Luchtmacht start VN-taak -Halve vrije dag kwijt bij ziekte dagmenu... P Weinig resultaat gesprek Sarajevo kleintjes Monnikenwerk in Utrecht Ds. Visser: klacht tegen Crime Time Vandaag vertrek F-16's voor afdwingen vliegverbod boven Bosnië ;n Vermissing op Zwartemeer Grote brand in chemisch complex bij Brussel Proefabonnement 36e jaargang no. 82 ijvoensdag 7 april 1993 Perioden met zon perioden met zon, ook enkele wolkeii- velden, droog. De lóind is noordweste lijk en meest matig, vanavond afne mend zwak. Temperatuur 10 graden. I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlïssingen J Ziekenfonds Rotterdam koopt zelf medicijnen ROTTERDAM (ANP) - De kostenontwikkeling van geneesmiddelen is voor de Stichting Zie kenfonds Rotterdam (SZR) ..niet langer ac ceptabel". Het fonds vindt ook de prijsdaling van 3,5 pro cent niet genoeg, die on langs door apothekers en industrie is aange kondigd. De SZR gaat daarom binnenkort zelf medicijnen inkopen en distribueren. De post van ziektekos ten steeg in 1992 van 911 miljoen naar 1.069 mil joen, zo blijkt uit het jaarverslag. Dat bete kent een kostenstijging van 10,8 procent voor de Ziekenfondswet en 11,6 procent voor de AWBZ. Dat is hoger dan de lan delijk geraamde stijgin gen van respectievelijk 7.5 procent en 10,5 pro cent. Verpleging Belangrijk gestegen zijn de kosten voor zieken- huisverpleging (ruim 12 procent), specialistische hulp (ruim 11 procent), kunst- en hulpmiddelen (bijna 20 procent) en ge neesmiddelen (bijna 9 procent). Deze cijfers baren de SZR grote zorgen. Het fonds zal daarover over leg plegen met specialis tenorganisaties en zie kenhuisdirecties uit de DEN HAAG (GPD) - Vandaag vertrekken al enkele F-16-jacht- vliegtuigen naar de Italiaanse luchtmachtbasis Villa Franca. Deze vliegtuigen zullen in VN- verband worden ingezet om het vliegverbod boven Bosnïë-Her- cegovina af te dwingen. In to taal zal ons land achttien van deze jagers ter beschikking stel len. Het door Nederland beschik baar gesteld squadron bestaat uit twaalf luchtverdedigingsja gers van het 315 squadron uit Twenthe en zes fotoverken ningsvliegtuigen van het 306 squadron uit Volkel. In totaal zullen driehonderd Nederlandse beroepsmilitairen aan de opera tie deelnemen. Bovendien zullen veertien extra officieren bij ver schillende NAVO-staven in Ita lië worden geplaatst. Deze operatie kost Nederland in eerste instantie een miljoen gul den om de operatie te starten plus drie miljoen gulden per maand. Daar bovenop komen nog de kosten voor het vliegen zelf (brandstof, onderdelen en dergelijke). Hoeveel daarmee ge moeid is, hangt af van het aantal vluchten dat zal worden uitge voerd. Het bevel over de Nederlandse jagers wordt door de NAVO uit geoefend. Afgelopen weekeinde zijn al ruim twintig militairen naar Villa Franca afgereisd om daar de situatie te bekijken. Ita lië heeft zelf geen F-16-vliegtui gen. Daarom moet ook alle on derhoudspersoneel door Neder land zelf worden geleverd. Het is voor het eerst dat de NA VO optreedt buiten het gebied van de lidstaten. Ook landen die geen lid zijn van de NAVO kun nen zich bij de operatie aanslui ten. De politieke verantwoorde lijkheid voor het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië- Herzegowina berust bij de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties. De militaire leiding be rust bij de NAVO. Bescherming Het CDA wil nog voordat de F- 16's worden ingezet, spoedover leg met de ministers Ter Beek (defensie) en Kooijmans (buiten landse zaken). „Wij willen van deze bewindslieden weten wat de instructies zijn die de F-16-' Verwondingen u lelangrijkste loodsoorzaak tan jongeren n lENÈVE (AP) - Verwondingen, oornamelijk als gevolg van irg-i rerkeersongelukken, hebben de fin' ilaats van ziektes ingenomen fe lis belangrijkste doodsoorzaak F- 'an jonge mannen en vrouwen li n de geindustrialiseerde lan- spl den, zo meldt de Wereld