[nterne strijd ondermijnt politie Ingenieur gelooft in zonneauto PZC Vermageren met ^ruidenmelange jeschadigt nieren {ritten mogen van de EG rïornokanaal aanpakken 01184-17500 Politie ontruimt moskee na handgemeen }olitie rolt drugslijn aaar Frankrijk op Vrije opening in Rotterdamse horeca voorbij Koenigs-collectie wordt nog dit jaar in Moskou geëxposeerd Excuses BBC na IRA - programma Hongarije wil af van achtergelaten baby's Roemeense vrouwen binnen- en buitenland Projectleider bureau reorganisatie hekelt beleid Graftomben ontdekt L 1j— ZATERDAG 3 APRIL 1993 N HAAG (ANP) - De politie- psen zeggen te kiezen voor :r kwaliteit, betere presta- en meer veiligheid, maar i beleid is daar nog niet op icht. De politie werkt nog al- niet planmatig en er is een ipetentiestrijd tussen afde- <en en medewerkers. Soms is prake van ware loopgraven- logen. f. Hom, leider van het project litie en Veiligheid' van het eau reorganisatie politie, t dat deze week in het Alge meen Politieblad. De politie zit volgens Hom op een dood spoor. Er wordt teveel afgewacht: ren nen van brand naar brand, zo goed mogelijk blussen en dan zitten wachten op de volgende melding. Willen de korpsen positief uit de bus komen bij de kwaliteitsme ting - waarvoor minister Dales (binnenlandse zaken) een sys teem laat ontwikkelen - dan moet volgens Hom het roer om. „In plaats van af te wachten wat er te gebeuren staat of doelloos rond te rijden in de hoop daar mee criminelen af te schrikken, moeten de problemen aange pakt worden die ten grondslag liggen aan de criminaliteit", al dus Hom. Die probleemgerichte aanpak is volgens Hom bij het grote aan tal projecten van het inmiddels opgeheven landelijk bureau Voorkoming Misdrijven zeer ef fectief gebleken. In samenwer king met bewoners, winkeliers en instellingen werden - met goede resultaten - preventieve maatregelen getroffen bij de pro jecten woninginbraak, zakken rollen. ziekenhuisbeveiliging en roofovervallen. Wel bleek dat de externe contacten van de politie vaak ad hoe, ongestructureerd en vrijblijvend zijn. Volgens Hom een reden te meer om een dergelijke actieve aanpak in het gehele politiewerk door te voe ren. De reorganisatie van de 145 rijkspolitie- en gemeentepolitie korpsen naar 25 regiokorpsen en het korps landelijke politiedien sten heeft volgens Hom alleen nog maar de voorwaarden ge schapen voor een doelmatiger en efficiënter politie-apparaat. fRECHT (ANP) - In België n 48 vrouwen opgespoord !t nierfunctiestoornissen or gebruik van Chinese krui- n als onderdeel van een ver- Igeringskuur. Bij achttien ouwen werken de nieren hele- ial niet meer. Zij wachten op 0 transplantatie. Dat staat in 1 vrijdag verschenen bulletin nde Gezondheidsraad. •lgens de schrijver van het ar- ïl. dr R. Segaar, zijn er in Ne- rland geen slachtoffers van de wuste kruiden bekend. Te ns weet hij niet of de vermage- SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud ringskuur in Nederland verkrijg baar is. „Het is mij wel bekend dat sommige Nederlanders re gelmatig hun geneesmiddelen in het goedkopere België kopen." Het staat de patiënt/consument altijd vrij om te kiezen voor be paalde middelen, maar de ge dachte „baat het niet, schaadt het niet" mag geen rol meer spe len bij die afweging, zo vermeldt Segaar. „Natuurlijk" staat niet altijd gelijk met „gezond". Zowel binnen als buiten de regu liere geneeskunde wordt ge bruik gemaakt van kruiden. Soms worden zij voorgeschre ven. maar vaker is sprake van zelfmedicatie. Volgens Segaar is het vaak heel moeilijk om het verband tussen kruiden en een ziekte te ontdekken. Patiënten melden vaak niet aan hun arts dat ze kruiden gebruiken, omdat ze