Verwarring rond kernongeval Dieptepunt PSV NAVO oneens over procedure afdwingen vliegverbod Bosnië dagmenu... Luchtvaart vreest video-spelletje a Tranen bij afscheid F-16-squadron Betalen lonen in knel door staking Radioactieve besmetting na explosie in Siberische fabriek ïi? MARSKRAMER FfllllllUX Fragment Martinipromotie Franse politie-inspecteur schiet tijdens verhoor jongen uit Zaïre dood 4~\ EuroP*^^ :4 Proefabonnement Rustig weer Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Zwakke later matige winduit oostelijke richtingen. Middag- temperatuur omstreeks 13 graden. 236e jaargang no. 83 Donderdag 8 april 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand GENÈVE (RTR) - Vliegtuig passagiers moet tijdens het opstijgen en landen worden verboden elektronische appa raten, zoals video-spelletjes en draagbare computers, te ge bruiken. Dat advies heeft de internatio nale luchtvaartorganisatie (IATA) woensdag aan haar le den gegeven. De IATA, die 213 luchtvaart maatschappijen vertegen woordigt, deelde in Genève mee geen onomstotelijk bewijs te hebben dat apparaten, zoals cd-spelers, laptop-computers en elektronische spelletjes, de oorzaak zijn van storingen, maar er heeft zich een aantal incidenten voorgedaan waar bij die mogelijkheid niet wordt uitgesloten. De IATA zal nader onderzoek verrichten. Eerder is de vrees uitgesproken dat elektronische apparaten, waarvan het gebruik door som mige maatschappijen reeds aan banden is gelegd, invloed hebben op de automatische be sturing van vliegtuigen. Zulke storingen zouden tijdens het opstijgen en landen ramp- zalige gevolgen kunnen heb ben. De KLM maakt momenteel aan boord al bekend dat tij dens het opstijgen en landen geen elektronische apparatuur mag worden gebruikt. Draag bare computers, cd-spelers en walkmans mogen in de periode tussen het opstijgen en landen wel aanstaan. Voor alles wat met zenden te maken heeft, zo als draagbare telefoons, speel goed met afstandbediening en radio's, geldt echter een alge heel gebruiksverbod. van onze correspondent lansGeleijnse Re MOSKOU - Er heerste woens- dagMoskou de nodige verwar de ring over de omvang van de Ir radioactieve besmetting bij het kerncomplex Tomsk 7, op 20 km (stand van de Siberische stad Tomsk. Volgens de Moskouse afdeling van Green Peace is de besmetting veel groter dan de autoriteiten voorwenden. Vol gens het Russische ministerie van Atoomenergie is er sprake van een ernstig incident, maar niet van een catastrofe. De radioactiviteit kwam vrij na dat dinsdagmiddag in een che mische fabriek die bij Tomsk 7 kt! hoort, een explosie plaatsvond, de autoriteiten was de explosie het gevolg van een che- mische reactie in een stalen tank met uraniumafval. Er ontstond brand als gevolg van kortslui ting, maai- die zou weer snel zijn geblust. Woordvoerder Kaoerov van het ministerie voor Kernenergie moest woensdag toegeven dat de radioactieve neerslag niet be perkt bleef tot het terrein van het complex, zoals eerder door Moskou was beweerd. Op twee plaatsen, op 10 km afstand van SV Tomsk 7, werd verhoogde radio activiteit gemeten in een gebied van naar schatting 900 meter lengte. Van enig gevaar voor de burger bevolking is volgens Kaoerov echter geen sprake. Zelfs binnen het complex zou de straling be neden de toegestane normen zijn gebleven. Er zou ook ge woon worden doorgewerkt. Die bewering wordt volgens het persbureau Reuter tegengespro ken door een functionaris van Tomsk 7, die meedeelde dat hij zijn mensen naar huis had ge stuurd en aangeraden alcohol te drinken als ontsmettingsmid del. Volgens deze functionaris was er vanuit het complex geen enkel alarm geslagen en moest de bevolking van