Milieupunt mag blijven Stijgende overslag in Terneuzen Bijleveldhaven groeit uit Regionale aanpak kleine kernen Terneuzen gaat over tot actie in zaak staangeld Plan bijstandsfraude oogst weinig bijval van sociale diensten Vlissingse scholen krijgen toestemming ministerie voor fusie KANTOORMEUBELEN provincie woensdag 14 april 1993 13 0 Recessie gaat aan haven voorbij Recordoverslag mogelijk i van onze verslaggever VLISSINGEN - Gemeentelijke sociale diensten in Zeeland heb ben geen hoge verwachtingen van het door staatssecretaris Ter Veld ontvouwde nieuwe plan om fraude bij samenwonen tegen te gaan. „Mevrouw Ter Veld trekt van alles uit de kast om aan te tonen dat ze wat aan de fraudebestrijding doet, maar of het allemaal zoden aan de dijk zet is nog de vraag", zegt de Vlissingse woordvoerder J. Hekhuis. Ook in reacties van andere sociale diensten in de provincie overheerst een duide lijke scepsis. Sociale diensten moeten al een jaar of wat kunnen aantonen dat tussen bijstandsgerechtigden die samenwonen en toch ieder een uitkering hebben 'financiële verwevenheid bestaat'. De staatssecretaris van sociale za ken wil de rollen nu omdraaien. De bijstandsuitkering dient vol gens Ter Veld te worden ver laagd tot 50 procent van het mi nimumloon. En alleenstaanden mogen slechts voor een uitke ring van 70 procent in aanmer king komen als zij kunnen bewij zen dat ze inderdaad alleen wo nen. Het nieuwe plan moet naast het terugdringen van fraude ook bij dragen tot een betere uitvoer baarheid van de sociale wetten. Dat staat volgens A. W. A. Ver daasdonk van de gemeentelijke sociale dienst in Middelburg nog zeer te bezien. „Voor ons lost het niet zoveel op. De mensen wor den er misschien iets nadrukke lijker op gewezen, dat de samen levingsvorm invloed heeft op een uitkering, maar ik denk dat ze dat wel weten." Volgens Ver daasdonk zal de overheid toch op enig moment moeten bewij zen dat de samenlevingsvorm anders is dan werd opgegeven. Hij zegt zich verder niet zo goed te kunnen voorstellen, hoe de uitvoering van de omgekeerde bewijslast dient plaats te vin den. J. Hekhuis van de sociale dienst in Vlissingen verwacht dat de controlerende taak van de so ciale diensten verder zal worden verzwaard als het plan doorgaat. „We zullen dan in de toekomst nog dieper in de privacy moeten duiken. Bijstandsgerechtigden zullen niet alleen aan de hand van bankafschriften moeten aantonen dat ze zelf de huur be talen, ze zullen ook de betaling van de energierekening, de on- roerend-goedbelasting, de reini gingsrechten en de brand- en in boedelverzekering moeten aan tonen." Tot heden toe moet al leen het zelf betalen van de huur worden aangetoond. Hekhuis: „Wij gaan alleen maar dieper bij vermoeden van samenwoning, omdat je dan de financiële ver wevenheid moet aantonen." Volgens de woordvoerder van de Vlissingse sociale dienst zal de nieuw bedachte regeling zeker niet die bedragen aan besparing opleveren als Ter Veld nu doet voorkomen. De staatssecretaris denkt met haar plan een paar honderd miljoen gulden per jaar in de knip te kunnen houden. F. Willaert van de gemeente Ter- neuzen wijst erop dat de staats secretaris al lang roept dat de uitvoering van de bijstandswet simpeler wordt. „Maar in de fei telijke situatie wordt alles alleen maar ingewikkelder. Ik moet het eerst nog zien." Het stadskantoor in Goes wil zich nog liever even van com mentaar onthouden, nu er nog zo weinig over de detailinvullïng van het nieuwe plan bekend is. „En de uitvoeringskant is juist cruciaal om een waarde-oordeel te kunnen afgeven", meent wet houder M. L. 