denken dat die onschadelijk zijn. Vanuit België kwam onlangs een melding van twee jonge vrouwen met ernstige nierstoor nissen. Gelukkig waren de art sen zo slim om naar andere oor zaken dan de gebruikelijke te zoeken. Beide vrouwen hadden Chinese kruiden gebruikt om af te slanken. De Belgische onder zoekers houden voorlopig de in het kruidenpreparaat aanwe zige stoffen Stephania tetranda en de Magnolia officinalis ver antwoordelijk voor de proble men. Een politieman verwijdert met zachte drang gebedsgangers. foto Paul Eyzinga/ANP AMSTERDAM (ANP) - De politie in Am sterdam heelt vrijdagmiddag een mos kee aan de Weesperzijde ontruimd. Dat gebeurde op verzoek van het bestuur na dat binnen spanningen waren ontstaan. Enkele honderden gebedsgangers verlie ten op last van de politie het gebouw. Een man werd buiten het gebouw gearres teerd omdat hij een honkbalknuppel on der zijn jas droeg. Al geruime tijd bestaan er spanningen binnen de betrokken Marokkaanse ge meenschap. Onenigheid over de richting van de moskee, is volgens de politie de oorzaak. Meningsverschillen zijn er ook tussen de afgezette imam en het moskee bestuur, en tussen de moskeegangers on derling, aldus hoofdinspecteur van politie A. Sythsma. Hij zegt geen aanwijzingen te hebben dat het onlangs verschenen boek van M. Rab- bae, directeur van het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) over de Unie van Marokkaanse Moslim Organisaties In Nederland (UMMONi escalerend werkt. „De spanningen bestonden al." De politie wist van de problemen af. Afge lopen woensdag was er een kort handge meen in de moskee. De politie had gister morgen een gesprek met de Stedelijke Marokkaanse Raad, het moskeebestuur en de imam. Met een klein aantal agenten werd de moskee daarom 's middags in de gaten gehouden. Toen er binnen klappen vielen is de moskee ontruimd op verzoek van het bestuur. 1USSEL (ANP) - De Europese mmissie heeft vrijdag de 'afregelen goedgekeurd die Britse regering wil nemen een eind te maken aan de rspreiding van het Neder- idse pornokanaal „Red Hot levision". nden mag de verkoop van de lers, advertentiemateriaal en werk van ondersteunende insten illegaal verklaren, ertreding levert volgens de 'tse wet een gevangenisstraf van maximaal een half jaar 'of een boete. Het bekijken ide programma's blijft overi- is wel een legale bezigheid. Red Hot- Television is een Engel stalig programma dat wordt ver zorgd door Continental TV bv in Hilversum. Volgens een woord voerder van Continental wordt het programma voornamelijk verspreid in Duitsland, de Scan dinavische landen, het Verenigd Koninklijk, Frankrijk en Italië. Oorspronkelijk werd het pro gramma, dat medio vorig jaar van start ging, vanuit Nederland opgestraald naar de PTT-satel- liet Eutelsat. Het contract met de Nederlandse PTT voor de ver spreiding van Red Hot Dutch zo als het programma toen heette, werd echter verbroken omdat Continental niet over de juiste vergunningen zou beschikken. Inmiddels wordt het program ma via de Deense telecom de ruimte ingestuurd en is het tus sen een en vier uur 's nachts ge durende zes dagen van de week te ontvangen via een schotelan tenne en een decoder. Opwinding i totaal zeventien arrestaties OTTERDAM (ANP) - De Rot- rdamse politie heeft samen et Franse collega's een door arokkanen opgezette heroine- n tussen Rotterdam en het anse Avignon opgerold, laarbij zijn in Rotterdam, Pa- jljsen Avignon zeventien arres- ties verricht. Twee Neder- ndse vrouwen, van wie er een 'anger is, zitten vast in Avig- in. aldus de Rotterdamse poli vrijdag. f lijn was een jaar geleden op zet door vijf Marokkanen. In fés ronselden zij voornamelijk sderlandse vrouwen