Tomsk (een miljoen) het nieuws over de ex^ plosie uit Moskou horen. Green Peace zegt van voorzitter Sjoigoe van het Staatscomité voor Noodsituaties, dat een on derzoek ter plaatse instelt, te hebben vernomen dat bij de ex plosie uranium- en plutonium- kristallen zijn vrijgekomen. Vol gens Kaoerov echter wordt in het complex, dat tot begin dit jaar volledig van de buitenwe reld was afgesloten, geen pluto nium geproduceerd. Drie van de kernreactoren in het complex, die tot drie jaar geleden pluto nium maakten voor kernwa- AMSTERDAM (GPD) - Sta kingsacties in de grote girocen- Irales van zowel de Postbank als de andere banken zullen het betalingsverkeer in Nederland op 23 april nagenoeg stilleggen. Geld- en betaalautomaten, Gi- rotcl en Banktel zullen die dag piet werken, overschrijvingen worden dus niet uitgevoerd. De staking valt precies in de pe- Ne waarin veel bedrijven hun opdrachten voor het overmaken de maandsalarissen aanbie den. Vanavond gaat een ultima- "~jtum van de bonden naar de ban- :en waarin de acties worden j'k aangekondigd. 1 pt peilingen onder het perso- ieel van de banken en de post giro leiden de vakbonden af dat juist in de grote girocentrales de i actiebereidheid groot is. Aan de l~'ies zal waarschijnlijk weinig i fan acties te merken zijn. Pe vakbonden houden deze ?ek ledenvergaderingen in het de land na het vastlopen, vo te week, van de onderhande- igenver een nieuwe cao voor Kruim 112.000 werknemers in bot bankwezen. Waar bij banken als ABN Amro de beslissingen over acties in kleine vergaderin gen worden genomen, verzamel- zich gisteren bij het Arn- hemse Postbankkantoor zo'n j>00 personeelsleden. „We heb ben nog moeite moeten doen om te voorkomen dat ze meteen in id i ijak'nS gingen", aldus drs. Han "Oten, de cao-onderhandelaar jan de Dienstenbond FNV. Hij "njfelt er nieaan dat het beta- 'gsverkeer in Nederland op 23 april stilligt. ^Uitkeringen net cao-overleg liep vorige week op vrijwel alle punten vast. Een fan de conflictpunten was ook tk de aanvulling van de wao- jsS ^Jringen die als gevolg van I,® :Verneidsingrijpen van volgend drit af lager zullen uitvallen. De •r ge F^weging wil een regeling e m de hele bedrijfstak een janvulling garandeert tot 70 Pjoeent van het laatstverdiende *7n-De werkgevers geven de aan re6eünSen Per be- kjde grafische bedrijven zijn de Z^devhandelingen gisteren afgebroken. Volgens de '^•bond Druk en Papier lie- ODri i 0nderhan<delingen vast P e loonsverhoging, de repara- riJan de wao en de modernise- ""«andecao. Emoties bij het afscheid van de naar Italië vertrekkende luchtmachtmilitairen. door Jan Haverkate ENSCHEDE - Om half een woensdag middag was het zover. Nagezwaaid door honderden familieleden klommen kort achter elkaar vier F-16-jagers en drie Fokker Friendships de grijze wolken lucht in. Honderd militairen van de vliègbasis Twente, onder wie vier vrou wen, gingen op weg naar de Noordita- liaanse basis Villa Franca. De militairen, grotendeels beroeps, na men in de grote ontvangstruimte van de vliegbasis Twente afscheid van hun fami lies. Onwennig onder de belangstelling van de media. De sfeer was toch ontspan nen. „Je weet natuurlijk altijd dat zoiets kan gebeuren, maar je stopt het toch heel ver weg", liet een vrouw weten over het ver trek van haar man, al vijftien jaar beroeps militair. Bij het voorrijden van de bussen om de soldaten naai- de vliegtuigen te brengen, kwamen bij velen de tranen. „Nee. bang dat hem iets zal overkomen, ben ik niet", zei een andere vrouw, terwijl ze de tranen uit de ogen veegde. „Mijn man zit bij het grondpersoneel en hoeft niet de lucht in. Maar een halfjaar is toch een hele tijd. On- foto Marcel