Twee districten Hulster Ambacht Gaspakdragers op examen PZC Radarkasten krijgen een nieuwe kans op rijksweg 61 'Klaar-overs' voor padden Schouws waterschap" wil twee districten tot één samenvoegen Juni wordt opnieuw fietsmaand voor Zeeuwse ambtenaren Si provincie 1( Herindeling nog vóór waterschapsverkiezingen van 1994 <m lezers schrijven VRIJDAG 16 APRIL 1993 van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het wa terschap Hulster Ambacht wordt volgend jaar ingedeeld in twee districten. De algemene vergadering bleek donderdag niet bereid om, zoals het dage lijks bestuur had voorgesteld, het 'districtenstelsel' geheel af te schaffen: 30 van de 39 aanwe zige hoofdingelanden vonden, dat een vermindering van vijf tot twee districten ver genoeg gaat. Bij de verkiezingen van volgend jaar zullen de ingelanden in het district Hulst of in het district Hontenisse stemmen. Vasthou den aan de huidige vijf districten was 'onbespreekbaar' verklaar de dijkgraaf K. J. A. baron Col- lot d'Escury. Doordat de verkie zingen voor een nieuw, kleiner, waterschapsbestuur volgend jaar tegelijk worden gehouden met de gemeenteraadsverkie zingen, moeten de grenzen van de stemlokaties gelijklopen met de gemeentegrenzen. Het dagelijks bestuur van Hul ster Ambacht had de indeling in districten het liefst helemaal la ten vallen. Door het inkrimpen van het bestuur van 52 naar 25 leden zou een verkiezing in vijf districten op veel praktische be zwaren stuiten. In het nieuwe bestuur zullen acht vertegen- Politie houdt Duitse aan na winkeldiefstal OOSTBURG - De 29-jarige B. F. uit het Duitse Herze is donder dagmiddag aangehouden in verband met winkeldiefstallen in Oostburg. Uit winkels in de Burchtstraat en de Erasmus- straat had de vrouw kleding met een totale waarde van 500 gulden gestolen. De kleding is teruggegeven aan de eigenaren. De vrouw kreeg een geldboete in het kader van het 'lik-op-stukbeleid'. Handtas en geld gestolen uit auto RENESSE - Aan de Rampweg in Renesse is woensdagmiddag tussen half vijf en kwart voor zes een auto opengebroken. Er ver dween een handtas met diverse papieren en geld. Benadeelde is een inwoner van Altenburg (D). woordigers van de categorie 'on gebouwd' zitting krijgen, vijf van de categorie 'gebouwd' en drie van 'bedrijven gebouwd'. Negen afgevaardigden worden verkozen door alle 'ingezetenen' van het waterschapsgebied. De kleine aantallen te verkiezen bestuurders zijn niet makkelijk op te splitsen in zetels per dis trict. waarschuwde de dijkgraaf. Toen bleek dat de overgrote meerderheid van de hoofdinge landen toch graag twee distric ten wilde handhaven, beloofde Collot d'Escury echter direct dat het dagelijks bestuur bij één dei- volgende vergaderingen met een aangepast en uitgewerkt nieuw voorstel op de proppen zal ko men. De dijkgraaf kon donder dagmiddag nog niet precies zeg gen hoe het uiteindelijke voor stel er uit gaat zien, omdat hij niet wist of de provincie nog be paalde eisen stelt aan de geko zen districtsindeling. Ondanks extra administratieve rompslomp kozen de hoofdinge landen dus massaal voor een in deling in twee districten. De 'herkenbaarheid' van de water schapsbestuurders door de be volking werd door verschillende hoofdingelanden als belangrijk ste reden voor meerdere distric ten gezien. De administratieve overlast zou door de voortschrij dende automatisering ook nog wel meevallen, verwachten de meeste waterschapsbestuur ders. J. Habraken vroeg zich tijdens de rondvraag nog af of Hulster Ambacht de Boswet overtreedt door bosplantsoensingels niet op de juiste manier te onderhou den. Natuurbesehermingsver- eniging De Steltkluut beschul digde in haar laatste 'clubblad' het waterschap van slecht on derhoud. Veel zeldzame planten worden door het schap wegge- schoffeld en bij het terugplanten worden alleen (vanuit, natuur waarden gezien) minder interes sante bomen en