om als leriers te dienen. Voor een be- van vierduizend gulden if transport brachten die per ito of trein telkens een halve lo heroïne naar de plaats van 'stemming. erkoop totaal lieten de Marokkanen adeze lijn 15 kilo heroïne naar idgenoten in Avignon bren- ■k Die beheersten de plaatse- te heroïnehandel en verkoch te drugs vier keer zo duur als Nederland. De vijf opdracht vers. volgens de politie allen Pden-twintigers, verdienden hun handel ongeveer een If miljoen gulden. Dat geld 'isden zij door naar familie in ifokko, om later een luxueus ven te kunnen leiden in hun ge- wteland. Rotterdam hield de politie in verdachten aan, onder wie 'e opdrachtgevers. Zij zijn in baring gesteld. Zeven mede- ichtigen, van wie vier vrou wen, zijn na verbaal weer op vrije voeten gesteld. Vrouwen De twee Nederlandse vrouwen, 25 en 28 jaar oud, zijn samen met een Marokkaanse afnemer en een dealer aangehouden bij een inval in Avignon en zitten in af wachting van hun berechting in een huis van bewaring. Volgens de politie verkeerden zij niet in drugskringen voordat zij bena derd werden voor het koeriers- werk. Van de opdrachtgevers is er nog één voortvluchtig. Twee op drachtgevers verbleven illegaal in Nederland. Bij de huiszoekin gen vond de politie drie vuurwa pens. In Groot-Britannië leidden de uitzendingen tot grote opwin ding met als onbedoeld effect dat de verkoop van decoders omhoog schoot. Er zijn inmid dels meer dan 28.000 stuks ver kocht. Volgens Continental heeft de Britse regering, op grond van de televisierichtlijn van de EG. geen recht om de uit zendingen te verbieden. De Commissie stelt zich in „dit spe cifieke geval" echter op het standpunt dat de uitzendingen van hard porno in zijn algemeen heid als schadelijk kunnen wor den ervaren en dat Groot-Brit- tannië het recht heeft maatrege len te nemen. De zorgen van de Britse regering zijn overigens nog niet over. Bin nen niet al te lange tijd kunnen de Britten ook uitzendingen van een homo-pornokanaal tege moet zien. zo blijkt uit een arti kel in de Gaykrant. GENEVE (EPD) - Bij nieuw bouw voor de Wereldraad van Kerken zijn deze week in Genève veertig graftomben gevonden uit de vroege Mid deleeuwen (5e tot 8e eeuw). Daarbij zijn nog geheel intac te skeletten gevonden, waar van sommige ongeveer 1500 jaar oud zijn. Het gaat hier volgens archeo logen om een belangrijke vondst uit de bloeitijd van het gebied rond het Meer van Ge nève. Zij hopen dat onderzoek van de graftomben ophelde ring over die periode zal bren gen. Ze willen aan de hand van de botten nagaan hoe de mensen in die tijd leefden, welke ziekten ze hadden en waaraan ze zijn gestorven. Nadat de archeologen hun werk hadden gedaan, zijn de skeletten door een bulldozer opgeruimd en kon het werk aan de nieuwbouw worden voortgezet. In verband met de hoge huren in Genève laat de Wereldraad vlak bij het oecu menisch centrum een flat bouwen waarin personeelsle den kunnen wonen. De ontdekte graftombe, voor dat de bulldozer alle sporen weer uitwiste, foto Peter Wil liams/Wereldraad van Kerken ROTTERDAM (ANP) - Per 1 mei zijn voor de Rotterdamse horeca vrije sluitingstijden verleden tijd. Burgemeester Peper heeft daar toe besloten na een aanhoudende stroom van klachten over over last. Bij bedrijven die aan het sinds 1 juni 1990 bestaande experiment meededen, moeten de deuren nu gewoon weer sluiten overeenkom stig de vergunning van het individuele bedrijf. De gemeente startte het experiment in de gedachte dat grotere ondememingsvrijheid tot betere bestrijding van overlast zou leiden. Vooral bedrijven in het centrum deden mee. De bedrijven hebben een maand de tijd om aan de nieuwe situatie te