bevriezing kinderbijslag in 1994 Frankrijk gaat tornen aan landbouwakkoord met VS PZC commentaar Betoging en stakingen tegen werkloosheid ligenaar seks-shop langehouden voor iandel kinderporno Prins weert linkse directe af binnen- en buitenland rer Veld: driekwart komt terecht bij hogere inkomens Servië vraagt Hof bescherming Serven Zeeuwse burger geeft signaal aan bestuur ZATERDAG 3 APRIL 1993 llllFTTTF EN IIAAG (GPD) Staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) lil de kinderbijslag: met ingang an 1994 bevriezen. Op die ma- jer kan er 240 miljoen gulden °"t) bespaard worden. de kabinetsplannen is tot nu ?een verhoging van de kinder- jslag met 4 procent verwerkt iarvan 3 procent als compen- jjtie voor inflatie. Ter Veld ndt een bevriezing van de kin- Irbijslag gerechtvaardigd om- at 75 procent toch terecht bij mensen met hogere in- [Veer wethouder ja Maastricht 4 opspraak (ANP) - De lastriclitse wethouder P.P.J. «•us (VVD) van onderwijs, toe risme en grondzaken is afgetre- n'*!us heeft met een bevriende inemer „wegens persoonlijke Juiditeitsproblemen" een re lling getroffen voor een uitge- :1de betaling van een verbou- ig aan zijn woning. De staatssecretaris ziet niets in een CDA-plan om de hoogte van de bijslag voor kinderen in het buitenland, af te stemmen op de kosten van levensonderhoud daar (het woonlandbeginsel). Het CDA denkt daarmee 350 miljoen gulden op de bijslag te kunnen bezuinigen. Ter Veld baseert zich op juridi sche problemen. EG-recht blok keert het invoeren van het woon landbeginsel. Dat bleek overi gens al eerder. Begin 1988 wilde het tweede kabinet-Lubbers het woonlandbeginsel al. Men zag daar later van af toen bleek dat dit juridisch onmogelijk was. Ook in een CDA-idee om de kin derbijslag inkomensafhankelijk te maken ziet Ter Veld weinig. Dat heeft te grote inkomensef fecten, meent zij. In het CDA- plan zou de kinderbijslag wel omhoog gaan, maar vervolgens belast worden. Dat houdt in dat naarmate iemand een hoger in komen heeft, er via de belasting meer van de bijslag af gaat. Het idee om de kinderbijslag te bevriezen maakt onderdeel uit van een reeds eerder bekend ge- - worden voorstel van minister De Vries (sociale zaken) aan het ka binet. De bewindsman wil naast de kinderbijslag ook de uitkerin gen. het minimumloon en de sa larissen van ambtenaren en trendvolgers op 1 januari 1994 niet verhogen. ronken Duitse ssagier wilde liegtuig uit ifTHENE (AP) - Een vliegtuig in de luchtvaartmaatschappij liflhansa heeft vrijdag in Grie- enland een noodlanding moe- i maken nadat een Duitse ssagier, in kennelijke staat, eprobeerd had op drieduizend jeter hoogte een deur te ope- let Macedonische persbureau PA meldde dat de 25-jarige Mi- 4ael Sommer na de noodlan- png op de luchthaven van Salo- a gearresteerd is en naar een jekenhuis werd gebracht. Een s zei daar dat de man zwaar (ronken was. Het incident deed zich voor toen je man met van alles begon te 'fooien toen het personeel hem fei'dere drank ontzegde. Hij w'Jtond op, liep naar een deur en finder de kreet „ik wil hieruit" jprobeerde hij deze te openen. De ^Banning wist hem op tijd te 'overmeesteren. Vlaggen van Belgische demonstranten overheersten het beeld in Maastricht. foto Frans van der Linde/ANP MAASTRICHT (GPD/ANP) - „Europa behoort niet alleen aan de bedrijven, maar net zo goed aan de werknemers en de bur gers. Het economisch roer moet om zodat mensen weer toe komst krijgen. We zijn al bijna aan de 18 miljoen werklozen! Laten we er ook voor waken dat buitenlanders als zondebok worden aangewezen." Zo besloot FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren in Maastricht de Europese Actiedag. Naar schatting 15.000 mensen uit Nederland, België, Duitsland. Spanje, Hongarije, Groot-Brittannië, Tsjechië en Slowakije pro testeerden daar tegen werkloosheid en racisme. De meeste bijval kregen de voorzitters van de Belgische vakbonden ACV en ABVV. Dat kwam doordat de vele aanwezige zuiderburen de ma nifestatie domineerden. Werknemers bij de Britse spoorwegen staakten vrijdag, waar door forensen in de ochtendspits