struiken terug- geplant. Collot meldde dat het dagelijks bestuur De Steltkluut intussen al een brief heeft gestuurd. In dat epistel stelt Hulster Am bacht dat het 'wél aandacht voor de beplanting van de wind- singels' heeft. „Dat De Steltkluut liever andere bomen ziet. alla... dat kan, maar daar blijven we niet over discussië ren. Als waterschap voldoen wij echter gewoon aan onze ver plichtingen". betoogde de dijk graaf. Een paar examenkandidaten helpen elkaar in het gaspak voor het brandweerexamen op het Cerestarterrein in Sas van Gent. foto Oscar van Beest van onze verslaggever SAS VAN GENT - Twaalf be- drijfsbrandweerlieden uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn geslaagd voor het examen gaspakdragen dat donderdag op het terrein van het maïs- verwerkende bedrijf Cerestar in Sas van Gent werd gehou den. Het examen is een mo dule in de cursus brandwacht eerste klas en was voor de eer ste keer in Zeeland georgani seerd. Aan het examen gaspakdra gen namen veertien bedrijfs- brandweerlieden deel van Ce restar. Hydro Agri en de ge meente Temeuzen. In de denkbeeldige situatie die op het terrein van Cerestar was gecreeerd moesten de deelne mers een gaspak aantrekken en daarna bij een vat zien te komen dat in de smeerput van de garage van het maïsverwer- kende bedrijf was gevallen. Of ficier W. van der Peijl van de regionale brandweer Zeeland: „Brandweerlieden in gaspak hebben binnen een korps de taak van verkenner. In situa ties die gevaarlijk zouden kun nen zijn worden zij vantevoren uitgezonden om te onderzoe ken of er bijvoorbeeld kans is op besmetting. Pas wanneer ze geconstateerd hebben dat alles veilig is mogen de andere brandweerlieden volgen." Van deelnemers aan het exa men gaspakdragen wordt ver wacht dat ze medisch gekeurd zijn en het diploma perslucht bezitten. Van der Peijl: „Bo vendien moeten ze stressbe stendig zijn en dat valt echt niet mee wanneer je in zo'n pak bent opgesloten." Hoewel van de deelnemers dus het nodige werd verwacht slaagden donderdag toch twaalf van de veertien exa menkandidaten. „De brand weermensen die succesvol wa ren bij het examen hebben voor een primeur in de regio gezorgd", aldus Van der Peijl. „De module gaspakdragen be staat in Nederland namelijk nog maar twee jaar en in Zee land waren er nog niet eerder examens voor gehouden. Maar volgende week wordt de groep gaspakdragers uit Zee land waarschijnlijk alweer uit gebreid. Dan zijn er namelijk opnieuw examens op het trai ningscentrum van de regio nale brandweer in Vlissingen." van onze verslaggever OOSTBURG - De radarkasten langs de rijksweg 61 worden weer gebruikt. De politie van Oostburg is begonnen met een nieuwe reeks snelheidsmetin- gen op het traject tussen Hoek en Breskens. Tijdens de twaalf controles die sinds 1 april zijn gehouden, werden 128 passan ten op de bon geslingerd. Ver wacht wordt dat het aantal snelheidsovertreders vlot zal afnemen nu de achttien boxen weer regelmatig worden inge schakeld. „De weggebruiker weet nooit of en in welke kast de foto-appara- tuur staat opgesteld. Dat is nu juist de kracht van dit systeem", herinnert adjudant C. E. van Welij aan de gedachte achter het project. „Ons streven is om daar iedere dag een snelheidsmeting uit te voeren. En als het met de personele bezetting even is in te passen, dan mogelijk met meer dere controleposten op verschil lende trajecten." De politie van Oostburg krijgt maandag een werkbezoek van de Belgische collega's uit Malde- gem en van de Rijkswacht. De zuiderburen overwegen even eens met het automatische con trolesysteem in zee te gaan. Vernield De radarkasten (en de twee 'meldpalen' bij Hoek en Bres kens die de voorbijganger met oplichtende letters waarschu wen als hij te hard rijdt) werden juli vorig jaar langs de rijksweg geïnstalleerd. Amper een maand later verdwenen de bo xen al weer uit het straatbeeld, nadat -er verschillenden waren vernield door vandalen. De kas ten werden voorzien van een ver stevigde constructie en in okto ber teruggezet. Ook de apparatuur kampte tot voor kort met technische man kementen. Zo was onder meer de flits te fel. waardoor de foto vaak mislukte. De ruiten van de ra darkasten beslaan nog steeds, maar volgens Van Welij valt dat euvel simpelweg op te lossen door het glas voor de controle droog te maken of er in z'n ge heel uit te halen. „Het spul werkt nu echt perfect", aldus de adju dant. De bedoeling is dat rijkswater staat tezijnertijd een deel van de snelheidscontroles langs de rijksweg overneemt van de poli tie. Nu is het nog zo dat een pa trouille van de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen in de buurt van de radarkast moet blijven, om in de gaten te hou den of de meetapparatuur niet door onverlaten wordt meegeno men. Een van de Braakman. langs rijksweg 61 geïnstalleerde radarkasten in de foto Oscar van Beest Middelburger ontkent schuld aan ontucht van een medewerkster MIDDELBURG - De 66-jarige Middelburger P. H. K. hoorde donderdag voor de rechtbank in Middelburg zes maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk tegen zich eisén voor ontucht met zijn minderjarige kleindochter. Het meisje zou van haar tiende tot haar achttiende jaar het slacht offer van handtastelijkheden zijn geweest. De man zei on schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Het meisje deed vorig jaar no vember aangifte nadat ze een le zing over seksueel misbruik had bezocht. Rond die tijd had ze het ouderlijk huis verlaten om met een vriend, die door haar familie niet werd geaccepteerd, te gaan samenwonen. Haar jongere zus bevestigde de beschuldigingen tegen de grootvader. Het be langrijkste bewijsmateriaal vormden de aantekeningen over de gebeurtenissen die zij jaren lang in een dagboek had ge maakt. Op de zitting getuigden familie leden dat de beschuldigingen onmogelijk op waarheid konden berusten. Volgens hen was er een goede band geweest tussen het meisje en haar grootvader. Ze zou contacten met hem ook nooit uit de weg zijn gegaan. De rechtbank doet 29 april uit spraak. Francois Kwekkeboom, initiatiefnemer van de paddenoverzetplaats in Vrouwenpolder, met de oogst van één nacht paddentrek. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VROUWENPOLDER - Dank zij de paddenoversteekplaats aan het eind van de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder hebben honderden padden dit jaar eindelijk zonder le vensgevaar hun parings plaats bereikt. Zodra de tem peraturen stijgen, begint de grote paringstrek van de pad den. Zij gaan hiervoor terug naar de plek waar zij ter we reld kwamen. Vaak moeten zij een polderweg oversteken om hun paringspiaats te be reiken. Ze komen daarbij niet zelden onder de wielen van een auto. Op andere polderwegen in Zeeland zijn al eerder padde- noversteekplaatsen aange legd. in Vrouwenpolder was dit nog niet het geval. Initiatiefnemer Frangois Kwekkeboom uit Vrouwen polder heeft samen met leden van de Herpetologische Stu diegroep Zeeland en enkele dorpsgenoten een padden overzetplaats gemaakt. Aan beide kanten van de weg is een geul van tien centimeter diep gegraven. Hierin is gaas van vijftien centimeter hoog geplaatst en vastgezet met aangestampte aarde. Het gaas heeft gaten ter grootte van een dubbeltje, zodat de pad er net niet doorheen kan kruipen. Langs het gaas wordt om de dertig meter een emmer ingegraven. De pad die wil oversteken botst tegen het gaas en loopt vervolgens langs het gaas, op zoek naar een opening waar hij kan oversteken, en valt in één van de emmers. Iedere ochtend worden de emmers geleegd en worden de padden veilig over gezet. In Vrouwenpolder zijn op deze manier tot nu toe vijf honderd padden gered, onge veer veertig padden werden alsnog dood gereden. Muisje Ook op andere plaatsen in