PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vredesdiplomatie Bosnië faalt Tegenvaller half miljard door opvang asielzoekers DORSTIGE KELEN KRIJGEN NOG TWEE DAGEN... JL w PASFOTO'S Tevredenheid na grote rampenoefening KS dreigen Servië met harde sancties terwijl strijd oplaait Bij aankoop van twee flessen 2 liter Coca-Cola de derde gratis! Gegijzelde bewaker in VS gedood Nederland erkent Macedonië TEKOOP mmmÉSsmzzi kunst cultuur 15Vm21 Artsen zonder Grenzen Bosnië in geldnood TOTALE LEEGVERK00P <£^r Komende nacht regen Oplossende mist en bewolking, ook pe rioden met zon en tot de nacht droog. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Maximum temperatuur 13 graden. 236e jaargang no. 89 Vrijdag 16 april 1993 Direkt klaar kwaliteits pasfoto' zwart-wit of kleur voor uw paspoort, rijbewijs, enzovoort? luist'. Goes. Middelburg. Vlissingen. Zierikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE SARAJEVO/ZAGREB (DPA/ RTR/AFP) - De pogingen van de Verenigde Staten en Rusland om langs diplomatieke weg vre de te bereiken in Bosnie-Herce- jovina zijn volledig mislukt. Ook de Verenigde Naties boek- donderdag weinig succes. Een konvooi om gewonde bur gers uit de belegerde stad Sre brenica te evacueren moest na- jenoeg leeg vertrekken. Na het vruchteloze overleg met de Servische autoriteiten in Bel grado zei de Amerikaanse ge zant Reginald Bartholomew dat de internationale gemeenschap niet lang meer kan wachten. Hij liet doorschemeren dat de Bos nische Serviërs opnieuw willen praten over het vredesplan om Bosnië-Hercegovina in tien au tonome provincies op te delen. Maar afspraken voor onderhan delingen werden niet gemaakt zolang het in Bosnië oorlog is. „We hebben een akkoord dat na maandenlang praten tot stand is gekomen en willen daarover niet opnieuw overleggen." aldus Bartholomew. De Amerikaan voegde daaraan toe dat als Ser- vie het plan Vance-Owen af wijst, het rekening kan houden met „zeer, zeer harde sancties". Het persbureau Tanjug in Bel grado noemde de resultaten van de gesprekken die de Servische leiding had gevoerd met Bartho lomew en met de Russsiche ge zant Vitaly Tsjoerkin „teleur stellend". Volgens Tanjug ligt de oorzaak hiervoor niet bij* Bel grado maar bij de diplomaten, die een onverzoenlijke houding hadden ingenomen. Bartholo mew had volgens Tanjug zijn ge sprekpartners gedreigd hen het leven nog onaangenamer te ma ken. De autoriteiten in de door Servi sche milities belegerde Moslim enclave Srebrenica weigerden donderdag burgers met een vrachtwagenkonvooi van de Verenigde Naties te laten ver trekken. Uiteindelijk kon de Unhcr. de Vluchtelingenorgani satie van de VN, met slechts vijf oude vrouwen de stad verlaten. Kwart runderen besmet met glenbuterol DEN HAAG (GPD) Eén op de vier runderen in Nederland is besmet met het verboden groei- middel glenbuterol. Dit conclu deert de Veterinaire Hoofdin spectie van WVC uit een onder zoek naar het gebruik van dit middel bij vee. Volgens de hoofdinspectie moet de over heid keiharde maatregelen ne me», bij voorbeeld de veestapel van een boer afkeuren. Nude controle bij kalveren is op gevoerd, blijken boeren het mid del op grote schaal te gebruiken bij meststieren en afgemolken koeien. Onderzoek van de vete rinaire inspectie, eind '92 en be gin '93. wijst uit dat 12 procent van de dieren de wettelijke norm overschrijdt ten aanzien van glenbuterol. „Gelet op het feit dat glenbuterol na een bepaalde termijn niet meer aantoonbaar is. houden wij er rekening mee de percentages hoger kun nen liggen", aldus J. Goebbels ran de inspectie. Hij schat dat bij zo'n 25 procent van de mest stieren en afgemolken koeien glenbuterol is gebruikt. Aanslag op leider immigranten in Italië van onze correspondent ROME - Mohideen Now- fer uit Sri Lanka, leider van de overkoepelende organisatie van immi granten in Italië (Focsi), is gisteren aan de dood ontsnapt. Hij werd in zijn huis in Rome aange vallen door een groep 'skinheads', die hem op bed vastbonden en met een mes bewerkten. De neo-nazi's