werden gehinderd. De proble men werden verergerd door een eendaagse staking van de Lon- dense buschauffeurs. Duizenden mijnwerkers gingen staakten uit protest tegen de sluiting van 20 mijnen. Miljoenen Italianen staakten vrijdag uit protest tegen de werk loosheid. De actie zou vier uur duren, maar dan verdeeld over de hele dag. Het treinverkeer werd 's morgens vier uur stilgelegd, 's middags was het vliegverkeer aan de beurt. Bussen en veerboten staakten eveneens. Bij de posterijen is de hele dag gestaakt. De Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia moest vrijdag 41 vluchten schrappen door een twee uur durende staking van per soneel in de middag. Vliegend personeel van de Belgische maat schappij Sabena kondigde een staking aan voor vandaag en zon- - 1 MSTERDAM (ANP) - De poli- heeft vrijdag een eigenaar an een seks-shop in de Amster- amse Monnikenstraat gearres- ccrd op verdenking van handel (kinderpornografie. In de wo- p ing en de winkel van de 51-ja- ,/v, ige man is huiszoeking ver- jp icht. Daarbij is materiaal in fj, eslag genomen. Dit heeft de ,0Ci oofdoffieier van justitie in Amsterdam, mr J. Vrakking, be- estigd. 'olitie en justitie kwamen de andel enkele weken geleden op n et spoor door verklaringen van '38-jarige Zwitser R. O. Die is februari samen met zijn 21-ja- ge vriendin A. S. in Amsterdam earresteerd. In zijn Amster- amse woning zijn videobanden spi iet kinderpornografie gevon- Sccen- O. zou zelf kinderporno heb- lita en vervaardigd en in Neder- ge/wd op zoek zijn geweest naar logelijke slachtoffertjes. "cverklaarde dat hij ook mate- kocht in de Mormiken- Jraat. in de Amsterdamse rosse aurt. Volgens Vrakking wordt f handelaar gewoonteheling 1 ïn laste gelegd. „Dat betekent ao-resultaat Streekvervoer dat hij zich bezig hield met het voortdurend verkopen van goederen die uit misdrijf afkom stig zijn." In Engeland zijn vorig jaar twee mensen aangehouden die ban den met kinderporno in hun be zit hadden. Ook dit materiaal zou afkomstig zijn van de Am sterdamse handelaar. „De arres tatie van de Amsterdammer is echter een rechtstreeks gevolg van de zaak-O.", aldus Vrak king, die laat weten dat het op sporen van kinderpornomate riaal in de hoofdstad de hoogste prioriteit geniet. Het TROS-programma 'Crime Time' kwam de verboden handel ook op het spoor. Medewerkers van het programma bezochten de winkel, aldus presentator J. Jongbloed. De handelaar ver strekte de banden voor verto ning in privécabines. Met de ver borgen camera werd het ver toonde materiaal vastgelegd. Daaruit blijkt dat het gaat om harde pornografie, waarbij zeer jonge meisjes seksuele handelin gen verrichten. Volgens Jong bloed heeft de handelaar tegen over hem toegegeven dat hij O. kent. Zwitserland heeft om uitle vering van O. gevraagd. De Am sterdamse rechtbank beslist hier op 6 april over. AMSTERDAM - De Prins van Oranje weert een linkse directe af tijdens het bezoek dat hij gisteren bracht aan bokdsvereniging 't Schooltje aan de Amsterdamse Albert Cuypstraat. Links op de foto Dennis Sen, naast hem Jizhar Jacobus. Willem Alexander arriveerde per boot aan de Stadhouderskade. Na zijn bezoek aan de sportschool bezocht hij burgemeester Van Thijn. foto Raymond Rutting/ANP ITRECHT (ANP) - Bonden en zioi erkgevers in het streekver- ilie oer hebben donderdagavond en onderhandelingsresultaat run ereikt over een nieuwe cao m oor de 16.000 werknemers. De deJ onden zullen het met een neu raal advies aan de leden voor- >ggen, zo verklaarde bestuur- ei' 1). van der Heem van de Ver- oersbond FNV. [et resultaat bevat een collec- ieve regeling voor de reparatie an het wao-gat. De premie be- j Jwagt 1,3 procent. Hiervan be- ,rltt alen de werkgevers 0,4 procent. 'jt >e vut-leeftijd van 60 jaar blijft nch ehandhaafd. Maar de bonden ,0 laan samen met de werkgevers nderzoeken hoe de vut in de ego stomst in stand kan worden gouden. k salarissen stijgen in januari jen ^3 met 1.1 procent. Op 1 juli "'omt daar 0,55 procent bij. „Op 'arbasis betekent dat een tinsverbetering van 1,3 pro- it, terwijl de kosten van le- fnsonderhoud naar verwach- ng 2,3 procent stijgen. De men- fn moeten dus een procent in- veren om de wao te kunnen re- areren en de vut-regeling te andhaven", aldus Van der leem. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - De nieuwe Franse re gering van premier Balladur moet op korte termijn kleur be kennen over het omstreden landbouwakkoord tussen de Verenigde Staten en de Euro pese Gemeenschap. Balladur lijkt aan te sturen op nieuwe on derhandelingen over het vooral in Frankrijk gehate akkoord. De Verenigde Staten lieten ech ter donderdag al laten weten dat ze onder geen enkele voor waarde opnieuw plaatsnemen aan de onderhandelingstafel. Het akkoord wordt al maanden fel aangevochten door de over grote meerderheid van de één miljoen Franse boeren. Die vin den dat ze. na de ook al pijnlijke hervorming van het Europese landbouwbeleid, een veel te zwa re prijs moeten betalen in de vorm van extra produktiebeper- kingen. In de verkiezingscam pagne beloofde oppositieleider Jacques Chirac herhaaldelijk dat de nieuwe regering het hui dige akkoord niet zal accepte ren. De regering zit daardoor tussen twee vuren: toegeven aan de Amerikaanse en Europese druk om het akkoord te accepteren leidt vrijwel zeker tot geweldda dige acties van boze boeren: toe geven aan het machtige 'groene front.' leidt echter vrijwel zeker tot een handelsoorlog tussen de EG en de Verenigde Staten en een Frans isolement binnen de EG. Bovendien zet de Franse re gering daarmee de Frans-Duitse vriendschapsbanden, vitaal voor de Franse economie en de motor achter de Europese een wording, op het spel. Hoewel de Franse regering giste ren bij monde van minister van buitenlandse zaken, Alain Jup- pé. aan haai- partners tijd vroeg om het explosieve dossier zorg vuldig te kunnen bestuderen, lijkt Balladur aan te sturen op nieuwe onderhandelingen. De premier kan de Franse boeren onmogelijk laten vallen zonder zelfs ook maar onderhandeld te hebben. Hij heeft alle betrokken ministers gevraagd snel met voorstellen te komen om de al ja ren slepende onderhandelingen tot een goed einde te brengen. De nieuwe minister van land bouw. Jean Puech. zei dat nieuwe onderhandelingen over het landbouwakkoord nodig zijn. Premier Balladur krijgt dinsdag delegaties van boeren en vissers op bezoek. Het parlement koos gisteren een uitgesproken tegenstander van het het Verdrag van Maastricht tot voorzitter. De neo-gaullist Philippe Séguin leidde vorig jaar met zijn partijgenoot Char les Pasqua de campagne tegen het Verdrag van Maastricht over de Europese eenwording. Dat verdrag is ternauwernood goed gekeurd in het referendum in september. Séguin staat bekend als een notoire rebel die niet schroomt om te zeggen wat an dere vooraanstaande politici al leen maar denken. Hij werd pas in de tweede ronde met 389 stemmen gekozen als voorzitter, nadat de kandidaat yan de liberale UDF zich had te ruggetrokken. Het rechtse blok van RPR en de UDF won vorige week met overmacht de parle mentsverkiezingen. De RPR be haalde 247 zetels en de UDF 213. De socialisten bleven steken op 53 zetels. De Vries en Ter Veld streven er naar de sociale premies met in gang van het komend jaar niet te verhogen. Tot nu toe geven bere keningen aan dat die premies met 3,5 procent omhoog moeten. De premies aow, aww, aaw en awbz stijgen allemaal. Elf vrouwen generaal in Rode Leger MOSKOU (AFP/RTRl - Het Rus sische leger krijgt voor het eerst in zijn geschiedenis vrouwelij ke generaals. Binnenkort worden in het mili taire district St.Petersburg elf vrouwen tot deze functie bevor derd. zo liet de minister van de fensie tijdens een bezoek aan de stad weten, aldus meldde het persbureau ITAR-TASS. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van defensie kon het bericht niet direct bevesti gen. Hij zei dat tot nu toe in het oude Sovjetleger of het Russi sche leger geen enkele vrouw ge neraal was geworden. Wel waren er enkele vrouwelijke kolonels. Lubbers: geen discriminatie door hofhouding DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers ontkent dat de hofhou ding van het Koninklijk Huis discrimineert. Volgens de hore- cabond van de FNV zou het hoofd van de hofhouding van paleis Noordeinde aan een cate ringbedrijf hebben gemeld dat men alleen blank personeel wil de. Dat is onjuist, aldus de mi- nister-president gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Het Tweede Kamerlid Rosen- möller (Groen Links) had. nadat de beschuldiging in de pers was geuit, hierover deze week vragen gesteld. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) had in eerste in stantie ook al ontkend dat ge kleurd personeel niet welkom zou zijn bij de hofhouding. In de beantwoording van de vragen is Lubbers kort, maar duidelijk in de ontkenning van de discrimi natie. De uitspraken van de FNV- bond komen „voor eigen reke ning", aldus de premier. DEN HAAG (GPD) - Klein-Joe- goslavie heeft op de tweede dag van de zitting van het Interna tionaal Gerechtshof de aanval gekozen door de veertien rech ters te verzoeken de Bosnische Serviërs bescherming te bieden tegen oorlogsmisdaden van moslims. „Zij zijn net zo goed slachtoffers van de oorlog", zei zaakgelastigde Zivkovic. „Het lijkt er soms op dat de levens en de mensenrechten van Bosni sche Serviërs minder waarde hebben dan die van de andere bevolkingsgroepen". Een dag eerder had Bosnië het Hof gevraagd een einde te ma ken aan de gewelddadigheden van Serviërs in Bosnië. Daarbij werden de Serviërs beschuldigd van systematische uitroeiing van de moslimbevolking. Gisteren kreeg Klein-Joegosla- vië, de republieken Servië en Montenegro, de gelegenheid te reageren op de beschuldigingen. Zivkovic noemde de bewering dat Serviërs in Bosnië gruwelda den begaan, zonder enige grond. „In Bosnië is een burgeroorlog aan de gang tussen moslims. Kroaten en Bosnische Serviërs. Klein-Joegoslavië staat daar buiten. Wij hebben geen enkele soldaat op het grondgebied van Bosnië-Hercegovina" Er is volgens de Servische dele gatie geen sprake van volkeren moord. De Bosnische beschuldi ging dat de Servièrs bezig zijn met een holocaust, werd door de joodse hoogleraar Rosenne, die Klein-Joegoslavië juridisch bij staat, woedend van de hand ge wezen. „Iedereen die op de hoog te is van wat de Duitsers met de holocaust beoogden, weet dat deze Bosnische beschuldiging godslastering is", aldus Rosen ne. Klein-Joegoslavië waarschuw de het Hof de eis van Bosnië het wapenembargo tegen dat land op te heffen, niet in te willigen. Daarmee zou het Hof in conflict komen met de Veiligheidsraad, die het embargo heeft afgeroe pen over de republieken van het vroegere Joegoslavië. Een nieuwe ronde van gemeentelijke herindeling in Zeeland is vooral een zaak van politici. Voor het merendeel van de bevolking hoeft zo'n operatie niet zo nodig. En als het. doorvragend, gaat om de verhouding onder de inwoners van deze provincie tussen voorstanders en tegenstanders van het plan, wel dan blijkt daar een opvallend evenwicht tussen beide groepen te bestaan. De redactie van deze krant heeft een peiling ver richt om eens na te gaan of de burgers zich betrokken voelen bij de voornemens van het provinciebestuur om een groot aantal gemeenten in Zeeland komende jaren geleidelijk aan op de schop te nemen. De uitkomst valt knap tegen. Met eni ge voorzichtigheid valt de conclusie te trekken dat de inwo ners van diezelfde gemeenten van de hele kwestie niet echt wakker liggen en er ook niet warm voor lopen. Maar het zou voorbarig zijn om uit die lauwe reactie maar meteen op te maken dat er geen interesse zou bestaan voor de manier waarop gemeenten hun burgers besturen. Die belangstelling uit zich heel anders: in een vrij hoge score van tevredenheid over het functioneren van de eigen gemeente. Dat geldt zo wel voor het gemeentebestuur zelf, als voor de gemeentelijke voorzieningen en de service van de kant van de gemeente. Het resultaat van de PZC-opiniepeiling onder de Zeeuwse bevolking spoort nu niet direct met de argumenten, waarvan bestuurders zich bedienen als zij pleiten voor - wat dan heet - 'vergroting van het draagvlak van de gemeenten'. Het college van gedeputeerde staten heeft enkele weken ge leden het