't Hart. Brand op dak PZC van onze verslaggeef ster VLISSINGEN - Door kortsluiting is dinsdag middag de letter P van het PZC-logo, dat op het dak van het PZC-ge- bouw in Vlissingen is bevestigd, in brand ge vlogen. Een automobi list die in de file stond op de Oude Veerhaven- weg zag vanuit zijn auto dat er brand was op het dak. Hij waarschuwde meteen de receptie van de krant, die de Vlis singse brandweer alar meerde. Deze rukte uit met een bluswagen en een ladderwagen. Toen de brandweer arri veerde bleek dat de brand al was geblust door het hoofd van de lo gistieke dienst N. C. But. „Komt die cursus die ik twee jaar geleden bij de brandweer gevolgd heb toch nog van pas", zei hij lachend. Commandant D. Murre van de Vlis singse brandweer in specteerde de plek waar de brand had gewoed en complimenteerde But met zijn bluswerk. De brandschade wordt geschat op minstens tienduizend gulden. De letter die vlam vatte, moet vervangen worden en ook een deel van de dakbedekking is door de brand beschadigd. GROOTHANDELSPRIJZEN 'W* Mm* Stalen buro met zeer lichte lakschade - lichtgrijs ral. 7035 - kunststof blad incl. achterwand - 5 laden met slot Tekeningenkast (lichte lakschade) Stalen ladenkast 6 laden met slot A0-formaat Al-formaat 140x95x58 cm 113 x 83 x 58 cm Afm. 150x75 cm NU 170 x 85 cm 625,-" Dïrectiemeubelen, kantinetafels en stoelen, kasten enz. Kantoormeubelen 2.000 m- showroom •prijs excl. BTW gratis thuisbezorgd Den Bosch, "S 073-218771 Fax 073-214740 Vrij tot 20 00 u Kasteleinenkampweg 13, Ind.terr. De Rietvelden Za. 10.00-16 00 u. Sittard, "S 046-514867 Fax 046-523600 Handelsstraat 23. Ind.terr. Bergerweg Do koopavond Za 10.00-16.00 u Van Dooren bv Kantoor- kast (lichte lakschaden Bruin/beige of geheel grijs, met 4 verstelbare legborden, 2-deurs, afsluitbaar 80x40 cm 275,- Bij 6 stuks van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Milieu- punt Zeeland doet goed werk en mag blijven. Het vervult een zinvolle en stimulerende rol bij de uitvoering van het provin ciaal milieuprogramma Kerend Tij. Tot die conclusie is het col lege van gedeputeerde staten gekomen. Het Milieupunt heeft vooral goede contacten met niet- provinciale bedrijfs- en over heidsorganisaties en dat ver sterkt het provinciaal beleid. Als het aan gs ligt moet het Mi lieupunt wel wat aangepast wor den. Zo is het wenselijk het orga nisatorisch onder te brengen bij de afdeling Milieubeheer van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie. Momenteel verricht een deeltijd medewer ker van de provincie de werk zaamheden van het Milieupunt. In 1990 is besloten het Milieu punt op te zetten. Vorige maand is een evaluatie afgerond van de werkzaamheden. Naar aanlei ding van die evaluatie zijn gs tot hun positieve conclusies geko men. Enkele zaken waarbij het Milieupunt betrokken was: inza meling kartonnen drankverpak kingen; onderzoek knelpunten inzameling scheepsafvalstoffen in havens; opzet milieucommu nicatiecursus; opzet project over zwerfafvalbestrijding: uit breiding gebruik katoenen huurluier in Zeeland; behoud in- zameltanks voor chemische toi letten bij het Veerse Meer en sti mulatie gebruik anti-reclames- tickers. Tekentafels - compleet met machine geheel verstelbaar - doorlopend voetpedaal I met veercompensatie I - met plexi linialen - met atleggoot - afmeting 170x100 Normale prijs 1725,- A-i (3n onze verslaggever ijik ÏRNEUZEN - In tegenstelling lot de bedrijven in de Zeeuws- laamse Kanaalzone heeft het jjvcnschap Terneuzen weinig eiijden van de economische re- gyie. De havencijfers over het erste kwartaal van 1993 laten icL Kn stijging zien van 2,2 pro- snt; het totaal aan overgesla- «n "oederen komt uit op ruim ,15 miljoen ton. Zet deze trend oor, dan verwacht het bestuur m het schap eind 1993 een jouw overslagrecord te kun- boeken. te poor de stijging van de trafiek- jiti jjjfers van de zeevaart boekte schap ook hogere netto-in komsten. Het eerste kwartaal 1 stegen de inkomsten uit haven- !rta I kadegelden met 35.000 gul- de, lien naar 934.000 gulden; een m" focentuele stijging van 3.8. m liet name de bedrijvigheid in de lerj Braakmanhaven nam toe. De politiehond uit Grijpskerke «int wedstrijd iran onze verslaggever KIEUWDORP - Piet Vreke uit 'adn Grijpskerke is met zijn Mechel- eüi sehcrder Disco winnaar gewor- le~ jen van de wedstrijd voor jonge «gecertificeerde politiehon den in opleiding, die in het paas- neckeinde op het wedstrijdter- van de politiehondenver- jniging Midden-Zeeland in Situwdorp is gehouden. Vijf rombinaties deden mee aan de ïedstrijd, die door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereni ging was georganiseerd. .Vreke behaalde 149-van de 150 te ihalen punten. Piet Zoetewij Yerseke werd met zijn Me chelse herder Ramon met 141 punten tweede. De derde plaats ï-as voor Ad Boone uit Klooster- ande met Condor, een Mechelse 'fierder reu. Hij behaalde 140 punten. René Loos uit Clinge be- aaalde 137 punten met zijn Hol- herder Timo, goed voor de vierde plaats, en Camiel Vael uitGraauw scoorde 125,5 pun ten met zijn Mechelse herder Tanja. Hij eindigde op de vijfde en laatste plaats. :er overslag aan de pieren van Dow Benelux steeg naar ruim 1 mil joen ton. Vorig jaar werd in het eerste kwartaal slechts 760.000 ton overgeslagen. Ondanks de malaise in de staal industrie verwerkten de drijven de kranen van Ovet op de Rede van Terneuzen meer tonnen dan vorig jaar in de vergelijkbare pe riode. De stijging bedroeg 15 procent. Kanaalhavens Minder ging het in de Kanaalha vens, waar met name de bulkter- minal aan de Zevenaarhaven en de kolenterminal in de Massa goedhaven moesten inleveren (- 28 procent). Daar staat tegen over dat de eerste schepen aan meerden aan de nieuwe kade aan de Axelse Vlakte. Bij Outo- kumpu arriveerden de eerste schepen en die waren goed voor de overslag van 6500 ton. Ook de bedrijvigheid aan de kade van Hydro Agri nam - na een forse te rugval vorig jaar- weer toe. Bij een andere kunstmestprodu- cent in de Kanaalzone, Zuidche- mie in Sas van Gent, kelderde de hoeveelheid overgeslagen pro- dukten van 44.000 naar 15.000 ton. In alle Kanaalhavens werd gezamenlijk 650.000 ton overge slagen. Een stijging van 3,2 pro cent. Wat de soorten goederen betreft boekten aardolieprodukten en ertsen een forse stijging (respec tievelijk +55 en +45 pro cent). Er werd tien procent min der aan meststoffen verhandeld. Het goederenvervoer per spoor steeg verder met bijna 10 pro cent meer van 244.000 ton over het eerste kwartaal van 1992 tot 268.000 ton over de eerste drie maanden van dit jaar. Het Ha venschap zag kans om nog 8000 vierkante meter grond uit te ge ven. Het betreft hier een hum- perceel op het kanaaleiland Sluiskil, waar Aannemingsbe drijf Koninklijke Wegenbouw Stevin bv belangstelling voor had. De binnenvaart had de afgelo pen maanden minder te zoeken in de Temeuzense haven dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Het goederenvervoer via de binnenvaart kelderde met 250.000 ton naar 1,4 miljoen ton. Het havenschap verwacht dat de verschuiving in de vervoers modaliteiten. van binnenvaart naar zeevaart, de komende tijd in Terneuzen nog beter waar neembaar zal zijn. Het landbouwmuseum in Dreischor is een van de projecten die moeten bijdragen aan versterking van het platteland. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever MIDDELBURG - De kleine kernen problematiek moet in Zeeland regionaal aangepakt worden. De provincie heeft daar voor wat Zeeuwsch- Vlaanderen betreft al een aan zet toe gegeven. Dat initiatief zal ook naar andere Zeeuwse regio's uitgebreid moeten worden. Nieuwe elementen in het kleine kernenbeleid dat gedeputeerde staten voor ogen staat, zijn het project versterking plattelandsscho- len en het onderdeel platte- landstoerisme. In totaal hebben voor 1993 zes tien gemeenten de provincie laten weten dat ze in aanmer king willen komen voor opna me op het kleine kernenpro gramma 1993. Dat zijn Aar denburg, Oostburg, Axel, Ter neuzen, Hulst, Veere, Middel burg. Vlissingen, Borsele, Rei- merswaal, Kapelle. Duive- land. Wissenkerke, Kortgene, Middenschouwen en Brou wershaven. Reimerswaal, Borsele, Kapel le en Duiveland hebben pro jecten ingediend voor toeristi sche routes. Brouwershaven kwam met het landbouwmu seum in Dreischor. Deze pro jecten zullen meegenomen worden in het onderdeel plat- telandstoerisme. Ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in dat kader projecten voorzien. Daar wordt gedacht aan bij voorbeeld bewegwijzerde fietsroutes rond een centrale ontsluitingsroute. Bestaande autoroutes worden dan opge heven. Ook is het de bedoeling kleinschalige verblijfsmoge lijkheden tot stand te bren gen. Centraal staat een klein schalige aanpak gericht op ac tieve vormen van rustige vrije tijdsbesteding, passend bij de schaal van het platteland. Dat alles is bedoeld als versterking van het platteland en de land bouw. Onderdeel van de versterking van kleine kernen is verder het project plattelandscholen. Dat is een vervolg op het vier jarige provinciale ondersteu ningsproject kleine basisscho len dat in 1991 werd afgeslo ten. In totaal doen er 18 scho len aan mee met minder dan 75 leerlingen. Een van de actie punten is samenwerking met grotere scholen in de regio In de nota van gs wordt verder opgemerkt dat het van groot belang is dat de bevolking van een kern betrokken is bij de projecten. Ook moet een dorpsplan beschikbaar zijn. ,lriji van onze verslaggever SLUISKIL - De gemeente Ter neuzen begint binnen afzien- 6are tijd met het innen van ach terstallige staangelden van een aantal bewoners van woonwa- Seneentrum De Blikweide in Sluiskil. Wethouder P.C. Hame linck (financiën) beklemtoont lat ieder geval op zich zal wor den bekeken. Vaneen collectieve actie is geen $rake, aldus Hamelinck dins- Èg na afloop van het wekelijks cverleg van burgemeester en Kthouders. „Het is niet onze be- ieS goeling alle bewoners van de Bli- iffeide over één kan te scheren. iv2j Demeesten voldoen gewoon aan aim verplichtingen. Maar een betaalt geen staangeld, teer anderen dragen niets af voor het gebruik van nutsvoor- aeningen. Wat we nu gaan doen sperindividu bekijken hoe en of te de achterstallige betalingen amnen innen. Gelijke rechten, Pjke plichten", maakt Hame- ünck een vergelijk met de situa te van huurders van 'gewone' hulzen. Hamelinck wilde dinsdagavond niet zeggen of de gemeente eerst nog met de betrokken wanbeta lers gaat praten om een regeling te treffen, of dat zonder pardon een deurwaarder wordt langsge- stuurd. „Het gaat om indivi- duële zaken. Die bespreken we nooit in het openbaar", was het commentaar van de wethouder. De gemeente Terneuzen liep al leen al over 1992 zo'n twintigdui zend gulden aan staangelden mis. Een aantal mensen van de Blikweide (de gemeente houdt het op negen, de kampbewoners zelf hebben het over vijftien ge vallen) weigert meer dan twee jaar huur te betalen voor de staanplaats. Ze doen dat uit pro test tegen het achterstallig on derhoud aan de schuurtjes. De washokken (douche, wc en wasmachine) zijn veelal door vocht aangetast. Sommige da ken lekken en deuren kunnen bij regen niet meer dicht. De betref fende bewoners hebben inmid dels kenbaar gemaakt geen cent te zullen betalen, zo lang de ge meente de bijgebouwen niet op knapt. ^nonze verslaggever GISSINGEN - Het Ministerie van Onderwijs heeft dinsdag" de f"sie goedgekeurd tussen de Protestants-christelijke Prins "illem Alexander-mavo en de rooms-katholieke Sint-Paulus- öavo in Vlissingen. De school besturen nemen volgende week teensdag een definitief besluit "ver de voorgenomen samen ging. twee christelijke scholen ^°r middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (mavo) in ussingen zijn fusiebesprekin- Jj® aangegaan met het oog op basisvorming. Die gaat 1 au- ^us in. De scholen voor voort gezet onderwijs moeten dan de ®ste drie leerjaren hetzelfde ^npakket aanbieden en ?°eten aan een hogere ophef- •®?snorm voldoen. 