kerfden onder meer een haken kruis op het gezicht van de man. De brand die zij stichtten bij het verlaten van de woning, werd ont dekt door omwonenden die Nowfer in veiligheid wisten te brengen. De man verkeert in shock toestand, maar is buiten levensgevaar. Politici, de burgemees ter van Rome en tal van organisaties hebben hun afschuw uitgesproken over het gebeurde. Gis teravond vond in Rome een fakkeloptocht plaats uit solidariteit met Now fer. Je lach inhouden als je door mannen in gaspakken wordt weggevoerd en door camera's wordt belaagd, is niet altijd eenvoudig. foto Raymond Rutting/ANP UTRECHT (ANP) - De internationale des kundigen die donderdag in Utrecht een grote rampenopvangoefening hebben be keken, toonden zich na afloop tevreden over het verloop. Een Amerikaanse ram- pendeskundige zei dat de oefening ook voor Amerikaanse begrippen een van de grootste aller tijden was. Bijzonder aan deze oefening was dat het héle traject werd getraind: vanaf het onge luk ter plekke tot aan de opname van pa tiënten op verschillende afdelingen in het ziekenhuis. Er werd vooral gelet op de communicatie tussen de verschillende hulpverleners. Niet alleen tussen brand weer en ambulance, maar ook tussen ver schillende medisch specialisten die bij de ingang van het ziekenhuis overleggen wel ke hulp een patiënt nodig heeft en waar die dus naar toe gaat. Op één van de operatiekamers staat een anesthesie-verpleegkundige te wachten op zijn eerste „patiënt". De man in aan tocht heeft een kaakfractuur en een longkneuzing. „Ik denk dat het goed is, zo'n oefening. We kunnen ons nu trainen op de opvang van grote groepen slachtof fers na een ongeluk," aldus de verpleeg kundige. Even verderop glimlacht de Utrechtse burgemeester Opstelten wat ongemakkelijk naar een meisje dat het le vensecht uitgilt van de pijn. Om kwart voor drie begint de oefening. De slachtoffers, de meeste van de vrijwilli gersorganisatie Lotus en de rest familie of buren van ziekenhuismensen, liggen dan al een uur bekneld in hun auto. eten een sinaasappeltje en wisselen adressen uit. De jongens in de voorste auto. die openge- zaagd zal moeten worden, slopen nog iets extra's aan het binnenwerk. „Nou lijkt het nog beter." In totaal vallen er 90 slachtoffers, die alle maal medische hulp nodig hebben en die naar het Calamiteitenhospitaal van het ministerie van defensie in het academisch ziekenhuis gaan. Ineens klinken sirenes. De oefening is begonnen. Kinderen in de passagiersbus beginnen meteen angstig op het raam te bonzen. Twee inzittenden van een auto worden door mensen in gas pakken onder een geïmproviseerde douche getrokken. Per ongeluk schiet een slachtoffer in de lach als hij door drie ca meraploegen wordt belaagd. 's Avonds volgt de evaluatie van de oefe ning. De ervaringen bij de ramp, samen met de resultaten van het congres, moe ten leiden tot een rampenopvangplan dat door alle landen van de wereld in deze si tuaties is toe te passen. Het eindrapport, met de definitieve richtlijnen, wordt in ju ni in Stockholm gepresenteerd. DEN HAAG (GPD) - De opvang van asielzoekers en vluchtelin gen uit het voormalige Joego slavië kost dit jaar bijna vijf honderd miljoen gulden meer dan geraamd. Het kabinet be- Vlcvu bij Je dcelne gCldt v, winkels. Zolang dc trekt de tegenvaller bij de be spreking van de kaderbrief over de bezuinigingen voor 1994 die vandaag voortgaat. De ver wachting is dat de ministerraad ook zaterdag bijeenkomt. De tegenvaller bij de opvang van asielzoekers wordt vooral ver oorzaakt door gebrek aan wo ningen waar de vluchtelingen geplaatst kunnen worden. Daar door verblijven zij langer dan noodzakelijk in de duurdere cen trale opvangtehuizen. Daar naast ziet het kabinet zich ge plaatst voor de opvangkosten van de circa 9000 voormalige Joegoslaven die hun land zijn ontvlucht. Voor deze groep was nog geen geld gereserveerd op de begroting van WVC. In de besprekingen tussen pre mier Lubbers en vice-premier Kok over de kaderbrief is de te genvaller meegenomen. Naar verluidt zou met