Gemeenten in arbeidspool ZWN partner in Combitax Vrachtwagen blokkeert Sloebrug Op Schouwen meer recreatieroutes Strijd tegen negeren Kampeerwet door Wattel duurt voort Solvay legt beslag op bankrekeningen Greenpeace België Axelaar hoort drie maanden eisen voor mishandelingen provincie 11 Burgerzaken Terneuzen coördineert ambtenaren-uitleen VRIJDAG 16 APRIL 1993 Beroep van Schouwse mini- campings afgewezen van onze verslaggever SCHARENDIJKE - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft geen begrip voor de wens van vijf mini- campinghouders in Mid- denschouwen om tien tallen kampeereenhe- den op hun terrein te mogen hebben. In haar uitspraak verklaart ze hun beroepen tegen aan schrijvingen van de ge meente om de overstand te verwijderen onge grond. Het gaat om de mini- campings van N. den En gelsman, J. van der Lin de, A. en C. D. Padmos, J. J. de Vrieze en N. van der Weele. Zij kregen in 1988 van de gemeente een vrijstelling voor kampe ren bij de boer. Zij moch ten vijf eenheden op him terrein hebben in de pe riode van half maart tot eind oktober en tien in het hoogseizoen. Bij con trole bleken zij veel meer gasten op hun terrein te hebben. In het hoogsei zoen werden aantallen van 25 tot 50 eenheden geteld. Dwang De gemeente sommeer de hen zich aan de regels te houden en dreigde vo rig jaar met bestuurs dwang wanneer zij dit zouden blijven weigeren. De gedachte was dat het moeilijk is kleine over treders aan te pakken als grote overtreders onge moeid worden gelaten. Die lieten zich echter niet in de hoek drijven en gingen in beroep. In af wachting van een uit spraak kon de gemeente niet optreden. In de uitspraak wordt ook de gemeente gecorri geerd. Die blijkt te ruim hartig geweest. De cam pinghouders mochten van de gemeente in de maanden juli en augus tus én met Pinksteren tien eenheden toelaten. Dit is bij elkaar meer dan zes weken en dus in strijd met de kampeerwet. van onze,verslaggever TERNEUZEN - Als Zeeuwse ge meenten door ziekte of tijdelij ke vacatures geconfronteerd worden met een onderbezetting op hun afdeling Burgerzaken kunnen zij, vanaf deze week, via de gemeente Terneuzen een be roep doen op een speciale ar beidspool voor ambtenaren. Het Instituut voor Overheids management (IVO) lanceerde geruime tijd geleden het idee van een arbeidspool voor amb tenaren burgerzaken. Verschil lende Zeeuwse gemeentebestu ren reageerden positief op het idee en gaven te kennen dank baar gebruik te zullen maken van de pool. De komende dagen zullen de medewerkers van de afdeling Burgerzaken op de verschillen de gemeentehuizen de vraag Schelde Groep koopt deel Backer en Rueb van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen heeft de service-afdeling van de ketelfabriek Backer en Rueb in Breda overgenomen plus het minderheidsaandeel van 25 procent dat Backer en Rueb heeft in Schelde Breda Boilers. Donderdag heeft de Koninklij ke Schelde Groep hierover overeenstemming bereikt met de curator van Backer en Rueb Breda. Schelde Breda Boilers is een ontwerpbureau dat in 1990 is op gericht door de Schelde Groep en Backer en Rueb. De Schelde Groep had al een meerderheids aandeel in het bureau en wordt nu de enige aandeelhouder. Het bij de overname betrokken ser vice-personeel van Backer en Rueb, vijftien personen, treedt in dienst van Schelde Breda Boi lers, die binnen de Schelde Groep functioneert als operatio nele eenheid van Schelde Ketel- bouw. Schelde Breda Boilers vormt voor Schelde Ketelbouw een be langrijke schakel in activiteiten op het gebied van levering van systemen voor elektriciteitsop wekking door middel van stoom en gas (STEG-eenheden) en warmte/krachtkoppeling. P« ex?|.