenten pleitten donder dag tijdens de presentatie van de resultaten in Alkmaar voor een grootschaliger op zet. Bij voldoende interesse ver wachten de initiatiefnemers Albert Heijn. DSM Kunststof fen en de wasmiddelenfabri kant Procter en Gamble dat het hergebruik van de plastic fles ook economisch aan vaardbaar zal zijn. Hoewel re cycling zal besparen op de ver bindingskosten van de ge meenten. is een gering tekort waarschijnlijk onvermijdelijk. Uit de proef is gebleken dat de kringloop technisch geen pro- Naast de papierbak en de glasbak staat in Alkmaar en Heiloo ook de plastic-flessenbak als ge slaagdexperiment. foto ANP bleem vormt. Het omgesmol ten plastic wordt tot korrels vermalen. Per nieuwe flacon wordt 25 procent „oud" plastic hergebruikt. Daarbij wordt voor het handhaven van de kwaliteit 75 procent vers plas tic toegevoegd. De initiatiefnemers zijn zeer te spreken over het enthousias me waarmee het publiek fles sen apart bewaart, omspoelt en in een aparte container de poneert. De aan de proef deel nemende gemeenten Alkmaar en Heiloo zeggen minder te vreden te zijn over de kosten van het hergebruik. Alkmaar heeft op de inzameling 12.000 gulden moeten toeleggen. De gemeente wil bij grootschali ger invoering in geen geval de afvalstoffenheffing voor de burgers verhogen, aldus -mi- lieuwethouder W. van der Ham. De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) ver klaarde zich voorstander van een grootschaliger opzet, die waarschijnlijk meer rendabel zou zijn. Voorwaarde van de VNG is dat de gemeenten niet de eventuele tekorten hoeven te dragen. De Stichting Ver pakking en Milieu (SVMi waarschuwde voor oneven wichtigheid in de kringloop. Zo zou in Duitse pakhuizen een half miljoen ton kunststof liggen opgeslagen in afwach ting van hergebruik, omdat er geen afzet voor is. was Banken beter af dan particuliere beleggers EINDHOVEN (GPD) - De aandeelhouders van DAF hebben gisteren zonder veel re sultaat hun woede geuit over de onder gang van de beursgenoteerde Eindhoven- se vrachtwagenfabrikant. Tijdens de aandeelhoudersvergadering in het volge lopen Evoluon lieten de bewindvoerders en de DAF-top er nogmaals geen twijfel over bestaan dat de 'kleine' DAF-beleg- ger zijn geld kwijt is. Zij mogen slechts hopen dat de aangekon digde diepgravende onderzoeken en even tuele rechtszaken nog wat genoegdoening geven, al dan niet materieel. De aanwezi gen achter de tafel - DAF-baas Cor Baan, oud-directeur Lambers. voorzitter Martin van Doorne van de oude raad van com missarissen en de beide bewindvoerders Meeter en Deterink - konden gisteren niet meer doen dan begrip tonen voor de boos heid van de beleggers. Uit de voorlopige cijfers over 1992 blijkt dat DAF vorig jaar nog eens een verlies heeft geleden van 257 miljoen gulden, waarmee het totale verlies over de afgelo pen drie jaar bijna 900 miljoen gulden be draagt. De truckactiviteiten leverden wel geld op (79 miljoen gulden), maar de finan cieringsmaatschappij DAF Finance kwam 130 miljoen gulden in de min uit. Stoppen Baan onthulde gisteren dat DAF begin 1992. toen de schulden van 'Finance' steeds verder opliepen, al overwoog de fi nancieringsactiviteiten geheel te stop pen. „Maar dit werd als signaal naar de markt niet verstandig geacht", aldus de DAF-baas. Baan ontkende overigens dat via DAF Finance marktaandeel is ge kocht of dat er bewust zaken zijn gedaan met dubieuze klanten. DAF Finance, dat nog steeds uitstel van betaling heeft, staat voor 1,8 miljard gulden in het krijt bij de banken van DAF. Dat kan de banken nog een lelijke strop opleveren. Verder is de schade voor het oude, tien le den tellende