wennen. Pas vanaf juni gaat de politie optreden. ONSTWEDDE (GPD) - De Groningse ingenieur Anne Brakke is als eerste Nederlander bezig met de bouw van een zonneauto, een lichtgewicht mobiel dat alleen door energie van zonnecellen wordt aangedreven. De Groninger wil volgend jaar meedoen aan een wedstrijd voor zonneauto's, waarvan het parcours van Duitsland via België naar Nederland zou moeten lopen. Brakke studeerde ruim drie maanden geleden af aan de Technische Universiteit Twente op het onderwerp zon- neënergie en auto's. Voor hem is een zonneauto geen droom maar toekomst. Hij verwacht dat het zogenaam de lichtgewicht elektro mobiel <LEM). waarvan reeds een prototype van de Zwitserse fabrikant Esoro op de markt is, toekomstperspectief heeft. Het LEM is milieu vriendelijker dan de gewone elektroauto. omdat de elek triciteit eerst via zonnecellen wordt opgewekt. Omdat het lastig is om met een groot zonnepaneel op de auto rond te rijden - zo ziet een wedstrijdauto er name lijk uit - zal er in netverband moeten worden gereden, aldus Brakke. Het zonnepaneel thuis levert elektriciteit aan het openbare net. De auto kan dan op speciale par keerplaatsen opgeladen worden met de energie die het zonnepaneel heeft geleverd en heeft verder alleen wat kleine zonnepanelen nodig. Dat zo'n lichtgewicht auto onveilig is, weerspreekt Brakke. Hij meent dat met een stevige gordel en airbags voldoende veiligheid kan wor den gegarandeerd. Wedstrijden Brakke heeft op dit moment de carrosserie van zijn wed strijdauto af. De zonnecellen en de elektronica ontbre ken nog. De totale kosten van de auto worden geraamd op zo'n 60.000 gulden. Brakke struint het hele 'zonnewe- reldje' af om zijn zonnemobiel gerealiseerd te krijgen. Wedstrijden met zonneauto's zijn internationaal geen onbekend fenomeen. In Zwitserland wordt al sinds 1985 een grote wedstrijd voor door zon aangedreven auto's gehouden, de Tour de Sol, en ook in het zonrijke Austra lië worden races gehouden. Het snelheidsrecord staat tot nu toe op naam van Michael Trykowski, die met zijn gelijknamige Solarmobile 135 kilometer per uur heeft gereden in Australië. De Duitser is met zijn Trykowski Solarmobile te zien op de zonneënergie beurs die vandaag nog in de Konings hof in Veldhoven wordt gehouden. De auto is zes meter lang, bijna twee meter breed en slechts 1 meter hoog. Het lange, platte gevaarte weegt 325 kilo, staat op vier smal le bandjes en heeft 8 vierkante meter zonnepanelen. Zonder zon kan de auto 200 tot 300 kilometer rijden. Maar voorlopig liggen de ontwikkelingen op het gebied van de zonneauto in Duitsland door de recessie op hun gat, zo heeft Trykowski aan den lijve ondervonden. Een zonneauto voor alledaags gebruik? Zo ver zijn we nog lang niet, denkt de Duitser. „Nu zijn de regiokorpsen aan zet", meent Horn. „Er zal beter moeten worden bestuurd en ge communiceerd. Korpschefs zijn in het verleden er zelden in ge slaagd hun organisatie aan te zetten daadwerkelijk zaken aan te pakken. Er is te weinig werk voorbereiding en de aanpak die werd bedacht was gebrekkig, oppervlakkig en weinig crea tief." van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Nog dit jaar komt er een tentoonstelling van de Koenigs-collectie in het Mos- kouse Poesjkin-museum. Dat verklaart de Russische minis ter van cultuur Jevgeni Sidorov in een vraaggesprek met deze krant. Sidorov weet nog steeds niet waarde 134 tekeningen van meesters als Holbein en Rem brandt zijn die niet in de collec tie zaten toen deze vorig jaar no vember voor het eerst werd ge toond aan de Nederlandse am bassadeur Joris Vos. Sidorov verzekerde in november dat teruggave van de collectie aan Nederland