- van onze verslaggever MIDDELBURG - De strijd rond deal jarenlang omstreden mini- camping van kampeerboer L. Wattel uit Oostkapelle gaat on verminderd voort. Donderdag diende een hoger beroep dat Wattel bij de rechtbank had in gesteld tegen een boete die de kantonrechter hem oplegde. Of ficier van justitie mr A. de Lan ge eiste opnieuw een boete van elfduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De kan tonrechter veroordeelde hem in juni 1992 ook hiertoe. Wattel voerde aan dat er rechts ongelijkheid in het spel is. Een andere kantonrechter sprak hem in een eerdere zaak vrij, ter wijl volgens Wattel sprake was van een identieke situatie. Mr De Lange heeft niet veel bood- Drie jaar en therapie voor verkrachting en mishandeling van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 29-jarige H, J- V. uit Domburg voor ver krachting, bedreiging en mis handeling veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk opvoorwaarde dat hij zich in de Proeftijd onder toezicht van de reclassering stelt. Die moet er op toezien dat hij zich Iaat be handelen voor zijn persoonlijke Problemen en zijn alcohol- en drugsgebruik. V verkrachtte vorig jaar augus tus zwaar onder invloed van drank en drugs een vijftienjarig Puisje in zijn woonplaats. Daar- mj gebruikte hij grof geweld. Daarna wilde hij haar onder be- Redenering meenemen naai- zijn «uis. Toen zij vluchtte riep hij «aar toe 'je hebt geluk gehad: volgende keer ga je er echt aan'. Omdat er voorbijgangers in de huurt waren liet hij haar lopen. voorgelegd krijgen of zij er iets voor voelen om aan de 'poolvor- ming' mee te doen en of zij gene gen zijn om op bepaalde momen ten tijdelijk in andere gemeen ten dan hun thuisbasis aan de slag te willen. Het een en ander gebeurt op vrijwillige basis. Die genen die tijdelijk elders inzet baar willen zijn komen op een lijst te staan die door A. P. C. Hendriks, sectiechef Burgerza ken in Terneuzen, wordt opge maakt. Hij wordt ook belast met de coördinatie van de uit de poolvorming voortvloeiende ac tiviteiten. Naast menskracht voor de ver vulling van tijdelijke vacatures of vervanging door ziekte kun nen de gemeente bij de pool ook kennis inhuren voor het opstar ten van nieuwe activiteiten. Ge dacht moet worden aan bepaal de vormen van automatisering. Als een gemeente in nood een beroep doet op de arbeidspool. neemt coördinator Hendriks in overleg met betrokkenen con tact op met het IVO met een ad vies om de geuite wensen te ver vullen. Het IVO regelt verder de uitleen van krachten of het aan trekken van specialistische ken nis. De kosten van de uitleen of de specifieke dienstverlening komen geheel voor rekening van de vragende gemeente. De arbeidspool wordt ook open gesteld voor oud-gemeenteme dewerkers. die nog niet zo lang geleden de overheidsdienst heb ben verlaten en nog de beschik king hebben over voldoende - niet gedateerde - kennis hebben van het werk op de afdeling Bur gerzaken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Terneuzen wordt momenteel nog gewerkt aan de inventarisatie van de ambtena ren en is nog niet aan te geven of de animo om mee te doen aan de arbeidspool groot is. schap aan dat argument, want in het Nederlandse rechtssys teem heeft elke rechter de be voegdheid naar eigen inzicht te handelen. De rest van de behandeling van de zaak was nagenoeg een kopie van de zaak die in mei 1992 dien de voor de kantonrechter. Wat tel vindt dat de gemeente te laat gereageerd heeft op zijn verzoek om vrijstelling. Het Openbaar Ministerie vindt dat onzin, want de gemeente heeft binnen de ge stelde termijn als antwoord ge geven dat ze de aanvraag op een te vroeg tijdstip kreeg om een beslissing te nemen. De recht bank doet donderdag 29 april uitspraak in de zaak. Gemeenteraad De gemeenteraad van Domburg beslist dinsdag 20 april hoogst waarschijnlijk dat Wattel geen vrijstelling voor dit jaar krijgt. Wattel is vorig jaar vijf keer op de bon geslingerd voor een over schrijding van het maximum aantal van vijftien eenheden op zijn erf. De eerste keer had hij 19 tenten en caravans, de daarop volgende keren bedroegen de aantallen respectievelijk 47, 48, 50 en 53 kampeermiddelen. Wattel heeft op exact dezelfde gronden bezwaar- als bij de rechtszaak die donderdag dien de. Hij heeft namelijk op basis van twee artikelen uit de Kam peerwet vrijstelling gevraagd. Het college van burgemeester en wethouders zegt dat weigering van de vrijstelling op basis van het ene artikel automatisch een weigering op grond van het an dere inhoudt. De wet rept over een samenhang van de twee arti kelen niet