240 leerlin- Per school. De Sint-Paulus- *1 voldoet niet aan die voor aarde, de fusiekandidaat wel J. Hintzen, directeur van de Prins Willem Alexander-mavo, wilde dinsdag nog niet vooruit lopen op het besluit van de schoolbesturen. De onderzoek- fase wordt volgende week woensdag afgerond, zei hij. en dan wordt pas echt besloten over de fusie. Als de samenvoe ging daadwerkelijk gestalte krijgt, zal de nieuwe mavo- school een protestants-christe- lijke/rooms-katholieke signa tuur krijgen. „De beide identitei ten komen in de eventuele fusie- school terug", voorspelde Hint zen. De twee scholen zijn vlak bij el kaar gehuisvest in de omgeving van de President Rooseveltlaan. Een leegstaand schoolgebouw van scholengemeenschap Schel- demond, die is verhuisd, scheidt de twee. Als de fusie doorgaat, krijgt de nieuwe school ook de beschikking over dat gebouw. (Advertentie) Snelle verwerking goederen loont van onze verslaggever VLISSINGEN - Het begint weer druk te worden in de Bij leveldhaven in Vlissingen- Oost. Het oogstseizoen op het zuidelijk halfrond is aange broken. Koelschepen varen onafgebroken heen en weer om appels, bananen, kiwi's en ander fruit naar Nederland te brengen. Het is af en toe drin gen in de haven. Daar komt over enkele maanden een ein de aan. In september is de ver lenging van de kade in de Bij leveldhaven klaar. De activiteiten in en aan de Bijleveldhaven zijn een suc cesnummer voor het haven schap Vlissingen. Sinds de aanleg van de haven in 1985 heeft het schap voortdurend moeten reageren op de behoef te aan méér kaderuimte. De koel- en vriesveembedrijven aan de haven hebben zich in korte tijd sterk uitgebreid. De roep om meer ruimte aan de kade is zo groot dat het schap al verzekerd was van de ver koop van 6,5 ha aan de ver lengde kade voor nog maar één vracht grond was verzet. Snelheid De Bijleveldhaven heeft in korte tijd naam gekregen als food-haven. Dat wil zeggen voor overslag van fruit, vis en vlees. „Logisch", meent ha venschapdirecteur ir A. de Best, „wij liggen hier heel gun stig voor dat soort trafieken. Snelheid speelt in dezie sector een steeds grotere rol. Reders willen zo snel mogelijk behan deld worden. Ze kijken echt of ze een halve dag, ja zelfs een paar uur sneller kunnen los sen. De Vlissingse haven heeft op bijvoorbeeld Antwerpen voor dat een schip meteen van zee de haven in kan. De Wes- terschelde door en weer terug kost een halve dag. En dat telt." De toegenomen haast in de zeevaart betekent dat een ha ven het zich niet kan permitte ren schepen te laten wachten tot een ligplaats aan de kade vrij komt. De Best: „Je bent als haven zo uit de gratie. Als reders vinden dat het te lang duurt, ben je de trafiek snel kwijt." Dat is dan ook de reden waarom het havenschapsbe- stuur snelle besluiten heeft ge nomen over de uitbreiding van de kadecapaciteit in de Bijle veldhaven. Vorig jaar septem ber is begonnen met het gra ven van de bouwput voor 370 meter kadelengte Op de aan- De werkzaamheden voor de verlenging van de Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost zijn een eind gevorderd. foto Ruben Oreel sluiting van de nieuwe op de oude kade komt bovendien 30 meter beschikbaar. Het beton werk in inmiddels in volle gang. Nieuwe plannen De stormachtige ontwikke ling van de overslagactivitei ten in het Sloegebied is voor het havenschap aanleiding om het volgende plan alvast op de tekentafel te prikken: de aanleg van de Westhofhaven op de plaats waar nu nog een restant van de vroegere Sloe- kreek is te zien. Hier is ruimte voor ongeveer 1000 meter ka delengte. De Best beschouwt deze haven als een overgang tussen de overslag van food- produkten en stukgoed in het noordelijke deel van het Sloe gebied en de industriële acti viteiten in het zuiden. De aanleg van de Westhofha ven is ook een van de projec ten waarvoor provincie, ha venschappen en gemeenten extra aandacht en steun van het rijk vragen. De verminde ring van de werkgelegenheid vormt de aanleiding voor die roep om bijstand. In het ha vengebied Vlissingen-Oost staan behalve de Westhofha ven ook de verlenging van de kade in de Sloehaven en ver betering van de binnenvaart- steiger bij olieraffinaderij To tal op de lijst die binnenkort naar Den Haag gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 27