Zeeland zijn paddenover- steek-acties gehouden, onder meer bij de aanzet van de Zuidbevelandse Oesterdam. Kees Musters van de Herpeto logische Studiegroep bezit echter nog geen cijfers over hoe de paddentrek elders in Zeeland verlopen is. De groot ste trek is in ieder geval voor bij. Bij de oversteekplaats op de Fort den Haakweg zijn donderdagochtend één pad en een verdwaald muisje in de emmers aangetroffen. Provinciale Waterstaat be kommert zich al jaren om het lot van de overstekende pad den. Naast de paddenover- steekplaatsen die werden aangelegd op de drukke Oes- terdam-route, zijn ook waar schuwingsborden geplaatst. Automobilisten worden op deze manier attent gemaakt op overstekende padden. Het gaat bij de paddenover- steek altijd om de gewone pad. In Zeeland komt ook de rugstreeppad voor. maar die gaat pas later in het voorjaar paren. „Bovendien gaat de rugstreeppad niet terug naar de plek van geboorte om te paren, zoals de gewone pad dat doet", vertelt Musters. „Zij trekken vaak naar een ondergelopen weilandje in de buurt om daar te paren." - van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het dagelijks be stuur van het waterschap Schouwen-Duiveland wil, met het oog op de verkiezingen vol gend jaar, de indeling van het grondgebied in twee districten opheffen. Samenvoeging tot één district is naar het oordeel van het dagelijks bestuur stuk ken handiger. Het algemeen be stuur bepaalt woensdag 28 april of het daarmee kan instemmen. De vergadering begint om 9.00 uur. Bij de voorbereidingen voor de waterschapsverkiezingen is het waterschap op een aantal pro blemen gestuit die voorvloeien uit de indeling van Schouwen- Duiveland in twee districten. De uitwerking is technisch zeer ge compliceerd. Het kan namelijk voorkomen dat een persoon in twee bureau's moet stemmen, omdat zijn land in het ene en zijn huis in het andere district is ge legen. Voorts komen de gemeente- en de districtsgrenzen niet geheel overeen. Dat is een euvel, omdat de waterschapsverkiezingen te gelijk met de gemeentere verkiezingen worden gehoi Bovendien wordt de kandii stelling beperkt, omdat ir geval van twee districten zocht wordt naar een evens tige vertegenwoordiging p-; bied. Werkrayons De voordelen - bijvoorbeeld kenbaarheid van de kandid - wegen daar naar het oo: van het dagelijks bestuur tegenop. Het dagelijks be: stelt dan ook voor, de distr. op te heffen en alleen als rayons te laten voorbestaat De hoofdingelanden buigen voorts over de invoering pachters- en ingezetenei slag. Die twee categorieëni ten gaan betalen, omdat ziji nieuwe waterschapswet ze? schap krijgen in het bes; Dat nieuwe bestuur gaat p maart aan de slag. Daarom het het dagelijks bestuur lijk, de omslag wel per 1 jar in te laten gaan, maar in del ven rekening te houden me drie maanden. Zij hoeven volgend jaar minder te bets van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Jan Midavaine uit Burgh-Haam- stede gaat onverdroten voort met zijn pogingen Zeeuwse ambtenaren de auto uit en de fiets op te krijgen. Net als vorig jaar heeft hij dit jaar de maand juni uitgeroepen tot 'ambtena ren-fietsmaand.' Hij heeft alle Zeeuwse gemeenten schrifte lijk gevraagd mee te doen. De resultaten vorig jaar waren niet overweldigend, maar ze vormden voor Midavaine vol doende aanleiding om dit jaar eenzelfde soort actie op touw te zetten. De voorbereidingstijd was vorig jaar te kort, blikt de actieleider terug. Westerschou- wen, Middelburg en Oostburg lieten weten dat ze hun amb tenaren zouden attenderen op de fiets. Geheel buiten medewe ten van de coördinator om, bleek ook Veere mee te doen. Midavaine heeft intussen posi tieve reacties gekregen vai der meer Oostburg, Vlissii Middelburg en Zierikzee, terschouwen en van de pn ciale VVV. Een totaal oven laat nog even op zich wac! De brief is net geschreven, a davaine denkt dat er wel overleg nodig is voordat besloten tot een oproep ie mededelingenblad. De voorzitter van de Zeeuw deling van de Echte Neder! se Fietsersbond beoogt me' actie niet alleen het aantal: kilometers te verminderen idee is ook dat ambtenaren: oog krijgen voor obstakels fietsers, zodat daarmee in keerscirculatieplannen ning kan worden gehouden davaine is ervan overtuigt dat gebeurt. Bewijzen hee daar nog niet voor, maai komt zijns insziens vooral; dat de gemeentes hun fietsiL delijke beleid liever op hum conto schrijven dan op die f hem. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt, zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I M I I II I II I I FTT Lubbers In uw krant mocht ik lezen, dat onze premier wil gaan studeren, bidden en tot zichzelf komen als hij zich terugtrekt uit de politiek in 1994. Hopelijk zal hij een ruim gedeelte van zijn studie beste den aan de gevolgen van sociale maatregelen die getroffen zijn door zijn kabinet (de laatste acht jaren) ten nadele van mi nima. uitkeringstrekkers en ge handicapten. Als hij dan gaat bidden, hoop ik dat hij het volgende kabinet in zijn gebed zal gedenken met de smeekbede: „Heer, laat het vol gende kabinet het beter doen dan ik deed." Als de huidige premier dan tot zichzelf is gekomen, laat hij dan alstublieft het volgende kabinet adviseren dat het economisch belang van dit land alléén niet zaligmakend is. Immers, door deze redenatie zijn groepen als gehandicapten, werklozen en ouderen financieel enorm achter geraakt. Laat de overheid die achterstand eerst herstellen en pas daarna decen traliseren naai- de gemeente. De centraliseren is nu ordinair be zuinigen. Jaap v.d. Noord Wielmgenstraat 64 Zierikzee Esperanto Het Nationaal Onderwijsactie- programma Vreemde Talen wil Engels, Frans, Duits en alloch tone talen stimuleren. Dat moet maar ten koste gaan van Spaans of Russisch (PZC 8 april). Vreemd dat we op deze manier naar een Europese een heid moeten groeien. Een paar jaar geleden was dat alleen En gels (E.I.B.O.). Nu groeit Duits explosief. Een Belgisch Europees parle mentslid constateerde deze week. dat er op gigantische wijze gediscrimineerd wordt ten koste van de kleine talen en dat we naar een soort hutspot 'eurof- ranglais' toegroeien, dat zowel het Engels als Frans op grove wijze afbreuk doet. Via de media wordt vaak een vertekend beeld gegeven. icii Enkele eeuwen geleden opf Comenius de gedachte vanfelfd universele, overkoepelende'^hell Descartes. Leibniz en hebben hieraan een hista om vervolg gegeven, evenals uni menhof. de Poolse arts. Hij een van de bedenkers van] talen en werd geconfrontfj^ met hopeloze vormen vann.},en nalismen rond 1880(1), waai; hij geïnspireerd werd hetEf>an ranto te maken. Kunstffi net als tegenwoordig het N; Hebreeuws en Indones maar wel democratisch, taal ook die tot echte een!' T\ kan leiden en 'broederschap Het is een levende, logisch? 'I dende, snel te leren taal, die! fj zal besparen in EG en onden Esperanto leren naast ieden gen moedertaal is het uitga B punt. var «Tal Het heeft verwantschap mei Latijn en is niet de bijna ve ten, stoffige, honderdvijfjs" 1 taal piepjong voor een tal maar is een moderne doorn. sen gesproken taal, onttfcj pasgeleden ook de grote ver Umberto Eco. kra har op Hans Schm pro Troelstram ree Vlissi^ bp hui pro du Kijkdozen in streekmuseum Land van Axel AXEL - In het streekmusf Da Het Land van Axel zijn tijd dre het Nationaal Museumwee!' hul op 17 en 18 april naast de 0 collectie, kijkdozen te zien vol door leerlingen van de A» 'Ou basisscholen zijn gemaakt, bui Verder wordt in het streeï seum de videofilm 'Het veii jcj, van Zeeland' vertoond en eer seren Ans en Ton Rijkers Wissenkerke olieverfschiió en, gouaches en beeldjes Axelse streekmuseum is tijd het Nationaal Museumwee^ gratis toegankelijk en geo? van 13.30 tot 17.00 uur. leg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10