en Wattel beticht daarom de gemeente Domburg van nalatigheid en dat zou auto matisch een vrijstelling inhou den. Volgens officier van justitie mr T. de Jong, die regelmatig voor rechtzaken tegen Wattel in de rechtszaal staat, is diens redene ring niet vol te houden, want de gemeente Domburg heeft wel degelijk gereageerd. De argu mentatie is aan te vechten, maar Domburg is niet laks geweest in deze zaak. Mocht de vrijstelling geweigerd worden, dan is Wattel bij het toe laten van meer dan één tent of caravan al strafbaar. Het ge meentebestuur, de politie en het Openbaai- Ministerie hebben in middels overleg gehad over de effectiefste methode om even tuele overtredingen van Wattel adequaat aan te pakken. - w-V W* "SL. foto Ruben Oreel Brandweerlieden bekijken de gekantelde vrachtwagen op de oprit naar de Sloebrug in Vlissingen. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is donderdag enkele uren gestremd geweest in de richting van de A58 door een ge kantelde vrachtwagen. Het verkeer kon omstreeks half drie weer vrij doorgang vinden over de brug. Het ongeluk gebeurde tegen half twaalf. Een 22-jarige automobiliste uit Vlissingen en de 26-jarige be stuurder van de vrachtwagen uit Nijkerk reden achter elkaar naar de brug toen er een ambulance achterop kwam met geluids- en lichtsignalen. De vrouw reageerde abrupt door naar rechts te sturen, maar kwam daarbij in aanraking met de vrachtwagen. De bestuurder daarvan had eveneens naar rechts willen uitwij ken. Die laatste probeerde ook de personenauto te ontwijken en raakte daarbij met de wielen van zijn wagen in de rechterberm. De lading van de koelwagen verschoof en de wagen kantelde. Geen van de bestuurders raakte daarbij gewond. De ambulance is door het ongeval niet gehinderd. Pogingen om de vrachtwagen uit de berm te takelen mislukten aanvankelijk, ook nadat de lading - de samenstelling daarvan was de politie donderdag niet bekend - gelost was. Pas na de middag, tegen half drie. kon de weg weer vrijgegeven worden. In de Schouwse Westhoek zijn twee rui terroutes in kaart gebracht. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De VW's op Schouwen-Duiveland sprin gen in op de toenemende po pulariteit van de fiets. Brou wershaven komt met een nieuwe route en Zierikzee ontwikkelt plannen voor het fietsen onder leiding van een gids. Voor de Westhoek zijn ook twee ruiterroutes in kaart gebracht. De VW's krijgen steeds meer vragen van toeristen en eigen bewoners over mogelijkheden het eiland per fiets te verken nen. In het verleden zijn daar om al diverse routes uitgestip peld. Toch is er volgens M. Bakker, informatrice in Brou wershaven. behoefte aan meer. ..Eigenlijk zouden er ex tra fietspaden aangelegd moe ten worden. Mensen willen lekker rustig kunnen fietsen, zonder last te hebben van voorbij razende auto's. Som mige wegen op het eiland zijn momenteel levensgevaarlijk voor fietsers." De nieuwe route die de VW Brouwershaven samen met het trampoline-centrum Wes- terschouwen heeft uitgestip peld. gaat over rustige binnen weggetjes door het duinland schap van de Kop van Schou wen, langs de Grevelingen en de Oosterschelde. Bijkomend voordeel: de fietser heeft voor al wind mee. Gids De VVV Zierikzee wil toeristen volgend seizoen de mogelijk heid bieden te fietsen onder leiding van een gids. Nu al wordt, dit georganiseerd voor groepen die dit ruim van te vo ren melden. Individuele fiet sers moeten in de toekomst ook deze mogelijkheid krijgen, vindt hoofd-informatrice C. Verschure. Daarom wordt dit seizoen het plan uitgewerkt. zodat het waarschijnlijk vol gend jaar kan worden gereali seerd. Verschure verwacht, dat veel fietsers van deze mogelijkheid gebruik zullen gaan maken, vooral mensen die wat meer achtergrondinformatie over de omgeving willen hebben. „Op de fiets zie je sowieso al meer dan in een auto. Wanneer daarbij uitleg wordt gegeven over de natuur en de dorpen, boeit het nog meer." Voor een boekje waarin diver se cultuur-historische routes worden beschreven en uitge legd. was het afgelopen jaar in Zierikzee heel veel belangstel ling. In de Westhoek vonden deze fietstochten nauwelijks