Antonisse/ANP ze vakantie kunnen we vergeten. Als hij terugkomt, hebben de kinderen de herfst vakantie al gehad". Voor de meeste van de in totaal rond 350 militairen van het squadron 315 zijn de ri sico's van de operatie overigens mini maal. Zij blijven in Italië. Alleen de circa 25 vliegers van de F16-jagers komen in het oorlogsgebied en kunnen in levensbedrei gende situaties terechtkomen, maar ook dat moet niet worden overdreven, zegt ko lonel Frank Vogelpoel die zijn mensen over enkele dagen nareist. „Ze zijn uitste kend getraind en weten wat ze moeten doen". BRUSSEL (GPD/RTR/DPA) - De lidstaten van de NAVO zijn het woensdag nog niet eens ge worden over de uiteindelijke invulling van de plannen om het vliegverbod boven Bosnië- Advertentie) DROOGMOLEN. - VAN 100% ALUMINIUM. MET IN HOOGTE VERSTELBARE ARMEN INCLUSIEF GRONDPIJP. KIJK IN DE GOUDEN GIDS OF BEL GRATIS 06-0181 Hercegovina af te dwingen. Frankrijk stond een akkoord in de weg door te pleiten voor een nauwere samenwerking met de Verenigde Naties. Dat heeft een woordvoerder van het bondge nootschap verklaard. Het over leg wordt vandaag voortgezet. De lidstaten hielden wel vast aan de afspraak, in principe ui terlijk volgende week donder dag met het afdwingen van het vliegverbod te beginnen. Parijs is vooral bezorgd over de veiligheid van de ongeveer 5.000 man Franse grondtroepen in Bosnië en wil betere afspraken met de VN over de vraag op welk exact moment de NAVO-vlieg- tuigen mogen overgaan tot het neerschieten van vijandelijke toestellen. Nederland en Frankrijk hebben woensdag gevechtsvliegtuigen naar Italië gestuurd die zullen gaan deelnemen aan de controle op het vliegverbod. Ook Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten stellen toestellen ter be schikking. In totaal zuilen zo'n 60 tot 70 toestellen worden inge zet. Voor de Nederlandse F16-jagers op de Noorditaliaanse basis Vil la Franca is een strategie uitge stippeld die de risico's zo veel pens, zijn gesloten, aldus Kaoe rov. De vierde zou in bedrijf zijn voor de energievoorziening van Tomsk. Tsjernobyl Kaoerov noem de het incident niettemin het „ernstigste sinds Tsjernobyl". Hij zei dat dank zij de gunstige wind alleen radioac tiviteit in een bosrijk, maar on bewoond gebied terecht was ge komen. Maar in omvang is het ongeluk niet met de Tsjemobyl- catastrofe te vergelijken, voegde hij er meteen aan toe. Green Peace betwijfelt de stra- lingscijfers die gisteren door Ka oerov werden gegeven en be weert dat de plutoniumproduk- tie in Tomsk 7 nooit is gestopt. Overigens heeft de organisatie geen waarnemers ter plaatse. Een eerdere melding van de GOS-televisie over een radioac tieve wolk die in noordoostelijke richting naar de rivier de Jenisej dreef en op zijn route dorpen zou bedreigen, werd niet bevestigd. Maar in Kemerovo, een mijnwer- kersstad 150 km ten zuiden van Tomsk, werd de dienst Bescher ming Bevolking in paraatheid gebracht. Radioactiviteit werd echter niet gemeten. Met haren vast in bubbelbad DEN HAAG (ANP) - Een bepaald type bubbelbad uit Duitsland blijkt met name voor kinderen le vensgevaarlijk. Fabri kant Kaldewei heeft woensdag gewaar schuwd er voorlopig geen gebruik meer van te maken. Wie een bad neemt in het type „Turbo Whirl" loopt namelijk het risico met de haren verstrikt te raken in de opening die het water opzuigt om het later weer te laten opbor relen. In Nederland heeft zich zo'n geval voorgedaan met een kind. Het slacht offer kon zich uiteinde lijk zelf losrukken. Dat ging echter ten koste van een deel van de haardos, die in de opening achter bleef. De bewuste bubbelba den zijn bedoeld voor particulier gebruik. Volgens een woordvoer der van Kaldewei