bankenconsortium voorlo pig beperkt, zo blijkt uit het eveneens voorlopige verslag van de beide curato ren. Vrijwel alle bezittingen van het 'oude' DAF waren in zekerheid gegeven bij de stichting Ofasec. waarin de banken ver enigd waren. Dat de banken wèl geld zien, maakte de stemming bij de aandeelhouders er giste ren niet veel beter op. De boze beleggers wilden vooral weten waarom zij niet of te laat geïnformeerd zijn over de rampspoed in Eindhoven, terwijl de top van het be drijf al lang wist hoe ernstig de situatie was. Dat noopte Baan tot een uitgebreide be schrijving van de gang van zaken bij DAF vanaf de overname van British Leyland in 1987. Want het instorten van de Britse markt wordt door DAF steeds als belang rijkste oorzaak van de problemen aange voerd. „Wij zijn ervan overtuigd dat wij al het mogelijke hebben gedaan om DAF NV door de slechte periode heen te leiden", al dus Baan. die sporadisch erkende dat sommige zaken achteraf bezien beter an ders geregeld hadden kunnen worden. DAF nam een paar jaar geleden door de verslechterende markt al maatregelen, benadrukte Baan, maar die bleken ach teraf niet voldoende Toen halverwege 1992 de verliezen zich opstapelden werd gezocht naar een strategische alliantie met Mercedes Benz. De banken hadden daarbij als voorwaarde gesteld dat Merce des een minderheidsbelang nam in DAF. „Die harde eis is door de ondernemingslei ding niet als de meest gelukkige ervaren, omdat daarmee de vrijheid om alterna tieve scenario's te ontwikkelen werd be perkt," zei Baan gisteren. Toen in oktober vorig jaar bleek dat Mer cedes geen interesse had. werd een nieuw, harder reorganisatieplan gemaakt, dat wereldwijd 4000 banen zou kosten. Inclu sief het sluiten van de bestelwagenfabriek in het Britse Birmingham zou het plan 700 miljoen gulden kosten, meer dan DAFs gehele eigen vermogen. Maar het plan haalde het zoals bekend niet, omdat en kele banken meer tijd wilden om de zaken te bestuderen. Op 2 februari moest DAF uitstel van betaling aanvragen. Of de beursnotering wordt ingetrokken, is nog niet bekend. De obligatiehouders van DAF willen de ABN Amro aanklagen we gens misleidende informatie en het bena delen van andere schuldeisers bij de her- structering. Daarmee moesten de aandeelhouders het doen. „Ik begrijp niet dat we zomaar moe ten slikken dat we als een vuilniszak bui ten worden gezet." aldus een van hen gis teren. Een nieuw type snelheidscontrole op de Neder landse wegen boekt opmerkelijke resultaten. Op een beruchte 'dodenweg' ln de kop van Noord- Holland blijkt het aantal verkeersslachtoffers in een "v 1 jaar tijd gehalveerd als gevolg van deze metingen met daarop volgende bekeuringen van overtreders. In Am sterdam heeft in het paasweekeinde snelrecht van opgepak te kleine criminelen ertoe bijgedragen dat er heel wat minder auto's werden opengebroken, portemonnees werden gerold en toeristen werden leeggeschud dan andere jaren het geval was. Het zijn twee voorbeelden, die aangeven dat er een op vallende preventieve werking uitgaat van de wetenschap dat de politie overtredingen scherp controleert en dat deze ver volgens - zo nodig met lik-op-stuk-beleid - worden bestraft. Jakkeraars op de weg. die lak hebben aan elke snelheidsbe perking, gedragen zich in het verkeer tegenover anderen vaak als automobilisten met een uitzonderingspositie. Maar die ontlenen zij uitsluitend aan letterlijk grenzeloze brutali teit. waarmee zij de verkeersveiligheid aantoonbaar in ge vaar brengen. Hetzelfde is het geval met de toenemende klei ne criminaliteit waarmee binnensteden voor winkeliers en klanten onveilig worden gemaakt. Wanneer de samenleving