pas ter sprake kan komen nadat de kunstwer ken. die ruim veertig jaar in de kelders van Sovjet-musea ver borgen bleven, aan het Russi sche publiek zijn getoond. Hij wil echter niet speculeren over mogelijkheid en tijdstip van te ruggave van de collectie aan Ne derland. Eerst, zo zegt hij. moe ten juridische experts vaststel len wie de eigenaar van de col lectie is. Volgens Nederland is dat de Nederlandse staat. De Koenigs-collectie werd in 1940 door de Rotterdamse ha venbaron Van Beuningen aan de Duitsers verkocht, een transac tie die volgens Koninklijke Be sluiten van 1940 onwettig was. Stalin Minister Sidorov kan berichten dat een deel van de collectie zich in het Museum voor Westerse en Oriëntaalse Kunst in de Oe- krainse hoofdstad Kiev bevindt, niet bevestigen. „Er is nog geen onderzoek gestart. Natuurlijk zullen we dat nog doen. Mis schien moeten we dat samen doen, de Duitsers, de Nederlan ders, we moeten allemaal kijken. Misschien is het wel gewoon ver dwenen". Volgens Sidorov is het grote probleem bij teruggave van de Nederlandse (en Duitse) kunstschatten die door het Ro de Leger aan het einde van de Tweede Wereldoorlog naar de Sovjetunie werden overge bracht, dat een instructie van dictator Stalin over behande ling en eigendomsrecht van de kunst werken officieel nog steeds van kracht is. De 'patriottische oppositie' in het Russische parlement verzet zich, met deze instructie als wa pen, hevig tegen teruggave van kunstwerken. De teruggave van de Koenigs-collectie dreigt daarmee slachtoffer te worden van de machtsstrijd tussen .par lement en regering. Sidorov: ..Stalin verordonneer de dat alles geheim moest blij ven. Ik heb geen enkel officieel document dat zegt dat al deze kunstschatten op Russisch grondgebied zijn. Het is een idiote situatie. Strikt gesproken handel ik illegaal als ik over de aanwezigheid van deze kunst werken praat. Maar ik kan niet tegen mijn geweten handelen. Bovendien wil ik pragmatisch zijn. want ik geloof dat het mijn land schaadt wanneer we deze feiten niet erkennen. Maar een officieel besluit hierover is er nog steeds niet". Gevangenis Sidorov zegt door de conservat- ven in het parlement nu al te worden beschuldigd van het 'weggeven van kunstschatten'. „Maar mijn eerste doel blijft om deze prachtige collectie aan de mensen te tonen. Het is een mis daad om deze kunstwerken in een concentratiekamp, een ge vangenis te houden". zegt hij vastberaden. Later deze maand zal de direc teur van de Rijksdienst voor Beeldende Kunst, Robert de Haas. naar Moskou komen. Het accent bij deze nieuwe ronde van onderhandelingen zal ko men te liggen op de juridische voetangels die teruggave aan Nederland bemoeilijken. LONDEN (RTR) - De Britse om roep BBC heeft vrijdag zijn ex cuses aangeboden na kritiek over ongevoeligheid. De om roep zond donderdagavond, op de dag dat een jong slachtoffer van de IRA werd begraven, een documentaire uit over een ver meende fout van de Britse justi tie jegens een IRA-veroordeel- de. In het programma 'Rough jus tice', waarin kritisch wordt ge keken naai- het justitiële beleid, werden vanuit een helikopter gemaakte beelden uitgezonden van de moord op twee Britse korporaals, vijf jaar geleden. Zij kwamen terecht in een IRA-be- grafenisstoet, werden uit hun auto gesleurd en later doodge schoten. Volgens de program mamakers zijn er vraagtekens te zetten bij de veroordeling tot le venslang van een bij de moorden betrokken man. De BBC-documentaire volgde direct op het belangrijkste tele visiejournaal, waarin de huilen de vader van de 12-jarige Tim Parry werd getoond terwijl hij bad dat zijn zoon als symbool van de vrede is gestorven. De jongen is een van de twee kinde ren die werden gedood door een bom van de IRA in de noordelij ke stad Warrington. 