name de begro ting van minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) wor den aangeslagen voor de extra opvangkosten. Datzelfde geldt voor de tegenvaller bij Defensie van bijna 200 miljoen gulden door de hogere kosten voor de VN-missies in onder meer Joego slavië (F-16's) en Cambodja. Kok en Lubbers leggen de minis terraad vandaag een pakket voor, waarin voor bijna 4,5 mil jard aan structurele bezuinigin gen is opgenomen. Leidraad in het pakket is: nul is nodig, nul is genoeg. De beide bewindslieden stellen onder meer voor uitke ringen, salarissen van ambtena ren en trendvolgers en de kin derbijslag te bevriezen, aldus goedingelichte bronnen. Ook wordt voorgesteld te korten op de studiefinanciering (een la gere basisbeurs die inkomensaf hankelijk wordt) en subsidies voor de volkshuisvesting en slot zie pagina 3 kolom 8 Zie ook commentaar op pagina 3 De vlaggen bij de gevangenis in Lucasyillc, Ohio, hangen halfstok. foto EPA •m Volgens een woordvoerster van de Unhcr weigerde het bestuur mensen mee te sturen omdat de Moslim-leiding wil dat gewon den met helikopters worden ver voerd en vreest dat bij een leegloop van Srebrenica de stad een makkelijk prooi van de Ser viërs wordt. Volgens VN-functionarissen zijn door Servisch artillerievuur de afgelopen dagen meer dan zestig inwoners gesneuveld en tiental len gewond geraakt. De secreta ris-generaal van de VN. Boutros Boutros Ghali. veroordeelde de ze beschietingen. Hij zei dat aan vallen op burgers in Srebrenica „niet te rechtvaardigen zijn". Ook in het zuiden van Bosnië is de strijd tussen Moslims en Ser viërs weer opgelaaid en lijkt het in maart overeengekomen be stand definitief van tafel te zijn. Eveneens werden gevechten ge meld in Centraal-Bosnië. Hier aan ligt de controverse tussen Moslims en Kroaten ten grond slag over de heerschappij over het gebied van Konjic. Volgens een woordvoerder van de Kroa tische strijdkrachten vielen de Moslims het dorp Buscak. 35 ki lometer ten zuidwesten van Sa rajevo. aan. De Kroatische strijdkrachten voerden een offensief uit op Ja- blanica, zo meldde een woord voerder van Unprofor, de VN- vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Hij zei dat ten min ste vijftig granaten werden afge vuurd op de Moslimstad, gele gen aan de weg tussen Sarajevo en het door de Kroaten beheer ste Mostar. De Kroatische kustplaats Sibe- nik werd door Servische milities met raketten bestookt. Volgens functionarissen van het plaatse lijke ziekenhuis kwamen bij de aanval twee mensen om het le ven en raakten er negen gewond. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft met de andere elf EG-lan- den Macedonië „de facto" er kend, dat wil zeggen als staat. Dat is al gebeurd op 8 april, tij dens een stemming over toela ting van het land tot de Verenig de Naties in New York. Daar stemden alle EG-landen. inclusief Griekenland, vóór. Woensdag pas stuurde Dene marken, dat op het ogenblik het voorzitterschap van de EG be kleedt. een felicitatieboodschap aan Kiro Gligorov. de president van Macedonië. Daarop reageer den pas de andere EG-landen. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde donder dag nog eens, dat de erkenning niet zonder problemen is verlo pen. „Het is een uiterst gevoelige zaak. Denemarken had een voortrekkersrol en daar hebben wij op ingespeeld", aldus de woordvoerder. Uiteindelijk heeft ook Grieken land in New York gestemd voor toelating van Macedonië tot de VN. Te duur De koopprijs voor bestaande huizen wordt volgens make laars te hoog ten opzichte vati vergelijkbare nieuwbouwwonin gen. Die 'scheefgroei' doet zich ook in Zee- Q land voor. w Antwerpen 93 werpt zich op als tuin van Europa. Ooit was de Scheldestad de vruchtbare bo dem voor een nieuwe kijk op kruiden en planten. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: - Ronald Giphart amuseert met literatuur en erotiek - lanterfantsters in de Vleeshal - herdenking van een Zeeuwse jongen - Vlaamse klaagzang van August Thiry - Jan Brok ken komt op verhaal - het gro te woord van Marcel Möring - een ivoest en leeg huis - countertenor Michael Chan ce zingt mooi en lelijk - Springsteen in een duffe draaimolen - Cecilia Neinders solo - uit-agenda, exposities, filmwijzer. John Vermeule John Vermeule gaat zondag in de marathon van Rotterdam proberen onder de limmiettijd voor het WK te duiken. De Mid delburger lijkt klaar voor de krachtproef. Twee weken gele den verbeterde hij in Den Haag zijn persoonlijke top tijd op de halve mara- O O thon. O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 26. van onze verslaggever •TUZLA - Artsen zonder Gren zen en andere medische hulpor ganisaties hebben steeds gro tere problemen om hun pro gramma's in Bosnië-Hercego vina gefinancierd te krijgen. Men vreest dat binnen twee maanden met name chronische patiënten met bijvoorbeeld nie raandoeningen, niet meer be handeld kunnen worden. In Sa rajevo, waar Artsen zonder Grenzen de grootste leveran cier is van medicijnen, zou ook aan eenvoudiger behandelma- teriaal snel een tekort kunnen ontstaan. Duurder Volgens Arjen Laan. medisch coördinator van Artsen zonder Grenzen in Sarajevo, valt de me dische hulpoperatie in Bosnië veel duurder uit dan was voor zien. Laan: „Dit land had vóór de oorlog een vrij hoog medisch peil bereikt. Om daar bij aan te sluiten, zijn dure middelen nodig. We kun nen niet volstaan met de een voudige en goedkope materia len die we in Afrika gebruiken". Laan geeft toe dat de kosten van de operatie in Bosnië onder schat zijn. „We hadden geen er varing in dit soort landen". Artsen zonder Grenzen en an dere medische hulporganisaties zoals Handicap International en Médecins du Monde moeten gro te bedragen uittrekken om hun teams veiligte kunnen laten werken. „Dat zijn budgetten die bijvoorbeeld niet door de EG worden gedekt. In Sarajevo rij den we rond met twee gepant serde wagens die samen drie ton hebben gekost" De Europese Gemeenschap was tot voor kort een belangrijke do nor van Artsen zonder Grenzen, maar deze is nu weggevallen. Artsen zonder Grenzen had bo vendien moeite met de voor waarde die de EG stelde aan de financiering. Het betrof korte- termijn-financiering. terwijl de medische hulporganisatie liever op de lange termijn werkt. Bo vendien kon Artsen zonder Grenzen het geld niet naar eigen inzicht besteden. Giften De organisatie is nu afhankelijk van giften van het Nederlandse publiek, van de Britse overheid en van een buitenlandse effec tenhandelaar die vorig jaar een groot bedrag beschikbaar stel- Advertentie) LUCASVILLE (AFP) - Opstan dige gedetineerden in de gevan genis van Lucasville in Ohio hebben een van de acht bewa kers die zij gijzelden, doodge schoten. Dat heeft een functio naris van de gevangenis don derdag meegedeeld. De opstand brak zondag uit en kostte aan vijf gevangenen het leven. Het lijk van de bewaker werd rond het middaguur ontdekt op de binnenplaats van de zwaar beveiligde Southern Ohio Cor rectional Facility. De 450 op standelingen hadden gedreigd een van hun gijzelaars te doden als hun eisen niet werden inge willigd. Zij willen dat verant woordelijken van de inrichting worden ontslagen, er nieuwe zwarte bewakers komen en be tere voorzieningen voor de zwar te gevangenen komen. In de gevangenis zijn veel van de meest geweldadige gevangenen van Ohio ondergebracht. Er zit ten in totaal 1800 gedetineerden, de opstand is in een cellenblok met in totaal 760 gevangenen. Vrijdag 16 april, zaterdag 17 april, zondag 18 april ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN Wegrestaurant "De Zeelandbrug", met een fantastisch uitzicht over de Oosterschelde. ƒ24,50 p.p. (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). Voor reserveringen: 01110-13208. Wegrestaurant "De Zeelandbrug", Weg naar dé Val 10, Zierikzee Advertentiei (i.v.m. reorganisatie) dekbedovertrekken dekbedden hoeslakens/lakens kussens etc. ALLES TEGEN ABSOLUTE MINIMUMPRIJZEN! DE GEZELLIGSTE WINKEL VOOR AL UW LINNENGOED ST. ADRIAANSTR. 2 - GOES TEL. 01100-32941

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1