aftrek. Verschure: „Wij trek ken een heel ander soort toe rist. Zierikzee kent veel dag- toerisme, in de Westhoek blij ven mensen een langere pe riode." Toch wordt op het eiland een kaart van Schouwen-Duive land waarop diverse routes zijn ingetekend, het meest ver kocht. M. Brondgeest van de WV Renesse: ..Die kaart is nu eenmaal het goedkoopst en daarom voor veel mensen het aantrekkelijkst." In Renesse wordt dit seizoen tegemoetgekomen aan men sen die de omgeving per paard willen verkennen. Brond geest: „Wij kregen daar wel eens vragen over, maar we moesten altijd nee verkopen." Om dat in het vervolg te voor komen. werden twee stagiai res aan het werk gezet. Zij le verden in september vorig jaar twee ruiterroutes af. De afgelopen maanden was nauwelijks vraag naar deze routebeschrijvingen. maar Brondgeest verwacht dat het in de zomer wel anders wordt. „Het ruiterseizoen begint, net als het fietsseizoen, eigenlijk nu pas." BRUSSEL (ANP) - Het Belgi sche chemieconcern Solvay heeft donderdag een bedrag van 7,4 miljoen frank (ongeveer 400.000 gulden) op de bankreke ningen van Greenpeace België laten blokkeren. Dit heeft Sol vay Benelux bekendgemaakt. Solvay voert hiermee naar eigen zeggen de beschikking uit van een rechtbank in Antwerpen, die op 26 maart Greenpeace gelast te de bezetting van een plaatse lijke chloorfabriek op te heffen. Op het negeren van de uitspraak stond een dwangsom van 100.000 frank (ongeveer 5.500 gulden) per dag, per activist en per vastgestelde inbreuk. Volgens een woordvoerder van het bedrijf komt het geblokkeer de bedrag overeen met de vast gestelde dwangsom. In een me dedeling van het bedrijf staat dat de fabriek in Antwerpen 'ge durende zes dagen het slachtof fer geweest is' van een actie van Greenpeace. Een gerechtsdes- kundige heeft nog drie maanden de tijd voor het ramen van de echte door Solvay geleden scha de als gevolg van de actie, aldus het bedrijf. Onaanvaardbaar Solvay meent dat de actie van de milieu-organisatie absoluut niet door de beugel kan. De fa briek zou alle bestaande veilig heids- en milieuregels naleven. „De actie is ongerechtvaardigd en onaanvaardbaar in een de mocratische staat. Greenpeace staat niet boven de wet", meent Solvay. De organisator. Martin Besieux, wordt bestempeld als anti- chloorcampaigner' van Green peace België en aanvoerder van een 'commando van alpinisten en andere buitenlandse activis ten' die een kraan en een trech ter voor de zoutbevoorrading van de chloorfabriek bezet hiel den. Bij de actie was ook het Green- peace-actieschip Solo betrok ken dat aan de kade van de fa briek lag afgemeerd en volgens het concern zo de toegang tot de kade blokkeerde. Derden-beslag Formeel is Greenpeace België nog niet op de hoogte gesteld van de beslaglegging. Van de bank heeft zij echter gehoord dat Solvay een zogeheten „der den-beslag" op een deel van re kening heeft laten leggen. Een bedrijf kan een dergelijk beslag laten leggen, als zijn rekeningen niet zijn betaald. Het bevreemdt Greenpeace dat Solvay beslag heeft laten leggen, terwijl de rechter nog niet heeft bepaald of Greenpeace aanspra kelijk is en zo ja, voor welk be drag. Volgens een woordvoerder moet het overleg tussen advoca ten van Solvay en Greenpeace en een deskundige die de schade heeft getaxeerd nog worden af gerond. van onze verslaggever MIDDELBURG - De openbaar vervoermaatschappij Zuid West Nederland (ZWN) wordt partner in de vennootschap on der firma Combitax. Dat is een samenwerking tussen Carlier Touringcarbedrijf te Middel burg en het taxibedrijf Blaak man te Vlissingen. Het is de bedoeling dat ZWN met de twee andere bedrijven op ba sis van gelijkwaardigheid gaat samenwerken Dat wil zeggen dat iedere partner eenderde van Combitax vormt. Nog deze maand moeten de handtekenin gen onder de overeenkomst wor den gezet. De samenwerking komt voort uit het vervoer van bejaarden met taxi's op Walcheren. Dat project werd in oktober 1992 ver lengd. ZWN was toen nog tus senpersoon en Combitax voerde het project uit. Die samenwer king heeft zich verder doorgezet. ZWN is momenteel actief bezig haar basis te verbreden. Zo neemt