Ge- s si ondheids Organisatie (WHO) neen dinsdag uitgebracht rap- port. E eder jaar sterven een miljoen lensen door moord of zelf- befinoord en 2,5 miljoen mensen 1. i loor ongevallen. Alcohol speelt pelt laarbij een steeds 'grotere rol, al ts de WHO. 1-Vi leveling in verzekeringswezen gaat in bij derde keer thuisblijven De commandant van de VN-troepen, generaal Wahlgren (midden), praat met journalisten na het gesprek op het vliegveld van Sarajevo. Achter hem de bevelhebber van de vredesmacht in Bosnië, Morillion. foto EPA SARAJEVO (AP) - Het einde van de oorlog in Bosnië-Hercego- vina was dinsdag, een jaar na het uitbreken van de gevechten, nog steeds niet in zicht. Wegens het oplaaien van de strijd bij het door Serviërs belegerde Srebrenica zegde de stafchef van het Bosnische leger, generaal Sefer Halilovic, op het laatste mo ment een bijeenkomst met de bevelhebbers van de Kroaten en Serviërs af. In een brief aan de bevelhebber van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië, Lars-Eric Wahlgren, zei de Bosnische legerleiding dat Halilovic niet aan de onderhandelingen op het vliegveld van Sarajevo, VN-gebied, zou deelnemen. Wahlgren meldde dat de partijen op de bijeenkomst slechts hadden gezegd dat zij het wankele tiendaags bestand zouden voorzetten als zij niet werden beschoten. Na een oponthoud bij de Servisch-Bosnische grens kwam gister middag in Srebrenica een VN-hulpkonvooi aan. Negen trucks waren geladen met hulpgoederen. Negen andere, lege, vrachtwa gens wachtten buiten de stad op goedkeuring om een begin te maken met de evacuatie van vluchtelingen. Voor de tweede keer in drie dagen echter werd dat geweigerd door de autoriteiten in Srebrenica, die vrezen dat dit de val van de stad zal bespoedigen. Het UNHCR maakte bekend dat is afgezien van een hulpkonvooi vandaag naai' Srebrenica. De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic probeerde on dertussen de dreigende verscherping van de sancties tegen klein- Joegoslavië te voorkomen. In een brief aan de Veiligheidsraad schrijft hij dat de Serviërs in principe met het vredesplan hebben ingestemd en slechts enkele delen ervan hebben afgewezen. De Servische president Milosevic zei in een dinsdag gepubliceerd vraaggesprek met de Washington Post het Amerikaanse beleid te waarderen. Volgens hem zullen de VS niet met geweld tegen de Bosnische Serviërs optreden. De Amerikaanse president Clinton noemde Milosevic' uitspra ken „puur politiek". „We zullen ons inzetten voor hardere sanc ties, en als dat niet werkt zijn er andere manieren om het leven voor de Serviërs onaangenaam te maken", zei hij. HAAG (GPD) - Personeel ran verzekeringsmaatschappij- in moet een halve dag vakantie j inleveren vanaf de derde keer lat men zich in een jaar ziek nddt. Aan ondernemerskant «ordt het beschouwd als een doorbraak van de werkgevers In de discussies over arbeids voorwaardelijke prikkels om 'et ziekteverzuim omlaag te •rengen. De onderhandelaar an de Dienstenbond FNV, drs. Han Noten, vindt het tegelijker tijd een betere prijs dan elders it J tvordt betaald voor het binnen ben van een regeling ter aan- 'uliing van de straks lager uit vallende WAO-uitkeringen. Wij zijn inderdaad tegemoet ge- onten aan een wens van de gevers", erkent hij. „En wat everen we er voor in? Een halve Nwpen (ANP) - Drie mannen, p dinsdag in een bootje op het m' fl!artemeer >n de Noordoost- Wider onderhoud aan elektrici- illjs ^ltsn]asten verrichtten, wor- i V Fe S'ndS het middaguur ver- bst.Hun bootje is leeg terugge- Cï?nden' 'eisi mannen, afkomstig uit r.di i ^dscheschut, Wezep en Hol- k® jjr^he Veld en 30,45 en 24 jaar kap W. werkten voor een bedrijf uit °°&eveen. Nadat ze aan de ?pten hadden gewerkt is hun P°^e door nog onbekende oor aak omgeslagen. zo vermoedt hjkspolitie te water. dag vanaf de derde ziekmelding. Wat betekent dat bij een ziekte verzuim bij bijvoorbeeld Amev van 1.8 