zullen de badkuipen op kosten van de fabriek zodanig worden aangepast, dat veilig gebruik weer mo gelijk is. mogelijk beperkt, vertelde giste ren kolonel Vogelpoel, comman dant van de vliegbasis Twente, bij het vertrek van de eerte vier jagers. De vliegtuigen blijven boven de Adriatische Zee tot een radarecho van een vijandelijke vliegbeweging binnenkomt. Dan vliegen de jagers het Bosni sche luchtruim binnen om het toestel te onderscheppen. „Dat betekent nog niet dat er meteen al wordt geschoten. Als het vijandelijke toestel de in structie van de vlieger niet op volgt, zijn er eerst nog een hele boel andere mogelijkheden om dat af te dwingen", aldus Vogel poel. De Nederlandse inbreng zal be staan uit twaalf F-16 jagers van de basis Twente en zes F-16 fo toverkenners van de basis Vol- kel met hun eigen ondersteu nend personeel. Voorlopig wor den de Nederlandse militairen ondergebracht in een Italiaanse kazerne, maar er wordt gepro beerd een vakantiebungalow park af te huren. Vandaag vertrekken opnieuw acht F16-jagers, vier van Twente en vier van Volkel. De rest volgt na Pasen. Daarna is het wachten op het groene licht van de Veilig heidsraad. Advertentie X <2 o s|m O v leeftijd v.a. 16 jaar vrijdag: geopend v.a. 22.00 uur leeftijd v.a. 18 jaar zaterdag: leeftijd v.a. 18 jaar PSV zal nog één keer moeten drinken uit de Europese beker. Tegen groepsioinnaar AC Milan. Een onprettig vooruitzicht na de pijnlijke afstraffing gisteren door Porto. De Portugezen kregen de kansen te gen een elftal dat niet verdedigen kon, maar hadden voor de over winning met 1-0 een strafschop nodig, die Ze Carlos koel benutte 7ia de overtreding van Van Breukelen op de door- brekende Domingos. O O Alligator De 43-jarige Mississippi-alliga tor Stompie arriveerde woens dag in een kist, direct vanuit Ar ris, bij de reptielenzoo Iguana in Vlissingen. In het speciaal ge bouwde bassin van Iguana maakte zij kermis met haar heel wat kleinere 'huisgenoot' alliga tor Ali. Dit eerste contact ver liep voortreffelijk. Ruimtege brek bij Artis was de reden voor de over- C plaatsing. I 3 Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 9; Provincie: 15, 17, 19 en 21; Sport: 23, 25 en 27 Geen straling UTRECHT (ANP) - De explosie in een plutoniumfabriek in de gesloten stad Tomsk-7 (West-Si- berië) heeft geen gevolgen voor de volksgezondheid in Neder land. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Mileuhygiëne (RIVM) heeft gisteren geen en kele verhoging van de radio-ac tiviteit in Nederland gemeten. PARIJS (AP) - Advocaten, anti-discriminatie groeperingen en zelfs een politiebond hebben woensdag hun afschuw geuit over een inci dent waarbij een Franse politie-inspecteur in Parijs dinsdag een 17- jarige immigrant uit Zaïre tijdens een verhoor doodschoot. De inspecteur bevond zich in afwachting van de uitkomst van een intern politieonderzoek in voorarrest. De man beweert dat zijn pi stool per ongeluk afging. Hij zegt de jongen met het vuurwapen on der druk te hebben willen zetten, nadat de verdachte een diefstal van sigaretten bleef ontkennen. Anti-discriminatiecomités hielden gisteren een demonstratie voor het politiebureau waar de immigrant werd gedood. De oproerpolitie vuurde woensdag met traangasgranaten op onge veer 200 stenengooiende demonstranten die voor het gemeentehuis van het 18de district in Noord-Parijs tegen het incident betoogden. Winkelruiten werden ingeslagen. Ten minste dertien politie-agenten en twee journalisten raakten licht gewond. Advertentie Wi 1 onder j Elke cfag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij De PZC, 'n dijk van een krant kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1