voorstel gedaan om 13 van de bestaande gemeen ten in Zeeland op te heffen en te fuseren. Het ging daarbij uit van de (rijks)rekenlat, die aangeeft dat er bij een inwonertal van 6000 tot 7000 voor een gemeente een 'kwetsbaarheids- grens ligt voor bestuurlijke en ambtelijke mogelijkheden'. In gewone-mensen-taal: gemeenten die een dergelijk inwoner tal niet halen moeten worden opgeheven of samengevoegd. De burger ervaart dat toch kennelijk even anders. Een zeer hoog percentage (77%van de ondervraagden verwacht dat herindeling van gemeenten in de eigen situatie weinig zal veranderen. De rest ziet vooral negatieve gevolgen. Dat is op z'n zachtst gezegd een hemelsbreed verschil in benadering tussen wat doortastende bestuurders willen doorzetten en een meerderheid van de inwoners in feite afwijst. Een factor van betekenis die ook uit deze enquête opborrelt is dat de weerstand tegen herindeling van gemeenten bij de bevolking op het platteland groter is dan in de stedelijke gebieden. En per slot van rekening heeft Zeeland veel platteland. De politiek kan, juist in het nu nog vroege stadium van de herindelingsplannen, maar beter niet voorbijgaan aan signalen uit de burgerij. De noodzaak van een bestuurlijke reorganisatie mag niet uitsluitend een zaak zijn die achter ambtelijke en bestuurlijke bureaus in Den Haag, in Middel burg en om het even welke gemeente in de provincie wordt bedacht en beargumenteerd. Voor veel Zeeuwen tellen ook andere belangen. Nogal vaak worden die bijeengeveegd on der het hoofdstuk emoties,. Maar dat lijkt wat te simpel gere deneerd. Wanneer burgers melden dat zij het nog niet zo slecht getroffen hebben met het lokale bestuur en met de voorzieningen/dienstverlening in de eigen gemeente, dan moeten bestuurders met dat gegeven rekening houden. Dan zullen zij zich ook eens de vraag moeten stellen of het tame lijk zware wapen van een herindeling van gemeenten wel zo nodig in stelling moet worden gebracht; of herindeling mis schien een te modieuze oplossing is. Zeker, er kleven manco's aan de schaal van een aantal gemeenten in Zeeland. Ge meenten hebben in het verleden een onoverzichtelijk woud van samenwerkingsverbanden (gemeenschappelijke rege lingen) aangelegd om die bezwaren te ondervangen, maar zijn daarin het spoor bijster geraakt. Tal van bestuurders wil len grotere gemeenten om weer meer zelf te kunnen doen. Herindeling van gemeenten mag geen alibi zijn voor gebrek aan vindingrijkheid om naar andere, misschien wel betere oplossingen uit te kijken voor de problemen van de kleine schaal van bestuur in Zeeland. De bevolking heeft alvast een schot voor de boeg afgegeven. vdM. Deel Utrecht uren zonder stroom UTRECHT/VEENENDAAL (GPD) - Een stroomstoring heeft het openbare leven in zuidoost-Utrecht gistermiddag gedurende vier uur deels lamgelegd. Veel winkels in Veenendaal moesten door het uitvallen van de elek tronische kassa's noodgedwongen de deuren sluiten. Op kruispun ten, waar de verkeerslichten niet meer werkten, ontstonden volgens de politie hier en daar chaotische situaties. In verschillende flats moesten mensen worden bevrijd uit liften die waren blijven hangen. In totaal tussen de vijftien- en twintigduizend huishoudens in het overgrote deel van Veenendaal en in heel Amerongen, Eist en Rens- woude kwamen zonder elektriciteit te zitten. De storing was het gevolg van graafwerkzaamheden waarbij een stroomkabel werd ver nield. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlïssingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000. Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag. vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdagop de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht m te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82.00, franco per post 105.00; per maand 29,00. automatische afschrij ving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405.00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2.00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per adver tentie 24,30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3