procent en bij Nationale- Nederlanden van 2,2 procent. Dan kun je nog maar amper van loonprikkels spreken. In het al gemeen zullen de mensen niet eens aan een derde ziekmelding toekomen". Bovendien komt er in de dins dagochtend afgesloten nieuwe cao een clausule voor dat de re geling niet van toepassing is wanneer er sprake is van over macht. Zo hoeft een astma-pa tiënt volgens Noten geen nadeel te ondervinden van de bepaling. Als straks de WAO-uitkeringen door het overheidsingrijpen naar onder de 70 procent zak ken, zal in het verzekeringswe zen de aanvulling tot 100 pro cent in de eerste WAO-jaar ge handhaafd blijven. Daarna gaat ook hier de aanvulling terug. De WAO-uitkering wordt dan aan gevuld tot weer 70 procent van het laatstverdiende loon. Bovendien waren de werkgevers in het verzekeringsbedrijf bereid om de helft van de premie voor de WAO-regeling te betalen. En het maximum van vijf in te leve ren vrij dagen bereikt iemand pas wanneer hij of zij zich in één jaar tijds voor de twaalfde keer ziek meldt. De lonen in het verzekeringswe zen gaan op 1 juli met 2 procent omhoog. Op 1 januari 1994 komt daar nog 1 procent bij. Omdat bij de verzekeringsmaatschap pijen het aantal banen afneemt, is afgesproken dat de assura deurs zullen bijdragen aan het scheppen van werkgelegenheid elders. Zo kunnen op kosten van de verzekeraars 400 mensen van niet-Nederlandse afkomst en langdurig werklozen worden aangesteld als bewaker op par keerterreinen van NS-stations en op carpool-plaatsen. UTRECHT (ANP) - Een medewerkster van het Museum Het Catharijneconvent in Utrecht bla dert door een Ansfridescodex, een handschrift uit ongeveer het jaar 1000, op zoek naar de mooi ste bladzijde voor de komende tentoonstelling van middeleeuwse boeken. Deze codex werd met de hand geschreven door kloosterlingen en bevat evangelieteksten voor erediensten. Rechts ligt een anti-fonale uit ongeveer 1500, het grootste boek op de tentoonste\ling. niet latijnse gezangen. Er zijn zo'n 150 werken, uit eigen bezit van het museum, te zien. De expositie duurt van 8 april tot en met 13 juni. foto Marcel Antonisse/ANP vliegers meekrijgen en onder welke omstandigheden ze moe ten optreden", aldus CDA-de- fensiespecialist Frinking. „Ver der willen we weten welke maat regelen zijn genomen om de grondtroepen die humanitaire hulp verlenen, zo goed mogelijk te beschermen". De PvdA gaat akkoord met de operatie en vindt spoedoverleg' niet nodig. Verlies bij Dasa heeft gevolgen voor Fokker STUTTGART (GPD) - De slech te resultaten bij Dasa, de vlieg- tuigpoot van Duitslands groot ste industrieconcern Daimler- Benz, hebben gevolgen voor de werkgelegenheid, ook bij Fok ker. Dat maakte gisteren top man Reuter van Daimler-Benz bekend bij de presentatie van de financiële resultaten van vo rig jaar. Dasa leed een verlies van 341 miljoen mark. In 1991 werd nog een winst geboekt van 50 miljoen mark. Dasa, dat dit jaar Fokker heeft overgenomen, krijgt nog twee jaar de tijd om winstgevend te worden. Dasa maakt een moeilijke pe riode door omdat grote defensie orders zijn geschrapt. Het is dui delijk dat dit gevolgen zal heb ben voor de werkgelegenheid, zei Reuter, ook bij Fokker. „Er kunnen ontslagen in Nederland vallen", aldus de Daimler-top- man. Minister Andriessen van econo mische zaken heeft tijdens de onderhandelingen met Dasa over de overname van Fokker al tijd gezegd dat er geen garanties zijn voor het behoud van ar beidsplaatsen in Nederland. zie ook pagina 9 van onze correspondent BRUSSEL - Ongeveer 100 men sen zijn dinsdagavond in Brus sel met ademhalingsmoeilijk heden in ziekenhuizen opgeno men na een uitslaande brand bij een chemisch bedrijf vlak bui ten de Belgische hoofdstad. Bij de brand in de fabriek voor op losmiddelen kwam grote wolk chloorgas vrij. Ongeveer 120 in woners van de voorstad Mache- len werden gedurende enkele uren uit de buurt geëvacueerd terwijl