dat als een soort van natuurverschijnsel gaat beschouwen, groeit het ons op den duur boven het hoofd. Aangetoond is nu dat er methodes bestaan om dit soort uitwassen effectief aan te pakken. De onveiligheid in het verkeer en de onveiligheid van de leefomgeving zijn euvels, die iedere burger direct raken. Steeds meer mensen bekruipt de laatste jaren het gevoel dat politie en justitie het er maar een beetje bij laten zitten, dat er tegen notoire hardrijders op de weg en tegen kleine boeven - om die twee voorbeelden even aan te houden - toch maar weinig te ondernemen valt. Zo'n sfeer werkt naar alle kanten ondermijnend. Het rechts gevoel van de burger wordt uitgehold. Het vertrouwen van de Nederlander in het vermogen van de overheid om de nale ving van doodgewone wetten te garanderen, zakt steeds ver der weg. En de politiek, die zelfs dat al niet weet te voorko men. wordt ook op andere terreinen minder serieus geno men. Maatregelen waarmee wèl iets valt te bereiken - effec tieve controles gecombineerd met een stuk preventie - zijn daarom nuttige voorbeelden hoe het ook anders kan. Ze ver dienen steun en kunnen de basis zijn voor een aanpak die het gevoel van veiligheid een beetje kan terugbezorgen. De voormalige Joegoslavische deelrepubliek Macedonië is als onafhankelijke staat erkend. Daarmee is een pro bleem opgeheven dat vooral binnen de Europese Gemeen schap als splijtzwam werkte. De twaalf lidstaten konden lan ge tijd niet op één lijn komen over deze kwestie omdat Grie kenland dwars lag. De overgevoeligheden over de naam van deze nieuwe (buur)staat gingen zover dat het Griekse pu bliek werd opgejut om deel te nemen aan koopstakingen en produktenboycots uit landen (zoals Nederland en Denemar ken). die er anders over dachten. De Grieken claimden im mers de naam en de vlag van Macedonië voor zichzelf en wen sten onder de Macedoniërs in de noordelijkste provincie van het eigen land geen afscheidingsbeweging te bevorderen. Op zichzelf redelijke argumenten, maar de manier waarop de kwestie aanvankelijk werd gespeeld deed bepaald overtrok ken aan. Het gezonde verstand heeft nu de overhand gekre gen: de voormalige Joegoslavische republiek Macedonië is onder een naam-met-een-lange-adem tot de Verenigde Na ties toegelaten en kan nu door de EG-lidstaten zonder ver dere problemen worden erkend. Een nieuw conflict is daar mee bezworen. vdM. slot van pagina 1 openbaar vervoer. De bijstands uitkering wordt verlaagd tot vijftig procent van het mini mumloon. tenzij de aanvrager kan aantonen dat hij alleen staand is. In de gezondheidszorg zullen ei gen bijdragen en financiële risi co's worden ingevoerd. Ook wordt bezien of de uitgaven voor Defensie niet verder omlaag kunnen. Het pakket van Lub bers en Kok bevat ook voorstel len voor lastenverlichting. Zo ligt onder meer het (CDA-)voor- stel op tafel het arbeidskosten- forfait (de belastingaftrek voor beroepskosten) met vijfhonderd gulden te verhogen. Erkend Uneto S^il Beveiligings- ^5^ Installateur faut&i&od Bel voor informatie 070 - 3624491 Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102 s avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75, automatische afschrijving 82,00. franco per post 105,00: per maand 29.00, automatische afschrij ving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405.00, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per adver tentie 24,30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. OWSIMW ViRSUM* Een ex-werknemer van DAF en aandeelhouder neemt tijdens de aandeelhoudersvergadering het woord. foto Paul Vreeker/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3