de busmaatschappij op de Bevelanden twee taxibedrij ven, Taxicentrale Midden Zee land en Citax, over. J R. Nien- huis van ZWN daarover: „Op dit moment kijkt de taxiwereld wel een beetje naar de ZWN met de gedachte, is die overname de eerste slag of de laatste. Maar we kopen niet allerlei bedrijven op. Dat kost immers geld. Samen werking levert in principe geld op, dus daar voelen we meer voor." De overname van de taxi bedrijven op Zuid-Beveland vloeit direct voort uit het proef project regio-taxi. Uit het oog punt van efficiency vond ZWN het een goede zaak om zelf over taximaterieel te beschikken. Concurrentie Hij ontkent dat daardoor con currentievervalsing optreedt. Weliswaar ontvangt ZWN rijks subsidie. maar dat geld is alleen bedoeld voor het openbaar ver voer met de bus. Het wordt niet gebruikt voor het taxivervoer. Aan de andere kant kan hij niet ontkennen dat mede dankzij die subsidie ZWN in staat is geweest een bepaalde vermogenspositie op te bouwen die het bedrijf in staat stelde de twee taxibedrij ven over te nemen. De openbaar vervoerbedrijven hebben van het rijk de opdracht gekregen hun werkterrein te ver breden. Daarnaast moeten ze re kening houden met afnemende rijkssubsidies. Dat leidt tot overnames en samenwerkings verbanden zoals die waar de ZWN momenteel bij betrokken van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr H. F. Mos heeft don derdag voor de rechtbank in Middelburg zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist tegen de 36-jarige R. E. uit Axel voor twee mishande lingen. Daarvan had er één ern stig letsel tot gevolg. E. ontken de alles wat hem ten laste was gelegd. Op 22 november om half twee 's nachts kreeg een bezoeker van de discotheek Number One in Axel. die op de vuist was gegaan met een Engelsman, onver wachts een paar flinke klappen tegen het hoofd van een derde persoon. Volgens het slachtoffer en andere getuigen was E. de gene die hem sloeg. De man hield er een gescheurde lip en een buil op het hoofd aan over. Twee weken later werd iemand vlak voor de uitgang van diezelf de disco om acht uur 's morgens grondig in elkaar geslagen en ge trapt toen hij de zaak net was uitgekomen. Het slachtoffer ver loor het bewustzijn en hoorde pas later wie de dader was. Zijn gezicht was zwaar gehavend, zo dat er operatief moest worden ingegrepen. De botbreuken wer den met metalen platen gerepa reerd. die er nu nog zitten. Het slachtoffer moet er nog een twee de keer voor onder het mes, waarna een tandarts zijn gebit weer in orde moet zien te bren gen. Het slachtoffer en E. ken den elkaar niet. Anoniem Niemand bleek aanvankelijk be reid om in deze zaak tegen E. te getuigen. Pas toen hun anonimi teit werd gegarandeerd legden drie man belastende verklarin gen af. Zij hadden E. zes of zeven keer tegen het hoofd en in de buik van het slachtoffer zien trappen. Verder luisterde de po litie een telefoongesprek af tus sen E. en een makker met wie hij die nacht was uitgeweest. Daar uit bleek dat E. de dader zou moeten zijn. Voor de officier was er dan ook geen spoor van twijfel aan E.'s schuld. „E. terroriseert velen in het Axelse", liet mr Mos de rechtbank weten, „de mensen durven tegen hem geen aangifte van mishandeling te doen. Hij veroorzaakt grote onrust onder de bevolking van Axel." Hij eiste naast de straf E. ook te veroorde len tot betaling van een schade vergoeding van 1500 gulden aan het slachtoffer. E. wees de be schuldigingen van de hand. „In Axel hebben ze een hekel aan Rotterdammers", zei de van oor sprong uit de Maasstad afkom stige verdachte. De rechtbank doet 29 april uit spraak. Big John Russel in Zeelandhallen GOES - Big John Russel, de Eu ropese Fats Domino, brengt donderdag 29 april samen met de bands van weleer: Tee-Sct, Shoes, Crazy Rockers, Kaz Lux en Terry Walker swingende mu ziek uit de jaren vijftig en zestig tot leven. Van 20.15 uur tot 2.00 uur kun nen de oudere jongeren en an dere liefhebbers van deze mu ziek genieten in de Zeelandhal len. Verschillende kramen en enige oldtimers zorgen voor een nostalgisch tintje op deze avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 33