'Woede nadat BBC de IRA ver dedigt'. kopte het grootste bou levardblad The Sun vrijdag breed. 'Show neemt het op voor moordenaar op de dag dat Tim wordt begraven'. De meeste an dere dagbladen hadden promi nente verhalen met soortgelijke koppen. In een commentaar zei The Sun: 'De idioten die de BBC leiden moeten hout tussen hun oren hebben. En ijs in hun hart'. Woedende kijkers overspoelden de BBC met klachten over de ti ming van het programma. De omroep bood daarop vrijdag of ficieel zijn excuses aan aan men sen die zich geraakt voelden. van onze correspondente BUDAPEST - De Zuidhongaar- se stad Szeged werd vorige maand overstroomd met zwan gere Roemeense vrouwen. De moeders waren de grens overge komen om te bevallen. Na de ge boorte verdwenen ze weer, met achterlating van hun baby. De bevallingsreizen bleken geor ganiseerd door een Amerikaan se adoptieorganisatie, het Adam's Kinderen Fonds (ACF), die op die manier de Roemeense adoptiewetten wilde omzeilen. Onmiddellijk kwamen specula ties over kinderhandel op. Daar voor zijn weliswaar geen bewij zen, maar de Hongaarse rege ring overweegt desondanks de kinderen terug te sturen naar Roemenie. Hongarije wil zo voorkomen dat het wordt opgescheept met een stroom behoeftige zwangere bui tenlanders die hun kinderen na geboorte achterlaten. Daar zijn Hongaarse ziekenhuizen vol gens het ministerie van gezonds- heidszorg in Budapest niet voor bedoeld en niet op berekend. van de natuurlijke ouders noaig. In praktijk betekent dat dat de meeste kinderen simpelweg in kindertehuizen belanden, waar vrijwel geen voorzieningen zijn en weinig zorg aan hen wordt be steed. Het ACF zegt de reizen naar Sze ged alleen maar grganiseerd te hebben om de kinderen, die an ders geen enkele toekomst had den gehad, te helpen. Door de vrouwen in Hongarije te laten bevallen, kon de Roemeense adoptiewetgeving worden om zeild. Inmiddels zijn er zo'n 27 kinderen geboren, waarvoor in Amerika al adoptiegezinnen wachten. Vertraging Adoptie Een gewone adoptie van Roe meense kinderen door buiten landers is zeer moeilijk. Direct na de revolutie in 1989 werd Roe menië overspoeld met buiten landse adoptieouders en -orga nisaties die stad en land afzoch ten en kinderen uit tehuizen of soms rechtstreeks van de moe der adopteerden. Er deden des tijds allerlei verhalen de ronde over kinderhandel, onder meer voor de handel in donororganen. Adoptie naar het buitenland is nu alleen nog mogelijk onder strikte voorwaarden en als er geen alternatief is. Voor adoptie is bovendien de toestemming De procedure wordt echter ern stig vertraagd door allerlei pro blemen. Eerst moest de beschul diging van kinderhandel worden onderzocht. Tot nu toe kon die niet worden waargemaakt, hoe wel de Roemeense autoriteiten in het district Miercurea Cuic blijven volhouden dat het ACF zich daaraan schuldig maakt. Volgens plaatselijke artsen en politie zou de organisatie vrou wen zelfs geld hebben betaald om zwanger te worden, iets dat de adoptieorganitie ten stellig ste ontkent. Inmiddels zijn de Amerikaanse autoriteiten ervan overtuigd dat het AFC een betrouwbare orga nisatie is. De ambassade in Bu dapest is bereid visa te verstrek ken en een aantal ouderparen is ook al overgekomen om hun kind op te halen. Het Hongaarse besluit de kinderen naar Roeme nië terug te sturen, is zowel bij het ACF als bij de adoptieouders hard aangekomen, vooral om dat vaststaat dat de kinderen dan in een kindertehuis zullen verdwijnen, waar voor hen geen enkel perspectief is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7