het rampenplan werd afgekondigd. Brandweerkorpsen uit Mache- len, Brussel, Leuven en enkele nabijgelegen gemeenten slaag den erin na ongeveer vier uur de brand meester te worden. Voor zover bekend zijn er bij de brand geen dodelijke slachtoffers ge vallen; twee brandweermannen raakten bij de blussingswerk- zaamheden licht gewond. Het bedrijf Biochim stond al ja ren in een kwalijke reuk. Bewo ners klaagden steen en been over stankoverlast. Het bedrijf werd bovendien gedurende an derhalf jaar gesloten omdat de vergunningen niet in orde waren en het werd verdacht van ille gale lozingen in de rivier de Zen- ne. De brand in het chemisch bedrijf ontstond toen een vat met verf- verdunnende vloeistof in brand vloog en ontplofte. De vuurzee ging gepaard met geweldige ont ploffingen, vlammen van tien tallen meters hoog en een enor me rookontwikkeling. Als ge volg daarvan moest het nabijge legen internationale vliegveld Zaventem gedurende enkele uren één landingsbaan sluiten en werd het treinverkeer tussen Brussel en Antwerpen geruime tijd stilgelegd. Ook de ringweg rond Brussel werd midden in de spits over een aantal kilometers voor alle verkeer gesloten, wat leidde tot een complete chaos in de stad. De files rond Brussel stonden op een gegeven mo ment tot vlak bij de 20 kilometer verderop gelegen steden Meche- len en Leuven. iAdvertentiei Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BftVBBfIHfl SCHERPE Üffffilf: 01100-20681 Bomers Bisschop Bomers van Haarlem heeft zijn lidmaatschap van het CDA opgezegd. Aanleiding is een krante-artikel van het CDA- Kamerlid De Kok waarin deze de Rooms-Katholieke Kerk een gebrek aan liefde, troost en barmhartigheid verweet. Vol gens de bisschop ageerde de schrijver op liefdeloze en grievende wijze te- "T gen de Kerk. Watertoren Een bouwbedrijf uit Breda toil in de leegstaande watertoren in Goes kantoren bouwen. Momen teel is het bedrijf in onderhande ling over de aankoopprijs met Deltan. De uit 1912 daterende to ren is uniek in Nederland en staat op de monumen tenlijst. maar verkeert 1 in slechte staat. mm Europa Cup Auxerre kon niet opnieuw stun ten. Tegen Borussia Dortmund verloren de Fransen, die eerder Ajax bedwongen, met 2-0. Juven- tus had in datzelfde UEFA-Cup toernooi een zware avond tegen Paris Saint Germain (2-1In het Europa Cup II-duel verwierj Parma zich een ideale uitgangs positie. Atletico Ma drid verloor met 1-2 4Q van de Italianen. I w ■1 ■HHH Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 9; Provincie: 11, 12,13 en 15; Sport: 18 en 19 ROTTERDAM (GPD) - Dominee Visser van de Pauluskerk in Rot terdam, waar drugsgebruikers worden opgevangen, en drie bezoe kers van de 'gedoogzone' Maasvlakte Rotterdam (voorheen Perron Nul), hebben bij de Tros een klacht ingediend na een uitzending van Crime Time. Volgens Visser komt het beeld, dat in dit programma via het gebruik van een verborgen camera van de drugsopvang werd geschetst, niet overeen met de werkelijkheid. Hij eist excuses van de Tros, die een delegatie naar Rotterdam stuurt om over de zaak te praten. Visser heeft via zijn advocaat aan de Tros laten weten de manier van werken van Crime Time 'onbehoorlijk' te vinden. „Er is een beeld geschetst dat het daar een gigantische rotzooi is en de onveiligheid rond het Centraal Station enorm is. Dat is in strijd met de werkelijke situatie." aldus de dominee. „Verder hebben nog drie mensen een klacht ingediend, omdat zij zonder toestemming zijn gefilmd, en om dat zij in de uitzending werden afgeschilderd als junks". Excuses, niet eens noodzakelijk op de televisie, zijn voldoende, stelt Visser. Komt de Tros echter niet over de brug, dan heeft hij nog de mogelijkheid van een kort geding achter de hand. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06ihhI vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bi] een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1